IRESKENSCHE COURANT ,)uws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. elkander voor een ander bittere erfdeel. ilijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Eerste Blad. Jaargang. Vrijdag 30 November 1934 Nummer 3989 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50. Alles bi| vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) ummer bestaat uit 2 bladen. (erstinzameling uitgaande van I samenwerkende Vereen. „De (ederlandsche Dagbladpers" en ,De Zeeuwsche Pers". den opent de Zeeuwsche Pers, nenwerking met de geheele Ne- idsche dagbladpers, en dus ook ilad, een inschrijving ter be- van een groot doel: Een |ave aan de behoeftigen in gemeente. ïls U bekend is, heeft de re- g een suppletoire begrooting irbereiding, waarbij, door be" aarstelling van een bedrag, twee millioen gulden zal na- voorzien wordt in een extra aan de werklooze valide iele arbeidersgezinnen zal deze uitkeering eenige verlichting irgen brengen. groote groep behoeftigen zal buiten deze regeling vallen Zeeuwsche pers doet nu heden Igende dagen een vriendelijk, [ringend beroep op haar lezers, et haar te zorgen voor een ;ave voor deze categorie. oproep is voorbereid met instemming cn medewerking Nederlandsche regeering; de ieeland binnengekomen gelden straks worden overgemaakt Zeeuwsche burgemeesters, verdeeling der uitkeeringen behoeftigejn in hun eigen iten verder zullen regelen. ons Uw bijdrage in geld It ons deze toe en wij zullen oteeren als bestemd voor den leester van Uw eigen gemeen- izij U uitdrukkelijk een an- emeente dan die Uwer inwo- ïarvoor opgeeft, een gift is te klein, geen bijdrage te groot, mede, naar Uwe krachten, allerbehoeftigsten een Kerst- iing te bezorgen. Uw eigen FEUILLETON door ARGARET PEDLER. bet Engelsch vertaald door VUERHARD-BERKHOU1 0 XXXI. Herricks besluit. uur in den middag en door rige stilte van den tuin klonk Idere mannenstem. „Ik kom itwoord halen. Krijg ik abso- sprak heel bedaard, maar er in zijn stem dat vol be was. Herrick stond doodstil zonnewijzer, waar hij haar Ji had, haar armen vol bloe- e ze geplukt had. De vage, ur van vroege anjelieren, de van muurbloemen en se- vervulde de lucht en boven bloemen, die ze in haar ïeklemd hield, staarde ze met pijnlijke oogen naar den man ik. *'as haar wachtwoord die "orden en nu moest ze ant en dien blik van gretige Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn. Stelt ons in staat, door Uw gift voor dit schoone doel in ons blad een machtig totaalbedrag voor Zeeland te kunnen verantwoor den! De noodklok luidt met zware slagen, Brengt met ons licht in donk're dagen. Directie Breskensche Crt. De werkloosheid en de ziekenfondsen. o Met betrekking tot de ziekenfond sen zijn in den laatsten tijd in vele gemeenten moeilijkheden gerezen, welke veelal hierin bestaan, dat voor gemeenten de uitgaven voor de ge neeskundige armenzorg toenemen, ten gevolge van het feit, dat werk looze arbeiders het lidmaatschap van die fondsen opzeggen. De vraag is daarom gesteld wat kan worden ge daan om te voorkomen, dat ten ge volge van het uittreden uit de zieken fondsen van werkloozen, de uitga ven voor gemeentelijke armenzorg te zeer zouden stijgen; door bemid deling van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten is nu een onderzoek ingesteld, met het doel de ter zake door de gemeenten op gedane ervaringen te leeren kennen. Uit dat onderzoek is wel geble ken, dat ide toestanden en opvattin gen in verschillende gemeenten zeer uiteenliepen. Het is ml. niet alleen de financieele zijde dezer aangele genheid die spreekt, maar tevens het sociale belang, dat wordt gediend met instandhouding der ziekenfond sen en het levendig houden van het eigen verantwoordelijkheidsbesef der bij de fondsen verzekerde werkloo zen, hetwelk dringend de aandacht vraagt. Leiden financieele overwegin gen er in sommige gemeenten toe, dat voorkeur wordt gegeven aan een met betrekkelijk geringe kosten te verwezenlijken uitbreiding der ge meentelijke armenzorg, in andere ge meenten is men erkennende de so ciale waarde, die het ziekenfonds wezen voor de gemeenschap en de verzekerden vertegenwoordigt, meer onmiddellijk bedacht op de instand houding van de fondsen, vooral wan neer bovendien de verwachting leeft, hoop, van opperste liefde, die op vergiffenis wachtte, van zijn gezicht verjagen. Vier uur. Om tien uur dien mor gen had ze haar woord aan een ander gegeven, had ze Gair Severn beloofd, dat ze zijn vrouw wilde worden. Daarna, toen de drukte en het gehaast van de reis voorbij was en de trein haar snel naar St. Heriot terug voerde, waren haar gedachten bezig geweest met dit oogenblik. Er was maar één manier om haar voornemen uit te voeren. Mac moest gelooven, dat ze uit eigen verkie zing met Gair trouwde. Hij zou het nooit gelooven als ze eerst hun twist hadden bijgelegd en het misverstand dat hen gescheiden hajd uit den weg was geruimd. Maar ze hadden dat nog niet gedaan en ze moest hem nu duidelijk aantoonen, dat dat nooit kon gebeuren ook. Hij moest over tuigd worden, dat haar liefde voor hem niet krachtig genoeg was ge weest om de klap, die zijn wantrou wen daaraan had toegebracht te doorstaan, hij moest gelooven. dat het nu te laat was om elkaar te begrijpen. Alleen op die manier zou hij haar ongehinderd naar Gair laten gaan. De paar nietszeggende woor den van het briefje, dat ze hem ge zonden had, beteekenden niets en bonden haar tot niets, en nu zou de brief, die ze met zulk een over dat maatregelen daartoe noodzake lijk kostbaarder behoeven te zijn dan het dragen van eigen risico met be hulp van een uitgebreide gemeen telijke geneeskundige armenverzor ging. De oplossing van deze aange legenheid kan naar het oordeel van genoemde vereeniging op tweeërlei wijze worden gezocht: 1. in uitbreiding van de bestaande organisatie der gemeentelijke armen verzorging; 2. in maatregelen ten gunste van het ziekenfondswezen. Waar grond bestaat voor de ver wachting, dat uitbreiding van de ge meentelijke armenzorg op den duur inderdaad zoo weinig kostbaar zal zijn als thans wordt verondersteld kan deze maatregel in overweging worden genomen. De financieele bijstand die ter be strijding van het ledenverloop bij de fondsen noodig blijkt, kan worden verleend in den vorm van een te gemoetkoming in de premiebetaling aan gesteunde fondsleden of ais bij drage aan de ziekenfondsen recht streeks. Individueele premiebijslag aan ge steunde fondsleden. Het orgaan van armenzorg verleent in den vorm van geheele of gedeeltelijke premiebeta ling in individueele gevallen een te gemoetkoming aan verzekerde werk loozen en armen, die daarmede op een lijn zijn te stellen, indien blijkt dat het fondslid niet zelf tot betaling in staat is. Bij deze regeling is niet van de gedachte uitgegaan van fi- hancieele medewerking van de zijde van de fondsep. Niettemin zal zij eenigermate kunnen bijdragen tot be perking van het ledenverloop. Algemeene premiebijslag boven de steunuitkeering aan werkloozen fonds leden. Als een ruimere toepassing van een tegemoetkoming aan de verze kerden is aan te merken de maat regel, waaraan de minister van So ciale Zaken meer in het bijzonder aandacht schenkt in zijne circulaire van 10 Juli j.l. Die maatregelen kan men als volgt samenvatten: Het' orgaan van steunverleening keert wekelijks aan werklooze ar beiders, die lid van een ziekenfonds zijn, een tegemoetkoming uit van een gedeelte der verschuldigde premie boven het bedrag hunner uitkeering ingevolge de steunregeling of even tueel uit de werkloozenkas. Hierbij weldigende blijdschap geschreven had, het zwaard worden waarmee ze zichzelf van alle geluk afsneed. „Krijg ik absolutie?" Herrick hief het hoofd op en haar stem klonk volmaakt vast Jioen ze antwoordde. Ze had het al zoo vaak gerepeteerd. „Nee. Mac, die krijg je niet," zei ze. „Ik heb er goed over nagedacht en ik kan niet met je trouwenl" Hij deed een stap achteruit, alsof ze hem een slag had toegebracht en staaTde haar ongeloovig aan. „Meen je dat?" vroeg hij heesch. „Kun je me niet vergeven?" ,,Ik bedoel het niet precies zoo. Ik ik kan je wel vergeven en kan wel weer vrienden met je zijn. Maar ze schudde het hoofd, „maar ik verlang niet meer om met je te trouwen". „VriendenI Ik vraag geen Vriend schap". Het waren Gairs eigen woor den, dacht ze afschuwelijk, iro nisch dezelfde. „Bedoel je," ging hij snel voort, „dat je liefde zoo gemakkelijk kon sterven? Of is het trots? Ik heb je gewantrouwd, dat weet ik, maar ik geloof, dat menige man in mijn plaats hetzelfde zou hebben gedaan. En God weet, dat ik er voor geboet heb, dat ik er voor geleden heb. Als ik dien avond in Two Ways Cottage met tien jaar van mijn leven ongedaan Jjon ma zal vooraf een regeling met het zie kenfonds moeten worden getroffen omtrent de reductie op de premie (b.v. 1/3) welke van de zijde van het fonds zal worden toegestaan, en omtrent het gedeelte van het premie restant (b.v. Va) dat het steunor- ga^n voor zijn rekening neemt. De andere mogelijkheid, betreft de toe kenning van een gemeentelijke bij drage rechtstreeks aan de zieken fondsen. Wijst men de stelling, dat de steun althans een gedeelte der premie in sluit af, dan kan bezwaarlijk ge houdenheid tot verzekering worden verondersteld. In dat geval zal dus kunnen worden volstaan met het ope nen van de mogelijkheid tot toeken ning van een gemeentelijke bijdrage per vrijwillig toegetreden zieken fondslid, hetzij werkloos of arm, in het niet door deze leden zelf be taalde deel der gereduceerde premie. Gaat men uit van de stelling, dat het steunbedrag een gedeelte van de premie omvat, dan kan men daar in grond vinden vooir de opvatting, dat een stimulans tot verzekering moet komen te gelden. Hierbij valt dan niet te denken aan de invoering van een rechtstreekschen verzekc- ringsplicht, maar wel aan de moge lijkheid om de gehoudenheid tot ver zekering te sanctioneeren door ver mindering in uitzicht te stellen van steunuitkeering of werkverschaffings- loon met het bedrag, dat voor ge deeltelijke premiebetaling geacht wordt bestemd te zijn, voor degenen, die niet bij een ziekenfonds zijn aan gesloten of ais lid bedanken. Uit een dergelijke verplichting vloeit voort, dat alle gesteunde werkloozen (alsmede die armen, voor wie dit door het orgaan van armenzorg wen- schelijk wordt geoordeeld) tot het lidmaatschap van het fonds moeten worden toegelaten. Het ligt voor de hand, dat omtrent dit belangrijke punt overeenstemming met het fonds dient te worden tot stand gebracht. Het subsidie kan ook hier worden toegekend in den vorm van een bij drage per ziekenfondslid in het niet door de leden zelf betaalde deel der gereduceerde premie, eventueel tot een maximum van een vast te stel len percentage in het jaarlijksch ex ploitatietekort van het fonds. Het bepalen van een van het exploitatie tekort afhankelijk maximum van het ken, zou ik het doen „Ja, als je dat kon. Maar we kun nen nu eenmaal niets ongedaan ma ken, Mac. Dat kunnen we juist nooit, iets ongedaan maken," herhaalde ze bitter. Hij wist niet welke gedachte haar dien wanhopigen uitroep ontlokte, doch de pijn in haar stem deed hem haastig naar haar toe gaan. „Wil je het me niet laten probee- ren, liefste?" Hij sprak met een hart stochtelijke innigheid, die haar bijna deed wankelen. „Wil je me niet de kans geven om te trachten het on gedaan te maken? Herrick Hij wilde haar in zijn armen trek ken,. doch ze deed haastig een stap achteruit en hief instinctmatig haar handen op om hem af te weren, zoodat de bloemen, die ze gedragen had om haar voeten neervielen. Haar moed begon haar te verlaten, haar wil verslapte door zijn dierbare te genwoordigheid. Het geluid van zijn geliefde, ongelukkige stem deed een beroep op haar hart. Ze moest er een eind aan maken, nu, nu ze nog de kracht had om door te zetten. „Neen," zei ze en haar stem klonk hard en stug door het zelfbedwang dat ze zich oplegde. „Neen, het is te laat. Ik ik ben van idee ver anderd. Ik ga met Gair Severn trou wen". „Godi" gemeentelijk subsidie kan men b.v. vooral daar van beteekenis achten, waar de gemeentelijke bemoeiing met het fonds eenerzijds tot een aan merkelijke versobering op de uitga ven zou kunnen leiden en anderzijds de inkomsten van het fonds door de instelling van het verplichte fondslidmaatschap zou kunnen doen toenemen. Raadsvergadering te Aardenburg. o Een witte raaf, die weer zwart werd. Waterleiding. Een beschuldiging die weer ingetrok ken werd. Dinsdagmiddag kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Een ver zoek van den polder Bewester Eede benoorden St. Pietersdijk om een 5 pCt. leening om te zetten in een 4 pCt. leening werd ingewilligd. Een voorstel van den heer Hollebrand om voor onderzoek en bestrijding der iepenziekte jaarlijks f 5.- bij te dragen werd door den heer Cats- man bestreden, dewijl deze meende, dat dit rijkszaak was. Met den voor steller stemden Mevr. v. d. Broecke en de heer Rijckaert vóór, de andere 4 tegen. Naar aanleiding van een ingeko men verzoek van C. A. van der Hooft tot verkrijging van concessie voor radiodistributie deelt de Voor zitter mede, dat dit nu de 4e aan vraag is en dat de meerderheid van B. en W. besloten hebben geen ra dio-distributie toe te staan; le is het geen gemeentebelang; 2e heeft de burgerij reeds geklaagd over ontsie ring der straat door de palen der bovengrondsche electrische leiding, als er nu nog draden gespannen worden voor radiodistributie zal het er niet mooier op worden en 3e binnen afzienbaren tijd zal de radio distributie langs de gewone telefoon lijnen zeer goedkoop worden. Mevr. Van den Broecke zou nu maar willen uitgemaakt zien of wij distributie toe staan ja of neen en daarna besluiten aan wie de con cessie verleend zal worden. De heer Catsman zegt, dat hij de minderheid in B. en W. vormt Er klonk een andere vreeselijke klank in zijn stem tot nu toe liad hij gevochten' tegen wat hij verwacht had te moeten bevechten den be- leedigden trots van een vrouwen liefde, die gewond was. Doch nu vertelde de vrouw, die hij aangebe den had, hem kalm en zonder eenig gewetensbezwaar, dat ze haar woord aan een ander gegeven had. Het was dus geen gewonde trots of be- leedigde liefde geweest die haar, zoo als hij verondersteld had, liad doen weigeren met hem te trouwen. De nuchtere waarheid was, dat hij aan den dijk was gezet dat haar lief de voor hem zoo oppervlakkig en onbeduidend was geweest, dat ze ge storven was. Zijn gezicht werd hard. „Ik begrijp je," zei hij bitter. „Je hebt je wel heel gauw getroost, niet Het zou wel een beetje behoor lijker zijn geweest als je althans een paar weken gewacht had, voor je je genegenheid zoo openlijk op een ander overbracht". Ze kromp ineen onder de min achting in zijn stem en onbewust was ijaar leed in hajr oogen te lezen. Hij werd er door getroffen en vroeg zich af, of hij haar zelfs nu misschien toch nog verkeerd be oordeelde en of ze zich niet, ge kwetst en bedroefd door zijn be handeling, had laten overhalen tot dit engagement met Severn.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1