;derland s Hulde aan Uiver-bemanning» EEDE BLAD - achtzaam voorwaarts! Het Lied van de Week. Sinterklaas en der Minister Slotemaker, Algemeen Overzicht. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 ol ewe tot rd in Wl gej. (ederlanders, komen niet gauw ,n_ ooi. Wanneer we iets tot stand an dan willen we er meestal niet idinl^f van 8Cmaakt zien. We zijn revoïng, dat de zaak achteraf kan (ïn of dat we ons zullen „aan- )nj we inderdaad eens los, dan kan ij, ook van op aan, dat het werke- s bijzonders is geweest, hetwelk |(je uitbundigheid vervoerde.. ijre, waarop we deze week de haar uit- heeft een geopenbaard, als van der Noordzeestranden, Het moeten dure beenen zijn, die de weelde kunnen dragen, >M van de »uiver" iar Australië inhaalden. 1(j lousiasme :1e luiden is als mogelijk kon worden ver- d. Het staat daardoor mede bui- twijfel, dat die Uiver-bemanning statie van buitengewone waarde leverd. eft een daad gesteld van nati- teekenis, omdat ze getoond heeft, ere erland in onzen modernen tijd js technische ontwikkeling niet al- vijf g meetelt, maar mede aan den p t- Die daad heeft de schoonste ,s|a [ties gewekt, het nationale ge- jn nationale trots GESTERKT. pai Hes is schoon en prijzenswaardig, a e irijzen méde! Ook wij brengen escheiden hulde aan de Uiver- "8- ste oegen onze waardeering bij de h van de lieve kinderkoren, welke iasl mning begroette. Bij de aubades lde lades van groote-menschen.veree- Yoi i, bij de sprankelende redevoerin- vr ii autoriteiten in stad en land. nz. n w was alles waarlijk geweldig, ,er i en indrukwekkend. En éérlijk: an iRDIEND. kpc i0, tempo! mijne en bil) dames en hee. op :en I. lied kan tot een machtig fortis- ii'orden opgevoerd, maar het kan op BLIJVEN, want dan wordt bruipartij. minst-gevaarlijke enthousiasme is i'eti1 den Zuiderling. Zoo'n mensch ge makkelijk en gauw in vervoering, lij konvt er tenminste óók weer toch eigenlijk allemaal'in ons bloed. De historie van ons volk heeft het in ons binnenste verankerd, naar het schijnt- Wij, allen die het nog doen kunnen in dezen tijd, we moesten al ware het maar ieder in onze eigen omgeving straks al die gezinnen, die langs de ijle grenzen van het ethisch minimum leven, stiekem be-bommen met boterletters en ander lekkers, met warme kleeren of aterdichte kinderschoenen, opdat er vreugde.ontploffingen zullen opstijgen uit de looopgraven van armoe, aangelegd in het land onzer economische orde, dat overweldigd dreigt te worden door de wil de horden van Crisis' en kornuiten. eens uit- Als WIJ enthousiast raken, krij gen we het gevoel, dat we er in, blij ven zullen. We overdrijven dan. Wat GROOT van beteekenis is, drij. ven we dan op tot iets wereldschok kends, iets wat niet is te evenaren. We zijn trots op de Uiver.prestatie, maar laten we toch bedenken; Dat Engelschen het eerst aankwamen, zij het dan vliegende onder andere en misschien gunstiger omstandigheden. Dat een ander vliegtuig ons nog haast als tweede was vóór geweest. Dat een wedstrijd een wedstrijd is; wie in den eenen wedstrijd een prijs be komt, heeft misschien een sof in een vol genden kamp. Dat de Douglas-machine een nieuw type vliegtuig was, dat wij toevallig, net o'p tijd voor de Melbourne-race in Ame rika hadden gekocht. Neen, we willen volstrekt geen dom per zetten op het volksenthousiasine. Wat de Uiver-bemanning deed, was en is en blijft: KRANIG! Laten we echter niet door een te over dreven enthousiasme illusies wekken voor de toekomst, welke niet te verwezenlij ken zijn. Het is prachtig, dat we ons enkele malen vóóraan hebben kunnen toonen bij de ontwikkeling van het luchtvaartver- keer, maar het zoude te duur zijn voor ons om te pogen deze weelde te BLIJ VEN dragen. Voor wat de techniek betreft, laat de wereld ons een plaats naast ieder ander, -maar; goede machines kunnen óveral worden gebouwd en bekwame piloten overal worden opgeleid. Snelheden zijn tegenwoordig een kwestie van paarde- krachten en geld. Het zoude voor een klein land als het onze veel te duur worden om een wereld in de lucht te blijven vóórgaan. Ons past, voor wat de ontwikkeling onzer luchtvaart betreft, ijver en bedacht zaamheid. De kranige prestatie onzer Uiver-be manning spore ons aan om te pogen: GELIJK te blijven met de besten en het beste in de aviatiek. "I CEEKPRAATJE- Ara van van bei >ud rlijk, er zijn verschillende punten •eeirereenstemming tusschen Sinterklaas 1 I lister Slotemaker. ilijk lebben allebei een baard. e laten ook beiden de goede gaven, ze de menschen verblijden, door n betalen. 'mee hooudt de overeenstemming ook op. »t- de verschillen. deklaas heeft een witten baard en d. £r Slotemaker een donkeren. ïrklaas' z'n linkerhand wil niet we- at z'n rechterhand doet, maar de :n. van Minister Slotemaker zitten el- oortdurend te begluren en Minister W( laker's oogen letten bovendien op verdachte" bewegingen van de han- an andere menschen, om te contro- of die zich ook te buiten moch- laa »aan aan de gebaren van mild welke Minister Slotemaker ten bate d< e gemeenschap heeft gesocialiseerd jer i een departementaal monopolie ge- de 'ster Slotemaker heeft een hekel erw len goeden Sint uit Spanje; Zijne lentie wil de éénige Nederlandsche --aas zijn. Hij komt op tegen de x>Jitropie, de milddadigheid van ande- hij acht particuliere liefdadigheid aii Dciaal bederf, f o daarom verwachten we tegen den oi December ernstige bonje tusschen Sinterklaas en dien uit Spanje, nister Slotemaker, ónze Sinterklaas, goed en milddadig zijn tót.... het ?sli mi imum, d.i- tot daar, waar de w< begint te knijpen. De Spaansche rklaas is nog erg oudenvetsch. Toen ;rj( n de vierde eeuw na Christus als [je hop van Myra zijn goud in de iel 'iCs va anne maagden legde, was „i !thysch minimum nog niet uitgevon- en, niets moetende hebben van de '"•'feiten, strooit hij ook thans nog taj goede gaven rechts en links uit en rva 'erheugt zich in de blijde gezichten, boven ons ethisch minimum weten f glunderen. ónze Sinterklaas zal hem straks :t treden en hem zeggen, dat hij MEDELIJDEN. Toon uw meelij met de armen: Niets verschoont U van erbarmen, Nu de barre winterdagen Straks het menschdom gaan belagen; Nu de nood ten toppunt klimt En geen uTkomst-sterre glimt- „Aan de deur wordt niet gegeven." 't Opschrift doet den arme beven; Hier, waar hij iets dacht te krijgen, Gaat d' ellende hooger stijgen. Ruk dat plaatje van je deur En stel d' arme niet te leur. Honger vangt reeds aan te knagen; Armoe is zoo zwaar te dragen; Wil dus, wat gij künt, verlichten 'tls geen vroomheid, 'tzijn slechts plichten, Plichten ieder opgelegd, Die aan 't woord van Christus hecht Als de winterdagen komen En wij van het Kerstkind droomen, In 'n naakte grot geboren, cP Armoe, als zijn Bruid verkoren; Geef dan mild, met volle hand, 't Godsrijk is uw onderpand. HENRY Op het Departement van Sociale Zaken een lijst inlevert van de geschenken, wel ke hij in de schoorsteenen van nader aan te duiden perceelen heeft laten glijden, want de tegenwaarde dier cadeaux be hoort aan den Staat te komen. Een arme Nederlander heeft niet het recht om bo ven zijn maagkriebel ethisch minimum uit te komen! Denkt niet, waarde lezers, dat we over drijven en ónzen Sinterklaas te zeer als een Zwarten Piet afschilderen. Mr. Aalberse, de leider der Katholieke Kamerfractie, een man, die toch geen stoute beweringen zonder behoorlijk on. derzcek voor het vorum der publieke Opinie zal uiten, verhaalde dezer dagen bij de begrootingsdebatten nu citeeren we uit Kamerverslag van een gesteunde met een groot gezin te Amsterdam, van wie f 1.25 per week wordt afgehouden, omdat zijn kinderen driemaal in de week bij een tante gaan eten en hij ver zuimd had dit aan te geven! Waar bemoeit... zoo'n tante zich ook mee! Al die particuliere liefdadigheid maakt de berekeningen inaar in de war, welke op het Departement van Sociale Zaken worden gemaakt en ten doel hebben om werkioozen en hun gezinnen toch voor al niet onder, noch boven de niaagkrie- bel-stemming te laten uitkomen. We weten niet, of de tante van het groote Amsterdamsche gezin in het ge vang' is terecht gekomen om haar snoode daad, maar wèl weten we, dat we tot onze lezers en lezeressen, die hun goede hart willen laten spreken en straks wen- schen samen te Spannen met den Sinter klaas uit Spanje, een ernstige waarschu wing moeten richten. Weet wél, dat elke speculaaspop of boterletter, aan 'n arm, gesteund gezin geschonken, zonder dat het Departement van Sociale Zaken daar. mee in kennis wordt gesteld, oplichting beteekent van den Nederlandschen Staat, want die heeft recht om de geldelijke tegenwaarde der geschonken voeding in te houden.. In het geheim samenspannen met den Sinterklaas uit Spanje, beteekent een uiting van revolutionnair 'sentiment En tóch maar dat zij vertrouwe lijk gezegd tóch wagen we Het er straks Op, Wat zegt u? U óók? Och ja, zoo'n klein pietsje revolution- BiNNENLAND- De Uiver terug op het nest! Prinses Juliana naar Enge land- Geen uitbreiding der Staatsloterij. Goedkoop bli'kvleesch. Gemengd- Tienduizenden hadden zich Woensdag op Schiphol verzameld, toen de Uiver van haar schitterende vlucht naar Mel bourne op het nest was teruggekeerd, het geen schitterend Op den aangegeven tijd, n.l- te 2 uur in den namiddag, plaats vond. Het enthousiasme der menigte was enorm en de verkeerspolitie heeft 'n zwa- ren dag meegemaakt- Er waren een ver tegenwoordiger van de Koningin envoorts al die autoriteiten, die op een nationa- len gloriedag niet mogen ontbreken en helaas niet schijnen te WILLEN na laten om van hun eloquentie te laten blij ken. De triumftocht der Uiver-bemanning naar de stad was ook al overweldigend. De uitingen van geestdrift duurden voort tot Op den laten avond, toen massa's Amsterdammers zich in de Vijzelstraat vóór het Carlton-hotel haden verzameld, waar de Uiver-bemanning in het 50.000- Watt-kunstlicht verscheen. Heel de dag werd door schitterend weer gekenmerkt, zoodat gelukkig de prestaties van Dr. Veraart, die eventueele mistbanken met brandspuiten haid willen verjagen, onnoodig waren. Ook onze gen, want de distributie van „eigen" trekkingsiijsten kan moeilijk zoo vlot gaan als van die der Staatsloterij en boven dien is er ten onzent een niet al te groot vertrouwen in particuliere prijzentrekkin- gen. De Kamer heeft ook het lot getrok ken van de huwende onderwijzeres, het iel onder de nieten! Bepaald werd n.l., dat voortaan aan de huwende onderwij zeres ontslag moet worden verleend- Een poging van mevr. Bakker—Nort om het ontwerp als een tijdelijken crisismaatregel te laten aanmerken, mislukte. Voor werkioozen en andere bctioeftigen zal het bekende blikvleesch van 27 No vember a.s. voor verlaagden prijs ver. krijgbaar zijn, n.1- voor 25 cent per kilo. Het moet een zeer goed en waardevol voedsel zijn. Aan de distributie van het vleech zal eenige uitbreiding worden ge geven. Binnenkort zal ook gehakt (runder- en varkens.) in blikken worden verkrijgbaar gesteld en wel tegen 35 cent per kilo. Dit gehakt zal ruim van vet worden voorzien. Zooals de trekschuit en postkoets heb ben moeten wijken voor stoomtreinen en stoombooten, zoo moeten deze laatsten thans geleidelijk plaats gaan maken voor 't motorische verkeer te land, te water en in de lucht- Het eerst zijn allerwegen de stoomtrammetjes aan de beurt Dezer dagen moest ook de Rotterdamsche .Tram weg-maatschappij, die het verkeer op de Z -Holl. eilanden onderhoudt, haar cou. ponbetalingen stopzetten, hetgeen meestal het begin van het einde beteekent Een droef familiedrama fe Den Haag eischte op Vrijdag j.I- het leven van een jongen man en zijn 4 kinderen, allen om gekomen door gasvergiftiging. De man had tot zijn wanhoopsdaad besloten na ongenoegen met zijn vrouw. BUITENLAND. Aanklacht tegen Horgarije. Het Chaco-conflict voor den Volkenbond. Buitengewone Volkenbondsvergadering te Genève. Ook sociaal-demo craten eischen weermachtver sterking. Een complot in de Ver- Staten? De regeering van Joegoslavië heeft toch besloten om haar aantijgingen jegens Hon. garije, inzake medeplichtigheid aan den koningsmoord te Marseille; aan den Vol kenbond over te brengen, óndanks de hef tige ontkenningen der Honaarsche regee ring van eenige schuld. Door deze daad, welke waarschijnlijk wordt ondersteund door Roemenië, Tse- cho-SIovakije en door Frankrijk, zijn de internationale verhoudingen weer scherp toegespitst. Wanneer regeeringen elkaar van moord-begunstiging verdenken, kan er weinig sprake zijn van vriendschappe lijke verhoudingen! Er zjjn naast de met Joegoslavië be vriende mogendheden ook weer andere Europeesche machten, wier eigenbelang het niet toestaat, dat Hongarije in de Volkenbond in het zondaarshoekje wordt gedrukt denken we maar eens aan Italië! Het staat dan ook te vreczen, dat Joe goslavië met deze klacht te Genève slechts internationale wrijving zal wekken.. Het is niet tactisch om dat te doen enook niet fijn gevoeld. De Hongaren denken altijd nog met bitterheid aan een ande regenmaker kan over dezen gang van za-:ren vorstenmoord. Deze was zonder twij- ken tevreden zijn; zijn „succes" zou an- fel door politieke invloeden begunstigd ders misschien te veel hebben moeten af steken bij de resultaten van de Uiver- bemanning. Onze Luchtvaart-pioniers kennen rust noch duur. Nog is het Uiver-enthousias. me niet gedoofd, of reeds wordt de pu- blieke belangstelling geboeid door een voorgenomen K- L- M-Kerstvlucht naar West-lndië- Deze tocht zal de zwaarste worden, tot nog toe door de K. L- M- ondernomen. Het vertrek is bepaald op half December en het traject zal in vier étappes worden afgelegd. Van Amsterdam naar Casablanca (2350 K M Porto Ter- rayo (2650), Paramaribo (3600 K.M- over den Oceaan) en Willemstad (1700 K.M.), totaal 10.300 K M- Het vliegtuig komt onder leiding te staan van den beer Hon- dong. Natuurlijk kan er post worden mee. gegeven ad fl.per 5 gram. Prinses Juliana vertrok Dinsdag per „Batavier" naar Londen voor de bijwo ning van het vorstelijk huwelijk aldaar op 20 November a.s. Denzelfden dag arriveerde per vliegtuig Prins Carl Jr. van Zweden op Schiphol, vanwaar hij later weer Opsteeg voor Londen om eveneens tijdig ter bruiloft aanwezig te zijn. De Tweede Kamer heeft een einde ge maakt aan de verwachtingen van de gok lustigen, die gehoopt mochten hebben op het aannemen van het initiatief.otwerp van den heer Ter Laan tot uitbreiding van de Staatsloterij. Deze uitbreiding werd met groote meerderheid Van stemmen afgewe zen en bovendien nam de Kamer nog een wetsontwerp van de regeering aan, hou dende een verbod om de pTijzentoeken- ning bij particuliere loterijen te laten be palen door den uitslag van de trekking der Staatsloterij. Het gevolg van dat laat ste zal natuurlijk zijn, dat die particu- geworden en die gingen uit van Belgrado, waar thans nog jaarlijks de moordenaar Princip als een nationale held wordt her dacht! De zg. Commissie van 22 heeft terzake het Chaco-conflict, hetwelk de Volkenbondsleden Paragay en Bolivia reeds zoo langen tijd in oorlog houdt, met algemeene stemmen een aanbeve ling" opgesteld aan den Volkenbond, neerkomende op: le. onmiddellijke sta king der vijandelijkheden; 2e. het schep pen van een neutrale zóne, welke door Volkenbondspolitie, te leveren door Zuid- Amerikaansche staten, zal worden bezet en gecontroleerd; 3e arbitrage door het Hof van Arbitrage in Den Haag.- Indien deze conclusies door een der beide strij dende partijen niet zouden worden aan vaard, kunnen sancties worden toegepast, bestaande uit het verbreken der diploma tieke betrekkingen en een verbod tot het leveren van wapenen en munitie. 't Is, of Paragay nog gauw een groo- ten slag heeft willen slaan. Van het Chaco-front zenden ze berichten over een groote overwinning en een vernietigend verslaan van het Boliviaansche leger. Men consumeere zulke overwinningsberichten vooral met een korreltje zout! Dinsdag is te Genève de buitengewone vergadering van den Volkenbond geopend, welke 4 belangrijke zaken te behandelen krijgt. le. Nadere beslissingen inzake het Saar. plebisciet op 13 Januari a-s. 2e- De klacht van Joegoslavië tegen Hongarije inzake den koningsmoord te Marseille. Verwacht wordt, dat deze aan gelegenheid op de agenda van de ver gadering van Januari a s- zal worden ge plaatst, zoodat thans wellicht prikkelende debatten zullen worden vermeden. De Joe goslavische pers windt zich in de laatste fie en laaf zelfs sabelgcrinkel hooren- 3e. De aanbevelingen van de commis sie van 22 inzake het geschil tusschen Bolivia en Paragay om den Oran Chaco- Dit is een zéér moeilijk punt, omdat Pa ragay, dat zich overwinnaar acht in den strijd, niet bereid schijnt te zijn om ar bitrage te aanvaarden. Als de Volken bond de „aanbevelingen" aanneemt en dat staat vast Schijnt Paragay Japan'* voorbeeld te zullen volgen en zal haar regeering het lidmaatschap van den Vol kenbond opzeggen. Naar uit mededeelingen van den ge. delegeerde van Paragay, Woensdag in de Volkenbondsvergadering afgelegd, valt af te leiden, zal zijn regecring de „aanbeve lingen" in geen geval aanvaarden- En ooit Bolivia Is niet met het voorstel ingenomen,. Het heeft 30 dagen bedenktijd gevraagd. 4e. De Ontwapeningsconferentie. Hef Bureau der Ontwapeningsconferentie is op het oogenblik bijeen en vergadert als ge volg van een ongesteldheid van Hender son, onder presidium van Mac Donald. Men is het er algemeen over eens, dat in de huidige omstandigheden geen over eenstemming inzake ontwapening mogelijk is. Wat er dan moet gebeuren? Een aanwijzing daartoe bevat de Troon, rede, Dinsdag j.I. door koning George uitgesproken ter gelegenheid van de ope. ning der nieuwe zitting van het parle. ment. In dat Engelsche staatsstuk heet het, dat de besprekingen over ontwapening, nu overeenstemming onmogelijk blijkt, beter kunnen worden verdaagd tot een gunsti ger atmosfeer is geschapen. Intusschea kan worden gestreefd naar internationale overeenkomsten over afzonderlijke kwes. ties, waarbij allereerst wordt gedacht aaa regeeringscontröle op de wapenfabricatie en wapenhandel- Het is niet bijster veel, wat er van een grootsche opzet overblijft! We leerden voorts uit de genoemd* Engelsche Troonrede, dat de Engelscho regeering in het komende jaar een ver betering van den wereldhandel nastreeft en verwacht. Merkwaardig, zulk een kentering de* geesten er ten opzichte van het bewape ningsvraagstuk te constateeren valt Ver. eenigden in het bijzonder de sociaal-de. mocraten zich na den oorlog onder de leuze van „Nooit-meer.oorlog" en waren zij het in 't bijzonder, die aandrongen op nationale, eenzijdige ontwapening, welke in de kleine landen behoorde te begin nen, omdat een nationale verdediging voor zulke landen tóch niet mogelijk zou zijn, thans komen deze zelfde sociaal-demo. craten reeds op hun ontwapeningsschre- den terug, nu het Duitsche fascisme den kop heeft opgestoken. De Zwitsersche Arbeiderspartij besloot oin haar ontwapeningsstandpunt radicaal te herzien; ze acht thans een nationale verdediging geboden en heeft geen prin. cipieel bezwaar meer om tegen een oor- logsbegrooting te stemmen. Opvallender is de veranderde ziens wijze van de sOciaal-dcmocraten in Tsecho- Slovakije. In „Het Volksblad" van Maan dag j.I. lazen wij, dat de afgevaardigde Müller een rede hield in de parlemen taire begrootingscommissie, waarin hij uit eenzette, dat ontwapening in de huidige internationale omstandigheden gelijk zen staan met een versterking van liet Duit sche fascisme. „DERHALVE zoo zei Müller namens zijn fractie ZIJN WIJ VOOR DE UITBREIDING VAN HET VERDEDIGINGSLEGER." Dat klinkt knders dan de on leuze! Wat de vlootbesprekingcn in I 2 n betreft, Japan heeft thans d.'f i e Engelsche voorstellen, neerko e cl op handhaving van de sterkte-ve ag 5:5:3, resp- voor Engeland, Ver. ti- ten en Japan, verworpen. Japan cisclit GELIJKHEID In de sterkte-eb i - n- In België is de regeeringscri is opge lost door de vorming van een kabinet. Theunis, bestaande uit 7 katholieken ea 6 liberalen. De bestuurskracht van 't nieu we kabinet wordt over het algemeen NIET hoog aangeslagen- In de Ver- Staten heet een complot tegen de regeering te zijn ontdekt- Door Amerikaansche financiers, en vanuit het buitenland, zouden tesamen 3 mülioen dollar beschikbaar zijn gesteld voor een te organiseeren opmarsch van 50 000 oud strijders naar Washington met het doel om de regeering tot aftreden te nopen en oud-generaal majoor Butler tot dic tator te doen uitroepen- Een Senaatscom missie onderzoekt de zaak- iTe Rome overleed Kardinaal Gasparrt, oud-pauselijk staatssecretaris- Hij was een vermaard diplomaat, diende drie pau. sen als politiek adviseur en bracht als vertegenwoordiiger des Pausen met Mus solini het Verdrag van Lateranen tot stand, hetwelk een einde maakte aan het geschil over de annexatie van den Kcr. kelijken Staat door de Italiaansclie re. geering. In Spanje zijn twee ministers afgetre den; Lerroux en zijn ministers van Mar- rine namen de porfeuilles over. Wéér zijn de Philippijnen, thans Zondag J.I-, door een tyfoon geteisterd. <L"Of-A-rT^*z-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 3