SRESKENSCHE COURANT ieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. b|vaarlljke vreemdelingen, Het bittere erfdeel. schijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLEEK, Breskens Eerste Blad. FEUILLETON Rechtszaken. N00RD-STE BEST inBÏLUJK/ 4ste Jaargang. Vrijdag 16 November 1934. Nummer 3985 Iria ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1 .25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) it nummer bestaat uit 2 bladen. ^en medewerker van de N. R. te Nice schrijft aan zijn blad de toestanden die in het Zui- van Frankrijk bestaan ten aan- van vreemdelingen het volgen- dre rji Jle overdrijving schaadt; zelfs een Cri ier doorgedreven deugd ontaardt ondeugd. Zoo is het heel mooi, tvrijheid te betrachen jegens hen, elders vervolgd worden, maar als dat de laatste 15 a 20 jaren in Frankrijk gedaan wordt, is niet anders dan een slapte, die inwendige rust voortdurend in aar brengt en voor de eigen land en de nadeeligste gevolgen heeft. r"a «eerst vormt het overgroote aan- buitenlanders, die hier den kost |(]0(Den verdienen, een ernstig be-. 1UU el voor de oplossing van het 1( ldoozenprobleem. Er zijn thans m 300.000 Fransche werkloozen; ul rekkelijk dus niet zoo heel veel; jar toch kosten ze s jaars meer een milliard frs. aan steunuit- ringen. Bovendien zijn al deze Iwongen werkloozen, evenals el- ts, een gemakkelijke prooi voor pmunistisch, revolutionair gestook, dat, terwijl er 2 millioen vreem- ngen werkzaam zijn en duizen- Franschen het zelf te verdienen od ontnemen. Al lang eischteen ot deel van de pers, dat hier een 19.Jd aan gemaakt zal worden door wegzenden van de buitenlan- s, die door Franschen werkloo- vervangen kunnen worden. Al men echter bereikt heeft, is een volgens welke er in elk beroep hts een bepaald percentage emdelingen werkzaam mag zijn. ar deze haastig geredigeerde wet Js een net met te groote mazen haar toepassing laat te wenschen r, zoodat haar nuttig effect mi- n blijft. Bovendien is een deel immigranten niet speciaal geko- om te werken, doch veelal met etiket van „politieke vluchte- en zelfs zij, die daar werkelijk 19. door MARGARET PEDLER. TJit het Engelsch vertaald door C. VUERHARD-BERKHOU1 0 e sprong vlug het bed uit. Er lente in de lucht en lente in r hart. Zelfs de conventioneele slkamer overstroomd van het 'genlicht, kreeg een ander aan- en toen Herrick behagelijk in r 'bad plaste kon ze nauwelijks loven dat één dag en één nacht wereld zoo veranderd hadden, zong terwijl ze zich aankleed- neuriede met een gelukkig, hoog nmetje terwijl ze zich door de ler bewoog en zich Mac voor de, terwijl hij het korte briefje ze hem gezonden had las, het efje dat zoo weinig zeggend was de bewoordingen en toch den n, die het ontving, al wat hij ischte, alles wat hij verlangde te ten, berichtte. )tn de een of andere reden, het J te verklaren door de ingewik- uheden van het vrouwelijk brein, aan beantwoorden, verdienen vaak niet de minste consideratie. Dikwijls voorzien van valsche papieren, zet ten ze hier hun terroristisch bedrijf voort en voegen zich bij de oproerige elementen van Frankrijk zelf. Over al bij revolutionnaire relletjes bestaat dan ook een aanzienlijk deel der manifestanten uit Russische uitge wekenen, Duitsche communisten en socialisten, Italiaansche anti-fascis ten, revolutionnairen uit de Balkan- staten, en nu ook weer uit een nieu wen aanvoer Spaansche revolution nairen, die bij tien- en honderddui zenden de hun verleende gastvrij heid misbruiken, daarbij aangemoe digd door de Fransche oproerige ele menten. Onder het internationale uit vaagsel, dat bij de onvoldoende grenscontrole gemakkelijk het land binnenkomt, bevinden zich de ge vaarlijke z.g. politieke bandieten, die men bij ongeregeldheden steeds in de voorste gelederen aantreft en die hier aanslagen op staatshoofden, mi nisters enz. voorbereiden en uitvoe ren. De lijdzaamheid van het Fran sche gezag tegenover dit vreemde gespuis grenst aan het ongeloofe- lijke. Te Toulouse heeft dezer dagen het gemeentebestuur de Spaansche terroristen, die na uit Asturië te zijn gevlucht, op Fransch gebied toege laten werden, officieel als helden ont vangen, terwijl de Spaansche op- standelingenvlag van het stadhuis wapperde! En op den burgemeester en zijn acolieten, schuldig aan deze demonstratie, wordt niet de geringste strafmaatregel toegepast I En ten aanzien van deze Spaansche vluch telingen heeft de betrokken minister alleen maar gelast, dat ze zich niet meer ten zuiden van de Loire mo gen ophoudenI Zoodat zij de 482.000 Spanjaarden in Frankrijk nog weer met een groot aantal obscure ele menten gaan vermeerderen I En dat alles zonder eenige noemenswaardi ge controle. Ook niet-politieke uitheemsche misdadigers zijn er in Frankrijk meer dan elders. Het gebrekkige grens- toezicht en de betrekkelijke veilig heid hier maken dit land voor ge boefte van allerlei aard tot een wel kom toevluchtsoord. Worden ze, na ook hier iets strafbaars te hebben bedreven gearresteerd, dan behelst het vonnis naast gevangenisstraf had ze Lady Bridget slechts gedeel telijk in haar vertrouwen genomen. „Ik heb een brief van Mac ge had," zei ze kort. „Hij verlangt me te spreken en daarom heb ik hem geantwoord, dat hij mag komen als we terug zijn". „Is dat alles, lieve?" vroeg Mim. Ze had de verschillende stemmingen van het meisje den laatsten tijd niet goed begrepen. „Dat is voorloopig alles," had Herrick met een grappig lachje ge zegd. Misschien was het een bijge- loovige vrees om op haar geluk voor uit te loopen, om het onder woorden te brengen vóór het geheel zeker was, die haar deed zwijgen uit vrees, dat de luisterende goden het zou den hooren en het haar weer ont nemen. Toch bleef het in haar juichen en toen Gair Severn haar kort na de lunch kwam halen ze zouden samen uitgaan ging ze hem met zoo'n stralend gezicht tegemoet, dat Lady Bridget zichzelf afvroeg of ze zich misschien toch vergiste in de richting waarin het ge luk van het meisje lag. Ze zei zoo iets ook tegen Billy, toen ze met hem naar een matinée ging en Her rick en haar bezoeker in onbetwist bezit had gelaten van de hotel-zit kamer. „Ik weet werkelijk niet, wie van de twee Herrick het liefst mag meestal ook uitzetting. Indien die uitwijspraktijk werkelijk de theorie dekte, zou ze Frankrijk van massa's slechte elementen kunnen ontlasten. Doch wat gebeurt er? De veroor deelden krijgen na hun straftijd de aanzegging, binnen bepaalden tijd het land te moeten verlaten; maar 9 van de 10 trekken zich van hun .expulsion" niets aan en verhuizen ten hoogste naar een andere stald. Vallen ze wegens een nieuw feit wéér in handen van het gerecht, dan herhaalt zich hetzelfde spelletje, en dat kan zoo jaren achtereen voort duren! Deelnemen aan opstootjes komt den vreemdeling meestal al leen maar op uitwijzing te staaïi hij krijgt bevel om binnen eenige dagen Frankrijk te verlaten, maar dan springt er dikwijls iemand voor hem in de bres, door bij het mi nisterie op intrekking der genomen Cl» Bij Apoth. en Drogisten beslissing aan te dringen. En ook een „Internationale bond voor de rechten van den mensch" of soort gelijke verkapt bolsjewiekige veree- niging beweegt hemel en aarde tot verleening eener verblijfsvergunning. En maar al te vaak heeft die invloed het gewenschte gevolg. Nog beden" kelijker is het, dat de Fransche staat, dikwijls na pressie uit politieke krin gen, tienduizenden vreemdelingen, die door de justitie van hun eigen land, en jtelfs ook door de Fran sche worden gezocht, heeft gena turaliseerd! Ondanks de meest on gunstige politie-adviezen, melding makende van talrijke vonnissen, wordt als regel de naturalisatie toch toegestaan, dikwijls op aandrang van vooral uiterst-linksche député's, die zoo nieuwe retruten werven voor hun verkiezingstroepen en voor de revolutionnairen, die maar al te vaak de rust in het land verstoren. Nu heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, na het gebeurde te Toulouse blijkbaar gemeend ein Mac of Gair Severn," bekende ze, toen de taxi, die ze genomen hadden, zich een weg baande door de drukte. Billy's aardige, groene oogen wer den rond van verbazing. „Wel, natuurlijk Mac, daar is geen twijfel aan," antwoordde hij. „Ze was er ellendig genoeg over toen hun engagement uit was". „Dat weet ik toen wel, maar er bestaat zooiets als liefde die sterft als ze genoeg pijn heeft gedaan en als dit eenmaal gebeurd is, kan niets haar weer doen herleven en dan is er nog zooiets als dépit". „Lieve, ouwe ziel, uw gedachten gaan zoo gauw, dat ik ze niet bij kan houden," zei Billy geduldig. „Wilt u niet wat duidelijker zijn?" „Nu, zie je, het lijkt me niet on mogelijk, dat Macs wantrouwen te genover Herrick in die Two Ways Cottage-geschiedenis meer was dan ze dragen kon dat ze daardoor voor goed met hem heeft afgedaan. En dan precies op hef juiste moment verschijnt de andere man op het tooneel in dit geval Gair. Hij is een erg aantrekkelijke zon daar en niet eens zoo'n erge zondaar ook. En Herrick is voort durend met hem samen geweest se dert we in de stad zijn". „Daar heeft hij wel voor gezorgd," zei Billy, een beetje nijdig. Bij meer dan een gelegenheid had Severn hem delijk iets tegen de steeds driester optredende ongewenschte vreemde lingen te moeten doen; hij heeft het in een circulaire ontoelaatbaar ge noemd, dat vreemdelingen in Frank rijk de landswetten overtreden, zich in de binnenlandsche politiek men gen of hun eigen politieke agitatie voortzetten. En hij verklaart er te vens in, dat hun, die zich daaraan schuldig maken, geen gastvrijheid meer kan worden verleend. Dit is echter, zonder verder gevolg, al zoo dikwijls verklaard, dat men betwij felt, of ook deze nieuwe circulaire wel resultaat zal hebben. Intusschen wachten alle ordelie vende Franschen op werkelijk af doende maatregelen, om hun land eindelijk met behulp van den sterken arm ontlast te zien van de vreemde elementen, die het reeds veel te lang onveilig maken. Kantongerecht Oostburg. Strafzitting van 25 October 1934. Uitspraken, wegens: Ongedekt vervoer van haver: I. A. L. S. te Sluis f 3.- s. 3 d.h. Uitlokking tot idem: C. M. te IJzendijke f 3.- s. 3 d.h. Varkens houden zonder lid der Centrale te zijn: A. L. te Schoondijke f 5.- s. 5 d.h. Ongemerkte varkens houden: I. de S. te Sluis f 12.- s. 12 d.h. Sterken drank aanwezig hebben in verloflocaliteitEa. Ma. A. te IJzendijke f 25.- s. 10 d.h., met ver beurdverklaring. Visschen zonder acte: F. R. te Gent f 3.- s. 3 d.h. Rijden met te hoog geladen voer tuig: M. R. T. te Maldeghem f 5.- s. 5 d.h. Rijden met te korten dissel: M. D. B. te St. Kruis f 5.- s. 5 d.h. Rijden met voertuig zonder dat de wielen van modder zijn ontdaan: E. V. te Maldeghem f 5.- s. 5 d.h., M. R. te Aardenburg f 5.- s. 5 d.h. Niet zorgen dat haar kind gere geld de school bezoekt: E. de B. te Zuidzande f 1.- s. 1 d.h.; f 1.- s. 1 d.h. en f 0.50 s. 1 d.h. In Breskens tegen een gebouw leunen: A. V. te Breskens f 1.- s. 1 week tuchtschool, S. P. te Breskens op zij geduwd en beslag op Herrick gelegd, ongeveer op dezelfde ma nier als hij hem vroeger op zij drong als hij van Barbara's gezelschap wil de genieten. „Herrick scheen het erg prettig te vinden als hij bij haar was," zei Lady Bridget. „Ik geloof heusch, dat we ons op alles moeten voor bereiden, Billy". „U wilt toch niet zeggen, dat u gelooft dat ze ooit met Severn zal trouwen?" vroeg hij ongeloovig. „Hij is een och, ik weet het niet," ein digde hij tam. „Ik vind dat heelemaal niet zoo onwaarschijnlijk," vond zijn moeder. „Ten slotte is Gair een innemende bengel en vrouwen hebben altijd een week plekje in haar hart voor een deugniet". Lady Bridget had zelf ook een zeer warm plekje in haar hart voor Severn. „En als een vrouw onaangenaamheden heeft gehad met een man, eindigt ze doorgaans al tijd met zijn tegenovergestelde te trouwen". Hier hield de taxi voor den ingang van het theater stil en het gesprek kwam van zelf tot een eind. Intusschen hadden de beide men- schen die het onderwerp van dit ge sprek hadden uitgemaakt, elkander in de Rivingtons zitkamer begroet met een hartelijkheid, die eenigen grond scheen te geven aan Lady f 1.- s. 1 d.h., R. A. v. Q. te Bres kens f 1.- s. 1 d.h. Een vuur onderhouden op zoo kor ten afstand van gebouwen of goe deren dat brandgevaar kan ontstaan C. S. te Hoofdplaat f 5.- s. 5 d.h. Loopen op verboden terrein: E. A. de B. te Breskens f 5.- s. 5 d.h., C. L. D. te Breskens f 5,- s. 5 d.h., M. A. B. te Gent f 5.- s. 5 d.h. Openbare dronkenschap: J. de V. te IJzendijke f 15.- s. 15 d.h., G. L. A. te IJzendijke f 15.- s. 15 d.h. Idem bij herhaling: A. K. te IJzen dijke 3.dagen hechtenis. Vee laten loopen op andermans weiland: E. C. V. te Sluis f 5.- s. 5 d.h. Een paard noodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze: J. G. te St. Laureijns f 15.- s. 15 d.h. Dieren vervoeren op pijnlijke of kwellende wijze: M. J. W. te Bier vliet f 7.50 s. 5 d.h. Straatschenderij: R. A. D. te Re- tranchement f 5.- s. 5 d.h.; W. J. de H. te Zuidzande f 5.- s. 5 dh. Een paard op den weg laten staan zonder maatregelen tegen aanrich ten van schade: J. de G. te Oost burg f 5.- s. 5 d.h., C. L. V. te Wa terlandkerkje f 5.- s. 5 d.h. Loopen op andermans weiland: I. v. d. V. te Zuidzande f 15.- s. 10 d.h.. J. Q. te Nieuwvliet f 15.- s. 10 d.h., J. v. V. te Oostburg f 15.- s. 10 d.h., M. den D. te Nieuwvliet een maand tuchtschool, voorwaarde lijk, M. V. te Zuidzande f 10.- s. 1 week tuchtschool. Met motorrijtuig niet stoppen op bevel der politie: P. B. v. Z. te Bres kens f 25.- s. 10 d.h. Bridgets theorie. „En," vroeg Severn opgewekt, toen ze elkaar de hand hadden ge schud, „wat zullen we van middag uitvoeren?" „O, dat kan me niet schelen," antwoordde Herrick naar waarheid. Niets scheen haar veel te kunnen schelen dien dag. Ze wachtte en leefde slechts voor morgen; vandaag beteekende niets anders voor haar dan een aantal uren die ze met zoo weinig mogelijk verveling moest zien door te komen. Een schilde rijententoonstelling, een dancing, zelfs een poppekast, ze zou alles met evenveel onverschillige opgewektheid hebben begroet. Het was haar alles precies hetzelfde en ze was in een stemming om zich neer te leggen bij alles wat Gair zou voorstellen. „Wat had jij gedacht? Ik voel me veel te beminnelijk gestemd om met jou te kibbelen, wat je ook voorstelt". Ze glimlachte terwijl ze sprak en iets in de manier waarop ze dat deed, een onbewuste onthulling van een innerlijke bron van geluk die om haar lippen speelde trok zijn aandacht. Zijn blauwe oogen keken haar plotseling scherp aan. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1