Sport, Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws. KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 15 Nov. om 7,30 u. „DE STROOM' drama in 3 bedrijven door Max Halbo. Zaterdag 17 November en volgende dagen Vlaamsch zangspel HET MEISJE VAN ZAVENTEEN, door Henri Caspeele, muziek van Emil Hullebroeck. Zondag 18 November om 2,30 uur Eerste middagvoorstelling van HET MEISJE VAN ZAVENTEEN. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 18 November 1934 des nam. om 2,15, groot matinee van „WALSEN VAN WEENEN', Opérette in 3 bedrijven en 7 tooneelen. Muziek van Johann Strauss. kelijkheid bedragen hebben en zij heeft het hooge bedrag ook betaald gekregen, hetgeen naar men aan neemt, slechts mogelijk kan zijn door ömkooping van de van staatswege aangestelde ingenieurs en contro leurs. U wilt wel iets geven, doch weet niet waar af te leveren Stuur een boodschapaan Mevrouw Van Zuijen of een der vele dames van het comité en het zal gaarne worden afgehaald. Bazar SCHELDESTROOM. Boekbespreking. Bij Em. Quérido's U. M. te Amster dam zijn kort achtereen een tweetal werken van bijzondere beteekenis ver schenen Sofie Blank, door jeanne Schaik- Willing. Ingen. f 3,25, geb. f 4,25. Jeanne van Schaik-Willing behoort ongetwijfeld tot de beste Nederland- sche schrijvers van dezen tijd, wat zij met „Sofie Blank weer ten volle be wijst. De stof is heel gewoon, de geschiedenis van een vrouwenleven, maar de wijze waarop die stof is ver werkt, is buitengewoon en kenmerkt direct de schrijfster van ras. „Sofie Blank" behoort tot de belangrijkste boeken van dit jaar. Orient Express, door A. den Doolaard. Ingen. f 3,75, geb. f 4,90. De geschiedenis van den vrijheids oorlog der Macedoniërs, voorheen en thans. Voorheen de heldhaftige strijd der oude Voivoda's, die tegen honderd voudige overmacht in fiere mannelijk heid wisten te sterven. Thansde verpolitiekte strijd achter conferentie tafels en volgens sluipmoord-methodes. De schrijver sleurt zijn lezers in ge weldige vaart mee naar die verre lan den, waar de bergketenen, die dreigend tegen onheilspellende luchten staan, een beeld geven van de stoere onver zettelijkheid der bewoners. Men leeft den strijd mee in al zijn onderdeelen en geeft er zich aan over, op leven en dood. Een geweldig boek van een gewel digen schrijver. Voetballen. Uitslagen van Zondag 11 Nov. K. N. V. B. 3e klasse A. Hulst—De Zeeuwen 2-1 Breskens—Axel 43 Sluiskil—Terneuzen 11 1—2 Stand 3e klasse A gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Breskens 8 6 2 27-22 12 Hulst 4 4 - 7-3 8 Axel 6 4 2 25-11 8 Sluiskil 5 3 2 7-7 6 Vliss. 11 6 2 1 3 16-13 5 Zeeuwen 6 1 2 3 7-13 4 Neuzen II 7 2-5 11-19 4 Oranje 5 113 10-17 3 Hoofdpl. 5 1—4 7-12 2 Breskens I Axel I. 4-3. Het gevreesde Axel is Zondag met een nederlaag naar huis ge stuurd. Regelmatig werden de ex- tweede-klassers, die het 14 dagen geleden klaarspeelden, om met 4—3 van Middelburg 1 te winnen, door onze jongens verslagen. Vooral in de voorhoede van de gasten, werd prima spel geleverd, en het combi neeren was hier veel beter dan in onze voorhoede. De beide midden linies gaven elkaar weinig toe; onze spil was beter dan zijn collega aan de andere kant, maar de vergelijking der kanthalfs valt in 't voordeel van Axel uit. De verdediging van Axel kan daarentegen niet aan de onze tippen! Het begin zag er niet veel belovend voor ons uit. Een simpel balletje van rechts, lieten onze backs gaan en de snelle linksbuiten was er bij om nog voor te zetten waaruit Axel de leiding nam. Niet lang daarna hindert v. d. Velde een Axel back zoodanig, dat deze in eigen doel trapt 1—1. Nu krijgen we een periode van uitstekend voetbal te zien. Voetbal dat alleen mogelijk is met een zoo uitstekend leidende scheidsrechter die de beide ploegen volkomen in zijn macht had. Een scheidsrechter die het aandurfde, 2 x een handsgeval binnen het beruchte 'gebied, één keer bij 'ons en een keer bij Axel niet te straffen om dat die handsballen geheel zonder opzet gemaakt werden. Na de rust zet Axel dadelijk flink door en spoe dig is het 2—1. Dadelijk daarna slaat een speler van Axel een voorzet van rechts neer waarvoor de scheids rechter nu natuurlijk wel een pe nalty geeft. Heijboer plaatst keurig in de linker bovenhoek 2—2. Weer is het Axel dat van een inzinking van onze ploeg gebruik maakt en er 3—2 van maakt. Maar dan breekt Breskens door en Heijboer schiet een bal uit moeilijke positie laag in 't net, 33. Iedereen in en om het veld voelt dat Breskens k;\n winnen en waarlijk vijf minuten later jaagt v. d. Broecke, die als invaller voor De Visser meespeelde, no. 4 in de touwen. Nog 20 minuten zijn te spe len, maar Breskens houdt vast. Kee per Verduijn verdedigt zijn doel met ware doodsverachting en als een paar vrije schoppen op de 16 meterlijn ons een paar benauwde ©ogenblikken bezorgen, is Verduijn het die de lage, harde ballen, schitterend stopt. Als de scheidsrechter het einde fluit, juicht de heele Breskens-aanhang over deze schitterende revanche Oostenrijk Zwitserland 3—0. De te Weenen gespeelde lan- denwedstrijd Oostenrijk—Zwitserland werd door Oostenrijk met 30 ge wonnen. De Zwitsersche voorhoede, waarin drie nieuwe spelers waren opgenomen, speelde zeer slecht. BRESKENS. Ongelukkige val. De 15-jarige J. D alhier woonde Zondag j.l. de voetbalwedstrijd bij. Bij het stappen over een afmaak, struikelde hij en kwam daarbij zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn arm brak. CADZAND. Collecte Crisis-comité De collecte voor het plaatselijk Crisis-comité heeft alhier f 73.- op gebracht. EEDE. Installatie Burgemeester Breijaert. Zaterdag 10 November werd de nieuw-benoemde burgemeester, de heer J. M. Breijaert uit Sluis, geïn stalleerd. In de raadzaal waren bloe men en versieringen aangebracht; ter weerszijden van het pad, toegang gevende tot het gemeentehuis, ston den planten door guirlandes ver bonden; dicht bij het raadhuis was een eereboog opgericht, waarin te lezen stond: Hulde aan -den Bur gemeester; enkele woningen waren versierd en velen lieten de drie kleur wapperen. Te 2 uur naderde een met rood, wit en blauw versierde auto, waarin plaats hadden genomen de nieuwe burgemeester Breijaert en de waar nemende burgemeester A. Rodts, ge volgd door een viertal auto's waarin de familie van den heer Breijaert en de raadsleden hadden plaats ge nomen, het dorp Eede, waarop een luid: hoera! werd aangegeven en vreugdeschoten werden gelost, die later nog eenige malen den grond deden dreunen. In de raadzaal gekomen werd eerst voorlezing gedaan van de officieele stukken, houdende de benoeming van J. M. Breijaert tot burgemeester van Eede, waarop de waarnemende burgemeester, dhr. A. Rodts, den nieuwen functionaris toesprak en uit de vele vlaggen en de aangebrachte versieringen concludeerde, dat de bevolking ingenomen was met haar nieuwen burgemeester, op wiens schouders, naar hij meende, een zwa re taak gelegd was. Hij vermoedde, dat het den heer Breijaert niet moei lijk vallen zou zich te Eede in te burgeren, daar de gebruiken, zeden en gewoonten van Eede veel over eenkomst hebben met die van de geboorteplaats van den nieuwen bur gemeester. Met de wetenschap, dat de nieuwe burgemeester reeds in een grootere gemeente heeft kennis ge maakt met alles, wat tot het goed besturen van een plattelandsdorp be hoort, hoopte hij, dat de heer Breij aert een waardig opvolger zou zijn van hun algemeen hooggeachten ge wezen burgemeester Buzeijn, waar op hij hem den ambtsketen omhing en met een „Leve de Burgemeester" de heer Breijaert tot hoofd der ge meente Eede geïnstalleerd verklaar de. De heer Breijaert dankte den waarnemenden burgemeester voor de hartelijke woorden van welkom tot hem gericht. Naast God dankte hij H.M. de Koningin voor deze benoe ming en den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland voor het ver trouwen in dezen in hem gesteld. Met nauwgezette plichtsvervulling beloofde hij te willen worden een goed burgemeester van Eede, waar bij hij de belangen van alle lagen der bevolking zooveel in zijn ver mogen was, behartigen zou, maar dat kon hij niet alleen, daarvoor was noodig de hulp, de steun en de medewerking van allen, die, in welk ambt ook, geroepen zijn de belangen der gemeente te dienen en hij hoop te dat hem dien steun niet zou wor den onthouden. Hij begreep zeer goed, dat het moeilijk zou zijn de voetstappen van den algemeen geachten vorigen bur gemeester, den heer Buzeijn, te drukken, die gedurende 30 jaren met kennis van zaken, met «ere, als hoofd van Eede had gefungeerd en het speet hem zeer, dat de heer Buzeijn wegens ongesteldheid deze eerste zit ting onder leiding van den nieuwen burgemeester niet kon bijwonen; hij hoopte echter dat de heer Bu zeijn nog vele jaren als rustend bur gemeester te Eede zal mogen ver toeven, in goede gezondheid. Daar niemand meer het woord verlangde sloot hij de vergadering, waarop vóór het raadhuis van den geheelen Raad met alle gemeente ambtenaren en familieleden een foto genomen werd en daarna in het raadhuis gelegenheid gegeven werd den nieuwen burgemeester te compli menteeren, waarvan een druk ge bruik gemaakt werd; hierbij werden enkele bloemstukken overhandigd, waarbij zeer jeugdige meisjes en jongens gedichtjes declameerden. Het verdere van den dag en avond werd in stemmige vroolijkheid door- georacht. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. In de Donderdag gehouden raads vergadering onzer gemeente, waarbij Wethouder Haverbeke wegens ziekte afwezig was, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. In verband met de mogelijkheid tot verruiming van den Zondags verkoop werd besloten den bakkers gelegenheid te geven hun zaken des Zondags van 8 uur voormiddags tot 2 uur namiddags open te houden. Het is niet mogelijk gebleken de begrooting zonder belastingverhoo- ging sluitend te maken. De opcenten op de personeele belasting werden van 50 op 80 gebracht en die op de gemeentefondsbelasting van 30 op 50. Om haar op 67-jarigen leeftijd pen- sioengerechtigt te doen zijn werd het loon van de schoonmaakster van het gemeentehuis verhoogd. Bij de post subsidie aan verschil lende instellingen en vereenigingen merkte de Voorzitter op, dat het ge- wenscht is deze te noodzaken een begrooting in te dienen, teneinde een oordeel te kunnen vormen of al of niet subsidie noodig is. De heer Schijve meent dat er in veel gevallen te spoedig toe over gegaan wordt patiënten op gemeen- tekosten naar het ziekenhuis te Oost burg over te brengen. De Voorzitter moet dit beamen, doch kan hiertegen weinig doen,aan gezien dit op dokters-advies gebeurd. Medewerking in deze van de dok toren achtte hij zeer gewenscht. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 68234 met een post voor onvoorzien van f 2903; de kapitaaldienst op f 218, terwijl het suppletoir i kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f 21.25. Voor standplaats van woonwagens werd een terrein aangewezen nabij de steenoven. Een verzoek van J. de Dobbelaere en J. de Lozanne om grond in erf pacht te mogen ontvangen aan het einde van de verlengde Molenstraat werd afgewezen. Aan mejuffrouw weduwe Lievens werd onder de bestaande voorwaar den verlenging verleend van den huurtermijn van het door haar be woonde huis. De Voorzitter deelt mede, dat de werkverschaffing niet voor 1 Decem ber zal aanvangen. Mocht er in derdaad behoefte bestaan, dan zal zeker niet worden afgewezen, wat den heer Schijve aanleiding gaf op te merken dat het eigenlijk droevig was, dat velen die gesteund worden zoo weelderig voor den dag komen. Nadat de heer Cammaert den le den dank had gebracht voor de me dewerking tot vlotte afwerking der begrooting, werd de vergadering ge sloten. SLUIS. Jubileum- Pastoor Dierick alhier vierde Vrijdag onder zeer vele blijken van belangstelling, zijn 60sten geboorte dag. Van vele woningen wapperde de vlag, terwijl 's morgens den gees telijke een heilige mis van dank baarheid werd opgedragen, waarbij hem een prachtige palm in de feeste lijk versierde kerk werd aangeboden. Een gehouden receptie in de pasto rie werd druk bezocht. In het pa tronaat werd een feestavond gehou den. Bij de door de plaatselijke mu- ziekvereeniging „Apollo" gebrachte serenade had de officieele aanbie ding plaats van het geschenk zijner parochianen, bestaande in tien eiken houten banken. Auto in de Ringvaart gereden. Aan de Ringvaart van de Haarlem mermeer bij de brug onder Lei- muiden heeft gistermorgen een droe vig ongeval plaats gehad, dat aan den bestuurder van een auto het le ven heeft gekost. Uit de richting De Kaag naderde met groote snelheid een personen auto, bestuurd door een heer uit Aerdenhout, juist op het oogenblik, dat de vrachtauto van den heer v. d. K. achteruit het erf wilde oprijden. Een botsing was onvermijdelijk. Wel trachtte de bestuurder van den personenauto nog te passeeren, doch daardoor raakte hij het achter ste gedeelte van den vrachtauto met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg en geheel in de Ringvaart verdween. Met veel moeite slaagde een voor bijganger er in, den bestuurder van den auto door de kap naar boven te trekken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar de dood reeds was ingetreden. Volgens een voorloopig. onderzoek treft den be stuurder van den vrachtwagen geen schuld. Een vallende koe op net lichaam- Gistermorgen reed op den Kreek- weg te Rotterdam een vrachtauto met koeien. Een van de dieren wist zich los te werken en het begon aanstalten te maken, om uil den wa gen te springen. Dit veroorzaakte nogal lawaai waardoor de opmerk zaamheid werd getrokken van de mannen, die in de stuurcabine zaten. Een hunner, de 29-jarige L. van den Berg uit H.I. Ambacht sprong uit den auto, juist op het moment, dat de auto met een ruk stopte. De koe, die al half uit den wagen hing viel tengevolge van den schok en het dier kwam boven op Van den Berg terecht. Met zware inwendige kneuzingen is Van den B. naar het ziekenhuis vervoerd. De koe had een schaafwond aan den rug en twee kreupele pooten. Het dier is weer ingeladen, waarna de reis is voortge zet. Vischjes uit de kraan der water leiding. De directie van het wa terleidingbedrijf in Bronx (New- York) heeft klachten ontvangen van de bevolking over het feit, dat er vischjes door de kraan van hun wa terleiding heen kwamen. Men ver moedt, dat de beestjes uit het reser voir zijn gekomen, waaruit men het water put. Deskundigen beweren, dat de vischjes het water vrij van bacte riën houden en het „vischwater" blijkt dan ook absoluut rein drink water te zijn. 37. „Blijf staan, lafaards," b al hij. „Ziet toe, hoe Uw prieste vreemde God bestrijdt". En knots hoc>g boven zijn hoofd zwa de, verbrijzelde hij me ec?ri slaj i toestel. Een dooidschestilte trac De ontstelde menigtf lag gekn ter neer en de hooge>riester, troL-' op zijn succes, sprat hen toe. wees zijn luisteraarsJp de slechtf van de gehate blanVn, die demi tigste toove'naars irzijn dienst scl te hebben, op de noodzaak hen dooden en eindigle met den d te eischen van Funk met zijn ba^ gezellinnen, opdatze nooit meerl^ den ontvluchten m hun volk 1 heen te brengen. :v :b 38. Frank, An en Mary wet gegrepen door de pristers en t den tempel gevoerd. 3e vorst k rustig toe en ook Irta dorst tusschenbeide komen Ze wei in een donker hok gegioid en al gelaten. Angstig zetten An en Mary op de harde bank m Frank somber op en neer. Le meisjes ren te flink om hem ets te veil ten, maar Frank begieep, dat zeer onvoorzichtig gehindeld 1 Tegen den jiorgen weid de zvth deur geopend en de hoogepiie verscheen in de opening. Naast stond Inca. „Kom mee," beva en aarzelend volgde het driet ra Toch heeft de bevolking de l°' keur gegeven aan vischloos w ïe zoodat men door middel van fi it< roosters de vischvoorziening 1 stop te zetten. De kerkvervolging in Mexiri De Spaansche bladen publice een bericht uit Mexico-Stad, gens hetwelk een Mexicaanscht mer van afgevaardigden een wet werp heeft goedgekeurd, waarbi boeren toestemming wordt veri om zich te wapenen tcneindt geestelijken en allen, die den g( t lijken gunstig gezind zijn, bet- kunnen bestrijden. Na de aanneming van het voorstel dat werd ingediend doi revolutionnaire vakvereeniging den staat Michocan, heeft de een commissie benoemd, welkt to trent deze aangelegenheid moe ic] derhandelen met president R ;n guez en den nieuwgekozen, no: in functie getreden president denas. Zonder discussie werd verde ell ander voorstel, waarin de doo geëischt wordt tegen alle pas „wijl zij moeten beschouwd w di als landverraders," naar een sp - commissie verwezen. Het I d voorstel is onderteekend door ast dervvijzers van de bondsschoo Ij Matamoros in den staat Tamai il t Uit den trein gevallen. er de rails van den Brennerspo- j nabij het station Mattrei D.u :d rd SC i la t or on :h; id ds

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2