eede blad apenstilstandsdag. k( Uitvindingen* V rouwenwapenen, Algemeen Overzicht. Kamerkroniek. Bont Allerlei. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 edesijver moet verdubbeld worden. Zijn we vergeten jnking van bet sluiten van den and, welke een einde maakte *volkerenfn°or<l van vier jaren, ver< I Jaar tot iaar een méér ge' eg van Vrede te worden, waar- ne i organisaties en bladen van rs n chting zich' beijveren om den angj .oorlog's wil der menschheid t rot nnen onze krachten aan geen ,~a doei wijden! V moeten we constateeren, dat in i ea de vredeskansen zich omge- iitdig verhouden tot den opmer- .roei van het leger der vredes- M tot het uitzettend élan, waar- ke De Vredeskansen staan slecht. vredesbeginselen door talloos rden uitgedragen. [ogsdreiging, welke van tijd tot s,j i in onze dagen niet het minst Ui° Ie wereld waart, heeft iets weg atuurljjke tempeest, hetwelk we inkomen, doch waartegen we logen te doen. Die gedachte nschen ook tegenover de oor- SClfcg vaak met eén zeker fatalis- en. rechte. ■log met zijn afgrijselijken mAcrd heeft niets natuurlijks en afti niets goddelijks aan zich- De ld, een geesel, waarmee de mensch- ra< zelf straft- Wanneer we den Leri roeien als een dreiging, dan wil liei n, dat de politieke en sociale hai heden gunstig zijn voor des- kte fikkding, maar dan -juist wordt rijn tswil ien .sterkte beproefd- Dan llerminst het tijdstip aangebro- lian mt een fatalistisch gebaar het van ieI1 schoot te leggen, maar dan we ons te gaan weren; tegen ini)[j; te gaan strijden: vóór den ïpu 3ff id kunnen politieke en sociale rac heden den bodem voor een lorlog bereiden en IN DIE ie JDIQHEDEN LEVEN WE n fel zijn beladen met schulden enthet spook van de werkloos- j_a rt overal rond- De oogen van s r n en economen zijn gericht op iet, hetwelk voor een oplossing moeilijkheden uitzicht opent- massa, de volkeren, ze voelen '°4 dicht aan den rand van de en geestelijke ruïne, dat élk nln atrekkeljjk begint te gelijken, dat 1 1 edt op een beteren" keer- hooren we nu reeds menschen, re dat nooit zouden hebben ver- zekeren, dat ze tenslotte in een oorlog zouden willen berusten, daarmee een economische op- iii« ware het maar een tijdelijke, ou gaan. jst op de ellende, waarin die Wi Z'J11 geraa';', maar ook op de in hun wilskracht- eei d Jren hebben we in onze artikelen an iking van den Wapenstiïstands- zicl DEZE gedachte vóórop gezet; ha: strijden tegen den oorlog, dan g we allereerst den individueeten eei sterken door PERSOONLIJK te 11 Hen en verdragen, vo iben niet veel vertrouwen in op- ei antiloorlogs.gedaas van en naturen, die bereid zouden zijn i >ods met hun vuisten liun «re in in andere menschen in te ran- ht ilke sensitieve menschen loopen ig< ir de meest wisselende leuzen dag, wanneer deze door de icn^hcdén, waarin de maatschappij is geraakt, in staat zijn om een oogenblik te begeesteren- ncjfle eerste Slachtoffers van de oor- >g fose' welke den strijd vooraf. ien[ jongsten wereldoorlog hadden tnheid om met „overtuigde" pa- ■an verschillende nationaliteit en lidenie politieke overtuiging te Ze verzekerden met nadruk, dat lacifisten waren, maar spiciaal in ~"r w arin HUN land was ge. was strijden een PLICHT- De ners voerde geen oorlog, maar !ch tegen een brutalen indrin- 3: sche socialisten verzekerden ons, 3 :gen den oorlog waren en blij- 4 en, maar; onze keizer kón niet 5 oorlog was hem OPGEDRON- torden. En de Engelschman, die torlog geen enkel belang had each niet! hij had partij Q het recht te dienen en de recht- '■d; hij vocht om de arme Bel- Wschermen en te verdedigen- 4, adden ze allemaal wat! 4 o zullen ook straks de volkeren °r zich weer een rechtvaardiging 4, wanneer de wapens worden ge- *n het moordspel gaat herbegin- we ijveren voor de volkomen Pjig van den wil van den in- jnensch_aan de vredesgedacli- en óns konden voeden fnlddeTs een drogen lepel- Voor deelname in de exploitatie van den drogen lepel kan men gireeren op de rekening van de administratie dezer krant- opbruischen bij elk verschil van gevoelen en de handen niet dadelijk tot vuisten maken, als we meenén, dat ons eenig onrecht geschiedt- De vredeswil moet worden getraind door zelfbedwang, opdat we ons nuch ter en objectief kunnen stellen tegenover een begeesterende oorlogshetze, welke de ontlading is van internationale wrijvingen- PRACTISCH vredewerk is ook het bestrijden van oorlogs.gunstige omstandig heden. De economische crisis in het algemeen, de armoe en de werkloosheid in het bij zonder, begunstigen in zooverre het uit breken van een nieuwen oorlog, dat ze een menschelijlce bereidheid scheppen om de verschrikkelijkste van alle beproevin gen te aanvaarden, ten einde een KANS te krijgen om eindelijk uit de HUIDIGE ellende te worden verlost- Daarom moeten ware vredesvrienden er op uit zijn om in hun maatschappelijken arbeid slechts constructief te ijveren en crisis.nood te helpen lenigen, waar dat maar mogelijk is- ONS WEEKPRAATJE- 't Is maar een weet De eieren van Columbus. 'n Uitvinding is niets anders dan 'n kwestie van een goeden inval- Denk maar eens aan het ei van Columbus! De heer Wardenicr, de Wolvegaarder, die den dro gen motor" uitvond, bekende zelf, dat hij op school altijd een sufferd was geweest en tóch deed hij thans de ontdekking, «"elke de wereld van aanschijn zal doen veranderen. Wat een andere sufferd kan, hebben we tot ons zelf gezegd, moeten we toch óók kunnen leveren- En, al suffend, kwa men we tot de volgende redeneering: De menschheid heeft zich tot nog toe te veel blind gestaard op de vermeende voedingsnoodzaak van een mechanisme. Als «e een lamp wilden laten branden, dan- deden we dat vroeger met olie, tot dat we het gas uitvonden en daarna de elect riciteit. Met den motor ging het ook zoo- Dien hebben we gevoed met stoom, gas of 'electra, maar gevoed hebben we ze- Totdat Wardenier, die naar hij zeli openbaarde nimmer zijn hersens voedde, het plots in zijn bol kreeg om een motor te laten loopen zonder ben. zine of andere drijfkracht- En waarlijk: het lukte. Hij kreeg 13 millioen bedrijfskapitaal en gaat nu een fabriek bouwen voor 13 duizend arbeiders- Wij hebben nu patent aangevraagd op den drogen lepel en we stellen ons voor om met deze vinding de crisis te be. zweren. De eerste proeven hebben een uistekend resultaat opgeleverd- We hebben ons gezet voor een leeg bord en daaruit zijn we een half uurtje gaan zitten lepelen. Het resultaat was verrassend: na afloop van deze bezigheid voelden we ons volkomen voldaan- De wacht is thans nog slechts op een burgemeester, die een persconferentie voor ons wil beleggen, en vooral op de ba jonnen of andere menschen met kapitaal, die zich financieel voor de zaak willen interesseeren. Dertien millioen hebben we niet eens noodig- Zoo gauw we één millioen bij elkaar hebben, schrijven we onzen geld schieters vanuit Zuid-Amerika wel eenige nadere bijzonderheden- O-i. is de droge lepel de noodzakelijke consequentie van den drogen motor, want al mogen de Wolvegaarders ook juichen over hun fabriek met 13-000 arbeiders, welke in hun midden zal verrijzen, in het ALGEMEEN zou de werkloosheid door dezen nieuwen technischen triomf aanmer kelijk worden verhoogd- Van mechanisch- men is 'n wereld gauw genoeg verzadigd; het is de noodzakelijke voortdurende toe voer van voedingsstoffen, welke het werk aan den winkel houdt- Met den drogen motor zou het niet alleen de heer Sir Henri Deterding zijn, die tot stempelen wordt gedoemd, maar mét hem een deel van zijn aandeelhou ders, het personeel van oliebronnen, han delaren en de vele duizenden distributeurs van benzine, die in den verkoop thans een VOORTDUREND bestaan vinden- Als onze motoren voortaan zouden loopen zonder benzine of andere drijf kracht, onze machines zouden daveren zonder stoom, onze kachels zouden snor ren zonder kolen, onze lampen zouden gloeien zonder electra, dan zou het «erk uit de wereld zijn en de mensch- l.e.d nog slechts kunnen bestaan, wanneer we, dank zij een of andere lilt-.i d nor, zeulen kunnen betalen uit Te Madrid is een jongeman door een beeldschoone blon- dinne ontvoerd» Ze dwong hem met een revolver uit zijn huis te gaan en in een buiten wachtende taxi te stap. pen- Hij werd weggevoerd en waar hij zich' thans be vindt is nog een raadsel. (Courantenbericht) Eens had een maagd Een man behaagd, De jongen was wat bloode, Zoodat de jongeling niets vroeg En zij in leed haar liefde droeg, Maar dat was teen nog mode. En had de maagd, Zoo gij mij vraagt, Daarvan ook hevig hinder? Wel had de maagd, zooals 't behoort, Hem door haar zedigheid bekoort, De jongeling niet minder. Ook had de maagd Het niet gewaagd Van liefde hem te spreken. Zij bloosden beiden op hun beurt, En hebben om elkaar getreurd, Dat duurde vele weken» Men had de maagd Heel diep beklaagd, Zoo men had kunnen lezen. Diep in haar maagdelijke hart, Waar slechts een overvloed van smart En liefde nog kon wezen- Toen heeft de maagd Het maar gewaagd Om met geweld te dreigen. Wanneer 't met zedigheid niet gaat, Neem >k een revolver maar te baat Om jou als man te krijgen! TROUBADOUR- partij Over zooveel politieleen Invloed be schikken. De heer WESTERMAN trad op voor het Nationaal Herstel, zooals hij dat zag; hij pleitte voor een autarkische politiek- De chr. democraat VAN HOUTEN wil de Eerste Kamer afschaffen, 't bank geheim opheffen en cumulatie van inko mens en pensioenen tegengaan, omtrent welke laatste materie trouwens een wets ontwerp in voorbereiding is- Tusschen de begrootingsbedrijven door onderzocht de Kamer van de week de wijziging van cfè Clearingwet in de af- deelingen, noodig geworden door de op- zegging van het Clearingverdrag met Duitschland. De Rijksbegrooting in de Tweede Kamer. De soci alisten wenschen geen deva luatie. Dominé Lingbeek vindt Rome erger dan de crisis- Een nieuwe Clea ringwet. Het groote jaarlijksche politieke tour- nooi is aangevangen. Onder voorgeven, dat het over de Rijksbegrooting gaat, geven de verschillende politieke leiders een uiteenzetting van hun program en oefenen ze, voor zoover tot de oppositie behoorende, critiek uit op het regeerings- beleid. Dinsdag j.l. Is dat begonnen. Ons komt de positie van het kabinet dezen keer niet bijster prettig voor- Niet dat er dadelijk bestaansgevaar dreigt, maar de oppositie tegen de aanpassingspolitiek van het kabinet-Colijn is onder den druk van de openbare meening zóó gegroeid, dat het thans wel eens de beurt van de regeering zou kunnen worden geacht om zich „aan te passen", d-w-z. zich te voe gen naar de algemeene opinie- inderdaad gelooven we, dat Colijn c-s. tot conces sies zullen worden gedwongen. Zoowel van katholieke als socialistische zijde en zonder een van beide partijen kan de regeering het toch niet stellen is dui delijk gemaakt, dat van de aanpassing naar de diepte thans geen verder heil meer wordt verwacht- De regeering is voor de geuite critiek niet ongevoelig en het schijnt, dat ze b-v- voornemens is om de allernieuwste sala riskorting voor overheidspersoneel in den vorm van een herclassificatie van de ge meenten (neerkomende op een verhoogden standplaatsaftrek) terug te nemen. Ir. ALBARDA, leider der S-D.A.P-, was forsch, maar gematigd in zijn. cri- triek. Merkwaardig was zijn verklaring, dat zijn fractie VOOR HET OOGEN BLIK g^en heil ziet in devaluatie (ver- laging van de muntwaarde), zoodat ze in bedoeld opzicht de regeering zal blijven steunen, eigenlijk tegen het streven in van de Volk-redactie, althans van den econo- mischen redacteur Mathijsen- Van den anderen kant meende de heer Albarda, dat het nu welletjes was met de „aan passingspolitiek" en dat er geen reden is om b.v. de jongste steunverlaging als een afgedane zaak te beschouwen- Wat het onderwijs betreft, klaagde de heer Albarda, dat de bezuiniging door opheffing of concentratie van lagere scho. len alleen was doorgevoerd voor zover het 't openbaar onderwijs betreft- Hij bepleitte voorts bezuiniging op Defensie, de inrichting van een industriebank van overheidswege en verwierp de gedachte aan een samenwerking met anti-democra ten, fascisten in de eerste plaats, maar ook: communisten. Dominé LINGBEEK had het minder over de crisis dan over het gevaar, dat ons land vanuit Rome zou bedreigen- Minister Marchant rust in dominee's geest reeds in de armen van den Paus, want Z-Exc- heeft Het woord gevoerd op een. tentoonstelling, gewijd aan de Benedictij ner Egmondsche Abdij- Deze Hervormde predikant vindt het ook verschrikkelijk, dat de Gereformeerden, die slechts 8 pCt- der BINNENLAND. Geen her-classificatie van gemeenten- Het bedrijfs- succes der posterijen- Ge meenteraden in verzet tegen nieuwe salarisverlagingen- De Zesdaagsche- De regeering, die nog in de Troon rede zoo met nadruk liet zeggen, dat ver dere verlaging van salarissen van het overheidspersoneel voorloopig niet in haar bedoeling lag, en kort nadien een her classificatie der gemeenten aankondigde, welke practisch een salarisverlaging van circa 6 pCt- voor de meeste ambtenaren beteekende, schijnt onder den indruk van Je publ.eke reactie op haar plannen te rug te komen. Bericht wordt tenminste, dat zij zoekende is, hoe op andere wijze de gelden zullen gevonden kunnen wor den, welke deze herclassificatie als bate zou hebben opgeleverd- Het verloop van de besprekingen in 't Georganiseerd Overleg zou als motief worden gebezigd voor de terugname der voorstellen- Niet alles loopt tegen in dezen tijd- Het bestuur van de P T-T- b.v. heeft geen reden tot klagen over de inkomsten van het bedrijf; de winst belooft behoorlijk te worden. De opbrengst kwam voor de eerste 9 maanden van dit jaar f 1-308-990 boven de raming uit- Er zijn reeds plan nen om, gezien de gunstige resultaten, enkele tarieven opnieuw te veriagen- De gemeenteraad van Amsterdam heeft, naar men weet, geweigerd om te voldoen aan den eisch der regeering om alsnog de door B- en W- voorgestelde (door de regeering voorgeschreven) sala risverlagingen voor het gemeente-perso neel te aanvaarden- Het is nog niet dui delijk, op welke wijze de regeering haar wil ten deze zal opleggen- Intusschen is ook het gemeentebestuur van Rotterdam recalcitrant gebleken; de raad dier ge meente verwierp Dinsdag de voorgestel de salariskortingen met 19—25 stemmen- De zesdaagsche is weer geleden- Een aantal wielrenners is gewond of ziek het R A-I-gebouw uitgedragen; de overleven den hebben hun beurs gespekt, maar vooral de Duitsche exploitanten van het geval zijn financieel wèl gevaren met het evenement- In duizenden gezinnen zal de pot voorloopig schraal zijn en het credit- boekje van melkboer, bakker en slager is dicht beschreven- Voor de sport moet men evenwel wat over hebben. BUITENLAND. Critieke politieke situatie in Frankrijk- Nieuwe revolu- tionnaire uitbarsting in Frank rijk? De a.s- stemming in het Saargebied- Groote overwinning voor de Ameri- kaansche democraten. De kerkvervolging in Mexico- De Ontwapeningsconferentie- Als deze regelen den lezers onder de oogen komen, zal het wel bekend zijn, dat: óf Doumergue het ontslag van zijn kabinet heeft aangebeden, óf de mede werking van den Senaat zal zijn inge roepen om tot Kamerontbinding en nieu we verkiezingen in Frankrijk te geraken. Immers, de onderhandelingen tu-schen de regcering en de radicaal-socialistische Ka merfractie, loopende over Doumergue's hervormingsplannen, hebben, in afwijking van de oorspronkelijke verwachtingen, niet tot overeenstemmming geleid- In deze omstandigheden kan Doumergue er niet aan denken om zijn plannen uit te voeren, want dan zouden de radicale ministers uit het kaoinet treden- In het laatste geval zou zijn regeering een min- derheidsbestuur zijn geworden en het komt ons onwaarschijnlijk voor, dat de Senaat dan machtiging tot Kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zou geven. We voorzien nog voor deze week een Fransche ministerscrisis, eene, welke tot de moeilijkste uit het republikeinsche tijd perk zal behooren. Ook in Spanje is het weer onrustig- Reeds eerder hebben we de beteekenis uiteengezet van een eventueeie voltrekking van twee der tegen de revolutionnairen uitgesproken doodvonnissen, welke de re geering als minimum van rechtsvoldoeniitg verlangde. Toen Woensdag bekend werd, dat de bedoelde twee vonnissen zouden worden uitgevoerd, kwam het revolution- nair sentiment van een deel der massa weer naar boven en werd in verscheidene steden de algemeene staking uitgeroepen- De regeering bleef echter meester van den toestand. Hoe meer de datum nadert van het rustiger hef In dit sedert h'et einde van den oorlog door den Volkenbond be stuurde, practische Fransch geadminis treerde, gebied wordt- Socialisten en com munisten roeren zich in de Saar voor een volksuitspraak ten behoeve van voorloo- pige handhaving van den huidigen toe stand en ook de katholieken, die weinig reden hebben om over de bejegening van hun geloofsgenooten in het Derde Rijk enthousiast te zijn, toonen groote be dachtzaamheid in de bepaling van hun keuze. Daartegenin roeren de nationaal- socialisten zich op terroristische wijze- Uit dezen gespannen toestand kunnen eiken dag conflicten voortkomen- De on rust wordt vermeerderd door geruchten, als zouden aan de grens Fransche troe pen voor ingrijpen worden gereed gehou den. In de Ver- Staten kan Roosevelt voor loopig ongestoord voortwerken aan de uitvoering van zijn program- Verkiezingen voor een aantal gouverneurszetels en de vernieuwing van een derde deel van het Huis van Afgevaardigden, hebben een groote democratische zege, dus een over winning voor den huidigen president, op geleverd. In Mexico blijft de kerkvervolging voort woeden. Opnieuw zijn deze week in en kele Mexicaansche staten alle kerken ge sloten en alle geestelijken uitgedreven- En tenslotte is er weer nieuws van de Ontwapeningsconferentie! Het Bureau de zer conferentie komt op 20 dezer bijeen en de onvermoeibare voorzitter Henderson heeft nieuwe voorstellen, versche plan netjes bedacht! Het pogen is schoon, maar de uitkomst is droevig- De wereld be wapent zich stevig, terwijl in Genèv^ wordt gepraat- DE WREKENDE GESCHIEDENIS- Het Hofdstad-tooneel is op tournee met een sarcastisch blijspel „Ex-koning Pe ter", dat Cor van der Lugt als fuivende ex-koning en Annie v- Ees als meegaan de secretaresse weer zeer goed ligt- De Hongaarsche tooneelschrijver Zoltan Hor- vath, die scherp is als een Shaw, maar niet zoo verwaand, laat de ex-koning o-m. de volgende geestigheid lanceeren; „Er zwerft een gezellig en vrij uitgebreid trcepje onttroonde staatshoofden door de landen van het oude Europa rond." De oude heerscher van Moldavië voelt er niets voor om de kroon opnieuw te aanvaarden, die de wispelturige massa, welke hem eens wegjoeg, waar op zijn hoofd wil drukken- Hij weet wat zorgen en gevaren aan dit ambt verbonden zijn; de risico is grooter dan van welk vak ook- Dit woord klinkt oneerbiedig nu, doch' wij bezigen het opzettelijk, omdat door sommigen om demagogische redenen zoo geleurd wordt met het risico van den arbeid. Dit tooneelstuk doet nu zeer pijnlijk aan. De moord op Alexander die geen leeglooper, doch hardwerkend dictator was doet de geschiedenis van zijn voorgangers w-eer opdoemen- Milan, de vierde vorst uit het huis Obrenowitsj waar de eene pretendent de andere verstiet was zulk een soort koning als Horvath teekent- Als Koning van Servië leefde en fuifde hij in Parijs- Hij raakte zoo in schulden en verwikke lingen, dat hij voor 3 millioen zijn Ser visch staatsburgerschap verkocht en be loofde nooit meer in >t land terug te komen- Hij scheidde in 1888 van zijn echtgenoole, Natalie Kesjko, doch verzoen de zich in 1893 met haar en besteeg in 1894 opnieuw de troon, doch maakte zich weldra weer onmogelijk en zette zijn schandelijk leven te Parijs voort- Zijn zoon Alexander werd nu werkelijk vorst- Deze huwde in 1900 met Draga, een vroegere hofdame van koningin Natalie- Zij werden in den nacht van 10 op 11 Juni 1903 bekte op zeer wreede wijze vermoord in hun paleis: daarna wierp men de lichamen uit het raam- Deze moord geschiedde door officieren, naar men voorgaf omdat Draga geen kind als troonopvolger zou willen hebben, doch hiervoor een van haar broeders bestemd had. Aangenomen wordt echter, dat in deze moord zeer zeker het Huis Kara- georgewitsj betrokken was- De vader van den nu vermoorden Alexander Peter werd koning Peter vanServië* Tegen de konings moordenaars trad hij niet op, niettegen staande de mogendheden dit eischten en hij er zelfs om in moeilijkheden raakte- Gelukkig was het leven van deze ook niet. Wegens ziekte was hij in 1914 reeds genoodzaakt het regentschap van zijn tweede zoon Alexander te aanvaarden. Toen kwam 28 Juni 1914 de moord te Serajewo op Aartshertog Ferdinand en zijn ideale gemalin- De noodige bescher ming schijnt er opzettelijk niet geweest te zijn, schrijft Ernil Ludwig in zijn boek „28 Juni 1914''- Was dit een provocatie tot doodslag èn wereldoorlog? Alexander moest door de bezetting van Servië vluchten, keerde tia afloop van den millioenenmoord in 1918 terug en volg de in 1921 zijn vader op: toen werd hij koning van Servië, Kroatië en Slovenië. Dit Rijk Joego-SIavië groot te maken, was zijn levensdoel- De moord in 1914 heeft er toe geholpen: hij ging er nu voor naar Parijs- Feestelijk werd hij ontvangen: te midden van praal en macht werd hij gedood. Niet voldoen de beschermd is ook hij door moorde-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 3