BRESKENSCHE COURANT ieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het bittere erfdeel. Verschijnt iederen DINSDAG- cn VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens De eerste stap. en IIP' 131 "'k za' nh-'t doen alsof het geen zware slag voor me is het zou me ook weinig geven als ik dat zei, tegen jou," had hij geschreven, „maar het is beter dat we nu heb ben ontdekt, dat we niet bij elkaar FEUILLETON De Zeeuwsche pers. o 44ste Jaargang. Dinsdag 30 October 1934. Nummer 3980 ïrte :n va Bresj daar atuur :jes_ jek ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar f 5.00. Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) skeni adr o 1 Dat de Duitsche regeering nu iBJtjjeindelijk besloten schijnt meer tege moetkomendheid te toonen in het DEIconflict met de protestantsche geloo- vigen is minder merkwaardig, dan dörjde vasthoudendheid, waarmede zij .„totnogtoe geweigerd had dit te doen. "Er zijn punten, waarop zij onver- zettelijk is, en daartoe schijnt in de H P eerste plaats te hooren alles, wat met 'I ugodsdienst in verband staat. De ESK1 Christelijke godsdienst vormt nu een maal voor het nationaal-socialisme 'een zeer lastig probleem, aldus de N" R. Crt. Terwijl het „den Jood- schen geest" met felle en wreede consequentie uit de Duitsche natie tracht uit te drijven, ziet het zich aan alle kanten, zelfs door eigen werfc aan hangers, belemmerd, als het zijn DEN invloed ook maar gedeeltelijk in de ELEjChristelijke kerken tracht door te n en zetten, op een gebied dus, waar de ^egtjoodsche invloed het sterkst is in het imefjgeestelijke leven van Duitschland. Het was een slordigheid Van Hit- ■■Ier in Mein Kampf, dat hij deze """moeilijkheid al te zeer over het hoofd IJ 1 Jheeft gezien. Volgens dat boek heeft ldel er noo't een Joodsche godsdienst bestaan, doch slechts een belangen- es" gemeenschap van het Joodsche ras. Door deze ketterij op het gebied van de geschiedenis van den gods dienst kon Hitier over het hoofd zien, dat de godsdiensten, die hij wèl als zoodanig erkende, geheel van èbijbelschen, d.w.z. Joodschen zuur- deesem doortrokken waren. Deze vergissing was slechts verklaarbaar uit de opmerkelijke onverschilligheid voor godsdienstige leerstellingen en vraagstukken, die Hitier reeds in zijn boek aan den dag legde. Zijn vol- zoo gelingen, die ten deele uit zeergods- ijf_ dienstige kringen kwamen en dien tengevolge met warme gevoelens of .met vijandigheid, maar zeker nooit A N met de onverschilligheid van hun aanvoerder tegenover godsdienstige cobs vraagstukken stonden, hebben dit Tel. gebrek aan besef voor het hoofd probleem nooit kunnen deelen. On- -^middellijk hebben zij zich op de ker- É.kelijke vraagstukken geworpen en wel volstrekt niet met eensgezinde bedoeling. Zij waren nu eenmaal re- -dredvo'ut'ona'ren van de daad. Waren zij anti-kerkelijk, dan wilden zij ook den 5) ur 8en door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 Toen, het onderwerp van Sir Fran cis' ziekte latende varen, kwam ze tot de ware reden van haar bezoek, die was, om te trachten te ontdek ken, waarom het engagement van haar broer verbroken was. Zooals Herrick verwacht had, had Mac een I volkomen stilzwijgen bewaard om ^•trent het feit ,dat hij haar in Two i Ways Cottage gevonden had. Hij had zijn zuster alleen van de een- I tame boerderij in Dartmoor ge- ™l schreven, dat zijn engagement met wederzijdsch goedvinden verbroken i i was. 84. kerkelijken invloed te lijf, onverschil lig wat de gevolgen waren. Zij wisten te goed hoezeer met het Christen dom, dat zij verwerpen, Joodsche gedachtengang en Joodsche traditie in het volk waren doorgedrongen. Daar uitdrijven van den Joodschen geest en het Joodsche bloed bij zeer velen hunner merkwaardig eenzijdig domineerend in het middelpunt van hun denken stond, moesten de Chris telijke kerken in hen meedoogen- looze vijanden vinden. Voor anderen, godsdienstig gezind, maar eveneens door de geslaagde revolutie tot het geloof gebracht, dat nu iedere ge- wenschte hervorming kon en moest worden uitgevoerd, stond het vast dat nu geen middel ongebruikt mocht blijven om de kerkelijke organisaties in Duitschland, en desnoods zelfs de kerkelijke leerstellingen, naar hun hand te zetten. Daarom hebben juist de groote godsdiensten het zoo hard te verantwoorden. Er was ook zooiets als een oeco- nomisch program der nationaal-so- cialisten. Naast nationalisme en anti semitisme was dit in de geloofsar tikelen uit het Hofbriiuhaus, de grondslag der beweging. Dit gedeel te van het program bleek onmid dellijk onuitvoerbaar, omdat iedere poging tot toepassing zich onverwijld wreekte met gevaar van oecono- mischen ondergang. Men is niet snel cn consequent genoeg geweest met de verloochening om groote onge lukken te voorkomen. De autarkie, die eerst verkondigd was, dreigt, door het afsterven van de handels beweging van Duitschland, met ram pen, die cle Duitsche regeering nu, door in alle richtingen naar cre- dieten voor invoer te zoeken, anti- autarkistisch tracht af te wenden. De vergissingen van het program in het stoffelijke lieten zich onmid dellijk gevoelen op een wijze, die geen oogenblik twijfel kon laten om trent het gevaarlijke ervan. Datzelfde was het geval met de internationale politiek, welke in Mein Kampf ver kondigd was. Maar in het kerkelijke bleek dat niet zoo onmiddellijk. De tegenwoordige Duitschers zijn blijk baar hevige realisten, die nadeelen en gevaren, welke slechts in geeste lijke veroordeeling en verzet, maar niet in onmiddellijke, rechtstreeks zichtbare en voelbare oeconomische en militaire verschijnselen tot uiting komen, al te zeer onderschatten. pasten dan na het huwelijk". En Carol met het zekere, nooit falende instinct dat tweelingschap schijnt te geven, voelde, dat die paar korte regels een groot verdriet verbor gen een verdriet, dat hem er toe gedreven had om de eenzaam heid en de stilte op te zoeken, waar hij dat leed onder de oogen kon zien en overwinnen. „Is het waar, dat jullie samen overeen zijn gekomen om het uit te maken?" vroeg ze aan Herrick en Herrick antwoordde dat dit vol komen juist was. „We hebben ontdekt, dat we geen van beiden meer met elkaar wen- schen te trouwen," zei ze en niets wat Carol zei of deed kon haar tot meerdere vertrouwelijkheid bewegen. „Misschien zullen we ééns weer vrienden kunnen zijn. En het is be ter om goede vrienden te zijn dan slechte echtgenooten. En daarmee moest Carol zich te vreden stellen. Doch naarmate de dagen verlie pen merkten Mims scherpe oogen die het meisje dat ze lief had het kind van den man die haar nog zoo na aan het hart lag be studeerde. een toenemende verand- ring bij haar op. Ze was bijna nooit merkbaar ter neer geslagen. Soms zelfs scheen ze even vroolyk en op Dit is waarschijnlijk een der ver klaringen voor de buitensporige, en buitenstaanders bevreemdende hard nekkigheid, waarmede de rijksbis schop Müller en zijn helpers hun campagne hebben kunnen voortzet ten. Wij zouden er meer van be grepen hebben als men het Duit sche volk en de Germaanscche Kerk, het ten deele gereconstrueerde, en ten deele eerlijk verzonnen Germaan- sche heidendom, had willen opdrin gen. Dit ware krankzinnig geweest, maar de krankzinnigheid met een stelsel, waarvan Polonius sprak. Nu zette men werkelijk heel veel op het spel voor een richting, die den bijbel- schen invloed tenslotte heelemaal niet uitdreef, maar slechts het consequent bijbelsche geloof der Duitsche pro testanten kwetste. Het was kleine dwingelandij, in tegenstelling tot de groote dwingelandij, die een Luden- dorff of een graaf Reventlow, als zij er de macht toe hadden bezeten, voor hun Germaanschen godsdienst zouden hebben kunnen uitoefenen. De positie van het nationaal-so cialisme berust op een, met dwang en geniale propaganda gewekte, ver wonderlijke strakheid der openbare meening, die veel critiek onder het oppervlak houdt. Het stelsel berust er op, dat deze strakheid niet wordt gebroken. Ieder verzet, ook binnen de partij zelf, dat het geloof in de onfeilbaarheid of ongenaakbaarheid van de overheid zou kunnen schok ken, bevat een gevaar. Met kerke lijke ontevredenheid, die zich durft uiten, kan tenslotte immers ook an dere ontevredenheid naar buiten doorbreken. Als de vereermg van Hitier nu zoover gaat, dat in tal van families een Hitleraltaar in de huiskamer gevonden wordt, bestaan de in een, op een tafeltje of kastje geplaatst portret van den Leider, tusschen twee kaarsen en met een wit loopertje er voor, dan is dit niet geruststellend meer, omdat men zich moet afvragen hoelang een derge lijke roes bij een ontwikkeld volk kan duren, en welke reacties er ten slotte moeten volgen. Daarom heb ben wij eigenlijk met toenemende verbazing de onverbiddelijkheid waar genomen, die de Duitsche regeering toonde op een gebied, waarop een verzet- zich durfdè uiten, dat zelfs met de middelen van 30 Juni niet zou kunnen worden onderdrukt. En daarom vernemen wij, ondanks alles gewekt als vroeger, doch er was iets kunstmatigs in haar vroolijkheid als de licht bewogen oppervlakte van een bergmeer, welks diepten stil en donker zijn en een tragisch ge heim verbergen. En toen het nieuws door het dorp liep, dat Kenyon binnenkort te Greenwood werd terug verwacht scheen het, of de spanning meer werd dan ze dragen kon. Er was onzekerheid in haar oogen, een ner- veuse spanning, alsof ze tegen zijn komst op zag en eindelijk stelde Lady Bridget voor, dat zij met Billy en Herrick voor een paar dagen naar de stad zou gaan. Ze voelde dat een verandering, vóór Herrick en Mac elkaar weer ontmoetten, er veel toe zou bijdragen om het meisje weer haar evenwicht terug te geven. Dat dag aan dag wachten op zijn terugkeer, het zich afvragen, wan neer het zijn zou, de angst voor een mogelijke onverwachte ontmoe ting, waren genoeg om, zooals Mim het bij zichzelf uitdrukte ^haar óp van zenuwen te maken". Ze besloot om haar mee te nemen en weg te blijven tot Macs terugkeer naar St. Heriot een feit was geworden. In- tusschen zou ze alles wat Londen aan afleiding kon aanbieden te baat roepen om haar te beletten te tob ben over het verleden. waaraan wij gewoon zijn, zonder ver bazing dat nu dr. Jaeger, de rechts kundige, maar meer gewelddadige dan juridische helper van den nieu wen rijksbisschop, overboord is ge zet. Het is echter slechts een eerste stap. Met duidelijken tegenzin heeft Hitler, die een merkwaardig vermó gen heeft om de oogen gesloten te houden voor hetgeen lyj niet w i 1 zien, zich in deze zaak laten trekken. Dien eersten stap dan heeft hij mee gedaan. Maar verder wil hij nog niet. De bisschoppen van de Evan gelische Kerk, die naar Berlijn wa ren gekomen om tegenover hemden eed van trouw af te leggen, heeft hij niet willen ontvangen. Naar het heet heeft hij hen huistoe gestuurd met de boodschhap, dat hij eerst nader over de zaken zou willen pra ten, als de bisschoppen orde en ge zag in de Kerk hadden hersteld. De leiders van het verzet kunnen dus allerminst zeggen, dat zij reeds hebben gezegevierd. Daar hebben zij al weinig reden toe, zoolang de rijks bisschop Müller gehandhaafd blijft. De strijd is nog verre van beslist. Allerlei verrassingen zijn mogelijk, zoolang Hitler's houding nog aar zeling of ergernis verraadt. Maar niet te loochenen is, dat de oppositie iets heeft bereikt, dat weliswaar door tal van nationaal-socialistische groot- machtigen eveneens werd geëischt, maar dat zij toch met vol recht als een eerste overwinning in haar moedigen strijd kan beschouwen. Gekregeneen kanarievogel (zonder kooi). Wie geeft er een kooitje Bazar SCHELDESTROOM. In een Zaterdag te Goes gehouden vergadering is besloten tot consolidatie van de reeds bestaande samenwerking der Zeeuwsche bladen in een veree- niging „De Zeeuwsche Pers". Deze Daarom verklaarde Mim den vol genden morgen aan het ontbijt: „De lente geeft me altijd zoo n „nieuwe japonnen" gevoel. Wat zou je er van zeggen om een paar dagen mee naar Londen te gaan, Herrick, en ons over te geven aan een orgie van nieuwe kleeren? Jij en ik en Billy zouden ons best een poosje in de stad kunnen amuseeren, denk ik". Misschien vermoedde Herrick de lieve beweegreden die achter dat zoo onschuldig voorgestelde plannetje stak, doch ze ging er in ieder geval gretig op in. Hier in St. Heriot had ze te veel tijd om te denken, waren er te veel plaatsen vol heer lijke en bittere herinneringen aan Mac. Velden en bosschen waar zij gejaagd hadden, beschaduwde laantjes waardoor ze naast elkaar huiswaarts waren gereden, haar eigen zitkamer waar ze eikaars liefde ont dekt en verloren hadden. Endaar was Jems huis, nu gesloten met dichte luiken dat ook enkele van de mooiste en de vreeselijkste mo menten van haar leven bevatte. Ter wijl het zien van het roode dak van Greenwood, dat eens omgeven was geweest met al den gloed en de romantiek van het huis, dat eens het hare zou zijn, het hare en dat van Mac haar nu elkens als ze er langs kwam, scheen te bespotten. vereeniging omvat zoo goed als alle in Zeeland verschijnende dagbladen, nieuws- en advertentiebladen, de laatste voor zoover zij geen zoogenaamd gratis advertentiebladen zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. S. S. Smeding (Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Courantj, voorz., J. van de Sande (Temeuzensche Courant), vice-voorzitter, M. Kosten (Zierikzee- sche Nieuwsbode), lid, H. van Bent- hem, secretaris-penningmeester. Teneinde een zoo uniform mogelijke regeling te verkrijgen van den toestand, ontstaan door het gelijktijdig in de bladen naast elkaar gebruikt worden van twee spellingen, stelde de ver gadering een aan alle leden uit te brengen advies vast. Tevens werd een motie aangenomen, waarin de veree niging haar leedwezen uitspreekt over den in de spelling van het Neder- landsch ontstanen toestand van ver warring en tweeslachtigheid. De vereeniging is van oordeel, aldus vervolgt deze motie, dat de vaststelling, bij Koninklijk besluit, van een vereen voudigde schrijfwijze der Nederland- sche taai een feit is en als zoodanig aanvaard behoort te worden, geheel afgescheiden van de vraag, hoe men over deze nieuwe spelling op zichzelf moge oordeelen. Aan een provinciale invoering van deze nieuwe spelling zijn echter, naar het oordeel der vergade ring, moeilijkheden verbonden, die bij een gelijktijdige invoering door de geheele Nederlandsche niet in dezelfde mate te vreezen zijn. De vergadering was van oordeel, dat aan den tegen- woordigen toestand van verwarring zoodra mogelijk een einde gemaakt behoort te worden en dat zoodanig einde alleen mogelijk zal zijn door een algemeene aanvaarding en invoering van de nieuwe spelling. Derhalve be sloot de vergadering, er bij de veree- nlglngen De Nederl. Dagbladpers en de Nederlandsche Periodieke Pers op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk tot een gezamenlijk en gelijktijdig in voeren van de nieuwe spelling te be sluiten of te adviseeren. Vervolgens besloot de vergadering, er bij de regeering op aan te dringen, ter be vordering van het tot stand komen der zoo noodzakelijke spelling - eenheid harerzijds zoodra mogelijk te besluiten tot het aanvaarden van de spelling- 1934 voor de van haar uitgaande pu- bllcatiën. Hier in St. Heriot met de lange, rustige dagen had ze geen kans om den man dien ze lief had, uit haar hoofd te zetten, terwijl ze het in Londen te druk zou hebben om te denken. Te midden der amusemen ten en de afleiding van de groote stad zou ze eindelijk, althans voor korten tijd, in staat zijn haar ge dachten in bedwang te houden, zich zelf te wennen aan haar nieuwe ver houding tot het leven en de liefde. En als ze weer thuis kwam zou ze weten, dat Mac weer op Greenwood was dan zou er niet meer die ellendige spanning van wachten zijn en het zich afvragen welken dag hij thuis zou komen. Ze zou voor bereid zijn op elke toevallige ont moeting gewapend tegen de toe komst. Er werd dus spoedig besloten tot het uitstapje naar Londen en een maal daar, gaf Herrick zich over aan een roes van vroolijkheid, die haar ademloos maakte en zoo moe, dat ze 's avonds sliep van louter physieke afmatting. Mim en Billy schenen samen afgesproken te heb ben dat elke minuut van den dag gevuld zou worden en hun pogingen werden nog versterkt door die van Gair Severn. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1