}e W inkelsluitingswet yyEEDE BLAD 28 SEPTEMBER 1934 tfuitning van den Zondagsverkoop noodzakelijk. et oordeel van belanghebbenden» et publiek heeft zich aangepast» _jfe zijn het in de bedoelde ste. 'P' jfhts de banketbakkers ge- 'WB IrT' Cene verruiming va" de ge- combraf00r zondagsverkoop verlang- dat is afgezien van princi- tet boa inging,.,; O0|c duidelijk- water KH 200datlig aan bederf onder- "et tl, dat het moeilijk des Zater- am 0[v (jet gebruik op Zondag is in Wat de banketbakker op Zon- l in I ta" verkoopen, beteekent voor Algemeen Overzicht. Verrassende uitslagen van gehouden stemmingen. De automatenkwestie blijft. Mj(s men weet, laat de gewijzigde yiluitingswet aan de gemeenteraden Ljioegdheid om de gelegenheid voor eerkoop als crisismaatregel! breiden voor bepaalde winkelbedrij f-elke meer speciaal op den afzet consumptie-artikelen zijn ingericht. K „ciccnteraden echter kunnen die be ven slechts scheppen, nadat de ge- t geelden uit de bepaalde categorieën n ,fjiikell>edrijven zijn gehoord, 't Oe- ,1 deie laatste, door minister Steen- gcsenschte bepaling is, dat er in itidene gemeenten 'n soort van „stem- onder de betrokken winkeliiou- orden georganiseerd, welke tot soms sterk verrassende resultaten Bden. de in de laatste jaren gevoerde voor verruiming van de verkoop- iheid op Zondag, kreeg men den dat ze uit een diep gevoelde be- van de betrokken neringdoenden «in. Dat nu, schijnt niet met de ijkheid in overeenstemming. snel®1»den wel, dat bepaalde acties op |ue wijze kunnen worden gestiinu- dit haar intrensieke beteekenis bo- verhoudingen uitgroeit de re inst is soms machtiger dan 't wer- idsbesef sterk is maar de KW verruiming van de verkoops- «htid op Zondag werd door veier- loepen en officieele middenstands- aldai és ondersteund en daarom leek chol gitafe écht en. uitgedragen door i, sbtc maatschappelijke belangen. >r heifs ome politieke partijen, onze volks, nvoordiging en de regcering heb- laten begoochelen en een wets- laar was er liet gevolg van, welke am k tfe bezwaren bedoelde tegemoet i uil «diijnt minister Steenberghe niet derzofc de feitelijke beteekenis van de actie te hebben vertrouwd; vau- hij dwingend voorschreef, dat belanghebbenden over de vraag éi aiming van den Zondagsverkoop ieratiei stemming zou worden gehou- e be»' ech: stuk tien en nu lijn meling den officii teal vetli won ;n, tel and en van die stemmingen, voor tot heden zijn gehouden, en de stemmingen in de grootste ons land, zijn voor iedereen [rassing geweest, gebleken, dat slechts een be- klein deel der belanghebben ■oote bezwaren heeft tegen de bestaan hebbende regeling, dat moeite hebben getroost om van ingens naar wijziging te laten Ayah and wo sigarenwinkeliers b v- bleken Jole steden voor wat de over- Men etderheid der betrokkenen be- M n'e' 0P de gelegenheid voor Vatl j 1 'P °P Zondag te zjjn gesteld, graden t|je branche de wettelijke ifng blijkbaar weten te waar- stadss| ,'erec''' Moge in den be- a aansluiting aan de gewijzigde 6 naei voor ',e' publiek al eens mne a moeilijk zijn geweest, men is ,ma de nieuwe verhoudingen ge- 3 tdek,a" des Zaterdags wel de roo 2 °h u's' we"ae n,cn v00r dcu Zon- Ut Ta l Hc,ze'fde geldt voor meer- E V dl 'lranciies' waarbij het gaat om sleute elke niet aan spoedig bederf .zijn. De openstelling op Zon noeten verkoopgelegehhedcn voor hoogte achten we volkomen over- msignaal houden stemmingen is geble- overgroote meerderheid der ertjes op Je principieele en sociale tstocht m de Zondagssluiting in haar Munched, heeft leeren waardeeren. leelte val "mg van de verkoopsgelegen. spijkertje klag maakt die groote meer- zaak wa slaven van de wille, de politie ortzichtigheid van een laders tefe minderheid. h" te nemen, dat de nering. 1 invoering van de Winkelslui- f teruggang in hun debiet heb- fteerd, omdat het publiek nog veranderde omstandigheden thans, alléén door de winkels op Zon dag weer open te stellen, den vroegere» verkoop van dien dag weer terugwint, want het publiek heeft zich thans bijna geheel aangepast en den huidigen toe stand goed bevonden- Slechts o:isociaal-voelen:!e elementen zouden er toe verleid kunnen worden om op de goede nieuwe gewoonte om Za terdags te koopen, hetgeen men Zondags behoeft, terug te komen en daarmee het menschwaardig bestaan van den nering doende te benadeelen. Zonder ter zake op besliste wijze stel ling te nemen met vele en onderschei dene belangen zal moeten worden reke ning gehouden zouden we willen ad- viseeren aan de gemeentebesturen om ui terst voorzichtig te zijn bij het eventueel bewilligen in uitbreiding van de verkoops gelegenheid op Zondag en liever kortzich tige winkeliers tegen zich zelve te be schermen. Eerst als men het beetje vrijheid en geluk, hetwelk den winkelier op Zondag gelaten is, voor 't magere bord linzensoep van den Zondagskooper heeft geruild, zal men ervaren, welke zedelijke en mensche. lijke waarden men heeft verloren- Eén mogelijkheid blijft, als straks de- fini ief in den zin van «iet-verruiming van de gelegnheid voor Zondags verkoop mocht zijn beslist: de automatenkwestie. Het is naar veler en ook naar ons ge voelen onbillijk en onrechtvaardig, dat men door middel van stomme apparaten dat gene toestaat te doen, hetwelk men den levenden werkkracht verbiedt Het eventueel nadeel van de winkelslui ting op Zondag te ontgaan, wordt aldus een kwestie van duiten; van de vraag n.l., of men financieel bij machte is om zich een bcnoodigd stel automaten aan te schaffen. Automaten bieden ook gelegenheid tot wetsontduiking. En daarom achten we een radicale op. lossing van de automatenkwestie gewenscht en noodig; ook die stomme apparaten dienen op Zondag buiten dienst te wor den gehouden, als men geen gelegenheid biedt tot den gewonen verkoop in de winkels. binnenland. Een ontstellende brand bij een filmvoorstelling. Prin ses Juliana in Z- Vlaanderen. Een nationale radio-avond. Marine-manoeuvres. Het rijwielplaatje moet op het rijwiel! Devaluatie onzer muntwaarde? De verruiming van den Zon dags verkoop. Nieuwe af slachting van rundvee. Loonsverlaging bij de spoor wegen. Reeds jarenlang is het gebruik, dat in katholieke vereenigingsgebouweit film voorstellingen worden gegeven, welke het katholieke organisatieleven betreffen, dan wel missie.propaganda beoogen. Een be treurenswaardig ongeval bewees Maandag j-I-, hoe ook bij dergelijke besloten voor stelt ngen doeltreffende brandweer-maatre gelen geboden zijn. Tijdens het draaien van een missie-film voor circa 180 jonge meisjes, is een film in het St- Joseph- gebouw te Hilversum in brand geraakt Helaas waren geen bluschmiddelen aan wezig, terwijl de uitgangen bovendien af gesloten of versperd waren. Een wilde paniek maakte zich van de kinderen mees ter, temeer omdat de brand zich uiterst snel uitbreidde. Slechts dank zij de hulp van omwonenden en voorbijgangers, die deuren en vensters intrapten en dank zij ook 't moedige optreden van pater Buys, die de film afdraaide, is een ontzettende ramp voorkomen. De pater, ofschoon zelf ernstig gewond, heeft alle kinderen uit het gebouw geleid of ze door de ven sters aan de buitenstaanden overgereikt. Nochtans bekwamen circa 50 kinderen brandwonden; meerderen waren er ern stig aan toe en het 6-jarige meisje Koper draad is overleden. Ook de toestand van pater Buys, die als laatste het gebouw verliet, is ernstig te achten. Een gestreng onderzoek kan voor de toekomst althans liet nemen van meer af doende veiligheidsmaatregelen bij derge lijke voorstellingen verzekeren. Prinses Juliana hield Maandag jl- een autotocht door ZeeuwScK Vlaanderen en de en indrukwekkende befooging van trouw der Z- Vlaamsche bevolking aan Nederland en het Huis van Oranje is ge. worden. Prinses Juliana weet zfch bemind en populair in den goeden zin des woords te maken. Ook door haar krachtige werkzaamheid ten behoeve van de crisis slachtoffers. Dinsdag a.s. wordt een nationale radio-avond ten behoeve van het Crisis-comité gehouden en H- K- H. zal daarbij wederom zelf het woord tot de bevolking van ons land richten. De marine heeft van de week manoeu vres gehouden op de Noordzee. Het heet, dat de oefeningen geslaagd zijn, ondanks het feit, dat Pluvius zware aanvallen op onze vloot richtte. Ook de fiscus heeft een aanval in den zin, maar is zoo beleefd geweest om dien levoren aan te kondigen. Denk er om: na 1 November zal iedereen, zonder voor afgaande waarschuwing, worden geverba liseerd, die zijn belastingplaatje niet aan zijn fiets bevestigd heeft zitten! Het valt niet te ontkennen, dat de aan hangers der gedachte aan devaluatie den laatsten tijd in aantal groeien, óf een steeds krachtiger propaganda ontwikkelen. Een groot aantal industrieelen en ocono- men hebben hun voornemen te kennen gegeven om op 20 October a.s- in Kras- «apolsky te Amsterdam een Nederland- sche Vereeniging voor waardevast geld op te richten, daar ze meenen, dat de da ling van alle waarden in guldens moet tot staan komen. Zij meenen dus, dat de waarde van de goederen niet moet wor den bepaald naar de waarde van het geld (den gulden) op de internationale markt, doch dat de waarde van den gulden moet worden vastgesteld naar de waar de van de goederen. Zooals men zich ook nog uit de Troonrede kan herinneren, is de regeering tegen deze zienswijze ge kant en wenscht ze de goudbasis voor de waardebepaling van ons geld gehand haafd te zien. De gewijzigde Winkelsluitingswet laat de mogelijkheid tot verruiming van den Zon dagsverkoop voor bepaalde zaken jopen, op voorwaarde, dat de betrokkenen wor den gehoord. In verschillende plaatsen hebben als gevolg daarvan „stemmingen" plaats en die blijken een geheel anderen uitslag te hebben dan men, lettende op de vele acties tegen de Winkelsluitings wet, zou hebben vermoed- In Rotterdam b.v- hebben de sigarenwinkeliers zich in meerderheid tegen de verruiming der Zondagsverkoop verklaard- ln Amsterdam hebben alleen de slijters zich voor de ver meerdering van het aantal verkoopuren uitgesproken. In den komenden winter gaan weer vele duizenden runderen op last der re geering afgeslacht en in blik verwerkt worden. Distributie als versch vleesch wordt niet mogelijk geacht- Het heet thans zelfs, dat de distributie van het vleesch in blikken heeft voldaan en de afzet van deze blikken, waarvan er intus- schen nog 10 millioen voorradig zijn^ weer toeneemt- BUlTENLAND. Een economische conferentie der goud-landen. Fransche plannen tot reconstitute van den staat- Geen herstel der Habsburgers in Oostenrijk. Een koninklijke geboorte in Italië- Trotzki in Madrid? De Volkenbondsassemblé- Verdaging van de bewape. ningsenquete in de Ver. Sta ten. De textielstaking in de Ver. Staten. Het Lind bergh-drama onthuld? Ja pan geteisterd door een ty phoon en Engeland getroffen door een mijnramp- De vertegenwoordigers der goud-landen, w.o. Nederland met zijn gaven gulden, hebben te Genève vergaderd over econo mische samenwerking. Men schijnt daar- bij tot eenige principieele overeenstem ming te zijn gekomen en zal ook pogen om tot practische resultaten te geraken. De ministers, die in de onderscheidene landen Economische Zaken beheeren, zul len een comité vormen voor practische samenwerking en getracht zal worden om ook de medewerking van andere landen te bekomen. Men kan een en ander be schouwen als een ernstige poging om den internationalen handel te herstellen. In Frankrijk groeit de wensch naar een sterk gezag". De president van het na tionale kabinet, Doumerque, heeft in een radio-rede zijn plannen tot Grondwets herziening uiteengezet- De regeering wil haar positie meer afhankelijk maken van het parlement en de voortdurende kabi netswisselingen voorkomen door de be voegdheid van Kamerontbinding in han denvan den ministerraad te leggen. Dou merque keerde zich scherp tegen socia listen en communisten, die in Frankrijk een politiek eenheidsfront hebben ge vormd. De besprekingen over waarborging van de Oostenrijksche onafhankelijkheid, heb ben te Genève tot de definitieve beslissing van Frankrijk, Italië en de Kleine Entente geleid, dat geen herstel der Habsburgers op den troon zal worden geduld- Dat Zita, aan wïe van dit besTuTt m'cdedeeling is gedaan. Natuurlijk zal de actie van herstel toch doorgaan en zóó blijft deze kwestie de internationale politiek vertroebelen. Het jonge kroonprinselijke echtpaar van Italië is Maandagavond een dochter ge boren, welke Maria Pia zal worden ge naamd. De gebeurtenis heeft in Italië en vooral in 't koningsgezinde Napels groote geestdrift gewekt- De kroonprinses van Italië, Marie.José, is een dochter van den overleden koning Albert van België» dus een zuster van den huidigen koning Le opold III. Trotzki, de Russische revolutionnair, blijft een geheimzinnige figuur. Nadat hij onlangs uit Frankrijk was uitgewezen, was inen zijn spoor bijster geraakt- Het heet thans, dat hij in Madrid zou vertoeven, de Spaansche hoofdstad, waar den laat sten tijd zulke gevaarlijke revolutionnaire plannen werden gesmeed- De Spaansche politie onderzoekt de beteekenis van dit gerucht. Donderdag van deze week zal de As- semblée van den Volkenbotnid, di- de al- gemcene vergadering, vermoedelijk worden gesloten, zonder dat bepaalde tastbare voordeelen of moet de toelating van Rusland als zoodanig worden beschouwld? zijn bereikt. De voorzitter van de al- gemeene vergadering heeft een nadrukke lijk beroep gedaan op de regeering der Ver. Staten om tot den Volkenbond toe te treden. Op aandrang der groote mogendheden heeft de Poolsche delegatie haar voorstel teruggenomen om de minderheden-verdra gen te generaliseeren, d.i- voor alle leden van den Volkenbond toepasselijk te ver klaren. Aan Polen is daartegenover eene herziening der minderheden-verdragen toe gezegd geworden. Merkwaardig is 't bericht, dat het open bare onderzoek der senaats-commissie in de Ver. Staten naar de gedragingen der wapenfabrikanten plots tot einde Novem ber of begin van December is verdaagd. De tot heden afgelegde verklaringen heb ben in Zuid-Amerika en laatstelijk ook in Duitschland en Japan veel wrevel ge wekt, waardoor het handelsbelang der Ver. Staten wordt geschaad. De Duitsche am bassadeur in Washington had geprotes teerd tegen de onthullingen over een Duit sche bewapening in de lucht, welke hij dwaze vertelsels" heette. We veronder stellen, dat de enquete wel nooit in haar vroegere scherpte heropend zal worden. Dank zij een nieuwe bemiddelingspoging van president Roosevelt is de groote tex tielstaking in de Ver. Staten geëindigd en hebben de arbeiders Maandag jl- het werk hervat- De staking, welke bijna een millioen arbeiders omvatte, bleek voor een langen duur niet te financieren. In feite hebben de arbeiders dezen strijd verloren- Het schijnt, dat het Lindbergh-drama eindelijk haar ontknooping nadert- Een Duitscher, zekere Hauptmann, is gearres. teerd en het staat reeds vast, dat hij de hand in het droeve spel heeft gehad. Vermoedelijk is hij de hoofddader. Er is een gedeelte van het hem betaalde bloed geld op verdachte gevonden. Japan is wederom zwaar geteisterd door een typhoon, welke vooral op het eiland Hondo ontzettend huis hield- De haven stad Osaka is geheel verwoest- Er is een schade aangericht van honderden millioe- nen en, wat nog erger is, meer dan 2000 menschen zijn om het leven gekomen. Engeland werd getroffen door 'n mijn ramp. Een ontploffing in een mijn te Wrexham (Wales), gevolgd door brand, kostte aan 260 mijnwerkers het leven. ONS WEEKPRAATJE. Dc eerste verkiezingspremies. Zooals de oude zongen, Piepen de jongen. De politieke strijd, zooals die in ver kiezingsdagen wordt gevoerd, moge wat andere vormen hebben aangenomen, in wezen verschillen de gebezigde middelen weinig of niets van de methoden, welke gebruikelijk waren ten tijde, dat ons land nog in stemdistricten was verdeeld en clericaal, liberaal en sociaal elkander met ,,vele" middelen de overwinning plachten te betwisten. „Kiezers omkoopen" was in die dagen nét zoo onfatsoenlijk en bij-de.wet-Ver- boden als thans. Dat gebeurde dus niet Wel was het in die dagen een verschijn sel hetwelk we trouwens nog ken nen dat in 't zicht van nieuwe ver kiezingen de harten van kamer-, staten- en raadsleden, en van al wie het hoopten te worden, zacht en kneedbaar werden als was en het gemoed van al deze hee- ren vrouwen waren toen nog politiek- onmondig van een groote teederheid werd, zóó zelfs, dat het bij elke gepaste gelegenheid vol schoot- Uit die gesteldheid van hart en gemoed kwamen de schoone woorden voort, wel ke het stemvee als „verkiezingsbeloften" leerde kennen. Of degenen, die deze toezeggingen deden, daarmee niet in strijd kwamen met de wet en met den voor gekozenen af te leggen zuiveringseed? Wel neen! Deze da! 'de cand'dafen een beelje tegen el kaar op stonden te bieden zonder liet sereuse plan te hebben oin hun beloften ooit na te komen. We herinneren ons, hoe ongeveer een kwart eeuw geleden de rechtsche partijen een pensioentje hadden bedacht voor 70- jarigen. Er zou, meenen we, premie voor betaald moeten worden. Ter linkerzijde smaalde men op deze vondst. Wat had nu ,,'n dooië mensch" de meeste kiezers zijn niet voorbe stemd om 70 jaar te worden aan een pensioentje?! De liberalen hadden de kwestie deft ouderdomspetisionneering „blanco" gelaten op hun program, dus een vrije zaak voor de gekozenen, maar Borgesius begreep toch, dat hij iets moest stellen tegenover de rechtsche verleiding. Hij stelde een premie-vrij staatspensioen in het vooruit zicht voor... 70-jarigen en 12 millioen per jaar zou voor dit doel uit de schat kist worden getrokken. En aanstonds zongen de rechtsche broe deren in koor: Borgesius' vernuft Om kiezers te verlokken Heeft danig weer gebluft Uit „blanco" geld getrokken. Hij schiep een lief pensioen Wat zouden we nog wenschen? Uit twee maal zes millioen Voor.... „arme dooië menschen"! Onderwijl de partijen aldus braaf tegen elkaar bleven opbieden, maakten we ons in de boven-Moerdijksche kranten ergi boos over de ergerlijke wantoestanden in ,,het donkere Zuiden" en speciaal in Lim burg, waar candidaten den euvelen moed betoonden otn hun verkiezingsvrienden hier of daar in een café op een vat bier te tracteeren. Dat leek bedenkelijk veel op omkooperij van kiezers, vonden we in onze braafheid, maar is tenslotte heel dat stel sel van verkiezingsbeloften, welke meeren- deels onmogelijk kunnen worden nageko men, in wezen minder erg dan omkoo- perij We spraken hierboven van 25 jaar ge leden, maar we moeten helaas constatee- ren, dat we ondanks de verkiezingsher- vormingen, als invoering van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, afschaffing} van de stemdistricten, invoering van even redige vertegenwoordiging enz- en ondanks de voortschrijdende beschaving, in verkie zingsdagen nog het oude vcrkiezingslied hooreh aanheffen, vol van demagogische! beloften, welke niets anders zijn dan „fat soenlijke" pogingen tot omkoopen van de kiezers. Zelfs de „Beweging" der jongeren, wel ke zich opwerpt om onze maatschappij van het politieke vuil te redderen, ja, van alle politiek te ontdoen, zingt nog dat zelfde oude verkiezingslied, maar in bru taler vormen en van duidelijker onwet tige bedoelingen, dan de politieke slirn- melingen uit liet verleden het ooit heb ben aangedurfd. Ir. Mussert opende te Amsterdam de verkiezingscampagne, welke ten doel heeft om in 't volgende jaar een aantal N-S-B- ers, met den Leider aan het hoofd, naar het Binnenhof te brengen. En hij trad daarbij tot den volke met het schoone gebaar van: „Zie, hoe onbaatzuchtig wij zijn!" De afgevaardigden der N S B-, zoo be loofde hij, zullen hun schadeloosstelling als Kamerlid f5000 per jaar niet voor zich zelf behouden, maar dat geld verdeelen... onder de kiezers! D.w.z. de helft zal worden beschikbaar gesteld voor de oud-gepensionneerde militairen en da andere helft voor nooddruftige kunste naars. Is er thans nog één oud-gepensionneerdc of nooddruftige kunstenaar, die het hart in zijn ziel zal hebben om anders te stemmen dan ennesbee? De premie ligt immers te wachten! Men moet bewondering hebben vooil den zaakkundige» kijk van den Leider* want feit is, dat de oud-gepensionneer- den erg ontevreden zijn cn terecht en dat het aantal nooddruftige kunste naars met den dag groeit- Het leger „kunstenaars" onder de 20-jarigen, waar uit onze fascisten meerendeels worden ge kweekt, is aanzienlijk- Het kunstenaarschap alleen is nog in staat om aan de nood druft van een aantal werkloozen stan ding te geven cn als die menschen straks nu maar ennesbee stemmen, dan schiet er in 1935 misschien nog een riks per stuld voor ze over om elkaar een paar avon den met een schuimenden pot bier gaan be„heil"en. Intusschen, als het ennesbeesche plan navolging gaat vinden bij andere partijen* dan kunnen we het volgende jaar een vroolijke verkiezing gaan beleven. Einde lijk zullen het de kiezers eens zijn, die het laatste lachen en het beste. Onderwijl onze gekozenen op een houtje krijgen te knabbelen, gaan wij, die hen afvaardigen* jaarlijks den pot van 100 maal 5000 gul dentjes verteren, wat tesamen een half millioen uitmaakt. Daar kunnen we een fuif van opzetten! We worden allemaal tegenstanders van de devaluatie onzer muntwaarde. We zeg gen het met Colijn: onze gulden moet op peil blijven. Een gave gulden is goud waard. Maar de zuiveringseed voor de geko zenen? m

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 3