BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het bittere erfdeel. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C LE BLEU v|h E. BOOM-BLEEK, Breskens Eerste iBIad. \c FEUILLETON BRA )pru Binnenland 34ste Jaargang Vrijdag 28 September 1934. Nummer 3971 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40. Franco per post per jaar 1 5.00. Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 10" Zij, die zich met 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen van af heden tot dien datum alle ver schijnende nummers gratis. Vul liet in dit nummer voorkomend formulier in en zendt het ongefrankeerd als drukwerk aan ons bureau. De financieele positie (ti van de gemeenten. o Van de hand van Mr. V. Sicken- ga, gemeente-Secretaris te Schie dam, verscheen een brochure, geti teld: Hachelijke tijden Voor het gemeentewezen. De schrijver geeft daarin uiting aan de groote teleurstelling, waartoe de ingediende en aangekondigde wetsontwerpen betreffende de wijzi gingen van de wet op de financieele betrekking en de regeling der werk loosheidslasten aanleiding geven en de angstige bezorgdheid, die zij voor het lot van het Gemeentewezen in de naaste toekomst wekken. Wat betreft de wijziging van de et op de financieele betrekking, wijst hij er op, dat, terwijl nu nog 815 gemeenten vallen onder minima maximum en slechts 263 onder de formule, in het vervolg, door het wegnemen van minima en maximum, alle uitkeeringen zouden komen te rasten op de formule, die volgens ■en |i schrijver fout is. Volgens hem houdt deze formule, een speculatief element in, waardoor de financieele betrek- Icing op onsolieden grondslag is ko men te rusten ien dit element zou, yolgens hem, bij het wetsontwerp nog worden verscherpt. Schrijver zou aan allen, die in de len eenige verantwoordelijkheid heb- met alle kracht die in hem is. rillen toeroepen: ga toch geen stap jerder op dezen weg. Men hand (jfOwsve den status quo met de tegen- fcoordige uitkeeringen en sla het te c- kon jaarlijks over de gemeenten om t <*rf n 11 ^aar belastingcapaciteit. IVJI Ij Wat de werkloosheidslasten be dat tteii dekl nheic zenl anaf door MARGARET PEDLER. Vit het Engelsch vertaald door liC. VUERHARD-BERKHOU1 B°"b0 !h olade aam an, all fh, lenierst p 0 OEDE lweek prijzen, 's, R® nes vai ikjesvi rak beh 'et, de lompheid van zjjn figuur imerking genomen, verrassende eid, sprong de man van de ;e dogcar af, hing de leidsels r een paaltje en begaf zich naar perron, langzaam gevolgd door y. leze ging regelrecht naar den ierenwagen om zijn hondje te a en verloor Humphreys uit het let was groote marktdag geweest lanborough en het kleine, slecht ichte perronnetje was al gauw met boeren en hun vrouwen stmeisjes en haar vrijers, enz. óch een weg baanden naar den tog. Daar had de onvermijde- kaartjes-controle plaats en Bil ls mand met het hondje voor 'g in zijn arm en het bescher i tegen zich aanduwend, werd treft, moet men zich, volgens schrij ver, afvragen: waar een algemeene nivelleering van belastingdruk, als door de wet op de financieele betrek king beoogd wordt, zoo moeilijk te bereiken is, ja zelfs allerlei toover- formules daarbij worden te pas ge bracht: waarom men dan niet begint met het allereenvoudigste te doen of liever na te laten, n.l. de gemeen ten niet met werkloosheidslasten te belasten, waardoor zelfs de beste regeling van de financieele betrek king, wordt omvergeworpen, daar deze lasten kloor hun aard juist groo te belasting-verschillen te voorschijn roepen. Schrijver stelt voorop, dat de werk loosheidslasten noch rechtens, noch oeconomisch, noch financieel op de gemeenten behooren te rusten, wier structuur daarop ook niet berekend is, doch rijkszaak zijn; doch hij geeft toe, dat het moeilijk is de rijksbe lastingen nog weder te verhoogen; maar hij wijst -er op, dat -de belastin gen op gemeentelijk gebied wel kun nen worden verhoogd, als men in aanmerking neemt, dat een heffing voor vergoeding der werkloosheids lasten aan de gemeenten, geen wer kelijke verhooging van lasten betee kent doch slechts een verplaatsing daarvan, waarbij ook de nu weinig door de werkloosheid getroffen ge meenten haar offer zullen brengen Hij geeft uitvoerig de z.i. juiste regeling aan, waarbij de werkloos heidslasten voor valide werkloozen dus niet behoorende tot de ge wone armenzorg, die van ouds op de gemeenten rust van de afzon derlijke gemeenten wordt overgeno men door een fonds, dat deze be strijdt door omslag over de gemeen ten naar haar belastingcapaciteit. Het allerbelangrijkste gevolg van de regeling ware, volgens schrijver wel, dat de gemeenten haar vrijheid herkrijgen en het tegenwoordige dwangsysteem -dat in het belang van 's Rijks schatkist op een aantal ge meenten wordt toegepast, wordt af geschaft en ook het toezicht van Ged. Staten ook -weder normaal wordt en dat die gemeenten niet meer voor het Rijk behoeven te werken, maar weer al haaj krachten kunnen inspannen om haar eigen huishouden in orde te houden en in deze moeilijke tijden het hoofd bo ven water te houden. even 'in -een hoek gedrukt, tegen een uitstekenden muur aan. Van den anderen kant van dien muur klonk het geluid van een nor- sche, brommende stem die op zach- ten, vertrouwelijken toon sprak. „Ze is naar „Two ways Cottage" gegaan. En ik weet maar twee ma nieren waarop een vrouw daarheen kan gaan met haar wettigen man of met een anderen man". „Weet je het zeker?" Billy schrok toen hij die andere stem hoorde -en de arm, -die de mand vast hield drukte er onwillekeurig tegen en veroorzaakte een zielig ge piep in haar binnenste. „Weet je het zeker?" Het was de dunne, onaangename stem van Sir Francis Mortimer die de vraag gesteld had -en Billy luister de ingespannen naar het antwoord, „O ja, heel zeker. Ze wandelde er van middag na theetijd naar toe en ik ben haar gevolgd. Zp is niet terug gekomen en daarom vroeg ik er de keukenmeid naar toen ik de groenten bracht en zij had gehoord, dat mevrouw had gezegd, dat ze bij haar broer ging dineeren". „Je hebt het goed opgeknapt, Humphreys," zei Sir Francis. „We zullen naar Two Ways Cottage rij den en ik zal eens onderzoeken of ze werkelijk bij haar broer di neert". Schrijver onderwerpt dan de mi- nisteri-eele circulaires aan een uitvoe rig critisch onderzoek, waarbij hij meent te moeten constateeren, dat bij de regelingen groote vergissingen zijn gemaakt en -dat zij niet anders dan ondoordacht kunnen worden ge noemd. Schrijver wijt alle fouten van het heden aan het feit, dat de regelingen steeds stonden in het teeken van het belang van 's Rijks schatkist, zoodat, waar de belangen daarvan werden gesauveerd, men zich niet de moeite heeft gegeven zich in een behoor lijke regeling voor de gemeenten in te denken. Daartegenover wijst schrijver er op, dat men Rijk en gemeenten als een geheel moet zien, waarbij de gemeenten een zeer be langrijk onderdeel vormen, zoodat de toestand van het geheel eerst ge zond is, als ook de gemeenten ge zand zijn, en voorts dat, daar de regeering versobering noodig acht van de gemeentehuishouümgen jn het algemeen belang, een daartoe strek kend toezicht niet op een gedeelte der gemeenten maar op alle gemeen ten moet worden toegepast. Ten slotte wijst schrijver er op, dat bij een regeling, als hij aangaf, ook het cr-ediet der gemeenten we der hersteld zal zijn. Koningin en Prinses naar het Loo. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn voornemens in het einde dezer week het Palels Het Loo te betrekken en aldaar voor onbepaal- den tijd verblijf te houden. Uw rijwielplaatje zichtbaar op de fiets. De Minister van Financiën vestigt er de aandacht van het publiek op. dat het rijwielbeiastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel moet zijn bevestigd Een wielrijder, die het rijwielbeiastingmerk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn klee ding bevestigd mededraagt of wiens rijwielbeiastingmerk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is bevestigd, bevindt zich in overtreding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met De menschenstroom ging toen weer verder en twee minuten later stond Billy op het stionspleintje waar de zijspan wachtte en zette het mandje met den kleinen terrier in Herricks armen. „Mag ik het open doen en eventjes kijken?" vroeg ze verlangend. „Nee, dat mag je niet." antwoord de hij norsch. Zijn jong gezicht stond ongewoon ernstig en was bleek in het gele licht van de lantarens. „Hoor eens, Herrick," zei hij haastig. „Er is iets ellendigs gebeurd of het zal gebeuren als wij het niet voorkomen". Hij vertelde haar in enkele woor den het gesprek tusschen Sir Fran cis en Humphreys, dat hij had af geluisterd. „Je ziet dus," eindigde hij, „dat de oude Mortimer haar daar wil ver rassen, in Jems huis. En dan heb je de poppen aan het dansen". „Ja, dat is zeker," gaf ze verdrie tig toe. Ze was ook bleek geworden en begreep de volle beteekenis van hetgeen ging gebeuren. „Laten we gauw weggaan," drong ze aan. „We moeten zorgen het eerst bij het huis te zijn, wat er ook gebeurt, Billy". Hij knikte, gooide zichzelf bijna op zijn machine en al spoedig vlogen ze door den nacht naar Two Ways Cottage, om Carol te redden voor de gevolgen van haar onvooorzich- het geven van een waarschuwing. Aan gezien het bezwaarlijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds is gewaar schuwd. blijft in vele gevallen ook bij herhaling het instellen van bekeuring achterwege, hetgeen tot uitbreiding van de gewoonte om het rijwiel-belas ting-merk op de boven vermelde wijze mede te voeren heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doeltreffend toezicht op de naleving van de Rijwielbelastingwet noopt er toe, voortaan aan de betreffende voor schriften nauwkeurig de hand te hou den. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovengenoemde gevallen, zon der voorafgaande waarschuwing be keuring worden ingesteld. Belangrijke verlaging van de rijks-telefoontarieven. Het staatsbedrijf der P. T. T. over tuigd van de noodzakelijkheid, dat juist in de huidige oeconomische omstan digheden de tarieven voor het ver bruik van de P. T. T.-diensten zoo laag behooren te zijn als met een richtige exploitatie maar overeen te brengen is, heeft, toen de begroo- tingscijfers voor het volgend jaar guns tig bleken, onverwijld stappen gedaan tot een ingrijpende verlaging van de telefoontarieven. Deze verlaging, welke reeds 1 October a.s. ingaat, omvat In de eerste plaats het locale gesprek- ken-tarief, dat van 21/3 cent wordt teruggebracht tot 2 cent per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken komen hierbij te vervallen. In het interlocale verkeer worden de gesprekkosten eveneens verlaagd en wel voor een gesprek van 3 minuten over afstanden tot 10 K.M. 6 cent (thans 10 cent), van 1015 K.M. 12 cent (thans 15 cent), van 15—35 K.M. 30 cent (thans 35 ct.) en boven 35 K.M. 40 cent (thans 50 ct.). Een klacht van Communistische Kamerleden. De communistische Tweede Kamer leden Roestam Effendi, Schalker en De Visser, hebben zich heden met rechtskundigen bijstand van mr. Van 't Hoff Stolk tot den officier van ju stitie bij de Haagsche rechtbank ge wend, teneinde een klacht in te dienen over de naar hun meening weder rechtelijke verwijdering uit de ver- eenigde zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 18 September. Zij werdne tigheid. Een poos ging alles goed en ge leidelijk werd Herricks angst wat minder. Zij en Billy zouden Jems huis lang voor Sir Francis bereiken al reed -die nog zoo hard en Carol kon zich uit de voeten maken vóór haar man arriveerde. Het was ver bazend onverstandig van haar ge weest om naar Two Ways Cottage te gaan, maar het viel niet moeilijk te raden hoe ze daartoe gekomen was. Sir Francis op reis waar schijnlijk niet terug verwacht voor den volgenden dag, Jem, die binnen de week St. Heriot zou verlaten en hij en Carol niet in staat om aan de verleiding van dezen eenen avond samen, die paar uur om afscheid te nemen, weerstand te bieden. Het was dom van hen om het te wagen, waar ze Sir Francis' manier om onver wacht terug te komen en te verschij nen waar hij het minst venvacht en verlangd werd, kenden. „O, hij is een draak," barstte Herrick verontwaardigd uit, terwijl ze met Billy voortvloog. „Het is niets dan duivelsche sluwheid van hem om Humphreys in die ouwe dogcar naar het station te laten ko men. Niemand vermoedt dan na tuurlijk dat hij terug komt behalve Humphreys zelf, die in het geheim is en klaarblijkelijk order heeft ge kregen om Carol fia te gaan". ontvangen door den subs. ofHcier mr. Hoekstra, die hun verzocht zich met een schriftelijke klacht, waarin de fei ten zijn omschreven, tot den officier van justitie te wenden. Raadsvergadering te Aardenburg, 0 Dinsdag 25 September kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Na opening en goedkeuring no tulen der vorige vergadering werden de ingekomen stukken aan de ver gadering medegedeeld waarvan voor al het antwoord van de P.Z.E.M. inzake den ondergrondschen kabel te Sluis de aandacht trok, terwijl in dat schrijven door de P.Z.E.M. ge zegd wordt, dat Sluis niet in het oorspronkelijke plan der slectrici- teitsvoorziening in Zeeland is opge nomen geweest, daar Sluis geen plat- telandschdorp is, welk argument een spotlach opwekt. Dhr. Catsman betreurt het, dat de zaak zoo geloopen is. B. en W. hebben in Middelburg ernstige po gingen aangewend om ook hier een kabel te krijgen, maar 't mocht niet baten. Het argument: „Sluis is geen plattelandsch-doip" vindt hij ridicuul en gaarne had; hij gezien, dat de raad over iets dergelijks zijn afkeuring uitsprak. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Aan de geitenfokvereeniging wordt over 1934 een subsidie van f 25 toe gestaan, waama medegedeeld wordt, dat aan 62 winkeliers een schrijven is verzonden betreffende -ruimere openstelling der winkels op Zondag, waarop 33 geen antwoord gaven en van de 29 ingekomen antwoorden er slechts 3 tegen waren. Daar hier uit blijkt, dat slechts de minderheid zich uitgesproken heeft en er dus geen sprake kan zijn van een groote meerderheid voor ruimere openstelling der winkels op Zondag, zooals de Minister dat verlangt, kan er geen wijziging in de verordening gemaakt worden. Op een vraag van Mevrouw Van den Broecke antwoordt de Voor- „Ja," gaf Billy van harte toe. „Flij is zoo ongeveer het grootste beest dat er op aarde rondwandelt. Maar we hoeven ons niet ongerust te maken, we zullen hem dezen keer te slim af zijn". Hij grinnikte op eens. „Hij zal een figuur als modder slaan als hij hals over kop naar Jems huis rijdt de beleedigde echtgenoot en er Carol niet vindt. Hij kan ons nu niet meer inhalen, dat is zeker". Doch helaas is er al heel weinig zeker, als het noodlot in een kwade bui is en veiligheid die heel secuur lijkt, kan ineens veranderen in on verwacht gevaar. Geen vijf minuten nadat Billy en Herrick gelachen had den over het figuur van Sir Francis, kreeg hun hoop een leelijken schok. De weg van he.t station naar St. Heriot liep door een stuk lagen grond en daar werd hun vaart op nieuw gestuit door een zwaren grondnevel, die hoe langer hoe dich ter werd naar mate ze in het dal afdaalden, tot het bijna leek of ze door een opalen witte zee reden. „Wel vervloekt," bromde Billy woedend toen ze hun vaart vertraag den tot een slakkengangetje en lang zaam voortkropen, terwijl de voor lichten de bezwaren nog slechts ver grootten en een verwarrenden licht kring schiepen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1