Gevonden en Verlor» Gewestelijk Nieuws Hoogwatergetij Brei saris der Koningin tot zijn leedwezen verhinderd is thans hier aanwezig te zijn, terwijl wij weten, hoe groot zijn belangstelling voor onze maatschap pij is en hoe gaarne hij overkomt om onze tentoonstellingen te openen. Zijne Hoogedelgestrenge hoopt ech ter morgenmiddag met zijn echt- genoote een bezoek te komen bren gen. Ook het lid van Gedeputeerde Staten en Algemeen voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschap- pij, Mr P. pieleman, die ook steeds de opening onzer tentoonstellingen luister bijzette, moest ons vandaag teleurstellen. En als ware het afge sproken werk, ook Jhr. Van Vreden- burch moest ons tot zijn leedwezen bericht van verhindering zenden. Een toevallige samenloop van om standigheden, die oorzaak werd, dat vandaag velen afwezig zijn, op wie wij hadden gerekend, doet ons de aanwezigheid van U allen, Dames en Heeren, des te meer waardeeren. Maar al deze teleurstellingen, geach te aanwezigen, dragen wij met blij moedigheid, met vreugde haast, om dat hedenmorgen bericht is ingeko men, dat Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana besloten heeft Maandag hier te komen. Dit onver wachte bezoek, nietwaar landgenoo- ten, maakt, dat deze tentoonstelling al zou het ook deze drie dagen stortregenen en al waren alle autori teiten verhinderd geweest, de aller schoonste van de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw zal zijn. In de geschiedenis van onze Maatschappij zal de Zuidzandsche tentoonstelling voortleven als de tentoonstelling van de Prinses 1 Voorbereidingen om Haar te ontvangen kunnen we. niet meer treffen, maar dit zal ruim schoots vergoed worden door de tal- looze spontane blijken van onze groote liefde, aanhankelijkheid en trouw ten opzichte van het Huis van Oranje. Ik weet, dat héél Z. Vlaanderen uit zal loopen om Haar toe te juichen en Haar te kennen te geven, hoezeer Zeeuwsch-Vlaan deren zich verbonden voelt met Ne derland en Oranje. Hiermede, aan het einde gekomen van mijn taak, spreek ik gaarne de verwachting uit, dat de arbeid.van onze Maatschappij .tdoor het ten toongestelde nog meer dan tot dus verre zal worden gewaardeerd. Met blijdschap erken ik, dat zij zich zelf in deze moeilijke tijden handhaaft op volle kracht. Haar naam en tra ditie liggen verankerd in de liefde en waardeering van allen, die haar steunen. Zij vormt een vaste band, tusschen die honderden mannen en vrouwen, die in liefde voor het kwee ken van bloemen en planten zijn te samen gebonden en de velen, die het vakkundig beoefenen van den tuinbouw als een groot belang er kennen. Zoo wonen dus idealisme en schoonheid met practische erva ring en belang in het huis onzer maatschappij in gelukkig huwelijk te zamen. En dat bij ons nog moed is en vertrouwen in de toekomst, moge U blijken uit het verleidelijk knip oogje, dat het oude stedeke Bier vliet de Maatschappij heeft toege worpen en waarin het verzoek lag „toe, kom over drie jaar bij ons". Maar niet zoo aanstonds kan daar op „Ja" worden gezegd, want ëi zijn nog meer verliefde kapers op de kust I In elk geval is het een overtui gend bewijs, dat we nog willen en durven en dat er voor onze Maat schappij in de toekomst nog een schoone taak is weggelegd. En hiermede verzoek ik den Bur gemeester van Zuidzande de ten toonstelling te willen openen. Gaarne gaf Burgemeester Van Vessem hieraan gehoor en sprak: Dames en Heeren 1 Ik heet U welkom op deze ten toonstelling, waarvan de voorberei dende werkzaamheden vrijwel alle ingezetenen in het geweer hebben geroepen. Het is bepaald een wed strijd geworden, welke wijk het mooiste zou zijn versierd. Ik breng hier dank aan het Hoofdbestuur van Ooft- en Tuin bouw, de plaatselijke afdeeling Flo- ralia en de plaatselijke feestcommis sie, die geen tijd en moeite ontzien hebben, om deze tentoonstelling tè doen slagen. Ik wensch de dames en heeren toe, dat ze hier een aangenaam feest zullen kunnen meemaken op de zoo als ik zoo straks op het gemeentehuis zeide, zoo gemoedelijke Vlaamsche manier. En hiermede verklaaf ik de ten toonstelling voor geopend. Nadat de Secretaris der Maat schappij, de heer A. Hoolhorst, een hartelijk woord had gesproken en zijn dank had betuigd voor de pret tige samenwerking en de groote me- het samenstellen dezer tentoonstel ling, in het bijzonder wijzende op de onmisbare hulp van den heer Risseeuw-de Hullu, en de groote waardeering en prettige leiding van den Voorzitter der Maatschappij had geschetst, aan wiens echtgenoote, uit erkentelijkheid van zijn liefde voor de Maatschappij, een prachtig bouquet werd aangeboden, en een driewerf hoera op hem werd uitge bracht, sprak de heer ir. A. W. van de Plassche. Rijkstuinbouwconsulent te Goes nog een opwekkend woord en gaf eenige nuttige wenken betref fende het kweeken van planten en bloemen. Hierna werden de poorten ge opend om de bezoekers toe te laten, en konden wij een rondgang maken over het terrein en in de mooie groo te tent, waar al het schoons was ondergebracht. De prachtige stand der Maat schappij, waar zooveel van te leeren was, trok ieders aandacht. Verder waren er de bekende stan den van de kweekers Aerts, Van de Broecke, Droog en Van Uxem, als mede van J. Ermerius van Hoede- kenskerke. Ook de Afdeelingen hadden zich niet onbetuigd gelaten. Noemen wij de Afdeeling Aardenburg, die een eerste prijs en de medalje van H.K. Hoogheid Prinses Juliana in deze afdeeling behaalde, alsmede de af deelingen Schoondijke, Oostburg, Breskens, Zuidzande en Biervliet. Ook enkele particuliere standen waren ondergebracht. Jammer dat wij dit jaar de Kwee kerstand van den heer Van de Plas sche te Aardenburg en de Particulie re stand van Mevr. Boom-Bliek te Breskens hebben gemist. De Jury had ook dit jaar een moeilijke taak te vervullen. De uitslag der bekroningen was als volgt: Bekroningen: De medalje van H.M. de Koningin aan Droog's bloemisterij. De medalje van H.K. H. Prinses Juliana aan afd. Aardenburg. De medalje van Commissaris der Koningin aan J. Hollebrand. De medalje van Burgemeester van Vessem aan fa. Van Uxem. De medalje van Burgemeester Erasmus aan A. Versprille-van de Sand# De medalje van den heer I. A. de Brauwer aan C. M. van den Broecke. Algemeene inzending: Afdeeling Aardenburg, le prijs. Afdeeling Schoondijke, 2e prijs. Afdeeling Oostburg, 3e prijs. Afdeeling Breskens, 4e prijs. Afdeeling Zuidzande. 5e prijs. Afdeeling Biervliet, 6e prijs. Ver. Ceres (buiten mededinging) zeer eerv. vermelding, met lof der Jury. Algemeene inzendingen kweekers: Firma Van Uxem, le prijs. C. M. v. d. Broecke, 2e prijs. Droogs bloemisterij, 2e prijs. J. Aers, 3e prijs. J. Hollebrand, Aardenburg, 5 eer ste, 2 tweede prijzen en 2 eerv. ver meldingen. J. J. Masclee, Zuidzande. le prijs. Droog's bloemisterij, Breskens, 6 eerste, 4 tweede en 1 derde prijs. H. de Hondt, Groede, 1 tweede en 1 derde prijs. P. J. Moelaert, Schoondijke, 1 eer ste prijs, 2 tweede prijzen en 1 eerv. vermelding. Fa. A. v. Uxem en Zn., Groede, 5 eerste prijzen. C. M. v. d. Broecke, Aardenburg, 3 eerste, 6 tweede en 3 derde prij zen. P. E. de Milliano, Aardenburg, 1 eerste, 1 tweede en 1 vierde prijs. J. B. Aers, Oostburg, 1 eerste en 1 tweede prijs. J. Ermerius, Hoedekenskerke, 1 eerste prijs. P. J. Pelis, Aardenburg, 3 eerste, 3 tweede prijzen en 1 eerv. vermel ding. Iz. Datthijn, Zuidzande, 1 tweede prijs. Fr. Gijsels, Zuidzande, 1 eerste prijs en 1 eerv. vermelding. Anth. v. d. Luijster, Zuidzande 3 eerste prijzen. A. Cornelis-Luteijn, Nieuwvliet, 3 derde prijzen. I. J. Risseeuw-Maat, Oostburg, 2 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs. Joh. Risseeuw-Becu, Schoondijke 2 eerste prijzen en 1 eerv. vermel ding. A. Versprille-v. d. Sande, Schoon dijke, 3 eerste, 2 tweede prijzen en 3 eerv. vermeldingen. J. W. Robijn, Zuidzande, 1 eerste prijs en 1 eerv. vermelding. A. Kotvis-Brakman, Zuidzande, 1 derde prijs. A. Leenhouts, Oostburg, 1 tweede prijs, eerv. vermeldingen. J. Wijngers, Waterlandkerkje, 1 derde prijs. A. VVage-v. Schoffel, Zuidzande, 4 tweede prijzen en 2 eerv. vermel dingen. Abr. Dierkx, Zuidzande, 1 tweede prijs en 1 eerv. vermelding. P. M. v. Iwaarden, Cadzand, 2 eerste en 1 derde prijs. A. J. Anthonisse, Biervliet, 1 eer ste prijs en 2 eerv. vermeldingen. P. J. M. Marsille, Schoondijke, 1 eerste prijs en 1 eerv. vermelding. Mevr. Dikkenberg, Zuidzande, 1 eerste prijs met lof, 1 eerste prijs, 1 tweede prijs, 1 derde prijs en 1 eerv. vermelding. H. v. Peenen, Zuidzande, 1 twee de prijs. C. Verhage, Zuidzande, 1 eerste Prijs. S. Serlé, Waterlandkerkje, 1 eerv. vermelding. Dr. Broodman en P. Cornelis, Breskens, 1 derde prijs. J. le Clercq-Kotvis, Oostburg, 1 eerste en 1 tweede prijs. A. J. Lako, Zuidzande, 1 tweede prijs. F. J. v. Rosevelt, Schoondijke, 1 tweede prijs. J. A. Risseeuw, Zuidzande, 1 eerv. vermelding. Haverland, Aardenburg, 3 eerste, 2 tweede prijzen en 3 eerv. vermel dingen. F. Depuijt, Aardenburg, 1 tweede prijs en 2 eerv. vermeldingen. Mej. N. Knibbe, Zuidzande, 2 eerste prijzen, 4 tweede prijzen, 1 derde prijs en 2 eerv. vermeldingen. W. v. d. Walle, Groede, 7 tweede prijzen en 6 eerv. vermeldingen. Klinkspoor, Oostburg, 1 eerste prijs. Floralia-planten. le prijs J. A. Cransberg, Schoondijke; Wed. I. Cransberg, Schoondijke; D. Hennekeij, Schoondijke; P. Luteijn- Bouwens, Zuidzande; Jac. Catsman, Zuidzande; J. de Roos, Aardenburg, 2e prijs: J. J. Pleijs, Aardenburg; P. Leen houts, Schoondijke; S. G. Cuele- naere, Aardenburg; A. Boeren, Zuid zande; J. Germain, Oostburg. 3e prijs: P. de Bruijne Mz., Aardenburg; A. Neufeglise, Zuidzande; J. de Hullu-Luteijn, Zuidzande; Ed. Ceule- naere, Aardenbürg; Mevr. Dikken berg, Zuidzande; I. Rosien, Oost burg. 4e prijs: W. Beheijt, Aardenburg; J. W. Bussche, Aardenburg; Th. Claeijs, Aardenburg; P. Luchtmeijer, Bres kens; Mej. S. ie Clercq, Oostburg; Adr. Buijze, Zuidzande. 0 Was het Zaterdagmiddag bij de opening goed weer, niet lang daarna betrok de lucht en regende het wel dra en wel in dien mate, dat van ver der feestvieren buiten niet veel meer kwam. Zondag evenwel was het weer be ter. Wel stond er een stevige bries, maar van regen bleef men ver schoond, wat zeker heeft medege werkt tot het groote bezoek. Des middags brachten de Com missaris der Koningin en diens Echt genoote een bezoek aan de Tentoon stelling, hetgeen zeer zeker op hoo- gen prijs gesteld is. Voor afwisseling was voldoende zorg gedragen. Was men moe ge keken naar de bloemenschat en het heerlijke fruit in de tent, dan kon men op het terrein genieten van muziek en zang. Na het sluitingsuur der tentoon stelling was het in de gemeente een gezellige drukte en droegen mu- ziekconcerten en zanguitvoeringen het hunne er toe bij om de stemming er in te houden, terwijl een vuurwerk dezen dag besloot. 's Maandagsmorgens brachten de schoolkinderen onder geleide een bezoek aan de tentoonstelling. Het aangekondigde bezoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana was oorzaak dat duizenden naar Zuidzande waren getrokken om bij de ontvangst van onze Prinses tegenwoordig te zijn. Om half drie arriveerde het Hooge gezelschap op het tentoon stellingsterrein. Hare Koninklijke Hoogheid was vergezeld van een Hofdame en een Kamerheer, alsmede van den Com missaris der Koningin en Echtge noote. Verwelkomd door den Voorzitter der Maatschappij, den EdelAchtb. Heer D. H. van Zuijen, werd Haar een in oranje omslag met oranje koord saamgebonden Programma der Tentoonstelling, vervaardigd ter Koninklijke Drukkerij „Cadsandria," aangeboden. Hare Koninklijke Hoogheid werd door den Voorzitter langs de standen geleid, welke Zij zich belangstellend ren standhouder onderhield. Na bezichtiging der Tentoonstel ling werd een thee aangeboden. De thee werd geserveerd door meisjes in Cadzandsche dracht van het jaar 1740, terwijl gebakjes werden ge presenteerd door meisjes in de he- dendaagsche kleederdracht. Door een dochtertje van den eige naar van de weide, die vergezeld was van een zeer jeugdig Cad- zandsch boerinnetje en een Cad- zanclsch boertje, werd Hare Ko ninklijke Hoogheid een bouquet aan geboden, hetwelk dankbaar door Haar werd in ontvangst genomen. Nadat nog enkele personen aan Haar waren voorgesteld, werd om 3Vz u. de tocht voortgezet over Sluis, Retranchement, Cadzand, Nieuw vliet en Groede, alwaar H.K. H. een particulier bezoek bracht aan Haar vroegere studiegenoote Mej. Da. Dufour, Lutersch predikante aldaar. Verder ging het naar Breskens, al waar Hare Koninklijke Hoogheid per boot Zeeuwsch-Vlaanderen we der verliet. Het was een ware feest- tocht door geheel Zeeuwsch-Vlaan deren. In alle gemeenten, die de Prinses bezocht, stonden de schoolkinderen opgesteld en werden Haar bloemen aangeboden. Op het Tentoonstellingsterrein wa ren mede aanwezig de Voorzitter der Zeeuwsche Landbouw Mij., de heer Mr. P. Dieleman en de Voor zitter der Kamer van Koophandel de heer van Rompu. Nadat de Prinses met gevolg ver trokken was, bezochten drommen belangstellenden de tentoonstelling of verspreidde zich over het terrein en in de gemeente. Het was een vroo- lijke feeststemming die overai heerschte. Des avonds had een ,'lichtstoet door de gemeente plaats waarna de muziekvereeniging deze laatste der drie feestdagen besloot. Zuidzande heeft drie dagen feest gevierd en een tentoonstelling binnen hare veste gehad, die door vierdui zend betalende bezoekers is bezocht geworden. Rest ons nog een woord van dank te brengen aan het Bestuur der Maatschappij voor de groote mede werking die wij mochten ondervin den voor het samenstellen van ons verslag. BRESKENS. Ernstig ongeluk. Maandagmorgen had de heer L. Karreman alhier bij het opladen van een kist van ongeveer 1400 K.G. het ongeluk doordat de kist haar evenwicht verloor en K. dit ziende nog wilde wegloopen hierbij het ongeluk nog over een lorrie te vallen waarna hij met beide voeten onder de kist terecht kwam. Nadat hij spoedig bevrijd was is dokters hulp ingeroepen, welke hem verbond en overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk achtte. Waarschijnlijk zal K. de groote en 3 teenen van zijn linkervoet moeten missen, aan de rechtervoet was alleen de nagel van de groote teen blauw, welke direct hiervan verwijderd is De nieuwe spelling. B en W. alhier hebben besloten de spelling-Marchant op de Openbare scholen in te voeren. Visscherij-Binnenvaartschool. Op Zaterdagavond 22 Sept. j.l. werd in de O. L. S. I een bijeenkomst ge houden van de Visscherij-Binnenvaart school. Het was a.h.w. een „ouder avond". Aanwezig waren de Commissie van Toezicht, de directeur en de leeraren, tal van leerlingen, vaders en moeders van leerlingen en andere be langstellenden. Dhr. A. Salomé opende als voorz. de bijeenkomst waarna dhr. Ter Meulen een bijzonder geestig en aardig jaar verslag gaf, geïllustreerd door lantaarn plaatjes, waarbij prachtige kiekjes van de visscherij, de haven, de geslaagden en de leeraren. Een knap stuk werk heeft de directeur hiermee verricht. Vervolgens werd het le deel van de film van het Onderwijsfonds ge draaid. In de pauze werd chocola geschon ken en sigaren gepresenteerd. Een tulband werd verloot, waarvan schipper J. de Pauw de gelukkige bezitter werd. Na de pauze werd het programma voor de a.s. cursus, die 1 October aanvangt, besproken, daarna draaide het 2e gedeelte van de film. Toen las dhr. J. de Pagter, leerling en geslaagde, een krachtig woord tot opwekking voor. Hij, als man uit de praktijk, deed het met volle overtui ging en sprak namens alle leerlingen. En tot slot las dhr. de Pree het humo ristische stukje voor„De fietstocht van bootsman Arie". in treffende bewoordingen den B kenschen schipper Goeseije, wien een tragisch ongeluk is overkomt hij sprak namens alle aanwezige innige deelneming uit voor de j, staanden. OOSTBURG. Als waarnemer van het vacante 1 toor van wijlen notaris A. Mijj a| is aangewezen J. Mijs, candldaat-n0i alhier. SCHOONDIJKE. Nieuwe spein Met ingang van 25 dezer is 0p Ooenbare school alhier, de spe| Marchant ingevoerd. Koninklijk bezc Ongeveer twee uur kwam H, K de Prinses hier aan, begroet Burgemeester Bleiker, terwijl het ziek-gezelschap het Wilhelmusip», Opgesteld stonden de kinderen Openbare en Bijz. school. N* eerstgenoemden bood Tanny Hiv een bouquet de Prinses aan, U tweede Adi van Baal. Een talrijke menigte was pij die de Prinses levendig toejuid* GROEDE. De nl euwe spel B. en W alhier besloten dent spelling op de Openbare school voeren. GROEDE. Winkel» De Groesche winkelweek die i een paar maanden geleden aang digd was. begint a.s. Zaterdag. J bijzonderheden, zie de vierde f van dit blad. De deelnemers, ten getale vat zijn: B. Boidin, Schoolstraat. G. v. d. Broecke, Molenstraat, J. I. Brakman, Schoolstraat P. Brakman, Markt. A. Bruijnooge, Schuddeb.strai Iz. Colijn, Molenstraat. J. I. Cornelis, Kruisdijk Wed. Cijsouw, Brouwerijstraat. Gebr. Erasmus, Molenstraat A. van Gijs, Bleekerstraat. D. M. van Halst, Noordstraat. Iz. Herman, Prov. Straatweg. Gez. Hoebé, Noordstraat. _- J. A. v. d. Hooft, Noordstra; H. de Hondt, Bleekerstraat. A. de Hulster, Schoolstraat, j-i- Iz. de Hulster, Schuddeb.stra; C. Karels-Tack, Molenstraat. &°l A. Lauret-de Vlieger, Schuit! f" Ch. Lauret-van Cruijningen, S an vlotstraat. A. Leenhouts, Schoolstraat. Mej. C. de Ie Lijs, Brouwerijsti 'e C. van Meenen, Brouwerijstra. P J. de Meester, Schoolstraat. Iz. Michielsen, Bavodijk. D. Morel, Achterstraat. H. van Peenen, Molenstraat. J. Poissonnier, Achterstraat. A. J. Risseeuw, Markt. W. J. Risseeuw, Molenstraat, Jac. Risseeuw, Schoolstraat. P. Risseeuw, Schuitvlotstraat. Mej. M. Sonnevijlle, Bleeker iel W. Spruitenburg, Molenstraat D. Tack, Molenstraat. A. Verkey, Brouwerijstraat. C. Verschoore, Achterstraat. A. 'J. Versprille, Achterstraat P. Versprille, Markt. Mej. M. de Vlieger, Markt. J. v. d. Werff, Molenstraat. Abr. Wille, Hoogendijk. Jen K iau> I i ice laux Ad k tt *s P' int de vei re u een i Ze tag. ovei Idell ona we lok Hei men uitlo zul ben BRESKENS. Gevonden: Een portemonnale met eenl; Inlichtingen te bekomen Mat see-kazerne, SCHOONDIJKE. Gevonden: Een gummi-broekspijp en eei te portemonnaie. Terug te bekomen ter Secretarie. vera tij z ■I Hes I noj Gtfascl elka; vast tot DAOEN Zomertijd. Woensdag 26 Sept. 3 41 Donderdag 27 4,: Vrijdag 28 5.12 Laatste Kwartier Zondag om 1,42. Licht op voor Rijwiel (waaronder begrepen wagens, karren, en Woensdag 26 Sept. nai Donderdag 27 Vrijdag 28

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2