worxcgs.«2naneringen. De Overweldiging van België. De vesting Luik gevallen. Algemeen Overzicht. Het Lied van de Wee :e Een Aprilgrap. Eventjes Lachen. f "V Herinneringen aan de omzwervingen van een oud oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen Den volgenden dag, het was Zon dag 16 Augustus, stond ik des morgens om 5 uur al weer buiten. Ju het plant soen van een der boulevards hadden de Duitschers reeds twee dagen lang gegra ven en puin gestort, blijkbaar met de be doeling om er een vasteren grond te scheppen. In het plantsoen stonden en kele stukken geschut opgesteld, waarmee reeds dagen achtereen was geschoten, maar thans waren ze bezig om de laat ste hand te leggen aan de opstelling van een geweldig kanon, hetwelk binnen een soort brcede en zware rails liep; over lichtere rails liepen lorries, waarmee zwa re onderdeden waren en nog werden aan gevuld, ook de geweldige granaten, welke verschoten moesten worden. De wijze van „oorlogsvoering" hier, was wel een zeer eigenaardige. Zooals gezegd: het geschut was hier al dagen lang in actie geweest en de artilLeristen deden dat zoo rustig en zonder gevaar als gold het een doodgewone oefening. De Luiksche bevolking had, doordat deze Duitsche ar tilleriestelling in het geheel niet bestre den werd vanaf de forten, den. stelligen indruk, dat de Belgen de stad en haar bevolking tot eiken prijs, zelfs die van. eigen verdelging, wilden besparen, maar zelf waren we van uieening en ik ge- loof, dat zulks ook de overtuiging der Duitschers was dat aan de bezetting der forten alle hulpmiddelen ontbraken om de opstelling der Duitsche artillerie te weten te komen. Dien morgen, omstreeks half zes, heb ik door liet zware stuk geschut, drie schoten gezien en vooral hóóren, afvuren.. Bij elk schot klonk een knal op van ongekende kracht, een knal, welke de paarden der Duitsche uhlancn, welke op dei» boulevard langs trokken, deed stei geren en zelfs wild dooreen rennen. Zoo'n knal is een geweldig iets, maar véél erger is de dreunende echo-donder, wel ke er dadelijk op volgt en als 't ware de natuur doet beven en trillen. Klet terend en rinkelend hoort men honder den ruiten in den omtrek op de straat neerkomen. Tenslotte is er het geluid van de .ontploffing, als de granaat is ingesla- gen. Tusschen elk schot lag een pauze van 10 a 15 minuten; na het derde Schot volgde boven de stad een. ontploffing, welke lang en daverend aanhield. Een dichte rookwolk rees langzaam achter de stad omhoog en dreef op dezelve toe.. Dat was het slotstuk van het drama der belegering van de vesting Luik; het laatste fort, waar generaal Lehman en zijn mannen zich handhaafden, was ver woest! Eerst later vernam- ik, dat het gewel dige stuk geschut, hetwelk ik in actie had gezien, het monster, dat na elk vuren door de kracht van het ontketende ge weld in haar railsloopbaan meters ver vooruitschoof om dan weer langzaam te rug te rollen, een z.g. Dikke Bertha moet ziju geweest, een der befaamde 42 cM— kanonnen, waarvan de Duitschers 't ge heim hadden kunnen bewaren. Eerlijk gezegd, kende ik in den aan vang van den oorlog te weinig van de geschuts-techniek, dan dat ik zelf het merkwaardige van dit kanon, had kunnen ontdekken. Ik heb het aangezien als een zusje van de Oostenrijksche 30«5 cM- niortieren, welke ik tegen andere forten in actie had gezien. Enkele dagen later heb ik onder lei ding van Duitsche officieren de ruïne van Loncin kunnen bezichtigen en het vrecseüjke drama kunnen nagaan, dat rich vanuit het Luiksche plantsoen over het fort had voltrokken. Ik hoorde, dat het laatste schot het buskruitmagazijn van Loncin had doen ontploffen en dat feit vooral maakte de uitwerking zoa ontzettend verwoes+end; de helft van de bezetting werd daarbij gedood. De walvoetinuur, li/2 meter dik, was totaal verbrokkeld- Het middengedeelte van het fort was geheel ingestort; wat nog restte van het verdedigingswerk, was een ontzaglijke opeenhooping van betonldom- pen en stukken koepels- Na de ontploffing bestormde de Duit sche infanterie het fort, doch daarbij is geen schot meer gelost; de ondergang van Loncin was volledig jeweest De Duitsche pioniers hebben met prijzenswaar- digen ijver de dooden geruimd en de ge wonden verlost- Ook de zwaar gewonde generaal Lehman moest tusschen het puin uit worden bevrijd en bewusteloos op een berrie worden weggedragen. Nadat ik het laatste verzet van de ves ting-Luik gebroken wist, doorliep ik in dien vroegen morgen nog een poosje de straten der stad. Op de Place du Mar- ché naderden onder sterk bewapend Duitsch geleide- een drie honderd ontwa pende Belgische soldaten. Z& houden halt op het plein en dadelijk wordt de troep door de Luikenaren, die van alle kanten komen aandraven, omringd, 't Zijn de ver dedigers van het fort Pontisse, die hier werden aangevoerd. De mannen waren zwijgzaam en somber gestemd. De bur gers dringen geënerveerd naar de gevan gen manschappen op; allerlei uitroepen worden gehoord. Ruw worden de opdrin gende menschen teruggestooten. Opeens vliegt een pakje sigaretten door de lucht, hetwelk door een der soldaten wordt op gevangen. Dat is 't sein voor >t losbreken van een regen van versnaperingen. Ineens ziet men van alles worden toegeslingerd: éabak, sigaretten, fruit, geld, heele por. temonnaies en de gevangenen komen handen tekort om alles op te vangen. De burgers rennen heen en weer over het plein en koopen de omliggende win kels leeg. Steeds feller klinken kreten van her kenning omhoog. Namen worden geroe- pen, geschreeuwd, uitgebruld. Armen zwaaien; vele mannen en vrouwen wee- nen. Wéér dringen de menschen op en de Duitsche begeleiders, blijkbaar nu toch ook verteederd en zelfs onmachtig tegen dien volksdrang, laten toe, dat handen wor den gedrukt. Vele soldaten worden om helsd; men snikt, maar blijft dapper. Men hoort geen gelamenteer, maar woorden van opbeuring slechts. „Hou je goed, mon brave! t Zal gauw anders worden!" Ik kan me nu óók tusschen de Bel gische soldaten wringen en met enkelen praten. Ze vertellen me van hun hard- nekkigen weerstand. Ze haten de Duit schers; ze hebben afschuw van ze... om dat ze tenslotte, bij de bestorming, Bel gische burgers voor zich uitgedreven had den naar het fort. Toen was hun weer stand gebroken! Nóg blijven de burgers vanuit de win kels alles aanslepen naar de mannen, die de goede gaven haast niet meer te ber gen wisten, totdat eindelijk een sein klinkt, de burgers weer ruw worden te ruggestooten en de gevangenen zich in twee rijen opstellen. Ze rooken nu al lemaal hun sigaret en dat blijft hun toe gestaan. Ze worden opgesteld in vieren en dan klinkt het „voorwaarts". Op dit moment trekken ze als bij afspraak, waar toch echter geen sprake van was, allen hun kwartiermutsen van het hoofd en ze brul len begresferd. -/warend rr.ar 'de Luike naars „Vive la Bclgique! Vive Ia Belgique!" Duizend en meer petten, hoeden en andere hoofddeksels vliegen door de lucht en *t davert over de Place du Marché; „Vive la Belgique! Au revoirj Au re. voirH* Dén mag je buitenlander zijn, maar je neemt in je hand", wat je op het hoofd' hebt en brult mee: „Au revoir? Au re. voir!" ,,A biëntót!" gilt nog iemand. Tot straks! En daar gingen ze, VOOR MEER DAN VIER LANGE JAREN IN DE GE VANGENSCHAP.... Md. (Wordt vervolgd-) BINNENLAND. De opening der Staien-Gene- raal. Massale socialistische betoogingen. De Amato te Amsterdam. Voorloopig nog geen vaccinatieplicht Sport en allerlei. Dat de nationalistische stroouting in ons land nog steeds bluft wassen, bewijst de geweldige belangstel ing, welke wordt betoond vcor de jaarlijksche plechtigheid van de opening der Staten-GeneraaL De gelegenheid werd zelfs uitgebaat om aan onze beide vorstinnen 'n geweldige ovadie te bereiden. D«t verhoogde nationalisme is niet wel:ig gevoed geworden door 't alge meen bekend raken van het geheim der a.s. verloving van prinses Juliana met prins Karei Jr. van Zweden, een geheim, waar van men de officieele onthulling dezer dagen verhoopt en verwacht. Voor bijzonderheden omtrent Troonrede en millioenen-nota verwijzen we naar an dere rubrieken in ons blad- Toch vermochten ook de socialisten voor hun massale betoogingen in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Arnhem op- Zondag j.l- nog de noodige belangstelling te trekken. Men schat, dat circa 110-000 menschen op deze nadrukkelijke wijze van hun geloof in het socialisme hebben ge tuigd. Ir. Albarda verklaarde aan zijn hoorders: wij zullen onze zaak verdedi gen en dienen, zoolang dit kan, maar wij zullen haar ook dienen en verdedigen, als dit niet meer kan. „Dit zij den adspi- rant-dictatorcn gezegd!" riep hij uit onder „donderden bijval" zooals Het Volks blad vaststelt van zijn gehoor. Wordt het dictoriaal gevaar voor ons land niet overschat, vragen we ons af, en daardoor bevorderd» wanneer aldus wordt gesproken? Amsterdam beleeft succes van de Amato, de landbouwtentoonstelling, welke wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe centrale markthallen, wel ke aan de hoofdstad 10 millioen: gulden hebben gekost. Dat dure werkje is juist' op tijd ge reed gekomen! De hooge financiecle sprongen van het Amsterdamsche gemeentebestuur zullen nu wel uit zijn. Onze kinderen behoeven voorloopig nog niet te worden ingeënt; de wettelijke ver plichting daartoe althans, is voorloopig weer verschoven tot 1 Januari 1937. Er doen zich nog steeds gevallen van en cephalitis na inenting voor en deze ge vaarlijke hersenziekte is voor het moment méér te vreezen. dan de pokken. De voetbalcompetities zijn weer begon nen en van nu af heeft het bruine mon ster, dat over de velden rolt, de belang stelling herwonnen van honderdduizenden in ons land. De wielersport leed wederom een ge voelig verlies. Drie bekende Nederlandsche renners Klaas van Nek Jr., J- Reynders en S. Hoevers zijn Zaterdagavond doo- delijlc verongelukt, toen ze op een on- bewaakten overweg bij Alkmaar met groote snelheid met hun auto tegen een tram opreden. Snelheidszucht deed velen reeds in een roekeloos avontuur vergaan. Een opzienbarende rechte/aal? fs die, weke gevcerjd werd tegen het Kamerlid van Yssetmnide» uit Arnhem, die zich bij een faillissement van een Zwembadiurich- ting zou hebben bevoordeeld. Het publie ke oordeel acht de beklaagde in deze zaak een beetje geslachtofferd door juristerij. De eischi tegen het Kamerlid luidde: zes maanden, maar de Rechtbank sprak den verdachte bij vervroegde uitspraak, nog vóór de opening der Staten-Generoal, ge heel vrij van het ten laste gelegde. BUITENLAND. Rusland treedt toe tot den Volkenbond. Polen wekt consternatie in Genève. Een socialistisch verkiezings- succes in Zweden. Sta kingswee in de Ver. Staten Van hier en daar. Litwinoff, de Russische vertegenwoor diger, heeft de „uitnoodigiiig" aanvaard tot toetreding van Rusland tot den Vol kenbond. Alle prestige-kwestie's zijn op gelost en de Sovjets inogen zich ook ver zekerd achten van een vasten zetel in den Volkenbondsraad. Het uitnoodigingstelegram is tenslotte door de vertegenwoordigers van 30 naties onderteekend geworden. Van de overige 19 naties zullen enkele zich van stem ming onthouden of vóór stemmen. Dinsdag is de definitieve beslissing over Rtisland's toetreden tot den Volkenbond gevallen. Zeven landen hebben zich van stemming onthouden, n.1. Argentinië, Bel gië, Cuba, Luxemburg, Nicaragua, Peru en Venezuela. Tegen gestemd hebben Ne derland, Portugal en Zwitserland- Afwezig waren de delegaties van Bolivia, Panama, Paragay en Si am. Rusland is dus toegelaten tot den Bond van Naties en de voorzitter hoopte, dat de dag, waarop eeen staat van 160 mil lioen zielen den Bond versterkte, een keerpunt in dezer geschiedenis zal zijn. Litwinoff, de Russische vertegenwoor diger, verzekerde, dat Sovjet-Rusland in den Volkenbond alles zal doen om het oorlogsgevaar af te wenden of het te ver minderen; Sovjet-Rusland wil een belang rijke vredesfactor zijn. De Valera^ het hoofd van den Icrschen Vrijstaat, die zelf had vóór gestemd, deed een hartstochtelijk beroep op de Russen om de godsdienstvervolging in 't eigen land te staken en de vrijheid van ge weten te herstellen. Hij deed dit namens 300 millioen zijner mede-katholieken en millioenen andere mede-christenen, die zich volgelingen heeten van den Grooten Vre desvorst. Staken de Russen hun vervol ging van den godsdienst niet, dan zullen zij in den Volkenbond niet den gevvensch.- ten vrede kunnen brengen, die imtners van den goeden wil der volkeren afhan kelijk is. Op dit betoog had Litwinoff géén ant woord..». Polen is den Russen slechts weinig welwillend gezind, ondanks het feit, dat de vertegenwoordigers van dat land niet hebben tegengestemd. Het mag mede als een anti-Russische manifestatie worden op gevat, dat Polen in Genève ontsteltenis heeft gewekt door het opzeggen, prac- tisch althans, zoo niet formeel van het minderheidsverdrag. Polen is n-L vol gens tractaat verbonden tot verantwoor ding aan den Volkenbond van de behan deling der volksminderheden in 't land, als Duitschers, Oekraniërs enz. Polen wil die minderheden niet slechter gaan behan delen, maar heeft verklaard, dat het geen verantwoording meer wenscht te doen aan den Volkenbond, omdat ook Rusland en andere groote mogendheden als En geland, Frankrijk en Italië niet tot zulke verantwoording zijn gehouden en zich ook niet zullen laten verplichten. Formeel moge de Pootsche delegatie gelijk hebben, toch heeft deze eenzijdige verbreking van een aangegane verplich ting de wereld doen opschrikken. Het gaat hier weer om een prestige-kwestie; Polen wil niet als een tweede.rangs mogendheid worden behandeld- T De verkiezingen voor 'de pr den in Zweden, op Zon lag j.f-, ,j~ al voor de socialisten (die regcering zijn) een succes gewor<u wonnen vele zetels ten koste Volkspartij; de conservatieven vtrfc, *6 zetels aan de Boerenpartij, die socialisten samenwerkciw In Zweden, waar de verkiezing S Zondag zoo*n 'sterke Opschuiving links hebben geopenbaard, maal zich ernstig ongerust over de |^iri baarheid van het leger, hetwelk de bevel hebbers doorvreten is van - munistische cellen. De legerleiding Jf* thans aan de regeering, welke iiaa, weet in socialistische handen is, len overgelegd om tot bestrijding jJjp euvel te geraken, daar dit anders nij] ger als een betrouwbaar instruo j jj handen van het gezag kan wor^t® schouwd. f Anders dan in Zweden verlie] de week de Australische verk welke opnieuw gevoelige verlie; verden voor de beide arbeiden.,, die hum vertegenwoordigingen enkele afgevaardigden zagen ter Eur bracht- In Italië wordt de militaire kindereu als pap ingegoten. Bericl dat de ministerraad decreten hei gekeurd, waarbij de militaire oplcu jeugd, tusschen 8 en 21 jaar, w< regeld in de organisaties der b; avant-gardisten. De na-oefening servisten zal gedurende 10 jaar militairen diensttijd plaats hebben fascistische militie in den vorm vi dagsche exercities- (Zondagsheilij Van den wieg tot het graf: k; vleesch! De textielstaking in de Ver. St< zich uitbreiden; ook de transport: sloten zich aan. Bloedige botsi staan telkens met pol tie en pen. Nog worden bemiddelingspj ondernomen, welke neerkomen op korting van den arbeidstijd met van loon. De overheid is er t< gegaan om de ergste on rusts to kei de stakers in concentratiekampen zamelen. Doordat de 5 procents-loonsve voorloopig nog werd ingetrokken, algemeene mijnwerkerssiaking in F welke op 17 Sept. zou ingaan, vooi In Spanje hebben de linksche p groepen een eenheidsfront geslot B' socialisten hielden Zondag uit i e j daarover een groote betooging te nd nei «Cl VAN VERRE EN VAN NA( 't Voetbalveld is weer geopend, Met de rustpoos is 't gedaan; Heel de wereld kan gelukkig Nu weer aan het trappen gaan e I In Genève is 't weer homm'les, Zocals 't altijd is geweest; 't Best te spreken zijn die heertje Als er vroolijk wordt gefeest. Zegels voor tuberculose Met de lieve beeltenis Van de hooggeëerde Vrouwe Geeft 'n groot succes gewis. Bijna was de zomer henen, Of hij kwam voor goed in 't Ieder zocht 'n schaduwplekje Tegen feilen zonnebrand. Zelfs de kind'ren lijden hongeijjfct Door het wreede crisis-spook; Hoeveel ideale levens Gaan thans op in damp en Blecke Bet gaat zich vertoonen Trekt door 1 land, van stad toi En de bioscopen lachen: Uitverkocht! Wie doet je wat! Als een bom viel de boodschap in. het gezelschap, rond de stamtafel van „Het Groene Hert" gesc'iaard, dat den ouden Dirk.cn een ongeluk was overkomen. De hospes van Dirksen was het komen zeg gen, omdat die wist, dat de stamgasten dnar ce eenige vrienden waren van den fco ren-rentenier, die overigens geen kind of k~aai op deze aarde had, welke zich om hem bekommerde. Hij lag in het ziekenhuis te Amsterdam- Toen hij uit de trant was gestapt en vermoedelijk onwennig als hij was in de groote stad de üt aat had willen oversteken, was-ie door e n auto gegrepen. De hospes had een brief gekregen van de directie in het Ziekenhuis, g.'sieren was het ongeluk gebeurd. De brave man, die den ouden Dirksen al zoovele jaren herbergde, had er toch al niets van begrepen, waarom zijn gast zoo ineens naar Amsterdam had willen gaan. 's Alorgens had Dirksen >n brief gekregen, die hem een overstelpend ge luk Scheen te hebben bezorgd. Toen had hij zich in zijn beste plunje gestoken om ■aar de hoofdstad te trekken. Op nieuws gierige vragen h.idrie slechts met een glimlachje geantwoord en met een geheim zinnig „Het geluk komt nooit te laat". De vrienden keken elkaar verschrikt en veel beteekeuend aan. Die arme, oude Dirksen, zóó hadden ze het niet be doeld. Hij was altijd een stille, maar goede vriend van ze geweest- Regelmatig kvvam- ie 's middag z'n domineetje met ze leg. gen, maar veel praatjes had hij nooit Slechts nu en dan in een vertrouwelijke bui, wellicht gewekt door den éénen bor rel, dien hij wel eens een dood enkelen keer boven zijn taksging, had hij ze van zijn leven verteld, zijn leven, dat uit slechts één feit scheen te hebben bestaan: fijn liefde voor de mooie Gertruud. O, 't was al lang geleden, al ruim 40 jaar. Toen had hij ze gevraagd en hadze hem afgewezen. Een paar jaar later was ze getrouwd met een commies en naar Amsterdam verhuisd- Voor hém was het leven geleefd, nooit heeft hij zijn liefde vergeten- Zijn oude vrienden hadden telkens met geduld en begrip zijn geschiedenis aan. hoord. Och ja, hadden ze niet allemaal een of ander wondje uit het verleden, dat maar half geheeld was? Maar de jongeren, die zich in later jaren bij het gezelschap hadden gevoegd, vonden het bespottelijk, dat die oude zijn leven lang teerde op eenherinnering. Nu, tegen 1 April, zouden ze een grap met tem beleven. Toon Hermsen, een van het ge zelschap, moest op den 31 Maart juist in Amsterdam zijn, en dan zou hij een brief posten aan den ouden Dirksen. Zoogenaamd van zijn Gertruud afkomstig, die lach niet voor dit geval weduwe was gemaakt. Dat werd een reuze-Aprilmop. Een uur, nadat de hospes van Dirksen zijn verbijsterende tijding in „Het Groe. ne Hert" had gebracht, zaten Toon Herm sen en de oude notaris van het dorp, die van den beginne af de grap misse lijk had gevonden, ift den trein naar Amsterdam. In het Binnengasthuis vonden ze Dirksen. Zwaar gewond lag hij te bed, maar toch met een trek van geluk op het gelaat. Aardig zei hij dat jullie jge- komen tent. Ja, de stadsdrukte zijn we ontwend. Maar... ze zat nu wel gauw komen I Wie? vroeg de notaris. En de zieke fluisterde: Je weet wel, Gertruud, waarvan ik je vertelde... Zuster! riep de zieke zacht, toen een verpleegster passeerde. De zuster wenkte den notaris nabij- We hebben aan het opgegeven adres al een paar- maal een boodschap gestuurd, zei ze, maar men schijnt er zich niet om tem te interesseeren. Ik geloof, dat het gauw zal afloopen Twee uur later was de notaris, die aanstonds met de zuster heengegaan was, er weer. Hij had een oude dame bij zich, die hij zacht voor zich uit stuurde naar het bed. Gertruud!.... Als een triomfkreet kwam het uit de keel van den zieke, die reeds met den dood worstelde. Ger truud!.... 't was laat, dat je me roepen liet, maar ik ten er zoo gelukkig om De dame weende. Ze lei haar hand in die van Dirksen, die haar met geluk kigen lach bleef aanzien. f Was te laat, Gertruud, voor het leven, maar niet voor den doodIk had niet.., gelukkigerkunnen sterven. Hermsen en de notaris namen afscheid van hun dooden vriend- De dame legde een oogenblik haar hand op het voor hoofd van Dirksen Nu moet ik gaan, zei ze, mijn man wacht me..— is* DE TITEL. Wat zou de beteekenis van derstuk zijn? De twee jongelui kaar zoo verliefd aan! Wel, zie je dat niet? Hij I Sf haar hand gevraagd en zij heefl zegd. Zoo, zoo! Dan is de t'telgj toepasselijk. Waar is de titel dan? Ik|, Wel, hier op dit kaartje. „Verkocht!'' DE TEVREDEN VADEfj »,En, meneer Dinges, hoe gaaf uw zoontje Leo?" „Dank u, dank u, heel goed gen doet alles zoo nauwkeul heeft zoo'n uithoudingsvermogef twee jaar over elke klas doel ZELFKENNIS. >,Zeg 's, jij hebt mij een dd genoemd." „Neem me niet kwalijk, ik niet mee bedoeld." „Malligheid, daar kon je ders mee bedoelen dan mij."

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 4