Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Ingezonden. Gemengd Nieuws. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 7 October 1934 des nam. 2,15 (Belg. Jijd) Chanson d' Amour, operette ln 3 bedrijven van Franz Schubert. dankt als commissaris der N.V. Bresaens, Visschersbond, alhier. GROEDE. Benoeming. In de vacature ontstaan dooi het vertrek van Mej. Cruson, onderwijzeres aan de Bijzondere school alhier is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd Mej. M. Kijne te Vlaardingen. WATERLANDKERKJE. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd tot koster de heer D. Kotvis-de Kraker. OOSTBURG. Benoeming. Bij Kon. besluit is tijdelijk be noemd aan de R.H.B.S. alhier D van de Schaft. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 September 1934. Biervliet 10,uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Doopbedlening. I,30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond. 27 In de morgendienst van 23 Sept. a.s. is gelegenheid tot Doops- bediening. Aangifte hiertoe: Zater dag 22 Sept. des avonds tusschen 6V2 en 71/2 uur aan de Pastorie. Trouwboekje meebrengen s.v.p. Cadzand 10,uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvllet II.uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 10.uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10,— uur Ds Castelein. Groede 9,30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. ding der artikelen 121 en 122 van het wetboek van strarecht? 4. Welke maatregelen denkt de re geering hieromtrent te nemen of te doen nemen? BRESKENS. Vreemdelingenverkeer Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 800 passagiers en 73 auto's. Verdronken Woensdagmorgen is te Hansweert door het motorschip „Pieternella" bin- nen-gebracht het motorschip „Dina" van schipper P. Goeseije te Gouderak vroeger alhier. Genoemd motorschip was des morgens van Hansweert ver trokken met aan boord een grooten deklast stroo in pakken, welke deklast naar België werd vervoerd. Doordat de deklast ging schuiven en over boord viel geraakte de schipper, zijn vrouw en de knecht in de Westerschelde. De vrouw en de knecht wisten zich in de roeiboot te redden. De schipper Is evenwel verdronken. Visscherijcentrale. De Minister van Economische Za ken heeft benoemd tot voorzitter de zer Centrale den Heer A. B. Brouwer en tot secretaris den Heer S. de Hoo beiden te 's-Gravenhage. Van de 18 overige bestuursleden zijn de vol gende Heeren in Zeeland woonach tig: W. v. d. Berg te Bruinisse H. C. J. Gunning en M. v. Harme len Sr. te Ierseke en Dr. J. G. Ra maker te Breskens. In verband hier mede heeft de Heer Ramaker be Voetballen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 23 September. K. N. V. B. 3e klasse A. Hoofdplaat—Vlissingen II. Terneuzen 11Hulst. Oranje—De Zeeuwen. AxelBreskens. De competitie van den Zeeuwschen Voetbalbond zal aanvangen op Zondag 30 September. Door de Z. V. B. zijn heden weer een aantal scheidsrechters aangesteld en deze keer zijn er nog al enke bij uit ons gewest hetgeen wel noodig was daar er tot op heden nog maar een paar in dit gewest als arbiter optraden. Het zal ongetwijfeld voor de Ver- eenigingen toch zeker een financieel voordeel geven. De beschrijving van het oproer in het begin, dat Peter op 10-|arigen leeftijd meemaakt, en de terechtstel ling der streljtsy op de laatste pagina's is schitterend. Het werk doet ons Peter kennen niet alleen als de heer- scher, maar bijzonder ook als mensch. Liefhebbers van geschiedenis zullen, van dezen historischen roman smullen. Arrondlssements-Rechtbank te te Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 Sept. De volgende vonnissen werden uit gesproken Afpersing le A. M. d. M., 24 jaar, 2e J. M. H., 22 jaar en 3e C. P. B., 26 jaar, arbeiders te Biervliet, ieder 3 maanden gev. straf, voorwaardelijke proeftijd 3 jaar. Diefstal: J. F. K., 26 j., en C. R., 39 j., arbeiders te Biervliet, ieder 14 dagen gevangenisstraf. le J. F. K., 26 j2e J. F. d. B. 34 j., 3e C. R., 39 j., en 4e J. B., 40 arbeiders te Biervliet, ieder 1 maand gevangenisstraf. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Uitgever 1 In verband met het hevig onweer dat Zaterdag 1.1. op verschillende plaatsen in onze streek gewoed heeft, diene het volgende. Bij veel menschen heeft de mee ning post gevat dat bij het branden van electrisch licht de kans op blik seminslag grooter zou zijn. Dit is echter onjuist. Weliswaar is de blik sem een hoogfrequente ontlading met groote stroomsterkte, waarbij de ge wone regels der electriciteitsleer niet zonder meer van toepassing zijn maar in ieder geval zoekt de bliksem de gemakkelijkste weg naar de aar de; dus bij voorkeur een geleidende draad die met de aarde verbonden is. Zoo'n geleidende draad is de nulleider, welke in elke huis-instal latie aanwezig is. Slaat de bliksem op het electrisch net in, dan kan ze via een brandende lamp en schakelaar naar de nullei der toe. Brandt er geen lamp, dan is de eenige mogelijkheid om de grond te bereiken door een vonk- overslag langs de muur of op een tafel, kast enz., wat met een hevige knal en vuurverschijnselen gepaard gaat. Wanneer dus het licht brandt is het gevaar niet grooter; integendeel, bij inslag zal de schade kleiner zijn. Hoogachtend, Ir. C. DELLAERT e.i. IJzendijke, Sept. '34. Boekbespreking. A. TOLSTOJ, Peter I. Uitgave Van Holkema en Warendorf's U M. te te Amsterdam. Prijs ing. f 3,25. geb f 3,90. In het voorwoord is als motto op genomen het woord van B. Beliasky „Peter de Groote is zeker wel de grootste verschijning, niet alleen van de Russische, maar van de geheele geschiedenis der menschheid". Dit moge overdreven zijn, het leven van dezen grooten heerscher, is een nadere beschouwing meer dan waard. In verschillende werken hebben meerdere schrijvers de figuur van Peter I reeds behandeld. Maar van zijn jeugd is nog heel weinig bekend. Dit werk nu van den begaafden schrijver Tolstoj behandelt Peters leven van zijn prille jeugd af tot en met zijn verblijf in Holland. Begin en einde van dezen histori schen roman zijn gruwelijk. Gruwelijk om het chaotische en wreede, dat dien tijd kenmerkte. Burenruzie. Te Appingedam ontstond Dinsdag hooggaande ruzie tusschen twee buurvrouwen, een zekere vrouw Z. en vrouw W. De ruzie was ontstaan doordat een van de kinderen een vaasje had gebroken bij de buur vrouw. De vrouwen werden hand gemeen en vrouw Z. heeft vrouw W. daarbij zoo ernstig toegetakeld, dat deze naar het ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. Dood door uitputting. Bij een klimtocht langs den hoogsten wand van de Scharmitzspitze, aldus wordt uit Garmisch gemeld, heeft een Oosten- rijksch echtpaar het lijk gevonden van een student uit München. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat hoewel de oorzaak van den dood nog niet be kend is, deze toch waarschijnlijk zal moeten worden geweten aan volkomen uitputting. Auto-botsing. Woensdagmid dag is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wijchen, tengevol ge van de gladheid van den weg een auto uit Rijswijk in botsing ge komen met een -Nijmeegschen huur auto. Beide auto's red-en vervolgens tegen de boomen en werden geheel vernield. Van den Haagschen auto werden beide inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar gewond. Zij zijn naar het Canisius Ziekenhuis overgebracht, waar de heer S. eenige uren na aankomst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige ribfractuur op- geloopen. Zijn toestand was naar omstandigheden, niet ongunstig. De chauffeur van den ^iijmeeg- schen auto werd licht gewond. Bliksem in een afdeeling soldaten geslagen. Tijdens een hevig on weer, dat Dinsdagavond boven Zuid- Limburg woedde, is de bliksem mid den in een afdeeling soldaten gesla gen, die op den Gulperberg aan hel oefenen was. Verscheidene man schappen werden tegen den grond geslagen. Een der soldaten geraak te bewusteloos. De bliksem heeft verder geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Zijn dochtertje overreden. Toen de eierhandelaar Goede te Lands meer met zijn auto het erf afreed, raakte zijn vierjarig dochtertje, dat daar aan het spelen was, onder een der achterwielen, hetwelk haar over het onderlichaam ging. Het kind is met ernstige inwendige kneuzingen naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen gebracht. De stervende Borinage. Devo rige week deelde de directie van de kolenmijn Grand Hornu, te Hornu in Henegouwen, aan haar personeel mede, dat zij voornemens was met ingang van 1 October de niet meer rendeerende exploitatie van deze mijn te staken. Terugkomende op haar besluit, wat de datum van toepassing betreft, heeft de directie reeds nu de exploitatie stopgezet. Meer dan 900 arbeiders zijn hierdoor werkloos geworden. Een beschuldiging. Woensdag is bij de commissie van onderzoek inzake den brand op het mailschip Morro-Castle een deputatie uit het bestuur van de Vakvereeniging van Zeelieden gekomen met de beschul diging dat de reederij de zeelieden die op het schip aanwezig waren geweest, zou hebben gedreigd met de plaatsing op een zwarte lijst, in dien zij de waarheid over de oorza ken van de ramp en de tuchtloosheid aan boord, zouden durven meedee- len. De commissie zal een onderzoek naar deze beschuldiging instellen en drie matrozen, leden van dien Bond, in 'het geheim verhooren. Weer een slachtoffer. Dinsdag avond omstreeks elf uur is op den onbewaakten overweg op de lijn Til- burg-Boxtel onder Heukelom gem. Berkel-Enschot het verminkte lijk gevonden van den 40-jarigen han delsreiziger H. Muijs, wonende te Oisterwijk. In de nabijheid werd het rijwiel van den man gevonden. De marechaussee onderzoekt met wel ken trein het ongeluk kan zijn ge schied. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De lichtende vrouw. De lich tende vrouw van Pirano is onlangs na een langdurig verblijf in een zie kenhuis te Rome naar huis terug gezonden. Het lichtend verschijnsel heeft zich in het ziekenhuis niet meer voorgedaan, maar men verze kert, dat aan de verschijning te Pi rano niet getwijfeld kan worden. Op het radio biologische congres te Venetië is een verslag voorgele zen van prof. Vitali, die het ver schijnsel gezien heeft. Zijn mededee- ling luidt als volgt: Om vijf minuten over half elf 's avonds verscheen er zonder eenig geluid een glans van blauwwit licht, dat schijnt te komen uit de borst an de patiënte en zooveel licht op haar hals en gezicht werpt dat haar trekken te herkennen waren. Het licht wierp echter geen schaduw op het hoofdkussen of op den muur achter het bed. Tezelfder tijd bewoog de vrouw zich onrustig in haar slaap en kreunde: ,,Och, Jezus, help mij". Het verschijnsel duurde slechts 1 seconde, er werd een foto van gemaakt, maar toen deze ont wikkeld was bleek er op de plaat niets te zien. Boerderij afgebrand. Tijdens een onweer, dat boven Et- ten losbarstte, is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer W. Vermunt te Leur, nabij het Lies bosch. Na eerst de hoogspannings lijn van het electrische net te hebben getroffen, vond de bliksem een weg in de woning der boerderij en van daar uit naar de nabijgelegen land- bouwschuur. Deze schuur werd met den inhoud, bestaande uit landbouw- inventaris, werktuigen, karren en dergelijke, alsmede de zoo juist bin nengebrachte oogst, te weten 60.000 k.g. ongedorschte haver, 7000 k.g. tarwe en rogge en ongeveer 50.000 k.g. hooi, een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered op een veulen na. Verzekering dekt slechts voor een zeer gering gedeelte de groote schade. Later bleek dat de bliksem ook was ingeslagen in de tegenover ge legen boerderij van den zoon van Vermunt, waar de bewoners op een gegeven oogenblik een grooten vuur bal zagen. Alle lichten werden ineens gedoofd. Een dienstbode werd zoo danig door den bliksem getroffen dat een van de armen werd verlamd. De ontvoerders van het kind van Lindbergh. Uit New York wordt gemeld, dat Cummings, de procu reur-generaal, heeft medegedeeld, dat zekere Richard Hauptmann ge arresteerd is, die een deel van het bedrag dat destijds als losgeld be taald is voor het kindje van Lind bergh in handen zou hebben ge kregen. De politie vond bij hem 13.750 dollar in biljetten van 10 en 20 dollar, welke tot de losprijs behoord hebben. De politie te New York deelt me de, dat Hauptmann een vreemde ling is, die elf jaar geleden in de Ver. Staten is aangekomen en die op verdachte wijze is rondgetrokken Hauptmann is gistermorgen 9 uur gearresteerd. Bij het verhoor op het politiebureau ontkende hij op for: schen toon bij de ontvoering van Lindbergh's baby betrokken te zijn; hij wilde zich verder niet uitlaten. Hauptmann is ongeveer 1.72 meter lang en schijnt een arbeider te zijn. In het begin van den avond was er zoo'n menigte voor het politiebureau bijeen, die het verkeer gestremd werd. Vliegtuigramp in Mantsjoekwo. Een vliegtuig van de luchtmacht van Mantsjoekwo is bij oefeningen op een groep infanterie gevallen; vier soldaten werden gedood, vijf ge wond, het toestel werd vernield, ter wijl de beide inzittenden werden ge wond. Bandietenoverval in China. Vierhonderd bandieten hebben een overval gepleegd op de stad Laotao koe. Zij staken de stad aan alle hoeken in brand, plunderden alle huizen en hebben tien inwoners weg gevoerd. Zestig huizen zijn volkomen afgebrand. De bandieten konden ontkomen. Een leeuw losgebroken. Woens dag is te Richmond tijdens een op tocht van een 'circus een leeuw los gebroken, waardoor onder de toe schouwers, ongeveer 15.000, een ge weldige paniek losbrak. De leeuw besprong een paard, doodde het en slaagde er in nog een tweede paard ernstig toe te takelen, alvorens men er in slaagde het roofdier in een hoek te drijven en te dooden. Een toeschouwer werd aan den arm ge. wond door een verdwaalden kogel. Slangenbeten. Volgens offj. cieele cijfers worden in Britsch-In- dië jaarlijks ruim 500.000 menschen door slangenbeten gedood. Vooral dorpen, die aan den rand van hei oerwoud gelegen zijn tellen vele slachtoffers van slangen, speciaal ij den oogst-tijd of bij het naderet van de moesson. Ondanks alle po. gingen der regeeringen, blijven dt dorpelingen er de voorkeur aan ge. ven slangenbeten te genezen dooi tooverkracht. Als een uitdaging aan de inlan ders, die als heelmeesters" optre. den, heeft het Haffkine instituut eb serum voor slangenbeten bereidt, eo belooning van 750 uitgeloofd voo; dengene, die alleen door toovet- kracht een door een slang gebeta aap kan genezen. Per fiets om de wereld. T: Brisbane zijn twee jongelieden Nieuw Zeeland aangekomen, Georj Cobb en Cyril Cox, oud 18 jaar] die voornemens zijn per fiets tocht om de wereld te maken, hebben op hun rijwiel reeds met dan 6500 K.M. afgelegd. Op ea der gedeelten van de reis van Syd ney naar Brisbane, een afstand va c.a. 64 K.M. hadden zij niet mindi dan 50 lekke banden te repareert: De jongelieden, die in Octobi van het vorig jaar van Wellingtc (N.Z.) vertrokken zijn, zullen va Australië oversteken naar de Ve eenigde Staten, en daarna een bi zoek brengen aan Canada, Euro| I en Indië. Voor dit uitstapje denken zij h 8 jaar noodig te hebben. Hl uitrusting bestaat uit twee fietse f die naast elkander vastgemaakt zij met een aanhangwagentje. Indien 1 wind hiervoor gunstig is, plaats zij tusschen de fietsen een mast m een zeil. De jongens hebben tot hun reldreis besloten, omdat zij in Nieu Zeeland geen werk konden vinde Zij hopen thans aan den kost kunnen komen door het geven worsteldemonstraties en het verko pen van souvenirs. Een merkwaardig ongeluk, Woensdagavond heeft zich te Lit ber bij Grimsby een merkwaard ongeluk afgespeeld. De vrouw v een heereboer aldaar had kapitt Johnson, een vlieger uit Scawby vaak over Limber vloog, verzoi heel laag te vliegen, opdat zij e film van hem kon nemen. Na< hij eenige malen rond was gevlogi kwam de vlieger heel laag bij 6 grond. De vrouw was zoo een al aandacht voor haar filmtoest dat zij niet opmerkte hoe laag vliegtuig was. Dit raakte haar hoo met het gevolg dat zij op slag do was. De bruiloftstaart voor prins Marina en prins George. De den melden, dat de bruiloftsta: die gebakken zal worden voor huwelijk tusschen Prins George Prinses Marina 9 voet hoog zal en een gewicht van 800 j>ond hebben. Het gevaarte zal te E4ind, burgh worden geconstrueerd uili aar tend uit rijks-producten. Pal ïlfli die an in i len lit 1 e «1 01 d< n be :en :rd regei Deelneming van de K.L.M. de Melbourne-race thans zeker. Eindelijk is aan de onzekerl een einde gekomen. Nederland trL aan de race over ruim 19000 K.j,e deelnemen. De Postjager, gel )Utje teerd door Geysendorfer en A is de eene, de Douglas D. C. I t(jc tweede machine. Hoewel de F. da't het nieuwe viermotorige Foil s (,a; vliegtuig, reeds het certificaat s va luchtwaardigheid verkregen b a ui( valt er toch nog een -en ander bela: te veranderen, zoodat het niet igen antwoord zou zijn. reeds 20 Ocl tent 1 aan een dergelijke veeleiscb ver? vlucht deel te nemen. linger De Douglas D.C. 2 heeft het ïft d pennen in beweging gebracht, maar achtte dit vliegtuig te licht geb nota, voor de groote snelheden di' ie ge bereiken kan en wees op het staat zienlijk aantal ongevallen, dat Etren de Douglas D.C. 2 in Amerik "an d beurde. Dit geschiedde echter i ontwikkelingsperiode van het tuig dat inmiddels zoo bela: verbeterd is, dat'de Fokkerfab j, er toe zijn overgegaan dit toe t ia' J licentie te bouwen. De eerste e Parmentier, heeft de machir Ljn j. ruimen tijd in Amerika gevloi D 5^ j is er thans voldoende me :n ver trouwd om succesvol, gesteunl bmend! r.z. de

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2