3RESKENSCHE COURANT ieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. üit den goeden, ouden tijd iet bittere erfdeel. Eerste Blad. FEUILLETON Crisis-Publicatiën. Binnenland 13ste Jaargang Vrtydag 21 September 1934. Nummer 8969 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar 5.00. Buitenland per jaar t 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 4-5 regels (0,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) rschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens it nummer bestaat uit 2 bladen. f Zij, die zich met 1 October op li is blad abonneeren, ontvangen van- heden tot dien datum alle ver- L hijnende nummers gratis. Vul het 6 dit nummer voorkomend formulier I en zendt het ongefrankeerd als Irukwerk aan ons bureau. De opheffing van bijzondere scholen. o Een medewerker schrijft aan de R. Crt.: Een aanzienlijk aantal kleine en ddelgroote openbare scholen is rdwenen en al is de stroom dezer heffingen in de laatste tijden wat toer geworden, zachtkens kabbelt nog steeds door. Er gaat bijna t een week om, of we lezen, dat de ezwaren tegen de opheffing van ie en die school ongegrond zijn irklaard en dat de Koninklijke be- 5 issing haar doemt tot verdwijning. Hoe staat het nu in dit opzicht lei de opheffing en combinatie van einere en middelgroote bijzondere solen. Reeds in het vorige jaar ^klaarde de minister, dat hij in ptact getreden was met de bestu- van bijzondere scholen en dat n daar ook, in het belang van 's ids financiën, gevoelde voor op- ifing en samensmelting. Twee ge len werden toen al, als bewijzen a bereidwilligheid aangehaaldeen eetal protestantsche bijz. scholen Friesland zou bijeenvoeging ge- cht hebben en een roomsch-katho- ke school in Leiden zou ook opge ien worden. Deze bereidwilligheid *k echter achteraf een eenigszins :dacht karakter te dragen; de iesche scholen zouden bij niet- nensmelting het vereischte aantal rlingen voor de subsidie niet ge lid hebbende zaak der Leidsche ooi betrof enkel een verhuizing, ■r is nu bijna een jaar verloopen hoe staat het dan nu met de ieffing en combinatie van kleinere door MARGARET PEDLER. lit het Engelsch vertaald door -C. VUERHARD-BERKHOUT 0 We hebben allemaal zekere kheden geërfd zoo al niet onze onmiddellijke voorouders, van de hunne," zei Kenyon. we hebben ook zekere goede U-schappen en krachten geërfd, zijn erg samengesteld een fsel van vele generaties. En ik houw het zoo, dat ons speciale in het leven is, om den goeden van ons erfdeel te ontwikke ên den slechten kant onder de te krijgen". 'doof je, dat we dat kunnen?' Jaar ben ik zeker van," zei hij n „Als ik dat -niet was, zou ik in God gelooven". n zoo ging Herrick dien avond st en gerust naar bed. Mis :n wals het toch waar, dat je it bloed in je kon overwinnen. haar gezicht gloeide plot- in de duisternis het kon en middelgroote bijzondere scholen? Officieel is daarvan niets bekend, maar een en ander is zoo nu en dan wel eens openbaar geworden. Zoo schijnt de minister het advies inge wonnen te hebben der inspecteurs van het lager onderwijs over welke scholen in hun ambtsgebied even tueel zouden kunnen opgeheven of gecombineerd worden. Er moet daar na geconfereerd zijn met de bestu ren der groote organisaties op bij zonder protestantsch schoolgebied; christelijk-nationaal en christelijk volksonderwijs. In dit opzicht moet de combinatie van scholen geheel mislukt zijn door de weigering van christelijk volksonderwijs (hervormd), om daarbij aangesloten scholen sa men te smelten met de bij christe lijk-nationaal aangeslotene. Hebben wij dus op een dorp een hervormde school en een met gereformeerde leerlingen of van gemengd kerke lijke huize of hervormd, maar aan gesloten bij chr. nat.; dan gaat de combinatie niet door. Wie het plat teland kent, weet, dat dit zeggen wil, dat er dus luttel of geen christelijke scholen zullen samengebracht wor den. En voor de steden zal het aan tal van zelf gering zijn. Voor de roomsch- katholieke scho len heeft de minister het „Centraal Bureau" in het Bezuidenhout te 's- Gravenhage in den arm genomen. Hij heeft daaraan een brief gericht, dat een onderzoek bedoelt naar die scholen, die zonder bezwaar zouden kunnen worden opgeheven. Het „Centraal Bureau" heeft op zich ge nomen, een afschrift van 's ministers brief te zenden aan de betrokken schoolbesturen en eventueele bezwa ren der besturen in ontvangst te nemen. Het Katholiek Schoolblad is hier allesbehalve mede ingenomen. Het schrijft: „Dat kan naar onze bescheiden meening niet anders heeten, dan zich in dienst stellen van het departement van onderwijs. Hoe zou men het naar waarheid anders kunnen noemen? Of deze bemoeienis zal strekken ter bevordering van de opheffing zal nader blijken. Wij hopen en ver trouwen van niet, maar voorshands zijn wij van oordeel, dat het meer gewenscht ware geweest, als 't bu reau -er zich maar buiten had ge houden. En wij meenen te weten, dat de betrokken onderwijzers als de overwinnen in je kinderen omdat je, het mogelijke gevaar kennende, op je hoede was er tegen hen een fakkel kon overreiken, die ster ker en helderder brandde, omdat je die zelf had ontstoken. 0 XXV. Two Ways Cottage. „Nu, dan nemen we den .zijspan- wagen, dat is alles". Billy sprak berustend. Hij had juist een telegram ontvangen waar in stond, dat een jonge fox terrier, dien hij gekocht had, per trein ver zonden was en om negen uur dien avond zou arriveeren en hij had voorgesteld om met Herrick naar het station te rijden en den hond te halen. En nu was de chauffeur gekomen met het nieuws, dat hij toen hij Lady Bridget dien middag reed, ontdekt had, dat er iets niet in den haak was met de landaulette en dat het binnenste van den wagen op dat moment min of meer opge lost in haar samenstellende deelen op den garage-vloer lag. „Ik dacht niet, dat u den wagen vóór van avond noodig zoudt heb ben," zei de man, „dus heb ik hem eens grondig onder handen geno men". „Ik dacht het zelf ook niet," ant woordde Billy. „Enfin, dan nemen betrokken schoolbesturen er evenzoo over denken". Wij zouden er willen bijvoegen, dat wij bovendien de geste van den minister, een particuliere instantie te gebruiken om ingrijpende, officieele doeleinden te bereiken, ook niet zeer bewonderen kunnen. Van de opheffing of combinatie van bijzondere scholen is tot dusver nog- niets gekomen en of er veel van komen zal? Een storm is al opgestoken over het feit, dat een paar kleine Zeeuwsche kath. scholen, waarvan doorgelekt schijnt te zijn, dat zij in aanmerking zouden kun nen komen voor verdwijning, er toe behooren. Een dezer dagen verna men wij nog, dat een katholiek twee mansschooltje in een onzer grootste steden, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van andere roomsch-katho- lieke scholen, bij de pensioneering van het hoofd, toen dus de gelegen heid er was om zonder veel belangen te schenden, de school op te heffen, gedaan heeft, of er geen vuiltje aan de lucht was en rustig een nieuw hoofd heeft benoemd. Veel geloof in de groote bereid willigheid geeft dit alles niet. Cichoreiteelt. In verband met de steunmaatre gelen ten behoeve van de cichorei teelt zal een nadere schriftelijke in ventarisatie van dit gewas, oogst 1934, worden gehouden door de Landbouw Crisis Organisaties. Daartoe zullen door de telers van cichorei inventarisatieformulie ren moeten worden ingevuld en wor den ingeleverd bij de Landbouw Crisis Organisaties in de betreffende gewesten. Voor zoover in Zeeland de telers reeds bekend waren zal aan dezen een formulier voor de inventarisatie worden toegezonden. De telers echter, die voor steun in aanmerking wenschen te komen en geen inventarisatie-formulier moch ten hebben ontvangen, dienen eene aanvrage daartoe vóór 22 September a.s. bij de Landbouw Crisis Organi satie voor Zeeland, te Goes, in te zenden. we de zijspan maar. Het kan jou toch niet schelen, hè Herrick? vroeg hij haar. Er zat niets anders op, daar de groote auto weg was om opnieuw geschilderd te worden. „Natuurlijk niet," antwoordde ze. „Ik kan best met den hond op m'n schoot zitten aangenomen dat het geen al te zenuwachtig beest is. Maar zou het niet verschrikkelijk zijn, als hij uit angst ineens van mijn schoot op den weg sprong?" „Hij zou dood zijn," antwoordde Billy, „maar hij is te jong om in en uit motors te springen. Hij zal in een mandje gezonden zjjn en je zult niets anders behoeven te doen, dan die mand vast te houden". Herrick keek opgelucht. Het idee van in een zwaaienden zijspanwagen te zitten en te moeten trachten een Ievendigen jongen hond te beletten op den weg te springen, trok haar niet bepaald aan. Een paar uur later, na een wat gehaast diner, begaven ze zich op weg. „Rijd voorzichtig, Billy," waar schuwde zijn moeder bezorgd. Billy kuste haar. .„Natuurlijk, Mim," zei hij gemoe delijk. ,,U hoeft heelemaal niet bang te zijn. Ik zal akelig voorzichtig rij den. Tot straks". En met een Iaat sten wuif van zijn hand, trok hij Herrick mee de kamer uit en hielp Radiorede van den minister van financiën. De minister van financiën, mr. P. J. Oud, zal Donderdag 27 dezer van 20 tot 21 uur een radiorede houden over de millioenennota, waarbij de minister tevens den algemeenen fi- nancieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toe komst op een voor de luisteraars begrijpelijke wijze zal behandelen. De uitzending zal over beide zen ders geschieden. Het adres van antwoord op de Troonrede. Vanmorgen 11 uur is een com missie uit de Eerste Kamer in het Huis ten Bosch door de Koningin ontvangen ter overhandiging van het adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede. Zooals gewoonlijk bestond deze commissie uit de commissie van re dactie, waarbij zich de voorzitter voegde aan het hoofd der commissie. Werk gevraagd voor de jeugd. Het hoofdbestuur van het Na tionaal Verbond van gemeente ambtenaren heeft besloten, een nota te richten tot alle gemeentebesturen, waarin maatregelen worden aange geven tot bestrijding van de werk loosheid onder de jeugd. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het scheppen van werkgelegen heid voor jonge menschen thans van zoodanige beteekenis voor de toe komst der maatschappij is, dat ook de vakorganisaties den plicht heb ben, wegen aan te geven, waardoor de jeugd op den duur weer tot ge- regelden arbeid zou kunnen ko men. De verwijdering der commu nistische Tweede Kamerleden uit de Ridderzaal. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. de Visser, heeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld 1. Is de regeering bereid, mede te deelen in wiens opdracht, of op wiens last of bevel, de geweldda dige verwijdering en arrestatie, ge paard gaande met mishandeling, haar in den wachtenden zijspanwa gen. „Zit je goed zoo?" vroeg hij, na dat hij de plaid goed om haar heen had ingestopt en zelf op zijn plaats was gaan zitten. „Best". „Dan gaan we". Ze reden vlug de laan uit en den weg op, doch ze hadden niet veel meer dan een mijl afgelegd, toen Billy genoodzaakt werd nog veel voorzichtiger te rijden dan hij ver wacht had. Er hing een lichte nevel, die hier en daar in werkelijken mist overging en het was noodig om heel langzaam en voorzichtig te rijden. Nu en dan vloekte hij zachtjes, vree- zend, dat ze te laat aan het station zouden komen om het hondje di rect na aankomst in ontvangst te nemen. „En dan zal de een of andere idiote kruier het arme mormel op het perron neersmijten en hem daar laten staan en hij zal kou vatten". Gelukkig begon de weg geleidelijk te stijgen zoodat ze al klimmende den nevel achter zich lieten en al spoedig kwamen ze aan een recht stuK weg en haalden den verloren tijd weer in. Juist toen ze het station naderden haalden ze een vrij ar- moedigen dog-car in, bestuurd door een man die in elkaar gedoken op den bok zat, aan de teugels rukte door: Guust Aeroaudts. II. Op de Beerhofstee onder Sluis werd'haver gemend I Zooals het ging in die dagen, werd er weer dwaze klap geslagen en de zotste histories werden opgerakeld. D'r was er éénen, Pier Vickiere, die beweerde dat zijn vaders grootvader geweten had, dat er in zijn tijd entwien was, die z'n eigen verhing aan 'n. ihaver- stroo. Aan 'n haverstroo?! zeiden de anderen verslagen. Ja, aan 'n haverstrool De mannen besproken al wroch tend het geval uitvoerig, hoe of het toch wel mogelijk kon zijn, dat iemand zich verhing aan 'n haver strool Tot het schafttijd werd. Ze kropen in 'n onderlat en schrokten er hun brood. Maar ne jonge kadee, die veel had geluisterd en weinig gezeid, sloop stillekes weg en kroop op den tas Toen 't volk klaar had en uit de winkel van 't onderlat kroop, kwam er snel als de weerlicht men haas op drie pooten tweers door den dorschvloer gevlogen. D'r dreigt rouwel riep den oudsten arbeider. En de ontstelde mannen schoten huider sebiets naar den tas. Purper-blauw vonden zij er het doode lichaam van den jongen. Hij had zich verhangen aan 'n haver stroo. van de leden der Staten-Generaal, Roestam Effendi, Schalker en de Visser, tijdens de vereenigde zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 18 September 1934, is geschied? 2. Acht de regeering de sub 1 genoemde arrestatie en verwijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet? 3. Is de regeering niet van oor deel dat de persoon of personen die de verwijdering hebben uitge voerd of doen uitvoeren, zich schul dig hebben gemaakt aan overtre- en met den tong klakte tegen het paard, dat hij als een boerenpummel mende. Herrick keek hem nieuws gierig aan toen de lichten van de motorfiets over het slordige span heen flitsten en uitte een verbaasden kreet. „Dat was Humphreys die sche le tuinman, en hij heeft de oude dog-car, die Carol nooit meer ge bruikt," zei ze. „Misschien heeft Mortimer die aan hem cadeau gedaan," veronderstelde Billy. Ze lachte. „Niet erg waarschijnlijk, Sir Fran cis geeft niet gauw wat weg". „Dan gaat de man zeker naar het station om wat bloempotten of planten of zooiets te halen," zei hij, waarna de onverwachte verschijning van Humphreys door beiden weer vergeten werd. Kort daarna kwamen de lichtjes van het dorpsstationnetje in zicht en Billy had er, nadat ze uit den mist gekomen waren zoo'n vaart achter gezet, dat ze nog even op den trein moesten wachten. Juist toen hij werd gesignaleerd kwam de dog- car in zicht met Humphreys, die het paard telkens met de zweep bewerk te en een minuut of twee voor de trein binnenliep, voor het station bleef staan. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1