Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Wals, Pijnenburg, Van Hout, Braspenning, bittere erfdeel. Uit den goeden, ouden tijd tosclijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens 'Eerste Blad. FEUILLETON F Y tra-tra mc vertrekken van Breskens om 1,40 uur, IJzendijke 2,10 uur, aankomst Neuzen 3 uur. h_All O, II CAI I lo Vertrek uit Neuzen 7,10 en om 11 uur. Binnenland Ivorol-tanden iw©m®L Provinciaal Nieuws. 43ste Jaargang Vrijdag 14 September 1934. Nummer 3967 breskensche courant ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) pj/nummer bestaat uit 2 bladen. V Zij, die zich met 1 October op tas blad abonneeren, ontvangen van tot dien datum alle ver- de nummers gratis. Vul het ja dit nummer voorkomend formulier ia ai rendt het ongefrankeerd als (jfukfferk aan ons bureau. De onzijdigheid van Nederland. o De te 's-Gravenhage gevestigde I Ftsuthe schrijver-journalist Henry Assdin, wiens boek over Nederland terecht vermaardheid heeft verkre- ten, heeft in de eenige weken ge- Mom Noordbrabant gehouden le- ueroetaingen en in de instelling van de teuinigingscommissie Idenburg aanieiding gevonden in het Journal (lts Débats een beschouwing te wij den aan het vraagstuk van de on tijdigheid van Nederland, aldus de S.R.Crt, Voor Asselin is het aan geen tijfel onderhevig, dat de overgroote mtetderheid van 'het Nederlandsche vtlt heden ten dage, gelijk voor heen, onzijdig is gezind en besloten de annjdigheid te verdedigen tegen ra ook, die deze neutraliteit mocht trachten te schenden. De Nederland- si', regeering is meer dan iemand W deze onzijdigheids-houding tri nemen en het land het middel rittschaffen haar te doen eerbie- fa met het Nederlandsche le pt, zooals het is, zal elke aanvaller tien tijde rekening hebben te tó®. Inbreuk op het beginsel der ®$igheid ten gunste van het eene ditt andere kamp zal thans even- liiroorkomen als er dit kan teniet te veel herhalen in 1914, oi ten inbreuk is voorgekomen. Inschrijver in het Journal des Pais, ter zijde latend of de on- Wgheid een goede of een slechte ïWtis, wijst er op, dat zij strookt iet temperament van den Ne- kander, zoowel als met zijn be- Wttai en dat zij bovendien door lar et door „Margaret pedler. iet Engelsch vertaald door E'c. VUERHARD-BERKHOUT 0 xxiv. Gezichtspunten. 'ent verliet den volgenden dag H de pastorie en keerde naar terug en dit droeg veel bij derricks geluk en gemoedsrust. Üeheime. ondefinieerbare angst fiem, die ergens diep in haar pewustzijn huisde, verliet haar niet geheel en al, doch met zijn •zigheid van St. Heriot werd liij naar den achtergrond terug- Jgen en kwam alleen maar nu plotseling naar voren om onbehagelijk gevoel te ge- alsof hij wilde zeggen: „Ver- jch"161' ^at ik er nog altijd ben", lor h"aS ^et een hee'e opluchting tn, t^r' 4at de mogelijkheid om Hf. a"'S te ontmoeten uitge- HtóidWas 611 met het gevoel van dat deze wetenschap haar GHARLIER - DE NEEF; DE BRUYCKER DE KUYSCHER; EHMER - MIDDELKAMP en BILLIET RAES, komen op Zaterdag 22 September 1934 om 4 uur nam. op de wielerbaan te TERNEUZEN ter gelegenheid der kermis uit, in een Gala-wereldprogramma. 9V Een zesdagenwedstrijd in klein formaat 1 WF 9W GAAT DIT SPORTEVENEMENT ZIEN!! H TW Voorverkoop entréekaarten, behalve tribune, vanaf a.s. Zondag tot en met Vrijdag bij J. C, LE BLEU, Breskens. Prijs retour per persoon vanaf Breskens - IJzendijke - Hoofdplaat en Biervliet 70 cent. oeconomische overwegingen wordt opgelegd. Sympathie speelt hierbij geen rol. Nederland wendt zich af van het Duitschland van Hitier en is sedert eenigen tijd dichter tot Bel gië genaderd. Maar al meenen de Nederlanders over het algemeen.dat het gevaar eventueel van Duitschen kant zal drèigen, er zijn er ook nationaal-socialisten en groot-Neder- lanaers, die het gevaar aan den Bel gischen horizont zien, d.w.z. in een militair verbonden België en Frank rijk. Asselin meent, dat Nederland in 1914 verstandig heeft gedaan onzij dig te blijven en begrijpt, dat het dus in geval van een nieuw conflict zal beproeven dezelfde houding aan te nemen, te meer daar het tot geen prijs zal toestemmen eenig bondge nootschap aan te gaan. Zullen echter de anderen in de toekomst deze na tuurlijke geneigdheid van Nederland en zijn onpartijdigheid eerbiedigen, zooals zij dit in 1914 hebben gedaan? De overweging van deze vraag heeft in de Nederlandsche openbare mee ning verschillende stroomingen doen ontstaan. De oude school gelooft nog aan de fameuze „waterlinie" en blijft trouw aan de taktiek van de inundatie, waarbij het leger op Am sterdam wordt teruggetrokken. De jonge school staat de afschaffing van het dure leger voor, dat op de be grooting drukt en nutteloos wordt geacht tegenover den tegenstander. Wat er ook gebeuren moge, meent Asselin, het leger zal aan de grenzen staan, gereed om een aanvaller uit het noorden zoowel als een aanvaller uit het zuiden tegen te houden. (As selin acht de onderstelling van een inval uit het zuiden ongerijmd, daar hij in strijd zou zijn met het be bracht, was ze ook in staat om meer volkomen van haar nieuw geluk te genieten. Mac bezat de heerlijke eigenschap om vriend en minnaar te kunnen combineeren, die men zoo zelden bij mannen aantreft. Al te vaak over- heerscht de veeleischendheid van den minnaar al het andere en hoewel het heerlijk is voor een vrouw om te voelen, dat hij haar noodig heeft en om te reageeren op die zalige momenten, als liefde en leven sa mengesmolten zijn tot één stralende heerlijkheid, verlangt ze toch ook naar het opgewekte, kalme, alle- daagsche geluk, dat twee kameraden in eikaars gezelschap vinden het geluk, dat ligt in het wisselen van gedachten, den lach, die uit hetzelfde gevoel voor humor voortkomt, de geschiktheid om jong en kinderlijk te zijn en samen te „spelen". En al die dingen vond Herrick in den man, dien ze hoe langer hoe beter leerde kennen naar mate de weken voorbij gleden. Er waren grootere diepten in zijn karakter dan ze vermoed had, een idealisme, dat harmonieerde met haar eigen stille 'idealen, een gevoel van eerlijkheid en loyaliteit, dat haar nu niet langer streng en onbuigzaam voorkwam, maar iets prachtigs scheen. En dttn was daar verder dat kostelijke ge voel voor humor, dat meer dan iets ginsel van het F ransch-Belgische de fensieve stelsel). Werd de onzijdig heid van Nederland geschonden, dan zou Nederland zich gedwongen zien partij te kiezen. Aldus zou de macht van de dingen over het lot van het land beslissen. Of Nederland zal on zijdig zijn. of het zal zijn tegen dert- geen, die aan zijn grondgebied raakt. En al is deze politiek, zoo besluit Asselin, slechts een politiek van spon tane reactie en onmiddellijk belang, zij heeft er niet minder haar waar digheid om. Beperking van bijzondere toe wijzingen van contingenten. De ervaring in het tijdvak, dat de Crisis-Invoerwet van kracht is, opge daan, heeft duidelijk aangetoond.dat tal van importeurs van goederen, die aan contingenteering zijn onder worpen, een niet juist gebruik van de hun ter beschikking gestelde ver gunningen weten te maken. Het is o.a. gebleken, dat zij in den aanvang van een contingentee- ringsperiode hun vergunningen zoo veel mogelijk gebruiken voor den invoer van goederen, die ook hier te lande in voldoende mate worden vervaardigd. Het gevolg van deze handelwijze is in tal van gevallen geweest, dat men tegen het einde van den con- tingenteermgstermijn moeilijkheden ondervindt en dan aanvragen indient met de motiveering, dat de des betreffende goederen, waarvoor men vergunning vraagt, door de Neder landsche industrie niet of niet spoe dig genoeg kunnen worden geleverd. anders er toe bijdraagt om de wielen van het bestaan te smeren en ze glad te doen loopen. Het zou zoo'n prachtige kameraad zijn op de reis door het leven, dacht ze dikwijls, met een kleine inwendige trilling over het wonder en de heerlijkheid van het geluk dat tot haar was ge komen en dan deed ze diep in haar hart de gelofte, dat al het goeds dat (jaar liefde haar in haar leven brengen zou, voor hem zou zijn. Ze had toen nog geen flauw vermoeden tot welk een bitteren prijs die gelofte eens zijn vervulling zou komen op- eischen, noch langs welk een moei lijken weg het verhevenste altruïsme der liefde haar zou voeren. De eenige wolk die haar horizon verduisterde was de wetenschap, dat Carols leven steeds moeilijker en on dragelijker voor haar werd. Ze klaag de zelden allerminst tegen Her rick en deze vermoedde, dat ze dit naliet uit den onzelfzuchtigen wensch om niet met haar eigen narigheden het geluk van anderen te verstoren. Doch ze werd stil haar opgewekt heid, die zelfs Sir Francis' tirannie tot nu toe niet geheel had kunnen uitroeien, begon te verdwijnen en in haar oogen, die hun kinderlijkheid hadden verloren, lag een uitdrukking van strijd en onzekerheid als van iemand die er altijd over dacht wat nu te doen en welken weg in te slaan Het belang van importeurs en van grondstoffen-importeerende fabrie ken brengt dus mede zich er steeds rekenschap van te geven, dat ver gunningen in beginsel moeten wor den gebruikt voor die artikelen, wel ke hier te lande niet verkrijgbaar zijn. Een niet geheel juist gebruik van vergunningen kan bij een beroep op het niet verkrijgbaar zijn van be paalde goederen hier te lande onder geen voorwaarde aanleiding zijn voor het toestaan van overschrijding van de contingenten. De spelling-Marchant. De Kath. Democratische Partij be richt, dat zij voor haar partijweekbla den en de correspondentie van haar partijbureau sinds 1 September de spelling-Marchant heeft aanvaard. gezond en parelblank Begin nog neden met f)e Nederlandsche Tandpasta Doos20,Tube40en 60ct. ..WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergade ring bijeengeroepen op Dinsdag 18 September, te kwart over drie. Aan de orde is aanbieding van de Rijks- begrooting voor 1935 en opmaken van een nominatie voor het voor zitterschap. De opening van de Staten- Generaal. De Koningin zal a.s. Dinsdag ver gezeld van Prinses Juliana de ge wone zitting der Staten-Generaal openen. van iemand, die in stilte worstelt. Op zekeren dag, toen die geleide lijke verandering in Carol haar een tijdlang had bezig gehouden, sprak Herrick er met Kenyon over. Zij en Lady Bridget hadden met hem in Greenwood geluncht en daarna was Lady Bridget naar het dorp gegaan voor het een of ander liefdadigheids bezoek en had Mac en Herrick al leen gelaten om door het huis en de tuinen te dwalen en enkele verande ringen, die ze van plan waren aan te brengen, te bespreken. Dat was nu een van hun grootste genoegens de verschillende verbeteringen na gaan die hier konden worden aan gebracht. Ze maakte enthousiaste plannen, de ideeën verdrongen el kander, er werden schetsen gemaakt en gekleurde plannen uitgewerkt en besproken en dan lieten ze verge noegd al die plannen weer in den steek en begonnen welgemoed op nieuw. Ze waren net een paar kinde ren daarin. Het was een aardig spel letje en, zooals Lady Bridget op merkte, „het hield ze uren zoet". En eindelijk zou er stellig uit die hutspot van plannen iets individueels en karakteristieks iets, dat een huis tot een tehuis maakte en grond tot een tuin ontstaan. Ze hadden goedmoedig gekibbeld over de beste plek voor een rozen pergola en toen de kwestie eindelijk door: Guust Aemaudts. 0 I. Onder Groede leefde nen duit schen schaper, die de zwarte kunste kost. Alle Zaterdagavonden reed hij door de lucht naar z'n verre dorp in de Heimat, haalde er z'n ver schoon en 'n paar flesschen zure wijn voor binst de week, en el- kendêen op 't stille dorp was vol angste voor den duisteren vreemde. Wilhelm? zei de koeier van de schaap-hofstee, hoe lapte gij hem dat toch? De schaper grimde nen keer, ging in het kevent, en keerde weerom met 'n blikken speelgoed-paardje. Zie, zei hij, ik zet me hier scherlewieps op en ik zeg „jeu, jeul" en in minder dan twee uren kom ik in Beteren! Tweers door de lucht? zei de koeier. Ja! knikte de schaper. Ik zou wel nen keer mee wil len! Zoo geschiedde, dat heel Groede in rep en roer stond, toen de men schel vernamen, dat het koeierke van de schaap-hofstee de reize naar Duitschland zou meemaken. Die jongen is zot! zei 't volk, en de vrouwlingen vezelden stillekes bange vermoedens. Maar 't werd Zaterdagavond. De schaper haalde z'n blikken paardje voor den dag, zette zich scherle wieps erover, en de koeier kroop rap al achter. Twee minuten later waren ze lijk 'n wind in de lucht yerdwe- nen A well hoe is 't bevallen? vroeg de schaper toen ze weerom waren. Goedzei de koeier, maar Watte, maar Waar haperden wulder daar straks toch aan, vroeg de knaap. OI aan 't haantje van den toren vaneigen!... verzekerde de duitsch- man. Een pier voor Vlissingen. Naar wij vernemen is te Vlis singen onder leiding van de firma naar beider tevredenheid was opge lost, was de leegte, die daarop in Herricks snellen gedachtengang was ingetreden, plotseling gevuld met de herinnering aan Carols aangelegen heden. Die had eens zoo graag een rozen-pergola op een bepaalde plek in Mortlake willen hebben en Sir Francis had natuurlijk besloten, dat die heel ergens anders moest komen met het resultaat, dat de rozen vergeefs bloeiden. Niemand wandel de daar ooit, de groene bogen wor telden in te veel bitterheid. De ge dachte aan dat voorval dat Carol haar eens verteld had, leidden Her ricks gedachten in nieuwe banen. „Mac," zei ze, toen ze samen in den tuin stonden, overgoten door het heldere Maartsche zonlicht, „heb je den laatsten tijd geen verandering bij Carol opgemerkt? Ze is zooveel stiller dan vroeger, net of ze met haar gedachten ver weg is". Hij knikte met een plotselingen ernst in zijn oogen. „Ja," zei hij kortaf, „ik heb het gemerkt," en voegde er even later bij: „Misschien zal ze alles wat mak kelijker vinden als Jem werkelijk weg is". Herrick wendde zich om en keek hem stom verbaasd aan: (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1