ESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het bittere erfdeel. FEUILLETON Binnenland Jaargang Dinsdag 11 September 1934. Nummer 8966 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar f 5.00. Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21 Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Centralisatie. jn de gewestelijke landbouwcrisis organisaties zijn belangrijke verande ringen gekomen. Al de producten zijn thans onder- gtbracht in één organisatie voor iedere jroïincie. Hun onderling contact wordt onderhouden door een college van 5 ttgeenngscommissarissen, waarvan de secretaris-generaal van het ministerie „j oeconomische zaken voorzitter is. Onder leiding van den regeerings- ronimissaris voor den akkerbouw en veehouderij staan de volgende 5 centrales De akkerbouwcentrale. Deze komt in de plaats van de jtuncentrale, de vlascentrale, de cicho- Kicenerale, de suikerbietencentrale en It griend- en rietcentrale. Uitsluitend aan haar is toegestaan de invoer van aardappelen, tarwe, rogge, haver, gerst, mais, peulvruchten, il dan niet verwerkt. Zij heft daarbij podanige monopolierechten, dat het verschil tusschen den wereldmarktprijs ei de binnenlandsche productiekosten [richtprijs) wordt opgeheven. Ten be- geve van den afzet van mais uit Nd Indiè zijn deze monopolierechten onder. Restitutie van de geheven rechten wordt gegeven bij verwerking van granen tot zetmeel, stijfsel, e.d., bij «roer van producten uit de granen e» bij verwerking van gerst en mout loi bier. Ook uitsluitend aan deze centrale is toegestaan de uitvoer van aardap pelen en peulvruchten, somtijds met een prijsverschil ten bate van de cen trale. Bij het vervoeren van consumptie- en pootaardappelen, het in Voorraad hebben van peulvruchten voor mensche- iqke consumptie en het verwerken van oliehoudende zaden tot veevoeder lies slechts toegestaan aan aangeslo tenen bij de centrale moet een heffing worden betaald ten bate van het landbouwcrisisfonds. Er wordt een «titutie van de heffing op peulvruch- «n en consumptieaardappelen gegeven ffl behoeve van den uitvoer. Uitkeeringen worden gegeven aan poducenten van aardappelen, vlas, cichoreibieten, griend, riet, suiker- heten, rogge, gerst en boonen, die fa georganiseerd moeten zijn. door MARGARET PEDLER. bit het Engelsch vertaald door Aï.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 «Maar dat was toch maar de aan- jolende oorzaak, is 't niet? antwoordde "f met dienzelfden spottenden klank tohijn stem. „Ik geloof, dat het toch gebeurd !°u zijn", zei ze zachtjes, denkend het licht in Macs oogen toen hij Jezegd had; „Liefste, zoo kan het niet "fotgaan, het is ondragelijk". „Enfin, het is beroerd, dat het ge- °*urd is", antwoordde Severn grimmig. •Het maakt het voor mij zooveel Moeilijker om de zaak weer in orde te "cngen". Herrick wierp een vluchtigen blik op zijn gezicht. Het vernis van be leefdheid was nu totaal gebarsten en er was een roekeloos licht in zijn °°9en, hetzelfde licht dat ze er al Voeger in gezien had en dat haar J0gstig maakte. Toch was ze niet plan hem te laten merken, dat ze bang was. »!e bent nogal moeilijk te begrijpen", cc. zich dwingend om luchtig te De tarweafzet wordt voorts nog ge holpen door verplichte bijmenging van tarwebloem- of meel voor bin- nenlandsch gebruik met een percentage inheemsche. Teeltbeperkingen bestaan voorts voor tarwe en aardappelen. De Meelcentrale, de V.i.t.a en de Aardappelmeelcentrale blijven in haar tegenwoordigen vorm voort bestaan. De veehouderijcentrale. Deze komt in de plaats van de varkenscentrale en de crisisrundvee- centrale. Slechts aan georganiseerden bij deze centrale is het in voorraad hebben, vervoeren, verhandelen en slachten van rundvee toegestaan. Bij het slach ten moet een heffing voldaan worden, waarmede de bekende maatregelen van het uit de markt nemen van runderen (thans stopgezet) betaald worden. De heffing wordt bij uitvoer van rundvleesch gerestitueerd. Er is een regeling ter beperking van de teelt. De centrale heeft het monopolie van in- en uitvoer van varkens en varkensvleesch. Zij heft bij invoer een monopolierecht, ter opheffing van het verschil tusschen binnenlandschen prijs en wereldmarktprijs. Het slachten is slechts toegestaan aan georganiseerden en tegen een heffing ten bate van het stabilisatiefonds, waaruit de onmisbare productiekosten van de varkenshouders gedekt worden. Ook hier een teeltbeperking, voorts zal er een groote hoeveelheid biggen voor destructie bestemd worden. Onder leiding van den regeerings- commissaris voor de melkveehouderij staat De zuivelcentrale. Deze komt in de plaats van de thans bestaande crisis-zuivelcentrale en het crisis-zuivelbureau. De door deze centrale erkende zuivelproducenten, melkveehouders en importeurs kunnen tegen betaling een merk krijgen, waarvan zuivelproducten bij vervoer en verkoop voorzien moe ten zijn. Uit de bedragen wordt aan erkende melkveehouders een bijslag op den melkprijs gegeven om den richtprijs te bereiken. Bij uitvoer wordt de bijslag terugbetaald. Bij invoer van boter, margarine en andere spijsvetten is eveneens een spreken. „Moet ik dit als jouw bijzon dere manier om iemand te feliciteeren opvatten?', „Nee, dat moet je niet", antwoordde hij kortaf. Ze waren intusschen in een klein bosch gekomen en hij bleef plotseling onder de boomen stilstaan. Onwillekeurig bleef ook zij staan. „Ik ben heelemaal niet van plan je t feliciteeren", ging hij voort. „Het zou louter tijd verknoeien zijn". Hij keek half spottend, half teeder glimlachend op haar neer. Jou dwaze lieveling. Denk je nu werkelijk één oogenbhk, dat ik Kenyon de vrouw zal laten weg kapen die ik zelf wil hebben Herrick gooide haar hoofdje uit dagend in den nek. „Ik zou niet weten, hoe je dat zou kunnen verhinderen", zeide ze. „Je kunt gelukkig in den tegenwoordigen tijd iemand niet meer dwingen om te trouwen „O niet? Daar ben ik nog zoo ze ker niet van", Sevetns oogen stonden nadendenkend. „Er zijn middelen ge noeg als je er maar eens over na denkt. Maar ik wil je niet dwingen. Herrick, wees geen gansje. Word de mijne jij bent de eenige vrouw in de wereld die er op aankomt, althans voor mij. De eenige vrouw", met een korten lach, „die ik ooit heb willen trouwen". Een snelle, verontwaardigde blos verfde haar wangen voorrood. Terwijl hij sprak was haar slanke lichaam strak vergunning noodlg, waarvan de op brengst dient om het verschil tusschen wereldmarktprijs en binnenlandschen prijs te verevenen. Ten behoeve van den boterafzet moet de margarine een zekere hoe veelheid binnenlandsche boter bevat ten. Vergunningen, noodig voor het ver voer van consumptiemelk, maken mo gelijk voorwaarden te stellen, o.a. om trent den prijs, waarvoor handelaars de melk moeten betrekken. Erkende melkveehouders worden voorts gesteund met een uitkeering per koe. Er zijn heffingen op olién en vetten. Onder leiding van den regeerings- commissaris voor den tuinbouw en de sierteelt staan De groenten- en fruitcentrale. De tuinbouw mag alleen worden uitgeoefend door aangeslotenen bij deze centrale, waardoor een aanzien lijke beperking van de beteelde opper vlakte mogelijk wordt, progressief met de grootte der bedrijven. De teeltbe perking geldt niet voor pit- en steen vruchten. behalve druiven (kwaliteits verbetering). De afzet van grootere hoeveelheden groenten en fruit is alleen mogelijk op door de centrale erkende veilingen (verplicht veilen), met uitzonderingen voor bepaalde personen en gevallen. De in- en uitvoer is slechts toege staan aan de centralebij invoer heft zij monopolierechten. Ook het in voorraad hebben, ver handelen of verwerken van tuinbouw producten is slechts toegestaan aan door de centrale erkenden. Voorts zijn ec aan tuinbouwers cre- dieten verstrekt en uitkeeringen om het verschil tusschen noodzakelijke productiekosten en opbrengst te dekken De sierteeltencentrale. Deze komt in de plaats van de bloembollenkweekerscentrale, bloem- bollenexporteurscentrale en de boom- en bloemkweekenjcentrale. De boom- en bloemkweekerij is alleen toegestaan aan aangeslotenen bij de centrale. De grootte van de beteelde oppervlakte is geregeld en daarnaar wordt tevens een bedrag geheven ten behoeve van het land bouwcrisisfonds. Een productie-overschot wordt af gekocht en bestemd voor doeleinden geworden als van iemand, wiens spie ren zich spannen voor een storm. Ze keek hem recht aan. „En jij bent de laatste man in de wereld, die ik ooit zou willen trou wen", zei ze kalm en ijskoud, met een koudheid, die hem harder, veel harder trof, dan een heftig protest zou hebben gedaan. Het scheen een schakel van zelf- beheersching in den man naast haar te doen knappen. Met een plotse linge, vlugge beweging zoo vlug, dat ze hem niet kon ontwijken boog hij zich voorover en trok haar in zijn armen. Een oogenblik voelde ze zijn oogen op haar neer branden, voelde ze zich radeloos, afschuwelijk alleen met hem, in de beschutting van het bosch, toen zocht zijn mond den haren en bedekte haar lippen met kussen, die pijn deden terwijl de vlam van zijn hartstocht als een verschroei ende wind uit de woestijn over haar heen woei. Toen hij eindelijk haar mond losliet, wankelde ze „Begrijp je nu wat ik bedoel ze hij heesch. Zijn gezicht was bleek, het leek plotseling ingevallen en iets wilds en onbeteugelds sprak er uit. „Zoo heb ik je lief zóó begeer ik je. Geloof je nu nog, dat ik je ooit aan een anderen man zal afstaan?" Ze worstelde om los te komen, doch zijn armen hielden haar vast „Laat me los. laat me los. Gair" zei ze ademloos, wringende en draaiende van natuurschoon (dus geen vernieti ging). De centrale is monopoliehoudster voor in- en uitvoer van boom- en bloemkweekerijproducten gedurende bepaalde tijdvakken. Er worden voorts overheidscredieten verleend. Ook de teelt van bloembollen (hya cinten, tulpen, narcissen) is slechts toegestaan aan aangeslotenen tegen heffing en met teeltbeperking. Uit de heffing wordt het surplus opgekocht, dat aan het einde van het handels seizoen niet door den handel is op genomen. De handel en uitvoer is eveneens slechts toegestaan aan aangeslotenen tegen heffing en met bepaling van een minimumprijs, waarvoor van de kweekers gekocht is. Voor bollentrekkers bestaat een steunregeling. Onder leiding van den secretaris generaal staan De visscherijcentrale. Deze komt in de plaats van de stichting voor de Ned. haringvisscherij en de ansjovischcentrale. Haringvisscherij mag alleen geschie den met schepen van aangeslotenen bij deze centrale. Het aantal schepen en netten waarmee en de tijdstippen waarop mag worden uitgevaren, is be paald. Op het oogenblik is het ver werken van haring tot pekel- en steur- haring alleen toegestaan tijdens de uitoefening van de visscherij, maar binnenkort zal de aangevoerde versche haring wederom gezouten mogen wor den. Aan de centrale wordt een crediet verleend uit het Iandbouwctisisfonds om een deel van de na 1 Sept. aan gevoerde haring uit de markt te kun nen nemen en op te slaan ingeval van ongewenschte prijsdaling tengevolge van de aanvoeren door Ned. visschers. De uitvoer van ansjovis is slechts toegestaan aan aangeslotenen bij de centrale en slechts voorzien van een merk waarvoor een heffing betaald moet worden. De turfcentrale. Deze blijft in haar oorspronkelijken vorm voortbestaan. De centrale voor eieren en pluimvee. Deze komt in de plaats van de om zich zelf te bevrijden. „Jou laten gaan naar Mac Kenyon?'' antwoordde hij spottend. „Zweer, dat je met mij zult trouwen en niet met Kenyon en .ik zal je los laten, an ders niet". Plotseling, bij het noemen van Macs naam, scheen dat verschrikkelijke, angs tige gevoel van alleen met Severn te zijn, haar te verlaten. Ze zou nooit meer alleen zijn in de wereld,- nooit meer alleen behoeven te vechten. Voortaan zouden zij en Mac altijd samen zijn. Haar moed keerde terug en ze worstelde niet meer. Zonder tegenstand staande blijvende in Severns onarming boog ze haar hoofd achter over. zoodat ze koel uitdagend in zijn oogen kon zien. „Dan vrees ik. dat we hier ten eeuwigen dage zullen moeten blijven staan", zei ze minachiend. „Want Ik verzeker je, Gair, dat ik van plan ben om met Mac te trouwen en hoege naamd niet om het met jou te doen. We schijnen in een impasse te zijn gekomen, hè?". Een oogenblik aarzelde hij, getrof fen door de vastheid ven haar stem, toen verslapte zijn greep, hoewel hij haar nog luchtig omvat hield. „Je bent een kranige, kleine duivelin, zei hij, met iets van amusement en aarzelende bewondering. „Dank je", antwoordde ze zedig. Ze voelde dat ze terrein won, althans voor het oogenblik. „En mag ik nu pluimvee-centrale, de eieren-import-! centrale, de stichting voor export van' eieren en pluimvee en de garnalen- centrale. 1 Men beoogt een regeling van de grootte en een verbetering van den pluimveestapel. De telers, welke aan gesloten moeten zijn bij de centrale zijn te verdeelen in fokkers, die de kwaliteit verbeteren, houders van vermeerderingsbedrijven, welke het materiaal van de fokkers vermeerderen en kuikenbroeders, bezitter van aan de centrale behoorende broedmachi nes, welke aan de pluimveehouders leveren. Op broedeieren, afkomstig van de beide eerste groepen van telers, wordt, indien deze aangesloten zijn, een reductie verleend van de hef fing (welke dient voor dekking van de kosten van deze teeltregeling). De reductie is een prikkel voor de uit breiding der fok- en vermeerderings bedrijven. De invoer van eieren en eiproduc- ten, is slechts toegestaan aan de centrale, die bij verkoop een monolie- recht heft. (De goedkoope, buiten- landsche eiproducten belemmerden namelijk den afzet van Ned. eieren, waarvan de productiekosten, door de heffing bij Invoer voor voedergranen, verhoogd zijn). De wet van 5 Mei 1933 machtigt de regeering tot het betalen van een export-premie op eieren. Drogers van garnalen en hun leveran ciers, de garnalenvisschers, moeten erkend zijn door de centrale. Zij leveren tegen vastgestelde prijzen aan elkaar en het gedroogde product aan de centrale. Koningin en Prinses terug in het vaderland. Maandagmorgen zijn de Koningin en Prinses Juilana van haar vacantie- verblijf in Noorwegen te Amsterdam aangekomen. Toen de Tabinta, waarmede de reis werd gemaakt, door de Hem- brug gevaren kwam, omringd door een kleine flottilje van motorbooten, stoomden haar twee feestelijk gepa- voiseerde passagiersbooten van de Alkmaar Packet, de Prins Hendrik als je blieft naar huis gaan 7" Plotseling begon hij te lachen. „Ja, je mag gaan", zei hij. „maarje moet niet denken, dat je het gewon nen hebt. Ik ben nog niet versla gen". Zijn oogen ontmoetten de hare en zij wist, dat dat niet de oogen waren van een man, die zoo gemak kelijk overwonnen werd. De geamuseerde uitdrukking was er uit verdwenen en had plaats gemaakt voor de oude arrogantie roekeloos en onoverwinnelijk. „Vergeet het niet, Herrick. ik geef je nooit op nooit. En je zult met m ij trouwen en niet met Kenyon of met een anderen man". En hoewel hij haar losliet terwijl hij sprak en met een spottende buiging op zij ging om haar door te laten, voelde ze, huiswaarts gaande, de onbedwingbare wilskracht van dien man als een schaduw over haar pad. Een vaag voorgevoelen drukte haar. Ze zei tegen zich zelf, dat zoolang als zij en Mac elkaar vertrouwden en In elkaar geloofden Gair geen macht had om hen te scheiden, doch ondanks haarzelf bleven zijn laatste woorden in haar hoofd hameren, dreigend als een veraf onweer: „Je zult met mij trou wen en niet met Mac Kenyon of met een anderen man". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1