Avonturen van een Drie Hoogwatergetij Breskens. Binnenland 3emeexv\e 3voe^e- 0- Op de secretarie zijn lijsten neer gelegd ter teekening door winkeliers, behoorende tot de na te noemen be drijven, voor vermelding of zij zijn vóór of tegen de regeling betreffende de verkoopgelegenheid op Zondag, als bedoeld in art. 4 der Winkelsluitings wet. Gelegenheid tot teekening van de lijsten bestaat iederen werkdag van 912 uur tot en met 12 Sept. a.s. De lijsten betreffende de volgende bedrijven: 1. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren ten verkoop in voorraad zijn brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te samen met consumptie-ijs. 2. Winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1 onder e der drankwet volledige vergunning geldt. de ontdekking, -dat Gordon Davis nog in leven was en volstrekt niet gesneuveld in den wereldoorlog, zoo als hij gemeend had en enkelen met hem. Op 8 April 1925 bezocht Saol Davis. Toen bleek hem dat Davis een huis bewoo|nde, dat volmaakt beantwoordde aan de beschrijving, dóór „hem" in 1922 door het medi um Cooper gegeven. Het huis stond in de Eastern Esplanade. Ook dit is merkwaardig daar de „geest" in 1922 weliswaar zijn adres niet vol uit had gegeven, maar gezegd had dat de straatnaam twee hoofdletters E bevatte. Het spreekt vanzelf dat het Soal interesseerde wat Davis gedaan had op het uur waarop „hij" zich voor de eerste maal als overledene door Blanche Cooper manifesteerde. Dit kon nauwkeurig worden nagegaan, daar Davis er sinds jaren een dag boek op nahield. Daaruit bleek dat hij op dat uur een zakelijk onder houd had gehad, waarop hij zijn volle aandacht had moeten concen- treeren. Het huis, door den „geest" be schreven, werd door Davis eerst in December 1922 betrokken en... de „geest" had bovendien enkele schil derijen beschreven, die Davis eerst in 1924 zou koopen. Zeer terecht heeft Carrington de door Soal beschreven gevallen tot de meest belangrijke gerekend, welke in de laatste jaren door de parapsy chologie naar voren zijn gebracht. Zeker is welhaast geen veld van studie zoozeer geschikt om ons te doen beseffen, dat wij ons bevin- „te midden van een kosmos, die ons aan alle zijden te groot is, met be- grijpsmiddelen die aan alle zijden te kort schieten", (v. Eeden). Kunnen wij het geval James Fer guson nog verklaren door aan te ne men 'dat wij hier te doen hebben met een soort van geobjectiveerd droombeeld, ontstaan onder invloed van een telepathisch contact tus- schen Soal en het medium, het ge val Cordon Davis is heel wat moei lijker tte verklaren. Wij moeten Blanche Cooper ken nelijk het vermogen der z.g. helder ziendheid in den tijd toekennen, een vermogen dat op zichzelf reeds ons voor een der grootste problemen plaatst, welke de wetenschap onzer dagen kent. Want al moge het waar zijn, dat men zich hier kan beroepen op de (Neo) Kantiaansche stelling, dat de tijd (evenals de ruimte) gezien dient te worden als een aanschou wingsvorm van het menschelijk ken vermogen, het vraagstuk blijft er niet minder belangrijk om Ofschoon ik zooals ik hiervoor reeds opmerkte voorloopig nog niet zou willen beweren, dat alle pogingen om het voortbestaan na den dodd te trachten te bewijzen met behulp van het z.g. identiteits bewijs met zijn onderscheidene va riaties, reeds bij voorbaat als on vruchtbaar dienen te worden be schouwd zoo ben ik nochtans van meening dat de principiëele waarde van dit bewijs overschat is geworden. Er is mij tot op heden nog geen enkel geval waarin de spiritisten een overtuigend identiteitsbewijs meenden te mogen zien bekend, dat ook -nog niet anders (d.w.z. met ontzeiling van de spiritistische hy pothese) koti worden verklaard, waarmede, vanzelfsprekend, nog niet gezegd is dat deze „andere" ver klaring nu tevens de „juistere" is. Zoo moge dan uit het bovenstaan de gebleken zijn, dat de waarde van hetgeen Lodge zich voorstelt na zijn overlijden te doien voor de betere fundeering der spiritistische hypo these, in hooge mate problematisch dient te worden geacht. Mocht deze proefneming slagen zoo zullen wij wederom een merk waardig geval van paragnosic meer rijk zijn, maar een onomstootelijk bewijs voor de spiritistische hypo these zal daarmede niet geleverd zijn. Dr. W. H. C. TENHAEFF. De Radio-Centrale te Breskens. Zaterdag had de opening der nieu we Radio-centrale in het pand Dorpsstraat 67 plaats, in tegenwoor digheid van leden van het gemeente bestuur en den heer Van Oorscholt, secretaris van den bond van radio- cent ralehouders Het nieuwe pand is, hoewel so ber, zeer practisch ingericht: een ruime, overzichtelijke winkel, een flinke werkplaats en boven het ma gazijn. Om zes uur stelde de Burgemees ter het bedrijf in werking met de volgende rede „Aan de uitnoodiging om heden avond hier aanwezig te zijn, heb ik gaarne voldaan. Laat ik u zeggen waarom. Nu de internationale toestanden en verhoudingen een nationale op leving zooal niet onmogelijk dan toch uitermate bezwaarlijk maken, moet elk blijk van initiatief, van durf en ondernemingsgeest op des te grooter prijs worden gesteld. Drukkende zorgen en vrees voor de toekomst overwint men het best, als vertrou wen in eigen kracht en moedig aan pakken elkaar steunen en aanvullen, leder bewijs daarvan heeft mijn groo.te waardeering en hartelijken steun. Tegenover de ontmoedigden en teleurgestelden, de lijdelijk aan- vaardenden en stil afwachtenden, wat het lot ons allen verder in den schoojt zal werpen, moet activiteit en weloverwogen krachtsinspanning wel op hoogen prijs worden gesteld. En waar ik deze op het spoor kom binnen de grenzen mijner gemeente, juich ik dubbel. In 1930 is door den raad onzer gemeente concessie voor de radio- distributie verleend en ongeveer een half jaar later werd de eerste radio- central? in Zeeuwsch-Vlaanderen in bedrijf gesteld. Het begin was be scheiden genoeg I Dat bleek zoowel uit de vestiging als uit het aantal abonné's. Nu mag het wel verteld worden dat dit aantal aanvankelijk bestond uit één. Ja dames en heeren, ge ver staat het goed: eit één. Zoioals zoo dikwijls, stond ook in dit geval het publiek min of meer sceptisch, met twijfel en misschien zelfs met eenig wantrouwen, tegenover de aangebo den gelegenheid om voor weinig geld een aansluiting op het radio net te hebben. Echter ook weer in dit geval werd het oude spreekwoord tot een woord van waarheid: als er slechts één schaap over den (radio)dam is, vol gen vele andere, waarbij ik uiter aard niet de bedoeling heb, waarde luisteraars, u verder met deze zacht aardige en zachtharige dieren te ver gelijken. Ik heb inderdaad het recht zoo te spreken, want zeer binnenkort hoopt de Radio-centrale reeds den 200sten aangeslotene in te schrijven. Inderdaad een succes en een ge- lukwensch voor den ondernemer waard. Intusschen geldt zeker ook hier weer het woord van oude wijs heid, dat de hand des ijverigen zal oogsten. Door onverdroten inspan ning en toewijding is het den onder nemer gelukt, onder het aanbren gen van verschillende verbeteringen reeds een belangrijk aantal abonné's te verwerven en naar ik stellig ge loof, zal hij er zeker in slagen, om dit aantal nog aanzienlijk op te voeren. Dit vertrouwen steunt niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats op de geschiktheid en bekwaamheid van den ondernemer, maar Op het feit, dat de radio een steeds voornamer plaats in het wereldgebeuren en het particuliere leven gaat innemen. Voor ontwikkeling, ontspanning en cultuur bewijst zij thans reeds on schatbare diensten en men kan eiken dag opnieuw verbaasd zijn. eigenlijk in eerbiedige bewondering, dat het menschelijk vernuft er in geslaagd is, om een toestel te bedenken, waar mee men beluistert muziek, een rede of wat het zij, een seconde (of een deel daarvan) nadat zij ten gehoore zijn gebracht, al is het aan het an dere einde der wereld. En alles wijst er op dat nieuwe vindingen haar steeds meer zullen vervolmaken, zoo dat ook aan de allerhoogste eischen zal worden voldaan. Zóó geweldig is de ontwikkeling van de radio-distributie, dat daarin thans reeds duizenden arbeiders en anderen een behoorlijk bestaan vin den. In deze phenomenale vlucht heeft ook de centrale distributie haar even redig deel. Volgens de cijfers over de maand Maart van dit jaar waren er in Nederland toen reeds 323759 dus meer dan driehonderd duizend personen aangesloten bij de centrales voor de radio-distributie. Met voldoening en zekeren trots moge ik u hier in herinnering bren gen. dat weliswaar de radio een uit vinding is van den Italiaanschen ge leerde en uitvinder Marconi, doch de radio-distributie is van zuiver Ne- derlandschen oorsprong en werd voor het eerst door een particulier toegepast in 1925 in de stad Zaan dam. Hij zelf zal wel allerminst hebben vermoed, dat dit kleine begin zulke groate gevolgen zou hebben. Het is eigenlijk een heel grappig begin en daarom zal ik u enkele regels vooTlezen van wat hij er zelf over geschreven heeft, n.l. dit: „Het zal in 1925 geweest zijn, dat ik regelmatig bezoek kreeg van buren, die het wonder van luid sprekers weergave wen5chten te aan schouwen en te beluisteren. Ik was n.l. in het bezit van een radiotoestel. Een dezer buren was vroeger bij een fanfare-orkest geweest en blies daar de bombardon. Als nu een vol ledig orkest haar prestaties in de lucht slingerde en voorzoover de on derdeden van het toestel de door gifte van basinstrumenten toeliet, de ze in de huiskamer weerklonken, had deze buurman de onhebbelijke gewoonte om met elke maat op den grond te stampen en met zijn mond mee te hoem-pa-en, speciaal om te laten zien, hoeveel verstand hij van muziek had. Deze man had een hartkwaal en veel vrije tijd, zoodat hij heele avonden niet uit mijn woning weg te krijgen was. Teneinde van hem bevrijd te worden stelde ik hem voor, aan zijn vrouw voor zijn jaar dag een luidspreker te vragen, dan kon hij een draadje van mij krijgen. Dit geschiedde en ik was weer baas in mijn eigen huis, totdat een andere buur verscheen met precies hetzelfde gevolg. Resultaat was dat ik binnen een maand zes aangesloten buren had, die na onderling overleg de muziek niet voor niets wilden heb ben, maar besloten om elk 25 cent per week te geven voor de spaar pot van mijn 4-jarig zoontje". Dit ongetwijfeld grappig begin heeft niettemin groote gevolgen ge had. Niet alleen toch dat het be ginsel der centrale distributie in ons land reeds zeer veelvuldig toepas sing heeft gevonden, gelijk ik u straks reeds met een enkel cijfer mededeelde, maar ook in het bui tenland, met name in Frankrijk, Bel gië, Denemarken en Duitschland, zijn thans reeds zeer groote radio- distributiebedrijven ingericht, waarbij het streelend is voor ons nationaal gevoel, dat het veelal Nederlanders zijn, die aan het hoofd ervan staan. Wat Nederland betreft om mij daartoe nu maar te bepalen heb ik mij volstrekt niet verwonderd, dat de radio-centrales zulk een snelle ontwikkeling hebben gehad. Niet alleen immers dat de behoefte aan radio-aansluiting in het alge meen dagelijks meer wordt gevoeld, maar de wijze waarop de centrales in die behoefte voorzien, draagt het succes in zich. Dat succes is meen ik in hoofdzaak te verklaren uit de zeer geringe aanschaffingskosten, n.l. f 19,- voor aansluiting aan 3 sta tions, een laag abonnementsgeld van 50 cent per week, geen onderhhoud, geen reparatie, geen vernieuwing van radiolampen, geen stroomverbruik en een allereenvoudigste bediening. Zooals u zeker allen bekend is, dames en heeren, geeft de radio- centrale drie programma's door, n.l. van Hilversum, Huizen en het bui tenland (deze laatste gevarieerd). Daardoor is het mogelijk, via het derde station, eigen gramophoonpla- ten uit te zenden, wat onder anderen dit groote voordeel heeft dat men geen last heeft van de verschillende storingen, die helaas maar al te vaak op andere toestellen bij directe ontvangst voorkomen en het genot van de ontvangst bederven. Boven dien moet ik hierbij dan nog ver melden, dat onze plaatselijke radio centrale in het bezit is van een zeer groote en fraaie collectie gramo- phoonplaten, met zorg uitgekozen en op gezette tijden ten gehojore gebracht. Het was voor mij zeer aangenaam dit korte woord vanavond tot u te mogen spreken. Dank zij dé energie van den on dernemer heeft de radio-centrale reeds in ruimen kring onder olnze medeburgers vertrouwen en steun ge vonden en dat nog wel in een bij uit stek moeilijke tijd. Het bedrijf is reeds ontgroeid aan de bescheiden plaats zijner vestiging en zal in dit ruime en geschikte pand worden voortgezet en, 'k zeg het er bij, wor den uitgebreid, 'k Verheug mij u te kunnen zeggen, hoe tot dusver iedere nieuwe vinding op radioge- bied, en dat waren er vele, hier in de centrale werd toegepast, waar door de uitzendingen steeds verbe terden en met die over de duurste toestellen kunnen wedijveren, ja ze vaak overtreffen door veel geringer lasten van storing. Er is dan ook, dunkt mij, alle re den om degenen die tot dusver van de gewaardeerde diensten van de radio-centrale nog geengebruik maakten, aan te sporen, zich als abonné op te geven. Ik geloof niet, dat iemand daar berouw van zal hebben. Met groote blijdschap heb ik den groei der centrale waargeno men ,niet alleen als een gepaste be looning voor het initiatief en den durf van den ondernemer, maar ook omdat onze Bressianers alweer in groeten getale reeds het bewijs le verden dat ze ook op radiogebied bij willen zijn en in Zeeuwsch Vlaanderen weer voorop wilden gaan. Ik eindig met de wensch uit te spreken, dat in dit nieuwe perceel het bedrijf moge gloeien en bloeien, den ondernemer tot voordeel, den Bressianers tot zegen. Goed en duidelijk klonk deze re de uit de vele luidsprekers, die op het derde station waren ingesteld. Namens het bestuur van den Bond van Radiocentralehouders bracht de heer Van Oorschot voor de micro foon zijn felicitatie. Spr. liet uitko men welke plaats de distributie in het Nederlandsche en voor dit geval speciaal in het Breskensche gezins leven zich heeft veroverd. Ten slotte had de luisterwedstrijd plaats, waarbij de heer W. C. Carels de controle op de volgorde had. Waarschijnlijk voor een niet on belangrijk deel om de 5 fraaie prij zen die aan dezen wedstrijd waren verbonden, was het aantal inzendin gen bijzonder hoog. Velen combi neerden het inleveren van biljetten met het bezichtigen van de modern ingerichte winkel en bleven een oogenblik voor de etalage, waar een felicitatietelegram van een der grootste fabrikanten van radiodistri- butiematerialen aankondigde dat de ze firma gratis 6 luidsprekers gratis ter beschikking stelde van de 6 eer sten die zich als nieuwe abonné op geven. Zooals achterstaande advertentie aangeeft zullen Woensdagavond de 5 gelukkige prijswinners worden aan gewezen. De Radio-centrale heeft met deze reclame-campagne haar doel zeker bereikt: er hebben zeer velen bij haar aangesloten luidsprekers ge luisterd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling in den loop van den winter meerdere specifiek Bresken sche uitzendingen te geven. DAGEN vm nam Zomertijd. Woensdag 5 Sept 12 12 12,36 Donderdag 6 12,57 1,21 Vrijdag 7 1.27 1,51 Nieuwe Maan Zondag 9 September om 1,40. Licht op voor Rijwielenenz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 5 Sept. nam. 8,12 Donderdag 6 8,09 Vrijdag 7 8,07 19. Bij de grens van de stad den ze opgewacht door den zelf, die met een schare pries, ongeduldig wachtte, tot zijn on willige gasten vóór hem gevoerd: den. De prinses moest alles vertt en er volgde een langdurige raadslaging tusschen den vorste prinses. Mary luisterde ingespannen toe vertelde, wat zij begreep. De p: ters waren bang dat de bleekga ten onheil zouden brengen en den hen zelfs dooden, maar devi leek menschelijker en het prii verzette zich heftig. 20. Tenslotte kreeg ze haait en werden Frank met zijn beide genooten onder strenge bewai naar het paleis gebracht. Ze 1 een paar mooie kamers als Reeds den volgenden dag I de vorst met zijn dochtertje 1 zoeken. De kleine meid schei niets te bevallen, dat de beide J ken haar niet verstonden, Zeo wierp Mary aan een lang km hoor en deze maakte nieuwsgierig, dat ze brandde j verlangen, om met haar gevai nader kennis te maken. Nog denzelfden dag priester, die tot taak kreeg, 1 taal der Indianen te leeren. Meer veiligheid bij onbei overwegen. Zooals indernid medegedeeld, hadden de A.N.WÜ' de K.N.A.C. in een adres aan Minister van Waterstaat verzod' veiligheid bij de onafgesloten s;cc' wegovergangen zooveel mog# bevorderen. Er werd gevraagd ovö' gaan tot inrichten van automatisa seininstallaties, voorts een gewijz$ verlichting van de trekvoertuige" den trein te doen invoeren Itf""" door fluitseinen met lagen M°r nadering van den trein te doen kondigen. Op dit verzoek ontvingen de vef' eenigingen dezer dagen bericht dat^ 1 October 1934 af, tijdens mist. de nadering van niet afgesloten ovei wegen fluitseinen zullen worden 9 geven en dat de overige in bet a r' bedoelde aangelegenheden nog onderzoek zijn. Kort geleden hebben de A.N. en de K.N.A.C. de kwestie dergelj vloersche spoorwegovergangen ,n algemeen in een nader adres aan beschouwing onderworpen en aan Minister van Waterstaat verschillen maatregelen, welke tot beveiligmg de afgesloten en onafgesloten wegen kunnen strekken, in overweg^ gegeven Nieuw Kamerli Wegens het overlijden van den bj H. A. Schaper zal mevr. de vn Bruins tot lid van de Twee e gekozen worden verklaard.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2