:t RESKENSCHE COURANT jeuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. let bittere erfdeel. miijuuu J.U jIU^USBB ÏIBII" If rei (lijnt icdcrcn DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Afbraak. f iCl *8 Ut. rtei FEUILLETON Binnenland ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer fO;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) o- |tt sedert eenigen tijd loopende it, als zou de Oembilinmijn in binnen vijf jaar worden ge- heeft de heer Z. er toe be- in de Javabode hierover een louwing te geven. 3e beschouwing kan slechts tot jeid stemmen. Het gaat hier Jen ondergang van het typische _idje Sawah Loento in het Jat geheel door dit groote be- trordt beheerscht. Het draait alles om de kolenwinning, en kolenmenschen beheerschen het Jje. De mijn heeft er een soos, jet hotel is van de mijn. Huizen tantoren zijn van de mijn, en itei IS daarbij vergeleken al hetan- rti Zelfs de met roet bezwan- :sk de lucht is van de mijn, en de lenden lichtjes welke ge 's avonds 4 omgeving ziet flikkeren het ais van de mijn. De toko's dan- m haar het bestaan, en als er ié is, dan is het van de koelies s mijn". Jie sluiting van de Oembilinmijn erervolgt de heer Z. zal niet men geschieden door een gelei- ijte vermindering der productie; stopzetting zal moeten worden jesteld op de mogelijkheid dat de Vjn Boekit Asem (de tweede gou- oi roanentskolenmijn op Sumatra, in t residentie Palembang) telkens een :r afgestooten productie op- igt, zoodat deze mijn dus het mpo der overdracht, en daarmee der sluiting aangeeft. Dus zal tl zich thans te Talndjoeng in- op eene uitbreiding der ont- ding met één veld in het Pinang- dinaal, met een productie van 000 ton. Zoodra dit nieuwe af- iwterrein kan worden ontgonnen, Sawah Loento zijn productie rond 370.000 ton (het eigen iruik meegerekend) met 75.000 verminderen. Dat zaj reeds in 1 geschieden. In 1936 treft de (kit Asem-mijn maatregelen voor «tginningsuitbreiding, welke haar staalt zullen stellen nog 150.000 over te nemen, waarmee de over- it in 1938 is afgeloopen. Aldus men zich de geleidelijke sluiting Oembilinmijn voor". Ie sluiting van deze mijn zal de ,\ii elen. 5 I b door MARGARET PEDLER. Kt het Engelsch vertaald door ".C. VUERHARD-BERKHOUT 0- jiied," zei Mac. „We zullen haar "(tien ons in dragen. Wil jij voor Barden zorgen, Severn Kir knikte en stond norsch toe hoe de beide andere mannen ianden in elkaar sloegen om gil i soort stoel te vormen en Her- ,chu 'usschen hen in weg droegen >si4 fr 'let veld, dat hen vain Two Cottage scheidde. Een stal ed volgde met Jems paard. De ISSI f van het groepje ging uiteen, 'toek naar de honden, en eindelijk s,((g Severn ook n paard weer •ij t,Ieec' weS' de merrie nu een |l| er uitgeputte en verslagen merrie IEI w" Romulus, met zich mee voe oik- •m waren slechts enkele minuten "S om het huisje te bereiken, 'usschen de weide en een zijweg If ci'.'""zelfden weg, die zonder tus- «"T^omst van Mac, Herricks dood sluiting der staatsspoorlijn ter Su matra's Westkust ten gevolge heb ben. Deze lijn, die met een grooten omweg naar de Padangsche boven landen voert, is reeds sedert jaren Noodlijdend. Zij is niet in staat om tïaln de concurrentie van den auto, die den korteren weg via de Soe- bangpas neemt, het hoofd te bieden. Ontvalt haar het kolenvervoer, dan heeft zij haar voornaamste reden van bestaan verloren. De opheffing Ier spoorlijn treft zeer velen in hun restaan. Met de werkplaatsen kan men rekenen op een totaal van rond 1400 man personeel, hoofdzakelijk inlanders, waarvan een groot deel te Padarng woont. Ook de Padajigsche cementfabriek te Indarceng zal door de sluiting van de Oembilinmijn zwaar worden getroffen. Deze fabriek, die de laat ste jaren als een waar troetelkind van het gouvernement tegen de Ja- pansche concurrentie is beschermd, zal dan genoodzaakt zijn haar kolen uit het buitenland via Padang in te voeren. Het wordt dan twijfelachtig of de steun, dien zij thans geniet en die tot een belangrijke verhoo ging van den cementprijs lieeft ge leid, nog langer dient te worden voortgezet. Aldus zou de sluiting van de Oem bilinmijn aan de oeconomische ont wikkeling van de residentie Suma tra's Westkust, die nog geen men- schenleeftijd geleden het belangrijk ste gewest van Sumatra was, een zeer zwaren slag toebrengen. De vraag dient te worden gesteld of dit inderdaad onvermijdelijk is, of in het kolenvraagstuk niet een andere oplossing kan worden gevon den. die de ontwikkelingsmogelijk heid van Padang en zijn achterland onaangetast laat. Afgezien van enkele bevolkings ontginningen van weinig belang, is Nederlandsch-Indié in het bezit van vier kolenmijnen; twee gouveme mentsmijnen op Sumatra; Oembilin met een productie van 350.000 ton en Boekit Asem met een productie van 200.000 ton en twee particuliere mijnen op Borneo: de Parapaltan mijn van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Noord-Oost-Borneo met een productie van ruim 200.000 ton en de ontginningen van de Oost-Borneo Maatschappij aan de Mahakam met een productie van zou hebben beteekend, gelegen was. De zijweg in kwestie was weinig meer dan een pad, hobbelig en on gelijk en eindigde in een ruw gepla veid erf vóór het huis. Een ander dergelijk pad aan den anderen kant van de eenzame woning, liep van den achteruitgang en kwam uit op een van de hoofdwegen en deze eigenaardigheid had het huis den naam van „Twee wegen Cottage' gegeven. Er heerschte een bijgeloof onder de dorpsbewoners dat het een ongelukshuis was, omdat het naar twee tegenovergestelde richtingen uitkeek, doch Jem trok zich daar niets van aan en woonde er heel gelukkig en behagelijk, bediend door Joe Westcott, een manusje van al les, die hem hielp met zijn tuin en kippen en voor zijn pony en wa gentje zorgde en door een oud fa miliestuk, een dienstbode, die vroe ger zijn kindermeid was geweest en die letterlijk den grond aanbad waar op hij liep. Ze kwam direct naar de voordeur toep Kenyon en Beresford met hun last op den drempel verschenen. „O, lieve genade," riep ze haar handen uitstrekkend toen ze Her ricks bleek gezicJitje zag. „Is de jonge dame gewond, mijnheer". „Nee, maar ze is bijna gedood Muffet," legde Jem uit. „Haar paard is met haar op hol geslagen ruim 100.000 ton, die te Samarinda worden verscheept. De totale kolen-productie v an Nederlandsch-Indiè bedraagt dus thans pl.rn. 900,000 ton. Drie jaar geleden was zij het dubbele. Onder- tusschen heeft liet gouvernement echter een zijner mijnen, die op het eiland Poeloelaoet, met een produc tie van 200,000 ton gesloten, ter wijl het de productie zijner beide andere mijnen heeft gehalveerd. De productie van de mijn der Oost-Borneo Maatschappij is even eens gehalveerd. Alleen de productie der Parapaltanmijn is ongeveer in stand gebleven. Deze verminderde toch slechts van 245,000 tot pl.m. 225,000 ton. Hier te lande worden de steen kolen hoofdzakelijk geconsumeerd door het transportwezen, en waar de spoorwegen en de scheepvaart in zeer groote mate den invloed van de cri sis ondervinden, is het verklaarbaar dat het verbruik en derhalve ook de afname in de laatste jaren belang rijk is teruggeloopen. De Nederland- sche lijnen b.v., welke in vroegere jaren tot de belangrijkste afnemers van inheemsche kolen behoorden, hebben een groot gedeelte harer schepen opgelegd en voornamelijk juist de stoomschepen. Ook de invoer van kolen, welke vroeger nogal in belangrijke mate uit Natal plaats had, is zeer afge nomen en bedraagt thans nog slechts 150 ton, waartegenover een uitvoer staat van ruim 200 ton, met name van Borbit tremkolen naar Singapore en Hongkong. Uit deze cijfers blijkt, dat de ge heele kolenbeweging in Nederl. Indië niet veel beteekent. Daar de Indische kolen voorts een moorden de concurrentie ondervinden als ge volg van de lage zeevrachtprijzen in het algemeen en uiterst lage JapaJische aanbiedingen van kolen uit Mantsjoewko in het bijzonder, kan men wel aBnnemen, dat alle vier Indische kolenmijnen met verlies werken. Bij de Parapaltanmijn van de K.P.M. treedt dit niet naar buiten daar de productie daarvan niet op de markt komt, doch voor het uit sluitend gebruik der K.P.M.-schepen Vandaar dat de productie dier mijn ook ongeveer gehandhaafd kon blij ven. Ook de gouvernementsmijnen hebben voor het grootste deel een „O, lieve genade," herhaalde mrs Muffet. „Ze moet heelemaal over stuur zijn, het arme ding. Breng haar dadelijk binnen, mijnheer Jem, en laat ik haar op den divan leggen met een warme kruik aan haar voe 'ten'.'. Jem knikte. „Dat is goed," zei hij. „Ze is dood op en we willen haar hier wat laten rusten". Een paar minuten lag Herrick gemakkelijk op den divan, dankbaar voor de zachte kussens voor haar pijnlijke spieren en voor de warmte van de kruik tegen haar voeten De reactie was gekomen en ze ril de van koude en zwakte. „Een glas'warme melk met wat brandy er in zou haar goed doen zei mrs. Muffet. „Misschien valt ze dan in slaap".. En weg was ze om het klaar te maken. Eindelijk trok Kenyon Jem de ka mer uit in de kleine hall. „Beresford, je paard wacht buiten je hoeft hier niet langer te blijven Ik en die voortreffelijke juffrouw Muffet van je zullen wel voor Her riek zorgen en als ze uitgerust is zal ik haar met den auto naar Win dycroft terug brengen". Jem aarzelde. Het leek wel wat onbeschoft om nu weg te gaan en aan de jacht deel te nemen, na al wat er gebeurd was, doch hjj be- verzekerden afzet, daar zij in de behoefte van het gouvernement aan kolen voorzien, doch de prijs daar van wordt nochtajns dooir de con currentie vastgesteld, op grond van de inschrijving, welke jaarlijks wordt gehouden, voofl' de voorziening in de kolenbehoefte van de K.P.M. en de mails. Alleen de kolen vain de Oost-Borneo Maatschappij zijn uitsluitend op de vrije markt aan gewezen. Deze mijn staat er daar om ook het moeilijkste voor en de sluiting daarvan hangt uitsluitend af van de vraag, hoe lang de aandeel houders der Oost-Borneo Maat schappij er in toestemmen het geld, dat ais royalty voor de gewonnen olie wordt ontvangen, gedeeltelijk aan te wenden, om de schade op de kolen te dekken. Wat de calorische waarde der steenkolen betreft staan die der Boe kit Asemmijn bovenaatn. De kwali teit van de kolen dezer mijn is ech ter zeer weinig constant, daar de verdelde lagen, die kolen leveren, welke de Engelsche nabij komen en de minder verdelde lagen door el kaar liggen. Bovendien zijn de ko len zeer aain vergruizing onderhevig, hetgeen hooge kosten van brikettee- ring in de fabriek te Tandjong Priok meebrengt. De kolen van de Parapatanmijn hebben de minste calorische waarde en leveren bovendien gevaar van broeiing op. Wanneer de vier In dische kolenmijnen in één maat schap vereenigd zouden zijn, zou waarschijnlijk het meest aangewezen zijn om de parapatanmijn te sluiten te meer daar deze zich in een uit hoek van Borneo bevindt, in een verlaten streek, die oeconomisch niet de minste beteekenis heeft. Bij de ontginningen van de Oost-Borneo maatschappij zijn daarentegen meer directe bevolkingsbelangen betrok ken; Samarinda ligt bovendien meer centraal en is uiterst geschikt voor de koiendistributie in het Oostelijk deel van cfen Archipel, terwijl de O.B.M. kolen van betere kwaliteit zijn dan die van de Parapattanmijn. Ook de Oembilinmijn levert kolen van betere en vooral ook van con stante kwaliteit, die bij het gebruik van een speciaal rooster zeer bruik baar zijn voor het stoken van sche pen. De K.P.M. neemt contractueel rond 100.000 ton van deze kolen af. Maar deze maatschappij heeft ook nog een ander belang bij die mijn, daar het vervoer van de Oembilin- kolen haar nog steeds een vracht op levert van bjjna f 1 millioen 'sjaars. Het is nu de vraag of het niet mogelijk is, 'dat de K.P.M. 'de be langen in haar eigen mijn in N.O. Borneo zou prijsgeven en daarvoor in de plaats gelijkwaardige belangen in de Oembilinmijn zou krijgen. Voor de aandeelhouders van de K.P.M. zou deze ruil zeker niet on- voordeelig behoeven te zijn. Op de begrooting voor 1935 wordt voor de Oembilinmijn zelfs een klein exploi tatie-overschot verwacht. Hierdoor zou de sluiting van de Oembilinmijn kunnen worden voor komen en toch een concentratie van de Indische kolenproductie worden verkregen door het opgeven van de meest afgelegen mijn in een uit hoek van Noord-Oost Borneo welke concentratie noodig is om tot lagere exploitatie-kosten te komen. Gezien uit het oogpunt van het algemeen belang van Indië is niet in te zien wat tegen deze oplossing zou kunnen worden aangevoerd, ter wijl ook de bijzondere belangen van de K.P.M. in geen enkel opzicht schade zouden behoeven te lijden. Onze invoer in Duitschland. In verband met de Zondag j.l. door minister dr. Schacht te Leip zig gehouden rede, waarin aanzien lijke beperkingen van den invoer in Duitschland worden aangekondigd, onderneemt de regeering de noodige stappen om zich van den omvang der te treffen maatregelen te verge wissen, en, zoo noodig, de belangen van den Nederlandschen export te beschermen. Werkzoekende Nederlanders in Frankrijk. De minister van oeconomische za ken brengt het navolgende ter ken nis van belanghebbenden: Het is gebleken, dat zich bij de Nederlandsche consulaire ambtena ren in Frankrijk bijna .dagelijks werkzoekende Nederlanders aanmel den, met verzoek, op rijkskosten greep wel, dat Herrick en Mac, als de eerste wat op verhaal was gekomen, het best zonder een derde zouden kunnen stellen. „Als je een beetje geluk hebt kun je de honden nog oppikken als je nu direct wegrijdt en dan kun je nog een flinken rit hebben voor de dag om is," drong Kenyon „Kan het je heusch niet scheien? Kan ik niets meer doen?" vroeg Jem. „Niets," verzekerde Mac. „Goed. dan ga ik maar. En ik zal Muffet zeggen, dat ze straks voor een lunch voor jullie beiden zorgt. Tot ziens, ouwe jongen". En een paar minuten later klonk het geluid van de hoeven van zijn paard, toen hij over het veld draafde. Intusschen had Herrick gehoor zaam de heete melk met „iets er in," die mrs. Muffet haar gebracht had, opgedronken en nu lag ze met gesloten oogen, te uitgeput om zich te bekommeren om iets wat om haar heen gebeurde. Ze zag nog erg bleek en haar gezicht had diepe groeven van vermoeidheid toen Mac zachtjes de kamer binnen kwam en naast den divan ging zitten. Eens sloeg ze haar zware oogleden op en ontmoette zijn blik, in haar oogen de vage vraag van iemand, die slechts half haar omgeving herkent. Er ging een onwillekeurige rilling door haar tenger lichaam, een re flex van de verschrikkelijke oogen- blikken die ze doorstaan had. „Je bent veilig, liefste," zei Mac kalmeerend. „Volkomen veilig. Sluit je oogen en ga weer slapen". Ze sloot gehoorzaam haar oogen, onbewust gerustgesteld, en het duur de niet lang of ze was in een rustigen slaap gevallen. Het was meer dan een uur later toen ze wakker werd en hem nog zwijgend naast haar zag zitten wa ken. Nauwelijks bewust van hetgeen ze deed, stak ze haar hand naar hem uit, zooals een half ontwaakt kind het zou doen. Er was iets onschuldig smeekends in dat ge baar. Met een verstikten uitroep greep Mac die uitgestrekte hand en hield haar tusschen de zijne. „Herrick lieveling," mompelde hij onvast. Het geluid van zijn stem riep haar tot het volle bewustzijn terug en ze trok haai hand snel terug, ging overeind zitten en keek hem met verschrikte, bange oogen aan, een nerveus terugdeinzen in heel haar houding. Een oogenblik sprak hij niet, doch er kwam een resolute blik in zijn oogen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1