m&SCHGDL Buitenland Gewestelijk Nieuws Sport. Gemengd Nieuws. ff ra OOSTBURG. Geslaagd. Bij het op 23 Augustus te Amers foort gehouden Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit slaagde voor het diploma A de heer Johan Hage alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 26 Aug. 1934. Biervliet 10,uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. I,30 uur Geen Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond. 25. In beide beurten een bijzondere collecte voor het Pastorie-fonds. Cadzand 10,uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur de heer Jumelec van Witteveen, Nieuwvliet II.uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 10.uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Bediening H. Doop. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10 uur Ds Castelein. Groede 9,30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Tegen vereenvoudiging der spelling. De Vlaamsche Vereeniging van Letterkundigen heeft een referen dum uitgeschreven betreffende de wenschelijkheid van vereenvoudiging van de spelling. De meerderheid heeft zich uitgesproken voor hand having der spelling van De Vries en Te Winkel. Wijziging der steunregeling. Naar het corr.bureau verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken het voorschrift van artikel 10 der steunregeling, bepalende dat aan diegenen, die na den lsten Januari 1933 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden verstrekt, dan nadat zij na hun huwelijk 3 maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt, in dier voege gewijzigd, dat zulks voortaan slechts geldt voor diegenen die na 1 April 1934 tijdens werkloosheid zijn gehuwd. Nederlandsche Reisweek. Wij vestigen de aandacht van on ze lezers op het feit, idat Maandag 27 Augustus a.s. de laatste dag van de eerste Nederlandsche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een 8-daagsch abonne ment koopen op de Nederlandsche Spoorwegen tegen den extra gere- duceerden Reisweekprijs van f 11.50 3e klasse en daarop reizen t/m 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantiekaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus t/m 3 September op vertoon van zijn op 27 Augustus afgestempelde Reisweeklegitimatie nog een vacan tiekaart voor de terugreis koopen met pl.m. 50 pCt. reductie. De terug reis behoeft niet van dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. H ouders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus a.s. nog in een aangesloten hotel of pension aan komen, hebben nog recht op de Reisweek-Reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties ein digen op 27 Augustus. Wie dus in de week van 27 Aug. t/m 3 September nog van enkele belangrijke reducties profiteeren wil, haaste zich. Verbouwverbod Bravo-aardappel. De minister van binnenlandsche zaken hgeft in een circulaire aan de burgemeesters verzocht in hun ge meente de volgende bekendmaking te doen: den uitvoer van door den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen, wel ke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling, een alge meen verbouwverbod van den Bravo- aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. De Zeevaartschool te Harlingen gesloten. Wanneer na het beëindigen der vacantie de verschillende scholen weder worden bevolkt en de lessen opnieuw worden voortgezet, blijft de Zeevaartschool te Harlingen ledig staan. Want niettegenstaande het dage- lijksch bestuur der gemeente de po gingen van het schoolbestuur met alle kracht heeft ondersteund, bleef de Minister van Onderwijs bij zijn voornemen om van 1 September a.s. geen subsidie meer voor deze instel ling te verleenen. En zoo is de opheffing der Zee vaartschool een feit geworden. De school die in 1818 door het Departement va|n de Mij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht, blijft na een zegenrijken arbeidstijd van 116 jaar thans gesloten. Vrije en geheime stemming. De N. R. Crt. bevat het navol gende Uit Dusseldorp gewordt ons de volgende circulaire, die daar aan de geneeskundigen is toegezonden. Het is een treffend commentaar op den politieken toestand in Duitschland, dat geen verdere verduidelijking be hoeft. Hier volgt een letterlijke ver taling. Dusseldorp, 21 Augustus 1934. Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Zeer geachte Heer Collega. Het Dusseldorpsche Marienhos- pital heeft Zondag 19 Augustus 1934 met meer dan 50 pet. den leider en het natlona.il-socialisinc van de hand gewezen. Deze uitslag der verkiezing vormt een uitdaging aan den stand, de stad, en nog verder gaande, aan den staat. De geneeskundigen te Dusseldorp zullen trachten deze on- vaderlapdsche gezindheid door een scherp boycot tegen het hospitaal tot zijn ondergang toe, goed te ma ken. Ik verorden daarom, dat het al lerstrengst verboden is, patiënten naajr dat hospitaal te verwijzen. De Duitsche geneeskundigen, die on danks het verbod toch nog patiënten daarheen verwijzen, maak ik door een rondschrijven bekend. Heil Hitier Verein der Aerzte Düssel dorfs e.V. Dr. Seiler, Eerste voorzitter. Oostenrijk en het buitenland. Het Neues Wiener Journal dat zegt ingelicht te zijn over de wer kelijke plannen van de Duitsche re geering, verklaart dat Duitschland vastbesloten is, zijn plannen tot an nexatie van Oostenrijk voort te zet ten. De officieuze Wiener Zeitung van haar kant doet een soort beroep op oeconomischen steun van de mo gendheden die Oostenrijk goed ge zind zijn en spreekt de hoop uit, dat deze mogendheden te Genève hun vriendschap door daden zullen bevestigen. Ex-kcn'ng Alfons. Ex-koning Alfons van Spanje heeft, naar men uit Weenen meldt, op de villa van prins Hohenlohe te Mariazell in Stiermarken een bij eenkomst gehouden met de aarts hertogen Eugenius en Frederik. Koning Leopold bij burge meester Max. De Burgemeester van Brussel heeft een ernstige operatie ondergaan. Ko ning Leopold heeft niet nagelaten van zijn belangstelling in den toe stand van burgemeester Max blijk te geven. Hij heeft den populairen patiënt in het ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt, opgezocht. Enke le minuten heeft hij in de zieken kamer vertoefd. BRESKENS. Buitenlandsche onderscheiding. Bij Koninklijk besluit van 27 Juli ter alhier, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eeretee- ken van ridder der orde van de Kroon van België. Concert. De koninklijke muzieksocieteit „Aardenburgsche fanfaren" zal Zon dag 26 Augustus a.s. op de Ju- lianatent alhier concerteeren voor de V.V.V. Nieuwe autobusdienst. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-maatschappij is een aan vrage ingediend voor concessie tot het in werking brengen van een da- gelijkschen autobusdienst van Bres kens over Kruisdijk, Schoondijke, IJzendijke en Veldzicht naar Pyra mide en terug. Deze aülobusroute zou dan gedeeltelijk langs een tra ject loopen van de stoomtram-maat schappij BreskensMaldeghem. Eervol ontslag. Den heer I. Kesteloo, lichtwachter bij de rijkskuscverlichtir.g aan de Nieuwe Sluis alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ont slag verleend. Vreemdelingenverkeer. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 3100 passagiers en 199 auto's. Op het haventerrein waren een 42 auto's aanwezig. SLUIS. Collecte. De opbrengst collecte Valkenheide (gesticht voor verwaarloosde en mis deelde kinderen) bracht op de som van f 17. SINT KRUIS. Benoeming Raadslid. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. J. Beun- Castelein naar Oostburg, is tot lid van den Rajad benoemd de heer A. W. Duininck. SCHOONDIJKE. Landdag. 9 Sept. nam. zal hier op de weide van Butler een landdag wor den gehouden van de Gustaaf Adolf vereeniging. Spreker Prof. Bakhui zen van den Brink uit Leiden en Ds. C. Burger van Bergen op Zoom. Boekbespreking. A. M. DE JONG, De Schotel. Uit gave van Em. Querido's U. M. Prijs ingen. f 1,90, geb. f 2,50. De geschiedenis vol humor van een schotel met een stuk eraf, gevonden door de zwerver Gilles Franken, alias De Klomp vanwege zijn horrelvoet, op een boerenerf, waar de hond er uit vrat. Van een schotel, die vrienden tot vijanden maakt, een zaak verwoest en voor de eigenlijke vinder een bron van leed en vreugde is. Dit kostelijk Brabantsche verhaal, vol romantiek van kwade hartstochten, zal velen een meer dan genoegelijk uurtje bezorgen. 0 COR VAN OSENBRUGCEN, De ontdekking. Uitgave G. B. van Goor en Zonen te 's Gravenhage. Prijs in genaaid f 1.—gebonden f 1.50. De kinderuitgaven van Van Goor hebben terecht een uitmuntende naam verkregen. Niet alleen dat er met zorg voor wordt gewaakt dat werkelijk kinderlectuur wordt gegeven, maar de werkjes worden ook steeds in een frisch, vroolijk pakje gestoken. Zoo ook bovenstaand boekske, dat als no. 1 van een nieuwe serie „Na de school'' is uitgekomen. Deze serie is bedoeld voor kinderen van i 12 jaar. „De ontdekking" behandelt de ge schiedenis van Elsje, die op zekeren dag te weten komt dat haar ouders slechts haar pleegouders zijn. Haar eigen ouders zijn bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Deze ontdek king brengt het meisje geheel uit haar evenwicht, waar ze slechts met moeite overheen komt. Het is een gevoelig geschreven ver haal, dat geïllustreerd is met platen van Rie Cramer. 0 C. GRILK, Op den om den afsluit dijk. Aangeboden door de erven de Wed. J van Nelle. De titel zegt reeds waar het om gaat: een beschrijving van de streken om den Zuiderzee-afsluitdijk. Maar in zoo'n leuken verhaaltrant, dat onze jongens en meisjes er van zullen smul len. Een vorm van reclame, die de firma van Nelle alle eer aandoet. AARDENBURG. over de maand Juli 1934. GEBOORTEN: 2, Maria J., d. v. P. J. Kousemaker en A. Anthonisse; 4, Antonius A. z. v. F. B. van Rie en E. M. Beau- saert; 15, Ivonne J., d. v. Hendrik de Jong en Nathalia M. van Waes. HUWELIJKEN: 3, Johannes A. Kroeders, 32 jaar j.m. en Paulina A. Cauwels, 21 jaar j.d. OVERLIJDEN: 6, Antonius A. van Rie, 2 dagen, z. v. F. B. van Rie en E. M. Beausaert. Middelburg gedegradeerd. Het beroep van Middelburg in zake de beslissing over den wedstrijd Middelburg-Juliana en de beroepen van de spelers Vijgeboom en Vogel tegen hun schorsing, zijn door het bestuur van den A.N.V.B. afgewe zen. Middelburg is dus onherroepe lijk naar de tweede klasse gedegra deerd. Bandieten-inval in een café te Chicago. Terwijl een zekere John Wozniak in een café een glas bier stond te drinken, kwamen twee ge maskerde bandieten binnen, die den gasten bevolen met het gezicht te gen den muur te gaan staan. Alle twaalf aanwezigen voldeden, uit vrees voor de dreigende revolvers, aan het bevel en de twee bandieten gingen naar de kas, waarin zich echter slechts drie dollars bevonden. Daar na kwamen de elf gasten aan de beurt, om geplunderd te worden. Toen John Wozniak den eersten bandiet tijdens het fouilieeren aan keek, zag hij tot zijn ontzetting, dat het een van zijn zoons was. „Hemel, dat is mijn zoon Johhn," riep hij uit. Zoodra hij die hoorde, kwam ook de andere bandiet naderbij en tot zijn schrik zag de man, dat het zijn andere zoon, Henry, was. Nauwelijks had hij ook diens naam met ontzet ting uitgeschreeuwd, of de jongen bracht hem een kaakslag toe, waar door hij bewusteloos neerviel. Toen verdwenen de twee ontaarde zoons, zonder hun vader verder met een blik te verwaardigen. Autobus door trein gegrepen. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft de trein, welke om dien tijd van Emmen naar Zwartsluis ver trekt, op den onbewaakt en overweg van den Dordtschestraatweg op on geveer 10 minuten afstand van Em men een autobus met werklieden uit de werkverschaffing, komende van de ontginningswerken in het Slee- nerzand, gegrepen en geheel ver nield. In de bus zaten 18 werklieden uit Emmen, Nieuw Dordrecht en Clazienaveen alsmede de bestuurder, de garagehouder J. Keen uit Nieuw Amsterdam en diens tienjarig doch tertje. De bus werd in de flank gegre pen, draaide een slag om en werd vervolgens over de geheele lengte in tweeën gereten. De inzittenden werden voor een groot deel zwaar gewond in de berm- sloot geworpen. Omwonenden, die onmiddellijk toeschoten, troffen de slachtoffers over een afstand van 50 M. verspreid langs de spoorbaan. Slechts twee van hen waren in staat te loopen. Politie en eenige doktoren waren spoedig ter plaatse alsmede acht ver pleegsters uit de omgeving. De ge huwde arbeider H. Funke overleed spoedig. De man was uit Barger Oostveen, hij was vader van 11 kin deren. Zwaar gewond waren de ar beiders J. Schoonewille, G. Heinen, A. Schoonewille, A. Arends, R. Hey- nen, J. Nijenhuis, K. Pol, J. Jeuring, K. Sterken, de chauffeur Keen en zijn dochtertje. Eenigen van de ge wonden konden na ter plaatse ver bonden te zijn, naar huis worden vervoerd terwijl Sterken naar het ziekenhuis is overgebracht. Vermoedelijk zal de chauffeur Keen, die een schedelbreuk be kwam, een of beide beenen moeten missen. Het terrein van de ramp bood een verschrikkelijk beeld. Tragisch was het toen eenigen tijd na het ongeluk de familieleden der arbeiders ter of k me er waren overleden^ dood moest worden gev. Chauffeur door Op het Plein te Haaï gisternacht omstreeks diT vierwielige truck met onk laden met 1000 k.g. mc|k!j werd bestuurd door een gen chauffeur uit Purni* kwam uit de richting d' straat. Nabij de TenJ' reed de auto plotseling rechter vluchtheuvel en\,.. bij in botsing met een 2 en een verkeerspaal, waaivan een algemeens ontstond. De truck werd beschadigd, dat hij weggesleept. De chauffeur, die won<|e wonder niet werd gewond aam de politie, dat hij om' 's nachts uit Alkmaar ken met bestemming Yjy, Hij had den geheelen wt-Jj,, tegen den slaap, die he»|j had overmand. Aan deze# heid moet dan ook volgens] mensch het ongeluk te Van een en ander is proa opgemaakt. De brand in het Peelj Reeds meer dan een wt in het Limburgsch-Noord sche Peelland een vrij ci. brand, die, naarmate de ker wordt, in hevigheid en uitgestrekte heide- en aantast. Tientallen hectar» veld, welke thans in bbf: zijn reeds door het vuur terwijl enkele turfhoopen e grenzende landerijen staand mijten, eveneens door het aangetast. Hollandsche en imkers, die hun bijen b hebben gelaten, hebben zorgsmaatregel de korvet overzijde van het Helenavee naai overgebracht. Dank zij de gunstige wind bestaat er voor de uitgeste schen, welke hier en daar Peelland grenzen, geen dra de wind straffer wi zware verstikkende rookwol het Peelland en de omligt pen, terwijl het vuur zich^ over heide en het gras de peelvelden op tal van bedekt zijn. De schade is tot dusve en zal indien de windrichtini blijft geen grooten omvan: men. ik a cj Circus Sarrasani met bedreigd. Het circus i dat thans voorstellingen Zuid-Amerika wordt met t bedreigd, hoofdzakelijk volg van de crisis. Zonderling vermaak. schrijft aan de N. R. Crt.: Een 21-jarige ingezetene Zuid-Hollandsche plaatsje zekere W. de L., heeft uitgehaald, welke herint wekt aan de avonturen van pitein von Köpenick. De jongeman gaf zich inspecteur van de Kaasi als zoodanig bezocht hij <t\ veehouders onder Wilnis] en Kamerik. Hij vroeg in een boekje het aantal hoeveel melk er gewonnen hoeveel kaas geproduo Wanneer men naar zijn ling vroeg, liet hij een m< met het borstbeeld van de en dat gjjig geruimen tijd eindelijk een veehouder kreeg en hem verzocht; dB den dag om 8 uur terug De pseudo-inspecteur v dit verzoek, doch bij zijn vond hij den boer in van den gemeenteveldittfc' Kamerik, die hem al sp( maskerde. H ij zal zich nu voor de rechtbank hebben woorden wegens het vei een daad, behoorende tot e(» dat hij niet bekleedt en gevangenisstraf is gesti hoogste drie maanden of e® boete van ten hoogste f 300. Financieel voordeel had „daad" hem niet opgeleverd, weerde een en ander slechts de grap te hebben Ongeluk in een garage. dag wilde de 50-jarige heer haar uit Zijdewind in een - te Nieuwe Niedorp, waar °l oogenblik niemand aanwezig zelf een wiel van zijn auto a om een band te repareeren Toen de garagehouder et® de werkplaats binnenkwam.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2