RESKENSCHE COURANT ws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. PIJNENBURG -SLAATS iiere erfdeel. ||aafga"g lieren DINSDAG- cn VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens rste Blad. - ietv\e 3*0®^©- ien\e ^resVexv^ Verruiming ondagsverkoop. 'UILLETON komen! Geldigheidsduur Kalver- schetsen. Vrijdag 17 Augustus 1934. Nummer 3959 ABONNEMENTSPRIJS: ijt maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 s yjnland per jaar 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) we: -0 Ml 10 jen omtrent gevonden voor gelijk een mes; een kinder mie; een rijwielbelastingmerk, tei Secretarie ingewonnen lEERMA CHINE. den worden verzocht zich ag 21 Augustus op te geven. A per privaat en per 21 0 21. 21 ite wijziging van de Win. 21 wet zal zooals men weet 21, treden twee maanden na 211 van afkondiging der wet. 221 iode van twee maanden gemeenteraden verklaren, i oordeel zijn, dat de te lt omstandigheden aanlei lot verruiming van de kgenheid op Zondag ten in de wet genoemde banketbakkers, sigaren- slijterijen, verkoopers van door teET PEDLER. pVjelsch vertaald door TARD-BERKHOUT -0 4 in een ponywagentje •'"ie was gekomen, be ider de gasten met een Wenden blik in haar de kleur kwam en mooi gezichtje toen den ander haar geluk terwijl Billy's klaarblijke blijdschap over de heer 'n£ van zijn wensch, ver met een ongewone en - 0l^e teederheid tegen- 5 19-5 £™er, alsof zijn jongens- 20.0 e van de bitterheid a' dat ze hem bracht 'enschte te troosten «ellen. 0 2Ü'! c'an een persoon bracht 0 met al zijn gelukwen- 1 2? iitLVOel van ialouzie. De 2 21. t vreugde die van Bar- «tzichtje afstraalde kon «8n Herrick en Carol 20.1 20- visch, fruit, brood en consumptie ijs). Na dit tijdstip van inwerking treding zal het niet meer mogelijk zijn de in art. 4 der Wijzigingswet opgenomen regeling van toepassing te verklaren. De verklaring zal voorts moeten inhouden opgave ten aanzien van welke der in de wet genoemde categorieën winkels de verruiming van toepassing zal zijn. De minister van Econ. Zaken heeft thans een circulaire aan de gemeen tebesturen gericht, waarin wordt me degedeeld welke gedragslijn in dezen moet worden gevolgd. Een verklaring zal door den ge meenteraad slechts kunnen worden afgelegd, nadat belanghebbenden uit het betrokken bedrijf ter zake zijn gehoord. In de eerste plaats zullen dit uiteraard zijn de winkeliers uit het betrokken bedrijf, voor zoover hun belangen inderdaad rechtstreeks met de verruiming gemoeid zijn'. Zulks beteekent, dat daaronder niet vallen die winkeliers, t.a.v. wie de regeling van art. 4 der wijzigingswet practisch geen beteekenis zal heb ben uit hoofde van het feit, dat voor hen op grond van plaatselijke bij zondere omstandigheden thans reeds voor het geheele jaar een afwijkende regeling voor den Zondag geldt, wel ke verder gaat dan die, welke het genoemde wetsartikel inhoudt. Zij die slechts voor een gedeelte des jaars van een dergelijke afwijkende regeling profiteeren, zullen wel als belanghebbenden zijn aan te merken, aangezien de verruiming van art. 4 voor hen voor het overige deel van het jaar beteekenis kan hebben. Het zal, aldus schrijft de minister, aanbeveling verdienen om, zoo mo gelijk met de betrokken winkeliers individueel contact te zoeken, b.v. door informatie ter plaatse. Mochten hiertegen overwegende practische be zwaren blijken te bestaan, dan zou den, na voorafgaande aankondiging, ter secretarie of elders in de gemeen te lijsten ter teekening kunnen wor den nedergelegd, waarop zij zich vóór of tegen de verruiming kunnen verklaren. Voorts zal, voorzoover noodig, nog het oordeel van plaat selijke organisaties van winkeliers uit de betrokken branche, zoomede dat van de Kamers van Koophandel, onder welker gebied de gemeente behoort, kunnen worden ingewon herinneren aan den hoogen muur, die tusschen hen en een dergelijk geluk stond en er lag veel waarheid ten grondslag aan Mac's kalm geuit; „Ik vind je een buitengewoon ge lukkigen kerel, Billy," evenals in Jem Beresfords glimlachend: „Je hebt ons allemaal verslagen, veel geluk, ouwe jongen, en ik hoop dat je de Voorzienigheid dankbaar bent". Doch aan al die dingen komt een eind en eindelijk maakte het feit van het nieuwe engagement plaats voor de werkzaamheden van den dag en begon men het huis uit te stroomen naar de paarden. Lady Bridget, die van plan was thuis te blijven, daar ze haar knie verstuikt had, had den dominee en Barbara uitgenoodigd om haar gezelschap te houden en met haar te lunchen en het drietal achterblijvers bleef boven op het bordes staan om de jagers en de honden te zien weggaan. Een paar minuten later reed de opper jagermeester aan het hoofd van de honden weg, de knechts er achter, klappende met hun lange zwepen om een recalcitranten hond in be dwang te houden, terwijl de heele jachtstoet lachend en pratend volg de. Herrick reed tusschen Jem Be- resford en Billy, die zijn nieuwen aankoop, de Rat, bereed. ZONDAG 19 AUGUSTUS a.s. om 4 uur nam. op de Wielerbaan TERNEUZEN uit, tegen een keurkorps van renners van internationale reputatie. Sprintcourses met PIJNENBURG, BUSCHENHAGEN, DE NEEF en DE BRUYCKER. Achtervolging: SLAATS contra VERHAEGE. Koppelwedstrijd over 60 K.M. met inter nationale teams: PIJNENBURG - SLAATS BUSCHENHAGEN - FRANCKE DE NEEF - BAART VERHAEGE - CARPRIAUX DE BRUYCKER - DE KUYSCHER SPIJKER - WEEMAES Entrée: 30 - 50 - 60 cent. Tribune f 1,Alleen kinderen beneden 14 jaar halve prijs. Reductie op werkloozenkaarten kan voor dezen wedstrijd niet plaats vinden. Ook wijst de minister op het be- laijg, dat er, in verband met de concurrentie-verhoudingen tusschen winkeliers in aangrenzende gemeen ten, in gelegen kan zijn om, alvo rens een beslissing te nemen, in daar toe leidende gevallen mpt de bestu ren dier gemeente contact te zoeken. Voorts dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat ook het winkelpersoneel als belanghebbende moet worden aangemerkt. In hoe verre er aanleiding bestaat ook aan dit personeel uit de betrokken bran che eenigen invloed op den gang van zaken toe te kennen, zal afhan gen van de vraag, of daarin in eenigszins beteekenende mate be dienden werkzaam zijn. Wellicht kunnen de personeelsorganisaties in voorkomende gevallen inlichten om trent wat men in de kringen dezer bedienden zou wenschen. De nadruk wordt er nog eens op gelegd, dat het de bedoeling is dat toepassing van de regeling van art. 4 der wijzigingswet alleen dkn plaats vindt, indien de noodzakelijkheid daarvan voor de winkeliers inder daad duidelijk gebleken is. Deze noodzakelijkheid dient naar de mee ning van den minister als vaststaand te worden beschouwd, indien de overtuiging is verkregen, dat een behoorlijke meerderheid der ge raadpleegde winkeliers vóór de toe passing der regeling is. Zou in een thans van kracht zijn de plaatselijke verordening op grond van art. 9, eerste lid, der Winkel sluitingswet, een afwijking t.a.v. ta bakswinkels en slijterijen zijn opge nomen (en dit geldt dus ook t.a.v. die gemeenten, waar bv.. alle win kels op Zondag gedurende eenige uren opengesteld zijn) dan zal, in dien de bijzondere regeling van art. 4 der wijzigingswet van toepassing verklaard wordt, bij hernieuwde vast stelling der verordening ingevolge de wijzigingswet, bedoelde afwijking t.z.t. moeten worden teruggebracht tot openstelling gedurende ten hoog ste twee achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur v.m. en 8 uur n.m. Overigens vestigt de minister er de aandacht op, dat bij het vervallen van de regeling van art. 4 der wij zigingswei, de vóór de inwerkingtre ding dier regeling bestaan hebbende toestand voor wat de thans van kracht zijnde afwijkingen betreft, weder zal kunnen worden hersteld, indien de plaatselijke bijzondere om standigheden daartoe alsdan aanlei ding geven. Ingevolge art. 2 van de wet tot wijziging der Winkelsluitingswet zul len thans van kracht zijnde plaatse lijke verordeningen, als bedoeld in art. 6 en art. 9, le lid, der Winkel sluitingswet, ophouden te gelden ui terlijk na verloop van zes maanden na het tijdstip van inwerkingtreding der wijzigingswet. In sommige winkelsluitingsveror deningen komt t.a.v. alle winkels of van een of meer bepaalde groepen daarvan een afwijking voor, waarbij „Hij is niet bepaald een schoon heid, Billy," zei ze, een taxeerenden blik werpend op den krommen hals en het beenderige lichaam, versierd met een staart, die iemand onwille keurig deed denken aan een versle ten bezem. Schoonheid is vergankelijk," ant woordde Billy kort maar krachtig. „Wacht maar eens tot je hem in zijn volle kracht ziet. Ik wed met je, dat hij elk paard vandaag slaat, behalve misschien Romulus". Hij keek even den kant op waar Mac, naast Carol, het groote grijze paard met de witte bles bereed, dat eens thuis had behoord in de stallen van Windycroft. „En ik wed, dat Flame ze allebei slaat," daagde Herrick glimlachend uit, terwijl ze een kalmeerende hand op den gebogen, kastanjebruinen hals voor haar legde. De merrie was erg kittelig dien morgen, het was haar eerste dag achter de hon den in veertien dagen, ze danste opgewonden op haar vier glimmen de, zwarte hoeven en schrok coquet voor elke schaduw. Ze trok gretig aan het bit en Herrick had al haar rijkunst en al haar geduld noodig om te maken, dat ze zich gedroeg als een lady en op haar plaats bleef in de lange rij honden en paarden, die de oprijlaan afreed. Ze scheen het niet te kunnen uitstaan dat o Blijkens een bericht in het Friesch Landbouwblad moeten de veehou ders er rekening mee houden, dat de thans toegekende kalverschetsen geldig zijn tot 1 November van dit jaar. Naar alle waarschijnlijkheid zul len schetsen die dus nog niet ge bruikt zijn ongeldig worden. Er zul len dan weer nieuwe schetsen voor een volgende periode worden uitge reikt. Of dit aantal even groot zal zijn is nog niet te zeggen. Niet onwaarschijnlijk wel iets minder. Op 1 Augustus 1934 zijn de ge- wichtsgrenzen waarbinnen de dieren van een identiteitsbewijs voorzien moeten zijn, vastgesteld op: 60 250 K.G. voor ossen en stie ren. 100 190 K.G. voor vaarzen. Men rekenen er mee, dat deze gewichtsgrenzen tot 1 November nog wel eenige malen verhoogd zullen worden. Dieren die tot heden juist boven de gestelde gewichtsgrenzen vielen en daardoor vrij waren, hebben daar door alle kans daar tot 1 November weer binnen te komen. Men wachte niet te lang deze dieren te laten schetsen. De controle of alle kalveren die daarvoor in aanmerking komen ge schetst zijn, begint op 20 Augustus. Het aantal niet geschetste kalve ren vallende binnen de gewichtgren- zen, dat men voorloopig hoogstens mag houden boven de toegewezene is: 1 extra tot 1 September bij toe wijzing van 1 kalf. 1 extra tot 1 October bij toewij zing van 2 of 3 kalveren. 1 extra tot 1 November bij toewij zing van 4 of meer kalveren, deze winkels op Zondag gedurende eenige uren tusschen 9 uur v.m. en 8 uur n.m. geopend mogen zijn. iemand voor haar was en gooide het hoofd ongeduldig en rusteloos in den nek, wanneer de hand aan teugels haar belette vooruit te schie ten. Jem Beresford keek haar kritisch aan. „Je stalknecht geeft die merrie veel te veel haver," zei hij kalm. „Ze is veel te opgewonden vandaag". Billy keek eens naar het ongedul dige, kastanjebruine paard. „Ja, dat is Larkins schuld. Hij overvoedt de paarden altijd en als je ze dan buiten hebt op het jacht terrein gaan ze er vandoor als voet zoekers". „O, ze zal wel gelegenheid krijgen om stoom uit te laten. Een paar omgeploegde velden zullen haar wel tot de orde brengen," zei Herrick rustig. De gelegenheid om stoom uit te laten kwam al gauw. Flame was heel ongedurig terwijl de honden vergeefs om een klein boschje struik gewas heen drongen, doch eindelijk kwam uit een dicht braambosch een sterke, jonge vos te voorschijn en onder het luid geblaf der honden en luidruchtig geroep van „pak hem" rende de heele stoet hem achterna. De honden hadden goed de lucht en spoedig renden ze pijl snel achter het dier aan, het veld achter hen vol van een gebroken lange lijn ruiters, naar mate de enor me snelheid de respectieve zwakhe den van menschen en paarden deed uitkomen. Flame was vooraan, vooruitschie tend als een roodgouden vlam en Herrick genoot van de heerlijkheid van den snellen rit, van de wind, die langs haar heen streek, zacht en vochtig en frisch van morgen dauw, en van dien rennenden, onver- moeiden troep honden voor haar. Het was een prachtige rit van dertig minuten en hij eindigde met het dooden van den vos op open terrein, geen kwart mijl van de ter reinen van Greenwood af. Hij had tijdelijk Flame's onrust doen beda ren en ze was blij om even op adem te kunnen komen, terwijl de honden een anderen vos zochten. Ze hadden echter geen geluk en het wachten verlengde zich tot een paar vervelende uren. De honden door zochten verschillende schuilplaatsen zonder succes, terwijl de leden van den stoet hun paarden afstapten en trachtten den tijd te dooden met conversatie. Eindelijk ging de zon op en de menschen begonnen ont stemd te kijken en voorspelden, dat de rest van den dag een mislukking zou zijn, een paar reden naar huis, ongeduldig 'door deze lange rust poos. (Wflrdt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1