Al Provinciaal Nieuws. Crisis-Publicatiën. Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Sport. Gemengd Nieuw Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Uit het fonds tot verbetering der schraalste predikantstractemen- ten werden o.m. voor 1935 de vol gende bedragen toegekend: Hoofd plaat f 475, Waterlandkerkje f 725 en Retranchement f 283. SCHOONDIJKE. Geslaagd. Voor de hoofdakte is te Rotterdam geslaagd de heer J. Rijckborst al hier. OOSTBURG. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor de akte M. O. Boekhouden (K XII en Q) de heer D. P. Porreij alhier. kassen aan den steiger gearriveerd onder commando van den eersten officier Steen. De heer Steen die eveneens eerste officier was op de Tanimbar, het vrachtschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, waarmede H.M. de reis naar Ulvik had ondernomen, werd onmiddellijk door de Koningin herkend en ook hij werd door de Koningin aange sproken. Ten slotte stelde een der heeren van Hr. Ms. gevolg den heer Delprat, een der directeuren van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland, die de reis met de Huygens mee maakt, aan de Koningin voor. Het openstellen van de winkels op Zondag te Middelburg. Nadat er alles opgezet was Mid delburg inzake de winkelsluitingswet als seizoenplaats beschouwd te zien, is de raad eindelijk er toe overge gaan te bepalen dat in bepaalde stra ten van de binnenstad winkels, die bepaalde artikelen voor vreemdelin gen verkoopen, van 15 Juli tot 15 September op Zondag van 11 tot 3 geopend mogen zijn, mits B. en W. daarvoor onder wenschelijk geachte voorwaarden vergunning hebben ver leend. Deze door de Kroon goedgekeur- de verordening is Zondag voor drie winkeliers, die vergunning vroegen, in werking getreden. Deze hebben hun winkels opengehouden, gedu rende die vier uur. Intusschen heeft de politie toch tegen hen proces-verbaal opgemaakt op last van den officier van justitie, rnr. van der Feltz, teneinde deze kwestie juridisch uit te maken. Transport van stakende zee lieden. Eenigen tijd geleden is onder Grieksche zeelieden in de haven van Rotterdam een staking uitgebroken, waarmede het gezantschap en ook de politie zich moest bemoeien. Dezer dagen zijn een 20 van deze zeelieden onder geleide van zes re chercheurs van politie te Vlissingen aangekomen en met een extratram onder geleide van politie en mare chaussee van het station naar het Bellamypark overgebracht, om naar het politiebureau te worden geleid, waar zij ter beschikking van den commissaris zijn gesteld. Zaterdagmorgen om 5 uur zijn zij met booten van het Nederlandsche en het Belgische loodswezen onder sterk politiegeleide naar het van Ant werpen komende Grieksche stoom schip Oropos gebracht. De kapitein van dit schip had ordej; dit trans port aan te nemen. 0 Het Grieksche stoomschip „Oro pos", aan boord waarvan Zaterdag morgen vroeg te Vlissingen 20 Grie ken waren gebracht, die destijds op een schip te Rotterdam in staking waren gegaan, ligt nog steeds op de reede van Vlissingen, waarheen het Zaterdagmiddag terug keerde, na eerst naar zee vertrokken te zijn. De kapitein heeft bezwaar de 20 zeelieden, die van communistische gevoelens blijk geven, aan boord te houden, omdat hij bang is dat de bemanning daarvan invloed zal on dergaan. Ook de passagiers heb ben bezwaar in dit gezelschap de reis te ondernemen. De politie kan de mannen niet van het Grieksche schip terug halen en wacht nu na dere orders af. Wel houdt zij zich gereed om zoo noodig den kapitein assistentie te verleenen. Domburg 100 jaar zeebad. Het 100-jarig bestaan van het zee bad Domburg zal Vrijdag 24 Aug. herdacht worden. Het programma vangt aan met een kranslegging bij het monument voor wijlen dr. J. G. Mezger, die zooveel heeft gedaan om Domburg als badplaats bekend heid te geven. Er zal een bloemen corso en er zullen fietswedstrijden worden gehouden, beide zoowel voor badgasten als voor ingezetenen. Ten slotte ook concerten en een vuur werk. Rectificatie. Onder Crisispubllcatiën in ons blad van Dinsdag 7 Aug. 1.1. komt de volgende onjuistheid voor: Steun. De onder deze alinea ge noemde datum moet zijn 1 Septem ber inplaats van 1 Augustus. De Landb. Crisis-Org. v. Zeeland. BRESKENS. Zwemwedstrijden. Zaterdag houdt de zwemvereeni- ging „Scheldestroom" haar jaarlijk- sche Provinciale zwemwedstrijd, waarvoor weer groote deelname be staat uit geheel Zeeland. Des mid dags wordt in het bassin na verschei dene baan- en springnummers een polo-wedstrijd gespeeld tegen Sas van Gent. Des avonds te ongeveer 6.30 uur wordt de 1500 M. afstand- zwemmen in de haven gehouden. Hiervoor zijn thans 3 wisselbekers beschikbaar. Een voor de eerst-aan- komende dame, uitgeloofd door den Burgemeester van Breskens en vo rig jaar gewonnen door Mej. B. Muller uit Vlissingen; één voor de heeren uitgeloofd door Hotel het Wapen van Breskens, vorig jaar gewonnen door den heer F. Anraad te Vlissingen. Dit jaar is er nog een wisselbeker bij geschonken door het bestuur van Scheldestroom en wel voor Tiet eerst-aankomende lid dezer vereeniging. 11 et belooft een felle kamp te worden, daar, gezien de prestaties elders, de bezitters dei- bekers het hard te verantwoorden zullen krijgen. Roode Kruis. De afd. Vlissingen van het Roode Kruis zal Zaterdag a.s. met mede werking onzer V.V.V. een demon stratie geven van haar zoo nuttig werken. Het programma omvat 13 nummers, waarbij het behandelen van verschillende verwondingen on der diverse omstandigheden, bene vens het werken met een tweetal Roode-Kruishonden (redden van drenkelingen) zeer zeker de groote beteekenis van een Roode-Kruisaf- deeling zal doen uitkomen. CADZAND. Raadsvergadering. De heer I. M. de Bruijne was afwezig. De korting op de jaarwedden bij den vleeschkeuringsdienst zal verval len, nu 10 pCt. pensioenspremie ge heven zal worden. De rekening 1933 werd voorloopig vastgesteld op f 32622.35 in ontvang en op f 29101.87 in uitgaaf voor den gewonen dienst. De Prov. brandweerbond zal van advies dienen bij de aanschaffing van een motorbrandspuit waarom trent van een viertal fabrikanten een aanbieding was ontvangen. WATERLANDKERKJE. Bcoze stier. Toen de landbouwersknecht de P. een losgeraakte stier in de stal wilde brengen, ging dit met zeer veel moeilijkheden gepaard. De P. liep daarbij verschillende verwondingen op, o.a. aan het hoofd, zoodat zelfs nog geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. GROEDE. Strandfeest. Niettegenstaande het slechte weer zijn de V.V.V.-feestelijkheden op het strand uitstekend geslaagd. Honder den menschen hebben genoten van de kinderspelen, athletiek en ge- costumeerd voetballen, waarbij de muziekvereeniging haar onmisbare hulp verleende. Het strandbezoek is geweldig toe genomen. Dagjesmenschen uit Bel gië en Oost. Z.-Vlaanderen komen hun strandgenoegen zoeken. Bijna geregeld zijn reeds twee stranden bezet. CADZAND. Aanbesteding. Het Gemeentebestuur alhier be steedde (.1. Vrijdagmorgen aan de plaatselijke metselaars aan: le het bouwen van een brandvrije bewaarplaats voor 't Gemeente-archief; 2e het maken van eenig straatwerk. De inschrijvingen bedroegen resp. P. Mabelis f 809.en f 98 A. van Dale f 777,20 en f 117,50 J. van Luijk f 750,— en f110, A. Dlerings f 698,en f 125, Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, de brandvrije bewaarplaats aan A. Dierings en het straatwerk aan P. Mabelis. CADZAND. HUWELIJKEN: J. Kraaijmes j.m. 26 j. en E. Fre- mouw j.d. 27 jaar. BEVALLEN: A. Fremouw-den Hamer, d.; S. C. van Houte-Provo, z. Politierechter te Middelburg. Zitting van heden 14 Aug. De volgende personen werden ge dagvaard: M. A. d. B., 44 jaar, zonder beroep te IJzendijke, wegens beleediging van A. A. aldaar op 4 Juni 1934. Eisch f 10 s 10 d., uitspr. f 7,50 s 3 d. L. T. M. v. d. B., 54 jaar, tuinman te IJzendijke, wegens beleediging van E. E. P. W. aldaar, op 17 Juni j.l. Eisch f 20 s 10 d., uitspr. idem. POSTERIJEN. Rijksjtostspaarbank Gedurende de maand Juli werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 11664,77 Terugbetaald f 12852,16 Minder ingelegd f 1187,39 Nieuwe spaarbankboekjes 3. Afgeschreven f 700.— BRESKENS. Ingelegd f 11601,27 Terugbetaald f 10231,04 Meer ingelegd dan terugbet. f 1370,23 Nieuw spaarbankboekje 3. IJZENDIJKE. Ingelegd f 17669,25 Terugbetaald f 9693,21 Meer ingelegd dan terugbet. f 7976,04 Nieuwe spaarbankboekjes 7. OOSTBURG. Ingelegd f 12599,28 Terugbetaald f 14921,17 Minder ingelegd f 2321,89 Nieuwe spaarbankboekjes 4. SLUIS. Ingelegd f 6352,70 Terugbetaald f 2552,18 Meer ingelegd f 3800,52 Nieuwe spaarbankboekjes 4. TIJDSCHRIFTEN De Schijvenschouw. Het Augustusnummer van de Schijven- schouw opent met een artikel van Gustav Czopp, waarin de kansen voor een cultureel belangrijk nationaal gra- mofoonplaten-repertoire worden be sproken. We treffen verder de vaste kronieken aan over kiassiekmuziek, over jazzmuziek en disco-varia. Mr Merkel- bach vertelt van een Italiaansche zan ger, die in Parijs furore maakt. De Kroniek. Mr R. C. van Assen opent onder den titel „Op den goeden weg" het Julinummer van „De Kroniek", met een interessante bijdrage over onze regeering en haar politiek van aan passing, zulks naar aanleiding van het jaarverslag van den president der Ned. Bank. Van de overige artikelen noe men wij „Een gerechtvaardigd protest" en een beschouwing over de „Ten toonstelling Stad Tilburg 1934", ge kwalificeerd als een kranig en moedig initiatief. DUIVENSPORT. Nog Sneller. BRESKENS. Prijsvlucht Moescroen 12 Aug. 1934. Jonge duiven. Snelheid le 1480. A. Vermeulen le, Jz. Pleijte 2e, en 6e, Descamps 3e, 8e, 17e, Hamerlinck 4e. 18, 19e, Wisse 5e, 9e, P. Jacobs 7e, 13e, G. Boekhout 10e, 11e, 21e, A. van de Velde 12e, 22e, Riteco 14e, Faas Mz. 15e, Wisse Cz. 16e, Jn van Gijs 20e. Oude duiven. de Veij le, Jz. Pleijte 2e, Wisse Cz. 3e, A. Vermeulen 4e. Idem prijsvlucht Clermont 12 Aug. Snelheid le 1478. J van den Broecke le, Woittiez 2e, A. Versprille 3e, W. Klaaijsen 4e, C. Dierx 5e, J. Maas 6e, de Fouw 7e en 15e. P. Jacobs 8e, Faas Mz. 9e, W. Bruijnooge 10e, Riteco lie, J. Woit tiez 12e, Bondewel 13e, Wisse Czn. 14e. Wielerbaan Terneuzen. Naast Pijnenburg ook Frans Slaats van de Partij. Het heeft er schijn van, dat Zon dag a.s. héél sportief Z.-Vlaanderen te Terneuzen te hoop zal loopen, niet alleen om 's werelds grootsten zes- dagrenner Jan Pijnenburg in actie te zien maar óók om den geweldigen pacerenner Frans Slaats te kunnen gade slaan. Want, waarachtig alsof de aanwezigheid van Pijnenburg nog niet voldoende is heeft de Directie der Terneuzensche baan ook nog beslag kunnen leggen op den Nederlander Slaats, die verleden week te Apeldoorn nog den Franschen en wereldkam pioen Richard met 70 meters heeft geklopt. Slaats de energieke fondman zal n,l. een achtervolgingsrace van man-tegen- man-rijden tegen de opkomende ster op dit gebied Fred Verhaeghe, terwijl in den koppeiwedstrijd hij team zal vormen met Pijnenburg. Het behoeft nauwelijks gezegd, hoe zeer de aantrekkelijkheid der wedstrij den door de aanwezigheid van den beioemden Slaats nog zal verhoogd worden. Het staat nu wel vast dat Pijnen burg, Debruycker, Deneef en Buschen- hage een serie sprintmaches zullen rijden van man tegen man met optel ling van punten. Hij die de meeste punten verzamelt wordt winnaar. Naast deze schitterende voorwed strijden komt dan de achtervolgings race Slaats contra Verhaeghe, welke laatste meteen in de gelegenheid wordt gesteld om zijn „kunnen" in de hoo- gere klasse te demonstreeren. En dan de koppelwedstrijd! Een programma om van te watertanden. Nooit te vo ren is een dergelijk programma op een der Zeeuwsche banen vertoond, het geen zich nu veropenbaart, daar van West- als Oost-Z.-Vlaanderen de sym pathie-betuigingen binnenkomen. Het zal dus zaak zijn om Zondag a.s. zich tijdig van een plaatsbewijs te voor zien, daar de duizenden en duizenden zich vroegtijdig voor den ingang zullen verdringen om zeker een goed plaatsje te bemachtigen voor het aanschouwen van deze grootsche demonstratie. Singelloop te Middelburg. Zaterdagmiddag is te Middelburg de jaarlijksche Singelloop gehouden over een afstand vair 3700 M. Evenals verleden jaar werd win naar van den wJsselbeker B. G. Moermond van Rust Roest te Zie- rikzee in 10 min. 46.8 sec. (v. j. 10 m. 45.5 sec.); 2 was G. A. van Zijen eveneens van Rust Roest in 10 min. 51 sec. Verleden jaar kwam deze looper als 11e aan; 3 was M. P. Bruinooge van Odidas te Groede in 11.03 sec. (v. j. 11 min. 2.6 sec.); 4 was L. A. Schouls van Rust Roest te Zierikzee in 11 m. 9.8 sec. Hoogwatergetij Breskens DAGEN vra nam Zomertijd. Woensdag 15 Aug. 4 52 5,16 Donderdag 16 5,27 5 51 Vrijdag 17 6.07 6,31 Eerste Kwartier Zaterdag 18 Aug. om 5,52. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 15 Aug. nam. 8,57 Donderdag 16 8,55 Vrijdag 17 8,53 13. „Ik versta haar wel," „Mijn grootmoeder leerde mij jjjkei van de oude taal der Inca's, racht Indianen die ons gered hebba nog van de onbekende stammen, dj nooit aan de bleekgezichten hj jjpCS onderworpen. Niemand weet' ,(K hun bestaan, hun land is onbf 1 baar voor de witmenschen, ma kennen de blanken wel en dj iederen onvoorzichtige, die ovi "i!, rotsen tot hun gebied doorè r;;t We zijn nu gevangenen van - vreemde meisje, wier vader gel is over het Rijk der Indiani wil ons meenemen, maar we nooit meer terug. 14. De Indianen liepen inm vol verbazing om de vreemde heen, en vooral de kleine In< sche prinses was vol belangste lgj Frank moest bij haar kome door gebaren en met hulp van lukte het, om haar te doen b pen, hoe ze op het plateau gek waren. En alsof ze bang was haar gevangenen met de groot gel zouden ontsnappen gaf kort bevel en, voortgeduwd eenige krachtige mannen, wert machine naar den afgrond geb: di id ui de lam ,de van it d en o iij s dat (logt nest ispoi aar Wie tijd voor praten hetl I ge De nationaal-socialisten houd#' soms zonderlinge methoden om het volk in hun zin op te voe Zij schrikken daarbij niet voori gewone middelen terug, maar a reiken met die eigenaardige pi 1 stt' gogische maatregelen ook wel* een ongewoon succes, meldt dtC' Pe Zoo is in een klein stad) a den Oder bijvoorbeeld de ba,: 5K, meester er toe overgegaan eent#etPs te maken aan de 't verkeer stt slechte gewoonte van vele vroi om op straat uren lang met te staan praten. De politieaj vermanen de praatzieke dame" door te loopen, maar schrijven merkt de namen van hun slachti op, die dan enkele dagen late: paar knotten sajet of wol thui stuurd krijgen met de schril opdracht binnen een bepaalden zooveel paar sokken te breien ™s te'leveren bij het bureau van de r. Wi lionaal-socialistische liefdadigheie Spit actie. 'p De burgemeester verklaart in K s,e< begeleidenden brief, dat de betrei ken dames blijkbaar veel tijd 0j 'M hebben, want dat zij op dat en 4 loi punt van de stad en van zoo tot z° aa; laat hebben staan praten, zoodat iv zeker ook voldoenden tijd zullen W Iers ben om een paar sokken te bren at voor werklooze arme volksgenoot^ i De actie van den burgemeester bed [eir een verrassend effect gehad. De ee isd ste paren sokken zijn inderda» hc prompt afgeleverd, maar na enke ij dagen zag men nergens meer o a straat pratende groepjes vrouwen. ajn

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2