jeuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. let bittere erfdeel. Lste N mat iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens De steun. FEUILLETON 30 •Ik e'ioof eerder, dat dominees Os kunnen praten als menschen [<efle jongen," zei hij. „En kunnen en denken als zij. Wij zijn apart ras". i\hoe staat het dan met Billy aibara?" Severn sprak nog hef- °&aanks den kalmeerenden ernst Binnenland Jaargang Dinsdag 14 Augustus 1934 Nummer 3958 ^reskensche courant 6 etf. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40. Franco per post per jaar f 5.00. Buitenland per jaar 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) o onlangs ingediende wetsont- dat beoogt de lasten van de Joozenzorg niet alleen, of in [dzaak te laten drukken op de jte gemeenten, waar uiteraard de rkloosheid het grootst is, doch or het geheele volk, heeft bij de sturen dier groote gemeenten, wei- jrt geestdrift uitgelokt, schrijft „De IcurantOp de meeste secreta- lën is men nog hard bezig uit cijferen welke voordeelen het ont- bcifcp,tot wet geworden, zou kunnen eigen. En de eerste indruk is dat ■in.kt niet zal meevallen. Als wij goed f ju ingelicht heeft ook de Vereeni- v ij van Ned. Gemeenten het wets- le-| twerp in studie, en men kan bin- nkort een uitvoerige memorie om- ent deze belangrijke aangelegen- id tegemoet zien. Bovendien schij- Biook de groote fracties in het l m uitaent zich met deze zaak bezig 1 'Kouden. üBto is daarom niet onwaarschijn- 30p dat in de Tweede en Eerste ^mer pleidooien ten gunste der n(r »te gemeenten gehouden zullen rden, en wellicht zullen tijdens U, openbare behandeling, welke ver- I\i edelijk begin October zal plaats iqj jben, eenige wijzigingen ten bate 1 de groote werkloosheidscentra ■psden voorgesteld. Het zal echter zaak zijn, dat de jeering voet bij stuk houdt, want e ongaarne wij het ook oonsta- iren, het financieele beheer der Bote steden, is in de periode die hter ons ligt, niet van dien aard «eest, dat Den Haag de teugels o vieren. >tot jet Intusschen zullen de gemeentebe- fcren daarom goed doen, rekening I houden met de mogelijkheid, dat effect van het wetsontwerp, be ien de verwachtingen blijft en der Jive uit te zien naar andere midde len einde de kosten der werk- bsheidsondersteuning te beperken, foreerst komen daarvoor in aan- biting de administratie van de kloosheidszorg zelf. Het is be- lelijk, dat met de sprongsgewijze door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door fc.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 - -Misschien niet, maar het hoort I Jullie baantje om den splinter 'de oogen van andere menschen ■halen, maar daarbij vergeten jullie Mraaid dikwijls den balk in jullie tel oogen," antwoordde Gair 14,' wrp, *-r was zooveel nadruk in zijn dat de dominee het als een 14. '^Ie beschuldiging voelde. "at bedoel je daarmee?" vroe ronduit. „Ik heb jou mijn mee- ?eze!??» ^et n^et meer dan ~at jij nu de jouwe over mij 7 45|tn?" Z^n &r*even> ouwe jon 5,40 toeneming van het aantal werkloo- zen, ook de administratie is toege nomen, en dat daarbij de efficiency niet steeds in het oog kon worden gehouden. Bovendien is het een feit een treurig feit dat in niet weinige gevallen steun wordt ge trokken door lieden, die allesbehalve in de termen vallen om steun te verkrijgen. Deze bedrogsgevallen ko men vooral voor in de groote ge meenten. Een stevige controle, en vooral een onophoudelijke controle, blijft naar onze overtuiging nood zakelijk, en zal zonder twijfel de kosten, welke daarmee gemoeid zijn, dubbel en dwars vergoeden. Wij wenschen echter vooral te wij zen op een ander euvel, dat in Am sterdam een bedenkelijken omvang heeft aangenomen. Steeds grooter wordt het aantal werkloozen, dat uit de provincie zich in Amsterdam „vestigt" en dat dan onder de Ar menwet valt en door Amsterdam ge steund moet worden. Bij onze in formaties ter bevoegder plaatse, ver nemen wij dat dit aantal zeef groot is een bepaald cijfer kon men niet noemen en dat de wet daar tegen slechts onvoldoende waarbor gen biedt. Eerst wanneer er goede redenen bestaan om te vermoeden dat tot de komst van den werklooze en zijn gezin naar de nieuwe ge meente, eenige invloed van of van wege B. en W. of een burgerlijke instelling in de vorige verblijfplaats heeft meegewerkt, kan deze vorige verblijfplaats voor korten of langen tijd worden aangesproken voor de kosten. Men zal inzien, dat deze bepaling der Armenwet in verreweg de meeste gevallen, ondeugdelijk is. Het is dan ook een zeldzaamheid dat dit z.g. afschuivingsartikel van de Armenwet wordt toegepast. Nu dit euvel zulk een omvang heeft aangenomen, vragen wij ons at of wetswijziging niet hoogst ge- wenscht is. Het is een dwaasheid werkloozen opeen te hoopen in de 'groote steden, waar de kosten van het levensonderhoud grooter zijn dan op het platteland en waar zij gemak kelijk het slachtoffer worden van staatsondermijnende propaganda. Men staat hier voor een uiterst moeilijk probleem, dat zoowel we gens financieele als politieke rede van de vraag. „Jullie doen precies wat jullie zelf willen met hen, jij en Lady Bridget. Zij willen zich engageeren, jullie wilt het niet heb ben. Het zou een goede manier zijn om jullie liefde voor hen te bewij zen" met een hatelijken nadruk „en hun hun zin te geven, arme duivels. Maar je bekijkt de zaak niet van dat standpunt als het jezelf betreft. Je maakt jezelf wijs, dat ze te jong zijn, en nog niet weten wat ze willen en zoo voort. Maar dat is het heelemaal niet dat weet je heel goed. Het is niets dan egoïsme zuiver egoïsme, omdat jij en Lady Bridget geen afstand willen doen van jullie respectievelijke oogappelsStel je dus niet aan Alec, en ga niet preeken. We pro beeren allemaal onzen zin te krijgen als we eerlijk zijn. En ik ben van plan te probeeren den mijnen te krijgen". En met die woorden verliet hij de kamer en ging naar boven en naar bed, en Fane bleef achter om de menatale en moreele chaos onder de oogen te zien, die door een veel wreeder en scherper zoeklicht was blootgesteld, dan dat hetwelk Bar bara onwillekeurig had laten vallen. Hij bleef lang zitten, alleen bij de doovende houtblokken terwijl ge deelten van Gairs driftige woorden weer tot hem terug kwamen „Zij willen zich engageeren maar jullie- wilt het niet hebbenHet nen, niettemin opgelost moet wor den. Het minste wat de groote ste den kunnen eischen is, dat zij niet kunstmatig met het onderhoud der werkloozen uit de provincie worden belast. Indien men deze kwestie van den financieelen kant aanpakt, zal men het gemakkelijkst tot een op lossing komen. De Reisweek Courant. o De Reisweek Courant is uitl Wij hebben dit tien pagina's tel lende blad, hetwelk door de N.R.V. als organisatrice van de eerste Ne derlandsche Reisweek aan ieder le gitimatiehouder gratis wordt toege zonden, eens aandachtig doorgeno men. Ruim 8 pagina's zijn geheel gevuld met opgaven van de talrijke reducties, welke de Spoorwegen, K.L.M., A.T.O., Reederijen, Natuur- en Zwembaden, Dierenparken, rond ritten, tramwegen, openbare en gees telijke instellingen, bioscopen, Kur- hausconcerten ende jr 700 ho tels en pensions verleenen. Voor waar niet gering. Ook de reducties zelf zijn interessant. Wij lezen b.v.. om eens een enkel voorbeeld uit de zeer vele te noemen hoe een houder van een legitimatiebewijs in de Reisweek een dag-abonnement op de Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij kan verkrijgen voor de helft van den prijs (gewone prijs f 2.50, in de Reisweek f 1.25) welk dagabonnement geldig is op alle lijnen van deze onderneming. En zoo zijn er zoovele reducties ook op dagtochten mogelijk, dat zij die in de Reisweek geen vacantie hebben of kunnen nemen, toch op een middag, of op Reisweek-Zondag (26 Augustus) buitengewoon aardige en goedkoope uitstapjes kunnen ma ken. Een heel typisch Reisweek-resul taat is b.v. ook, dat een houder van een 8-daagsch abonnement (in de Reisweek f 11.50) waarop men zooveel en zoo vaak men wil op het Nederlandsche Spoorwegnet mag reizen, recht heeft op een geredu ceerd biljet per autobus van Alkmaar naar Leeuwarden. Wanneer wij nu weten, dat zulk een buskaartje nor is niets dan egoïsme, zuiver egoïs meDie beschuldiging martelde hem en voor het gerechtshof van zijn eigen pijnlijke eerlijkheid moest Alec er de waarheid wel van bekennen. Hij en Lady Bridget die den jongen en het meisje zoo lief had den, zuiver en onzelfzuchtig in de meeste dingen, onderwierpen hen hierin aan de overmacht de ver Iammende, ontzenuwende overmacht van een oudere generatie over een jongere. Daar moest een -eind aan komen, ze moesten vrij worden gelaten. Langzaam en pijnlijk want, zoo als hij aan Gair had gezegd, „we zijn geen apart ras," bevocht Alec zijn eigen wil, zijn eigen verlangen in deze zaak en de moeilijkheid van dit gevecht toonde hem aan hoeveel zelfzucht, hoeveel instinctmatig, on bewust zorgen voor eigen geluk had gescholen achter zijn weigering om een engagement van zijn dochter met den man, dien ze liefhad, toe te staan. Doch eindelijk overwon hij de eischen van het vaderschap in hem. En toen dit besluit genomen was ging ook hij de wenteltrap van de pastorie op en naar bed. Morgen zou hij Lady Bridget opzoeken en met eigen handen den eersten steen leggen van het pad dat Barbara van hem weg zou voeren -en haar vrij zou laten om haar eigen leven te leven. maal f 3.- kost en voor een houder van zulk een abonnement slechts f 0.75, dan is hier toch wel een daad werkelijk bewijs, dat deze Reisweek- organisatie voor de toeristen in eigen land van zeer groote beteekenis is. Want ook bootvaarten maakt men voor een koopje. Musea, openbare en geestelijke in stellingen geven hun schatten voor bijna niets te zien. Holland stelt nu waarlijk vele zij ner schoonheden tegen den laagst mogelijken prijs onder veler bereik. Onze lezers dus, die in de Reis week vacantie hebben, kunnen er in den breede van profiteeren, maar ook hun, die niet zoo gelukkig zijn in deze Reisweek vacantie te kunnen nemen, raden wij aan op Reisweek- Zondag of op den middag daarvoor toen minstens één uitstapje in ons eigen mooie land te ondernemen. Er zijn er altijd nog genoeg, die nog nimmer langs de Vecht gingen, een tochtje over de Kager en Brase- mer Meren maakten, Marken en Vo- lendam bezochten, in een boot door onze havens kruisten, of een rondrit per autocar maakten door provincies, welke zij nog niet zagen; voor wien de vaart rond den Pannerdenschen Kop nog nieuw is, voor wien een vliegtocht boven het eigen land nog een openbaring moet worden, voor wien,maar lezers, vult U het zeif maar aan. De gelegenheid om het op de goedkoopst mogelijke wijze te doen is er nu. Men behoeft slechts in het bezit te zijn van een ligitmatiebewijs dat kan worden aangevraagd bij de Nederlandsche Reisweek-Organisa- tie, Laan van Meerdervoort 53-D., 's-G-ravenhag-e, Centraal Bureau der Nederlandsche Christelijke Reisver- eeniging, Weteringkade 22-a., 's-Gra- venhage, Centraal Bureau der Ne derlandsche Reisvereeniging voor Katholieken, Heerengracht 215, Am sterdam (C), Alg-emeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, Lange Voorhout 102, 's Gravenhage of een der plaatselijke Vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer. Wie het niet afhaalt zende een 6 ct. postzegel voor toezendings kosten. 0 XXI. Avonturen. Een bewolkte hemel en een lichte damp over blad en gras voorspelden een goeden jachtmorgen, toen ein delijk de dag van de meet op Windy croft was aangebroken. Er heerschte een gezellige drukte in huis. Be dienden liepen af en aan en een vroolijke troep jagers was in de be timmerde hall bij elkaar. Daar was een oude kloostertafel gedekt met smakelijke schotels sandwiches en saucijzenbroodjes, terwijl glazen en goud gekurkte fiesschen. karaffen en ouderwetsche bekers uitnoodi- gend blonken en schitterden in het vluchtige zonlicht. Van buiten weerklonk het stam pen van ongeduldige paardenhoe ven, die onwillig wachtten onder de hoede van de stalknechts tot hun berijders, die bezig waren zich te goed te doen aan de vele heerlijke zaken, die binnen waren neergezet, zouden gelieven te verschijnen, ter wijl nu en dan het scherpe klappen van de zweep weerklonk als de op zieners den een of anderen hond beletten om af te dwalen of te vech ten met een buurman, of het ge lijkmatig gekletter van hoeven als een laatkomer de oprijlaan inkwam. Er was geen enkele meet meer populair dan die te Windycroft en de leden van de jachtclub waren in vollen getale opgekomen. Zelfs Sir Een ontmoeting met de Koningin in Noorwegen. Toen de Chr. Huygens Zaterdag avond het plaatsje Ulvik in Har- danger bereikte, waren de blikken van bijna alle passagiers aan boord gericht op het Brakanes hotel, met zijn grijze beschildering scherp af stekend tegen de brons-groene berg- massieven, die vrij steil achter het vriendelijke dorpje oprijzen. Van alle passagiers had zich een zekere op winding meester gemaakt, maar de afstand van het schip tot het hotel was te groot om met eenige zeker heid te constateeren of de dame, die zich ginds in licht costuum op den aanlegsteiger van Ulvik bewoog, inderdaad onze Koningin was. Totdat de op het schip achterge bleven passagiers zekerheid kregen. Want toen het oogenblik aanbrak, dat de barkassen en sloepen van de Chr. Huygens van den steiger ver trokken, om de passagiers, die per auto een dagtoer Eidfjord, Hanga- stoï, Vosse, Ulvik hadden gemaakt, weer aan boord te brengen, zag men zakdoekengewuif en hoorde men in de verte de klanken van Tiet Wil helmus over het water klinken, een moment dat iedereen aan boord zichtbaar ontroerde. Toen begreep men aan boord, dat den mede-passa giers het voorrecht ten deel was gevallen, de Koningin en, misschien wel de Prinses in Ulvik te ontmoe ten. Wat was er gebeurd? Toen om streeks acht uur de auto's, die de toeristen naar Ulvik hadden ge bracht, op den steiger van dit dorpje arriveerden, zag men Prinses Juliana in den tuin van het Brakanes Hotel wandelen. Zij zouden geen echte Ne derlanders geweest zijn, als zij niet onmiddellijk het Wilhelmus hadden ingezet, een attentie, waarvoor de Prinses vriendelijk wuivend dankte. Even later verscheen ook de Konin gin. H.M. begaf zich naar de ver zamelde passagiers en informeerde belangstellend, of de reis naar ge noegen was geweest en aan welke excursie zij hadden deelgenomen. Inmiddels waren nog enkele bar- Francis had besloten deze bijeen komst met zijn tegenwoordigheid te vereeren, tot groote vreugde van Carol, daar de dagen dat zij op jacht mocht gaan altijd afhingen van de lust die haar echtgenoot er in had en ze nooit mocht meegaan ais hij haar niet vergezelde. Misschien had het bekend maken van de verloving van de dominees dochter met den erfgenaam van Windycroft veel bijgedragen tot den grooten toeloop naar deze meet. Want datgene waar Barbara vaag op gehoopt had was eindelijk waar heid geworden. Alec Fane had zijn voorgenomen bezoek aan Lady Brid get gebracht en na een lang en ta melijk bedrukt gesprek tusschen de beide oude vrienden was permissie gegeven tot het engagement van de jongelui. Het nieuws was de heele omtrek doorgegaan, zooals nieuwtjes altijd vliegen op het platteland en de gelegenheid van de „meet" te Windycroft was meteen een gele genheid om hen te feliciteeren. Er was dus veel gelach en veel vroo- lijkheid dien morgen in de deftige, oude, betimmerde hall, er werd op de gezondheid van het paar gedron ken en een stroom van goede wen schen en van vriendelijke plagerijen vervulde de lucht. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1