I! Breskensche Courant 200 100 25 I van c^en Net bittere erfdeel. S, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Onze West. FEUILLETON ^e\axu$Y\}V ^ev\c\v\. Mte Jaargang Dinsdag 31 Juli 1934 Nummer 3954 1 aan. achines aard" EGEN 'S et 'P eej 'k aan- 3EDE. fëONNEMENT: kwartaal 1,25 lui Brakcns ,40. üaiand f 6,50 per jaar. „lagsblad per kwar- j I 0,65: an buiten „Itnj f 0,725. Bui- ItfJ f3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Ad verten tiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. J. C. LE BLEU, Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 A D VER TENTIÈN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regei Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. U^f/5 verzekering voor de tegen ongelukkenen ,001 Je volgende bedragen: gld bij dood w-j m* gld bij ver- gld bij ver- a gld bij ver door lies van een J\) es üan een dmL I J lies van een een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhagt gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij ver lies van een wijsvinger I s-\ gld bij verlies anderen vinger 0 dezen tijd van onrust en op- jng, van gevaren en geweld, alle landen, trots de Ontwape- (sconferenties, zich wapenen en stvallig de een de ander beloerd deze toch niet meer oorlogsma- al aanmaakt, dan voorgeschre- is, past het ons zeker even stil staan bij de herinnering, dat het jag driehonderd jaar geleden is schepen van de West-Indische npagnie onder bevel van Wal- ck in de St. Annabaai de ankers en vallen. )e N. R. Crt. wijdt hieraan de [gende beschouwing: ir is iets wonderlijks in die oude chiedenissen van zulke tochten, met de primitieve hulpmiddelen dien tijd den ganschen aardbol er werden ondernomen. Er is een or ons verbluffende koelbloedig- eidin. De plannen werden gemaakt tt nuchtere zakelijkheid, een zake- dieid, welke zich bij de ontwerpers an die plannen, die zelf thuis ble- m, ook uitte in een beknibbelen de uitrusting en bewapening van expedities. Eigenlijk lijkt het al- een wonder, wat onze natie, ter- tfjl zij nog in haar tachtig jarigen mijd voor vrijheid gewikkeld was, Bdernam en tot stand bracht. Zij was bezig in het Oosten een ederlandsch koloniaal rijk te stich- i, zij het ook tegen den eigen wil rer machthebbers thuis. Zij werd dreven door den verren blik van mnen als Jan Pieterszoon Coen door den drang der omstandig- den, welke haar telkens noodzaak haar macht uit te breiden om ar handel te beschermen. minder dan in het Oosten is kolonisatie in het Westen het iel van onze ondernemingen. Wel aren in Brazilië en later in Nieuw- ederland de daar gevestigde Ne- irlanders vervuld van hoogere na- male idealen, maar de West-Indi- he Compagnie had geen ander doel an het onderhouden van kleine estigingen als stations voor de koop aardij en voor de kaapvaart. Zoo onze vestiging in Amerika niet irzaam geweest, behalve op en- Ie punten, waarvan de eilanden door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Dat is een heel gevaarlijke jon gman, liefje," zei ze. „Neem de ftad van een oude vrouw aan en sPeel niet met vuur". Her riek lachte een kort, hard chje. »Ik ben veilig voor dat soort vuur Ik denk, dat het gauw zou afkoelen zooals indertijd met Rex als hij tost wie mijn vader was". Lady Bridget schudde haar hoofd »Ik geloof, dat je je daarin zoudt v'orgissen. Zooals ik Gair ken en ik geloof, dat ik dat vrij goed d°e zou het hem geen zier kun neo schelen of de vader van de vrouw, die hij liefheeft, goed of slecht WasEn hij heeft jou lief". Lr gleed een flauw lachje om "erricks lippen toen ze aan de stormachtige scène van daareven dacht. "Hij schijnt het zich ten minste e verbeelden," gaf ze bitter toe. groep Curagao er een is. Voor ons, nakomelingen dier 17de eeuwers, die midden in den vrij heidsstrijd er op uittrokken en er in slaagden om den wereldhandel te beheerschen, die er voor zorgden, dat wat Europa aan goederen van verre landen noodig had, door onze handen ging, zijn dit alles feiten, die wij bij gelegenheden met trots herdenken, maar die toch altijd iets onbegrijpelijks behouden, als wij ons in de moeilijkheden indenken, waar mee onze voorouders te kampen had den. Het zijn intusschen juist die moei lijkheden geweest, welke ons den weg gewezen hebben naar de grootheid. Het is in de wereldgeschiedenis geen vreemd verschijnsel, dat strijd en te genslag den weg banen naar macht en welvaart, en evenmin, dat weelde en voorspoed naar omlaag voeren. Schiller heeft in zijn Geschiedenis van den afval der Vereenigde Ne derlanden van de Spaansche regee ring dit geschreven: „Spanje voerde dezen kostbaren oorlog met dood, onvruchtbaar goud, dat nooit in de hand terugkeerde, die het had uit gegeven. De schatkamers der Re publiek waren vlijt en handel. Het eerste verminderde, de laatsten ver menigvuldigden zich in den loop van den tijd. Naarmate de hulpbronnen zich tijdens den langen duur van den oorlog vormden, begon de Re publiek eigenlijk eerst daarvan te oogsten. Het was een dankbaar zaai sel, dat laat, maar honderdvoudig teruggaf; de boom, welks vruchten Filips had vernietigd, werd een ge velde stam en bracht ;geen groen meer voort". Het is de vijandschap van Spanje geweest, die ons voortgedreven heeft naar onze grootheid als koloniale mogendheid. Zijn heerschappij over Portugal verhinderde ons, de han delswaren uit de verre gewesten van dat land te bekomen en wij zochten zelf de wegen daarheen. Zoo kwamen wij in het Oosten. Maar meer nog was het de strijd tegen Spanje, die ons naar het Wes ten dreef. Na afloop van het 12 jarig bestand, dat niet tot den vrede had mogen leiden, voerde de Re publiek den heropenden strijd door een offensief tegen de Spaansche bezittingen en schepen. Daartoe „Wees dan op je hoede, tenzij je van plan bent met hem te trou wen. Gair heeft altijd veel te veel zijn zin in alles gehad om een te genslag zoo licht op te nemen. Heb je hem werkelijk geweigerd?" „Natuurlijk zooals ik iederen man zou weigeren. U weet heel goed, Mim, dat ik nooit kan trou wen". „Waarom niet?" Herrick kromp ineen bij die vraag. Doch zoo Lady Bridget dit al op merkte nam ze er toch geen notitie van. Nu ze eenmaal besloten was dat een zekere wond, die ze wist dat bestond, gesondeerd moest wor den, was ze niet van plan zich van dat heilzame voornemen te laten af brengen omdat de patiënt ineen kromp. „Waarom niet?" herhaalde ze, toen Herrick niet antwoordde. Het meisje wendde het hoofd naar haar toe. „U schijnt te hebben vergeten wiens dochter ik ben," zei ze einde lijk zacht. „Wil je daarmee zeggen, dat je de gedachte aan een huwelijk uit schakelt, alleen daarom?" vroeg Mim ongeloovig. Herrick keek haar aan. „Natuurlijk," zei ze heftig. „Rex heeft me duidelijk getoond hoe een man denkt over het huwelijk met de dochter van van een dief vooral werd de West-Indische Com pagnie opgericht en de behoefte aan een steunpunt in de buurt van Bra zilië voor onze kaapvaart en onzen smokkelhandel met de Spaansche ko loniën gaf ten slotte den stoot tot de expeditie naar Curasao. Aruba en Bonaire kwamen onge veer tezelfder tijd in onze handen en ook de Bovenwindsche Eilanden St. Eustatius, Saba en St. Martin. Van dit laatste moesten wij spoedig een deel aan de Franschen afstaan, maar overigens is in den loop dezer drie eeuwen ons grondgebied merk waardigerwijze onveranderd geble ven. Al is het dan nooit de bedoeling onzer voorvaderen geweest, te ko- loniseeren, zij hebben huns ondanks door den loop der omstandigheden in Oost en West een groot koloniaal rijk gesticht, dat in zijn geheel van de allergrootste beteekenis voor ons volk is geweest en waaraan het zijn beteekenis en aanzien in de wereld direct en indirect grootendeels dankt Eenmaal in het bezit van deze verre landep, hebben wij er een be leid gevoerd, zooals de inzichten en zeden van den tijd en de politieke en de oeconomische omstandigheden meebrachten. In den eersten tijd van onze heerschappij over Curagao ont stond daar welvaart, vooral door den slavenhandel, die er een wereld markt had. In de 19de eeuw is gaandeweg een achteruitgang inge treden, maar de petroleumraffinade- rijen, die de olie van Venezuela ver werken, hebben plotseling een groo te opleving gebracht, die eerst dooi de wereldcrisis sterk is verminderd Toch is dit gebiedsdeel er nog beter aan toe dan vele andere landen. Zoo heeft de loop der geschiedenis met al zijn toevalligheden, zijn lots wisselingen, die soms zoo vreemd schijnen, maar toch altijd weer haar oorzaken hebben, deze eilandjes aan het andere eind der wereld reeds drie eeuwen aan Nederland gebon den. Nu wij met dankbaren eerbied de kloekmoedigheid dier Neder landsche zeevaarders herdenken, die dezen band gelegd hebben, behoeven wij niet alles wat in dien tijd is voor gevallen met critischen geest te on derzoeken en zeker niet af te wegen naar de beginselen, die thans het staatkundige leven moeten beheer- Dat waren dezelfde woorden die hij gebruikte, een dief en een zelfmoor denaar". „Zoo, dus je hebt je dat idee in het hoofd gehaald". Lady Bridget dacht even na. „Ik vind niet, dat je Rex Dereham als de representant van zijn heele sexe behoeft aan te nemen". Ze zweeg weer even en ging toen voort: „Mac Kenyon is een heel ander type van man". Een felle blos steeg Herrick naar het gezicht. „Wie hoe Ze stamelde en hield op. „Ik raadde het," zei Mim en haar oogen waren opeens heel zacht en teer. „Och liefje, het was niet heel moeilijk om te zien hoe de zaken tusschen jullie stonden als je ge weten hebt, wat het zeggen wil om zelf lief te hebben en bemind te wordenHeeft hij je al ten hu welijk gevraagd?" Ja". „En heb je hem afgewezen?" „Ja. Niet omdatik niet van hem hield. Maar juist omdat ik het wel deed". Op de haar eigen lieve manier had Mim haar uit haar geslotenheid gehaald en ze ging voort: „Ik zou niet met Mac kunnen trouwen, tenzij hij de volle waarheid wist, en ik kan hem "de waarheid niet vertellen Als ik het deed," voegde ze er bitter bij, „zou hij niet eens meer met me Met ingang van Zaterdag 4 Augustus a.s. zullen wij ons blad aanmerkelijk uitbreiden. Vanaf dien datum hopen wij iederen Zaterdag met een dubbel blad uit te komen, waardoor wij een verscheidenheid van popu laire rubrieken zullen kunnen opnemen, zooals: Hoofd artikel, Weekpraatje, Binnen- en buitenlandsch overzicht, Kameroverzicht, Pluimveeteelt, Voor huis en tuin, Kort verhaal, Ontspanningshoekje voor volwassenen, enz. Een geïllustreerde kinder- en vrouwenpagina plus een ac- tueele fotopagina doen ons blad daarbij geheel aan de moderne eischen aanpassen. Een andere nieuwigheid, in het belang der adverteer ders, brengen wij in den vorm van „Kleine advertentiën". Wie een dienstbode zoekt; wie zich als zoodanig verhu- •ren wil; wie een huis te koop of te huur heeft of zoekt; wie een bepaald artikel ter overname vraagt of aan biedt; enz., zij allen kunnen van deze populaire rubriek gebruik maken. De prijs bedraagt 40 cent, uitsluitend bij vooruitbetaling. De advertenties mogen hoogstens 5 regels beslaan met recht van eventueele bekorting onzerzijds. De gratis ongevallenverzekering zal met denzelfden datum komen te vervallen. Wij twijfelen niet, of deze belangrijke uitbreiding, welke geheel gratis wordt gegeven, zal met de instel ling der populaire rubriek „Kleine advertentiën" door onze lezers ten zeerste worden gewaardeerd. Wij reke nen dan ook op hun medewerking, om ons blad bij vrienden en kennissen aan te bevelen, opdat onze lezers kring nog uitgebreid zal worden. DE UITGEVER. BRESKENS, Juli 1934. schen. Wel kunnen wij in het alge meen vaststellen, dat zeker niet alles in overeenstemming met de huidige begrippen is geweest. Daarbij past de overdenking, dat b.v. de slavernij eerst in 1863 werd afgeschaft. Maar voor ons huidig bewind gel den ten volle de beginselen van de zen tijd en daaronder behoort de opvatting, dat het beheer van een kolonie in de eerste plaats plichten willen trouwen". „Daar ben ik nog zoo zeker niet van," antwoordde Lady Bridget kalm. „Liefde is een wonderlijk iets". Misschien gaf ze onbewust ui ting aan de wonderlijkheid van haar eigen liefde voor Quintis Lindris een liefde, die triomfantelijk stand gehouden had in spijt van zonde, schande en ellende. „Ik geloof niet, dat je het recht hebt aan te nemen, dat Mac datgene wat in het verleden gebeurd is, tus schen jou en hem zal laten staan," ging ze ernstig voort. „Waarom zou je hem de heele waarheid niet ver tellen en hem de kans geven de kans, Herrick," haar stem was vol aandrang, „om groot te zijn?" Het meisje schudde het hoofd. „Hij zou de gelegenheid piet aan grijpen," zei ze droogjes. „Ik heb geen illusies meer omtrent mannen". Lady Bridget glimlachte droevig. „Dat hebben heel weinig van ons, over de mannen in het algemeen, al doen we ook nog zoo alsof. Maar iedere vrouw heeft illusies omtrent één man in het bijzonder den man, dien ze liefheeft". „En moet er later voor boeten," antwoordde Herrick. Ze had er eens voor geboet en zwaar ook en juist in den tijd van haar leven dat ze het meest vatbaar was voor indruk ken en de bitterheid daarvan was nog in haar hart. „Nee, Mim, ik oplegt. De vervulling van die plich ten verschaft voldoening en ook waardeering van de wereld en van de kolonie zelf. Het is ook alweer -een merkwaar dig feit, -dat dit kleine gebiedsdeel, zoo ver weg, met een gemengde bevolking, voortkomende uit veler lei rassen en volken, en welker meer derheid een andere taal spreekt, zich steeds ten volle bewust is, een deel kan het Mac niet vertellen. Ik c niet riskeeren om alles te verlie; Ik wil liever houden wat ik heb alleen maar zijn vriendschap, da toch ook iets". Haar lippen beefden en Lady B gets hart kromp ineen van O' weldigend medelijden met dit ge leven, dat voorbestemd sch te zijn om al bij den aanvang remd te worden. „Vertel het hem dan piet," ze impulsief. „Er is geen enkele den waarom hij het hoeft te we Hij trouwt met jou niet met vader. En misschien zul je het la als je geleerd hebt hem te verti wen en op zijn liefde voor jou bouwen, gemakkelijker vinden hem de heele geschiedenis te 1 tellen". „Dat zou ik niet kunnen dc het zou niet eerlijk zijn," antwoc de Herrick. „Misschien o n< er is heusch geen uitweg, heu niet". „Ik weet zeker, dat je er e een zult vinden," antwoordde M Ondanks de ondervindingen die leven haar gebracht had of - het misschien juist daardoor? 1 ze een onuitroeibaar vertrouwen de menschelijke natuur. „Ik w dat ik je helpen kon, maar ik loof dat alleen de tijd dat kan -doe 0 .(Wfltdt vervolgt

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1