lil: S m^SGUGDL Algemeen overzicht. o— Gewestelijk Nieuws De Gebroeders Knoopens .A! m OOSTBURG. Benoeming Bi) Kon. besluit Is benoemd tot leeraar aan de R H. B. S. te Leeuwar den de heer J. W. Haverkamp, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als leeraar aan de R. H B. S. alhier. R. H. B. S. In onze vorige opgaaf was ver geten te melden als geslaagd voor Afd. B. de heer A. Termont te IJzendijke. Donderdag slaagden voor het eind examen R. H. B. S.. A-afdeeling: T. Faber Oostburg, F. v. d. Hooft Knocke, R. v. Mazijk Sluis, J. v. Meenen Groede, Jo Weijkman Bres kens. Afgewezen 1. Bij het toelatingsexamen voor de le klasse der R.H.B.S. zijn heden geslaagd: M. I. v. d. Broecke, Aardenburg; Han Lako, Sluis; Andrie Blondeel, St. Kruis; Pierre v. d. Schrieck, Aardenburg; Joh. Risseeuw, IJzen dijke; J. de Mey, Oostburg; Jac. de Vuijst, Oostburg; W. de Koster, Aardenburg; A. Streefkerk, Bres kens; P. Verplanke, Oostburg; Jac Casteleijn, Groede; J. Catsman, Aar denburg; J. Basting, Breskens; Joh. Rooze, St. Anna; D.Luteijn, Nieuw- vliet; Anth. Fremouw, Zuidzande; Abr. v. d. Plas, Oostburg; L. v. Dijk, Oostburg; M. Heijnsdijk, IJzendijke; Fr. Kense, Oostburg; P. Verhage, Sluis; W. Clooté, Aardenburg;Joh. v. d. Gouwe, Aardenburg; Jac. de Kraker, Breskens; Saartje Wandel, Oostburg; Corn. Becu, Groede; Corn. Gijs, Groede; Fr. Loose, Bres kens; M. v. Houte, Cadzand; Joh. v. d. Vijver, Oostburg; Adrie v. d. Linde, Sluiskil; Neeltje Dhondt, Breskens; M. de Jong, IJzendijke; Marie Post, Breskens; Abr. de Brui ne, IJzendijke; Gilles Verschoore, Groede; Maria v. Cruijningen, Zuid zande; Abr. Willemsen, Sluis; Jac. Willemsen, IJzendijke; M. de Pagter, Breskens; W. v. Luijk, Cadzand; Maur. de Rocker, IJzendijke; Com. Haartsen, IJzendijke; Joh. Beerens, Waterlandkerkje; Joh. Sturm, Oost burg; Annie Hoegen, Sluis; Joh. v. Strien, Groede. Afgewezen 5. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Juli 1934. Biervliet 9.30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Vootber. H. Avondmaal. 1 30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Bediening H. Avondm. Cadzand 10,— uur Ds Visser, Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvliet 11.uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 10 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10 uur Ds Casteleln. Groede 9,30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C Dufour. met de beide adjudanten .van den ontslapen Prins begaven zich naar de baar, waar de chef van het Mili taire Huis het kussen van de kist afnam en aan genoemde adjudanten overgaf. De kist werd daarna ontdaan van het kleed en de vlag en voorafge gaan door den Koninklijken Com missaris van den Grafkelder en prof. Obbink in den grafkelder gebracht. De Koningin, de Prinses, Hertog Adolf Friedrich en Hertogin Adolf Friedrich volgend den droeven stoet. Langzaam werd de kist aan ieders oog onttrokken, terwijl alle aanwe zigen staande gezang 209 vers 1 en 3 zongen. Bij het eerste vers speelden de bazuinen de melodie mee. De eere-wachten, welke aan beide zijden van den grafkelder opgesteld stonden, brachten de laatste mili taire eerbewijzen. Toen werd de toegang tot den grafkelder door het gordijn afge sloten. Bijzonder wijdingsvol klonken toen de tonen van het oude Wilhelmus boven den grafkelder gespeeld door de vier bazuinblazers. In den grafkelder bad prof. Ob bink het „Onze Vader". Zacht orgelspel klonk weer door de gewelven der kerk, toen prof. Obbink uit den grafkelder kwam. Daarop rezen de Vorstinnen en Vor sten van hun .plaatsen op en werden naar hun auto's geleid. Alle overige aanwezigen bleven op hun plaatsen totdat de Koningin de kerk verlaten had. Eenige minuten stond de schare nog onbeweeglijk; daarna kwam er eenige beweging en diep onder den indruk van het droevig gebeuren verlieten allen het kerkgebouw. Kwart voor twee zijn de heeren, die de ordeteekenen en den steek van den Prins op een kussen de kerk hadden ingedragen, per auto weer naar Den Haag vertrokken. De steek en de ordeteekenen na men zij weer mee. Even later zijn de vorstelijke personen die in den stoet waren meegekomen, per auto naar Den Haag teruggekeerd. Inmiddels reden de hofauto's, waarmede H.M. de Koningin en Prinses Juliana terugkeerden, voor. Om 5 minuten voor twee verlieten deze beide vorstelijke personen de Nieuwe Kerk, in gezelschap van de dames die haar ook ,op den weg naar Delft hadden vergezeld, voor afgegaan door een auto, waarin de burgemeester van Delft had plaats genomen, verliet de kleine Konink lijke stoet de markt van Delft. Opnieuw groette het talrijke pu bliek eerbiedig zwijgend en ook nu groetten Koningin en Prinses min zaam buigend terug. De rouwdienst voor Prins Hendrik is geëindigd. Een stille, harmoni sche, wijdsche plechtigheid, strak van stemming, voornaam en ernstig. Hij ruste in vrede. De plechtige uitvaart van het stof felijk overschot van den overleden prins der Nederlanden heeft toch wel uitgewezen, dat Z.K.H. Prins Hendrik voor de Nederlanders een geziene figuur is geweest, een sym pathieke persoonlijkheid, zij het ook, dat onze waardeering jegens hem op andere wijze zich placht te mani festeeren dan jegens de vrouwelijke leden van ons Oranje-Huis. In totaal hebben circa 25.000 menschen gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid om langs de baar te defileeren en ook op den dag der plechtige uitvaart is de be langstelling overweldigend geweest, grootscher dan iemand schijnt te hebben voorzien. Wel maakte het mooie zomerweer het verleidelijker om een tocht naar Delft of Den Haag te ondernemen, dan eenige maanden terug bij de plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van wijlen Koningin Emma hoe wel het weer ook toen buitengewoon gunstig was maar toch hadden we zóó'n massale deelneming van het volk aan de uitvaartplechtighe den niet verwacht. De witte rouw had door het voor hier ongebruikelijke karakter een fascineerende werking. Men vond het over het algemeen „mooi," zon der dat het afbreuk deed aan de bij een uitvaartdienst vereischte stemming. Voor H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana is het een zware gang geweest deze tweede tocht binnen enkele maanden tijds naar DelftDe twee eenige leden van ons Oranje-Huis hebben een fiere plaats in de wereld, maar ze staan vereenzaamd Moge de geschiede nis een schooner verschiet in haar schoot omsloten hebben! De oproerstemming, welke zich in onderscheidene gemeenten des lands had geopenbaard, is thans ge heel geluwd en dat danken we aan het snelle en doeltreffende machts vertoon. Helaas zijn er meerdere slachtoffers moeten vallen, eer het gestelde doel werd bereikt, maar hoeveel bloed zou er hebben ge vloeid, als de overheid minder krachtdadig zoude zijn opgetreden? Helaas behooren de meeste ge vallenen weer tot de lieden, die geen directe schuld hadden aan de rel letjes. Meerendeels waren de getrof fenen nieuwsgierigen en in enkele gevallen zelfs absolute buitenstaan ders. Zoo gaat het altijd. De échte relletjesmakers hebben als zoodanig routine. Ze zijn degenen, (die tarten en hitsen om geweld uit te lokken, maar ze weten uit ervaring precies, wanneer dat geweld gaat komen en ze dekken zich in een laffe vlucht. Anders staan nieuwsgierigen en toe vallige passanten tegenover het ge val, zij weten in hun schrik vaak niet, wat ze beginnen moeten en doen dan als regel het verkeerde. In de Rotterdamsche stadswijk Crooswijk is de rust pas hersteld kunnen worden, nadat de staat van beleg was afgekondigd, waarbij zon der waarschuwing geschoten werd op ieder, die zich zonder noodzaak of zonder politioneel dan wel mili tair geleide qp straat bevond. Op de hoeken van straten stonden zelfs militaire wachtposten op de daken opgesteld. Een dezer posten dood de een oude vrouw van 70 jaar, die uit nieuwsgierigheid aan den in gang van het door haar bewoonde slop was gaan staan. Ofschoon er in Crooswijk honderden schoten zijn afgevuurd, is deze vrouw daar het eenige slachtoffer geworden. Na tuurlijk werd niet aanstonds op de menschen zelve gemikt en aange nomen moet worden, dat ook de getroffen oude vrouw tenslotte slechts het slachtoffer is geworden van een recochetschot, dat is van een kogel, welke schuins neerko mende op b.v. een hard stuk steen of metaal, plots van richting ver andert. Zooals gezegd, de rust is nu over al hersteld en ook de wilde stakin gen, welke hier en daar in de beide havensteden waren uitgebroken, zijn beëindigd. Thans kan volle aan dacht worden gewijd aan datgene, wat aanleiding tot de onrust heeft gegeven. Ongetwijfeld zal ernstig worden onderzocht, wat nog voor de werkloozen kan worden gedaan. Daarnaast zullen eveneens maatrege len worden beraamd tegen de poli tieke hitsers, die de ellende des volks uitbuiten voor hun revolution- naire doelstrevingen. Mr. S. de Jong, de communisti sche advocaat, die eèn poging on dernam om van het gerecht de vrij stelling te bekomen van het in be slag genomen Tribune-materiaal, is in deze poging nietgeslaagd. We zien De Tribune vóorloopig niet weerkeeren. Woensdag zijn vier der Amster- damsche slachtoffers van de rel letjes onder groote belangstelling be graven. Dienzelfden dag stonden zes personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het gooien van steenen naar de politie of het plunderen van winkels, voor den politierechter te- recht. Ze werden allen bij directe uitspraak tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Toen huilden de helden. Maar hun schuld is het misschien, dat de politie werd ge noopt tot het schieten, waarvan de Woensdag begravenen de slachtof fers zijn geworden. Ddt wekt hun tranen niet. Omdat Duitschland een be langrijk tekort aan aardappelen heeft en zulks reeds enkele malen, ook deze week, tot -relletjes leidde in Ber lijn en eltjers, is ons uitvoercon tingent met 35 ton per dag ver hoogd geworden. Als we ze nu maar betaald krijgen! Inzake het trans- fermoratorium werd dezer dagen een overeenkomst gesloten met Berlijn, waardoor de rente van Dawes- en Young-leeningen zal worden uitbe taald, maar de aflossingen niet. BRESKENS. Kostelooze rijwielbelasting- merken. Behalve op de gewone kantoor uren zal de Rijksontvanger op 16, 17, 18, 23, 24 en 25 Juli a.s. telkens des avonds van 7 tot 9 uur speciaal zitting houden voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelastingmer- ken. Voor de gemeente Hoofdplaat zal, voor hetzelfde doel, een ambtenaar zitting houden ten gemeentehuize al daar op 18, 19, 25 en 26 Juli even eens van 79 uur 's avonds. Zwemsport. Dat dit jaar weer hard wordt ge studeerd in Scheldestroom, blijkt wel hieruit, dat reeds deze week de vol gende leden de zwemproef met gun stig gevolg hebben afgelegd: A. den Meester, I. van Dijke, P. Hollerbach, J. P. Oosterling, G. M. C. Nier- door <3. Th. Rotman. 105. De kantonrechter was zoo kwaad als een spin, want toevallig had er een tante van 'm in de auto gezeten. Hij liet Pieter en Jodocus, ondanks alle betuigingen van on schuld, tien dagen op water en brood zetten. En dat was lang geen pretje ofschoon ze een cel vlak naast elkaar kregen. Het was dan ook 'n opluch ting, toen de straftijd om was. 106. Zoodra ze vrij hun eerste tocht naar d ze de gerepareerde mot haalden. Ze waren nu kt en reden, dat het een 1 »pj| nu gaan wij onze bra weer verlaten en hopen, vele gezellige avonturen leven I Einde kant mans, P. A. van Haneghem, M. D. van Melle, J. Jacobs, J. Hellen- doorn, Gré van Melle, M. S. Pauw, J. N. Koster, M. A. J. Melieste, Jo le Bleu, A. du Bois. Schelde-wedsirijd. De deelnemers aan den Schelde- bekerwedstrijd zijn: Ages, Vlissin- gen; Antoine, Brugge; I. van Bel, Vlissingen; H. A. van Beuningen, Tiel; Boone, Brugge; Mej. B. van den Broeke, Vlissingen; Mej. A. Bysteveld, Vlissingen; Mej. N. Castel, Vlissingen; Devos, Brugge; C. Erasmus, Breskens; Guilini, Brug ge; Isselée, Brugge; W. Kemper, Groningen; F. J. A. Kuyper, Am sterdam; G. van Loo, Middelburg; F. Massink, Arnhem; A. van der Meer, Den Haag; A. Mommaas, Vlissingen; Mej. M. Olsen, Rotter dam; E. Pascoe, Londen; D. Pur- mer Jr.; B. K. Scholten, Schiedam; Mej. R. Smits, Tilburg; J. Stender, Hilversum -en F. W-egenaar, Am sterdam. Onder de reserves bevindt zich O. van Quekelberghe, Breskens. De •start zal te f 3 uur plaats vinden, even voorbij de duinhuisjes. Rondreis. Hedenmorgen te 8 uur is het Fransche passagiersschip „La Fayet te" uit Havre van de Cie. Atlantique Line op de reede van Vlissingen ten anker gekomen voor het ont schepen van passagiers. Het ont schepen geschiedde met behulp van een boot van de Provincie Zeeland en de Belgische zeesleepboot „Go liath" uit Antwerpen. Eerstgenoemde bracht de passa giers naar Vlissingen, de tweede bracht ze naar onze gemeente: onge veer een 70-tal. Deze werden ver der per autobus naar Gent, Brussel en Antwerpen vervoerd. De met de bussen gearriveerde passagiers scheepten zich daar op de Goliath in en werden naar Vlissingen over gebracht, waar ze weder per auto bus rond Walcheren werden gere den om vervolgens naar Antwerpen terug te keeren. Hedenmiddag is de „La Fayette" naar Antwerpen op- gestoomd om daar de passagiers we derom te halen. Vreemdelingen. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 1260 passagiers en 116 auto's. Op het haventerrein waren een 13- tal auto's aanwezig. ZUIDZANDE. Floralia. In de Zondag alhier gehouden Be stuursvergadering van de Mij tot be vordering van Ooft- en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, werd besloten de tentoonstelling te doen plaats hebben op 22, 23 en 24 Sep tember. Voor jury-leden zullen dezelfde personen, die vroeger deze functies vervulden weder worden aangezocht. SLUIS. Overgeplaatst. Overgeplaatst naar de brigade al hier de marechaussée J. C. Heems kerk te Clinge. Tentoonstelling. De Fokveedag, welke om tijds omstandigheden vorig jaar niet werd gehouden, zal op 17 Juli plaatsheb ben. De Commissaris der Koningin zal deze tentoonstelling, waarvoor druk is ingeschreven, kc ken. Raadsve erh0 In de Maandagavond raadsvergadering werd ingei gedaan, dat de heer S|in kan vereenigen met 3e behoeve der instandhoui molen Omtrent schoolgeld ouders, waarover de vor stemmen staakten, wen 1 sloten, dat het betaald den. De salarisverlaging van ters, secretarissen en vond geen onverdeelde Ten slotte werd het i den heer Van Mazijk a waarbij aan G. S. geac worden, de gemeenten in rubrieken en deze minima en maxima te stellen. Aan Mej. Plasschaert .i.° in erfpacht gegeven teJK( per m2. *ar Voor de electrificati™ naar Westkapelle moeti gemeentegrond word' Aan de Belgische tra Oostende werd hierv ming gegeven. Aan „Fokkersbelang behoeve der te houden ling een subsidie van leend. Eveneens één vai de Zwemvereeniging. 0; wijderen van glas uit het werd zonder resultaat ge< Evenwel zou het wooni als vermoedelijke dader t werpen, worden verplaa :rdai !erd ijdi iter ;r 4 •a< i gei i U heeft reeds dikw wedstrijden gezien en dat de R. D. Z. tegen dl j te Breskens speelt op Nou, U hoeven we vt meer te vertellen, J present onder alle <A heden en U brengt^j groepje mee ook, dat' zeker. „SCHELD! CADZAND. De Belgische kening Zondagvoormiddag z Leopold, die sinds 5 Ju huisgezin op zijn villa naj heeft vertoefd, een tocl hebben gemaakt over i» ven en door de duina het badhuis Deuninck, „Dagbl. van Noord-Brai OOSTBURG. Paan Voor de a.s. Paardenn Juli a.s. wordt algeme deelname verwacht da jaar. Er zijn een twinti beschikbaar gesteld. Amsterdam- Maandag zal het schit! we gebouw der Amsterda in gebruik worden gen hopen hierop nader nc» komen. GROEDE. Het strandbezoek ne- meer toe, zoodat een ge.J te in onze mooie duina begint te heerschen. Dij autobusdienst doet hierbij Het was wel jammer ih cert van Zondag j.l. nfc- gaan.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2