Breskensche Courant 25 PUR0L rlijden van l K. H, den Prins dei Nederlanden Overlijden Z li, H, den Prins der Nederlanden, 1 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In Memoriam. Z.K.H. PRINSHENDRIKt 'zonnebrand Jaargang Zatërdag 7 Juli 1934 Nummer 3947 U WEMENT: ■laai 1-25: ■skens ,40. d 6,50 per jaar. laJ per kwar- >5; en builen 0,725. Bui- ,50 per jaar. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Ad vertonnen warden aangenomen tot uiterl||k 1 uur nam. J. C. LE BLEU. Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35. BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: i)an 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij rcgelabonncmenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. gld 5 verzekering voor de /-v gulden bij levens- -* egen ongelukken, en SI III lange ongeschikt- 11 II I volgende bedragenhcid tot werken een De risico van bovenstaande verzekering is bij dood fmm mm door gld bij ver- gld bij oer- j gld bij ver- lies van een jl I ',es üan een I I l'es van cen ongeluk hand of voet oog duim herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies III van eiken anderen vinger De buitengewone Staatscourant van 3 Juli 1934 no. 126a bevat het volgende: „Het heeft God behaagd Mijn beminden Echt genoot tot Zich te roepen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef ik daarvan kennis''. Ik ben overtuigd dat allen deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. w. g. WILHELMINA. "pkens, 4 Juli 1934. De Burgemeester van Breskens. I. ,je. ,,De Prins" is doodl Men riep het elkander toe op-Dinsdagmiddag j.l.. om- lat men niet over z'n verrassing kon henen komen, alsof men hoopte en verwachtte, dat het bericht, MEietwelk men doorgaf, zou kunnen worden tegengespro- bij cen door iemand, die beter en juister zou zijn ingelicht. Het leek zoo ongelooflijk! '0| Zeker, de Prins was ongesteld in de laatste dagen. Een ïauwte.... „Men" had eigenlijk verteld, dat het een Toerte zou zijn geweest, maar och, „men" zegt zoo veel. Wel had de Koningin haar vacantie onderbroken, naar Prinses Juliana vertoefde nog in Engeland. De Jrins was nog betrekkelijk jong, hij had een sterke con- (titutie, waarlijk, het geval zou wel losloopen. En nu tóch dit onverwachte, plotselinge einde! Zelfs ^eeft de Koningin haar gemaal niet meer levend mogen ontmoeten Er is door dit verscheiden iets gebroken in het hart ran het Nederlandsche volk. Zeker, we geven toe, dat le fijn gesponnen weefselen van liefde, dankbaarheid en jenegenheid, welke ons volk hadden verbonden met wij- en H.M. de Koningin-Moeder, niet de banden waren usschen Prins Hendrik en óns. Zijn plaats in ons hart was een andere dan 'die van Koningin Emma. Prins Hendrik was voor ons de idieele Prins der Neder- anden. Een, die voor Nederland in alle opzichten geweest s, hetgeen redelijkerwijze van hem mocht worden ver wacht. Een prins-gemaal van onze Koningin had een intri gant kunnen zijn, maar Prins Hendrik heeft zich altijd met tact en bescheiden op het tweede plan geplaatst. Een prins-gemaal had, ware hij slecht van .karakter geweest, zoo gemakkelijk zijn positie kunnen misbrui ken voor sabotage, maar ónze Prins vond ^gelegenheid, karakter en moed om mede te bouwen. Als er aan het volk voorbeelden moesten worden ge geven van liefdadigheid of hulp in anderen vorm, dan liet de Prins dat aan zijn koninklijke gemalin of zijn dochter over, doch waar moed moest worden betoond om anderen te inspireeren, daar drong zich onze Prins naar voren. - We hebben daartoe slechts te herinneren aan de Ber- lin-ramp van 22 Februari 1907, toen bij een noodlottige stranding op den Noorderpier aan den Hoek van Hol land in .storm-regen- en sneeuwweer 129 van de 144 opvarenden in de kokende golven omkwamen. Aan de redding van 10 .passagiers en 5 leden der éq'iïipage heeft Prins Hendrik toen een werkzaam aan deel genomen. Met een sleepboot in zee gestoken, moe digde hij de bemanning van de reddingsboot, de dap pere Sperlings, voortdurend aan; de geredden werden tenslotte aan boord van de sleepboot overgenojmen. Deze gebeurtenis heeft den Prins bewogen om kracht dadig steun te verleenen aan het Nederlandsche red dingswezen 'en aan de Zuid-Hollandsche Reddingsmaat- 2 schappij iii het bijzonder. 21 Bekend is ook zijn belangrijke werkzaamheid voor 't Roo|de Kruis, hetwelk hij 26 jaar lang in ons land heeft geleid. Niet in naam, maar m qt t e;rdaad 2i We mogen vaststellen, dat onze overleden Prins zich 2!j in ons land groote verdiensten heeft verworven op alle -H terrein, waar zijn werkzaamheid niet behoefde te schaden ïdfil aan normen van tact en bescheidenheid. >•*1 En daarom is zijn heengaan, naar menschelijke bere kening, veel te vroeg gekomen. Straks gaan we onze prins uit den vreemde, een der 3.1( onzen en een onzer besten geworden, in het graf der Oraajes leggen, wier geest de zijne is geworden. >.31f ZÜn lichaam ruste daar in vrede. Het overlijden van Prins Hendrik. De uitvaart. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik zal plaats vinden op Woensdag 11 Juli a.s. te Delft. Overeenkomstig den herhaaldelijk door Z. K. H. geuiten wensch zal bij de teraardebestelling worden af geweken van het gebruik van zwart en zullen de lijkwagen en de paar den met wit overkleed zijn. Het was eveneens de wensch van den overledene dat aan de gevoe lens over het verscheiden van Z. K. H. geen uiting zou worden gegeven door uiterlijke teekenen van rouw. Een maand halve Hofrouw. In overeenstemming met de laatste wenschen, door Z. K. H. den Prins der Nederlanden te kennen gegeven, zal, in afwijking van vroeger in acht genomen maatregelen omtrent den hofrouw, deze aanmerkelijk beperkt worden. Van oordeel, dat met het verlan gen van den Overledene rekening dient te worden gehouden, heeft H.M. de Koningin bepaald, dat met ingang van 7 Juli a.s. door het hof gedurende een maand halve rouw zal worden gedragen. Geen klokgelui in Den Haag. Vanwege het Departement van Binnenlandsche Zaken is een circu laire verzonden aan Ged. Staten der provincies, waarin wordt medege deeld, dat de gemeenten worden vrij gelaten in het al of niet luiden der klokken. Het is evenwel de wensch van de Koningin, dat althans in de residentie de klokken niet worden geluid. Eerewacht. Bij de baar van Z. K. H. der. Prins doet thans een eerewacht dienst, bestaande uit twee adjudan ten in gewonen of buitengewonen dienst en twee hofjagers, kamerdie naar of ander .personeel van de hof houding, dat bij Z. K. H. heeft ge diend. Algemeen overzicht Met een zekere verbijstering heeft het volk op Dinsdagmiddag vemo men het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, omdat weinigen den toe stand zóó tragisch hadden ingezien Het sterven is dan ook inderdaad geheel onverwacht gekomen; een hartverlamming maakte in enkele minuten tijds een einde aan het le ven van onzen prins-gemaal. Al is Prins Hendrik nimmer een figuur geworden, gedragen op de al- gemeene volksgenegenheid, sympa thiek is hij ons bij uitstek geweest Door zijn eenvoud vooral en ootk door zijn tact. Hij vervulde de rol der bescheidenheid, welke in ons staatsbestel en in de gegeven om standigheden benoodigd was, met een fijn gevoel voor verhoudingen. H.M. de Koningin heeft bij het verscheiden niet tegenwoordig kun nen zijn en ook Prinses Juliana heeft haar vader niet meer levend mogen aantreffen. Deze beide vorstinnen lij den zeer onder het verlies, dat te- meer treft, nu ook de lieve konink lijke grootmoeder niet meer is. Bo vendien is wel voldoende gebleken nu, dat het familieleven der ko ninklijke familie veel hartelijker en inniger is geweest dan de spraak makende gemeente wel eens onder stelde. Vertegenwoordigende overheidscol leges hebben de gebruikelijke rouw- zittingen gehouden; overigens wor- De Burgemeester van GROEDE brengt ter kennis van de ingezetenen dat de buitengewone Staatscourant van Dins dag 3 Juli 1934 no. 126a de volgende mede- deeling bevat „Het heeft God behaagd Mijn beminden Echtgenoot tot Zich te roepen Hij is hedenmiddag zacht en kalm plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef ik daarvan kennis". Ik ben overtuigd dat allen deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. w. g. WILHELMINA. Groede, 4 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd WAGTHO. den de openbare uitingen van leed wezen tót het uiterste beperkt. Ook het economisch bestaan der levenden stelt eischen en dat klemt temeer in dezen crisis-vacantietijd. De over ledene was er ook wars van, van uiterlijk betoon. Het is op zijn na- drukkelijken wensch, dat in het open baar van geen rouw zal blijken. Rouw wordt ook geweerd van de plechtige uitvaart in de komende week. Op 's Prinsen verlangen zal het sombere zwart daarbij worden vervangen door het lichend wit, waarin, naar we verhopen, ook zijn ziel moge zweven. Prins Hendrik heeft slechts den leeftijd van 58 jaren mogen bereiken. Zijn treffende persoonlijk en zijn ge waardeerd maatschapr>elijk werk zal bij het nu levende geslacht onge twijfeld in hoog aanzien blijven voortleven. In Enschede heeft men zich van de week bijzonder druk gemaakt met de gemeenteraadsverkiezingen, wel ke benoodigd zijn geworden door de vereeniging met de gemeente Lonneker. Op den laatsten avond vóór den electoralen slag zijn ele menten van uiterst-rechts en -links, N.S.B.-ers en communisten, op en kele punten met elkaar slaags ge raakt en beliepen enkele personen ernstige verwondingen. Het ging er bij deze verkiezingen om, of al dan niet tot uiting zou komen, dat de oude partijen, op democratischen grondslag, te lijden zouden hebben gehad van den nieuwen tijdsgeest. De uitslag geeft geen aanwijzing in bevestigenden zin. In Amsterdam is een nieuwe ver laging van loonen en salarissen van gemeente-personeel in de maak, wel ke gemiddeld 5 pCt. zou bedragen. De bedoeling heet het te zijn om voor ongehuwden een aftrek toe te passen van 10 pCt. en voor kinder- loozen van 3 pCt. Vaders van kinde ren worden niet gekort. Het is blijk baar de bedoeling van deze regeling, dat een tegenwicht worde gevonden voor den afgestemden kindertoeslag. Het schijnt, dat er Zaterdag en Zondag j.l. in totaal circa zestig vooraanstaande persoonlijkheden in Duitschland zijn ter dood gebracht. De regeering aarzelt nog om een lijst van namen te publiceeren en zeer zeker zal daaraan de reactie niet vreemd zijn, welke de gemoeds stemming der regeerders ondergaan. De rust is min of meer teruggekeerd en deze zal nu wel de oogen heb ben geopend voor het feit, dat de publieke meening, de wereld-opinie, zeer slecht geoordeeld heeft over het zinneloos, rechteloos en onbarmhar tig optreden tegen verraders, die misschien wel geen ander en beter lot hebben verdiend, maar in elk mef Doos 30-60,Tube 80ct geval het recht op een behoorlijke behandeling van hun zaak hebben gehad. De wereld is met afschuw vervuld over de onderdrukking van wat ons als een poging tot hoog verraad wordt voorgesteld en als thans in Duitschland rust heerscht, dan kan dat slechts de rust zijn, welke door doodsangst wordt ge wekt, maar gemakkelijk in een laaiend vuur van weerwraak kan omslaan. Het is niet meer dan een schaam- telooze vertooning te heeten, dat een kabinetsraad, nu de slachtoffers dood en begraven zijn, achteraf een wettelijke sanctie aan het bloedig optreden heeft gegeven door alsnog wettelijk te verklaren I Von Papen schijnt als minister geen nader con tact met de kabinetsleden meer te wenschen. Hij heeft zijn ontslag als vice-kanselier ingediend, maar de ka binetsraad heeft dat verzoek nog niet ingewilligd. Hitier en von Hinden burg hebben intusschen nog be sprekingen met von Papen gevoerd, maar deze had op Donderdag van deze week zijn beslissing nog niet herzien. Tusschen von Papen en de regeering staan de schimmen van von Papen's trouwste twee mede werkers, aan den bloed-terreur ten offer gevallen. De Duitsche regeering blijft intus schen 'het buitenland tarten. De ka binetsraad besloot tot rigoureuse economische maatregelen tegen de landen, welke zich op eenigerlei wij ze pogen schadeloos te stellen inzake de gevolgen van het transfermora torium. Met dat al drijft de regeering van Hitier de Europeesche tegenmachten in eikaars armen. Berlijn heeft de sympathie der Engelschen reeds ge heel verspeeld en daarom zijn de be richten wel geloofwaardig, welke aanduiden, dat tusschen Parijsche en Londensche deskundigen onderhan delingen zijn geopend over een te sluiten militair verbond tusschen de twee landen. Het Duitsche gevaar voor den vre de in Europa gaat serieus worden opgenomen. Dót heeft het Hitier- regime gewekt. De groote politieke activiteit der volkeren, in nieuwere banen geleid, voert in verschillende landen tot re- geeringscrisissen. In Japan is thans ook het kabinet tot aftreden genoopt geworden. Aan den bekenden staats-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1