Breskensche Courant 25 ra 200 bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. teen overzicht. i6iUILLETON Transpireerende Voeten, Boksers-politiek. irgang Zaterdag 23 Juni 1934 Nummer 3943 QftMENT: of' f >»0Sm 1,40. 6,50 per per kwar- en builen Bui- i O P^r jaar. -Ï12 Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterltyk 1 uur n< J. C. LE BLEU. Tal. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelin gen 30 cent per regel. Handelsadvertentièn bij rcgelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. IQflprzckcring voor de i ongelukken, en Igende bedragen: gutden bij levens- 1f\f\ gW bij Jood gld bij va- - gld bij va- A gtd bij ver- lange ongachikl- III II door S lier van ton S lie, van een A() lies van een heid lot werken een ongeluk hand of voet oog t \s Juim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Graüenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I /-v gld bij verlies lij van eiken anderen vinger 0- die tegen de warmte kun- i^kunnen dichten, moeten •nblik een schoonen tijd ht „stof" hebben ze ge- Tterieelen en figuurlijken oogte, waarover de men- u« j.|, een te veel aan warm- "*'J, menschen komen om ing. erwijl ze zich „verfris- [verkeer eischt een on- ;en cijns enz. Allemaal lingenl" dit overzicht samen- it er onweer voorspeld. dat men naar „op langen, maar inderdaad Ie menschheid op het [es, wat met regen ver als een weldaad, leefde zonnige Zondag at slachtoffers gewekt oonen schijn. Verdrin- „bij het zwemmen" verscheidene plaatsen :n motorongevallen ble- l|iet uitl ligeving van Nieuwkoop lllderden vergiftigingsge- na het gebruik van ijs- JO.OIrig was het verloop nog ÏO.lSig. Merkwaardig is, dat iging werd veroorzaakt :bruik van ijs van een voor zijn bedrijf geen had bekomen. Zoo ziet loe nuttig en noodig de is, welke de Warenwet en hoe goed het zoude e controle op de naleving scherp mogelijk werde 'uliana vertoefde in de ie, zomersche dagen in vaar ze de gast was van jke familie en zich ont eft met de bijwoning van e mondaine gebeurlijk- uurlijk worden door het 3 dit koninklijke uitstapje 3 i motieven en consequen- 3 licht. 1 leer groote belangstelling nschede het standbeeld 5 ld van een katholiek pries gr Dr Ariëns n.l., die bij zoo ontzaglijk veel heeft in behoeve van de sociale den Twentschen arbei 16) 161 16.'L! 17, 17 17 17 17 door CARET PEDLER. ïngelsch vertaald door ERHARD-BERKHOUT 0 zijn arm door den haren pi hun weg voort en dit- te ze, ondersteund door or de lange passen van taast haar, betere vorde- ch was ze dankbaar toen It de lichten van Windy de boomen zag scheme zijn moeder, juist terug in Tanborough, zaten sa I hall thee te drinken toen kwam. Herrick Lady Brid 10op en staarde verbaasd 21 eigenaardige verschijning 33 eisje in de mannenoverjas. air." haar blik gleed naar metgezel, die schijnbaar bekende was. „Wat is er vroeg ze haastig, toen tte, dat er iets ongewoons I gegrepen. „Is er een on der en dezen ook tot hoogere mo- reele hoogte opvoerde door zijn moe digen strijd tegen het drankmisbruik. De figuur van dezen geestelijke wordt in Nederland, maar in het bijzonder in Twente door de arbei ders van onderscheidene politieke en religieuse richting hoogelijk gewaar deerd. Het internationaal anti-oorlogscon- gres, hetwelk de „War Resisters In ternational" beoogden te beleggen in Bentveld, tegen het midden on geveer van de andere maand, is door de regeering verboden gewor den. De bedoeling is nu' om te trach ten in Engeland onderdak te beko men voor dit gebeuren. Men behoeft de regeering geens zins te verdenken, dat ze tegen anti- oorlogspropaganda geponeerd zou zijn. De communisten, die bijna ner gens meer graag geziene gasten zijn, hebben de gewooAte aangenomen om zicli in allerlei mantelorganisaties met onschuldig klinkende namen .organi satorisch te splitsen en ini congressen hun revolutionnaire activiteit uit te leven. In het Zuiden des lands, meer speciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen en Westelijk Noord-Brabant, dreigt een groote landarbeidersstaking, doordat de patroons weinig geneigdheid be- toonen om met de werklieden te onderhandelen over de arbeidsvoor waarden. Het is te hopen, dat men alsnog tot overeenstemming zal ko men, want de vooruitzichten van den oogst van dezen zomer zijn dooi het droge weer toch al niet bemoe digend. De benoeming van Mr M. P. L. van Steenberghe tot minister van Econ. Zaken, eene benoeming, wel ke we de vorigie week reeds als waar schijnlijk konden aankondigen, is nu inderdaad afgekomen. Mr Steen berghe is de jongste minister uit het kabinet en pas 35 jaar oud. Zooals reeds gezegd, is hij een bekende uit de kringen der R.K. werkgevers in het Zuiden des lands. Indertijd heeft hij zich nogal gemoeid met de pogingen tot oprichting van de N. K. P., een nieuwe katholiek-conser vatieve partij. De bij den Volksraad van Ned. Indië ingediende begrooting voor 1935 geeft een tekort aan van 75 millioen gulden en nochtans zijn de geluk gebeurd?" De man dien ze met Gair had aangesproken, vertelde haastig wat er aan de hand was. „O, jou arm kind," riep Mim, Herrick onmiddellijk naar zich toe trekkend. „Ga gauw mee naar bo ven. Direct een warm bad en dan naar bed. Billy, zorg jij voor Gair tot ik weer beneden kom". Ze nam Herrick haastig mee en liet de beide mannen samen achter. „Wat zal 't zijn, Severn? Thee of iets hartigers?" vroeg Billy toen zijn moeder en Herrick langs de trap verdwenen waren. „Ik zou zoo zeg gen dat een heete whisky aange wezen was," voegde hij er grinni kend bij. „Ja, dat geloof ik ook". De verlichte hall liet hem zien als een lange, tenger gebouwde man van een jaar of twee en dertig, die men de physieke kracht, die hij ge toond had bij het redden van Her rick, niet zou aanzien. Er was ech ter bij zijn fijnen bouw toch een zekere taaiheid in hem, een soepele kracht, die iemand deed denken aan gehard staal. Zijn gezicht was smal zuiver besneden als een camé en onder het electrische licht glom zijn dik, glad, zwart haar als satijn. „Je bent zeker van middag pas uit de stad gekomen niet?" zei Billy eindelijk, toen zijn bezoeker voorzien commentaren niet ongunstig. De toe stand der Indische financiën is in de laatste twee jaar nog ongunstiger geweest. De Indische regeering acht den weg naar stabilisatie thans ge vonden In de landelijke crisiscentrales komt binnenkort een nieuwe cen tralisatie. De heer Zwanenberg schijnt in die nieuwe centralisatie een motief te mogen vinden om als directeur van de rundvee- en var kenscentrale te mogen en te kunnen verdwijnen. Het ontwerp tot regelend ingrijpen in het bedrijfsleven is thans zoo danig voorbereid, dat de officieele indiening een dezer dagen mag wor den verwacht. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest af doende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Het schijnt, dat de samenspreking tusschen Hitler en Mussolini te Stra bij Venetië haar gunstige uitwerking op den internationalen toestand van Europa niet zal missen. Algemeen wordt aangenomen, dat Hitier zich heeft moeten verbinden om Oosten rijk's onafhankelijkheid te ontzien en zijn mannen in den vervolge af te houden van nieuwe daden van ter reur in Oostenrijk. Ook schijnt Hitler door Mussolini tot het inzicht te zijn gebracht, dat de terugkeer naar Genève moet wor den voorbereid, wil Duitschland iets bereiken terzake van eigon bewa peningsrechten en de gedeeltelijke ontwapening van de andere Euro- peesche machten. Reeds werd vanuit Berlijn te kennen gegeven, dat her nieuwde medewerking aan het Vol- kenbondsstreven niet tot de onmoge lijkheden behoort, wanneer de terug keer naar Genève zoo kan worden geregeld, dat het prestige van het Derde Rijk er niet onder krijgt te lijden. Merkwaardig is ook, dat dadelijk na de conferentie te Stra Duitsch- land's gevolmachtigde inzake ont wapeningskwesties te Parijs is opge was van een glas heete whiskygroc en een sigaret en tegenover hem bij den breeden haard zat, terwijl zijn vochtige kleeren in de warmte be gonnen te stoomen. „De dominee en Barbara hebben er me gisteren, toen ik er was, niets van gezegd dat ze je verwachtten" Er gleed een geamuseerd glim lachje over Sevems gezicht. „Nee, waarschijnlijk niet," ant woordde hij droogjes. „Ik kwam in eens als een aangename verrassing op hun dak vallen". Billy knikte vaag. Hij had niet erg veel op met Severn en diens komst in de pastorie was altijd on welkom, zoover het hem persoon lijk betrof, daar dat beteekende, dat Barbara's tijd meer dan gewoonlijk in beslag zou worden genomen. Gair Severn was een halfbroer van Alec Fane, wiens moeder voor de tweede maal getrouwd was geweest en Gair was twaalf jaar jonger en leek zoo weinig op den dominee als maar mogelijk was. De eenige ge lijkenis tusschen hen lag in het bezit van een zekere onmiskenbare charme en misschien was het juist hun on gelijkheid, die de beide halfbroers in een eigenaardige soort vriend schap aan elkander deed hechten. Van Gairs vroegste jeugd af had Alec altijd een soort van bescher mende oudere broer-genegenheid doken, waar hij, Von Ribbentrop, een onderhoud heeft gezocht en ver kregen met den Franschen minister Tiarthou. nis een vriendschappelijk gebaar jegens Duitschland zal het ook wel moeten worden uitgelegd, dat dezer dagen het verbod van Duitsche scholen in Italiaansch Tirol, is op geheven. Duitschland heeft op het moment ook een binnenlandsche politieke crisis te overwinnen. De Stalen Helm-organisatie van oud-frontstrij ders, waarin vele conservatieve ele menten zich hebben vereenigd, heeft van haar zin tot herwinnen der orga nisatorische onafhankelijkheid doen blijken en dat heeft reactie uitgelokt van de S.A. der Nazi's. Hier en daar kwam het tot botsingen. Von Papen, de katholieke vice- kanselier, hield Zondag bovendien een merkwaardige rede, waarin hij terugkeer tot zekere politieke vrij heden bepleitte, voor het recht der kerken tot het prediken en onder houden van het zuivere christendom opkwam, de gevaren schilderde van de verwatering van de christelijkcn geest in Duitschland en tenslotte aankondigde, dat het tijd werd om aan politieke partijen wederom be- staansvrijheid toe te kennen. De fou ten van de revolutie moesten worden gecorrigeerd, meende hij. Het klonk alles heel hoopvol, een nieuwe vrijheidsdageraad leek teglo ren, tot 's anderen daags het hooge bevel afkwam, datvan de rede van den vice-kanselier geen verslag in de Duitsche bladen mocht worden opgenomen. We zien von Papen thans wel spoedig den weg van Hu- genberg volgen! Wie geen nat. socialist is en de regeering van Hitier toch steunde, schijnt zich geleidelijk van deze te moeten losmaken. Nadolny, de Duit sche gezant te Moskou, heeft zijn ontslag verzocht, omdat hij zich niet met het inzicht zijner regeering ter zake van het Balkan-pact kon ver eenigen. Het verluidt, dat ook Luther, de Duitsche gezant te Washington, zal heengaan. Het afgekondigde transfermorato rium, voorloopig voor een half jaar maar als permanent bedoeld, heeft tenslotte weinigen verrast. De Duit sche regeering houdt dus alle beta lingen naar het buitenland in, ook voor zoover deze de rente betref fen van de Young- en Dawes-lee- ningen. De schade beloopt daardoor voor ons land alleen reeds circa 400 millioen per jaar. Verschillende regeeringen, ook de onze, overwegen om het transfermoratorium te be antwoorden met maatregelen van clearing. Onvriendelijk is men in Berlijn overigens niet. Medegedeeld werd, dat de buitenlandsche schuldeischers hun sperr-marken mogen beleggen in de nieuwe 4 pCt.-Duitsche lee ning. Maarde rente mag niet worden uitbetaald! Door de Fransche Kamer zijn de nieuwe oorlogscredieten van honder den millioenen, toegestaan. Onder de £jiehedzcImlschejöiTdfmta 0005 20 CT- TUBE 40 EN 60 CT. voorstemmers waren ook de radicaal- socialisten en de deo-socialisten. De Britsche minister van oorlog, lord Hailsham, bepleitte in een rede de noodzaak van uitbreiding van Engeland's bewapening. ,,lk be strijd de bewering, zei hij, dat En geland nimmer op buitenlandschen bodem behoeft te gaan vechten". Hij verklaarde zich tegen isolatie- -politiek. Op het einde der afgeloopen week werd de Poolsche minister van Bin nenlandsche Zaken doodgeschoten, naar het aanstonds heette: door een rechts-extremist. Intusschen bleek echter, dat de dader niet bekend is en kon vluchten. Het is zeer goed mogelijk, dat hij een links-extremist was, die heeft willen protesteeren tegen de ontvangst van den Duit- schen minister Goebbels in War schau. voor hem gekoesterd en na den dood van de ouders van den jongen man was het zijn gewoonte geworden om in de pastorie te komen' logeeren wanneer hij daar lust in had. Van een materieel standpunt be schouwd had het lot wel een zeer groot en kenmerkend onderscheid gemaakt tusschen de beide half broers. Alec bezat niets op de heele wereld dan wat zijn post in St. Heriot hem opbracht, terwijl Gair van zijn vader meer geld geërfd had dan goed voor hem was en daardoor in deze na-oorlogsche dagen genoot van alle populariteit en verwennerij die onvermijdelijk ten deel vallen aan een rijken en niet onaantrekke- lijken vrijgezel in Londen. Het moet echter worden gezegd, dat hij zeer edelmoedig en vrijgevig zou zijn ge weest voor zijn stiefbroer, als deze hem dat zou hebben toegestaan. Doch Alex weigerde eenige persoon lijke hulp van hem aan te nemen. „Nee, Gair, ouwe jongen," zei hij met een spottenden glimlach, „laat mij mijn vrijheid om je op de vingers te tikken als je het noodig hebt wat nogal eens voorkomt! En als je je geweten wilt gerust stellen omdat je zoo akelig dik in je wereldsche goederen zit, dan is er altijd nog mijn pensioenfonds voor de dorpe lingen, mijn ontwerp voor een open bare leeszaal en mijn beurs-schema We gelooven niet, dat ons land en volk eenig reëel gevaar dreigt van te worden overgeleverd aan een of an- om de opleiding te bekostigen van meisjes of jongens die een bepaald talent hebben. O, ik kan je wel op een dozijn manieren van je geld afhelpen". En de schermutseling eindigde gewoonlijk in een flinke' gift voor een van de liefdadige plannen, die de dominee maakte voor |de lots verbetering van zijn arme parochia nen, want, wat Gair Severns fouten ook mochten zijn, karigheid behoor de daar niet toe. „En licht me nu eens in," zei hij, zijn glas neerzettend en Billy een beetje spottend in zijn onbeduidend gezicht ziende. „Wie is dat aantrek kelijke persoontje, dat ik juist voor een waterig graf behoed heb?" „Ze heet Waylen, Herrick Way- len. Ze is de dochter van een ouden vriend van Mim". „Blijft ze hier lang bij jullie?" „Ze woont bij ons in. Mim heeft haar zoowat geadopteerd," ant woordde Billy kortaf. Op een grappige, jongensachtige manier had hij het land aan Se verns luchtige vragen, hoewel hij moest erkennen, dat ze het natuur lijk gevolg waren van de gebeurte nissen van dien middag. Er was iets in dien man, dat hem altijd prik kelde. Misschien kwam het door een zeker jongensachtig gevoel, dat er iets beschermends lag in Severns luchtige zekerheid van optreden.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1