t WKn* SCHOOL De ronde van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Gewestelijk BRESKENS. Examen Binnenvaart Visscherij- school. Zacerdag 16 Juni 1.1. werden in de Openbare Lagere School I de examens voortgezet met de leerlingen van de Binnenvaart-Visscherijschool alhier. Voor volledig diploma slaagden de heeren: C. Erasmus, Iz. Fenijn, Adr. I. Fe- nijn, Adr. A. Fenijn. E. van den Heu vel, J. Jacobs, W. Kesteloo, Jac. Man- have, J. Notebaart, J. de Pagter en voor het visschersdiploma de heeren M. Blaasse en Abr. Fenijn. De voorzitter, de heer Mellema, inspecteur van de scheepvaart, deelde de uitslagen mede. feliciteerde allen met het behaalde succes en dankte directeur en leeraren voor de ijver en toewijding, bij hun taak betoond Het resultaat was ditmaal dan ook heel mooi, 100 pCt. geslaagd. SCHOONDIJKE. Geslaagd. Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagde o.m. Mej. M. Leen- houts, alhier. gang constateeren. Er wordt niet meer zoolang voortgeborduurd over eenzelfde onderwerp en de geest, waarin de besprekingen worden ge voerd, is verdraagzamer geworden. Daardoor duren de zittingen korter, wat over het algemeen de positie van B. en W. versterkt, en kunnen meer zakelijke beslissingen worden genomen. De vrij belangrijke agenda, die Vrijdagmiddag is afgewerkt, vor derde nog geen twee uur tijd. Toch werden voorname besluiten geno men en onderwerpen behandeld, die vroeger ieder minstens een uur ge- ëischt zouden hebben. Daar is ten eerste de werkver schaffing. Deze wordt door B. en W. per 1 Juli stopgezet, omdat de werkloosheid, gezien zich steeds min der werkloozen ter inschrijving ko men aanmelden, zooveel afgenomen is, dat slechts enkelen overblijven. Een prikkel om werk te zoeken zal voor dezen gezcindmakend werken, oordeelt het college. B. en W. hebben het mis voor, zegt de heer de Kruijter. Niet het verminderen der werkloosheid is de reden, dat zoo weinigen zich komen melden, maar de zekerheid, dat zij toch niet in aanmerking komen. En een prikkel tot werkzoeken is ab soluut niet noodig. Er wordt moeite genoeg voqr gedaan. Al is het niet door allen, steeds zijn er een paar op onderzoek, die zoonoodig de an deren wel inlichten. De voorzitter is het met deze ziens wijze niet eens. Het aantal inge schrevenen is sterk gedaald; het col lege moet aannemen dat de afge- voerden werk hebben gevonden. Het zijn steeds dezelfden, die overblijven en deze moeten nu maar eens doen als anderen en zelf arbeid zoeken De heer de Kruijter constateert verder dat het college voor de werk loozen geen moieite doet. Voor de visschers daarentegen is direct alles in het werk gesteld, om ver betering te krijgen. Dit is wel heel mooi, maar waarolm kan dit ook niet voor de arbeiders. Zelfs geen medewerking is er. Spr. kan dit met bewijzen aantoonen, maar zal dit niet doen, daar hij geen namen noemen wil. Tegen deze beschuldiging wordt langs verschillende zijden gepro testeerd. De heer Brand is ook niet tevre den. B. en W. merken wel op dat altijd nog eenigen geholpen kunnen worden middels de huisvuil-ophaal- dienst, maar dat is geen gunst of een verzachting, want dat moet ge schieden, daar het zoo in de begroio- ting is vastgelegd. Verder is het beter de kassen als reserve te houden. Dat is zekerder, terwijl de opmerking dat het steeds dezelfden zijn, niet steekhoudend is. Want ook bij de visscherij zijn het altijd dezelfden die tegen den wal blijven liggen, zonder eigen schuld. Het komt zelfs nu nog voior dat een koopman visschers uit een andere gemeente laat uitvaren. Waarom neemt men niet die uit eigen plaats? Overtuigd, dat stopzetting noodig is, is spr. niet. Als er werk is, of komt, krijgen die enkelen die nog over zijn, het wellicht oolk en dan valt de gemeentelijke werkverschaf fing vanzelf automatisch stop. Met deze regeling zullen de goeden weer de dupe worden. De voorzitter kan slechts herha len dat het college van meening is, dat stopzetten gezondmakend zal wer ken voor diegenen, die altijd blijven bij de werkverschaffing komen. En wat het huisvuil-ophalen betreft, da.t kan ook anders en kort dan slechts 1/3 van deze regeling met werk loozen. De heer Vasseur verkrijgt de toe zegging, dat de regeling direct weer in werking zal treden, als de om standigheden nopen. De voorzitter merkte bij de be sprekingen op dat degenen, die geen wgj-k zouden kunnen krijgen, toch nog geholpen zullen worden, zij het dan ook via het armbestuur. De heer Brand dringt er op aan, dit laatste zoo weinig mogelijk te doen, wat volgens den voolrzitter geheel zal afhangen van de omstandigheden, waaronder de werkloosheid is ont staan. De overeenkomst van den rijks waterstaat met de bewoners van de eene zijde van Kijkuit inzake het hebben van een uitweg naar den rijksweg moet vernieuwd worden. Het nieuwe contract bevat ver schillende bepalingen die door de bewoners te zwaar worden geacht, waarom de heeren Vasseur en Carels zich schriftelijk tot B. en W. hebben gewend, om de bewoners in deze kwestie bij te staan. Daar het schrijven eerst Vrijdag morgen is binnengekomen, heeft hel college zich nog geen oordeel over deze zaak kunnen vormen. Zonder bezwaar wordt de door Ged. Staten aangekondigde defini tieve salarisverlaging per 1 Januari a s. voor burgemeesters, wethouders, secretarissen, ontvangers en ambte naren van den burgerlijken stand goedgekeurd. De nieuwe regeling, die een verlaging inhoudt, beteekent een buitenkansje voor de ambte naren onzer gemeente, daar de sala rissen geregeld zullen worden naar het inwoneraantal op 31 December 1933 (meer dan 3000), wat anders slechts in 1936 van invloed zou zijn geweest. In verband daarmee zal de 3 pCt. tijdelijke korting vooir de andere ambtenaren met denzelfden datum komen te vervallen. Naar aanleiding der wijziging van de begrooting moet de voorzitter meedeelen dat Ged. St. niet goed vinden de verhooging der opcenten op de gemeentefondsbelasting tot 50/ 80. Dit college wenscht de verhooi- ging tot 80 voor alle inkomens, omdat dit voor een gezonde finan- cieele toestand noodzakelijk is. B. en W. zijn het hiermee niet eens en zullen alsnog trachten, het raadsbesluit 50/80 gehandhaafd te krijgen. Een voorstel van bijzondere be- teekenis was wel de overeenkomst met de Pzem betreffende de straat verlichting. Deze overeenkomst was pas verkregen na" zeer lange onder handelingen, waarbij ten slotte B. en W. naar hun meening eenige sucessen hadden mogen boeken. Het contract bevat in het algemeen de volgende Nadeelen: 1. Het net, dat eigendom der ge meente was, gaat in eigendom van de Pzem over. 2. De gemeente betaalt bovendien f 830.- om het net op te knappen, te voldoen in 6 jaartermijnen. Verder zal voor onderhoud f 150.- per jaar betaald moeten worden. 3. De gemeente geeft vergunning tot het plaatsen van palen, enz. in gemeentegrond. Voordeelen: 4. 55 lichtpunten (49 bestaande -f- 6 eerstvolgende nieuwe) blijven val len ondier de van Melle's condities ad cent per lampbranduur. Het verbruik wordt gegarandeerd op f 600.-, wat overeenkomt met 1460 branduren per lamp, als het maxi mum van 55 is bereikt. 5. de gemeente kan altijd het Pzemtarief doen toepassen, zoodra zou blijken dat dit voordeeliger was: Algemeen: 6. De overeenkomst wordt aange gaan voor minstens 10 jaar, met recht van verlenging. De heer Vasseur vreest ten aan zien van punt 3 moeilijkheden in verband met den kabelaanleg op het Spuiplein. Maar vooral kotnt spr. er tegen op, dat de gemeente zelf de onkosten zal moteten betalen, als om de een of andere reden die pa len verzet moeten worden. Een ver leende gunst (0111 palen te mogen plaatsen) kan hier dus tot nadeel leiden en dit vindt spr. zeer on billijk. Weth. Cambier acht de onbillijk heid niet zoo grotot, daar vergelij king met particuliere overeenkomsten in denzelfden zin niet geheel op gaat. Bovendien zal het heel zelden' voorkommen, alleen in gevallen als b.v. straatverlegging. Dhr. Carels zou deze overeen komst liever no_g niet sluiten, q|m- dat dan de kwestie Spuiplein ook vast ligt. En wees hiermee voorzichtig, waarschuwt mevrouw Tazelaar. Dit voorstel kan beroferde gevolgen heb ben. Het beste is, geen beslissing te nemen, vóór de Pzem haar be lofte van kosten-ofcgave heeft in gelost. De voorzitter weet het gevaar voor uitstel o|f erger handig te be zweren. Laat ons de twee zaken goed uit elkaar houden, adviseert hij en eerst het contract afwerken. Daarna komt dan het Spuiplein. We krijgen alzoo eerst het contract. Heeft niemand hier verder iets te gen? Dan kan mevrouw Tazelaar de Spuiplein-affaire behandelen. Deze waarschuwt tegen de gevol gen van een besluit, waarbij de ge meente 1/3 der aansluitkosten vo^r haar rekening zou nemen. De voorzitter legt nader uit. De kabel komt er, nu het contract vast gesteld is. En B. en W. achten deze oplossing de eenig juiste, oimdat an ders het geheele Spuiplein door het plaatsen van palen ontsierd zou wor den. Het leggen van een k^bel, na vrij lange onderhandeling verkregen, voelen B. en W. als een overwin ning, waarover zij zich verheugen mogen. Evenwel brengt dit voolr de aangeslotenen kosten mee en zullen de perceelen Carels tot en met D. Luteijn de aansluitkosten tot hun woning moeten dragen. Dit voprstel nu wil hierin tegemoetkomen dojor 1/3 der kosten (maximaal f 10.-) voor rekening der gemeente te ne men, mits ook de Pzem dit dofet. Laat de gemeente er buiten, zegt mevr. Tazelaar. Want als dit aan genomen wordt, geldt een dergelijke beslissing ook voor andere kabels die nog komen zullen en zoo wordt het voor de gemeente veel te kost baar. De Pzem moet het maar met de bewoners uitvechten. In elk geval zal het het beste zijn, geeni beslissing te nemen, voordat de Pzem aart haar verplichtingen heeft voldaan. De heer Vasseur is het niet eens met de opvatting dat dit besluit ook gelden moet voor andere nog te leggen kabels. Hier geschiedt het op aandringen van het gemeentebe stuur en is het dus billijk dat dit een gedeelte der kosten bijdraagt. Een beslissing wordt niet geno men. Men zal eerst de kosten-op- gave van de Pzem afwachten. Bij de rondvraag wijst de heer Brand er op, dat door de lessen der Bin- nenvaart-visscherijschool de school- schoonmaakster meermalen hulp heeft moeten aannemen, daar zij al leen niet klaar komen kon. Spr. zou het billijk vinden als die on kosten terugbetaald zouden worden. Dit zal nader door B. en W. over wogen worden; de heer Brand zal tot die bespreking uitgenoodigd worden. Vervolgens dringt hetzelfde lid er op aan, de steunregeling voor de visschers te verbeteren; de grond- bedragen zijn te laag. Ook wijst hij op den slechten toestand van het straatje, onderaan den Boulevard, van Crince tot Leenhouts. De heer de Kruijter verwijt B. en W. dat zij met twee maten meet. Aan de visschers wordt steun in geld gegeven, aan de werkloozen in bons. Waarom dit verschil? in formeert hij. De voorzitter mérkt op dat de heer de Kruijter zich vergist. De werkloozen worden geholpen met werkdagen, waarvoor zij hun loon evengoed in geld ontvangen. Al leen, indien zij met het hun toeko mende niet kunnen volstaan, wordt aanvullende steun, dus buiten de re geling om, verleend met bons. De heer de Kruijter kan deze zienswijze evenwel niet deelen en voelt het bonnenstelsel als ieen ach teruitstelling. De heer Vasseur wil over den toestand der visscherij iets meer we ten en informeert, of die commissie, waaraan de gemeente f 25.- subsid'.e verleent, reeds iets heeft gedaan, om b.v. in eigen land afzetgebied te verkrijgen, met hulp van propaganda van rijkswege. De voorzitter d^elt mede, dat die kwestie in de vergaderingen reeds meermalen besproken is. Er was zelfs een plan opgesteld, dat een f 1000.- zou kosten. Toen bij het Rijk aangeklopt werd, wilde dat echter niet meer dan f 100.- geven. De commissie heeft er toen maar van afgezien.*) De heer Brand deelt mede, dat twee personen Holland door zijn ge trokken om te onderzoeken, of er afzetgebied te vinden is. Hun mee ning is, dat ze met overheidshulp zullen slagen. Nadat de heer Vasseur er nog eens op aangedrongen heeft, dat die commissie b.v. via de groote pers belangstelling voor den toestand der visscherij wekt, wordt de vergade ring gesloten. Als deze houding de commissie typeert, is onze subsidie van f 25.- eigenlijk weggegooid geld. Immers: er was een plan van f 1000.- dat hulp zou bieden (we moeten althans aannemen dat de commissie er re sultaat van verwachtte). Het plan wordt losgelaten, omdat het Rijk maar f 100.- wil geven. En dat ge schiedt door vertegenwoordigers van gemeenten, die ieder duizenden gul dens voor steun op de begrooting moeten brengen, zoodat een even redige bijdrage van een paar hon derd gulden voor een plan dat op zijn minst verlichting brengen zal, zeker geen bewaren zou mogen op leveren. Al was het, dat iedere gemeente f 1000.- zou moeten voteeren voor een dergelijke propaganda, dan nog zou dit aanbevolen moeten worden, omdat het allicht een paar duizend gulden minder steun zou vorderen. Dit wordt bewezen, zie de opmer king van den heer Brand, door het onderzoek dat een paar onzer eigen menschen in Holland hebben inge steld. Als de commissie bij al haar plan nen eenzelfde slappe houding in neemt zal zij nooit iets kunnen be reiken. De ronde van Weste Vlaanderen welke heihsi uur te Oost burg is g( der leiding stond van W. van Wijnendalen is een groot succes aantal deelnemers ide wa Gestart zijn 80 dee Voor zoover wij de nen mededeelen, zij g(je sprints gewonnen wer je Nieuwvliet, door A. van de Veire. Hoofdplaat, door A. de Clerck. Biervliet, door R. Gilles. IJzendijke, door G. Vrooman. Schoondijke, door G. Vrooman. Eede, door De Meulenaere. De gemiddelde sne mee gereden werd was Er stond veel wind. breuk waren er veel Aan de kop waren naere, Van de Veire, f'~ Gilles. De volledige uitslagf°.c volgend nummer wofa nomen. in- j t an< A. ute IS' Ida eni )lo( d nt BRESKENS. 6e Besprekingen Landarb"i< De hoofdbesturen vanlJn arbeidersbonden hebben N' sprekingen aangevraagd i.vc ren van de kring Oostbir en Kath. Boerenbond. A} op is gevraagd tegen uitP 3 Juli a.s. el Office lie De Commissaris der zoekt Maandag 25 Juni meenten Zuidzande, Oo^ van Gent. .cm Oranje De officieele opening val o trein 1934 zal a s. Ma.rndn. gen op Zoom plaats hebj c Direct n i dc opening let trein naar Zeeuwsch VI. acei bijzondere mede wei king autoriteiten, zal het mogpel der stagnatie door België» en reeds Dins iagmorgenjrz* Hulst voor hec publiek o|Vo; Woensdag en Dondéist Ter Neuzen bezocht, Vlier Zaterdag Sas van Ger. gaat hetZeeuwsch VJaanir^ om de reis verder door vervolgen. p CADZAND. df r')Cn In den nacht van Vriji dag hebben kommiezen hier geschoten op twee van de bestuurdeis niet het bevel om te stoppen^, bilisten wisten in de rich kens te ontkomen. Aan dekte men tegelijkertijd bemand met één man, kwam. Toen de man zicfclAl sprong hij te water. Een zen is eveneens te wat^e heeft den man aan wal JL bleek een Belg te zijc Middelburg zal worden 4 ei >ze lel zo Zoc

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2