5 Breskensche Courant 200 100 25 it bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. N z. it FEUU LETON o— Onze Raadsvergadering. Jaargang Woensdag 20 Juni 1934 Nummer 3942 WNEMENT: «taal 1,25; •akcns f 1,40. and 6.50 per :n. jaar. per kwar- 0,65: en buiten ,f 0,725. Bui- '3,50 per jaar. mid/ iw w Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiin bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. lisje/ 5 oer zekering voor de tegen ongelukkenen ssende volgende bedragen: v; E 11, gld bij dood gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- door lies van een j ^,es üan cen l'es oan een een ongeluk hand of voel oog kS juim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij ver lies van een wijsvinger I s-\ gld bij verlies lij van eiken anderen vinger n b rgen en Dalen tmoeten elkaar. o jlini en Hitier hebben met [esproken. Naar de uiterlijke ling vain dit bezoek te oor- was het de ontmoeting van jnarchen. Er waren kleinig- an regie, zooals b.v. het op ;even oogenblik losgelaten olksmenigte door het ploT.se- effen van het politiecordoji, jescandeerde uitroepen van enstroomende menigte voor Hitier, die, wat gemoderni- effend leken op dingen, wel- in de goede dagen van het k de Russische politie, voor en zoo prachtig, vooir hel tn een vreemden -staat, dien zondere eer wilde bewijzen, touw te zetten. Dit is geen uinstje, daar men de zeker- et hebben dat heel die me- aan gevaarlijke elementen i trig is gezeefd. Zou nu presi Brun Moskou bezoeken, men waarschijnlijk kunnen Then dat het nieuwe Rusland, dit punt, er veel meer bij dan vergeten heeft. Een der- fereel was nu voor Hitier georganiseerd. Een groote betoonde haar geestdrift, ij morgen niet minder fel in ergestelde richting zou be- als de Duitschers Oosten den binnenstroomen. In uiter- rmen, en 'in keuze van ver is ook verder alles zool in- niet alsof de eene minister- )tt den anderen min.-president j, maar alsof potentaat po- ontving. Zoo is o|ok de feite- jestand. I veel gesproken, en wij be lt of Hitier het leeuwendeel jversatie heeft gedragen. Het ligt niet in den aard van uitschen rijkskanselier. H ij zelf in monoloogvorm, met oordringendheid en kracht ij een menigte toespreekt, of luistert voornamelijk en jg'jstert hij goed. Hij kwam nu ld, niet om Mussolini tolt iets )l treden. Van Italiaansche zijde 5 ten wij, dat Hitler op het be ste punt voor den vrede in den raad van den Duce ten 18 door 1ARGARET PEDLER. [het Engelsch vertaald door VUERHARD-BERKHOUT 0 volgde die lange sprong, van het brokkelige heu- aar het stevige ijs verderop rglPgenblik van ademlooze o|n- jnid, daarna het gezegende ge- an veiligheid. Toen ze wist, Fit stevig ijs onder de voeten Jeed Herrick een poging om armen van haar redder te S*' ien, blijf waar u is," zei hij is nog maar een paar meter rtfJen oever. Ik zal u niet laten voegde hij er half lachend af gewillig toe. Ze was te uit- om zich te verzetten ver- C en machteloos ddbr koude. ze eindelijk den oever bereik- _.n h'J haar voorzichtig op den B" 'iet glijden, wankelde ze en ïevallen zijn als hij haar niet volle heeft aanvaard. Hitier zou be reid zijn een einde te maken aajt de gevaarlijke actie der Duitsche nationaal-socialisten in Oostenrijk. Dit klinkt geloofwaardig. Ware Hit- Ier niet bij voorbaat tot deze cctn- cessie besloten geweest, dan had hij zich de reis naar Italië zeer ze ker kunnen besparen. De aankondi ging van deze ontmoeting kon men om allerlei redenen reeds als een goede tijding beschouwen; maar het meest omdat zij het vooruitzicht opende op het uittrekken van den gevaarlijksten angel uit het politieke vleesch van Europa. Wij moeten nu zien, in hoever Hitler in staat zal lijken de gedane beloften gestand te doen. Heel gemakkelijk zal hem dat niet vallen. Deze belofte moet het conflict in de nationaal-socialistische partij in Duitschland verscherpen. Het laatste nationalistische doel der partij, nadat alle anderen reeds wa ren losgelaten, wordt daarmede prijs gegeven. Wat het socialisme der partij betreft, daarover heerscht eveneens diepe verdeeldheid tus- schen de groep rondom Hitier en zeer breede massa's in de partij. Laat ons hopen dat Hitier zal too(- nen de kracht te bezitten om door te zetten wat hij heeft beloofd;maar wij vreezen dat dit nog met tegen slagen gepaard kan gaan. Een ander punt, waarover Musso lini met zijn bezoeker gesproken heeft, is de terugkeer van Duitsch land naar Genève. Uit de berichten is gebleken, dat de Duce onmiddel lijk daarover begonnen is, toen hij Hitier ontving. Het is een moeilijk punt voor beiden. Het zal Mussolini niet moeilijk gevallen zijn, Hitler van de noodzakelijkheid van dien terug keer te overtuigen. Het gevoel van die noodzakelijkheid is, naar wij vroeger al hebben betoogd, waar schijnlijk een van de hoofdredenen geweest, die Hitier naar Italië heb ben gedreven. Mussolini heeft blijk baar beloofd, zijn best te zullen doen om een eervollen terugkeer, met ver vulling van de voorwaarde van rechts gelijkheid, voor Hitier mogelijk te maken. Niets lijkt gemakkelijker dan dat, daar alle mogendheden zich be reid hebben verklaard Duitschland zijn rechtsgelijkheid niet te onthou den. Maar eenige van deze mo gendheden zullen daarvoor toch voorwaarden stellen, die Hitier moei lijk kan aanvaarden. Mussolini zelf zal stellig het voordeel, dat hij Ge- hève met den terugkeer der Duit schers aanbiedt, willen gebruiken om meer kracht bij te zetten aan zijn eisch tot een herziening van het ver drag van den Volkenbond. Hij is echter voorzichtig geworden. De uit latingen van Italiaanschen kant, die in het algemeen een prijzenswaardig streven naar mededeelzaamheid ver raden, zijn op dit punt dan ook heel vaag. Oordeelt men naar deze vaag heid, en op grond van de telkens weer herhaalde verzekering, dat niets politieks van positieven aard, in tast baren vorm, en dat vooral niets schriftelijks tot stand is gekomen, dan zou men tot de conclusie! kunnen komen, dat het bezoek, buiten een uiterlijke toenadering, niet veel heeft opgeleverd. Men zou dit te eer nog kunnen gelooven omdat de Duitsche pers. die veel ophef maakt van de uiterlijkheden van het bezoek, over de politieke resultaten zoo uiterst schaarsche berichten heeft. Derge lijke gevolgtrekkingen zouden echtel voorbarig zijn. Eventueele pólitieke verbintenissen van Hitier kunnen van een aard zijn, die in Duitsch land ternauwernood vreugde zal wek ken. Op die mogelijkheid hebben wij hierboven al gewezen. En wat de vaagheid der op zich zelf talrijke en uitvoerige Italiaansche berichten betreft, ook Mussolini molet oppas sen maar dan eer tegenover de buitenwereld om door te duide lijke vreugde en door te nauwkeu rige mededeelingen zijn spel niet bij voorbaat te bederven. Dat geldt b.v. voor hetgeen be sproken is omtrent den terugkeer van Duitschland naar Genève. Wil Mussolini zijn werk goed doen, dan zal het met veel tact moeten ge schieden. Reeds zijn eigen wen- schen op dit punt stemmen niet ge heel overeen met die van Duitsch land. Wat Berlijn onder rechtsge lijkheid verstaat, zal ook te Rome niet in allen deele onmiddellijk wor den aanvaard. Rome is zeker niet van plan, Berlijn onmiddellijk te vertrouwen. Ook het Italiaansche voorstel ter ontwapeningsconferentie behelst eischen van controle, die speciaal op Duitschland berekend zijn Verder hebben de beide leiders over Donaubekken en Balkan ge ondersteund had. Ze omvatte met beide handen zijn arm. „Ik ik kan niet staaln," zei ze klappertandend. Ze voelde zich el lendig, haar natte kleeren plakten aan haar lichaam, modderig water druppelde er uit en viel met een melancholiek geluid op den grond en ze beefde van top tot teen. „Het spijt me zoo het spijt..." haperde ze zielig. „Dat hoeft niet". Hij scheen niet erg meelijdend, deze onbekende red der, maar hij wats ten minste prac- tisch en snel in zijn handelen. „Ga zitten en laat ik uw schaatsen af doen," zei hij. Hij deed het handig en zakelijk Toen haalde hij uit den zak van zijn overjas een brandyflesch en den beker er af schroevend, vulde hij dien tot den rand jnet de vloeistof en reikte haar dien toe. „Drink dat op. U zult u dan beter voelen en het zal misschien voor komen dat u kou vat". Ze schudde vermoeid het hoofd Ze voelde zich te afgemat, te dof om zelfs een poging te doen om te drinken. Een eigenaardige loomheid beving haar. Alles om haar heen scheen vaag en mistig te worden De gedaante vajn den man naast haar scheen niets meer dan een vage, donkere schaduw. Ze was zich alleen maar koude bewust ver sproken. Ook weer een teer onder werp. Er is een tijd geweest, dat een dergelijk gesprek over samen werking en belangensferen zou heb ben kunnen loopen. Nu heeft Mus solini in den Balkan geen enkele troef om uit te spelen. De Balkan heeft zich voor hem gesloten, en' zal, als hij met Duitschland iets te re gelen heeft, zijn eigen zaken willen beredderen. Ook het Donaubekken vormt voor Rioime niet meer zoo plastisch materiaal, als Mussolini kort geleden nog had kunnen ho pen. Weenen wil zeker gaarne door Italië worden gered, maar het heeft liever dat nog anderen, en dan niet Duitschland alleen, bij die red ding betrokken zijn. Weenen is te behendig, om zich ten bate van Duitsch-Italiaansche politiek te la ten gebruiken. De terughoudendheid van Musso lini naast zijn overstroomende me dedeelzaamheid is dus, ook zonder dat zij teleurstellingen hoeft te ver bergen, goed verklaarbaar. Zij kan allerlei oorzaken hebben er is geen reden om op een daarvan bij zonderen nadruk te leggen. schrikkelijke koude en zelfs dat ge voel werd geleidelijk minder en va ger. „Drink opl Verstaat u me?" Scherp drong de stem heen door den mist, die haar omsloot, met een autoriteit, die zelfs de wolken, die zich om haar heen samenpakten, doorboorde. Ze vojelde den zilveren rand van den beker tegen haar lip pen een arm om haar schou der „Drink!" herhaalde dezelfde ge biedende stem. En omdat het haar in haar ver vagend bewustzijn het makkelijkste scheen om toe te geven, opende ze haar mond en dronk. De scherpe alcohol liep als vuur door haar keel. Ze slikte en hijgde maar ze bracht haar van die vage grijze wereld, waarin ze bezig was geweest te verzinken, terug en deed het bloed weer door haar aderen stroomen. „Zoo, dat is beter". De man die naast haar op den bevroren grond neerknielde, keek haar glimlachend aan. Zijn gezicht was nu dicht bij het hare en Herrick, die begon op te leven, werd getroffen door de intense blauwheid van zijn oogen Gevaarlijke, roekelooze cnogen wa ren het, beschaduwd door lange zwarte wimpers, die hun duivelach tigheid maskeerden door een zeke De loting voor den dienstplicht. Bij de op 12 dezer gehouden lo ting is uitgemaakt, bij welken naam de aanwjjzing tot gewoon dienst plichtige voor de lichting 1936 zal beginnen. Menigeen zal echter ook gaarne willen weten, bij welken naam of bij welke letter ongeveer deze aanwijzing zal eindigen. Men schrijft hieromtrent het volgende. Het aantal vrijgelote personen be Üroeg de laatste jaren 10 a 14 pro cent van het getal ingeschrevenen dat er na aftrek van vrijgestelden en afgekeurden overbleef. Hiervan uitgaande, zijn enkele steekproeven genomen, beginnende met Bernardus Cats, geboren 31 Maart, welke naam als nummer één voor de lichting 1936 is aangewezen. Deze steek proeven hebben de volgende uit komsten gegeven. Als het jjetal vrijgelote personen 10 procent beloopt, zal de eerste die vrij is, onder de letter B gezocht moeten worden, ongeveer bij namen ren ontwapenenden, smeekenden blik. Hij vulde het bekertje opnieuw half met brandy en reikte haar dat weer toe. „Een droppeltje maar," drong hij aan, toen ze het hoofd schudde „Ik zal dronken worden als ik het doe," zei ze. „Ik geloof het niet," zei hij nu glimlachend. „We zullen het er in ieder geval maar op wagen". Weer gehoorzaamde ze hem. Het schoot vluchtig door haar brein, dat hij het soort man was, dat1 je makke lijker kon gehoorzamen dan .weer staan. Er was iets domineerends in hem dat moeilijk te weerstaan was. Niet dat hij ook maar in het minst de impressie van het oer-man type maakte, het mansoort, dat zich een weg door het leven slaat. Maar er was een zekere vroolijke heersch zucht in hem een soort onweer legbare overtuiging, dat hij zijn eigen zin zou doen. Toen ze de brandy had uitgedron ken schroefde hij de flesch weer dicht en stak haar in zijn zak. Toen hielp hij haar overeind. „Kunt u nu staan?" vroeg hij „Goed". Hij trok zijn overjas uit „Sla deze om „O, nee," protesteerde ze. „Ik voel me nu weer best. Houd u hem als als van den Berg en Berkhuijsen. Wordt dit getal 14 procent, dan zal de eerste vrije vermoedelijk iemand zijn, wiens naam met een A begint en ongeveer Alsem of Augustijn luidt. Er is alzoo veel kans, dat van den naam Bernardus Cats af tot den laatste,- die onder de Z wordt in geschreven, en zelfs nog de eersten, die onder de A vermeld worden, allen tot gewoon dienstplichtige be stemd zullen worden, voor zoover zij niet wegens vrijstelling, afkeuring of een dergelijke -reden uitvallen. Van Alsem tot van den Berg is de kans twijfelachtig en van van den Berg tot Bernardus Cats, ge boren 31 Maart, is de kans op vrij- loten vrij groot. Toch houde men er rekening me de, dat de werkelijke uitkomsten af hankelijk zijn van verschillende ge gevens, die eerst later bekend wor den, in de eerste plaats het geheele getal ingeschrevenen, dan hoeveel er worden vrijgesteld en afgekeurd en natuurlijk ook de sterkte van de lichting. Al de gemaakte schattingen kunnen zoowel mede- als tegenval len. Ook vertoont de eene gemeente of gemeentegroep veelal eenig ver schil met een andere. Het lijkt wellicht wat vreemd, dat wanneer er 10 procent vrijloten, waarschijnlijk alleen een gedeelte van de C en een gedeelte van de B vrij zullen zijn. Dit komt doordat er veel personen zijn, wier naam met een B begint. Het van vroeger in zwang geble ven woord „vrijloten" versta men niet in dezen zin, dat hjj, die vrij- loot, van alles af zou zijn. Ieder, die niet tot gewoon dienstplichtige wordt bestemd en ook niet onge schikt is bevonden, wordt bestemd tot buitengewoon dienstplichtige, wat wil zeggen, dat hij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden in wer- kelijken dienst kan worden opge roepen. o— Als we onze tegenwoordige raads vergaderingen vergelijken bij die van een jaar en langer terug, dan kun nen ye een verheugende vooruit- 't u blieft zelf aan". Hij nam niet de minste notitie van haar protest, doch hielp haar de jas aantrekken, alsof ze niets gezegd had. „Ziezoo," zei hij met een lach in zijn oogen op haar neerziende, „wilt u me nu misschien vertellen waar u woont? Hoe eerder u thuis komt en die natte kleeren uittrekt, des te beter". „Daar ginds," antwoordde ze, wij zend in de richting van het park. „Op Windycroft". Hij liet door niets merken, of hij het huis kende of niet dat hij ooit onder zijn gastvrij dak had ver toefd doch het was duidelijk, dat hij den weg er heen kende, want hij begon zonder verder te vragen de juiste richting uit te loopen. Hij liep snel en Herrick, wier beenen afschuwelijk pijn deden, had veel moeite hem bij te houden. Een struikelen en een flauwe kreet van ergernis van haar lippen deden hem plotseling stilstaan. „Loop ik te hard?" vroeg hij. Zijn blauwe oogen tintelden toen hij voort ging: „Dat is waar ook. Ik vergat, dat u al heel wat be weging genomen hebt met te pro- beeren uit dat vervloekte gat in het ijs te komen. Maar hoe vlugger u loopt, des te beter vodr u". (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1