Breskensche Courant 200 25 biltere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. visscherij. Sproetenverdelger, Jaargang Zaterdag 16 Juni 1934 Nummer 3941 fMlEMENT: tlaal I ,25; e>kr::s 1,40. i 6,50 per jaar. tad per knar- Ï5; en builen f 0,725. Bui- $.50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, Tal. 21 BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentièn bij rcgelabonncment groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. oerzekering ooor de hen ongelukken, en volgende bedragen: gulden bij levens- j gld bij dood m* gld bij ver- mm gld bij ver- a gld bij ver- langc ongeschikt- I IIII door H lies van een jf J ^es Van een 4* Lan een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 bij verlies I f üan e^en anderen vinger O [rdeering lazen wij in de an Maandag j.l. den luwsch-Vlaanderen W.D., schrijver het heeft over jen toestand der visscherij emeen en die van Bres- bijzonder door het sluiten che en Belgische gren- kunnen den inhoud ten rschrijven, maar zouden opmerkingen willen ma- aanleiding van de slot- :e luidt: verstrekken van geldelij- eun is wel het minimum, le plaatselijke overheid haar visschersbevolking >en. Wij vragen ons ech- wat de Nederlandsche .ng voor de visscherij be- kan". geholpen moet worden, ïzelf. Daarover kan geen n meening bestaan. Wel de vraag, hoe die steun 2ioet worden. I te kunnen beoordeelen, nagaan, of de gescha ld van tijdelijken of van aard is. In het eerste ge- kan worden volstaan met de visschers persoonlijk ste geval echter zal men g moeten zoeken in steun drijf. Persoonlijke steun dan enkel bettekenen dksgroep voor onbepaald tijd, zonder uitzicht pp werd ingesteld op de ipslasten, wat voor geen :ij bevredigend zou zijn mdigheden lijken er wel dat binnen afzienbaren erugkeer tot den ouden verwachten is. Wat zeg .t we het verstandigst en veranderden toestand te beschouwen, ising moet dus gezocht iteun aan het bedrijf zelf, bedrijf zal zich aan de omstandigheden moeten niet speciaal kunnen uit de visschers zelf. Ook de zal dit niet alleen kunnen [igen. Het Rijk zal hier Ipen. Hetzij door een stren 2oEUïllfton 2°j 20i 21 door GARET PEDLER. Engelsch vertaald door IERHARD-BERKHOUT O verste gedeelte was de ■ervlakte betrekkelijk on lerend van twee tot vier l'n meest, een paar meter zever af onderbroken door jtuur eilandje, waarop wat ut en een eenzame boom Mig bestaan leidden. Voor I wa,s het ijs hier en daar ftet heuveltjes aarde, be iet stug gras. _j ijlde voon, haar oogen 18j °P het verwijderde eiland 18.'' ze v°ort vlo.g, meende ze jgie hooren roeven, maar ze jgl om. Het wat waarschijn jchaapherder, de zijn hond 18tjl hij zijn avontronde deed 18-schapen, die it het park lit heen. Verder vbog ze. Het lS'lak was niet dt>og meer tsde nattig onder haar voe gere houding tegen de grenzen-slui- tende landen, hetzij door te helpen aan het verkrijgen van een flink af zetgebied in eigen land. Vooral dit laatste achten wij van groot belang. België kan meer dan jn eigen be hoeften voorzien; de prijzen zijn er dan ook laag. Alleen Frankrijk kan heel wat invoer gebruiken, waarvan op het oogenblik door de Noprsche landen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Terwijl eenerzijds getracht kan worden, het invoerverbod ongedaan te maken, mag toch anderzijds het eigen land niet vergeten worden. Een heel terrein ligt hier voor het heerlijke, frissche en gezonde gar- nalenvoedsel open. Daarbij dienen wij te wijzen op het eigenaardige verschijnsel, dat zoovele Nederlan ders die in het buitenland van gar nalen genieten, ze in eigen land niet gebruiken. En hierin kan een goed gel^jde propaganda wel verandering brengen. Zeker zou dat het Rijk op een niet onbelangrijk bedrag komen te staan. Maar ondersteuning der vis schersbevolking gedurende onbe paald langen tijd zal niet minder kosten. En terwijl in het laatste ge val alleen van uitgaven zondermeer, dus verlies, sprake zou zijn. was er in het eerste geval .groote winst door opleving en instandhouding van het bedrijf, dat anders een onherstelbare knak krijgt. Met voor de visschers dit niet te onderschatten moreele voordeel, dat ze in eigen onderhoud kunnen voorzien. Nog een andere factor van be- teekenis mogen wij niet vergeten. Het kapitaal! Men moge hierover denken zoo men wil, maar zonder kapitaal is onze visschersvloot on bestaanbaar. Reeds nu waren er ge vallen, dat de slechte bedrijfsresul taten verhinderden, de rente te be talen, om maar niet van aflossing te spreken. Hoe dat gaan zal, als de vloot tegen den wal komt te liggen en er alleen steuns-inkomsten zullen zijn, is licht te begrijpen. Met het zekere gevolg, dat het kapitaal zich voor dezen bedrijfstak niet verder zal interesseeren, wat de bestaans- strijd nog oneindig zou bemoeilijken Bedrijfssteun leidt er wellicht toe. dat aan de noodzakelijke verplich tingen kan worden voldaan. Wat verder de gevolgen zouden zijn voor den reeds langs alle zijden geslagen middenstand, indien een zoo'n belangrijke volksgroep van steun zou moeten bestaan, behoeft niet nader omschreven te worden. De conclusie ligt voor de hand: Er zal hulp verleend moeten worden en die hulp zal zich hoofdzakelijk moeten instellen op 'het gaande hou den van het bedrijf. Dat er ondertusschen difecte steun noodig is, spreekt vanzelf. Het da- gelijksch bestuur onzer gemeente oorzag hierin reeds, door in de he den gehouden raadsvergadering voor te stellen, een bedrag van f 4400,- voor visscherssteun uit te trekken. Wij meenen afdoende te hebben aangetoond dat dit niet voldoende is en wij twijfelen er niet aan of de plaatselijke overheid zal zeker het noodige doen om te helpen. Alleen, men wachte niet te lang en vermijde zooveel mogelijk zijwegen. ten en nu en dan sneden de ijzers van haar schaatsen er diepe voren in. Doch er pp uit om haar -doel te bereiken schonk ze er geen aan dacht aan. De geest van kinderach tige koppigheid, die haar had aan gespoord om Kenyons raadgeving in den wind te slaan, overheerschte haar. Ze zou alleen maar even het eiland omrijden en dan naar de hut terugkeeren, haar schaatsen afdoen en naar huis gaan. Als als zij en Mac weer goede vrienden waren zou ze hem uitlachen om zijn ern stige waarschuwing en de totale over bodigheid daarvan. Het ijs werd ruwer naar mate ze het eiland naderde. Een paar maal struikelde ze en viel ze bijna over de bosjes gras, die er in waren vastgegroeid. Toen scheurde het ijs plotseling met een splinterend ge kraak open en Herrick zakte in het ijskoude water. Ze was niet bang want ze voelde onder haar voeten de glibberige modder van den meer bodem. Het water reikte nauwelijks tot haar middel, maar de schok en de felle koude deden haar een gil slaken. Eerst toen ze trachtte zich zelf te bevrijden begon ze het wer kelijke gevaar dat haar bedreigde in te zien het gevaar van die bijna verdoovende koude, die haal' lichaam met een verlammende hand scheen te omvatten. Zeg mij Uw naam - Mijn naam SPROETENBEZ1TTER, is en blijft SPRUTOL Algemeen overzicht, o Al maakt één zwaluw nog geen lente, toch geeft ze minstens de na dering er van aan. Zoo wijst het ei toch ook wel eenigszins op, dat de regeering het evenwicht in ide rijks balans begint te hervinden, nu ze een ontwerp durfde indienen om ten minste één vorm van belastingdruk iets omlaag te voeren. Het gaat om 20 opcenten op de suikerbelasting welke de regeering voorstelt jveer af te schaffen. Wat zal de suiker zoet gaan smaken I Een minder prettige boodschap had de regeering voor de hier te lande vertoevende vluchtelingen, te gen wie in het algemeen de bepa lingen werden verscherpt. Wie zich hier stilletjes hebben gevestigd na indertijd te hebben voorgegeven, dat ze ons land slechts met een tijdelijk bezoek kwamen vereeren, zullen met zachten drang naar het land van Struikelend en baggerend trachtte ze uit het gat, waarin ze gevallen was te klimmen, doch merkte al gauw dat haar pogingen totaal vruch teloos waren. Aan alle kanten brok kelde het broze ijs onder haar druk af en toen ze een bos riet beet pakte brak het af in haar hand. Eenmaal dacht ze dat het lukken zou. Haar beenen hingen nog in het water maar ze had zichzelf een eindje op een gedeelte ijs gewerkt dat ster ker scheen dan de rest en het bo venste gedeelte v'an haar lichaam en haar armen lagen recht uitge strekt op de oppervlakte, terwijl ze trachtte zich voorzichtig verder in veiligheid te brengen. Toen brak plotseling met een luid gekraak ook dat gedeelte van het ijs af en ze viel op haar knieën terug in het water. Ze was half bewusteloos van de intense Ijoude toen ze weer over eind krabbelde. Haar ledematen de den er pijn yan. Wanhopig trachtte ze om hulp te roepen maar haar stem scheen, evenals de rest van haar lichaam, bevroren te zijn en slechts een flauwe, onzekere kreet kwam over haar lippen. Hij stierf weg in de kille, eenzame stilte van het be vroren meer en plotseling werd ze bang, voelde ze een hevigen angst angst voor den dood. Het scheen belachelijk om aan sterven te den ken in vier voet water, doch als oorsprong worden teruggeleid. Geen toelating zal meer worden verleend aan nieuwe vluchtelingen, die zonder middelen van bestaan tot ons ko men. Duitschers zullen in zoo'n ge- al weer over de Duitsche grens worden gezet, tenzij aangenomen moet worden, dat hun in het eigen land lijfsgevaar dreigt. Dan moet met den minister overleg worden gepleegd. De bom op de Z. P. spat zooal geen verderf, toch nog sensatie om zich heen. Uit zekere publicaties van den laatsten tijd wordt geconclu deerd, dat de Kamer onjuist zij het te goeder trouw door den minister zou zijn voorgelicht, toen deze verklaarde, dat het treffen van de bom een ongeluk was, daar ze als een waarschuwingsbom, gericht óór het schip, zou zijn bedoeld. De officier, die het projectiel deed omlaag storten zou onkundig zijn geweest omtrent de genoemde waar schuwings-tactiek en zjjn treffer als een treffer hebben uitgeworpen. De heer Albarda heeft terzake nu na dere inlichtingen aan de r^geering gevraagd. Den Haag krijgt dezer dagen weer een paar nieuwe autoriteiten. De be noeming geschiedde van Mr de Monchy, burgemeester van Arnhem, tot burgemeester van de Hofstad. En Mr Verschuur krijgt in de ko mende week een opvolger in den persoon van Mr van Steenberghe een bekende figuur uit de kringen van de katholieke Brabantsche werk geversorganisaties. Hij zal de porte feuille van Economische Zaken krij gen te beheeren. Velddriel, gelegen in het Maas en Waalsche, is van de week geteisterd door een ernstigen ..dorpsbrand, aan gekomen door het spelen van kin deren met lucifers. Tien arbeiders woningen brandden geheel uit en ook vee kwam in (de vlammen om Elf gezinnen kwamen dakloos en tesamen 73 personen werden in ar moe gestort. Er wordt een hulpactie voor de slachtoffers georganiseerd Op Donderdag van deze week zijn de dictators van Duitschland en Ita lië te Venetië tesamen gekomen voor belangrijke besprekingen. Duitsch land vooral heeft daarbij veel te ver liezen. Het behoeft de hulp van Italië om den terugkeer naar Ge nève voor te bereiden zonder dat het Duitsche prestige wordt ge schaad. Die terugkeer is noodzake lijk om uit het isolement te gera ken, waarin de Duitsche regeering zich ter onzaliger ure heeft begeven. Noch op het gebied van herbewa pening, noch inzake de ontwapening van andere staten, zal Duitschland in de naaste toekomst belangrijke voordeelen kunnen verwerven, wan neer het zich van den Volkenbond afzijdig zou blijven houden. De regeering der Ver. Staten heeft Londen schriftelijk geantwoord op de mededeeling, dat de Engelsche regeering den 15 Juni-termijn der oorlogsschulden niet zal voldoen. Washington beklaagt zich, dat de Engelsche regeering zelfs nooit heeft gepoogd om een schikking aan te bieden, welke de regeering der Ver. Staten in overweging kon nemen. Nooit b.v., zoo zegt Washington, heeft de Engelsche regeering een betaling in natura aangeboden. Dat laatste werd te Londen goed ver staan. Het is nu ineens waarschijn lijk geworden, dat de Engelsche re geering op den 15 Juni alsnog een symbolische betaling (een klein ge deelte van den vervallenden ter mijn) zal doen en daarna onder handelingen gaat openen over een definitieve regeling. Eindelijk dus naar een schikking? De dynamietaanslagen in Oosten rijk, gepleegd door nat. soc., duren voort en het schijnt, |dat de vreem delingen Oostenrijk uit lijfsbehoud gaan mijden. Strenge maatregelen worden aangekondigd, maar Doll- fuss schijnt weinig bereid om die ook uit te voeren. De Heimwehr drijft hem thans op. Deze organisatie heeft scherpe eischen gesteld: in voering o.m. van het standrecht, op heffing van de Duitsche tumver- eenigingen, welke in wezen organi saties der Nazi's zijn, confiscatie der bezittingen van Nazi-leiders om uit de opbrengst schade van vernielin gen te vergoeden enophouden met de „paragraphenreitereil" Een der jongste spoorwegaansla gen zou tegen het leven van vice- kanselier Fey gericht zijn geweest. Dollfuss zal misschien nog even wil len wachten met het stellen van af schrikwekkende daden, tot de re sultaten van Venetië bekend zijn. ze niet kon ontsnappen aan dit door ijs omgeven gat, waarin ze ge vallen was, zou de bittere koude spoedig het warmè, jonge leven in haar tot rust brengen. Toen klonk plotseling uit de koude stilte waarin haar hulpkreet was weggestorven een antwoord „Houd vast, ik kom". Tegelijkertijd zag ze een man langs den oever naar haar toe hollen en de weinige meters, die hem nog van haar scheidden met snelle stap pen afleggen. Het was de eenzame toeschouwer, dien ze een half uur te voren aan den kant naar haar had zien kijken. 0 XV. Een vreemdeling brengt hulp. De man, die op Herrick toesnel de, stak de bevroren oppervlakte tusschen den oever en het getande gat waarin ze nog worstelde over en bleef een paar voet verder, waar het ijs nog gezond was, staan. „Pas op," slaagde ze er in te roepen toen hij stil stond. „Het ijs is hier bros". „Dat schijnt zoo," antwoordde hij met een humoristische klank in zijn stem. „Maar toch Hij keek rond en nam snel de mogelijkheden in zich op, toen sprong hij met onge looflijke snelheid op een paar aard- heuveltjes, begroeid met bevroren gras en niet grooter -dan steenen, die boven het ijs uitstaken. Een se conde wankelde hij gevaarlijk, toen herwon hij zijn evenwicht en zette zijn voeten stevig neer. Voorover buigend stak hij zijn armen uit. „Buig naar me toe," cei hij. Ze aarzelde, ze begreep, dat hij voorstelde haar uit het water te trek ken en twijfelde aan de mogelijkheid er van. „Dat zult u nooit kunnen," pro testeerde ze. „Gauw. Doe wat ik zeg!" beval hij scherp. Ditmaal gehoorzaamde ze zonder tegenstribbelen aan het bevel en naar voren ploeterend boog ze zich naar hem over. Een oogenblik later slo ten zijn armen, buigzaajm en sterk als staal, om haar -heen en trok hij haar op uit het ijskoude wazer. „Sla uw handen om mijn hals in elkaar". Weer gehoorzaamde ze en voelde zich dicht tegen hem aan drukken alsof ze een kind was. Hij wachtte even en keek met een geamuseerd lachje op haar neer. „Wat een gewicht!" zei hij, ge troffen door de lichtheid van haaj tenger lichaam. „Ziezoo, nu verder". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1