Binnenland Gewestelijk Nieuws De Gebroeders Knoopensdg" J Burgerlijke Stand. ofl vk=^« BIERVLIET. Geslaagd. De heer W. A. Vrijlandt alhier slaagde te Utrecht voor predikant bij de Ned. Herv. Kerk. OOSTBURG. Examen Rijkskweekschool. Examen Rijkskweekschool, 2e groep. Geëxamineerd 6 candidaten Geslaagd mej. J. de Ridder, Re- tranchement en de heeren J. J. Al- mekinders, Sluis; A. du Bois, llonte- nisse en J. C. Haartsen, Schoondijke. Afgewezen 2 candidaten. In de 3e groep zijn geslaagd de heeren P. de Hullu, Oostburg; J. de Jong Vlissingen; A. Jurry, Hoek; A. Kaan, Terneuzen; A. Koster, IJzendijke; D. de Ridder, Oostburg. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Juni 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1.30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H.Kelder Jr. Cat. Zondag 20. In belde beurten bijzondere kollekte voor het Pastoriebouwfonds. Cadzand 9,30 uur Ds Visser, Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvliet 10 uur Ds van Yperen, Pred. te Waterlandkerkje. Collecte voor de kerk. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement. 10 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar, Waterlandkerkje 2.uur Ds van Yperen. IJzendijke 10 uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur de heer I. Verduljn. o Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C Dufour. land geschreven zal bljjven. Duizen den en duizenden menschen werden getroffen door rouw en smart; tal van jonge menschenlevens werden op wreede wijze afgesneden; ouders droegen hun kinderen grafwaarts en omgekeerd verloren honderden kin deren den steun van een vader of moeder op een moment, dat de eigen beenen nog niet sterk genoeg waren om den weg door het brooze leven zelfstandig te bewandelen. Er was wee en ellende alomme. Die nationale ramp van 1933 eischte een offer van 800 dooden en het aantal gewonden beliep zelfs enkele duizenden Nimmer in onze vaderlandsche geschiedenis hebben we zoo'n catestrophe, gevolg van onbedachtzaamheid gekend. Helaas, de dooden zijn niet in een massagraf vereenigd geworden. An ders zouden we dat hebben kunnen sieren met een monument, hetwelk zou kunnen bijdragen om de herin nering aan de ramp levendig te hou den. We zouden pelgrimages naar dat massagraf van de 800 arme slachtoffers hebben georganiseerd en de overlevenden zouden aldus van tijd tot tijd het voornemen kunnen hebben hernieuwd om met zorg de onbedachtzaamheid te vermijden, welke iets zóó ontzettends ten gevol ge heeft gehad. Acht honderd dooden Duizen den gewondenIs 't niet om er nóg van te huiveren? 0 Wat zegt ge, lezer? Ge herinnert u die nationale ramp vajn het vorige jaar niet? Als een aardbeving onze hoofd stad had geteisterd en 800 menschen hadden daarbij het leven verloren, terwijl duizenden met de hevigste smarten en pijnen naar het zieken huis waren gedragen, zoudt ge u zoo iets een jaar later niet herinneren? Maar natuurlijk 1 Onze kindskinderen zouden in hun geschiedenis-lessen, om die ramp alléén, het jaartal 1933 in hun hersentjes ingestampt krij gen. en ze zouden zakken voor d'r examen, wanneer ze op de vraag van .,,Wat gebeurde er in 1933?" het antwoord, schuldig zouden blij ven. En gij, gij weet het thans reeds niet meer, dat het feit, hetwelk we in den aanvang schetsten, ten vorige jare inderdaad heeft plaats gegre pen? Als die 800 lijken maar bij elkaajr hadden gelegen, op een hoop, dón zoudt ge het u thans nog wel herin neren, welk een ontzettend leed ons volk toen heeft getroffen. Alleen, omdat het ónders was en de lij ken verspreid, van hier en van daalr maar toch allemajal van onzen eigen vaderlandschen bodem! verzameld zijn moeten worden, daar om heeft de ramp niet zoo op uw verbeelding gewerkt en zijt ge zoo gauw vergeten. Maar 800 dooden zijn tenslotte toch 800 dooden. En om het feit, dat de duizenden ge wonden naar verschillende zieken huizen werden vervoerd, was hun jammer en ellende toch niet te min der I Kent ge de ramp, op welke we doelen, nu nóg niet? 0 Het was de verkeersramp van van het vorige jaar, welke 800 doo den eischte en duizenden gewonden Alleen in ons land! Een zorgvuldig samengestelde sta tistiek heeft dat onweersprekelijk uit gewezen en vastgesteld. Alleen in de provincie Zuid-Holland bedroeg het aantal dooden circa 180, voor het geheele land kwam men tot ruim 800 slachtoffers. En tóch, ondanks alles wat we hierboven schreven, zal het jaar 1933 in de geschiedenis van ons vaderland niet bekend blij ven als een rampjaar, eenvoudig daórom niet, omdat het zich niet in opmerkelijke mate van andere jaf ren onderscheidt. Als bij een ongeluk in een Ne- derlandsche mijn 200 nijvere werkers om het leven kwamen, dan zouden we daar tien jaap- later nog over gewagen. Gelijk we het ook nog wel eens hebben over de „ramp van Borculo," waarbij wat huizen en een kerk werden verwoest, maar tenslotte slechts 5 of 6 menschen het leven lieten. Maar niemand prakkezeert nu nog over de verkeersramp-1933, met haar 800 dooden, omdat ons gevoelen is afgestompt en we weten, dat het verkeer ook in dit jaar en in volgende jaren den cijns van hon derden menschenlevens weer zal eischen. We vinden dat alles wel erg, maar we aanvaarden deze be zoeking gelaten als een noodlot. In werkelijkheid heeft het daarvan toch evenwel niets. Als ieder voor zich bij het gebruik van den weg, hetzij als bestuurder van eenig voer tuig, hetzij als wandelaar de noodige omzichtigheid betrachtte aller- éérst door nauwlettend de regels van het verkeer na te volgen dan zouden honderden menschenlevens worden gespaard. We hopen er met dit artikeltje iets toe bijgedragen te hebben, dat men zich een juister idee gaat vor men van de ontzettende verwoestin gen, welke door onbedachtzaam weggebruik worden aangericht. Wie deze wil tegengaan betoone als weg gebruiker verstand en karakter en als mensch steune hij de actie, welke op het oogenblik op zoo intensieve wijze wordt gevoerd voor; Veilig Verkeer! Prinses Juliana niet naar Zeeland. Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prinses Juliana in verband met an dere plannen van H.M. de Koningin en van H.K.H. tot Haar leedwezen afgezien van het brengen van een bezoek aan Zeeland in September a.s. Een Koninklijke gift. Prinses Juliana heeft na haar be zoek aan het Stadionconcert een bij drage doen toekomen aan het Co mité voor' de Stadion concerten. Bezoek van minister Marchant aan Zeeland. Minister Marchant heeft Woens dag een bezoek gebracht aan Zee land, vergezeld van enkele leden der rijksmonumentencommissie. Achter eenvolgens heeft hij Middelburg, Veere, Vlissingen en Hulst bezocht, waar verscheidene restauratiewerk zaamheden zijn bezichtigd. Zwemmen. Naar wij vernemen, neemt on danks het minder mooie weer het aantal leerlingen aan de zwemschool, zoowel groot als klein, dagelijks toe en heeft men zelfs een regeling ge troffen met de leerlingen der afd. timmerlieden van de Ambachtsschool te Oostburg, die thans onder leiding van hun leeraar den heer Boone, klassikaal les ontvangen. Wel een bewijs dat de zwemsport hand over hand toeneemt. 2 stieren gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag geraakte door een defect in de electrische leiding, de melk machine van den heer C. ondet stroom. Gelukkig bevonden zich in den stal' slechts 2 stieren die, in aanraking met de machine, door den electrischen stroom onmiddellijk wer den gedood. Indien dit een maand vroeger gebeurd was, zou de ramp niet te overzien zijn geweest, daar toen 21 beste melkkoeien in den stal waren ondergebracht.; Het is met dat al voor den eigenaar toch reeds een aardig schadepostje, daar de beide stieren, stamboek-die ren. tegen dergelijke ongelukken niet verze kerd zijn. SCHOONDIJKE. De Landbouwschool 10 jaar. De eindlessen dezer school hadden Zaterdag j.l. onder zeer groote be langstelling plaats. Naldat de leer lingen der achtereenvolgende klas sen door den directeur der school waren ondervraagd, werden bij af wezigheid van den Voorzitter, den heer A. Mijs, welke wegens ziekte verhinderd was, de diploma's uitge reikt door den heer M. A. Bleiker als fd. voorzitter der commissie van Toezicht. De heer Bleiker wensch- te de gediplomeerden hartelijk ge luk met hun succes en dankte den directeur der school, de heer Van Dijk, voor zijn degelijk onderwijs. Op de scheidende .leerlingen deed hij een beroep de school te propa- geeren bij vrienden en kennissen. Hij hoopte op toepassing van het geleerde in de praktijk en gaf de verzekering, dat de heer Van Dijk steeds bereid gevonden zal worden tot het geven van voorlichting. De Rijkslandbouwconsulent, de heer Ir C. Stevens, sloot zich ten volle bij de woorden van den heer Bleiker aan en wees er op, dat het deze maand 10 jaar geleden is, dat de school geopend werd. Van groote beteekenis achtte spr. het o.m. dat nu reeds totaal 70 diploma's zijn uit gereikt. Zoo komt de landbouwwe- tenschappelijke kennis in W. Z. Vlaanderen in steeds ruimer kring en het doet goed te zien, dat de school zich in een groote belangstel ling mag verheugen. Nadat hij als regeeringscommissa- ris verder nog het woord had ge voerd in verband met de ernstige tijdsomstandigheden, memoreerde de heer Van Dijk een en ander uit het 10-jarig bestaan der school. Schoon ook schaduwen hem in deze periode niet gespaard zijn, kon hij zich toch gelukkig achten, door deze groote lichtzijde, dat de school in een bloeienden staat verkeert. Een woord yan dank richtte spr tot de Heeren consulenten, die hem desgevraagd steeds ter zijde stonden, alsmede tot den Plantenziektenkun- digen dienst. Woorden van dank richtte hij voorts tot de ouders, het bestuur en de commissie van toe zicht en de oud-leerlingen met wie hij aangename relaties onderhoudt Hij wees er vervolgens op, dat wanneer het onderwijs aan de eischen van de praktijk -der streek zal vol doen een nauw contact met die praktijk noodzakelijk is. In dit ver band gewaagd hij met dankbaarheid van het voormalig Centraal Comité voor gewassenkeuring, waar hij mede leiding aan de keuring gaf. Helaas is thans die praktische leerschool voor hem .gesloten. Spr. bracht ook nog het rapport „Weiter" in herinnering, dat de landbouwdagscholen om hals had willen brengen, wat gelukkig niet is geschied. Tegenover de am bachtsschool maken wij al een zeer bescheiden figuur, niettegenstaande de economische beteekenis van den landbouw voor W. Z.-Vlaanderen primair is. Intusschen was de rassentuin reeds weg bezuinigd, doch deze is weer herrezen, dank zij een ongevraagden steun van de 'kring Oostburg der Z.L.M. Alsnog werd gewezen op de wen- schelijkheid van een centraal proef veld voor deze streek en op het bezit van een practische leerkracht voor werktuigkunde met het oog op de steeds verder gaande mechanisatie van het landbouwbedrijf. Spr. noem de de landbouwwerktuigkunde de zwakke zijde van het Nederlandsche ■•u-ru,...-4^ door G. Th. Rotman. 136 pre: 85. „Au!" riep de boer en sloeg z'n hand aan z'n nek. Maar hierdoor verloren ze alle drie hun evenwicht: Jodocus wankelde en zwaaide met z'n armen; Pieter probeerde ver geefs weer de telefoondraden te grijpenen daar ging de heele menschelijke toren overstag hoor, net als een fabrieksschoorsteen, die opgeblazen wordt, of als 'n boom, die omwaait. landbouwonderwijs in het algemeen. De leerling Renë Aernaudts richtte vervolgens een hartelijk woord tot het personeel der school en bood als aandenken een paar boekwerken BIERVLIET. Diefstal. In den laat sten tijd kwamen te Driewegen diefstallen voor, welke men niet kon ophelderen. Eindelijk is het de marechaussee gelukt een viertal personen te arresteeren, die zich schuldig gemaakt hadden aan diefstal van voederbieten bij gebrs. L. Een der gearresteerden is het s.-d. gemeenteraadslid J. D. Elk hunner had een zak voederbieten gestolen. Twee der mannen werden door de marechaussee op heeterdaad betrapt en aangehouden; de andere twee werden nadien opgespoord. Waarschijnlijk waren de mannen op smokkelen uit, doch toen het weer hiervoor te „mooi" bleek, ga ven ze dit voornemen op en na men enkele zakken bieten mede. OOSTBURG. over de maand Mei. GEHUWD: 3, J. D. Houwert, 29 j., jm en J. S. Ie Grand, 28 jaar, jd. 9, M. Robijn, 26 jaar jm. en T Kareis, 22 jaar, jd. 11, E. P. Wesdorp. 23 jaar jm. en G. M. Riteco. 24 jaar, jd. 17, J. E. Mus- sche, 35 jaar jm. en M. Jansen, 32 jaar, jd. J. C. de Baar, 27 jaar jm. en H van de Plasse, 23 jaar jd. 31, L. J. Mussche, 23 jaar jm. en A. van de Wege, 23 jaar, jd. GEBOORTEN 1, johan Wilhelmus, z. van J. Adri- aansen en A de Rijke (uit Middelburg), 5, Magdalena Greta, d, van I. A. G. Sanders en J. S. Kotvis (uit Sluis), 23, Urbain Amad Cesar, z. van H. N. G. van Waes en C. S. M. Doens (uit Schoondijke). OVERLIJDEN: 2. Adriaan de Die, 80 jaar, echtg. van Maatje Merrens. 6, Anthonie de Hulster. 73 jaar, echtg. van M. S. Lu- teijn (uit Schoondijke), 19, Pieternella Lauret, 69 jaar, echtgenoote van Abr. Haartsen te Groede. 26, Benedictus L Konings, 80 jaar, wednr. van Fr. Buysse. INGEKOMEN: Iz. Verhage uit Zuidzande, Cath. Ie Grand uit Nieuw vliet, Margar. A. van de Velde uit Schoondijke, D. S. de Schipper uit Breskens, Cs M. Rijkaart uit Zuidzande, Cath. Hol uit Aarden- burg, E. M. Cauwels-Marteijn uit St. Kruis, E. M. Modde en gezin uit Zuid zande, Cath. Ie Grand Verschelling uit Axel. Jan Bosch uit Almelo, C- Stuij uit Susteren, J. de Nood uit Water landkerkje, Suz. L. de Nood-de Jonge uit Hoek, J. van Hoorn uit Retran chement, P. Ras uit Schoondijke, M. Lanse-Maseilje uit Schoondijke en C. Verbocht uit Oudenbosch. VERTROKKEN: Mar. G. Verkesce naar Groede, Joh. Quist-Leenhouts naar Schoondijke, A. Porreij naar Schoondijke, Magd. L. Scherbeijn naar Aardenburg, Chr. H. Dijkman naar Stavenisse, D. Lere naar Aardenburg, Suz. M. de Vos naar Groede, Ros Maenhout naar Cadzand, Jos. E. Verbruggen naar België (ambts halve), Chr. M. Verpraet naar Gent, 86. Nu was de weg, y y bevonden, een zeer druhr weg; alles wat van he jr de stad of terugging, k\i Juist op het oogenbliljer vrienden omlaag stortterg j een auto voorbij gesnor r ter precies bovenop vie* subiet door de kap he zoo, steeds spartelend a ;r meegevoerd. -au A. Priem en gezin n.iar 'j°* kerke, J. A. M van Zan'00 send-inl. Tjc Robiin-Karclfer de, S. Houwert-le Grail®. lem, Suz. M. de Koning hoven, Cost. F Hmnèmin1S senkerke. Joza S. Noteba;rP Se zande en M. A. Coen Aardenburg. Bevolking op 1 Juni 27jV GROEDE. I over de maandM1C HUWELIJKEN: Jozias de Kraker, 25 zanna Sara Verhage, 21 j;.1 GEBOORTEN: 2, Lucien, z. van Ch. en L. Chr. de Waele. 3Lr nardina Elodie, d van M. v vaert en H. B. VI. Meijer. 11 Aloisius, z van E. Verstri M. Vermeulen. OVERLIJDEN 12, Johanna Kareis, 74 huwd. 19, Pieternella Loia echtg. van Abr. Haartsen I te Oostburg). Zwemmen is uit oo^,. veiligheid en gezondhe. langrijk, dat men de 12' ervan verplicht moest de scholen. Leer het bij ons. Il „SCHELDES- M INGEKOMEN: M. C. de Hondt, van naar Blekestraat A 216; keste, van Oostburg naar scheweg W 69; C. du I zin, van Zuidzande naa scheweg A 166; R. W. 5 Duivendijke naar Noordsl" H. C. Leenhouts, van Bi Torenweg O 223; L. d< gezin, van IJzendijke naa dijk O 203; D. Kpster, naar Rijksweg O 115; Smit, van IJzendijke naaL O 162; C. M. Lampo, v. burg naar Schoondijksc 226; J. van den Broecke, t 1 dijke naar SchoondijksC 226; S. M. de Vos val naar St. Bavodijk W van de Walle, van Schoot Krabbendijk O 205; J. en gezin, van Breskens n n straat A 32; T. Kareis, burg naar Scherpbiersche M. J. Robijn, van O os! - Scherpbierscheweg VV 10; van Mons en Pévéles Breskenscheweg O 70 Roeck, van Mons en naar Breskenscheweg Roeck, van Mons en PéJ naar Breskenscheweg O la VERTROKKEN: ju B. M. de Martelaere, I kenscheweg O 33, naar*" M. J. Taillie, van Krabh 206 naar Schoondijke; A. f van St. Bavodijk W 101 i- lem; P. M. Robijn, va! bierscheweg W 14 naar S( i J. de Kraker, van Platte' naar Zuidzande; S. S. Vt n Markt A 66 naar Zuidza de Kraker, van St. Bavoi lr naar Zuidzande; M.J.vai.( van Platteweg O 139 t^e zande; D. de Lijzer, vat O 191, naar Schoondijlf ro u PévF

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2