Breskensche Courant r r 75 25 10 Hoofdpijn, bittere erfdeel. Een nationale ramp. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LZ ILL ETON 'jaargang Zaterdag 9 Juni 1934 Nummer 3939 NEMENT: taal f E25; 1 ikens ,40. f6,50 pc laar. ,i pet hwar- g; en buiten *1 '0,725- Bui- 150 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk I uur nam. J. C. LE BLEU. Tal. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35. BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van I 5 resets f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiin bij r egelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. - f oerzekering voor de /-\ gulden bij levens- /-v /-a gld bij dood oen ongelukken, en Jtjlj lange ongeschikt- ItJiJ door volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk gld bij ver- gld bij ver- a s~\ gld bij ver- Hes van een es üan een dmL f J lies van een heid tot werken een ongeluk 1 hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravcnhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger overzicht. -f' ru: 18 18, 19 ,01 ,15 ineen o 1 aan het vallen van de herfst herkent, aan wateren den winter en igkeer van verschillende lente is op te merken, g Nederlandsche mensch- Eindelijk de zomer in het [nneer de eerste berichten I opdoemen om hernieuw- roeven aan te kondigen eer Veraart. Zóóver zijn jogenblik. Ter prikkeling k van iden zin voor hu- dgasten, zal de hcerVer- ïerstkomende drie maa;n- e kust tusschen Scheve- Katwijk met zijn regen- liegtuig opereeren, ten- jinister van Binnenland des heeren Veraart's ex- zou blijken te rekenen trdspelen, welke Z. Exc. plaatsen, naar hij ver ft, niet zal dulden, aatste geval echter zou raart, de regenmaker, de tunnen inroepen van zijn Veraart, die in politiek laatste Veraart is leider K. Volkspartij, die één ordiger heeft in de Twee- n.l. Mr Pius Arts. Prof artij heeft Zondag j.l. te econgresseerd en tot fu- met de R.K. Arbeiders- ider Voght. Voor wat de komst der gefusioneerde etreft, kan men hetzelfde koesteren, als welke ge- door de proeven van aker. iring heeft aan de Ka inning gevraagd voor het van een conversieleening ad 691 millioen, onder an den Nederlandschen felijke leeningen dienen reet, om een lager rente- bestaande leeningen te ceeren. Vliegen had aan de rc- traagd, of de gemeenten lebben geleend van het lok een lager rente-type gewezen, nu de staats ening blijkt geslaagd te er Oud heeft daarop ont ;eantwoord. Gemeenten leenen van den staat lb,, 16,3 16.4 17, 17.1 17,1 17.' 17,i ',10 ',21 ',33 door GARET PEDLER. Engelsch vertaald door ^ERHARD-BERKHOUT ti met dat je hier was," taf. keek hem verbaasd aan :oo niets voor Mac om te zijn. Toen meende ze n. Hij had den laatsten ntmoeting met haar ver- misschien verraste dit on weerzien hem. Lompheid 1 verbergt niet zelden een Ier gevoel en dat weet Een guitig lachje speel ar mond. het geweten had zou ie anderen weg naar huis (nomen, hè?" zei ze luchtig snelle ontkennipg, die ze volgde niet, inplaats daar op zeer ontstemden vragen of jij het zoo doen dat, omdat zé op de vrije geld markt haar credietwajardigheid heb ben ingeboet. Zulke gemeenten moe ten, aldus in andere woorden de minister, niet aan voordeeliger geld worden geholpen dan de an dere gemeenten, die ten volle cre- dietwaardig, op de geldmarkt ko men. Minister Verschuur heeft in Fe bruari j.l. een commissie geïnstal leerd, welke zou onderzoeken, in hoeverre de fabricage van aardappel- vlokken als veevoer, ter vervanging van maïs, ter hand genomen zou kunnen worden. Het rapport is vrij gunstig uitgevallen. Normaal kun nen dergelijke aardappelvlokken niet goedkooper gefabriceerd worden dan maïsprijzen, maar nu de prijzen vain granen kunstmatig op een hooger niveau worden gehouden, adviseert de commissie om voorloopig 12.000 H.A. aardappelen voor het gestelde doel te bestemmen. De aardappel vlokkenproductie daarvan maakt de inperking noodig van den invoer van maïs met 70 000 ton. Voorloo pig kan dit jaar één fatbriek wor den ingericht, in volgende jaren met meerdere uit te breiden. De kosten van den bouw worden geschat op f 430.000. Rekenende, dat de fa briek in 5 jaar moet worden afge schreven, komen de fabricagekosten op 42 cent per 100 K.G. aardappe len. Er zou evenveel steun benoo- digd zijn als voor de tarweteelt wordt verleend, dus circa f 160,- a f 200,- per H.A. Het Larensche geval van uitwij zing van vreemdelingen blijft de ge moederen bezighouden. Een aantal communistische jongelui, uit Duitsch- land afkomstig en te Laren betrek kelijk in het geheim bijeengekomen om een of andere nieuwe commu nistische jeugdcentrale in elkaar te zetten, zijn op last van den burge meester van Laren, ondanks veler protesten, over de Duitsche grens geleid geboeid I naar het schijnt en aan de Duitsche politie over geleverd om een weinig benijdens waardig lot tegemoet te gaa(n. Al gemeen is men verontwaardigd, dat de jongelui aan de Duitschers wer den uitgeleverd en niet over een andere grens zijn geleid. Men acht het een aanfluiting van ons tradi tioneel en historisch asylrecht. Thans heeft een aantal vooraanstaande per sonen, van zeer onderscheidene po litieke richting, zich tot de regee ring gewend met het verzoek om voor de uitwijzing van vreemdelin gen algemeene regelen te willenstel len, waarbij de handhaving van ons asylrecht zooveel mogelijk is ver zekerd. In de Limburgsche mijnstreek heerscht onrust door de voorstellen van de gezamenlijke mijndirecties om de loonen weer met 10 pCt. te ver gen. Er is onder de arbeiders een algemeene tendenz tot afwijzing van elke verdere verlaging. Een slecht land, waar het nie mand goed gaat. De Philipsfajbrie- ken schijnen te profiteeren van de eenigszins beter wordende conjunc tuur; het aantal airbeiders over schreed van de week voor het eerst weer de 14000. Dinsdag heeft opnieuw een groote heidebrand gewoed op de Ve- luwe. Onder Oldebroek gingen 100 H.A. heide verloren. Geen bedreigingen hebben ten slotte de Europeesche schuldenaars kunnen bewegen om hun afbetalin gen der oorlogsschulden aan de Ver Staten te hervatten. Er zijn in Ame rika zelf trouwens talloozen, die den Europeanen in deze zaak groot lijk geven. De Amerikaansche oud- strijders hebben dat deze week nog in herinnering gebracht, toen ze uit spraken, dat Frankrijk tot geen be taling is gehouden, zoolang het zelf van Duitschland geen betaling meer ontvangt. We mogen niet ver geten, dat vooral onder druk van de Ver. Staten Duitschland vrijge steld is geworden van verdere be talingsverplichtingen aan Frankrijk. Het was reeds eerder bekend.dat ook Engeland straks op den verval dag van 15 Juni geenerlei afbetaling meer zou doen; thans werd dat offi cieel door een speciale nota van Londen aan Washington. Die nota is vrij kras van toon. Engeland wacht, zoo komt daarin tot uiting, alvorens verdere betalingen te doen op een definitieve regeling van het schuldenvraagstuk. „Met diepe spijt constateert de Britsche regeering dat ze niet de verantwoordelijkheid op zich mag nemen, een weg in te slaan, waaJrdoor het geheel oude systeem van betaling der intergou vernementeele schulden uit den oor log tot het leven worden terugge geregeld hebt, dat mijn zuster van middag hier is?" Herrick staarde hem met toene mende verbazing aan en voelde er gernis opkomen. Ze wist natuurlijk niet welke omstandigheden hem in dezen toestand van nauwelijks ver borgen woede gebracht hadden en zijn manier van optreden was zeker onhebbelijk. „Of ik het zoo geregeld heb?' vroeg ze stijf. „Ik vrees, dat ik je niet goed begrijp". Zijn gezicht betrok. „Dan zal ik wat duidelijker zijn. Heb jij het plan beraamd om Carol hier te laten schaatsenrijden iets, dat je weet dat haar ma]n haar ver boden heeft en dat Beresford ook zou komen, zoodat ze in zijn afwezigheid den dag samen zouden kunnen doorbrengen?" Een kleur van verontwaardiging vloog haar naar het gezicht en liet haar daarna, blceker dan gewoonlijk. Zoo ingekleed, met de onmiskenbare beteekenis, die Mac er aan hechtte, scheen het afschuwelijk een ge- meene intrige, waarin zij deel had gehad. Ze wist, dat niets verder van de waarheid was en toch voelde ze onmiddellijk, hoe moeilijk het zou zijn om de zaken uit te leggen om Mac duidelijk te maken hoe impulsief en natuurlijk alles als van roepen. Wanneer Engeland er toe zou overgaan om de termijnen vol ledig te betalen, zoo luidt de nota, zou dit daarmee correspondeerende eischen met zich meebrengen van Engeland aan zijn debiteurstaten, re geeringen dus, die oorlogsschulden aan Engeland hebben. En dit zou weer een verscherping beteekenen an de omstandigheden, die voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de wereldcrisis. De kansen tot herstel van de wereld zouden tot onbepaalden tijd zijn uitgesteld. Deze openhartige verklaring schijnt de regeering te Washingotn einde lijk uit haar onwezenlijke illusies te hebben gewekt. Men is er niet ver stoord op de regeering te Londen, erkent, dat de nota helderend heeft gewerkt en dat de tijd totsamen- sprekingen thans is gekomen. Dat men overigens met praten vaak ook niet gemakkelijk tot re sultaten komt, blijkt wel uit het ver loop van de tweejarige ontwape ningsconferentie. Het schijnt, dat de Fransche regeering een einde be geert te stellen aan het gebazel te Genève, maar de middelen om dat te bereiken, zijn vrij grof. Barthou forceert in de laatste dagen herhaal delijk conflicten. Dinsdag legde hij aan Henderson, den voorzitter der conferentie, liet vete op om in Ber lijn met de .Duitsche regeering te gaan overleggen. Woensdag beschul digde hij Henderson van partijdig heid, toen deze een modus aangaf om de ontwapeningsbesprekingen voort te zetten. Henderson vroeg hem nu om zelf dan met een daartoe strekkend voorstel te komen. De mo dus van Barthou zal daarin be staan, dat er verder onderhandeld gaat worden over de veiligheids eischen van Frankrijk en dat de eigenlijke ontwapeningsgedachte op den achtergrond wordt geschoven Natuurlijk krijgt hij voor een en an der geen volledige instemming. Het slot van het huidige vredeslied zal wezen, dat het bureau van de ont wapeningsconferentie „voorloopig tot het najaar" uiteengaat. Er is in de wereld geen greintje vertrouwen meer op Genève I Laten we aanstonds toegeven, daf de berichten uit Fransche bron ko men, maar in elk geval zijn de ge ruchten zeer hardnekkig, welke aan geven, dat Duitschland voor een nieuwe inflatie van de Mark staat zelf was gegaan. Voor het moment was een uitleg echter verre van haar bedoeling. Ze was veel te boos op hem dat hij haar durfde verdenken van opzettelijk iets leelijks beraamd te hebben. „Ik „beraam" geen dingen zooals jij insinueert," antwoordde ze uit de hoogte. „En ik vind alles wat je daar juist gezegd hebt al bijzonder onhebbelijk". „Er zijn tijden dat onhebbelijkheid of geen onhebbelijkheid betrekkelijk een kwestie van weinig beteekenis wordt," antwoordde hij grimmig. „En je hebt mijn vraag nog niet beantwoord". Herricks bruine oogen schitterden van boosheid. „En ik ben ook hoegenaamd niet van plan om die te beantwoorden, zei ze. „Ik vind het brutaal van je om zooiets te vragen". „Dat kan me niet schelen, ik ver lang een antwoord," antwoordde hij koppig. „Je weet je kent de om standigheden even goed als ik. En Carol speelt met vuur. Het is mijn plicht en de plicht van iedereen die haar vriend is om het te voorkomen. En schijnbaar heb jij die ik door dik en dun zou hebben vertrouwd me hierin tegen ge werkt". „Bedoel je dat je me dus niet Indien de inflatie-tendenz onmisken baar zou worden, zou dat ongetwij feld tot een paniek onder de Dui- sche bevolking leiden. De bovenbe doelde berichten suggereeren, dat de Duitsche regeering wanhopig poogt om de inflatie nog even op te hou den, daar anders een fatale reactie wordt verondersteld bij het op 13 Januari 1935 te houden Saarplebis- ciet. De landarbeidersstaking, welke de regeering zoo energiek heeft ge poogd te beletten, is op Dinsdag dan toch uitgebroken in Spanje. Uit wat we eerder mededeelden, weet de lezer, dat het hier in hoofdzaak een politieke staking betreft, welke door de regeering dan ook onwettig is verklaard. De stakers hebben den vertrouwt?" Herricks lippen waren wit en haar jonge borst ging on regelmatig op en neer. Ze was diep gegriefd, dat hij haar zoo verkeerd kon begrijpen en tot die conclusie was gekomen en die pijn over- heerschte elk ander gevoel en deed haar bittere dingen zeggen. „Er is geen enkele reden waarom je dat zoudt doen. Ik heb je al eens verteld, dat ik slecht bloed in mijn aderen heb, dus ik bekijk die dingen niet van zoo n verheven standpunt als jij". De woorden stroomden woedend over haar lip pen. „Ik heb nog nooit iemand ont moet, die zoo autocratisch en ver waand was als jij en we zouden vast na een week al ruzie hebben ge kregen. Dus het is maar goed, dat we afspraken om niet te trouwen' Ze zweeg, elke lijn van haar tenger jongensachtig figuurtje drukte uit daging uit. Kenyon keek haar aan Met haar uitbarsting van woede scheen zijn eigen boosheid verdwe nen te zijn en er was nu een eigen aardige, ondoorgrondelijke uitdruk king in zijn oogen, toen hij haar aan keek. „We spraken niet af om niet te trouwen," zei hij. „Dat besluit kwam geheel van jou kant". Herrick haalde de schouders op, „Nu, wat ik dan ook gevoeld heb, bedaart spoadig mat Per atuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogiat steun van de socialistische partij. .Onderdanks onderdrukking," zoo verklaarde de leiding dezer partij, staakt een derde deel der landarbei ders". Dat klinkt op zich zelf al niet zoo imponeerend. De -regeering laat dan ook weten, dat het aantal stakers van volstrekt geen beteekenis is en de actie als volkomen mislukt moet worden beschouwd. De berichten, welke uit Rusland en de Ver. Staten over de „verlos sende regens" komen, wijzen er op, hoe intensief de hitte en droogte zijn geweest. De oogsten moeten zoo goed als geheel vernield worden be schouwd en dat zou speciaal vah invloed moeten zijn op de economi sche wereldconjunctuur. 0 Een ieder herinnert zich natuurlijk nog de groote ramp, welke ons land in het vorig jaar heeft getroffen en door de herinnering waaraan het jaar 1933 met bloedige letters in de geschiedenis van ons vader- ik voel het nu nog veel sterker," zei ze hard. Toen, als om aan te duiden dat het onderhoud afgeloopen was, bukte ze, nam haar schaatsen, die op den grond lagen op en begon die onder te binden. Mac keek haar een oogenblik zwij gend aan. Hij bood niet aan; om haar te helpen. Waarschijnlijk begreep hij wel, dat dat aanbod alleen maar kortaf geweigerd zou worden en vond hij het daarom niet noodig het te doen. „Als ik je een raad mag geven," zei hij onverschillig, „vermijd dan het verste eind van het meer. Het begint hard te dooien en het ijs is daar altijd het zwakst". „Dank je, ik kan dat best zelf beoordeelen," antwoordde ze, niet opziende van de schaats waarmee ze juist bezig was. „Ik rijd toevallig graag op dat gedeelte. En daar ik je zuster niet ben, veronderstel ik, dat ik kan rijden wanneer en waai: ik wil". Kenyon maakte plotseling een on willekeurige beweging, alsof hij haar graag door elkaar zou willen schudden. Toen hield hjj zich in, en balde zijn handen tot vuisten. Zonder een woord van afscheid wendde hij zich om en liep met groote passen weg. -0-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1