1MJKK!KböCN00L Crisis-Publicatiën. Sport. Gewestelijk Nieuws De Gebroeders Knoopensj OOSTBURG. Eindexamen Rijkskweekschool voor onderwijzers(esscn). Bij het gehouden examen zijn ge slaagd de dames: J. Meijer te Breskens. M. de Pau en A. van Prooije te Oostburg cn M. Dekker te Retranchement. Afgewezen 2 candidal en. SCHOONDIJKE. Landbouwschool. De eindlessen dezer school had den Zaterdag j.l. ten overstaan van den Rijks Landbouwconsulent onder groüte belangstelling plaats. Bevorderd werden Van de le naar de 2e klasse: A. I. Becu te Groede; R. C. de Bruijckere te Aardenburg; J. A den Hamer, A. A. de Hulster. P. de Hulster. A. Ramondt en J. H. Ver- mue te Schoondijke; A. O. J. Ha verbeke en A. J. van Hoeve te Bier vliet; P. de Hullu en J. P. Ver- couteren te Retranchement; J. Kools te Cadzand; A. J. Leenhouts, C. Quaak en B. A. v. d. Slikke te ljzendijke; D. P. Luteijn en P. C. Verhage te Nieuwvliet; E. J. de Mil- liano te Waterlandkerkje; Pr. J. de Milliano te Oostburg; C. L. Pladdet en M. J. Quaak te Zuidzande. Van de 2e naar de 3e klasse: C. Baecke te Hoofdplaat, A. J. Bliek en A. Haverbeke te Biervliet; P. van Cruijningen, W. Quaak en G. Ivnibbe te Zuidzande; J. Dees, J. Dhont, A. Salomé en A. de Hullu te Groede; A. de Feijter te Water landkerkje; J. Haak, E. de Smet en M. E. Bonte te St. Kruis; I. Haartsen en A. Termote te ljzen dijke; J. Moggré te Schoondijke en J. Scheele te Eede. Van de 3e naar de 4e klasse: Z. Cornelis te Nieuwvliet; J. de Hullu te Retranchement; J. Pro voost en J. Haverbeke te ljzendijke; P. Quaak en A. L. Risseeuw te Zuidzande; J. P. Risseeuw en J. P. van Dijke te Groede en R. J. Schee- Ie te Sluis. Het einddiploma werd verworven door: C. Aernaudts en R. Aernaudts te Sluis; Aug. Dellaert, G. Dellaert en W. Quaak te ljzendijke; J. J. de Feijter en H. J. Vermue te Schoon dijke. De volgorde der namen houdt geen rangorde in. Toegelaten tot dë le klasse zijn: A. v. d. Ree, I. J. Haartsen, J. Ramondt, J. Moggré en S. de Eeij- ter te Schoondijke; A. F. Rosendaal te Nieuwvliet; P. I. Dirkx en H. H. Vercraeije te Aardenburg; Z. Dhont te Groede; A. Haak, St. Bonte, G. v. Hal en Ach. G. v. d. Vijver te St. Kruis; A. J. de Mil liano te Waterlandkerkje; A. Man neke en J. Flikweert te Breskens; J. Dekker te Retranchement; C. de Milliano, M. Raes en J. A. Scheele te ljzendijke en O. T. Plasschaert te Oostburg. teekenen genoeg, welke op dat laat ste wijzen. Eigenaardig doet het aan, dat na zóóveel jaar Italiaansch fa/scisme, thans wordt bekend gemaakt, dat de eerste acht corporaties in Italië officieel Tij decreet zijn ingesteld. Erg veel haast is er blijkbaar niet gemaakt met de doorvoering van de corporatieve staatsgedachte. De onderdrukking van de kath. jeugdbeweging in Duitschland ge schiedt steeds openlijker. In geheel Beieren is aan deze jeugdbeweging nu officieel alle werkzaamheid ver boden, welke buiten de zuiver-reli gieuze activiteit ligt. Dr Brüning, eens rijkskanselieren Centrumleider, is dezer dagen te Londen aangekomen, niet als emi grant, naar het heet, maar voor par ticuliere aangelegenheden. Wat bit ters moet er in dezen man wel om gaan op heden! De Russen bereiden zich allerlei moeilijkheden in Azië. Ze beschieten, naar althans uit Tokio wordt ge meld, voortdurend schepen van Mandsjoerije op de Amoer, de ri vier, welke de scheiding vormt van Mandsjoekwo en Siberië. De Japan sche regeering dreigt met tegen maatregelen. De Russen hebben het mede aan de stok met de Mongolen, dien ze bij overvallen velerlei re- quisities opleggen. Gewapende Mon golen hebben bloedig wraak geno men op een gepleegde afpersing. We herinneren er aan, dat Mongolië een ten deele betwist en ten deele begeerd gebied is, waar fcoowel de Russen als de Japanners hun invloed willen laten gelden. Hittegolven teisteren de Ver. Sta ten en Britsch-Indië. In de Ver. Staten is het wel heel erg; de oogst is grootendeels verdroogd en dus verloren. De stad Muzaffarpur in ISengalen is door een aardbeving geteisterd. In Z -Frankrijk richtte een cycloon, vooral in de omgeving van Marseille groote verwoestingen aan. Bij een storm aan de kust van Korea vergingen 200 visschers- schepen; rëeds spoelden 84 lijken aan. Een groote brand teisterde de bekende Bata-schoenfabriek in Tsecho-Slovakije; de schade beloopt 20 millioen Kr. De Gewestelijke Rundvee-Centrale Zeeland maakt belanghebbenden nogmaals at tent op het volgende: Zooals dezer dagen in de land bouwbladen is gepubliceerd vallen onder de teeltiegeling: a. alle stierkalveren die een gewicht gewicht hebben tusschen 60 en 200 K G. b alle vaarskalveren die op of na 1 Juli een gewicht zullen hebben tusschen 100 en 170 K.G. Indien men een toegangskaart heeft van een bepaald aantal kalveren, dan is hiermee de zaak nog lang niet in orde. Men moet namelijk de kalveren, die men volgens die toewijzingskaart mag houden, laten schetsen. De aan vraag om het kalf te komen schetsen, moet gebeuren bij den districts-secre taris. Men schrijve dus naar een der onderstaande adressen: P. HANSE, Eikerzee. G. D. AMPT, Oud-Vossemeer. P. BRASSER, Kleverskerke F 8 E. ROUW, 's H. H. Kinderendijk Goes P. A. LINDENBERGH, Wemeldinge A. VAN LOENHOUD, Ovezande. A. J.PROVOOST-Risseeuw, Nieuwvliet P. A. BUYZE, Walstr. 9, Oostburg. J. A. LEENHOUTS, Schoondijke M 88. J. K. DE PUTTER, Langedreef Axel B. HESTERS, St. Jansteen, heikant. P. DE KOCK, Kloosterzande. JOH. ECKHARDT, Kats. In tegenstelling met het elders ge- publicieerde wordt in Zeeland het bedrag van f 0,75 per kalf in ont vangst genomen door den controleur merker (schetser) die na opgave bij een der bovenstaande adressen het kalf komt schetsen. Het identite'tTewijs dat U volgens de voorschriften bij elk kalf b?hoort te hebben, wordt dan eenigen tijd later aan U toegezonden. Tijdelijk zal men nog één kalf meer mogen aanhouden zonder identiteits bewijs. Bovendien kan men extra mest-ver- gunning verkrijgen voor zoetemelks kalveren. Voor verdere inlichtingen zij verwezen naar de meer uitvoerige publicaties in de landbouwbladen. Bresker.s III Victoria I 23. Breskens I Knocke I 25. De eerste wedstrijd was zeer ze ker het aankijken waard en al ston den ook ditmaal in ons 3de elftal spelers die er misschien beter niet in waren, toch werd het vlugge Vlis- singsche elftal goed partij gegeven. De middenlinie van Breskens III was zwak, de backs daarentegen heel goed. In de voorhoede ging het dikwijls niet naar wensch. Hoerpooi de kansen ook waren, die rechts binnen v. d. Sande telkens schiep, zijn medespelers wisten er niet van te profiteeren. Na de rust werden beide doelpunten door linksbinnen Tiersen gemaakt. Breskens I heeft tegen Knocke I niet al te veel in te brengen gehad. Het was een zware ploeg voor ons eerste, misschien wel te zwaar. Want het overwicht van de gasten werkte op sommige van onze spelers, klaar blijkelijk wat ontmoedigend. Met 5 2 werd verloren, maar we kregen de indruk dat Breskens niet speelde, zooals we dat gewoon zijn. Men had meer op de bal kunnen zitten. Som mige spelers begrepen dat, vooral Heijboer, die voor de rust onze ge vaarlijkste man in de voorhoede was. Men probeerde v. Haneghem als middenvoor, maar toen reeds in 't begin bleek, dat deze speler faalde (wat tegen zoo'n sterke tegenstan der geen schande is) trok aanvoer der Keijmel hem in de half linie, waar de Roo juist zoó goed' op dreef kwam: Van Haneghem rechtsbui ten en Erasmus middenvoor was o.i. onder deze omstandigheden de beste verandering geweest. Op de spil- plaats vlotte het nu natuurlijk niet erg. Knocke maakte reeds spoedig een doelpunt, dat wegens buitenspel werd geannuleerd. Toch komen de gasten terug en maken er 10 van. Tot kort voor de rust duurt het, eer Knocke het 2de doelpunt scoort, waaraan onze rechtsback Buijze niet geheel onschuldig was. Na dc rust speelt De Visser rechts buiten en Erasmus middenvoor. Bei de spelers staan weer on hun oude plaatsen en voelen zich daar blijkens hun spel, goed thuis. Erasmus voor al weet door zijn vlugge en door tastende aanvallen de Knocksche verdediging uit haar verband te bren gen. Knocke maakt kort achter el kaar 2 doelpunten, waarvajn het laat ste door onze keeper totaal misge- trapt werd. Dan gaan Era.smus en De Visser er weer van door ien laatstgenoemde weet na een snelle ren, de keeper met een harde schui ver te passeeren (4 1 voor Knocke). Als de gasten weer eens op su blieme wijze aanvallen, wordt no. 5 in de touwen gejaagd. Erasmus krijgt tegen het einde een bal toege speeld van De Visser en op het doel afstormend maakt hij het 2de doelpunt voor Breskens. Met onver anderde stand komt het einde. BRESKENS. Duivensport. Zondag 3 Juni j.l. gaf „Nog Sneller" alhier een prijsvlucht op Breteuil on geveer 216 K.M. met 74 duiven. De eerste duif bereikte een snelheid van 857 M. De prijzen werden behaald als volgt: P. Jacobs le, 5e en 19e, J Keijmel 2e, M. Floor 3, Risseeuw 4e, P. Rookus 6e, A. Vermeulen 7e, Wagenaar 8e en 14e, van Donk 9e, de Veij 10e, F. de Lange Heen 15e, Riceco 12e, Verberkmoes 13e en 16e, Hamelijnck 17e, Manneke 18e. BRESKENS. Benoeming. De heer A. Ypma, maréchaussée te Zundert, tot vóór kort alhier, is be noemd tot Gemeente-Veldwachter te Ooltgensplaat. Goed chauffeur. De heer H. Hartwig alhier behaalde met een auto der N.V. Van Melle's Gonf. Works in de landelijke Dodge- vrachtauto-sterrét een derde prijs. Jubileum. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer H. J. Weijkman werd benoemd tot Ontvanger-Griffier van het Water schap Oud en Jong Breskens. Hoewel het jubileum slechts bij enkelen bekend was, mocht de heer Weijkman toch talrijke bewijzen van belangstelling in ontvangst nemen 90 jaar. Zondag vierde de heer J. P. W. Besemer alhier zijn 90sten geboortedag. De krasse, oude heer die meermalen nog gaat wandelen, ontving zeer vele gelukwenschen. Zoo vereerde het Groene Kruis, waaraan hij vanaf de stichting verbonden is geweest, hem met een mooie bloemenmand. Nieuwe sport. Zondagmiddag werd in het café van den heer J. P. de Vuijst alhier een gaai-schieting op de liggende pers ge houden, waarvoor vrij groote belang stelling bestond. Een jazz-band hield er na afloop de stemming in. In verschillende andere gemeenten wordt deze tak van sport vrij druk beoefend. Voor zoover wij weten, is ze echter in onze gemeente thans voor het eerst ingevoerd. Strand. Het zomerweer laat wel lang op zich wachten en het strandbezoek is derhalve nog zeer gering. De enkele dagen dat de zon zich doet gelden, is die invloed direct merkbaar en haast men zich de strandhuisjes te plaatsen. Nu reeds staan er een twintigtal. Op het duin is er, zooals een adv. in door G. Th. Rotman. irer 83. Gelukkig wisten Jodocus en de boer, die intusschen weer overeind gekrabbeld waren, er raad op. Jodo cus klom op de schouders, van den boer en nu moest Pieter probeeren om op Jodocus' schouders terecht te komen. Beurt om beurt strekte hij z'n korte beentjes uitJa. hoor, 't lukte! Wip, daar stond hij op Jo docus' schouders en hield zich met moeite in balans dit blad aankondigt, een wafelb !-kerij bij geplaatst. Als nu de zomer maar kom n wil Nederland heeft nog 90 pCt. niet-zwemmers: en het water eischt ieder jaar zijn tol. Leer dus ZWEMMEN. Doe het NU. „SCHELDESTROOM Ongeluk. De leerling der Kweekschool A. H. kwam bij de gymnastieklessen eind vorige week te vallen. Bij het huiswaarts fietsen begon de knie op onrustbarende wijze op te zetten, zoodat het laatste eind per auto moest worden afgelegd. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, die een tijd absolute rust voorschreef. Vergadering Obligatiehouders. In de op 1 Juni te Oostburg ge houden vergadering van obligatie- houders van N.V. Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem werd, mede in overleg met Commissarissen en Di rectie besloten een request aan den Minister van Waterstaat te zenden, waarin gevraagd wordt te willen me dewerken opdat de MJj. weder aan hare verplichtingen inzake coupon betaling kan voldoen. Lijn Westcapelle-SIuis. Naar wij uit goede bron verne men, zal de lijn Westcapelle-Sluis worden geëlectrificeerd, zoodat waar schijnlijk dit seizoen nog de tocht naar Knocke vanaf Sluis per elec- trische zal geschieden. Laten we ho pen dat dit weer een stapje verder is in de richting van algemeene elec- trificatie. AARDENBURG. Benoeming bestuurslid. In de Zaterdag te Middelburg ge houden jaarlijksche vergadering der Prov. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Zeeland, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. M. van den Broecke alhier. Besloten werd het volgend jaar de provinciale jaarlijksche vergade ring alhier te houden. Wegwedstrdij. Zaterdag 2 Juni, de laatste dag der kermis hield de wielrennersver- eeniging ,,Cadsandria" alhier een wegwedstrijd voor nieuwelingen en amateurs van genoemde club over een afstand van 60 K.M., waaraan 30 renners deelnamen. De 12 prij zen, die uitgeloofd waren, werden achtereenvolgens gewonnen door: 1. L. Strobbe te Hulst, 2. A. de Clerck te Aardenburg, 3. L. de Mul te Philippine, 4. R. Gilles te ljzen dijke, 5. A. Rammeloo te Philippine, 6. A. de Cocq te Aardenburg, 7. J. Sol te Oostburg, 8. C. de Marte- laere te Groede, 9. S. Prince te Breskens, 10. I. de Kandt te Oost burg, 11. J. Buyck te Oostburg en 12. J. Back te Oostburg. HOOFDPLAAT. Ernstig ongeluk. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur zijn de aannemer van de ziekenbarak te Oostburg, zekere Wieleman, en zijn zwager Maes, beiden uit deze 84. Ach, het zou are prachtig gegaan zijn, iai wesp het spel maar >es had! Dit kwaadaardar gedierte kwam stilletji zag den dikken spt boer, die zoo verleid glansde, zette zich Ir' boorde er haar .giftigr ar gemeente, toen zij ar naar het werk op derjdi bij Oostburg reden, gen van den achteilor motor geworpen. L oi die op de duo z is ernstig gewond. Bze naar het r.-k. ziekei >e burg vervoerd. M. is t >s overleden. Hij laat 5 kinderen na. De Wieleman die mede senschudding bekwan standigheden redelijk Het gerucht als zi te wijten zijn aan de kers, blijkt gelukkig zijn. RETRANCHEMEE1 De Zeeu De collecte voor Beker heeft in deze gebracht f 31,20. TERNEUZEN. I. Nabij het gehucht Zondagavond omstreek^ ernstige botsing tussch rijwiel en een auto pij" bestuurder van het heer Stouthamer, ven, van de Arbeidsbeurs te. werd hierbij zwaar ger Stouthamer kwam uit 'C de z.g. Veldstraat. ongeveer loodrecht opf ader langs het kanaal staat. Op dezen weg F bestuurd door den heef richting Sas van Gent. is het motorrijwiel in met den auto, waatdoo! onder den auto terecht 25-tal meters werd mi bekwam hierbij een beerC fractuur, alsmede een en pols, zoomede een 1 ernstigen toestand is naar het ziekenhuis te SI De auto was vrij ernsfn Het motorrijwiel is door see in beslag genomen, —lil 0( SCHOONDIJKE. over de maand GEBOORTEN: 19, Petrus TheophL, C. Pijcke en van M e 20, Catharine, dr. val van R. M. van Kot Jan, zn. van C. A. T van N. Geelhoedt. HUWELIJKEN: 3, David de Lijzer, j.m., wonende te Gro Elizabeth Jansen, oud wonende te Schoondijl cobus de Bruijne, oud wonende te Apeldoorn ria Leenhouts, oud V. wonende te Schoondri; sephus Jacobus Huigh j.m., wonende te Sc Sara Eekhout, oud wonende te Schoondij Eekhout, oud 37 jar nende te Schoondijke neke Pieters, c—d "t wonende te Sch Ludovicus van ai ie el :;!°t

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2