Breskensche Courant A 25 200 100 bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. zlr /t re verkeersweek. 'EUILLETON Examenvrees? Jaargang WEMENT: <nilaal I ,25; Êtredens I AO. |h</ 6.50 per jaar. dad per kwar- tm5; en builen 0.72^. Bui- )3.50 per jaar. Woensdag 6 Juni 1934 Nummer 3938 Fll» Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededcelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. g 5 verzekering voor de tegen ongelukkenen t volgende bedragen: irt jeze verkeersweek, welke wij mm Zeeuwsch-Vlaanderen van achten, schrijft de .N. et volgende: tierbond van vereenigingen lig verkeer, welk verbond Tte Utrecht heeft, heeft deze verkeersweek georgani- ïke week zal worden gehou- - [lie plaatsen van ons land, [vereeniging voor veilig ver- evestigd. In Nov. 1932 is am een zoodanige vereeni- richt en deze heeft dus te or de organisatie van de pfce verkeersweek. De lande- Inisatie laat de afdeelingen rdcheid ten opzichte van de ,arop men de propaganda omdat dikwijls voor een plaats een speciale soort ganda van veel meer nut i dan een systeem, dat voor Ls: peen ten bindend zou zijn 12 iireven. 'lotterdaftische vereeniging 'I deze vrijheid een dankbaar remaakt. In de eerste plaats 13,ieek worden gecomprimeerd 2i dagen. Men is hier n.l. leel, dat het heel moeilijk j om een heele week met ida te vullen, zonder dat de ■ling van het publiek ver- Aangezien het toch in het '"in ligt om, als het eenigs- ^■^'(elijk is, tenminste eens per O >rtaan een dergelijke ver- 10 k te houden, was het dus [waar, om althans voor de- ten keer de lessen in het jebruik van den weg tot wee dagen te beperken. De Ida kan daardoor des te in- zijn. Bovendien zal nog, van deze intensiviteit, de ida in hoofdzaak worden ge op de hoofdader van het msche verkeer: den Cool- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij dood r-j gld bij ver- gld bij ver- a /-v gld bij ver door y lies van een j(hes üan cen üan ccn een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I a~\ gld bij verlies IIS van eiken anderen vinger o- de dagen Donderdag en zullen alle weggebruikers gangers en fietsers, auto- ;rs en motorrijders, voer- >etsiers, menschen met hand- agens, kortom allen, die op - >,15! >,24 >,33 >,45 ,40 door LRGARET PEDLER. :t Engelsch vertaald door gTUERHARD-BERKHOUT 0 daarom begrijpt ze die din i goed. Wanneer gaat het pent <er door? Er bestaan fee menschen die ik meer e zal feliciteeren. Zij eri Mac elkaar geschapen oud op," riep Carol, half ondanks zichzelf. „Je trekt gauw conclusies. Er wordt gagement publiek omdat bestaat". Jem stond met open mond. toch niet zeggen, dat ze lankt heeft?" Zijn eigen ge id voor Kenyon was zoo -at het hem ongelooflijk voor lat de vrouw, op wie hij ver is geworden, daar niet op geeren. sloeg haar bezorgde, blauwe baar hem op. r^et het niet. Ik kan er niet enter komen wat er tusschen Ivoorgevallen. Ik weet ik den Coolsingel komen en die op eenigerlei wijze zondigen tegen het juiste gebruik van den weg, op hun zonde(n) worden gewezen. En al zal menige weggebruiker op die da gen onwillekeurig al beter opletten dan anders, wij voorspellen, dat er nog heel wat ongerechtigheden ach terhaald zullen worden. Hoeveel voetgangers steken op den Coolsin gel nog 'steeds doodgemoedereerd diagonaalsgewijs over, zonder zich ook maar iets aan te trekken van de transparanten, welke er toch voor hun eigen veiligheid zijn geplaatst? Hoeveel fietsers komen er nog niet over de stopstreep, als de verkeers agent het stopteeken heeft gegeven? Hoeveel automobilisten veranderen er nog niet van koers, zonder te voren een duidelijk teeken te ge ven? Maar de propaganda omvalt meer, dan het alleen achterhalen van ongerechtigheden en het wijzen op fouten. Het Nederlandsch verbond van verkeersvereenigingen heeft voor de verkeersweek een speciale krant uit gegeven. De Rotterdamsche vereeni ging voor veilig verkeer zal echter op die dagen een eigen Rotterdam sche courant doen verspreiden. Voorts zullen er strooibiljetten en autovignetten worden uitgegeven. De politieagenten-harmonie vereeni ging Hermandad zal op beide dagen concerteeren voor het postkantoor en het muziekgezelschap van de fir ma Jamin zal op een der verkeers- dagen een muzikale wandeling dooi de stad maken. Een groot gedeelte van de pro paganda zal voorts op de scholen worden gehouden. Het gemeente bestuur heeft een circulaire naar alle hoofden van scholen en naar alle onderwijzers doen uitgaan, in welke circulaire op de groote wenschelijk- heid van verkeersonderricht wordt gewezen en waarin zeven punten wor den aangegeven, hoe men verkeers- onderwijs kan geven. De Rotterdam sche vereeniging, welke voor haar werk veel steun van de autoriteiten heeft ondervonden, heeft voor deze aangelegenheid veel hulp van de heeren Van Eisinga, inspecteur van het lager onderwijs en Hofman, in specteur van het bijzondere onder wijs, welke heeren in 'het bestuur van deze vereeniging zitting heb ben en tevens lid zijn van de ver- keerscommissie. Donderdag en Vrijdag zal het ver keer een vak op school zijn. Vrij dagmiddag zullen bovendien de hoogste klassen de straat opgaan, om praktisch verkeersonderricht te krijgen. Een paar boekhandelaren te dezer stede n.l. de heeren Blok aan den Wolphaertsbocht en Kok, aan de Kruiskade hebben het initiatief ge nomen, om gedurende de verkeers week speciale verkeers-etalages te maken. Voorts wordt met de direc ties van de Rotterdamsche biosco pen onderhandeld over het maken van verkeerspropaganda in deze theaters. Vanwege het landelijke verbond zal tijdens de verkeersweek een spe ciale radiorede worden gehouden. Het helaas nog steeds toenemende voel, dat Mac niet gelukkig is en ik tob er over". „Niet tobben, liefste. Waarschijn lijk komt het allemaal wel terecht mettertijd. Zij zijn ten minste geen van beiden aan een ander gebon den," voegde hij er met een klank van bittere jalouzie in zijn stem bij „Hallo". Hij gaf een uitroep van verbazing en .maakte gebaren naai den rand van het meer, waar de eenzame gedaante van een man juist in het zicht was gekomen en met gebogen hoofd, alsof hij in gedach ten verdiept was, aan kwam loopen „Daar is Mac juist net nu we over hem praten". Jem liet een welkomstkreet over het ijs schallen en met een ruk, alsof hij plotseling werd opgeschrikt keek Kenyon op. Er gleed een ei genaardige uitdrukking over zijn gë zicht, toen hij zag, wie de twee ge daanten waren, die daar rond had den gereden en hem nu naderden een uitdrukking die l^lf spontane blijdschap, half weifelende verba zing was. „Wat beteekent dat?" vroeg hij zijn zuster glimlachend aankijkend, nadat ze elkaar begroet hadden. „Zijn de wetten van Meden en Per zen betreffende schaatsenrijden ge broken?" „O, nee". Er was een ondeugen de tinteling in Carols oogen. „Bij afwezigheid van den wetgever, wor Geen sprake van, Indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten schikte lesstof kunnen leveren. Eén of twee zegels zouden met de klas kunnen worden behandeld en daarna door de klasse met behulp van de leerkracht uit het hoogste leerjaar worden voorzien van een passend onderschrift 5. Mogelijk zou nagegaan kunnen worden^ of met behulp der leerlingen materiaal te verzamelen was, om in de school een kleine verkeersten- toonstelling te organiseeren 6. De door de Onderwijs Verkeers Commissie verstrekte statistieke ge gevens kunnen geschikte stof leveren voor een bespreking, en 7. De 5e, 6e en 7e klassen, aldus is het oordeel van de Onderwijs Verkeers Commissie zouden op een der beide Verkeersdagen één kwar tier practisch kunnen oefenen in het oversteken van de straat. Het moet wenschelijk geacht worden, dat hier voor een bepaald uur bestemd wordt voorgesteld wordt, dat de oefening gehouden wordt op Vrijdag tusschen 2 en 3 uur. aantal verkeersongelukken bewijst, hoe zeer zulk een algemeene ver keersweek noodig is. Ten slotte laten wij hier de zeven punten volgen, welke in de voor noemde circulaire zijn aangestipt: 1. Op beide dagen wordt een spe ciale les gegeven over de regels van het verkeer; 2. In de lagere klassen worden verhaaltjes gegeven, waarbij op on gezochte wijze de aandacht op een of meer verkeersregels wordt ge vestigd 3. Ook 'bij schrijven, Nederland- sche taal, rekenen en teekenen zou de aandacht op het veilig verkeer geconcentreerd kunnen worden, b.v, door het geven van een verkeers regel als schrijfvoorbeeld, door het samenstellen van een dictee of taal oefening, op het verkeer betrekking hebbende, door het opgeven van sommen en het vervaardigen van teekeningen 4. De door den A.N.W.B. uitge geven verkeers zegels zouden ge den ze tijdelijk buiten werking ge steld, dat is alles". Mac's gezicht werd ernstig. „Niet erg verstandig wel?" zei hij langzaam. Ze haalde de schouders op. De opstandige stemming van dien och tend, die haar er toe had aangezet om eens éénmaal haar mans kinder achtige tirannie te trotseeren, keer de terug. „Het kan me heusch al heel wei nig schelen of het verstandig of on verstandig is," zei ze prikkelbaar „Ik heb er in ieder geval van ge noten". De ongewone scherpte in haar an ders zoo innemende stem verried Mac voldoende, hoe overstuur haar zenuwen waren en hij zei er verder niets over. Doch hij wist zeer goed dat schaatsenrijden met Beresford in de gegeven omstandigheden het domste was wat zijn zuster kon doen en de eenige veilige manier om haar voor mogelijke onaangenaamheden, als Sir Francis het te weten kwam te behoeden, was, om haar zelf naar Mortlake Hall terug te brengen. Om de een of andere reden behandelde zijn zwager hem met een soort van onwillige beleefdheid, die hij lang niet aan iedereen bewees. Mogelijk voelde hij een zekere kalme, rustige kracht in Kenyons houding, waar zijn kwaad humeur vergeefs tegen aan zou beuken. En als Carol thuis De toestand in het Buitenland. De Volkenbondsraad weet geen raad met het ontwapeningsvraag stuk. De zitting der hoofdcommissie is de vorige week tot het midden van deze week verdaagd geworden en intusschen zou men dan zoeken naar een nieuw werkplan! Aan werkplannen heeft het anders niet ontbroken in de jaren, dat de confe rentie in actie is geweest, maar de dadendrang heeft ontbroken. De zes neutrale mogendheden, een .groep tot welke ook Nederland behoort heeft inmiddels een nieuw ontwape ningsvoorstel ingediend, hetwelk als een noodwendig minimum wordt be schouwd. Aangedrongen wordt daar bij op een volledig verbod van het luchtbombardement en op de af schaffing van groote tanks, groote vliegtuigen en zware kanonnen. Het voorstel zal in „nader onderzoek' worden genomen. Triest was de vertooning, welke de afgevaardigden van Bilivia en Pa>ra gay in den Volkenbondsraad lever- kwam en klaarblijkelijk in haar broers gezelschap was uit geweest zou zelfs Sir Francis er geen kwaad in kunnen zien, daar was Mac zeker van, althans geen kwaad dat hij zelf niet op zijn schouders kon nemen om zoodoende zijn zuster te be schermen voor mogelijke wraak. „Als ik je dan nu eens thuis bracht?" stelde hij voor. „Je hebt waarschijnlijk al genoeg gereden van daag voor iemand die niet meer ge oefend is". Voor Carol kon antwoorden kwam Jem tusschenbeiden, zijn gezicht stond ineens op storm. „Ik breng Carol thuis," zei hij kortaf. De situatie was in een impasse gekomen. Zonder zijn redenen onder woorden te 'brengen en dat was onmogelijk kon Mac niets in brengen tegen het besluit van den ander. Even zweeg hij, toen zei hij kortaf „O, goed". En met een korten knik draaide hij zich om en liet hen alleen. Hij was in de richting van de hut gewandeld en had een korten weg genomen naar Greenwood door het Windycroftdal, toen hij zijn zuster en Beresford ontdekt had -en nu hij langs den rand van het meer liep, was hij boos en geërgerd op hen beiden een boosheid en ergernis die voortkwam uit groote bezorgd den. Deze diplomaten hebben bei derzijds betoogd, dat het ontwerp- vredesverdrag, te sluiten tusschen hunne regeeringen, opgemaakt door den Volkenbond, niet te aanvaarden was. De strijd om den Gran Chaco gaat dus zijn bloedigen weg voort Meer succes werd geboekt met de onderhandelingen inzake het Saar- plebisciet. Tusschen Duitschland en Frankrijk werd terzake volledige overeenstemming bereikt. De volks stemming zal op 13 Januari van het volgende jaar worden gehouden en beide partijen hebben zich onder worpen aan de bepalingen, welke zijn gesteld om de vrijheid van stem ming te verzekeren en latere ran cune-maatregelen tegen bevolkings groepen tegen te gaan. De lang verwachte schuldenbood- schap van president Roosevelt is eindelijk afgekomen. Nieuwe aspec ten zijn daarmee niet geboden ge worden. De president handhaaft de Amerikaansche vorderingen, welke hij in geenerlei verband met de Duit- sche betaling, of niet-betaling, der oorlogsschulden gebracht wenschtte zien. Over de wijze van voldoening kan worden gepraat, meent Roose velt, maar dan met iederen schulde naar afzonderiij >e!angstel- ling zal de regeering der Ven Staten daarbij toehooren, welke economi sche faciliteiten de schuldenaren eventueel aan Amerika hebben te bieden. Het staat intusschen thans reeds vrijwel vast, dat op den a.s. verval dag, d.i. 15 Juni a.s., alleen Finland de aangegane financieele verplich tingen jegens de Ver. Staten zal nakomen. Hoe ver we van de ontwapening afstaan, bewijzen wel de voortdu rende bewajreningsberichten, welke in de internationale pers circuleeren. Bepaald opzienbarend zijn de tij dingen, dat Frankrijk, hetwelk langs de Oostgrens zoon machtige reeks van forten heeft gebouwd en nu aan de versterking van de Noord grens bezig is, ook machtige ver dedigingswerken aan het ontwerpen zou zijn langs de Kanaalkust. Dat zou er op wijzen, dat Frankrijk er ernstig rekening mee houdt, dat in een toekomstigën oorlog Engeland mogelijk niet meer Frankrijk's bond genoot zal zijn. Er zijn inderdaad heid. Op één uitzondering na waren zij de twee menschen, die hij het liefst had op de heele wereld en hij vond, dat ze letterlijk een ca tastrophe uitlokten, een catastrophe, die hij niet in staat was om tegen te houden. Er zijn weinig dingen die de ze nuwen meer van streek brengen dan het gevoel van machteloosheid van machteloosheid om menschen te redden, die niet gered of beïnvloed willen worden, vooral als het men schen zijn wier welzijn je na aan het hart ligt en toen Mac de hut naderde was zijn stemming duide lijk te lezen op zijn gefronst voor hoofd en strak gesloten mond. Herrick was klaar met haar huis houdelijke bezigheden en stond in de deur van de hut een sigaret te rooken en hij was zoo verdiept in zijn gedachten, dat hij bijna voor haar stond, vóór hij haar tegenwoordig heid opmerkte. Toen keek hij op en zag haar. Een oogenblik klaarde zijn gezicht op en een gretig licht van herkenning kwam in zijn oogen. Doch het stierf weer onmiddellijk weg, alsof een andere gedachte, die eerste instinctmatige blijdschap had verjaagd en werd vervangen door eeen uitdrukking van naderenden storm. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1