/J. u 1 >r Onze visscherij. Gewestelijk Nieuws De Gebroeders Knoopenschaf® L^j nr i if" Rechtszake q Gemengd Nie I 1 ow Iv i I PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Juni 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1 30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H.Kelder Jr. Cat. Zondag 19, 7,15 uur Werkmansbond. Cadzand 9,30 uur Ds Visser, Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet Geen dienst. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement. 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar, Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10 uur Ds Cascelein. Groede 2.— uur Ds Castelein. o Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C Dufour. ken, de verstandige mensch verwerpt dezen impuls bijna even snel als hij is opgekomen, omdat men weet daarmede eigen belangen te scha den. En de verstandige mensch be hoort hetzelfde te doen met verderaf liggende belangen, die ook zijn be lichaamd in ieders houding tegen over den Volkenbond. Want de Volkenbond, dit heeft men te bedenken, is geen product van den wensch van enkelingen; het mogen de vooraanstaanden onder de vertegenwoordigers van de groote en kleine Staten zijn geweest, die in 1919 den Volkenbond hebben tot- standgebracht, zij bouwden op een grondslag, reeds eeuwen achtereen gelegd. Eeuwen achtereen toch heb ben denkers en dichters, staatslieden en economisten, ja zelfs krijgslieden hun stem doen hooren ter verdedi ging van de noodzakelijkheid, dat een internationaal georganiseerd lichaam de leiding zou nemen bij de noodzakelijke samenwerking der vol keren. Naar mate techniek en uit bouw der samenleving de volken steeds nader tot elkander brachten, is de noodzakelijkheid gevoeld van een vredelievende samenwerking'. De volkeren volgden daarbij de indivi duen, die ook eerst in stammen, in steden, in graafschappen of her togdommen vijandig tegenover el kander stonden en in den loop der eeuwen zijn vereenigd in nationale Staten. Wie kan een reden aangeven waarom de aldus voortgezette evo lutie zou eindigen bij de nationale Staten? De Volkenbond heeft geens zins de bedoeling een superstaat te stichten, maar wil slechts een or ganisatie vormen,, die tot aller baat gereed staat de belangen van de sa menleving der volkeren te dienen. De Vredesconferenties te 's-Graven- hage, in 1899 en 1907 gehouden, waren een schuchtere eerste practi sche poging in die richting. Waren zij beter geslaagd, wellicht had veel leed aan de wereld bespaard kunnen blijven. De oorlog heeft de oogen wijd geopend voor de leemte, die in het leven der volkeren aanwezig is. Zoo kwam, als gevolg van den oorlog, de Volkenbond tot stand. Vijftien jaren arbeidt deze, met wis selend succes. Daar belangrijke za ken met eenheid van stemmen moe ten worden beslist, moet men we gens gemis aan eenheid veel nalaten. En toch, ondanks alle gebreken, is het bestaan van den Volkenbond een niet genoeg te waardeeren voor uitgang. Zelfs tegenover den Vol kenbond behoort men billijk te blij ven, ook in dezen tijd van dagelijks terugkeerende teleurstelling en ont moediging. Als men den Volkenbond verwijt, dat nog geen ontwapenings overeenkomst is geslotenverwijt, dat de economische samenleving schijn baar hopeloos in de war is; verwijt, dat het conflict tusschen China en Japan, hoezeer ook door den Vol kenbond behandeld, in de practijk door de macht is beslist, dient men in het oog te houden, dat de Vol kenbond in de geschiedenis der menschheid, die telt bij de eeuwen en niet bij de jaren, nog aan den allereersten aanvang van het begin staat. Dat de ontwikkeling der ge dachten langzaam en geleidelijk gaat, langzamer in elk geval dan onze tijd van snel voortschrijdende techniek kan bedenken. Niet voor niets heeft de Volkenbond deze vijftien jaren gewerkt, daar is een eerbiedwaardi ge reeks van politieke geschillen, die middels den Volkenbond zijn opgelostdaar is werk op sociaal, hygiënisch, humanitair en econo misch gebied, dat voor alle betrok kenen van groot belang is en is geweest; daar is een internationale samenwerking in het leven geroe pen, waarvan de toekomst de vruch ten zal plukken. Men rekent dit wel eens tot het zgn. bijkomstige of se cundaire werk van den Volkenbond, terwijl-deze toch primair ten doel heeft om den politieken vrede te dienen, d.w.z. de oorlogsuitbarstin gen tusschen de volkeren te voorko men. De Volkenbond, jong en dien tengevolge zwak instituut nog, is niet het eerst aangewezen lichaam om den volken het noodige verstandige inzicht bij te brengen! Als men de resultaten, die men tot dusverre, vooral in de groote lijnen, van hem verwachtte, nog niet bereikte, dan ligt dit daaraan, dat de tijden er voor nog niet rijp zijn. Dat behoeft geen reden te zijn tot ontmoediging, tot teleurstelling, tot verbittering. Veeleer een reden om te begrijpen, dat dit werk krachtiger moet worden aangepakt dan tot dus verre is geschied, en dat evenmin als de kleine Staten de medewerking der groote kunnen ontberen, het om gekeerde het geval is. Nederland heeft er daarbij bijzonder op te let ten, dat het is het land van Hugo de Groot, land met een volkenrech telijke traditie. Het is geen land van Hugo de Groot, omdat deze groote geest min of meer toevallig op Ne- derlandsch grondgebied werd gebo ren. maar het is land van Huëo de Groot, omdat geheel de positie van Nederland in de zeventiende eeuw, zijn volksaard en tradities mede brachten, dat een zoon van dal land de grondlegger van het volkenrecht zou worden. Ook in Nederland, dat op inter nationaal gebied meermalen een bij zondere plaats te vervullen kreeg, is steun voor de Volkenbondsgedachte noodig. Noodiger dan yoit te voren. Juist nu, omda't de grondgedachte van den Volkenbond wordt belaagd en bedreigd, en omdat de verwezen lijking van die gedachte voor kleine landen nog meer dan voor groote een belang van de allergrootste be- teekenis vormt. 0 Is een oplossing mogelijk? Nu ook België de grenzen ge sloten heeft voor den invoer van garnalen, ziet het er voor onze vis scherij en daarmee voor de financiën der gemeente niet erg rooskleurig uit. De vloot ligt aan den wal en is waarschijnlijk voor onbepaalden tijd tot werkloosheid gedoemd. De vraag rijst dan ook onwille keurig: Wat nu? Moeten we maar bij de pakken gaan neerzitten en afwachten tot er weer verbetering komt, terwijl ondertusschen een niet onbelangrijk deel onzer bevolking gesteund moet worden? Of moet naar een mogelijke oplossing worden uit gezien? Natuurlijk verdient het laatste de voorkeur en daar de slag niet ge heel onverwacht komt, zal ons ge meentebestuur wel niet geheel on voorbereid zijn getroffen, en wel noodzakelijke stappen hebben ge daan. Er zal dus op de een of andere wijze hulp moeten worden verleend en daartoe staan, in algemeenen zin twee wegen open. De gemakkelijkste oplossing is, te trachten, de steun der regeering te verkrijgen om zoo een gedeelte der lasten op het Rijk af te wentelen. Of een dergelijke hulp van louter steun evenwel de beste zou zijn, valt o.i. met recht te betwijfelen. Veel beter lijkt het, te trachten het bedrijf in werking te houden door b.v. ander afzetgebied te zoe ken. Voor grootsch opgezette on dernemingen is het jammer genoeg nu de tijd niet meer, omdat direct geholpen moet worden. Ziedaar het kardinale punt: Is het mogelijk, direct een ander afzetge bied te vinden? Zonder al te optimistisch te zijn, meenen wij toch deze vraag niet volkomen ontkennend te moeten be antwoorden. Het spreekt \anzelf.dat wij daarbij met heel wat kleiner ge bied ter reden zullen moeten zijner zijn nu eenmaal geen groote steden in onze nabijheid. Maar er is toch een vrij belangrijk terrein, dat, op flinke wijze bewerkt, zeker wel een aardig kwantum kan afnemen. Wij bedoelen ons eigen Xeeuwsch-Vlaan- deren. West en Oos't. dat eventueel wellicht nog uitgebreid kan worden met Walcheren en of Zuid-Beveland. Hoe een en ander zal moeten wer ken, wie de leiding zal moeten ne men, kan nader onder het oog wor den gezien. Wij ontkennen daarbij geenszins dat er talrijke bezwaren opgelost zullen moeten worden. Mis schien zelfs is een veel simpeler op lossing te vinden dan te trachten de vangst in de omgeving te plaat sen. Het is ons alles goed, mits maar wordt aangepakt. Daarom geven wij bovenstaande oplossing in overweging, omdat het visschersbedrijf zoo doende niet geheel moet worden stil gelegd; omdat de visschers dan hun brood, al is het slechts gedeeltelijk, zullen kunnen verdienen, inplaats van ge steund te moeten worden, wat voor hen zeker onaangenaam moet zijn; omdat tenslotte de groote gemeen telijke lasten niet nog belangrijk zul len moeten toenemen. Alleen, men kijke goed uit naar een geschikten organisator, die vol doende practisch zakelijke bekwaam heid bezit. Want, in elke soortge lijke onderneming staat of valt alles mèt den organisator. BRESKENS. Een conflict? De bewoners van het Spuiplein krijgen hun electrischen stroom voor licht en kracht van het net dat in de Eerste Zandstraat is geplaatst. De Pzem acht het thans echter beter dat de leiding over het Spuiplein zal gaan, maar de bewoners voelen er niets voor, hun mooi open terrein door het plaatsen van palen te zien ontsieren. De Pzem wil tegemoetko men door het leggen van een kabel, indien de aansluiting door de be trokkenen wordt vergoed. Deze kunnen zich hiermee niet vereenigen; ze zijn tevreden met de leiding zooals die thans ligt en mee nen, dat, als de Pezem die verande ren wil, zij dit voor eigen rekening moet doen. Het gemeentebestuur werd er na tuurlijk ook in betrokken en zoo loopen reeds gedurende eenigen tijd de onderhandelingen voort, zonder resultaat. Maandagavond had ten gemeente huize een conferentie plaats, waarbij evenmin definitief resultaat werd be reikt. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de Pzem de verschillende bijkomen de kosten berekenen, waarna dan nader overleg kan volgen. Zwemsport. Naar wij vernemen, vangt het les geven bij de zwemvereeniging Schel- destroom op heden, 1 Juni, aan, waarvoor zich reeds verscheidene nieuwe leden aanmelden. Voor de gevorderden is een duik- pop aangeschaft, teneinde het red dend zwemmen practisch te beoefe nen. Tevens zal een poloveld met toe- behooren worden aangeschaft en ook deze tak van zwemsport worden onderricht, terwijl men aan het on derhandelen is met een 2e leeraar voor training der wedstrijdzwem mers. Verder zullen boven de gewone jaarlijksche wedstrijden, twee bui tengewone propaganda-dagen wor den gehouden op 28 en 29 Juli. De Rotterdamsche Dames Zwem- club, de meest vooraanstaande in Nederland, hier genoegzaam bekend van vorig jaar, en de Koninklijke Antwerpsche Zwemclub, houder van alle Belgische titels en records, polo kampioen van België in 1934, zullen elkaar hier bekampen op polo- en wedstrijdgebied, terwijl eenige no's worden ingelascht, waarin ook de eigen leden (met voorgift) hun presta ties tegen de kampioenen kunnen toonen. Motor-ongeluk. Bij het leeren motor-rijden op het Emmaplein alhier kwam Dinsdag avond de kappersbediende H. S. in botsing met den gevel van een huis, waarbij een paar ramen het moesten door G. Th Rotman. ontgelden. De onfortuinlijke rijder zelf kwam te vallen en moest naar huis worden vervoerd, waar bij on derzoek door den direct aanwezigen geneesheer bleek, dat hij er met een flinke beenwond en wat builen en schrammen goed afgekomen was. Schoolreisje. De kinderen der school met den Bijbel alhier maken heden per autobus der S. B. M. een reisje naar Ant werpen. Wasschen is Goed; baden is Beter, doch ZWEMMEN is het BEST. Wij leeren het U in korten tijd. „SCHELDESTROOM SCHOONDIJKE. Auto-botsing. Woensdagmiddag had alhier weder om een auto-botsing plaats op de markt. Met materieele schade liep het ongeval afpersoonlijke ongelukken hadden gelukkig met plaats. BIERVLIET. Vergadering. In de heden gehouden vergadering van Ingelanden van den Paulinapolder Is tot Dijkgraaf gekozen in plaats van wijlen den heer J. Dieleman, de heer R. Sturm te IJzendijke. Als no. 2 op de aanbeveling is geplaatst de heet J. de Jonge en als no 3 de heer P. Glellet, belden alhier. RETRANCHEMENT. Openstelling kantooruren. Bij beschikking van den heer Direc teur der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen te Breda is be paald dat het hulpkantoor der invoer rechten en accijnzen aan den straatweg naar 't Hazegras (Retranchement-West- capelle en Knocke) gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 30 Sept a.s. dagelijks van 8.30-12,30 en van 14,00—20,30 opengesteld zal zijn. WATERLANDKERKJE. Grondaf schuiving. Aan het Stroopuic waren eenige polderwerkers van den Generalen Prins Willempolder bezig met graafwerk, toen plotseling, op plm. 3 M. diepte, een grondafschuiving plaats vond. De arbeiders konden tijdig het gevaar ont wijken. op één na. A. S. uit Schoon dijke, die tot het middel in den grond kwam te liggen. Onmiddellijk werd hij ec uit gehaald, maar hij bleek toch zoodanig gewond dat hij niet loopen kon. Per auto werd hij naar huis gebracht, waar direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. OOSTBURG. Verzwegen vermogens. Als verzwegen bedrag van het ver mogen is in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een bedrag van f 3,286.000 verkregen,en een inkomen van f146.000. NIEUWVLIET. Kantoorhouder. Met ingang van heden, 1 Juni, is benoemd tot kantoorhouder alhier, de heer L. de Hulster, hulpbesteller te Groede. 81. Er vloog namelijk plotseling een auto voorbij, welks bestuurder blijkbaar het over den weg gespan nen touw niet gezien had. Ook Jodo- cus en z'n helper hadden in hun ijver de auto niet hooren aanko menRrt! De auto sleurde het touw mee, Jodocus en de boer rol den allebei over den grond en Pie- ter, die het touw met de kracht der wanhoop vasthield, zwierde een oogenblik als 'n vlieger door de lucht. 82. Vlak daarop kwam011 in de telefoondraden ten hij hangen bleef. Het tot geknapt en had zich om foonpaal geslingerd. dacht hij. ,,in elk geval heiar aan den goeden kant van kei De vraag is nu alleen nz01 hoe kom ik hier vandaan!*'1 klimmen was Pieter nooit geweest. f* 1 c mei _ger a :or ite BRESKENS. Heden is op den Rijks kens-Oostburg een eigen» ,ve dekking gedaan. Een gt nagels met kopmaat vanj den op flen weg aangetrot re mobilisten kregen veel lekl j. De kantonnier is opdrac de daders in dit geval te verzamelen. Het is te hopen dat de van dit eigenaardig gen worden gevonden en hun gen. GROEDE. Het plaatselijk comin Zeeuwsche Beker," de v die gelden inzamelt voor sche Christenen, maakt de gehouden collecte f II opgebracht en betuigt zijn dank aan al degenen, d moeilijke tijden hun gav willen schenken aan hu dende broeders en zuste' Groede komt met een n cn voor den dag. Polderver» s In de Woensdag gch( z0< gadering van het Watersd 1 c deenBaanst" werd rekeni 1 antwoording gedaan, waa ien dat een goed slot van f 31 wezig was. "t Op een verzoek van J. ir21 e.a. om een consumptiel duinen te plaatsen werd gi Jct beslist. 'le De lijst van aanbevelini n' gezworene, wegens het be 11111 de leeftijdsgrens door den En Vlieger Sr., welke deze 'ar 33 jaar heeft vervuld, wen d samengesteld; 1 d le A. C. Salomé. er 2e J. de Vlieger Jr. U1 3e P. LeenhoutsRisse: in le hu iet! tn v la ai en R li B ede >'g an ant BRESKENS. Gevonden: Een portemonnaie met e zig Inlichtingen Marrchnuss :cn alhier. fehe .er xl( rde en bra Arrondissement*-Rcchi te M ddelburg. Zitting van 30 Me n Do volgende vonnissen'^ gesproken: Wederspannigheid en gwErn trekken aan gelegd beslag: l 20 jaar, gedetineerd, werkro 0 denburg. 6 rand. gev. straf, voorarrest. Idem: C. V. G 25 jaar, te Aardenburg. als voren. Mishandeling: P. V., 35 ek der te Schoondijke, 1 mnd voorw. proeftijd 2 jaar. Overtreding Motor- en tot J. A. C., 27 jaar, veekoopn de plaat, 30 d. hechtenis, vol proeftijd 1 jaar en f 25 of Diefstal: L. d. P., 50 jaar te Breskens, vrijspraak. aa e H va H ;elu d tn lito akf )0i tier een let tor tori aar g ene Jakf Een hevige Kw Gistermorgen werd ihtir

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2