Breskensche Courant 5 200 25 It bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaargang Zaterdag 12 Mei 1934 Nummer 3932 WEMENT: vitaal f 1,25; - hukcns f 1,40. \nd f 6.50 pa jaar. id per kwar- 1,65; en buiten 'f 0,725. But- j 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Adverlentlfin worden aangenomen tot ulterlQk t uur nam. J. C. LE BLEU. Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIÈN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regclabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. jS oerzekering voor de tegen ongelukken, en je volgende bedragen: gulden bij levens- y-t gld bij dood /-» gld bij ver- gld bij oer- a x-\ gld bij ver- lange ongeschikt- jijtj door H lies van een '*e5 üan ccn f lies van een held tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger s~\ gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger remeen overzicht lebben we dan eindelijk, na n regenvlagen het lang be- omerweer gekregen. Hemel- g heeft zich dan ook laten als een ware ontspannings- uizenden en duizenden zijn 's morgens vroeg op uitge- met alle middelen van ver- Ie traditioneele fietstochten 'alcheren zijn niet vergeten, l als de bollenvelden, welke :1 belangstelling hadden, minder belangstelling heeft gavond de opening gehad van ipententoonstelling te 's-Gra- een werk van groote liet- :id, welke de aandacht vraagt et geheele land. es Juliana stelde zich aan het jer gasten. Bij haar binnen- bood een bekoorlijke middel de met de hennin op het kort :e kopje de Prinses een prach- orchideeën aan en dei vorste- ist voelde zich dadelijk thuis haar goeddeels bekende om- et ministerie schijnt het minder e boteren. Liepen er eenigen 'leden reeds geruchten over ;ênstelling tusschen minister en minister Deckers, ten aan- an de maatregelen, welke in jidige omstandigheden noodig het behoud van een be- :e weermacht, thans schijnt die ling een scherpere vorm aan- en te hebben. Zelfs zou er spra- van een neiging tot aftreden bij ïi Deckers, aan wien toege- en wordt, dat hij zich niet ver st kan met het streven van ^^erColijnom ook de weerbaar- Hvan ons leger op te offeren ^■e economisch-financieele poli- ejvan het huidige kabinet. Er zelfs van gesproken dat mi- Hl 1 Colijn, na het aftreden van Ier Deckers zelf het departe- van defensie onder zich zou rBlp, ten einde de bezuiniging It leger, ter bestudeering opge- n aan de commissie-Idenburg, nnen doorvoeren. doorvoeren gesproken, dan ien bij minister Marchant zijn. idijks is hij gereed met op- ng van de kleinere scholen of oorvoering van de vereenvou- schrijfwijze ligt gereed. Met iiet September zou het zijn beslag heb ben. In fen radiorede heeft hij het duidelijk gezegd. Ook het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is er een groote voorstander van en heeft zijn instemming betuigd met de compromisvoorstellen van den mi nister en spreekt den wensch uit, dat de Ministerraad thans de knoop zal doorhakken. De minister van justitie heeft zijn stem ook weer eens laten hooren. Aan de verschillende besturen der sociëteiten, die te Amsterdam speel zalen hadden geopend voor het be oefenen van het nieuwste gelukspel, heeft hij aanzegging gedaan dat zij 's avonds te acht uur het rad van avontuur dienen te stoppen, daar an ders tot beslagneming zal worden overgegaan. Sinds jaar en dag is Polen nu bezig om zijn politiek te maken als „groote mogendheidDaartoe is vroeger al eens ruzie gemaakt ge worden in den Volkenbond en dat spel dreigt straks te herhalen. Nu PiFsoedski van Frankrijk de erken ning heeft afgedwongen, dat Polen toch heusch en vooral een groote broer in de rij der Europeesche na ties is, verlangt de regeering in War schau een zelfde verklaring van den Volkenbond en te meer, nu de mo gelijkheid opdoemt, dat Rusland, Po len's grootste rivaal, straks zijn in trede in Genève zal doen en dan uit den aard der zaak niet als onaan zienlijke Europeesche macht kan worden behandeld. Als Rusland toetreedt tot den Vol kenbond zoo heeft de regeering te Warschau bekend gemaakt dan eischt Polen voor zich een zetel op, te weten een vasten zetel, in den Volkenbondsraad, gelijk ook Rusland dat voor zich zal eischen Voorts stelt de Poolsche regeering als voorwaarde voor haar instemming met Rusland's toetreden, het sluiten van een Volkenbondsconventie, waar bij alle leden van den Volkenbond dezelfde bescherming van de minder heden in hun landen zullen waarbor gen als waartoe Polen bij de ver dragen van 1919 werd verplicht. De Polen dulden het eenvoudig niet lan ger, dat ze tot iets meer worden verplicht dan een ander, zelfs al bestaat dat meerdere uit iets goeds en nobels als de bescherming van minderheden in een natie I FEUILLETON let door MARGARET PEDLER. .ithet Engelsch vertaald door VL|Ê.C. VUERHARD-BERKHOI riii IVJiisky-soda is goed geno' kerel als ik ben," zei Jerr n d. En de eieren van h jc| wd vergezelde hij har ttnren, waar de 'ierij naar tevreder I gezet. En hoe gaat he lnl fokkerij, Jem?" toen ze na' ggekeerd er zaten, Be De betrekkingen tusschen Danzig en Polen zijn momenteel zeer ge spannen. De Duitsche stad Danzig werd bij de Vredesverdragen een onafhankelijk Volkenbondsstatuut op gedrongen met economische ver plichtingen uitweg naar de Oost zee! jegens Polen. De Duitsche bevolking van Dantzig is tegenwoor dig onder Nazi-invloed gekomen en daarom zijn de gedwongen verhou dingen jegens Polen een bron van wrijving geworden. De Danziger Na zi's beschuldigen de regeering te Warschau van velerlei politiek on recht en ze zien daarin een recht vaardiging voor het intrekken, al thans het dreigen daarmee, van de economische voorrechten voor Po len. De Nazi-leider Rauschning te Danzig hield dezer dagen een felle rede aan het adres van Warschau en hij gaf te kennen, dat Danzig .en i de whis- :nd nonsens .okken niet c, als je er heen zit .ders doen lijne heen te zit- ig winst op. Wilt hij glimlachte met irnlach, „dat ik ge noeg geld heb overgespaard om op bescheiden voet te kunnen trouwen? En toen verdween opeens de glim lach -an zijn gezicht, alsof die er me' spons was afgewischt en h'' Lady Bridget verbluft -etroffen door de bit zijn eigen ondoor- zul je nooit doen, hè?' acht. „Ik vermoed," ze lichten nadruk, „ik ver at je het niet zou kunnen, n? Maar je bent niets geen om alleen te blijven. Je zou gelukkiger zijn als je getrouwd s en kinderen had". Een oogenblik staarde hij in het vuur, zijn leelijk, vierkant gezicht strak als een masker. „Denkt u?" zei hij eindelijk hor tend. „Ja, u heeft gelijk. Maar er is voor mij maar één vrouw in de wereld en ze kan nooit mijn vrouw zijn. Jullie weten het alle maal. Ik snap niet waarom ik het tegenover u in woorden moet bren gen, Mim". „Ik heb het geraden," gaf ze aar zelend toe. „Maar ik dacht ik hoopte, dat je misschien eens Hij glimlachte, ongeveer zooals men lacht tegen een aardig kind dat tracht je op zijn verlegen, on p**oeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spi'utol, Bij alle Drogisten zich met Berlijn zou weten te ver staan, als Polen niet inbond jegens de vrijstad. De rede leek wel een oor logsverklaring in zakformaat. Danzig zal wel een bron van na righeid blijven voor den Volkenbond en een steen des aanstoots voor Po len. Omtrent den gezondheidstoestand van president von Hindenburg blij ven, ondanks alle officieele dementi's allerlei geruchten loopen. Zeker is dat de oude veldmaarschalk zich den laatsten tijd in het geheel niet meer in het openbaar vertoont. Zelfs op den 1-sten Mei, den Duitschen feest dag, toen de president van de Duit sche republiek zich nog wel met een proclamatie tot het volk wendde, heeft hij zich persoonlijk nergens vertoond. Thans wordt zelfs bericht, dat hij een operatie zou hebben on dergaan en indien dat waar is, kan zijn toestand, gelet op zijn hoogen leeftijd, niet anders dan onrustwek kend zijn. Overigens is het niet goed verklaarbaar, waarom de Duitsche regeering een ziekte van den rijks president zou verzwijgen. Ofschoon de politiek ondoorgrondelijk moet worden geheeten en zéker in Duitsch- land! Oorlog in Arabiël Het klinkt als een sprookje uit de 1001-nacht fabe len, maar dezen keer is het rauwe werkelijkheid. Om een betwist stuk gebied had de Immam van Jemen, een zuidelijke randstaat aan de Roo- de Zee, den strijd aangebonden met Ibn Saoud, den heerscher van Hed- jaz, den bedwinger van het heilige Mekka. Ondergrond van dien strijd was ook ongetwijfeld eerzucht, stre vende naar het geestelijke Mohame- daansche leiderschap en dan ook om het bezit van Mekka, bron van het rijke pelgrimsgoud. De .Immam is verslagen, dus blijft Ibn Saoud de groote heerscher van het Ara bische rijk. Zelfs staat op het oogen blik de onafhankelijkheid van Jemen op het spel, iets, waarover Egypte en vooral Engeland zich zeer be zorgd maken. Een aantal Engeslche oorlogsschepen zijn naar het gebied Van den strijd vertrokken. De Euro peanen, die in Hodeida, een haven plaats van Jemen, woonden, hebben deze stad ontruimd, vóór de zege vierende troepen van Ibn Saoud met weinig zachtzinnige bedoelingen de plaats binnentrokken. Japan heeft te Nanking te ken nen .gegeven, dat het onderhande lingen met China wenscht, recht streeks en zonder inmenging van der den. De Chineezen zijn verontrust; ze verwachten binnen twee maanden een Japanschen inval in Zuid-China. De Japansche expansiezucht vertoont zich den laatsten tijd zeer ongebrei deld. De Japansche pers bevat ook vinnige uitlatingen jegens onze poli tiek in Ned.-Indië. De regeering van Mexico heeft zich bedacht en te kennen gegeven dat ze het vroeger aangekondigd voornemen om uit den Volkenbond te treden, niet zal uitvoeren. handig-kinderlijke manier te troos ten. ,,Ja," zei ze eenvoudig. Hij schudde zijn hoofd. ,,Neen, Mim. Er is geen ,,mis schien" van dat soort in mijn leven" Lady Bridget begreep ineens en voor goed, dat er voor Jem nooit een andere vrouw zou bestaan dan Carol. En ze was zeer bezorgd. „Het is alles zoo nutteloos," zei ze, „Sir Francis kan nog jaren le ven". „Minstens nog dertig, zou ik zeg gen," gaf Jem grimmig toe. „Ik speculeer niet- op zijn dood, daar kunt u zeker van zijn". „Maar maar, waar reken je dan op?" „Waar ik op reken?" Zijn stem werd wat ruwer. ,,Ik reken op een .half brood. Op het zijn in haar nabijheid, op het haar nu en dan zienIk heb haar eens gevraagd om met me mee te gaan „Heb je haar gevraagd? O,Jem! „Ja. ik vroeg het haar en ze wei gercle. God weet waarom. Haar le ven moet een hel zijn met dien man Maar ze heeft er een reden voor een sterker reden dan een vrouw doorgaans terughoudt. Maar ze wil de me niet zeggen wat het was' „Goddank, dat ze Hie heeft, in Genade voor recht. o Het drama van de Zeven Provinciën. Hier en daar gaat een stem op om ten opzichte van de veroordeel den inzake het drama van de Zeven Provinciën nu maar eens genade te laten gelden voor recht. Men kan dit vraagstuk ongetwijfeld wel eens met ernst onder de oogen gaan .zien, maar dan ook objectief. Dus an ders dan we het -dezer dagen in een zeker dagblad gedaan zagen, toen de redactie als argument voor gratie o.m. aanvoerde het z.g. ge bleken „totaal verschillend stand punt, waarop de militaire justitie zich jegens officieren en minderen stel de". De bedoelde redactie ziet een scherpe tegenstelling tusschen „de lichte straffen, waarmee alle offi cieren van het muitende schip ër af gekomen zijn" en de „geweldig zwa re straffen van de muiters". Wij kunnen niet inzien, dat de officieren licht zijn gestraft. Veroor deelingen tot een jaar en langer, alsmede ontslag uit den dienst, zijn toch inderdaad heel zware vonnissen voor menschen, die zelve tenslotte toch niets misdeden, maar verzuim den het goede te doen. Met dat te constateeren, geven we tevens het groote onderscheid aan van de fei ten, voor welke resp. de muiters en de officieren zich hadden te ver antwoorden. De beschuldigingen, te gen elk dezer groepen uitgebracht, zijn van geheel uiteenloopenden aard en mogen daarom nimmer met el kaar worden vergeleken. Een brand weerman, die de bestrijding van het vuur op ontactische of ondeskundige wijze aanpakt, staat geheel anders schuldig dan degene, die den brand stichtte. Nóg zijn de processen inzake de Zeven Provinciën niet geheel ge ëindigd en daarom lijkt het prae- matuur om reeds te gaan aandrin gen op het verleenen van gratie, zij het dan voorloopig slechts in den vorm van verlichting der opgelegde straffen, welke inderdaad zoowel voor de officieren als voor de mui ters zwaar zijn uitgevallen. We kunnen thans, zoo langen tijd nadat het drama zich voltrok, rusti ger en objectiever oordeelen. Ons rechtsgevoelen is door de feitelijke afdoening maar weinig bevredigd en wel, omdat we overtuigd zijn, dat slechts een deel der schuldigen is gevonnist. Er is ook zooveel poli tieke schuld en die is niet te berechten. Op het oogenblik zijn de lijntjes in den militairen dienst weer vrij strak aangehaald en thans zouden de meeste officieren wel weten, wat hun in geval van muiterij te doen staat. De moderne volksgeest gaat uit naar een krachtig bestuur en naar het handhaven van orde en tucht. Enkele jaren geleden was dat nog heel anders. Een officier was ieder geval," zei Lady Bridget vurig. „Want van één ding ben ik overtuigd en dat is, dat als je er in zou slagen Carol over te halen haar man te verlaten, hij nooit van haar zou schei den, -dat hij haar nooit vrij zou laten om jou vrouw te worden". „Denkt u van niet?" Beresford staarde haar ongeloovig aan. „Zoo'n schurk zou de kerel toch niet zijn". „Jawel, dat is hij wel," zei ze be slist. „Hij zou het uit .louter wreed heid doen om haar te straffen. Ik geloof niet, dat een van jullie wel geheel begrijpt wat Francis Mor timer goor een man is. Ik ken hem al van toen ik pas getrouwd was en ik hier op Windycroft kwam wo nen en hij heeft meer brute wreed heid in zijn pink, dan de meeste menschen in hun heele lichaam. Ik kan me voorstellen, dat hij als kleine jongen er een gemeen genot in vond om vlinders de vleugels en de poo- ten uit te trekken en er naar te kij ken hoe de arme beesten zich van pijn kronkelden". „Schoft," bromde Jem. Lady Bridget knikte. „Ja, dat is hij," zei ze. „En daar om wou ik zoo graag, dat je erg voorzichtig was en niets deed om hem boos te maken om Carols wil. Hij kan jou niets doen. Maar hij zal er haar voor laten boeten altijd, voor alles wat jullie beiden doen. Wees voorzichtig, Jem, zelfs in kleinigheden. Denk er om". „Ik zal er om denken. Maar," met een langzaam, berouwvol lachje, „het is soms zoo moeilijk". „Dat weet ik wel," zei ze vol sympathie. Eindelijk stond hij op om heen le gaan en stak zijn hand met de hem eigen hartelijkheid uit. „Ik geloof, dat ik er blij om ben, dat u het weet, van Carol en mij," zei hij met iets jongensachtig. „Als wat er ook gebeurt, Mim, zult u altijd haar vriendin blijven?" „Altijd, Jem. Dat weet je wel," antwoordde Lady Bridget hem vast aankijkend. „Maar vergeet niet, dat niemand voor zichzelf alleen leeft. En als' als jij en Carol ooit de wet in eigen handen nemen, bedenk dan, dat jij niet de eenige zal zijn die er voor betalen moet. Je kunt jezelf niet in deze wereld afzonde ren, zooals een electrische draad. En behalve jullie beiden zouden andere menschen gewond worden". 0 (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1