Breskensche Courant 58 100 i 25 10 899 "«r* Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3I4ieen overzicht *nz,, o UILLETON o uuiere erfdeel. Doe blij - 't is Mei! ^prgang Zaterdag 5 Mei 1934 Nummer 3930 ,AMENT' >1 u J 6 JO pa taar- jk oi tallen \J2S- Bal- pa jaar. Verschijnt - lederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot ulterlQk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadücrtcntiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. C oatciaing ooor de Mi ongelukkencn tWt9olg^e bedragen: /r% gulden bjj leoens- Ji II l lange ongeschikt- gld bij dood Fjc mm gld bij oer- mm gld bij ver. gld bij ver- door y lies van een J\ J bes van een £1 f J lies van een held tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico oan bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger fe tijd heeft zijn druk jp de socialistische Mei- ie hier en daar nog al leed. Speciaal voor de imt de druk van twee ookt als deze partij ook ommunistische zijde. Te eidde dat bij den Mei tot een revolvergevecht istische contra-betoogers de Oleanderstraat heb- munistische bewoners de e demonstranten n.l. wil- n door vanaf de daken i en andere gevaarlijke te werpen. De politie uoodzaakt om te schieten livers en het schijnt, dat eruggeschoten. ders verliepen de betoo- lijk. In Amsterdam kwam artij-voorzitter, Koos Ver let woord om de men de socialistische Mei-ge- bezielen. jaal was de 1 Mei dit «lang. Vanaf dien dag belastingontduikers geen Kr gegeven, maar zullen gretigheid en gerechtig- porties van der schuldi- alen. in is het aantal boetvaar- maand April nog groot If hebben we over der- =Mïneldingen dan ook niet ^.Mieelingen meer in de krant ijkbaar op een wenk van 1 Zou het geloof omtrent rijkdommen anders mis- antastisch zijn geworden? sterdam is evenwel toch rorden, dat uit de daar jwillige aanmeldingen een - engst kan worden geput nillioen aan belastinggel- 40 ,19 37 ,48 ,03 ,15, ,25 ,35 mst van 12.000 N.S.B.- niettemin sommigen ver ten onrechte echter heb B.-landdag heeft nog veel ipraten opgeleverd. Spe- het aandacht getrokken, kringen blijkbaar een in- reorganisatie mogelijk is, royementen omvattende, daarvan veel naar buiten door kgaret pedler. Engelsch vertaald door [uerhard-berkhout 0 lc> kun je het niet begrij ze wanhopig. „Het ge- 1 eenmaal, Het ongeluk plotseling liet merken dat i hield en toen ineens die dat jij ook om me 1 ik dacht niet vooruit puwelijk of zoo, totdat je I wanneer we konden trou- er alles zoo natuurlijk 'tl zoo onmiskenbare op dat Kenyons laatste wan- •rdween. Hij nam haar de zijne. dan zoo is, lieveling, .:cder, „kun je dan niet en om me te vertellen :e niet met me wilt trc~ Itnoet de een of andere ten voor Zijn en ik denk, •he wel met ons beiden* *eS kunnen ruimen. Laat ben we er ergens aan herinnerd ge vonden, dat de N.S.B. eene bewe ging is, welker volgelingen zich ge makkelijk laten opcommandeeren. Wil een beweging als deze slagen, dan komt het er bovendien niet in de allereerste plaats op aan, hoevele duizenden of zelfs tienduizenden fa natieke aanhangers, dus leden, kun nen worden gekweekt, maar of de beweging er in zal slagen om in betrekkelijk korten tijd de massa van het volk in een bepaalden, hier fas- cistischen, geest af te stemmen. Voor de uiterlijke organisatie is eene ver- eeniging van enkele tienduizenden voorloopig voldoende, maar voor de mogelijkheid van staatkundige evo luties moet de geest van een volk worden herschapen. En de publieke opinie loopt voor de fascistische ge dachte niet warm meer. Zóó althans is het oordeel, dat we van meerderen beluisterden. In Amsterdam is het nu tot een openlijk conflict gekomen in de af- deeling van den Alg. Ned. Politie bond. Van de leden, die zich hebben uitgesproken kozen circa 1600 de zijde van het geroyeerde afdeelings- bestuur en slechts een derde der leden bleef de bondsleiding trouw. De geroyeerden en dezer aan hang zullen een nieuwe vereeniging stichten en met andere afdeelingen in den lande contact zoeken om me de tot een nieuwen bond te geraken. De nieuwe Dieseltrein is van de week hard van stapel geloopen. Bij een gehouden proefrit Amsterdam Arnhem werd de afstand afgelegd in 49 minuten. Onze Spoorwegen gaan dus mee met hun tijd. Zeker voor wat gerief en snelheid betreft Hoe staat het echter met de prijzen en met de reclame? Nog te weinig wordt ons spoorwegenheil in lage prijzen gezocht. Dat ziet men in het buitenland anders in. De redactie- bureaux onzer bladen worden regel matig bestookt .met mededeelingen, dat spoorwegtarieven in Duitschland steeds verder zijn en worden ver laagd. Die nieuwtjes zijn dan voor de reisgrage Nederlanders bestemd. Van de week ontvingen we nög een mededeeling, dat vreemdelingen, die tenminste 7 dagen in het Derde Rijk zullen toeven, niet minder dan 60 pCt. reductie krijgen op de spoor wegtarieven. We herhalen dat niet mij je helpen, mag ik?" Ze boog het hoofd en legde haar wang een oogenblik tegen zijn han den. Toen hief ze haar gezicht naar hem op en haar oogen waren als heldere, uitdagende sterren. „Ik ben niet geschikt om met iemand te trouwen," zei ze langzaam en beslist. „Ik heb slecht bloed in mijn aderen. Als ik met jou trouw de, zou ik je zeker op den een of anderen dag teleurstellen en dan zou je me nooit vergeven. En dat zou ik niet kunnen dragen". „Ik geloof, dat ik jou alles zou kunnen vergeven," antwoordde hij kalm en voegde er met een half glimlachje bij: „Denk je nu heusch dat ik zooiets absurds als dat* praat je als een geldige reden zal accep teeren om niet met je te trouwen?' „Je moet," zei ze heftig. „Je moet". „Ik doe het niet. Luister nu eens schat, en onthoud het goed: niets in deze wereld of in de volgende zal mijn liefde voor jou kunnen ver anderen". „Als je de waarheid kende zou die het wel doen," viel ze hem hartstochtelijk in de rede. „Vertel me de waarheid," drong hij aan. „Vertel me de waarheid en laat mij oordeelen". Een oogenblik staarde ze hem met wijd geopende angstoogen aan hier om onze Jezers te animeeren naar Duitschland te gaan, doch om onze spoorwegautoriteiten tot navol ging op te wekken. Zooals te voorzien was is de nieu we Oo5tenrijksche grondwet door de oude wetgevende vergaderingen aan aard en goedgekeurd. Het was alle maal nog maar formeel werk, in een half uur tijds werden 270 wettelijke ontwerpen aanvaardI Het bestaan der bedoelde wetgevende lichamen is nu mede geëindigd, want voor zoover de grondwettelijke bepa lingen nog niet aanstonds in wer king kunnen treden, omdat b.v. de adviseerende lichamen nog niet zijn samengesteld, zijn aan de regeerin gen alle wettelijke bevoegdheden bij volmachten overgedragen. Daar de socialistische vertegen woordigers, als behoorende tot een ontbonden partij, van hun mandaten vervallen waren verklaard, was er geen ernstige oppositie te vreezen voor de regeering-Dollfuss. Slechts een vertegenwoordiger van den Land bouw protesteerde tegen de ongrond wettige handelingen van de regee ring en een Groot-Duitscher betuig de nog eens zijn trouw aan Hitler- Duitschland. Onder ijzig zwijgen van de vergadering. Ook de regeering reageerde op geen enkele wijze. Op al het Oostenrijksche staat kundige hervormingswerk is ten slotte de kroon gezet geworden door de benoeming van prins Stahrem- berg, leider van de Heimwehr, tot vice-kanselier in de plaats van ma joor Fey, die nochtans een porte feuille in de regeering behield. Op den 1-sten Mei hebben de socialistische arbeiders zich toch nog geweerd. Buiten Weenen hebben ze vrij omvangrijke betoogingen ge houden en in de hoofdstad is het tot enkele botsingen gekomen met de politie. Bijeenkomsten gingen ove rigens aanstonds uiteen, zoo gauw ze door militairen of politie waren ontdekt. Erger was de Mei-viering in Pa rijs. Tevoren was al vermeld ge worden, dat er complot-geruchten liepen en dat de politie uitgebreide maatregelen had genomen. Dinsdag avond is nochtans een compleet op roer kunnen losbreken, een oproer dat alle allures van een revolutie poging had. Het gepeupel maak Herinneringen uit het verleden stortten zich als een donkeren vloed over haar heen. De stem van een anderen man, die haar lief had ge had klonk in haar ooren: „de doch ter van een oplichter en zelfmoor denaar kan ik niet tot de moeder van mijn kinderen maken". Dat was het vonnis geweest. Het was Rex vonnis geweest, het zou het vonnis van eiken man zijn. Ze maakte zich uit Kenyons greep los. „Ik kan je de waarheid niet ver tellen," zei ze koppig. „Maar je moet gelooven, dat wat ik zeg zoo is Ik zal nooit met jou of met een ander trouwen". Het vuur in den haard was uitge brand. Slechts de doffe gloed der smeulende blokken bleef en in dat vage licht zag haar gezicht doods bleek. „Ga nu liever weg," zei ze bijna fluisterend. „Wil je als je blieft?' Hij aarzelde. Toen, alsof hij voel de, dat ze nu niet meer dragen kon, gaf hij toe. „Goed," zei hij. „Ik zal weggaan Maar ik zal terugkomen, Herrick Het verleden wat dat ook is hij drukte op die vier woor den, „zal ons niet gescheiden hou den Tot zoolang zullen we vrien den blijven, zooals tot nu toe". „O, kan dat? Wil je dat?" riep ze te zich in bepaalde wijken meester van de straat en barricadeerde zich, waarbij het particulier bezit geens zins werd ontzien. De barricaden werden beschermd met vuren, welke uit in brand gestoken gestolen meu belen bestonden. Wel zou het de politie niet moeilijk zijn gevallen om de barricades te nemen, maar bij het geweld daartoe zouden ongetwij feld vele dooden zijn gevallen. Ge leerd door de ervaring van Fe bruari j.l. wilde men dat vermijden. Des Woensdagochtends werd traan gas gebruikt en veroverde de po litie geleidelijk de stellingen der op roermakers. Er zijn verscheidene per sonen gewond, waaronder meerdere politiebeambten. In Madrid zijn de socialisten vrij wel baas in arbeiderskringen. De algemeene staking op 1 Mei was in de Spaansche hoofdstad werkelijk algemeen. In de provincie gebeur de niets bijzonders. In Moskou werd allereerst een groote militaire parade gehouden; daarna kwamen de arbeiders aan de beurt om in het nette te demonstree- ren. Elders in het buitenland bracht Mei geen verstoring van rust. Ook daar leed de viering aan matheid Zelfs in Berlijn, waar de Mei-vie ring een door de overheid veror dend feest is geworden. Hindenburg en Hitier hebben dezen keer een proclamatie gericht tot het volk waarin de „eenheid van alle Duit- schers" werd geconstateerd. In de laatste dagen zijn verschil lende katholieke bladen in Duitsch land met een tijdelijk verschijnings verbod getroffen. Dat worden straks verboden voor langeren tijd natuur lijk en daarna komt het einde. We kennen het procédé. Dr Göbel zal dus weldra zijn zin hebben, Intus schen zijn met een en ander de ver houdingen tusschen Berlijn en het Vaticaan weer verscherpt, want de onderdrukking van de Duitsche katholieke pers is in strijd met de bepalingen van het concordaat. Goering heeft een van zijn vele baantjes prijsgegeven. Hij is afge treden als minister van Binn. Zaken van Pruisen, maar blijft er minis ter-president. De vacature is aan gevuld door de benoeming van Frick. Engeland heeft een zonderlinge streek uitgehaald in de Oostersche kwestie. De regeering te Londen heeft in een nota aan de regeering te Tokio te kennen gegeven, dat zij zekere „speciale rechten" van Japan in China erkent, rechten, welke niet door andere mogendheden worden gedeeld. Te Tokio is vreugde over die verklaring, overal elders ont stemming. Niet het minst in China zelf. Maar ook de regeering der Ver. Staten heeft te kennen gege ven, dat ze niet de meening deelt dergenen, die hebben geuit, dat Ja pan speciale rechten in China zou bezitten. Frankrijk zoekt naar Trotzky. Fan tastische geruchten over zijn tegen woordige verblijfplaats gaan rond. Beweerd wordt, dat Trotzky zoo ge heimzinnig doet, omdat hij aanslagen vreest op zijn leven. o Mei brengt het feest van den ar beid. Het zijn niet alleen de Marxis ten, die het zóó verstaan. Ook in Duitschland is de 1-ste Mei tot het feest van den arbeid geworden en de katholieken verstaan aldus de Mei maand reeds sinds jaar en dag. Se dert n.l. hun „sociale Paus Leo XIII'' zijn encycliek Rerum Nova rum uitvaardigde en daarin vast legde, dat de mensch recht had op arbeid en middels zijn arbeid op een menschwaardig bestaan. Als de Meimaand is gekomen, dan dringt zich in heel de natuur het nieuwe, rijke leven naar voren, de drang van het bestaan laat zich gel den, het recht van te leven en daartoe mede aan te zitten aan den rijken levensdisch, waarop genoeg wordt geserveerd voor ieder, maar waarvan we toch lang niet elk onze portie bekomen. Als gevolg van de onvolkomen menschelijke organisatie van den levensmaaltijd. En daardoor zijn de kreten wel eens schor, welke opstijgen uit den kring van hen, die zich rond de tafel hebben geschaard, maar er niet bij kunnen komen. Ze hebben er toch recht op om mede aan te zitten. De zon, die nieuw en krachtiger leven wekt, be schijnt toch ook hen. Wat daar aan kostelijke voeding op de vuilnisbelt haperend. Hij glimlachte. „Natuurlijk kunnen en zullen we dat," antwoordde hij geruststellend. Toen voelde ze zijn armen om haar heen en gehoorzamend aan zijn onuitgesproken verzoek hief ze haar gezicht naar het zijne op en gaf hem haar mond. Het was, dat wist ze, diep in haar hart, een afscheid van den man, die onder andere omstan digheden haar minnaar had kunnen zijn, maar die nu nooit iets meer kon zijn dan een vriend. 0 XI. Een half brood. Billy stond ontstemd uit het raam te kijken en trommelde nerveus op het glas. Een paar dagen te voren was het hard gaan vriezen en dit had een plotseling eind gemaakt aan de jacht en hoewel het ijs nu sterk genoeg was om te kunnen schaatsen rijden, was toch die vorm van sport in zijn oogen al een heel slechte remplafant voor een dag achter de honden. Toch was het eenige wat hij onder de omstandigheden kpn doen, om er van te maken wat er van te maken viel en te nemen wat de goden boden en hij stond nu te wachten op Herrick om met haar naar het meer te gaan. Het meer, dat tusschen Windy- croft en de pastorie lag, had de beste ijsbaan in den omtrek en het was vanzelfsprekend, dat alle ken nissen en buren er welkom waren en daar kwamen rijden. Gisteren, den eersten dag dat het ijs sterk genoeg was, hadden Herrick en Billy met Barbara Fane de baan vrijwel voor hen alleen gehad, doch van morgen kon Billy al tïit de verte een paar gedaanten onderscheiden, die zich vlug heen en weer bewogen zwart, tegen het dofgrijs van bevroren wa ter. Tom-tom-tom. Zijn vingers ble ven onophoudelijk op het raam trom melen tot Lady Bridget, die trachtte aan een tafeltje bij het vuur, brie ven te schrijven, opkeek en berus tend vroeg; „Moet je dat doen, Billy?" „O, pardon, Mim". Hij hield di rect op. „Ik geloof, dat ik me zoo'n beetje voel als Flame bij zulk weer Larkin vertelde me, dat ze van morgen bijna haar box stuk heeft getrapt omdat de honden voorbij kwamen voor hun wandeling ze wist het natuurlijk". „Jij bent beter af dan Flame," zei Lady Bridget droogjes. „Jij kunt tenminste schaatsenrijden als jagen onmogelijk is". Hij lachte. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1