\J 1 KBCKjaiSCHOOL Binnenland Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Raadsvergadering te Breskens De Gebroeders Knoopenschaar Ere Raadsvergadering Schoondijke, is GROEDE. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Margrette bij Axel, is benoemd Mej.Corn. Aarnoutse, wacht geldster alhier. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 April 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Doopbediening. 1,30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Geen dienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser, Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 2.— uur Ds W. H. Kelder Jr. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchemenb 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar, Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 2.— uur Ds E. A. A. Snijdelaar, pred. te Schoondijke. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. lezen wilden, wat ze reeds wisten en door de monden van kanonnen en met de juichtonen der klokken verkondigd werd: dat der Konink lijke Moeder een dochter en het volk een prinses geboren was, welke Juliana zou worden geheeten. Wild en uitgelaten stroomde het volk de Haagsche straten in, vlag gen werden uitgestoken, er werd ge host en gezongen, aan werken dacht niemand: het was féést voor het Nederlandsche volk 0 Een oogenblik hebben we nog wel eens stil verlangd naar nu-óók-nog- een-prinsje. Dat stille verlangen is niet bevredigd geworden, doch door God's goedheid hebben we ons prinsesje tot heden mogen behouden en zien opgroeien tot een troonop volgster, welke de liefde en gene genheid van ons volk vererfde. En God deed, bleek ook nu weer wél- gedaan. Oranje is tot den huidigen dag blijven voortbestaan en in Prinses Juliana hebben we een belofte voor de toekomst, welke ons kostbaar is. In deze tijden, waarin zich wereld evoluties schokkend, stootend en bre kend voltrekken, koningen vallen, monarchiën worden weggevaagd, omdat menschen in nood vaak hun redelijk denken verliezen, in zulke tijden Heeft een monarchale entou rage ook wel eenige gratie benoo- digd. Die gratie schonk de Voorzienig heid ons in het wezen van drie Koninklijke Vrouwen, welker be stuurlijke handen eer zegenend dan dwingend gebaren. Eén dier Vrou wen heeft God juist tot zich geno men, maar toch niet eer, vóór het volk zich overtuigd kon weten, dat de schoonste harer deugden waren overgegaan in den geest, van welken Haar bloed bezield werd: in Haar kleinkind, de nu 25-jarige prinses Juliana. Voor wat de Vrouwelijke bestuur lijke hand der Oranje's in de jaren sinds '90 voor ons volk beteekende, kunnen we slechts dankbaar getui gen. En we weten nu, dat we ook vertrouwvol kunnen zijn voor de toe komst. Nu onze Kroonprinses in haar 25-ste levensjaar is gekomen, kun nen we het overzien, wat een goede opvoeding onder God's zegen van deze Oranje-telg heeft gemaakt: leene, Die haar volk Dienen wil, het reeds kent in haar nooden en behoeften. Eene, Die gedreven door haar gevoelig hart, wil leiden door te heelen, gehoorzaamd tracht te worden door goed te doen. De angst en vreeze van vóór 25 jaren hebben plaats gemaakt voor een blij loven en een dankbare er kentenis van de Wijsheid, gelegen in God s Voorzienigheid. En daarom bidden we in goed vertrouwen: Heer, bewaar onze Kroonprinses, omwille van Haar zel ve en van ons Vorstenhuis, omwille vooral van ons volk, dat onder de leiding van de Oranje's door de donkerte van heden in rust en vrede wil schrijden naar, zoo we verhopen, een guldene toekomst in vreugd- zame herleving. Herinnering nagedachtenis Koningin Emma. In de vergadering van het be stuur van de Ned. Centrale Vereen, tot bestrijding van tuberculose, werd door den voorzitter de voorloopige mededeeling gedaan dat besloten is pogingen aan te wenden om ter her innering aan de nagedachtenis van H.M. de Koningin-Moeder een blij vend getuigenis van erkentelijkheid voor alles wat zij in het belang der lijdende menschheid, vooral voor de tuberculosebestrijding deed, tot stand te brengen. De bedoeling is dat het geheele Nederlandsche volk in de gelegenheid zal worden gesteld hieraan bij te dragen. Welke vorm dit blijk van dankbare herinnering zal zijn, zal nader worden beslist. De bootdiensten op de Wester- Schelde. Met ingang van 15 Mei a.s., zal weder een verbetering komen op de lijn Vlissingen—Breskens van den pro vincialen stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde. Tot nu toe hadden op werkdagen 11 vaarten heen en weer plaats, dit aantal stijgt tot 12. De eerste dienst van Vlissingen vertrekt om 6,15 en de laatste om 21 uur, van Breskens 6.55 en 21.50. Op Zondag blijft het aantal vaarten tot vier in beide richtingen beperkt, doch de laatste boot van Breskens wordt inplaats van 18.55 nu 20 uur, wat o.a. voor bezoek aan de Belgische badplaatsen van groote beteekenis is. Op de lijn Vlissingen-Neuzen stijgt het aantal vaarten op werkdagen van 3 tot 4 in beide richtingen en blijft des Zondags 2. Op de lijn Neuzen-Hoedekenskerke daalt het aantal van 7 op 6 op werk dagen en blijft des Zondags 2. Op de lijn Walzoorden-Hansweert blijft het8 op werkdagen en 4 op Zondagen. Arrondissements-Rechtbank te te Middelburg. Zitting van Woensdag 28 April. Het volgende vonnis werd o. m uitgesproken: Verboden invoer van Rogge: E. J. d. M„ 37 jaar koopman te Breskens, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve de straf f 250 of 50 d. hechtenis en verbeurd verklaring van de Rogge. OOSTBURG. Garneerwedslrijd. De afd. Oostburg van den Ne- derl. Bakkersband hield Woensdag in de zaal van den heer De Vuijst een gameerwedstrijd. De prijzen wer den als volgt behaald: le jaars: R. Verschoore te Sluis, le prijs met medaille der jury; J. Basting te R'ment, le prijs; J. v. d. Vijver te Breskens, 2e prijs; A. de Hulster te Schoondijke, 3e prijs. 2e jaars: A. Fierens te Oostburg, diploma met medaille van den leeraar; C. Salomé te Groede, Nelissen te Groede, beide diploma. Ter opluistering: J. Lybaart te Biervliet, eereprijs met lof der jury en medaille van den heer Wijffels; J. Snoep te Zuidzande, le prijs met medaille van den heer Pouwer. SLUIS. Poldervergadering. De polder Bewesten Eede be noorden St. Pietersdijk stelde Dins dag j.l. de rekening vast op een ontvangst van f 6842.37 en een uit gaaf van f 6167,29, goed slot f 675.08. De nieuwe begrooting be loopt f 6571,80, onvoorzien f 166.53. H,et dijkgeschot werd met 50 ent. lager vastgesteld op f 4.50 per H.A. Van de ambtenaren zal alleen 5ty2 pCt. pensioenbijdrage gevorderd worden. Tot afgevaardigden naar het Wa terschap Sluis aan de Wielingen wer den herbenoemd de H.H. A. H. M. Wemaer, L. O. de Bruijckere, A. Lako en H. J. Aernoudts. IJZENDIJKE. Ernstig auto-ongeluk. Woensdagavond had alhier aan den Oranjedijk een auto-ongeluk plaats. De heer K. uit Middelburg was met zijn auto op weg van IJzendijke naar Breskens. om met de laatste boot naar Vlissingen over te gaan. Aan den Oranjedijk gekomen hield hij te veel links en reed van den dijk in het ravijn. Ernstig verwond werd hij naar het Ziekenhuis te Oostburg overge bracht evenals zijn naast hem zit tende passagier, welke een been wond bekwam. De politie heeft de ernstig be schadigde wagen in beslag genomen. GROEDE. Een afscheid. Heden begaf het Gemeentebestuur alhier zich naar de school te Kruis- dijk om aldaar afscheid te nemen van personeel, oudercommissie en leerlingen, tengevolge van een van hoogerhand bevolen opheffing dier school met 1 Mei 1934. Nadat de Burgemeester allen had toegesproken, werd door het ge meentebestuur als herinnering aan het .personeel een presse-papier en aan de kinderen een draagpenning in goudbrons met de beeltenis van H.K.H. Prinses Juliana aangeboden. HOOFDPLAAT. Herbenoeming. Bij besluit van 23 April is met ingang van 15 Mei opnieuw benoemd tot Burgemeester onzer gemeente B. J. M. Thomaes. EEDE. Koninklijke onderscheiding. De heer M. Verhoef, rijks-ont vanger aan Tiet grenskantoor alhier is benoemd tot ridder in de orde van Leopold 11 AARDENBURG. Boterfabriek. In het bestuur der Roomboter fabriek alhier zijn herbenoemd de heeren C. Sturtewagen en O. Noë en in de plaats van J. Oosterbaan is benoemd de heer F. Haak-Diele- man. Inplaats van den heer A. de Rijcke, die niet herkiesbaar was, is in den raad van toezicht benoemd de heer A. X. Aernoudts. op Dinsdag 25 April 1934 Afwezig dhr. de Kruijter. De voorzitter verzoekt de leden op te staan waarna hij eenige zeer ,waardeerende woorden spreekt ter herdenking van H. M. de Koningin- Moeder. De notulen der vorige zitting wor den vervolgens na voorlezing on veranderd vastgesteld. Ingek. stukken. 1. De bouwverordening is door G.S. goedgekeurd. 2. Bericht van den Minister van O. K. en W. dat voorshands niet zal worden aangedrongen op op heffing van school II. 3. Aan W. de Smidt zal wegens verminderde aanslag in de R. I. B. een bedrag van f 3,- schoolgeld wor den gerestitueerd. 4. G.S. hebben het raadsbesluit tot verlaging van het presentiegeld tot f 2,- goedgekeurd. Begrooting 1933. Hierin moeten verschillende wijzi gingen worden aangebracht, o.a. ook ten behoeve van de misthoorn. Dhr. VASSEUR vindt de onder houdskosten bijzonder hoog. Hij zou willen voorstellen, dat speciaal bij de provincie nog eens werd aangeklopt om eenige tegemoetkoming, daar de prov. boot toch geregeld van de hoorn profiteert. De VOORZITTER deelt mede dat meerdere malen pogingen in die richting zijn aangewend, maar dat er geen kans is. De provincie be weert dat de hoorn niet voldoet en dat het op de oude wijze even goed ging. Bovendien, meent de voorzit ter, de overeenkomst is geweest dat wel een bijdrage in de installatie zou worden gegeven, maar dat het onderhoud voor de gemeente is. Dit zal nog even worden nagegaan. Dhr. BRAND meent dat de pro vincie er alle mogelijke nut van heeft. Het is zelfs wel gebeurd dat de hoom werd aangezet, toen de door G. Th. Rotman. 65. Terwij! Pieter zijn ooren tus- schen de sporten van de ladder uit werkte bevrijdde de agent zijn hoofd uit den emmer. Met deze nuttige tijdpasseering waren ze zoowat tege lijk klaar en nu begon dé,vervolging opnieuw. „Hebben zal ik je!" brulde de agent, die de dubbele ladder op geraapt had en deze onder het loo- pen dreigend boven zijn hoofd zwaai de. boot moest aankomen, terwijl ze na het vertrek weer werd afgezet. Dat was dan 100 pCt. nut. Weth. CAMBIER wijst er op dat dit een noodgeval is geweest, toen de aanleg nog niet in orde was. Hondenbelasting. De Kroon heeft het besluit tot verlaging dezer belasting goedge keurd. Aan P. J. de Back wordt jeen half jaar ontheffing verleend over 1933, daar hij zijn hond na Juni piet meer bezat. Het verzoek van F. de Clerck, om zijn hond in de tweede klasse te plaatsen omdat hij hem als waak hond noodig heeft, wordt afgewezen, omdat dit volgens de verordening geen reden kan zijn tot plaatsing in de 2e klasse. Ambtenarenreglement. De Minister wenscht dat dit regle ment zoowel materieel als formeel zal aansluiten bij het Rijksreglement. B. en W. stellen voor de daartoe noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Dit wordt goedgekeurd met de stemmen der H.H. Brand en Note- baart tegen. Arbeidsbemiddeling. De Commissie van toezicht op het centraal agentschap der arbeidsbe middeling wenscht algemeen het cen traal agentschap voor den tijd van drie jaar te doen voortbestaan. Bj en W. stellen voor daaraan mede te werken en den agent weer, voor den tijd van drie jaar, tijdelijk te benoemen. Dhr. CARELS is er niet voor. Het heeft heelemaal geen practisch hut, voor drie jaar te benoemen. Eén jaar is lang genoeg. De VOORZITTER is het er niet mee eens. Het heeft wel degelijk! zijn nut, dat de regeling op vasteren basis komt te staan. Weth. CAMBIER herinnert eraan dat het agentschap er door samen werking is gekomen. Die zou een flinke duw krijgen en de andere gemeenten zou het maar moeilijk gemaakt worden, als Breskens nu een afwijkende beslissing nam. Ook wethouder CAPPON acht drie jaar verre te verkiezen. Dhr. VASSEUR is van oordeel dat, waar het besluit met algemeene instemming genomen is, de raden nu achter hun vertegenwoordiger moeten staan. Dhr. CARELS wenscht nochtans zijn voorstel te handhaven. Het wordt verworpen met alleen zijn stem voor. Barak besmeit. ziekten. B. en W. stellen voor met het St. Antonius gesticht te Oostburg een overeenkomst aan te gaan. De kosten zullen ongeveer f 200 per jaar bedragen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. zoolang mogelijk met het voorstel hebben gewacht, omdat een dergelijk gebouw zoo zelden noodig is. Thans kan echter niet langer gewacht worden. De heer VASSEUR informeert, of de gemeente reeds van Aarden burg af is. De VOORZITTER antwoordt ant- kennend. Er is juist een brief ge komen van Mr Dieleman, waarin aangedrongen wordt op betaling van een bedrag van f 220. B. en W. zijn evenwel van oordeel dat de ge- 66. Bom I Daar gooide hij de je 1< der om onzen Pieter heen en dn de uiteinden stevig naar elkaar !Z alsof Pieter een okkernoot je was en de ladder een reuzen-potenkra >r Met dit pas uitgevonden vervi in. middel werd Pieter in 'gestrek galop meegevoerd. De arme si ird ker moest daarbij echter achterpi loopen en dat was met het op zijn korte beentjes gemakkelijke gezegd dan gedaan. dri meente niet tot betaling verpli is en zullen straks in geheime ting deze kwestie nader besprek er Visscherij. Om te trachten in den toestA^ van de garnalen visscherij eenige j betering te krijgen, is tusschen belanghebbende gemeentebestlufctf en visscherijorganisaties een Fe ratie gesticht, waarvan de bur ,,e meester vice-voorzitter is. B. en En stellen voor een subsidie van f 2 y te verleenen voor 1934. 0ti Dit wordt zonder hoofdelijke ste e, ming goedgevonden. j Dhr. BRAND meent dat lateri i een vereeniging is gesticht te A[ |ai doom, waarin geen Zeeuwsche t s( tegenwoordiger een plaats heeft vonden. Spr. meent dat contact m worden gezocht, om daarin ver n tering te brengen. ja De VOORZITTER gelooft d) dhr. Brand de garnalen-centrale I doelt. Deze bemoeit zich momentfS! echter alleen met de garnalen-d' i gerijen. Zoodra de versche ganfel len er in betrokken kunnen woröfeo zal Zeeland wel zijn afvaardigde krijgen. tüi Daar Frankrijk enkele dagen im leden zijn grenzen heeft geslóten aa' de Nederlandsche garnalen, betij kent dit dat steunverleening of gebreide schaal zal moeten vol'fjse: zoodat belastingverhooging zalnoJH ten plaats vinden tot een be, van f 4000 tot f 5000. Dit kan alleen gevonden worden, door opcenten op de gemeentefonds! lasting, die nu loopen van 20- te brengen op 50-80. Dhr. NOTEBAART zal niet genstemmen, hoewel de verhooi uitsluitend de kleinere inkomens treffen. Hij beschikt niet over noodige gegevens om een andi regeling te kunnen voorstellen Ook dhr. VASSEUR zag lie een andere progressie. De VOORZITTER vreest zelfs nu het noodige bedrag ie niet gehaald zal worden. Dal lagere inkomens worden getrof: spreekt vanzelf, omdat de hoog reeds het maximum betalen, andere progressie is wel mogel maar kan moeilijk meer verkrei worden, omdat het besluit vóór moet vallen. Op een desbetreffende vraag dhr. BRAND antwoordt de VOO e ZITTER dat de steun bedoeld voor de visscherij in zijn gehi Een regeling is nog niet vastgesti terwijl ook nog niet bekend is, I' het Rijk zal steunen. 'e Zonder hoofdei, st. wordt PJ voorstel aangenomen. Rondvraag, Nadat dhr. LIJK een kort del met dhr. BRAND heeft gevoe over de uitbetaalde pufprijzen, formeert dhr. CARELS, of de ni we erfpachtsbewijzen betreffende gemeentelijke eigendommen rei door Oud en Jong Breskens verstrekt, wat door den Voorzit ontkennend wordt beantwoord. op Donderdag 26 April 1934. di I I *1 El -0 Afwezig- dhr. v. d. Walle, Bij de opening herdacht de vol zitter met eenige welgekozen wol

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2