r Breskensche Courant 200 50 40 25 10 I iet bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. 0Jeweexv\e ^jroe&e. FEUILLETON stejaargang Zaterdag 28 April 1934 Nummer 3928 gONNEMENT: kwartaal 1,25; Bbi Breskcnn ,40. taland 6.50 pa isblad pa kvtar- f 0,65; a> builen kjknj 0.725Bui- JLj f3J>0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertanliën worden aangenomen 1st uiterlijk 1 uur nam. J. C. LE BLEU. Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIÈN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 cnl. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. ^Lf/S verzekering ooor de Ddtpft tegen ongelukkenen ,00, de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- fbij dood r-j gld bij ver- lange ongeschikt- J i Jl J door H lies van een held tot werken een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim .Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij oerlia van eiken anderen vinger re- o r Secretarie alhier kunnen inlich- t ingewonnen worden voorplaat- ivan groote gezinnen (liefst R.-K. ■dienst) in Z.-Frankrijk. DE BURGEMEESTER, Ugemeen overzicht o Tweede Kamer heeft zich van :k nog druk bezig gehouden de behandeling van de interpel- Kupers over de verlaging der lormen in Twente, maar tot lere resultaten hebben de be jagen niet geleid. Mogelijk mag verwacht, dat de regeering voorzichtiger zij bij eventueele roering van verdere verlagings len, want wel hebben buiten ksche fracties velen de groote icieele moeilijkheden in deze u*|voor de regeering erkend, maar Rt%aast waren er toch ook ver- adenen uit dezelfde kringen, die Ijj-ióevneesd toonden, dat de gren |[[pn een noodzakelijk levensmini zouden worden overschreden rdoor de volksgezondheid ern- zou worden benadeeld. Vermoe- jkzal de regeering geen verdere |aging afkondigen vóór nader is ilelen, in hoeverre het 60-millioen- k voor werkverruiming van in- edop de arbeidsmarkt zal blijken Daalt het aantal werkloozen irkelijk, dan zal dat immers ens verlaging van de lasten ondersteuning tengevolge heb- De stemming over de moties voorstel van den interpellant yvai, voorloopig aangehouden, wordt wel eens verwezen naar toeden ouden tijd, toen de men- p met zoo weinig konden toe- en, maar vele ouderen kunnen mede nog herinneren, hoe hoog b.v. het sterftecijfer der kinde- was en hoe de witte pest, de 16 16 11 11 11 11 is 18 door MARGARET PEDLER. Jit het Engelsch vertaald door -C. VUERHARD-BERKHOUT O t Spijt me verdraaid van je spat 1, Mac," ging Billy, nu oprecht fuwvol, voort. P. dat is niets". Kenyon liep 1% over de schade van zijn auto P- „Jij bent er heel wat leelijker I toe. Waarom rijdt je niet direct (je kar naar Tanborough .ze (nog wel rijden en laat haar F meteen repareeren? Je zou den P van 6 uur naar St. Heriot terug pen nemen en ik zal Herrick j naar Windycroft brengen. Dat T?eggen," vbegdc "hij er bij, „tenzij ^et alle geweld naar Tanborough te sloeg haar oogen neer onder -telik en antwoordde haastig: 0 neen, ik ging alleen maar mee 1 "illy gezelschap te houden l»o werd de zaak dus geregeld (kort daarna zat ze naast hem b.c., toen de ondervoede mensch- heid decimeerde. Moeten we niet op passen om zulke toestanden te her- wekken? Verdacht is, dat nu in kor ten tijd een tweede schoolklas met b.c. werd besmet. In het eerste geval bleek de onderwijzer aan open b.c. te lijden en de ziekte te heb ben verspreid, thans gold dat, voor een ulo-klas in Ernmen, een vrou welijke leerlinge. Bijna alle klasse- genooten zijn nu besmet en voor verschillenden zal een sanatoriumbe- handeling benoodigd zijn. Ondervoe ding verlamt veel lichamelijken weer stand. En de armoe is groot in Emmen I Een wetsontwerp is ingediend, waarbij de onderwijzersopleiding ge heel wordt gereorganiseerd. Be voegdheden en eischen worden ver anderd, practisch: opgevoerd. Het aantal kweekscholen zal sterk wor den verminderd. In het algemeen zal worden gestreefd naar een be perking tot de grens van behoefte aan nieuwe leerkrachten. Onmaatschappelijke elementen blij .ven profiteeren van de mogelijkhe den tot het plegen van fraude, wel ke crisismaatregelen vaak bieden. Er wordt echter streng tegen ze op getreden. Van de week zijn twee knoeiers gevang-én gezet, die kans hadden gezien om bij de verwerking van regeeringstarwe het rijk voor resp. 50 en 70 mille te benadeelen Met de intrede van den zomer beginnen ook de speciaaldagen en weken los te komen. Op 13 Mei beleven we Moedersdag. Er ligt een schoone gedachte omsloten in de viering er van, maar de materieele opzet van de propagandisten ont siert de zaak vaak. Vroeger werd de propaganda gevoerd door or ganisaties van bloemisten en tuiniers thans heeft in Den Haag een banket bakkerscomité op bijzondere wijze reclame gemaakt voor Moedersdag Zeg het met taartjes! zal nu wel de leuze worden 1 Dan lijkt ons het reëele streven van de boekhandelaren sympathie ker. Zij komen er rond voor uit, dat ze hun belangen dienen met de organisatie van de Boekenweek 28 April tot 5 Mei maar we zijn er met hen van overtuigd, dat ze daarmee tevens een algemeen cultu reel belang bevorderen. en gleed kalmpjes in zijn grijzen wagen weg, terwijl Billy zijn ge havenden auto naar Tanborough bracht. Een tijdlang reden ze zwijgend verder en Herrick was daar heel tevreden mee. Die weinige momen ten van doodsangst, toen de dood boven d-e beide botsende wagens ge zweefd had, hadden haar haar eigen hart doen kennen hadden haar in één verblindend licht doen zien dat wat ze voor Mac voelde geen vriendschap was, niet de gezellige goede kameraadschap, die ze zich verbeeld had dat het was, maar lief de het soort liefde dat maar ééns in het leven van een vrouw komt en dan daar blijft en al het andere overvleugelt. Alleen liefde kon dien overweldigenden angst voor zijn vei ligheid hebben teweeg gebracht, toen ze de botsing zag aankomen en nu nu ze zwijgend naast hem zat, haar handen vast ineen geklemd, voelde ze zich beven, overweldigd door deze openbaring. „Voel je je goed, Herrick?" Kenyons stem klonk heel kalm en terwijl hij sprak, legde hij zijn hand over de hare. Ze zat heel stil. De aanraking van die groote, sterke hand die haar beide handen be dekte, bezorgde haar een vreemde bevende sensatie door haar heele lichaam en er was iets in Macs stem De samenvoeging van de gemeen ten Enschede en Lonneker wordt nu een feit; ook de Tweede Kamer vereenigde zich met het ontwerp. De eerste behandeling van de zaak- Onnes nadert haar einde; tegen den kasteelheer werd 2Va jaar geëischt. Wat in -den laatsten tijd duidelijk voorzien was, is thans gebeurd: het kabinet-Lerroux is afgetreden. Toch nog door een onverwachte aanlei ding. De president van de republiek, Zamorra, weigerde aanvankelijk om de aangenomen amnestie-wet te on derteekenen, welke speciaal ten goe de. kwam aan de militairen, die zich in de republiek met het opzetten van contra-revoluties hadden bezig gehouden. Generaal Sanjurjo b.v. viel er ook onder. Door welke; motie ven de president zich nu heeft laten leiden, is niet duidelijk, maar in elk geval was hij oorspronkelijk tegen de wet. Na een ministerraad, door den president voorgezeten, kwam men onderling tot overeenstemming en werd de wet geteekend, maar daags er op kwam het bericht, dat het kabinet-Lerroux haar ontslag had ingediend en dat dit door den pre sident was aanvaard. De socialisten in het land roeren zich thans geducht, daar ze een be wind vreezen van den leider der Katholieke Volkspartij, Gil Bias. Ze ker is, dat de stemming in het land zich in het algemeen naar rechts richt. Gil Bias heeft een merkwaardig program verkondigd dezer dagen Hij wil in Spanje den corporatieven staat opbouwen, het parlement af schaffen en alle wetgevende be voegdheden in handen leggen van de corporaties. Stakingen en het voeren van den klassenstrijd wil hij verbie den. Het klinkt allemaal erg Oosten rijks, maar Gil Bias verzekerde, dat zijn corporatieve orde geen navol ging is, van waar ook. Gil Bias is momenteel de mach tigste politieke persoonlijkheid in Spanje. Hij zou in staat kunnen worden geacht om zijn program uit te voeren. Vraag is alleen, in hoe verre de staatspresident hem daartoe in de gelegenheid zal willen stellen Zamorra heeft eens in de gevan genis gezeten om zijn republikein sche actie en hij zou de republiek wel eens in gevaar kunnen achten, wanneer hij het staatsbestuur in han- I inzake de opzienbarende houding den geeft van Gil Bias. I van Tokio. De Fransche regeering heeft het I Suvith, de Italiaansche onder- nooit kunnen verkroppen, dat Polen I staatssecretaris, is na zijn besprekin- zoo maar zelfstandig verdragen sloot I gen te Londen met Doumergue gaan met Rusland, zelfs een non-agres- I praten in Parijs. Nóg wenscht Su- siepact met Duitschland, den Fran- I vich de laatste mogelijkheid op een schen aartsvijand. Barthou, de Fran- I ontwapeningsaccoord open te hou- sche minister van Buit. Zaken, is I den. In Münch-en is een uniform- nu van de week in Warschau wezen I verbod voor de katholieke jeugd- praten -en toen het onderhoud met organisaties afgekondigd. Het be den Pöolschen minister Bech en met I gin van het einde dezer vereenigin- dictator Pilsoedski een tijd had ge- I gen in heel Duitschland. Het ver duurd, bleek Barthou een lesje te I bod betreft ook het dragen van in- hebben geleerd, hetwelk hij aan- signes. stonds publiekelijk opzei. Hij had duidelijk leeren inzien, zoo verkon digde Barthou, dat Polen tegen woordig een groote mogendheid was geworden I Dat lesje had Pilsoedski hem geleerd. Met harde middelen. Het blijkt, dat -de verdragen met Rusland en Duitschland wel hoe bedaard die ook klonk, dat haar haar adem deed inhouden. Iets tee ders, iets in bezit nemends. Zoo moest een man spreken tegen de vrouw, die hij lief had en die hij wist, dat hem wederkeerig lief had op een toon, waarvan de tee dere bezorgdheid vanzelf sprak „Heel best, dank je," antwoordde ze. De woorden klonken wat stijf wat op een afstand, maar ze was niet in staat om meer te zeggen Ze had een gevoel alsof haar hart in haar keel klopte en spreken bijna onmogelijk was. „Dat is best," antwoordde Mac op tevreden toon en ze voelde een lichte drukking van de hand, die de hare bedekte, vóór hij die terug trok. Daarna spraken ze niet meer, tot ze voor de -deur van Windycroft stil stonden. Toen ze zich daar half omdraaide en haar hand uitstak, glimlachte hij tegen haar. „Ik ga even mee naar binnen, zei hij beslist en volgde haar in de groote betimmerde hall. Ze was verlaten en alleen verlicht door het rustelooze geflikker der vlammen van de geweldige hout blokken, die in den haard brandden en toen ze beiden instinctmatig naar het vuur liepen, scheen het, alsof de November-schemering zich achter hen sloot, de rest van de hall in Ben Kroonjaar voor onze Kroonprinses. o Wat leven we toch snell Hoe hoofdzaak zijn gesloten om Frankrijk I luttele jaren lijkt het -niet geleden, te toonen, dat Polen zelfstandig kan I dat keer op keer aan de hoopvolle en durft handelen, als het niet als I verwachting van een volk en een een groote tusschen de grooten I intens verlangen van het moederlijk wordt aangemerkt. Polen wil in I hart eener regeerende vorstin den waardeering gelijk staan met Italië, I bodem werd ingeslagen door tel- in elk geval boven Tsecho-Slova- kens weer een nieuwe teleurstelling, kijel I Wat beefden in die dagen de warm Toen Barthou zijn verklaring had I kloppende harten der Nederlanders gedaan, wilde de Poolsche minister I van vrees. Zou dan toch het einde ook wel een vriendelijkheid aan I gekomen zijn van het roemrijk en Frankrijk bewijzen. Hij zei geen ver- I zorgzaam bestuur der Oranje's over trouwen te hebben in het Sovietre- I een toegewijd volk? Wat is het nog gime van Rusland, wat de hand- I maar kort geleden, dat we ons zóó having daarvan betreft althans, gaf I in ons binnenste afvroegen voorts te kennen, dat de verdragen I En hoe goed ook herinneren we met Rusland geen geheime militaire I ons nog de dagen, dat. we ons tel- bepalingen inhielden en betoogde I kens in een vertrek voegden, be- tenslotte, dat na het sluiten van het I hoorende tot de appartementen van non-agressie-pact met Duitschland I het Koninklijk Paleis in Den Haag, geen onderhandelingen met Berlijn welk vertrek voor de journalisten meer waren gevoerd. was gereserveerd, om te hooren, D'e wereld weet dus thans, dati Po- I of nog nietDie spanning duurde len heusch een groote mogendheid is twee dagen, die spanning met haar en Barthou is er van overtuigd, dat vrees, hoop, meelij, kommer en ver- het groote Poolsche rijk weer braaf I wachting. En op het krantenbureau aan het handje van Marianne zal I lagen ze ondertusschen klaar, de loopen. I twee pakketten met Oranje-bulletins. Nog steeds is de openbare mee- I Op de billetten van het eene pak ning in Engeland en Amerika ont- werd de geboorte vermeld van een zet over de Japansche aanmatiging prins, op die van het andere pak in China. Er worden druk diplo- van een prinses, matieke vertogen gewisseld .en uit Eindelijk, om even over 7 uur Amerika komen zelfs berichten, dat des morgens van den 30 April 1909 voor de Amerikaansche marine-be- konden wij hijgende enblij ons wegingen de censuur is ingesteld. bureau binnenvallen en hielpen ze Dat klinkt ernstig. De Ver. Staten mee uitdragen de Oranje-billetten en Engeland schijnen zooveel moge- I san alle handen, welke maar grijpen lijk in onderling overleg te handelen wilden en aan allen, die het maar schaduw dompelde en de man en de vrouw te samen omgaf met een stralenden lichtcirkel. Toen Herricks oogen nerveus de duisternis, die hen omgaf, trachtte te doorboren werd ze zich opeens haar alleen-zijn met Mac bewust. Het scheen bijna, als of ze zich in een kleine wereld apart bevonden, afgesneden van al het andere en ze maakte plotseling een verschrikte, impulsieve beweging als of ze hem alleen wilde laten. On middellijk schoot zijn arm uit en versperde haar den weg. „Nee, loop niet weg," .zei hij met een teederen en geamuseerden klank in zijn stem. „Herrick lieveling ben je zoo bang voor liefde, dat je er voor weg loopt?" Ze keek op en ontmoette voor één bevend oogenblik de onmisken bare vraag in die grijze, smeekende oogen, die op haar gezicht rustten. Hij moest het onbewuste antwoord in de hare hebben gelezen, want op hetzelfde oogenblik waren zijn armen om haar heen en drukte hij haar aan zijn borst, haar kussend met een heftige passie, die haar bijna den adem benam. En Herrick gaf zich zonder het zich bewust te zijn over aan de liefde, die haar zoo plotseling overmeesterde, ze leunde tegen hem aan, tot in het diepst van haar ziel beroerd door de passie, die de zijne in haar had opgewekt. Eindelijk werd de druk van zijn arm minder en hield hij haar een eindje van zich af. „Ik ben al zes weken verliefd op je," zei hij, „vanaf een zekeren nacht in Parijs en heb me al dien tijd afgevraagd of ik een kans bij je had of niet. En ik geloof, dat die autobotsing noodig was om je werkelijk bewust te maken van mijn bestaan". - „O, ik dacht dat je gedood zoudt worden," antwoordde ze eenvoudig. „En en toen begreep ik hoe vreeselijk dat zou zijn". Ze glimlach te een beetje beverig en hij trok haar opnieuw in zijn armen. „Liefster' zei hij onvast. En weer kuste hij haar met de gebie dende heftigheid, die geboren was uit zes weken van onzekerheid en spanning. „Herrick!... Lieveling!... Zeg, dat je me lief hebt. Je hebt hef nog niet gezegd en ik wil het hoo ren". Ze keek naar hem op met oogen, die straalden van teederheid. „Is het noodig dat je dat hoort?" vroeg ze. „Je weet idat ik je lief heb". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1