Breskensche Courant 200 25 Het bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. §emeexi\e ^vesVexv^ ing ie: n. FEUILLETON ^3ste Jaargang Woensdag 25 April 1934 Nummer 3927 [P ABONNEMENT: pj, kwartaal 1,25; Miert Braken, ,40. Qguitcnland 6,50 pa Zondagsklad per kwar- DRttol I 0.65; en builen Breshen, 0.725. Bui- kntand f3.50 per jaar. 11 J Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. t n j' t Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertcnliên bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. \ATIS verzekering voor de -jfonr/* tegen ongelukkenen ld poer de volgende bedragen: Rundvleeschdistributie. De nieuwe bonnen worden uitge- tikt. Zij. die Donderdag nog niet in bezit zijn van een nieuw stel, it meenen er niettemin aanspraak te kunnen maken, worden verzocht vóór aanstaanden Zaterdag ter retarie te vervoegen. Burgemeester en Wethouders van Breskens. gulden bij levens- f gld bij dood wj gld bij ver- gld bij ver- j s-\ gld bij ver lange ongeschikt- J i Ji J door lies van een j[ J es van een ',e5 üan ccn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 s~\ gld bij verlies Jij van eiken anderen vinger 0 luizf5 MEI de 4 April 1934. A rdei -o— In de laatst gehouden raadsver gadering te Oostburg kwam naar ianleiding van ingekomen verzoek- :ski diriften, de vraag in bespreking, IOC >f en in hoeverre vermakelijkheids- lelasting gewenscht is. Om in deze «langrijke kwestie een 'beter inzicht e krijgen, is ons door eenige le- pal jers verzocht de betreffende adressen te willen publiceeren. Daar deze vorm van belasting nog nieuw is voor onze gemeenten (alleen Bres- ..kens heeft een zeer beperkte) lijkt "iet ons niet ondienstig, aan het ge- pane verzoek te voldoen. -De Anti-revolutionnaire Kiesver- leeniging te Oostburg dan zond een adres, waarin de instelling eener ^vermakelijkheidsbelasting werd ge "vraagd. Zij schrijft: dat zij met bevreemding heeft ge constateerd het feit, dat tot heden in onze gemeente niet wordt geheven een belasting op publieke vermake lijkheden dat zij, gezien de uitbreiding, die deze vermakelijkheden in de laajste tjjd in onze gemeente verkrijgen, ge- 1T tiiige de wedstrijden op de wielerbaan A en de uitvoeringen in het Beursge- bouw, een dergelijke belasting een bron van inkomsten acht voor de gemeentekas; dat zij het onbillijk vindt, dat onze gemeente is geclassificeerd in de De klasse der personeele belasting en op deze belasting nog 150 ge- meenteopcenten worden geheven terwijl genoemde bron onaangeboord blijft dat zü er van overtuigd is, dat 32 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Leeftijd heeft heel weinig met vriendschap te maken binnen ze kere grenzen, kindje. Boyendien is Herrick Waylen in sommige op zichten oud. Ouder dan haar leef tijd in elk geval". Barbara dacht daar even over na „Ja, dat geloof ik ook," gaf ze toe alsof ze plotseling de waarheid van dat gezegde begreep. „U is heel slim, vadertje, om andere menschen zoo gauw te begrijpen zooals ze van binnen zijn, bedoel ik. Ik wou, dat ik het ook kon, want ik geloof, dat u daarom zoo verdraagzaam en lief is". Hij kneep haar in de wang. „Verlang daar maar niet naar, vrouwtje. Het is het laatste wat ik ooit voor jou zou wenschen," zei hij en voegde er tamelijk droevig aan toe: „Toegevendheid en begrij degenen, die dergelijke wedstrijden én uitvoeringen bijwonen, blijk geven van eenige luxe op het gebied hun ner verteringen en dus tot betaling van genoemde belasting in staat mo gen worden geacht dat zij van oordeel is, dat een matige heffing geen invloed zal uit oefenen op het meer of minder be zoeken dezer voorstellingen, aange zien personen, die de gewoonte heb ben dergelijke wedstrijden en uit voeringen bij te wonen, zich door een belasting niet zullen laten weerhou den; dat zij daarom Uw College ver zoekt spoedig een verordening tot heffing eener genoemde belasting op# de entreeprijzen in het leven te roe pen en de opbrengst daarvan te doen strekken tot vermindering der per soneele belasting of de opcenten daarop, hetgeen ten voordeele zal komen van de gansche burgerij; dat zij van dit schrijven een af schrift zendt aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan de Gedeputeerde Staten onzer pro vincie. 0 Daartegenover was een tegen-ver- zoek binnengekomen van de bestu ren van de Oostburgsche Her- bergiersvereeniging, de Stichting Wielerbaan, de Oostburgsche Voet balclub en eenige bestuursleden der N.V. Beursgebouw voor hun per soon, waarin het instellen eener ver makelijkheidsbelasting ten zeerste werd ontraden. De inzenders schrij ven dan dat zij meenen dat een derge lijk verzoek behoort te worden af gewezen en wel op de volgende gronden dat zoowel het algemeen belang van de Gemeente Oostburg alsook het bijzonder belang van vele betrok kenen hierdoor ernstig wordt ge schaad dat het algemeen belang van Oost burg medebrengt, dat zooals steeds in klimmende mate is geschied, pu bliek uit de omliggende gemeenten naar Oostburg moet worden getrok ken, waar toch Oostburg zelf met zijn vele neringdoenden van Oost burg alleen niet zou kunnen be staan; dat derhalve het publiek uit de omliggende gemeenten moet worden aangetrokken en niet moet worden pen zijn beide de gaven van harde ondervinding". 0 X. Opvlammend vuur. „Het is bijna zoo warm of het lente is," zei Herrick lui, terwijl de auto met haar en Billy over den breeden landweg gleed. Er was wer kelijk wel reden voor die opmerking Boven hun hoofden strekte zich een lichtblauwe hemel uit, hier en daar met kleine vlokkige schapenwolkjes terwijl bleek, goud zonlicht flikkerde in de waterplassen op den weg, daar dien nacht na een hevige stortbui achtergebleven. De lucht was zacht doortrokken van den frisschen geur van de pas gewasschen aarde. „En over een paar dagen zitten we misschien onder de sneeuw of bevriezen we half," antwoordde Bil ly pessimist. „Dat is het soort poets die het Engelsche klimaat je bakt wanneer je het met een dergelijke opmerking tart". Ze lachte. „O, behalve voor het jagen, zou het me niets kunnen schelen". „Behalve voor het jagen," her haalde hij minachtend. „En wat moet daar dan voor in de plaats komen dat zou ik wel eens willen weten? „Schaatsenrijden misschien," zei afgestooten dat juist het publiek wordt afge stooten indien de gelegenheid om iets te genieten, wat zij op hun eigen gemeente niet kunnen genieten, duurder wordt gemaakt dat toch uit ervaring blijkt, dat men tegenwoordig niet met prijsver- hooging moet aankomen; dat dit enkel tot resultaat heeft, dat de inrichtingen niet of veel min der worden bezocht dat, als minder gelden in Oost- burg worden achtergelaten, dit drukt op de geheele gemeente, waar toch de een weer gebaat is met de -meer deren welstand van een ander; dat ook het persoonlijk belang ei geducht door wordt geschaad; dat zooals gezegd, indien de be lasting op de gebruikers wordt ge legd, bet bezoek zal inkrimpen; dat derhalve om hetzelfde bezoek te houden, de belanghebbenden er wel toe zouden moeten overgaan de belasting zelf te betalen; dat dit onbillijk is tegenover an deren, die niet hun brood verdienen met deze aangelegenheid; dat het er dan toch op uitloopt, dat belanghebbenden en niemand an ders in deze belasting wordt aan geslagen en derhalve de ingezetenen van Oostburg belastingverlichting zouden moeten genieten ten koste van de zakken van den enkeling; dat aan de totstandkoming van een dergelijke onbillijkheid Uwen Raad niet mag medewerken; dat het voorts de vraag is of met name de Beurs en de Wieler baan bij het heffen dier belasting, die zij dan zelf zouden moeten be- talen, nog wel zouden kunnen blij ven bestaan dat toch de oprichting van deze lichamen is geschied in een tijd, dat men met deze belasting geen rekening moest houden; -dat de huur en belasting van de Beurs net aan kan worden betaald en opleggen van deze belasting tot gevolg zal hebben, dat of de aan- deelen moeten worden bijgestort of het bestuur bij Uwen Raad een sub sidie zal moeten aanvragen; dat dit zelfde ook de Wielerbaan betreft dat deze gebouwd is met geld der ingezetenen, die den moed heb ben gehad om te trachten in deze moeilijke tijden Oostburg weer iets naar boven te brengen; ze. „Ik zou zoo zeggen, dat jullie wel erg goed ijs zult krijgen op den vijver thuis, is 't niet?" Het was merkwaardig zoo gemakkelijk en gelukkig het woord „thuis" over haar lippen kwam. Billy knikte. „Ja, niet kwaad," gaf hij met te genzin toe. En weer tot stilzwijgen vervallend, zette hij den wagen aan tot een snelheid, die zelfs de af- wezigheid van verkeer op den langen rechten weg nauwelijks rechtvaar digde, daar er buiten nooit zekerheid is, dat er niet een koe onverwacht uit een hek van een aangrenzende weide zal komen stappen of een oude zeug met een rits biggen niet plotseling den weg zullen bevolken Billy, rijd wat langzamer," riep Herrick, toen de auto letterlijk voor uit sprong. „Je rijdt heusch te vlug en we komen direct aan een hoek". „Nonsens, 't Gaat best," ant woordde hij. Doch hij verminderde toch zijn vaart een weinig, terwijl ze de bocht namen en gaf weer vol gas, toen hij zag, dat er niets in zicht was. En toen, bij de volgende bocht gebeurde het. De bocht was scherp en toen ze er om heen vlogen zag Herrick nog net even den grooten grijzen auto aankomen en herkende dat als deze ingezetenen ook, als anderen, stil waren blijven zitten, men vermoedelijk niet aan deze be lasting had gedacht, maar nu zij door hun durf hebben gedaan gekregen, dat "drommen volk naar Oostburg worden getrokken, nu ook maar tot hun belooning het risico moeten Ioo- pen, dat zij nimmer hun gelden zul len terug krijgen; dat toch de exploitatie er juist op berekend is, dat deze gelden zullen kunnen worden teruggegeven binnen den tijd, dat de Wielerbaan redelijkerwijze kan werken en meer niet dat als de Wielerbaan met deze belasting wordt bezwaard van terug gave der gelden nimmer sprake kan zijn en dan ook bij gunstige be schikking op het verzoek dient te worden overwogen, of de baan dan maar niet dadelijk zal moeten worden stilgelegd om in een andere gemeen te opnieuw te beginnen, en alsdan Oostburg willens en wetens de stroom volk, die tot haar komt, naar een andere gemeente leiden zal; dat ook de voetbalclub, die nu reeds van Uwe gemeente subsidie ontvangt, niets kan missen, waar toch geen toeslag meer kan worden gelegd, op publiek dat gelijk ook bij de Wielerbaan, niets kan betalen boven de thans gestelde prijzen; ■dat tenslotte ook de Kermis onder deze belasting moet vallen, waar toch een belasting algemeen moet zijn en geen bepaalde inrichting kan worden overgeslagen dat U allen weet, dat de O os burgsche Kermis, die het bezoek geniet van het geheele land van Cadzand, voor de herbergiers en ne ringdoenden de oogsttijd is; dat het niet aangaat om in dans- gelegenheden een extra heffing te doen en het er dan ook op neer komt, dat ook hier de belanghebben de de belasting betaalt; dat als de Kermis mislukt, het geheele jaar voor hen slecht is en ook hierdoor de enkeling wordt ge drukt om de belastingbetalers te verplichten. 0 Tot zoover de betreffende adres sen. Op het punt vermakelijkheidsbe lasting zelf komen wij wellicht bin nenkort terug. Macs mager, donker gezicht bo ven het stuur. En op dat moment verried de heftige schrik, die haar overweldigde, haar alles, wat tot nu toe verborgen was geweest. Ze voel de geen angst voor zichzelf, in de onvermijdelijke botsing die volgde Billy bestond voor haar niet meer haar geheele zijn was samengevat in een golf van doodsangst voor Mac. Er volgde een scheurend, splin terend gekraak, het piepen van rem men en één verschrikkelijke, onein dige seconde helde de auto ontzet tend over. Toen viel hij weer recht neer en Herrick staarde langs Billy heen in Macs oogen, terwijl de beide wagens tegen elkaar aan stonden „Het was mijn schuld," zei Billy terwijl Kenyon langzaam zijn auto los manoeuvreerde, waardoor een verbogen spatbord te zien kwam „Daar heb je gelijk in," antwoord de hij kortaf. Billy klom haastig uit zijn auto om de schade op te nemen. De zijkant van zijn eigen wagen was vrijwel geheel ingedrukt door den zwaarderen auto en hjj keek er spij tig naar. Volgens zijn opvatting was schade, toegebracht aan een van zijn geliefde wagens, erger dan dat hij zichzelf bezeerd had. Mac, die nu ook uitgestapt was en bij hem op -0 De hoofdbesturen der drie Neder- landsche Middenstandsbonden heb ben het noodzakelijk geoordeeld, zich gezamenlijk te beraden over den toestand van den Nederlandschen midnensiana en zijn nooden in de huidige omstandigheden. Met inachtneming van hun onder scheiden uitgangspunten van levens- en maatschappijbeschouwing achten zij verwezenlijking van het onder staande urgentieprogram voor den middenstand thans noodzakelijk. Omtrent de toezegging aan dit ur gentieprogram van eenige belang rijke punten zal nog een nadere be slissing worden genomen. I. Op zich zelf staande maat regelen. a. Beschikbaarstelling met staats garantie van crediet voor gezonde middenstandsondememingen, die in moeilijkheden zijn geraakt door de crisis. b. Beperking van vestiging door buitenlandsche zakenlieden. c. Verbod van toepassing van het cadeaustelsel. d. Wettelijke regeling van het uit verkoopwezen. e. Opening van mogelijkheid om kleine vorderingen, gerechtelijk, snel en goedkoop te innen. f. Verbod van het uitoefenen van bijbetrekkingen en het verrichten an nevenwerkzaamheden door over heidspersoneel; wettelijke voorzie ning ten aanzien van het verrichten van arbeid door personen in loon dienst na volbrachte dagtaak. g. Wettelijke regeling van het af betalingsstelsel ter veiligstelling van de belangen van kooper en verkoo- per. h. Opheffing van de bevoorrech ting van het in N.V. of coöpera tieven vorm gevoerde bedrijf boven het bedrijf der natuurlijke persoon, welke door de stelsels van dividend en tantièmebelasting en inkomsten belasting wordt mogelijk gemaakt. i. Opening van de mogelijkheid, ook buiten faillissement een accoord verbindend te verklaren. II. Algemeenc crisispolitiek. a. Bij crisismaatregelen ten gun ste van landbouw en industrie wor de ook met de belangen van den den weg stond, wierp hem een nij- digen blik toe. „Je bent een verduiveld onvoor zichtige lummel," zei hg boos. „Als je als een gek over den weg geliefd te vliegen en de bochten aan den verkeerden kant wilt nemen, moet je Herrick niet vragen om mee te gaan". „Ze mankeert niets," protesteerde de ander, een beetje gepiqueerd. Dat Kenyon hem zoo scherp on derhanden nam kwam totaal onver wacht en ergerde hem. „Dat heeft ze niet aan jou te danken," antwoordde de ander. „Eén centimeter verder en jouw kar zou onderste boven hebben gele gen". Hij was bleek en zijn stem klonk merkwaardig heesch. Billy keek hem een oogenblik on derzoekend aan. „Ja, dat geloof ik ook," erkende hij eindelijk. „Het spijt me erg, Her rick," ging hij voort. „Ik vrees, dat ik werkelijk te hard reed". Haar opluchting was zoo groot, dat niets anders er op aan scheen te komen en ze glimlachhte gerust stellend in zijn bedrukt gezicht. „Een beetje maar, beste jongen. Maar nu we er alle drie heelhuids zijn afgekomen, kom je er dezen keer met een standje af". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1