Breskensche Courant 25 hir let bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. f J FEUILLETON Jaargang Zaterdag 21 April 1934 Nummer 3926 Bf, ftONNEMENT: '®nd( tu>a,taal 1,25; Brok"» f 1,40. \d f 6,50 per jaar. mjagsblad per hvar- f l| f 0,65; en buiten \figns f 0,725. Bui- Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlQk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnemenl groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. JlTlS oer zekering ooor de /-\ tegen ongelukken, en Jf JfJ nat de volgende bedragen: gulden bij levens- gld bij dood w-j gld bij ver- gld bij oer- j gld bij ver- lange ongeschikt- 1 IIJ door j lies van een jl ^es üan een Ilie* üan een held tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 /-v gld bij verlies Iff van eiken anderen vinger Ugemeen overzicht. o nister Verschuur heeft bij zijn Jen, om redenen van gezond- een prachtige pers gehad. d en vijand blijken vol lof over li listers werklust en scheppings- ht; hij had ongetwijfeld het I- rste en in deze tijdsomstandig- j gewichtigste departement. een complex van crisismaat- en leidde hij landbouw en nij- lid door een zeer moeilijke pe- Iheen. H.M. de Koningin aardde het ontslag van min. Ver- ar en belastte tevens minister a met het beheer van de porte- we van Economische Zaken, ad D.w.z. tijdelijk, totdat een te opvolger zal zijn gevon- tusschen heeft deze loop van minister Colijn's plannen voor bezoek aan Indië geheel omver- wpen; de heer Colijn heeft voor van dat bezoek moeten af- t Het is moeilijk te zeggen, iet lang zal duren, eer de defini- oplossing van de partieele mi jcrisis zal zijn gevonden. Er zit een politieke kant aan de zaak. is zeer waarschijnlijk, dat men trachten een katholiek voor het leer van de vrijgekomen porte Je te vinden, omdat anders het tiek evenwicht van het kabinet .oren zou kunnen raken. De naam Mr Kortenhorst, voorz. van de Werkgeversorganisatie, wordt lSoemd. Het is wel waarschijnlijk, IJ. tee het ambt van minister van onomische Zaken ambieert, maar Jen vinden de economisch politieke ikbeelden van den heer Korten- Bt nog al radicaal. De industrie van hem in ieder geval mogen sachten, dat hij voor de nijver- 1 zou pogen te bereiken, wat iter Verschuur ten behoeve van landbouw heeft gewrocht: een ipprecieeren toestand van stabili- e te scheppen. fermoedelijk mede ten gevolge van aftreden van min. Verschuur is ■9>5 opening der Nederlandsche-En tche besprekingen over een nieuw delsverdrag tot de volgende week clioven. De Engelschen hebben iddels van hun minister van fi- iciën een lichtend inzicht gekre in de resultaten van de gewij T. 30 Ut cc k>: i.30 i,39 i,48 T5 ,23 ,41 door MARGARET PEDLER. 20 lUit het Engelsch vertaald door E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 ■.Ik ben werkelijk erg geldzuch wat hen betreft," bekende hij M Herrick, die, na eerst vriend- ap gesloten te hebben met "de tder, een van de jonge hondjes liaar armen nam, waar het zich «en paar kreetjes van protest, agelijk nestelde. „Ik fok ze uit tend uit winstbejag. Het is hier betrekkelijk arme parochie en geld, dat ik met deze honden dien, stelt me instaat, om dikwijls helpende hand te verleenen, waar 'nders zou moeten zeggen „neen" "ij de gemeenteleden zou moeten 'n bedelen. En ik heb een gruwe lt hekel aan een bedelenden do •8 nee," voegde hij er bij. _^.Het geeft zeker heel wat werk, 1 honden, is 't niet? Hoeveel heeft 3 jr..in het geheel?" 5 dij vertelde het haar en voegde 6 h'J: "Het is natuurlijk veel ge- elijker voor me als Barbara zigde Engelsche economische poli tiek, welke in de richting van be scherming gingen. De Engelsche nij verheid leeft geheel op en wel door vergrooting van den afzet voor het binnenland. Deze omstandigheid be looft den Nederlanders niet veel suc ces bij de komende besprekingen. Het Pelikaancomité zal binnenkort worden opgeheven en dan zullen de leden, die er deel van uitmaakten, tesamen de Stichting vormen van het Nationaal Luchtvaartfonds, het welk thans in het bezit is van f 60.000,-. Dit resultaat van de Peli kaan-actie valt ons nu niet bepaald mee, maar misschien hadden we onze verwachtingen ten onrechte hoog ge spannen. Het schijnt niet mogelijk om uit het fonds een bijdrage te verleenen voor deelname van De Postjager aan de Londen-Melbourne- race; de gelden zouden aldus te gauw versnoept zijn. De bedoeling is om uit het fonds prijzen, als be kers en plaquettes voor bijzondere luchtvaartverrichtingen beschikbaar te stellen. Ondanks afschrikwekkende voor beelden komen hier en daar in de werkverschaffingen onder commu nistische invloeden nog wel eens sta kingen voor. Dezer dagen nog in Zuid-Limburg om een loongeschil. De minister heeft thans op strenge wijze gestraft. Een 40-tal stakenden wordt voor drie maanden van steun uitgesloten, de anderen voor een maand. Frankrijk heeft nu te Londen het antwoord laten kennen op het Britsche ontwapeningsmemorandum, maar de kwestie van de ontwapening is er nochtans geenszins duidelijker op geworden. De berichten spre ken elkaar bovendien tegen. Het officieele Fransche antwoord schijnt vrij kort en bondig in te houden, dat Frankrijk bereid is om een accoord aan te gaan op basis van den status quo, dus ter hand having van de huidige bewapenings- sterkte. Daarnaast weigert Frankrijk om in een Duitsche herbewapening te bewilligen en het weigert ook om de huidige mate van Duitsche her bewapening te egaliseeren. De regee ring te Parijs eischt strikte hand having van het Verdrag van Ver sailles, voor zoover het de Duitsche ontwapening betreft en verlangt van de Engelsche regeering bewilliging in- en medewerking aan economi sche sancties, als Duitschland het Verdrag van Versailles weerstreeft. Dat alles klinkt vrij bits en scherp afwijzend. En toch komen er uit Parijs ook weer berichten, welke dien indruk verzachten. Daarin heet het, dat de Fransche regeering bereid is om aan Duitschland een defensieve bewape ning toe te staan: Mogelijk dus, dat de vorenbeschreven, afwijzende Fran- sche houding, alleen een eventueele volstrekte Duitsche herbewapening geldt. Toch verlangt Frankrijk nog com pensaties voor de bewilliging in een Duitsche defensieve bewapening. In dat geval eischt de regeering te Pa rijs: le. Handhaving van het peil en de sterkte der Fransche strijdkrach ten. 2e. Een verlenging van den dienst tijd der Fransche recruten in de jaren 19341939, uit overweging, dat dan degenen moeten opkomen, die in de oorlogsjaren zijn geboren en de geboorte-aanwas in die jaren ge ring was. 3e. De mogelijkheid om het oude materiaal te vernieuwen en wel tot op het peil van het nieuwe materiaal, waarmee het Duitsche leger bewa pend zal worden. Het minst druk over al dezekwes ties maakt men zich intusschen te Berlijn, waar mén zich van al het gedelibereer weinig aantrekt en druk aan de herbewapening werkt. De Duitschers moeten eigenlijk niets van een accoord hebben. Een accoord zou grenzen stellen aan de herbewapening. Veel profijtelijker is de verwijzing naar het feit, dat de ex-geallieerden het Verdrag van Ver sailles hebben geschonden door zelf niet te ontwapenen, zooals ze op zich hadden genomen, waardoor derhalve ook Duitschland zich niet meer aan de bepalingen van het Verdrag ge bonden kan gevoelen. Dat laatste voert wel tot kwesties, maardie moeten de vroegere Duitsche tegen standers maar onder elkaar uitma ken! De Engelschen behoeven niet lan ger in twijfel te verkeeren over de economische opleving en derzelver afteekening. Chamberlain, de minis ter van financiën, heeft in het parle ment zijn millioenenrede kunnen hou den en den Engelschen daarbij pret tige dingen kunnen zeggen. Er blijkt van '33/34 een begrootingsoverschot van 30 millioen pond te zijn en dat potje is de minister aan het verdee- len gegaan. De inkomstenbelasting wordt met 10 pCt. verminderd; de automobielbelasting, berekend per paardekracht, ondergaat een vermin dering van 25 pCt.; de crisisverla ging van 1931 wordt voor de ambte naren op de helft teruggebracht; de werkloozenuitkeeringen worden ver hoogd tot het peil van 1 Juli van het vorig jaar. De Engelsche regeering zou na deze pot-verdeeling weer gauw in den put zitten, als ook de perspec tieven voor de toekomst niet zoo gunstig waren. Het industrieele le ven herstelt zich merkbaar als gevolg van grooter afzet in het binnenland thuis is. Ik kan er niet op aan, dat Janet ons meisje-alleen, ze behoor lijk voedt, als ik eens uit ben. Haar opvattingen omtrent hondenvoeding gaan niet verder dan botten en hon denbrood, zelfs voor een ziek hond je". „U zult wel blij zijn, dat u uw dochter weer thuis heeft," zei Her rick. „Ja, maar" met een spijtig glimlachje „hoe lang zal ik haar nog houden?" Ze glimlachte wat droevig terug boven het zijige hondenkopje. „Ik denk, dat zij en Billy heel gelukkig samen zullen worden," zei ze. „En er is nu niet zoo heel veel geluk op de wereld, dat men zich de luxe kan veroorloven er iets van te verspillen". De vriendelijke, grijsbruine oogen keken haar scherp aan. „U is nog wel wat erg jong om dat al ontdekt te hebben," zei hij. Ze bloosde even. „Ik geloof niet, dat jeugd of ou derdom er veel mee te maken heb ben," antwoordde ze. „Het is het lot". Hij zweeg er verder over Alec Fane had de zeldzame gave om te voelen, wanneer een wond te pijnlijk was om aangeraakt te worden en ze voegden zich bij de anderen en een paar minuten later zaten Billy en Herrick weer in den auto en snelden de oprijlaan af op weg naar Tanborough, waar de eerste een paar inkoopen voor Lady Brid get moest doen. Barbara en haar vader gingen arm in arm de pastorie binnen. „Blij dat ik terug ben, vadertje?" vroeg ze, toen ze zijn studeerkamer binnen gingen, waar in den haard een knappend vuurtje brandde. Hij keek met een spottend lachje op haar neer. „Ik heb den laatsten tijd steeds mijn eigen zin kunnen doen," zei hij plagend. Ze wierp een geamuseerden blik in het rond. De schrijftafel was be zaaid met papieren rekeningen en aanteekeningen voor preeken en het manuscript van een artikel over metaphysica lagen in onbeschrijflijke wanorde dooreen terwijl een stof fige schrijfmachine naar een hoek was geschoven, waar ze gevaarlijk dicht bij den kant balanceerde. Een vaas met verwelkte bloemen versier de den schoorsteenmantel en de klok stond stil, omdat niemand er aan gedacht had haar op te winden. „Dat zie ik," antwoordde Barbara, „en als een man zijn eigen zin doet is het wel de slordigste zin die je je denken kunt. Het ziet er hier in de kamer uit, alsof ze niet aange raakt is sedert ik wegging". van den Franschen Sovietstaat. Maar in zulke onthullingen zal wel veel fantasie schuilen I Trotzky moet thans toelating in de Ver. Staten hebben verzocht. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten en voor het eerst sedert jaren is het evenwicht in de betalingsbalans van het land hersteld geworden. Al deze resultaten moeten ver kregen zijn door een verstandige fï- nancieele politiek, door den tijdigen terugkeer tot een stabiele muntwaar de, door een mate van bescherming tegen buitenlandsche import. Natuurlijk zijn de Engelschen ver heugd over den gunstigen keer van zaken. Daar moesten verkiezingen op kunnen volgen I De Fransche openbare meening blijft ontzet over de gebleken moge lijkheid, dat de historische Russische revolutionnair Trotzky nabij de Fran sche hoofdstad rustig en ongestoord ja met regeeringspermissie, zijn re volutionnaire roeping heeft kunnen volgen. Dank zij de welwillendheid van den vroegeren minister-president Chautemps. Omdat gebleken moet ?ijn, dat Trotzky zich politiek-be- drijvig heeft betoond, nam de huidi ge regeering het besluit om hem uit te wijzen uit het land. Sommige bladen „onthullen" op het moment dat Trotzky de feitelijke leider is geweest van de Februari-onlusten in Parijs en dat hij toen er naar heeft gestreefd om het hoofd te worden „Het is niet gebeurd, sedert ik wegging," gaf hij volmondig toe. „Ik gaf Janet speciale orders om alles te laten zooals het was, tot ik weer terug kwam". „Ze schijnt uw instructies al heel letterlijk te hebben opgevolgd,' merkte Barbara grimmig op. Ze ging op haar vaders knie zitten en in zijn zakken zoekend, haalde ze een geliefde oude pijp en tabakszak te voorschijn en begon de eerste voor hem te stoppen met de handigheid van lange ervaring. „Daar," zei ze, toen de pijp eindelijk was aangesto ken en goed trok, „ik zal u vandaag nog maar eens verwennen. Maar morgen," ze keek hem ernstig aan, „geven Janet en ik deze kamer een groote beurt. Dus u doet beter met maar plannen te maken om uit te gaan en de zieken en zondaren van uw gemeente te gaan bezoeken. Maar vertel me nu eens wat van Herrick Waylen". Alec glimlachte. „Ik kan je niet heel veel vertellen, in aanmerking genomen, dat ik haat zelf vandaag pas voor het eerst ge zien heb". „Billy zegt, dat ze de dochter is van een ouden vriend van zijn moe der. Het het is wel grappig, dat Lady Bridget nooit over die dochter van een ouden vriend ge sproken heeft, vindt u ook niet". Is een Nederlandsch fascisme bestaanbaar o Een poosje geleden schreven we, dat het ons toescheen, dat de was dom van het Nederlandsche fascis me, zooals zich dat openbaart in N.S.B. of Fascistenbonden, tot staan was gekomen. Dat oordeel heeft ons booze woorden bezorgd van enkele lieden, die bij een der genoemde organisaties waren geïnteresseerd. We hebben die lieden in hun boos heid maar stil laten betij'en, ver trouwend, dat rust in staat zou we zen om hun inzichten te doen ver helderen. Wanneer we als onze meening uit spreken, dat het Nederlandsche fas cisme reeds over haar hoogtepunt heen is, dan zeggen we dat toch waarlijk niet om den een of ander te ergeren dat zou toch waarlijk te kinderachtig zijn maar om naar eerlijke overtuiging een ant woord te zoeken op een vraag, welke bijna iedereen interesseert en voor de maatschappij van groot belang is. We respecteeren volkomen ook de zienswijze van de menschen, die ons gevoelen, voor wat de beantwoording der vraag betreft, niet deelen, maar toch willen we er op wijzen, dat naar onze meening de feiten in de afge- loopen maanden ons oordeel hebben bevestigd dan afbreuk gedaan. In den Alg. Fascistenbond zit geen groei meer. De kopstukken van die partij meenden, dat het 'm zat in de opperste leiding en daarom werd Baars van zijn taak ontheven en Baars op zijn beurt was er van over tuigd, dat de partij niet militant ge noeg optrad en daarom stichtte hij een nieuwe fascistische fractie, welke haar beginselen met de knuppel methode zal trachten te verbreiden. Ir. Mussert hield in Volk en Va derland een oratio pro domo om te verklaren, hoe het komt, dat ook de N. S. B. niet meer groeit als de spreekwoordelijke kool. Dat zat 'm De predikant staarde peinzend in het vuur. „Over sommige oude vriendschap pen kun je niet praten als ze voorbij zijn," zei hij kalm. Met het inzicht van een man, die zelf ge leden had want Alec Fane's hart was vrijwel gebroken geweest bij den dood van zijn vrouw, nu tien jaar geleden had hij in Lady Bridget, onder al haar opgewekte philosophic en humor, de droefheid gevoeld, die verscholen ligt in het hart van eiken man of vrouw, die de ware liefde gemist heeft. En zijn instinct zei hem, dat het adopteeren van Her rick niet alleen een gril was, maar een schakel van een keten, die in het verleden reikte. „Billy zegt, dat Lady Mortimer dikke vriendinnen is met Herrick," zei Barbara. De dominee glimlachte bij zichzelf omdat telkens terugkeerde: „Billy zegt". „Zoo? Nu ik geloof, dat dat arme ding alle vrienden wel gebruiken kan, die de hemel haar zendt". „Nou ja, maar het is toch nogal sneu voor mij," protesteerde Bar bara. „Herrick is meer van mijn leeftijd, Lady Mortimer is te oud voor haar". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1