Breskensche Courant 25 200 Het bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Moeten de steunnormen worden verlaagd? ite Jaargang Zaterdag 14 April 1934 Nummer 3924 ONNEMENT: kwartaal I ,25; Breskens 1,40. \d f 6,50 per Jaar. id per kwar- 0,65en buiten 0,725. Bui- 3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadocrlcntiên bij regelabonnement groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar- Ti S verzekering voor de ■j tegen ongelukkenen de volgende bedragen: gulden bij levens- j gld bij dood p* gld bij ver- p* gld bij ver- a s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- i I Jt J door j lies van een jl ^es üan een fties Uan een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Ver zekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I s~\ gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger ;Z:;%emeen overzicht I spot -O Jj 1 aangekondigde steunverlaging in °ls:Twente schiint slechts een aan- e te zijn geweest naar een meer pt nu Jieene regeling tot verlaging, sdkoop, tegen Vrijdag van deze week donoo,vertegenwoordigers der groote gemeenten naar Den brikocg genoodigd om er met den iter van sociale zaken overleg :gen inzake eenzelfde punt, hun :nten betreffende. Er is nogal :mming over de aangekondigde ffcterieele maatregelen, pók in I löen' we^e in politiek opzicht ir de huidige regeering staan, in de katholieke vakbeweging, we voorloopig de resultaten prekingen afwachtenreeds ïger is het verlagen van de steun den voor de groote gemeenten het uiten van een voornemen I Atoe gebleven. Vd blijkt de betrokken minister id om voor ontwikkeling en ont- ning van jeugdige werkloozen meer ten koste te leggen, dan [ankelijk in zijn voornemen lag. was f 200.000,- voor uitgetrok- maar nu heeft minister Slote- If japer voorgesteld om dat bedrag ■^wreriioogen tot f 450.000,-. jn0/at den steun betreft, welke mi- **oer Verschuur aan het veenbedrijf dide noordelijke provincies wil oeenen, is thans bekend gewor- dat deze steun uitsluitend zal ':den verleend voor handgestoken *)rieksturf en dan nog alleen voor 'erre de turf door fabrieken zal len verbruikt. De betrokkenen :ten zich aansluiten bij een op ichten crisis-organisatie; ze moe hun productie rantsoeneeren op pCt. van de productie in de ja- 19291931. De regeeringstoe- zal f 25,- per dagwerk bedra- ,38 ,55 i het zuid-westelijk uiterste des Is zal de vlasteelt worden ge- nd. Beschikbaar wordt gesteld 0.000,- ten behoeve van de teelt de bewerking van vlas van een llen bouw van 6000 H.A. let Crisis-Comité zal worden ge ien met de uitgifte van Crisis- tzegels ter waarde van 5 en 6 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door Ï.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 Je was heel dapper," zei ze ein- 'jk. „Het was een prachtig offer I je bracht, Carol". „En een nutteloos offer ook,"ant- irdde de andere bitter. „Moeder sm nooit over vaders dood heen. stierf zes maanden na mijn hu- lijk". Herrick begreep, nu Carol haar tragedie van haar huwelijk ver- d had, volkomen Macs groote be- ndering voor zijn zuster. „Ik weet t een prachtmensch ze is," had haar dien eersten middag te Win- croft gezegd en na dien tijd had vaak, als ze elkaar spraken door klein gezegde, een vluchtige ver- hjking of opmerking gevoeld, hoe "P' groot en onwankelbaar zijn be- - «dering voor zijn zuster was. En ze hadden elkaar dikwijls ont- aet- Als ze ging .jagen was het erkwaardig zoo vaak als ze Mac snyon naast zich zag en daar het cent, welke met een toeslag zullen worden verkocht. De postzegels zul len het eerst verkrijgbaar zijn op den a.s. verjaardag van prinses Ju liana, de eere-voorzitster van het Crisis--Comité, dus op 30 April a.s.; de verkoop zal worden beëindigd op 31 Juli. De postzegels zullen de beeltenis dragen van resp. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana. De kwestie-Zwertbroek is nog lang niet uit. Op verzoek van den ontsla gen Vara-bestuurder heeft thans de S.D.A.P. zich met de zaak ingelaten en een commissie van drie benoemd, welke de omstandigheden zal be- oordeelen, waaronder het ontslag aan den heer Zwertbroek werd gegeven. De rechtszaak-Onnes blijft groote publieke belangstelling trekken. Maandag van deze week werd de 25-ste zitting gehouden en we zijn blijkbaar nog lang niet aan het ein de. Vermoedelijk zullen uit deze af faire nog meerdere andere straf zaken voortkomen. De rechtbank be sloot reeds tot een onderzoek, in hoeverre twee getuigende Utrecht- sche rechercheurs van politie zich aan meineed mochten hebben schul dig gemaakt Er zijn van de week andere feitelijkheden gebeurd, welke het gerecht in beweging zullen bren gen. In de Reeuwijksche plassen is het stoffelijk overschot gevonden van een sinds November j.l. verdwenen Haagschen scholier van de Middel baar Technische School te Haarlem. Het lichaam was verzwaard met ijze ren platen. De jongeman moet een fantastischen dood hebben gezocht, óf hij is het slachtoffer geworden van misdaad. De justitie zal probeeren het vast te stellen. Een paar ge slepen oplichtershebben in Den Haag getracht om te profiteeren van de zucht der moderne meisjes naar het filmsterrendom. Ze vroegen me dewerksters aan de film en lieten de talrijke liefhebsters eên rijksdaal der aan „garantie" storten. Het bleek, dat vele meisjes er een riks voor over hadden om het film paradijs te mogen betreden, maar de politie greep bijtijds in en arresteerde de ondernemers, daarbij de geïn- caseerde rijksdaalders zorgvuldig op bergende. De dame, die eens haar minderjarigen zoon verbood om gevolg te geven aan oproepen voor dikwijls gebeurde dat ze na afloop van den dag denzelfden kant uit moesten, was het een .prettige ge woonte om naast elkaar naar huis te rijden. Soms vergezelde Billy hen, maar het kwam vaak voor, dat hij zich, wanneer hij zag dat Herrick goed geleide had, aansloot bij een ander groepje jagers en dan waren ze alleen door den November sche mering weg gereden. En uit die kal me ritjes naar huis, als ze praatten of zwegen, net als het hen inviel, terwijl Flame fijntjes en voorzichtig als een vojbloed lady betaamt, naast den grooten vos, dien Mac bereed, voortstapte, ontstond een kameraad schap, die een grootere rol speelde in het geluk van dit nieuwe leven in Engeland, dan Herrick zich bewust was. Jaren geleden had ze de gedachte aan een huwelijk zoo volkomen bui ten haar levensplan gesloten, dat ze niet vermoedde, dat, saamgeweven met deze kameraadschap, even saam geweven als schering en inslag, iets diepers en innigers lag dan alleen maar vriendschap. Het eenige wat ze zich bewust was, was, dat waar Rex Dereham haar een half min achtend, half huiverend wantrouwen tegenover mannen geleerd had, Mac geleidelijk haar opvattingen weer recht zette. Breed van opvattingen en tolerant als hij was, was er één de militie, welke dame behoefte heeft gevoeld om haar „daad" in ver gaderingen, over heel het land be legd, den volke bekend te maken, is thans deswege definitief veroor deeld tot f 200.- boete of 40 dagen hechtenis. De zitting van het bureau der Ontwapeningsconferentie op Dinsdag a.s. is niet ongunstig verloopen. De rede, welke de Fransche vertegen woordiger Massigli hield, ging welis waar in tegen de voorgenomen Duitsche herbewapening, maar be vatte tevens de toezegging van con cessies aan Duitschland, zij het dan onder zekere voorwaarden van waar borg, omtrent welke thans drukke besprekingen gaande zijn tusschen Parijs en Londen, besprekingen, waarbij zelfs de Duitsche gezant te Parijs is gemoeid. Verschillende ver tegenwoordigers van kleinere staten drongen er intusschen op aan, dat toch geen genoegen zou worden ge nomen met kleine concessies en b.v. overeenkomsten om verder gaande bewapeningen voorloopig op te 9chorten, maar dat aan den oor- spronkelijken opzet zou worden vast gehouden en gestreefd zou blijven worden naar een accoord inzake een vrij ver-gaande ontwapening. Het bu reau, dat sedert 22 November nu voor het eerst was vergaderd, be sloot om haar verdere besprekingen over de ontwapening voorloopig tot slechts 20 April a.s. op te schorten, daar het mogelijk wordt geacht, dat de groote mogendheden intusschen een basis voor verdere onderhande lingen zullen weten te vinden. We kunnen dus weer in de zoete hope des vredes afwachten I Het is bekend, dat tal van Duit sche Evangelischen zich niet kun nen schikken in de dictatoriale her vormingen van hun kerk en mis schien is daarom het opzienbarende bericht van de Neue Züricher Zei- tung over een massalen overgang van Duitsche Evangelischen naar de katholieke kerk, niet zoo onwaar schijnlijk, als dat op het eerste ge zicht lijkt. Het blad verzekert met stelligheid, dat 600 Duitsche Evan gelische predikanten aan het Vati- caan een verzoekschrift hebben ge richt om een opname van Evangeli sche kerken in de katholieke kerk te willen bevorderen, en dat dit ver ding waarin hij onbuigzaam was: „■woordbreuk is het eenige wat ik nooit kan vergeven," had hij eens gezegd. En telkens weer in den loop van die intieme gesprekjes, die ze samen hadden en die over de meest uiteenloopende onderwerpen handel den van den hemel tot moderne jazz muziek toe leerde ze den standaard van loyaliteit en eer ken nen, dien hij hoog hield een zoo strenge opvatting, dat die haar soms verschrikte. „Ben je niet wat hard in je oor deel?" vroeg ze. „Ik geloof, dat je te veel verwacht van de arme, men- schelijke natuur". „Ik heb mijn les gehad eens en gezien hoe menschen er voor moeten betalen als ze niet loyaal handelen," had hij op merkwaardig harden toon gezegd. „Niemand heeft twee van zulke lessen als ik gehad heb, noodig". De wrange kortheid van zjjn ant woord had haar verbaasd. Had Mac zichzelf schuldig gemaakt aan iets, wat je niet geheel rechtuit kon noe men de een of andere zwakheid of een gebrek aan eerlijkheid dat zijn eigen straf had meegebracht en hem ten slotte een strenger code dan de meeste mannen aanhingen, geleerd had? Ze kon dat bijna niet gelooven. Maar dat er iets in zijn leven gebeurd was, met hem of met zoek te Rome ernstig wordt over wogen. Intusschen maken de heerschers te Berlijn het ook de katholieken in Duitschland met den dag moeilijker. De katholieke jeugdbeweging blijft be dreigd en vervolgd. De onderhande lingen over deze beweging tusschen de katholieke en de Nazi-autoriteiten in Beieren, zijn plotseling afgebro ken. Honderden Nazi's hebben de zer dagen het bisschoppelijk paleis te Würzburg bestormd en een deel van de inventaris vernield. In Oostenrijk is inwendige rust na de bloedige onderdrukking van den gewapenden opstand nog niet geheel hersteld. Uit Weenen kwamen berichten over manifestaties van le den van den gewezen Schützbund. Er zouden ook moeilijkheden zijn met ontevreden afdeelingen van de Heimschutz, welker leden nog niet aan de begeerde en blijkbaar be loofde betrekkingen zijn geholpen. Bij Linz werd van de week de ex presse-trein Weenen-Parijs-Londen tot ontsporing gebracht, waarbij de stoker werd gedood. Een hulparbei der werd als medeplichtige aan de misdaad gearresteerd. Koning Carol van Roemenië, die nog steeds zijn liaison met Mevr. Lupescu schijnt te handhaven, ver speelt daarmee meer en meer de sympathie van zijn volk. Dezer da gen werd op-kantje-af een complot ■ontdekt om den koning en Mevr. Lupescu te ontvoeren men spreekt zelfs van een moordcomplot en daarbij waren honderd hooge offi cieren betrokken, die alle zijn -ge arresteerd. Of daarmee ook de pu blieke weerzin zal zijn bezworen? Rome maakt zjch op om op 21 April a.s. dev stichting van haar stad te herdenken en Mussolini zal bij de plechtigheden een groote rol spelen. Op dien dag zullen 60.000 arbeiders in het land, die oud of invalide zijn, worden gepensionneerd en hun pen- sioenacte zal met plechtigheid wor den uitgereikt. Ook worden gelde lijke premies verleend aan arbeiders, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, terwijl ook belooningen zul len worden uitgereikt voor de beste prestaties op het gebied van kunst en letteren. Turkije zal den gevluchten Ame- iemand, die hem zeer na stond, en dat dit een zekere bitterheid en hardheid in zijn karakter ontwikkeld had, was zeker. En soms kwam de gedachte met bijna overweldigende kracht bij haar op, dat als hij de heele waarheid omtrent haar wist, als hij ooit te weten kwam, dat ze Herrick Lindris was het misschien een snel en definitief einde van deze nieuwe vriendschap zou beteekenen. Ze dacht er niet vaak aan. Ge woonlijk waren haar dagen te zeer gevuld om veel tijd over te laten voor terugblik. Doch soms, als ze alleen was zooals nu, nu ze Billy's terugkeer van de garage afwachtte kroop een kille vrees haar hart binnen. Ze trachtte die weg te rede neeren door zich voor te houden, dat als Mim, die alles wist, haar nog kon vertrouwen en van haar houden, Mac zeker niet minder edelmoedig zou zijn. Ze zuchtte. Ze wou ziels- graag, dat ze volkomen eerlijk en oprecht kon zijn omtrent zichzelf, dat ze niets te verbergen had. Haar vader, voor wien haar geluk zoo veel beteekend had, had waarschijn lijk nooit vermoed, welk een molen steen hij om den nek van haar, die hij het meest had lief gehad in de heele wereld, gehangen had Het geluid van iemand die een vroolijk deuntje floot, stoorde haar in haar gedachten, tQen klonken voet* rikaanschen bankier Insull deze week op een schip naar de Ver. Staten zetten ter uitlevering van zijn per soonlijkheid. Te Gent in België is een deel van een wereld-bekend altaar-schilderstuk der Van Eyck's gestolen, tot groote verontwaardiging en teleurstelling van het volk. De Russische poolexpeditie, welke na het vergaan van het expeditie schip sinds een paar maanden op een ijsschots ronddreef in de barre Poolzee, is van de week ten deele gered middels vliegtuigen. Er bestaat hoop, dat ook de laatsten van het ijs geborgen zullen kunnen worden. o Er is onder het publiek en spe ciaal onder de arbeiders een zekere oppositie groeiende tegen het beleid van minister Slotemaker de Bruine, in het bijzonder inzake diens plan nen tot verlaging der steunnormen. Die plannen vallen moeilijk meer te ontkennen, nu ze voor Twente reeds in besluiten werden omgezet en voor wat de groote steden aangaat in een zeker stadium van bewerking kunnen worden geacht. Dat laatste blijkt wel uit de ministerieele uit- noodiging aan de besturen der be doelde gemeenten om terzake steun verlaging met den minister overleg te komen plegen. Elke maatregel, welke op zich on aangenaam is, behoeft daarom nog niet onjuist te zijn. Onaangename za ken kunnen uit den drang der om standigheden worden geboren. En waar niet is, verliest ook de keizer zijn recht. We willen daarmee maar zeg gen, dat wanneer de minister zjjn maatregelen motiveert met te ver wijzen naar de financieele noodzaak er van, het opponeeren daartegen moeilijk is, omdat zoo maar niet een-twee-vdrie is uit te maken, of de verantwoordelijke minister overdrijft, of een onjuist inzicht heeft. Wel willen we nadrukkelijk vast stellen, dat een verlaging der steun normen ons voor het oogenblik fataal voorkomt en niet dan in uiterste financieele noodzaak mag worden stappen en een oogenblik later ver scheen Billy, glimlachend en triom fantelijk, in de deuropening. „De ouwe bus is in orde hoor," zei hij vroolijk. „We lunchen vroeg en we rijden om twee uur weg". 0 IX. De predikant van St. Heriot. Billy liet den auto over den weg snorren met de roekelooze zekerheid der jeugd en binnen een paar mi nuten nadat ze Windycroft verlaten hadden, liet hij haar stilstaan voor de deur van de pastorie. De dominee stond al te wachten onder de ouder- wetsche, met klimop begroeide por tiek en Herrick voelde direct sym pathie voor hem toen Billy hen heel weinig officieel aan elkaar voorstel de. „De nieuwste aanwinst van de fa milie, dominee Miss Waylen. Maar niemand denkt er over om haar ooit anders te noemen dan Herrick". „Het is wel wat vroeg om dat privilege ook voor mij op te eischen," zei de predikant, haar glimlachend de hand drukkend, „maar ik hoop binnen niet al te langen tijd die gunst ook te verwerven". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1