Breskensche Courant 200 25 Biet bittere ei Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I SI Lezer zendt ons een eenigs- I Verkorte vertaling uit het Deen- ilad Hejmdal van Woensdag .art over de ervaringen die GSKkiitsch vluchteling uit concen- npen heeft opgedaan, schrijft R. Crt. We laten ze hier FEUILLETON Binnenland Provinciaal Nieuws, Jaargang Woensdag U April 1934 Nummer 3923 INEMENT: ^aoartoal f 1.25; SC Braken: 1.40. 6.50 pa pa kmar- I 0,65: at builat 0.725. Bui- fjd f350 pa jaar. IS"—- Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlQk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 5 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertenliên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. Hi, i«tp onao»,i77 S verzekering voor de zadel, l iegcn ongelukkenen "od#1 w de volgende bedragen: lagen" „R.S." gulden bij levens- 1 f\ bij dood wy gld bij ver- T" f~\ 8^ bij ver- /4 8^ bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door lies van een jij '(es üan een 4(van cen heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger f gld bij verlies III van eiken anderen vinger De toestanden concentratiekampen o ischrooker Thomas Petersen nraa is kort geleden aldaar ikeerd, nadat hij een half jaar ntratiekampen in Duitsch- d gezeten. Hij, die Duitsch is, is uit Duitschland gevlucht. ldert zijn lotgevallen aldus: d gedurende eenigen tijd ver- ij mijn zwager in Angel, toen den nacht van 23 Juni werd ieerd. Mijn zuster heeft mij jt en vertelde mij ontdaan dat door S. A. mannen was ;eld. Toen ik vroeg om welke ik weg moest, gaf een S. A. ij vier vuistslagen in het ge- Ik ben geen lid van eenige geweest en bij de huiszoeking Is gevonden, wat mij kon com tteeren. Alles wat ik mij bewust tall rNjB, dat ik bij eenige bijeenkom St4sfusschen de bewoners van de tjes gewezen had op de heel wat echnifc en vreedzamere toestanden in '"ÓS?"*™ in tegenstelling tot het ■olie pschê Duitschland en dat ik in hen.e gevallen iets geagiteerd had i steil de Deensche school in Slees- jzondj non'\i drie uur in den nacht kwamen Sleeswijk aan en werden met in het arrestlokaal gebracht, er voor 50 plaats was. Ik pro- tevergeefs voor een rechter den geplaatst, men heeft mij antwoord gegeven. Hier bleef ■an It 29 September, toen wij naar krin tencentratiekamp zijn vervoerd, be si «lijk was het de vrouwen en lectren te z'en> die gekomen waren ynJI in de hunnen afscheid te nemen luiri ,tweS werden afgewezen, ex! kwamen in het kamp Kuhlen bij Neumünster, waar wij wer- mtvangen door den kampcom- ant, die nazi-jeugdleider in urijk was geweest, maar naar ichland was gevlucht. Hij heeft 'rln4>ij aankomst op slagen van een door 'MARGARET PEDLER. lit het Engelsch vertaald door f. VUERHARD-BERKHOUT 0 uniluit dat alles hadden Herricks zes weken op Windycroft be- i. De wederzijdsche sympathie "Tien haar en Carol Mortimer, ij de eerste ontmoeting ontstaan was spoedig verdiept tot een >kee genegenheid en haar sym- i voor de vrouw, die het on- had om Sir Francis's vrouw te was onbegrensd. Ze wist nu, al wat Billy haar verteld had F'jn tirannie, al wat ze zelf ver- had, nog ver achter stond bij iten. Als Carols man thuis was, hij er een genot in te vin- ar in haar vrijheid te belem- n, haar meest onschuldige jven 5 b1 te dwarsboomen en haar leven ur hel te maken en zelfs ge- ;en]<ie zijn afwezigheid was ze nooit E' zonder een krankzinnig-ma- e bewaking. Ze had dit eens ertrouwen aan Herrick verteld hondenzweep onthaald. Zonder iets te eten te hebben gekregen zijn wij naar bed gestuurd en den volgenden ochend om 5 uur begonnen de „oefeningen," mishandelingen waar bij gebalde vuisten en slagen van een leeren zweep werden gebruikt. Gedu rende de rest van den dag moesten wij graafwerk verrichten. Was de kampcommandant een avond uit fui ven geweest, en dat gebeurde een paar keer in de week, dan werden wij bij zijn thuiskomst uit de bedden gejaagd en moesten op ae open luchtplaats (exercitieveld) in ons hemd rondloopen. De oudere ge vangenen, die niet hard genoeg loo- pen konden, zijn met leeren zweepen bewerkt. Van het kantoor van den commandant uit, dat onder ons de gruwelkamer heette, hoorden wij vaak wild geschreeuw, wanneer de commandant zijn gevangenen mis handelde. Telkens zag ik mijn ka meraden bloedend daarvandaan ko men. Velen zijn naar het hospitaal verhuisd. Van Kuhlen zijn wij later naar het kamp van Papenburg dicht bij dè Nederlandsche grens gevoerd. Op onze 35 K.M. langen marsch van het station zijn wij weer met leeren zweepen bewerkt. Ik pro beerde een kameraad te helpen, maar werd zoo afgeranseld, dat ik de eer ste week daarna niet op mijn rug kon liggen. De mishandelingen, waarvan in het bijzonder de joden slachtoffers wa ren, werden voornamelijk door de S.S.-mannen uitgeoefend, het ergst, als zij, wat vaak gebeurde, dronken waren. In den herfst gebeurde het, dat zij hun loon op den dag niet kregen. Dit had spektakelscènes ten gevolge, die open muitèrij naderden. De politie werd geroepen en 300 agenten ontwapenden de 180 S.S.- mannen en voerden hen onder ge leide weg. In het geheel waren er in Papen burg vijf kampen met 5000 gevan genen. Onder de gevangenen in Pa penburg was ook de vroegere pre sident van politie in Altona Egger- stedt. Iederen avond werd hij ge- geeseld. Mijn kameraad heeft hem de broek uitgetrokken en moest de mishandeling gadeslaan. Een eerste poging om Eggerstedt dood te schie ten, mislukte, daar een S.S.-man weigerde, het bevel uit te voeren Toen de commandant het te weten toen deze laatste zich verheugde over het feit, dat zaken Sir Francis voor een paar dagen naar Londen geroe pen hadden. „Het maakt geen verschil," had Carol gezegd. „Alles wat ik doe terwijl hij weg is, wordt hem bij zijn terugkeer overgebracht als ik niet ontzettend voorzichtig ben". Herrick keek haar ontzet aan: „Door wie? Je wilt toch niet zeg gen je kunt toch niet bedoelen, dat de bedienden hem zeggen wat je uitvoert?" riep ze ongeloovig uit. „Neen, niet het binnenhuis-perso neel," antwoordde Carol en ze voeg de er warm bij: „Ze zijn allemaal zoo trouw aan me als 't maar kan, vooral de oude Collins, de butler. Maar ik zal je vertellen wie me bespionneert, dat is Humphreys, de tweede tuinman". „Weet je het zeker?" vroeg Her rick weifelend. Het scheen te af schuwelijk om waar te zijn. Ze ken de den bewusten man van aanzien een kerel met een gemeen ge zicht, dat er niet beter op werd door een scheel oog en een schou der, die hooger was dan de andere. Nu ze er over nadacht vond ze wel, dat hij een eigenaardige, schich tige manier had om altijd in de buurt rond te hangen. Ze herinnerde zich niet, dat ze ooit op Mortlake kwam, is hij woedend geworden en dien zelfden avond is Eggerstedt van achteren neergeschoten, toen hij met twee andere kameraden samen aan een boomstam trokken, die zij Ihadden geveld. De eene van de kameraden heeft een zenuwschok ge kregen van die gebeurtenis. Deze moord is op 14 October begaan en ik kon andere noemen. Bij de groote „Gnaden-Erlass" ben ik met andere samen vrijgelaten. Een plaatsvervanger van Goering hield een rede voor ons omtrent het nieu we grossartige Duitschland, dat op gegroeid was, terwijl wij gevangen hadden gezeten en voor de draaiende filmfotografen werden wij gecom mandeerd, den Hitlergroet te doen, ten teeken, dat wij waren bekeerd! Ik was gelukkig, maar niet rustig, Voordat ik over de grens naar Dene marken was gekomen en weer vrij ademen kon. Indien de Duitschers hier in Noord-Sleeswijk slechts wis ten, hoe goed zij het hebben! De waarheid is, dat er in Duitschland nooit zoo veel nood en zoo veel dwang is geweest als thans. De eeni gen die profiteeren zijn de nazi-partij- genooten wel te verstaan, de oude leden van de beweging. Alles is er op gemunt oud-gedienden par- tijgenooten de beste baantjes te ge ven. Er is nooit zooveel ontevreden heid in de lagere kringen geweest als nu. Er is alleen niemand, die het hardop durft te zeggen. Veder vertelt Thomas Petersen, dat na zijn terugkeer in Aabenraa nazisten hem op instigatie van over de grens hebben bewerkt met lok kende aanbiedingen om hem te be wegen er van af te zien, zijn herinne ringen te laten drukken. Ook heeft «men van dien kant tevergeefs ge tracht uit te visschen, hoe hij over de grens was gekomen. Op Dinsdag van de komende week hervat de Tweede Kamer weer met regelmaat haar zittingen en al les wijst er op, nu het begrootings- werk geheel geëindigd is, dat we een belangwekkende periode ingaan, waarbij niet alleen belangrijke vraag stukken zullen moeten worden opge lost, maar middels interpellaties ook vele maatschappelijke moeilijkheden was gekomen zonder hem hier of daar te zien, hetzij tusschen de hoo rnen wegduikend als. ze de oprijlaan inkwam of schijnbaar bezig met werk in hun buurt, als zij en Carol samen uit gingen. „Weet je het zeker?" herhaalde ze. „Heel zeker. Herinner je je dien eersten dag na je komst op Windy croft? toen Jem en ik Mim kwamen verwelkomen?" Herrick knikte. „Nu, Jem was me komen afhalen en Hum phreys zag ons samen de oprijlaan doorgaan. Hij moet het mijn man verteld hebben, zoodra die thuis kwam en je weet, wat er verder gebeurde. Francis kwam me direct van Windycroft halen. Ik amuseerde me, zie je," legde ze met een (droevig glimlachje uit. „Ik had Humphreys al eens eerder van spionnage ver dacht* maar ik was er tot nu toe niet heelemaal zeker van. Nu ben ik natuurlijk op mijn hoede voor hem en Jem ook," voegde ze er met een uitdagenden glans in haar oogen bij. Herrick aarzelde. Ze voelde ech ter, dat nu hun vriendschap het rechtvaardigde en vroeg zacht: „Houden jij en Jem Beresford van elkaar?" Carol knikte. „Ja," bekende ze. „Je moogt het best weten, je zoudt het als mijn van onzen modernen tijd zullen wor den besproken. O.m. staat voor de a.s. zittingen het ontwerp tot wijzi ging van de Winkelsluitingswet op de agenda en mede de interpellatie- aanvrage van den heer Kupers over de verlaging van de steunnormen in Twente. "De politieke nieuwigheden van onzen tijd brengen ook een zekere beroering soms in het kerkelijke le ven. Zoo heeft de classis van de Ger. Kerk te Leiden zich bezig ge houden met de vraag, hoe de gere formeerde zich te stellen heeft tegen over de N.S.B. De classis kwam tot het inzicht, dat het lidmaatschap der N.S.B. niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van de Ger. Kerk. Een ieder kan het in eigen omgeving vaststellen, hoe in onze dagen zich opmerkelijke politieke be keeringen voltrekken, waarbij eenige opschuiving naar rechts niet kan worden ontkend. Een enkele maal betreffen die bekeeringen ook ver tegenwoordigers in bestuurlijke licha men. In Helmond scheidde zich de zer dagen een socialistisch raadslid af van zijn partij, in welke hij een gebrek aan solidariteit zegt te heb ben bestatigd, gemis aan democrati sche denkwijze en tenslotte ook nog een geest van baantjesjagerij. Hij nam ontslag als raadslid. - De wetenschap heeft uitgemaakt, dat de omstandigheden vrij stren ge winter en droog voorjaar zeer gunstig zijn voor het optreden van brand, wanneer door onvoorzichtig heid het eerste vuur is gelegd. De feiten wijzen mede in dien zin, want talrijke stukken hei en bosch zijn in de Paaschvacantie een prooi der vlammen geworden. Gedurende het jongste week-end echter schijnt de brandbaarheid ook ernstig te zijn overgegaan op gebouwde goederen, want de roode haan heeft duchtig gekraaid. In hoeverre de kunst hier de natuur behulpzaam is ge weest, valt natuurlijk niet uit te ma ken. In een enkel geval kan van dergelijke behulpzaamheid geen spra ke zijn geweest, want het mooie R.K. oude kerkje, meer in het bij zonder de toren er van, te Meerlo bij Venlo, ging Zondag verloren door blikseminslag. In de buurt van Nij megen verbrandden een manden makerij, kapperswinkel en een woon huis, te Oss ging een groote boer- vriendin toch vroeg of laat merken. Maar we weten, dat er nooit iets tusschen ons zal kunnen bestaan, behalve alleen maar dat we van el kaar houden. We hebben er lang en breed over gesproken. We hebben het er zelfs over gehad of Jem op Two Ways Cottage zou blijven wo nen of weggaan hier uit de buurt weg. Maar dat kunnen we niet. We moeten elkaar nu en dan zien als vrienden alleen maar". Ze zweeg even en vroeg toen bruusk: „Vindt je, dat we verkeerd doen?" Herrick antwoordde niet dadelijk. Ze had ineens een visioen van Ca rol als een teer scheepje dat zorge loos werd voortgedreven op een kalm water, terwijl niet ver weg woeste stroomingen hun weg zochten naar een gevaarlijken draaikolk. Toen ze de tragische uitdrukking in de blauwgrijze oogen zag, verdween dat visioen en ze antwoordde impulsief: „Nee, natuurlijk niet. Het eenige verkeerde is, dat je ooit met Sir Francis getrouwd bent. Hoe kwam je er toe,, Carol? Je je kunt toch nooit van hem gehouden hebben?" De andere glimlachte bitter. „Nooit," zei ze. „Ik trouwde hem om zijn geld. Hoewel ik het niet voor me zelf noodig had. Toen mijn vader stierf hij stierf heel plotse ling," ze zweeg even en ging toen derij in vlammen op, terwijl daarbij veel varkens en kippen om het leven kwamen; in Bussen ging ook al een kapperszaak verloren. Vrijdag had een jongen te Baardwijk, onder Waalwijk, behoefte om wat met vuur te spelen. Verwoest werden bij die gelegenheid: 2 fabrieken, 5 woon huizen én 4 schuren; 50 arbeiders werden er werkloos door. Het Nederlandsche voetbal elftal heeft Zondagmiddag een ener veerenden en opwindenden wedstrijd gespeeld tegen het Iersche elftal, hetwelk van een buitengewone klasse is. „We" slaagden er in om met 52 te winnen en daarmee verdere deel name aan de Europeesche voetbal kampioenschappen in Rome te ver zekeren. Het bezoek aan het graf van Koningin Emma. De rouwversiering in de Nieuwe Kerk te Delft is door ruim 50.000 personen bezichtigd. Hierdoor is een bedrag van f 16.500 verkregen, ten behoeve der restauratie. Minister de Wilde naar Zee land. Het bezoek van den minister van Binnenlandsche Zaken aan Zeeland, dat in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder was uit gesteld, zal Donderdag en Vrijdag plaats hebben. Eervol ontslag. Ged. Staten van Zeeland hebben aan dr. J. H. Vemhout, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als voorzitter der Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. Tegen de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Naar de N. R. Crt. n>eldt hebben te Axel ongeveer 1000 gezinshoofden geteekend op het adres tegen de onderhavige waterleidingplannen. Te Terneuzen loopt het aantal handteekeningen tegen de 2000, of ongeveer 80 pCt. haastig voort „aan aan hart verlamming, bezaten we letterlijk niets. En moeder was invalide en vereischte al de zorg en de luxe, die een invalide noodig heeft". Ze zweeg weer, alsof het haar moeite kostte verder te gaan. „En daarom trouwde je dus Sir Francis?" voltooide Herrick den zin. Carol knikte. „Ja, omdat hij beloofde een jaar geld op moeder vast te zullen stellen als ik het deed. En het scheen de eenige uitweg. Mac had een baantje op een kantoor gekregen, maar hij was nooit in die richting opgeleid en verdiende nauwelijks genoeg om zich zelf te bedruipen. Ik had dus geen keus. Francis had me al ver schillende keeren eerder gevraagd, maar ik had natuurlijk altijd ge weigerd. En hij was heel slim," voegde ze er cynisch bij. „Hij vroeg me pas weer twee maanden na va ders dood hjj liet ons die twee maanden eens goed voelen wat ar moede beteekent". Niets kon Sir Francis beter gety peerd hebben, vond Herrick, dan dat duivelsche wachten, als een loe rende spin in zyn web, tot het zien van de ellende van een zieke moe der, lijdende door gebrek aan het noodzakelijkste, de vrouw, die hij begeerde, in zjjn armen dreef. .(Wordt vervolgd}.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1