Breskensche Courant s, 40 25 S- Het bittere erfdeel. ril nu Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. v Algemeen overzicht. ~=ste Jaargangj Zaterdag 31 Maart 1934 Nummer 3921 BONNEMENT: kwartaal I ,25; Jen Breskens 1,40. itadand 6,50 per jaar. \agsblad per kwar- "trf/ 0.65; en builen ffskens f 0,725Bui- land f 3*50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. \RATIS verzekering voor de li nis tegen ongelukkenen Jij II nor de volgende bedragen: gulden bij levens- i s-\ gld bij dood i-j gld bij ver- gld bij ver- lange ongeschikt- /(JIJ door lies van een jij van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I /-v gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger r In verband met het Paaschfeest schijnt a.s. Dinsdagavond geen nmer van ons blad. !n- ^emeexde 3voe^e- O )p Woensdag 4 April 1934, 's nam. uur, worden nieuwe bonbladen voor idvleesch in blik afgegeven. Van de week heeft de zon haar :rste milde lentestralen gegoten en raks zal het Paschen zijn, het feest r Verrijzenis, de triomf van het :n. Eindelijk 1 Paschen valt vroeg jaar, maar altijd komt Paschen in gedachten nog te laat, want het einde van den winter is het gen naar de lente gróót, zoo tos levendig. En zeker thans, nu dood van een geliefde Vorstin t een gerekte periode van rouw gedruktheid had gebracht. 6 tor Met groote oprechtheid heeft het 30 t<p4de™andsche volk getreurd aan de jaar van Koningin Emma en schier tret devotie heeft het haar stoffelijk overschot, al ware het in gedachte lerlevendigd door een welverzorgd odio-verslag naar haar laatste lustplaats geleid. Maar blijde werd laarop ook van de ingetreden ont (panning genoten, het leven her- lam haar rechten. Trouwens, door lat een rijke Oranjezon lieflijke stra- en wjerp over den treffenden rouw ig jtoet, had deze reeds veel van het ig'cgewone somber karakter verloren. De predikant, die het kerkelijk deel der plechtigheid leidde, kon zelfs woorden vinden van vreugde en ju bel, ontleend aan do heerlijke ?aaschgedachte, welke ons zonder 'roefnis stelt tegenover den Dood, mdat we weten, dat deze ons zoo ia brengt aan de overwinning van let Leven. 16,30 16,39' 16,481 FEUILLETON ^>^26 17,23 17,41 18,- 18,20 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT I „U bent erg aan elkaar gehecht, k 't niet?" vroeg Herrick een beetje proevig. Ten slotte is een vrijbuiter, hetzij bij keuze, hetzij gedwongen tti in haar geval was het wél bittere noodzaak geweest buitengesloten van de twee prachtigste dingen in bet leven, de twee eenige dingen die je niet voor geld kunt koopen. liefde vriendschap. Want je bent niet langer vrij, als je een van die beiden weg geschonken hebt. „Ja," antwoordde Kenyon, „ik 9 08 aarzelde even, „ik begrijp zoo- i veel van Carol wat een ander niet -begrijpt. Er bestaat nooit kans, dat 'k haar verkeerd beoordeel. Ik weet 9,13 wat een pracht-mensch ze is". 9,25 „Hij is mijn plechtanker geweest, 9,36 2e hoorde weer Carols woorden, die 'bijna overeen kwamen met die van haar broer en Herrick voelde haar 8,45 De Uitvaart van Koningin Emma heeft overigens een intense belang stelling getrokken. Op den vele kilo meters langen weg hadden zich mas sa's menschen verzameld als de ge schiedenis van ons vaderland nog niet heeft gekend. De brochure, welke de ontslagen VARA-secretaris ter zijner recht vaardiging heeft geschreven, is thans verschenen. Het boekje zal haar weg wel vinden, want de menigte blikt altijd nieuwsgierig, wanneer de on- gewasschen wasch van buren wordt gespreid. We behouden ons een oor deel voor, omdat we nog niet de belichting van de andere zijde ken nen. De heer Zwertbroek acht het ontslag onrechtvaardig gegeven, om dat hij zijn verzoek om van zijn secretaris-functie te worden onthe ven, slechts heeft gedaan na over eenkomst met het bestuur, dat hij tot leider der wetenschappelijke af- deeling van de Vara zou worden benoemd. De Vereenigingsraad heeft dat laatste genegeerd. Hij is ge heel ontslagen en de Vereenigings raad zou hem vooraf niet hebben gehoord. De heer Zwertbroek eischt thans een scheidsgerecht. Hij blijkt verschillende kwesties te hebben ge had met zijn medebestuurders Lebon en De Vries en hij kon zich o.m. niet vereenigen met wat hij noemt de „begeerte" der genoemden om de Vara politiek te laten gelijkschakelen met de nieuwe nationale inzichten. Hij beklaagt zich voorts, dat op zijn rekeningen van auto-kosten aanmer kingen werden gemaakt, terwijl hij slechts f 4500,- salaris genoot en veel onverplicht werk gratis deed, terwijl andere Vara-bestuurders veel hooge- re inkomsten zouden hebben, boven dien door cumulatie hun inkomsten nog kunstmatig verhoogden, een eigen auto door de Vara lieten be talen enz. Een mijnheer Sluyser in het bijzonder zou zich allerlei din gen hebben laten betalen en door Lebon o.m. f 500,- hebben laten uit- keeren voor een feuilleton, dat naar ieders meening geheel ongeschikt was ter plaatsing. Enz. De Vara- leden worden nu opgewekt om den heer Zwertbroek kaartjes te sturen, middels welke hij de instelling van een scheidsgerechtwil afdwingen. Zeker is, dat de Vara bezig is om zichzelf in verschillende opzich ten te herzien. Toen Wakker en belangstelling voor deze beide men schen, die door dien onverklaarba- ren, geheimzinnigen band van twee lingschap verbonden waren, toene men. 'Een zekere schakel van diep, wederkeerig begrijpen bracht hun gedachten met elkaar in contact en eens, vroeger in den middag met de zuster en nu weer met den broer had Herrick gevoeld, dat ze op het punt stond toegelaten te worden in dien binnensten tempel. En opnieuw evenals te voren, kwam een van die kleine, gewone, dagelijksche voor valletjes dat beletten. De deur van de zitkamer werd open geworpen en een van de bedienden kondigde aan: „Sir Francis Mortimer". De uitwerking van deze drie woor den op de kamer vol menschen was al zeer merkwaardig. Het was alsof er plotseling een kille wind over een tuin streek en hem beroofde van zijn zonnige helderheid en geur. On willekeurig keek Herrick naar het gezicht van Eady Mortimer. Alle vroolijkheid en elk spoor van lachen was er uit verdwenen. Het had een weggetrokken uitdrukking als een bloem die door de vorst geleden heeft en die groote angst was weer in haar mooie, blauw-grijze -oogen Lady Bridget was opgestaan en begroette den nieuwen bezoeker met Tropenduit op 16 Maart in de studio waren opgetreden zijn ze op on bloedige wijze onthalsd geworden, zoodat ze geen ergernis meer kunnen geven in de aether. Ze zijn bijgezet geworden in het graf, waar Oome Keesje rust, Teun de Klepperman, de Dorpsbarbier en verwanten. De sociaal-democraten in het al gemeen, passen zich zooveel moge lijk aan de gewijzigde inzichten aan, wat trouwens een verstandige tac tiek moet worden genoemd. De par- tij-praeses deed zelfs openlijk mee aan de rouwbetuigingen, welke ver band hielden met het overlijden van Koningin Emma. Van zijn woning hing de vlag halfstok met den na- tionalen wimpel. In Den Haag hebben van de week besprekingen plaats gevonden tus- schen vertegenwoordigers van de Ne derlandsche en de Engelsche katoen industrie en wel inzake de mogelijk heid om de respectieve regeeringen gemeenschappelijk te adviseeren in zake contingenteeringsbepalingen, ook voor wat de beide Indien be treft. Het schijnt een gemeenschap pelijk front te moeten worden tegen Japan. Voorloopig kon men het nog maar over de principes eens worden. Generaal Tonnet, aan de recht vaardigheid van wiens opsluiting in een gesticht voor geesteszieken werd getwijfeld, is na vier weken vrij gelaten, naar het schijnt met het advies om zich voorloopig wat ge reserveerd te betoonen en zich niet te intensief bezig te houden met de zaak-Boeyink. Hier en daar ne men burgemeesters als zoodanig ont slag. Dat staat in verband met een aanschrijving der regeering, waarin aan burgemeesters boven 65 jaar werd verzocht om hun pensioen aan te vragen. Dezulken trouwens zullen in den vervolge niet meer worden herbenoemd. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. o In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn herbenoemd tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, voorzitter een zekere overdreven jovialiteit het soort van hartelijkheid dat je betoont aan iemand, dien je niet kunt uitstaan, maar dien je om be paalde redenen in zijn humeur wenscht te houden. Een goed hu meur in de letterlijke beteekenis was wel de laatste eigenschap, die je van Sir Mortimer verwachten kon, peins de Herrick toen Lady Bridget hem aan haar voorstelde. Hij was een lange, hoekige man, in de vijftig, die zich bewoog op een eigenaardige sluipende manier, die je een eigen aardig gevoel van afkeer bezorgde, Zelfs zijn handdruk stond haar tegen De huid van zijn hand was glad en zacht als die van een vrouw, maar toen zijn magere, beenige vingers zich om de hare sloten, had ze het gevoel, alsof ze aangevat werd door den klauw van een vogel. Zijn ge laatskleur was loodkleurig met dikke, blauwe wallen onder de koude, scherpe oogen en de groote dun- lippige mond onder den gebogen neus deed haar aan een roof vogel denken. „U heeft een charmante dochter uitgezocht," zei hij zoetsappig, in antwoord op Lady Bridgets verkla ring van den nieuwen aanwinst van haar huisgezin. Hij wierp plotseling een onaangenamen, veelbeteekenen- den blik in Billy's richting. „Ik ver der afdeeling Grootbedrijf, de heer P. A. Neeteson (plaatsverv. C. Wind van Merkesteyn), voorzitter der afd. Kleinbedrijf de heer J. M. Oggel (plaatsverv. A. de Vrieze). Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Een brief van de vereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen" te Axel, wel ke daarin te kennen gaf zich niet te kunnen vereenigen met het stand punt door de Kamer ingenomen met betrekking tot den stoombootdienst Ter NeuzenVlissingen is aangeno men voor kennisgeving. Het Bureau deelde een ep ander mee over het op 2 Februari 1.1. door den minister van waterstaat aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht be zoek, voor het bezichtigen van ha venwerken en wegen en stipte aan, dat dit voor de streek niet zonder gevolg is gebleven, gezien de toe zegging voor de uitvoering van ha venuitbreiding te Ter Neuzen en het maken van inloophavens voor den veerdienst WalsoordenHansweert, waaromtrent van den minister ook nog een schriftelijke toezegging is ingekomen. Aan het Nationaal Luchtvaart fonds zal als blijk van sympathie een bijdrage worden verleend van f 10. Ook werd mededeeling gedaan van de besprekingen die met de betrok ken autoriteiten hebben plaats gehad over de postverzending naar en door Zeeuwsch-Vlaanderen, en waarover onlangs te Ter Neuzen een confe rentie is gehouden. Verwacht wordt dat bij het intreden van den zomer dienst een wijziging zal komen in de bootdiensten over de Schelde en dat daarmede zal gepaard gaan een wij ziging in de postverzending. Ver moedelijk zal er ook een wijziging komen in de verzending per post in lokaal verkeer die eenige verbete ring zal brengen. Mededeelingen werden gedaan van hetgeen is verricht in verband met de actie voor het behoud van steun voor de suikerbietencultuur en -industrie, en van het -daarmede bereikte resul taat. Zoowel door het Bureau als door de Kamer werd hulde gebracht aan het aandeel dat de secretaris persoonlijk in die actie heeft geno men. Mededeeling werd gedaan van een brief van de Organisatie Nederland sche Tentoonstellingstreln, die, naar aanleiding van een met den secreta ris der Kamer gehouden onderhoud bericht zeer sympathiek te staan te genover het denkbeeld om ook Z. Vlaanderen te bezoeken. Zij meenen evenwel niet duidelijk behoeven te maken, dat dit groote financieele offers vraagt omdat zij gebruik moe ten maken van de Belgische spoor wegen om Zeeuwsch-Vlaanderen te bereiken en van stations die buiten hare overeenkomst liggen, om niet te spreken van kosten van tijdver lies en extra-uitgaven van organisa- torischen aard. De organisatie is echter bereid daarover heen te stappen, mits zij daarin wordt tegemoet gekomen door het verleenen eener subsidie en stelt daarvoor een bedrag voor van f 500. Volgens calculatie zal ook dan de tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen een verlies opleveren dat aanzienlijk is, doch de organisatie wil ook gaarne een steentje bijdragen om het saam- hoorigheidsgevoel te versterken en hare sympathie met de landstreek hiermede metterdaad te bewijzen. De „Oranjetrein" zal geheel uit Nederlandsche producten bestaan terwijl de organisatie en exploitatie ook voor 100 pCt. in Nederlandsche handen is. De vraag is hier dus te beantwoor den of het bezoek van de tentoonstel ling aan Zeeuwsch-Vlaanderen is te beschouwen als een algemeen han delsbelang dat een financieel offer van wege de Kamer waard is. Indien men het ook van belang acht deze uitsluitend Nederlandsche tentoon stelling onder de oogen der Zeeuwsch- Vlaamsche bevolking te brengen en dat het een gevoel van bevrediging zal verwekken dat men ook hier te zien krijgt hetgeen anders alleen in overig Nederland komt, zal dat antwoord bevestigend kunnen luiden. Het bureau meent de vraag be vestigend te moeten beantwoorden, ook uit epn oogpunt van nationaal saamhoorigheidsgevoel. Van veel dat in andere deelen van ons land te genieten valt moet Zeeuwsch-Vlaan deren door zijn ligging verstoken blijven. Hier bestaat nu althans de technische gelegenheid om een na tionale onderneming ook. in deze streek te brengen en het acht dit een financieel offer waard. In verband met de beperkte mid delen der Kamer meent het bureau onderstel, dat uw zoon en erfge naam," met een lichten nadruk op het laatste woord, die onmogelijk mis te verstaan was „even ver rukt is als uzelf". Billy werd vuurrood een on handige, jongensachtige, woedende blos en zijn moeder kneep hem in den arm om het booze antwoord, dat ze zag, dat hem op de lippen kwam, tegen te houden. Ze ant woordde kalm: „U heeft volkomen gelijk, Sir Francis, ik weet niet, wie van ons beiden het prettiger vindt". „Wat aardig," antwoordde hij, Billy's onwillige hand schuddend. „Alleraardigst. Ik feliciteer u beiden. Hoe gaat het Kenyon?" ging hij voort, zich tot Mac wendend. „Ik wist niet, dat je al thuis werd ver wacht. Zeker gekomen om me te helpen op je zuster te passen, hè?" Hij lachte een droog, krakerig lach je. Toen, zijn oogen op Jem vesti gend, ging hij op schijnbaar verbaas den toon, waarin toch iets anders iets hoonends en triomfantelijks lag, voort: „Wel, wel, Mr. Beres- ford en mijn vrouw, allebei hier. Een heele verzameling van nieuwe vrienden om u te verwelkomen, miss Waylen". „Om Lady Bridget te verwelko men, bedoelt U," verbeterde Herrick kortaf. Ze had terstond een heftige antipathie tegen den man gekregen en alsof hij dat voelde, evenals de koele, jonge uitdaging die achter haar korte opmerking lag, wierp hij haar van onder zijn gerimpelde oog leden een nieuwsgierigen, onderzoe kenden blik toe. Voor hij echter iets kon antwoorden, flapte Carol, die nerveus was geworden door zijn plotseling verschijnen er onhandig uit: „Ik verwachtte je niet zoo gauw van Tanborough terug, Francis'/. Hij draaide zich zoo vlug naar haar om, dat het leek op den mee- doogenloozen sprong van een loeren de kat. „Nee, lieve, dat geloof ik graag," antwoordde hij zoetsappig. „Maar daar ik vroeger aankwam dan ik gehoopt had, ben ik als een trouw echtgenoot gekomen om je te halen. De auto wacht". De laatste drie woorden kwamen er als een bevel uit. „O, maar jullie blijven toch ze ker thee drinken nu jullie eenmaal hier zijn," drong Lady Bridget aan. „Dank u, ik kan mezelf dat ge noegen niet permitteeren, ik heb een belangrijke afspraak met mijn op zichter". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1