Breskensche Courant 200 25 Overlijden Hl de Koningin-Moeder De dood vao Koningin Emma, Het hittere eifdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. IN MEMORIAM. FEUILLETON Algemeen overzicht. 43ste Jaargang Zaterdag 24 Maart 1934 Nummer 3919 ABONNEMENT: pe, kwartaal 1,25; tuiten Breskens t ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65: en huilen Breskens 0,725Bui- Imland f3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tol uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertcntiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de lbonn£s legen ongelukken, en pd voor de volgende bedragen: gulden bij levens- g s-gld bij dood gld bij ver- x-\ gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- JI II I door lies van een j(I 'ies van een jLf I lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies III van eiken anderen vinger De Burgemeester van Breskens brengc ter kennis van de ingezetenen: dat een buftengewone Staatscourant van Dinsdag 20 Maaft 1934 de hieronder volgende fe mededeelingen be^at: „Het heeft God behaagd mijn beminde Moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. Zij is| hedenmorgen zacht ingeslapen. Het is met diepe droefheid fiat Ik daarvan kennis geef. Ik ben overtuigd van aller deelen in Mi|n smart en die van de Mijnen en in het verlies dat (daar overlijden voor het gansche Volk. zoo hier als overzee beteekent" 's- Gravenhage, den 20 Maart 1^34. w.g. WILHELMINA. Breskens, den 21 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, D. H. VAN ZUIJEN. ONZE KONINGIN. ONZE KONINGIN-REGENTES. ONZE KONINGIN-MOEDER. DE MOEDER DES VADERLANDS. Dajar staat een volk aan het sterfbed van haar vroe gere Koningin, van de latere Regentes, van de Koningin- Moeder, aan het sterfbed van een lieve Vrouwe, en slechts komt ons een traan in de oogen, maar we kla gen niet. We weten, dat Haar einde gezegend was, gelijk Haar leven gezegend is geweest. Haar einde was de zachte zucht, waarmee een koestering van liefde wordt, besloten. Waarom zouden we klagen? Dit leven is er een van volheid geweest en het verscheiden is als een loon. Toen Haar ziel overging, moeten de engelen in den hemel zich hebben geschaard om Haar te laten opgaan tot den eeuwigen Vader, Die de Koning der Koningen is, Wiens heerlijkheid te luisterrijkerzal stralen, naarmate Hij zich omringt met Koninginnen' van liefde en deugd. Want dat was Zij: een Koningin van liefde en deugd 1 De liefde heeft haar omstraald, toen Zij als jonge vorstin uit den vreemde tot ons kwam om zich gansche- lijk te wijden aan de belangen van ons Vorstenhuis en middels hetzelve aan het heil van ons volk. Ze is er slechts op bedacht geweest om zich te geven. Als Ko ningin om het zorgelijke leven te verzachten en ten goede te beïnvloeden, van een ouderen koning en ge maal. Als Koningin-Regentes om ons volk te besturen en uit wisselvallige avonturen te houden in de jaren, dat ons land zonder feitelijke koninklijke leiding was. Als Koningin-Moeder om door haar liefde en deugd het be stuur te omglanzen van Haar Kind, de erfelijke troon opvolgster, welke het volk aan Haar dankt. Ons volk staat niet wanhopig aan Haar sterfbed, want onze naaste bestuurlijke toekomst ligt, naar menschelijke berekening, verankerd. We weten, dat we er Haar erkentelijk voor moeten zijn. We vinden geen tranen, want we zijn er van overtuigd, dat dit leven gezegend is geweest en het einde zacht was, als de bekroning van iets goeds. Als we zouden moeten klagen, dan zouden we het moeten doen om ons zelve, om hetgeen we verloren. Haar leidende macht behoeven we weliswaar niet meer, maar wel zullen we missen Haar stichtend voor beeld. Voorbeeld van opofferingszin, voorbeeld van het stille en blije geluk, te verkrijgen door gegeven liefde en warme genegenheid. Oln; Haar gebrachte offers, om Haar innige liefde, om de koestering, welke van Haar persoonlijkheid uitging, was ze de Moeder des Vaderlands. Wanneer een goede Moeder sterft, beklaagt men zich niet om harentwille maar omwille van zich zelf. Toen Willem de Zwijger door moordenaarshand viel, heeft ook hij niet zich zelf beklaagd, hij die de Vader des Vaderlands werd geheeten. Hij wist, dat een volk achterbleef, hetwelk ter beschikking van haar lot zoo zeer eenheid en leiding behoefde. En daarom was Zijn laatste zucht: Arm volk! En: Heer, erbarm U er over! Gelijk Willem de Zwijger de Vader des Vaderlands was, omdat hij het volk tot de haar bestemde zelfstan digheid moest leiden en heeft geleid, zoo mag Koningin Emma de Moeder des Vaderlands worden geheeten, om dat Ze door Haar opofferende liefde de eenheid in het volk heeft bewaard en door Haar stichtend voorbeeld dat volk op goede baan behouden heeft geleid. 0 Adressen van rouwbeklag van de Eerste en Tweede Kamer. De Eerste Kamer heeft het vol gende adres van rouwbeklag aan de Koningin gezonden: Mevrouw, De Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal heeft met diepe ontroering kennis genomen van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en Haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze beproeving Godes heiligen bijstand toe. De Tweede Kamer zond het vol gende adres Majesteit, Met ontroering heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal de mede- deeling ontvangen van het overlijden van uwe beminde Moeder. Diep be wogen deelt zij in de droefheid van het Koninklijk gezin. Bij de groote beproeving herdenkt de natie vol er kentelijkheid al wat de overledene gedurende meer dan een halve eeuw voor haar is geweest in de liefde rijke zorgen, waarmede Zij als echt- genoote, moeder en grootmoeder het vorstenhuis heeft omringd in haar verheven leiding, van den Staat, in haar medeleven met de nooden van het volk. In zijn dankbaarheid en in zijn rouw is het Nederlandsche volk zich meer dan ooit van zijn ver bondenheid met uw Huis bewust. Aan den troost dien uwe Majesteit vindt in de aanvaarding van Gods alwijs bestel, pare zich die der ze kerheid, dat Uw volk met U treurt. De Hofrouw. Bepaald is, dat met ingang van Donderdag 22 Maart, wegens het overlijden van de Koningin-Moeder de hofrouw voor een tijd van tien weken zal ingaan, waarvan de eerste vijf weken zware rouw, daarna drie weken middelbare rouw en twee we ken lichte rouw. De bijzetting. De bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder 24. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 ,,Te gauw?" herhaalde Lady Brid get. „Natuurlijk niet. Jij en Jem we ten wel beter. Bovendien heb ik een verrassing voor jullie". Ze wendde zich tot Herrick, die, zich een beetje verlegen op den .achtergrond had teruggetrokken terwijl de eerste be groetingen gewisseld werden, en haar arm hartelijk door den haren ste kend trok ze haar mee. „Ik heb een dochter uit Parijs meegebracht," zei ze triomfantelijk. „Dat klinkt verschrikkelijk on- netjes, mim," riep Billy. „Leg de zaak maar gauw uit, anders zullen Jem en Carol nog denken, dat het een kwestie van laat berouw is". „Wees geen idioot, Billy," zei zijn moeder onverstoorbaar. „Herrick is de dochter van een heel oud vriend van me," ging ze tot Lady Morti mer voort, „en is me in zijn laatsten brief vermaakt, maar ik heb haar is vastgesteld op Dinsdag 27 Maart. Des morgens 11 uur zal de stoet uit Den Haag vertrekken en ver wacht wordt, dat deze tusschen 2 en 3 uur te Delft zal arriveeren. De stoet zal vanaf de Hoornbrug te Rijswijk den nieuwen verkeersweg volgen naar Delft en hier den „Ko ninklijken weg," n.l. het Noordeinde, Oude Delft, Nieuwstraat en zoo de Markt bereiken. De spoorwegen zul len extra-treinen inleggen, in ver band waarmede ook aan het station te Delft uitgebreide maatregelen door de politie zullen worden ge troffen. De kist, waarin het stoffelijk over schot van de Koningin-Moeder zal worden bijgezet, is een eenvoudige kist van blank eikenhout in de was, naar z.g. Engelsch model, d.w.z. met een gebroken lijn en ter hoogte van de schouders het breedst. In deze kist wordt een looden, met wit sa tijn bekleede en gecapitonneerde kist geplaatst. De staatsiekist heeft verzilverd be slag en schroeven in den vorm van kronen. Het geheel is vervaardigd in de fabriek van de firma Innemée en Zonen. Bij de bijzetting van het stoffe lijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder zal mr. van Schaik, de mi nister van justitie, eigenhandig de kist, nadat deze in den grafkelder zal zijn geplaatst, verzegelen. Rouw op Huize Doorn. Reeds Dinsdagmorgen vroeg woeien de vlaggen op Huize Doorn, in ver band met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, halfstok. De vleugel-adjudant van den ex-keizer, majoor Von Ilsemann, is in den loop van den dag naar Den Haag gegaan, om namens den ex-keizer in 't paleis een krans te leggen en tevens de hartelijke deelneming te betuigen van den ex-keizerlijke fa milie met het zware verlies, dat het Koninklijk huis en het Nederland sche volk getroffen heeft. De radio-uitzending van de uitvaartplechtigheden. De regeering heeft de vier groo te omroeporganisaties (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A,) be reid gevonden, de radio-uitzending van de uitvaartplechtigheden van de nu pas ontdekt. En nu is ze mee gekomen op proef en als ze ons aardig vindt zal ze voor goed blij ven". „Dan weet ik zeker, dat het voor goed zal zijn," zei Lady Mortimer haar met zooveel oprechte hartelijk heid de hand schuddend, dat Her- ricks hart opeens veroverd werd. „De eerste mensch moet nog ont dekt worden, die niet van Mim houdt en Billy op den koop toeneemt," eindigde ze plagend. Het was merkwaardig, zooals haar gezicht veranderde als ze praatte. De droefheid werd verdreven en ging plotseling over in borrelende humor en opgewektheid, zoodat je een oogenblik dien stillen angst, die uit haar oogen sprak, vergat. Later nam Lady Bridget Jem Be- resford mee om zijn raad te vragen over haar kippen. „Ik vermoed, dat mijn .knecht er niet zoo goed voor gezorgd heeft terwijl ik weg was," zei ze. „In ieder geval schijnen sommige van de kuikens een soort nieuwe ziekte te hebben. Ga even mee en vertel me wat ze mankeeren. Mr. Beresford is onze groote autoriteit op het ge bied van kippen voor den heelen streek," voegde ze er verklarend tot Herrick bij. „Wat hij niet over het onderwerp weet, is de moeite niet waard". Koningin-Moeder als volgt te doen plaats vinden: De uitzending wordt door den Ne- derlandschen Omroep gezamenlijk verzorgd, die zich daartoe op ver zoek van de regeering onder leiding van den voorzitter van den Radio- raad hebben gesteld. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier posten worden ingericht, van waaruit het oog getuigenverslag bij opvolging wordt gegeven. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toepasselijke toespraak worden geopend en beëindigd. Voor aanvulling van dit verslag zal desnoodig op passende wijze wor den zorg gedragen. De uitzending zal op gelijke wijze plaats vinden over de beide Neder landsche zenders alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, opdat ook de luisteraars in Oost- en West- Indië in de gelegenheid zijn, de droeve plechtigheid te volgen. De deelneming van den Paus. Door den Paus is het volgend telegram aan H.M. de Koningin ge zonden: Het is van ganscher harte dat Wij deelen in den rouw die de Koninklij- lijke Familie zoo zwaar heeft getrof fen en Wij vragen van God den rijkdom Zijner vertroosting voor het bedroefde hart van Uwe Majesteit. Het stoffelijk overschot niet gebalsemd. Naar het Haagsche Correspon- dentiebureau verneemt, in tegen spraak met de vele berichten, wordt het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder niet gebalsemd. O Elders in dit nummer van ons blad vindt de lezer verschillende be richten, welke verband houden met het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. We kunnen ter dezer plaat se kort zijn derhalve. Het nog zoo onverwacht gekomen afsterven van Hare Majesteit heeft in binnen- en buitenland deernis gewekt. De al gemeenheid der waardeering zegt ons, hoe lief de overledene de sa menleving wel was. Door rouwzitdn- Herrick, die vroolijk met den groo- ten, vriendelijken man had zitten praten en lachen, keek hem guitig ontsteld aan. „O, help!" riep ze. „Ik had geen idee dat u een autoriteit op een of ander gebied was, anders zou ik veel eerbiediger zijn geweest". „Dat ben ik ook niet," antwoord de hij glimlachend. „Maar daar kip penfokkerij en violen kweeken toe vallig een groot deel van mijn dage- lijksch brood vertegenwoordigen, moest ik er wel een en ander van leeren". Zoodra hij en Lady Bridget de kamer verlaten hadden en Herrick en Carol alleen waren gebleven, voegde de laatste er nog enkele op helderingen aan toe. „Jent is in werkelijkheid niet af hankelijk van zijn kippenfokkerij," zei ze. H ij is er alleen mee be gonnen, omdat de dokters hem voor schreven dat hij buiten moest gaan wonen. Hij is in den oorlog gegast en de stadslucht bekomt hem niet goed. Daarom begon hij met de kippen en de violen gekke com binatie hè? meer als een lief hebberij. Maar Jem kan niets half doen, hij moet alles wat hij begint met hart en ziel aanpakken," ein digde ze glimlachend. En Herrick voegde er in gedachten bij: „Zelfs liefhebben".

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1