Binnenland De Gebroeders Knoopensohaar Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Ad i Sport. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 24 en 25 Maart a.s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 25 Maart 2.30: De Bedelstudent, operette in 3 bedrijven. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 25 Maart 2,30 uur: Paillasse, drama van Leon Cavallo steun, crisistoelage, bijslag of hoe dit alles heeten mag, zooveel te trek ken, als maar mogelijk is, uitge vonden trucs worden als vanzelfspre kende honorabele dingen verteld, in den familiekring, in vol gezelschap, en men ontmoet geen verzet. Steeds scherj>er moet de regeering toezien. Steeds nieuwe controlemaatregelen worden genomen en bepalingen ont worpen, om een lek te stoppen. Het erge is, dat bij die ontduikingen de overtreders niet staan tusschen brood en geweten. Het eerste heb ben ze, door deel te hebben aan eenigen steun, althans in zekere ma te, maar tusschen beter, ruimer brood en geweten. 0 Hoe gunstig steken bij dezulken die ambtenaren af, die geplaatst voor de vraag te kiezen tusschen brood en geweten, de stem van het laatste hebben gevolgd. Onze regeering heeft en naar ik meen volkomen terecht en door den tijd gedwongen, besloten, dat ambtenaren van be paalde vereenigingen geen lid mogen zijn. Het gevolg is, dat vele ambte naren en beambten hunne vereeni- ging al verlaten; naar mij werd me degedeeld soms al, om maar niet het eerst voor wachtgeld in aanmerking te komen. Of werkelijk de regeering ten volle kan steunen op sommige dergenen, die aldus in korten tijd niet door beter inzicht, van meening verande ren, of dezen niet, in dreigend ge vaar, andermaal zouden veranderen, als zij zagen, dat er een koersver andering op til is, is een vraag die men, gezien zekere veranderingen bij onze oostelijke buren, minstens mag stellen. Maar niemand oordeelt. Er zullen immers velen zijn, die door innerlijke ontwikkeling, die gestuwd werd door den drang der tijden, een vereeniging, een partij hebben verlaten, die hun dierbaar was, maar wier houding of optreden zij in de zen tijd niet goedkeurden. Het be danken van burgemeester Jansonius van Leeuwarderadeel, een der oudste leden der S.D.A.P. in ons land, voor het lidmaatschap dier vereeniging, is een voorbeeld van zulk een inner lijk, eindelijk naar buiten komend groeiproces. Er zijn er, die voor alles goed landsdienaar, en dus regeeringsge- trouw willen zijn. En degenen bij wie noch groeiproces, noch inner lijke eensgezindheid met de regee ring, maar slechts angst aanwezig was, wie zal ze oordeelen? Wat zou den wij, geplaatst tusschen de vraag: uw brood of uw overtuiging, doen? Vooral als daarmee ook gemoeid is het leven der onzen: vrouw en kinderen. Niemand mag oordeelen: wij we ten niet. Ct- Maar dan past het in dezen tijd een woord van achting te spreken voor den moed dergenen, die, ge trouw aan hun vaandel, gingen. Die een werk achterlieten, dat zij lief hadden, en dat zij goed deden. Niet hun slechte plichtsvervulling stuur de hen de laan uit. Hun staatkun dige gezindheid was oorzaak. Het is waar: de ambtenaar behoort meer dan een gewoon burger, zich in het openbaar in acht te nemen. Zoowel in zijn leven als in zijn optreden te genover den staat. Deze moet steeds op haar dienaren kunnen rekenen. Zoo kan het is logisch ver boden worden, om lid te zijn eener partij, wier lidmaatschap zelf toch geen misdaad is tegen het gemeene recht. En de overheid moet ontslaan wie dat lidmaatschap niet wil neer leggen. Maar als iemand in dat lidmaat schap roeping ziet, in het neerleg gen een gewetenskwestie, dan is het voor hem een keus tusschen brood en geweten. En dan kan men van oordeel zijn dat de volhouder dwaalt en zich inzet voor een geheel ver keerde zaak; men mag hem echter niet de eer onthouden, dat hij zede lijken moed toont en daarvoor onze achting verdient. Nederland, het land der vrijheid, heeft altijd eiken marte laar geëerd, die voor zijn beginsel wou lijden. Fruin heeft hier meer malen op gewezen, tegenover de dogmatische opvatting, dat alleen hij zedelijk waardeerbaar is, die marte laar is voor de zaak, die ons goed dunkt. En daarom zou men graag de bepaling der regeering, die de orde handhaaft en het gezag schraagt, willen aangevuld zien met een die der Nederlandsche humaniteit en verdraagzaamheid recht doet. Deze: dat de overheid zich het recht voorbehoudt om in bepaalde gevallen dengenen, die bij gebleken plichtsbetrachting en bekwaamheid, bij gehoorzaamheid aan hun meer deren uitsluitend uit hun ambt wor den gezet, wegens het lidmaatschap eener verboden vereeniging, een ze keren tijd een wachtgeld toe te ken nen. Toen deze ontslagenen de amb telijke carrière kozen, was de toe stand anders. Vorige overheidsper sonen hebben hen benoemd, de te genwoordige aanvankelijk geduld. Dwalenden zijn het geen misdadi gers, want de strafwet bereikt hen niet. Tusschen brood en geweten ge steld, kozen zij te handelen naar de inspraak van het laatste. Zou de regeering zich en onzen volksaard niet eeren, indien zij althans haar noodige strengheid deed vergezeld gaan van die humaniteit, die een eere zou zijn voor trouw en gewe- tensmoed der ontslagenen. Zij schep- pe géén recht ('t kon tot grove mis bruiken leiden) maar zij behoude zich 't recht voor, telkens te hande len naar eigen inzicht. H.M.de Koningin-Moeder overleden. o— Het Nederlandsche volk voelde zich waarlijk geslagen door de on verwachte berichten omtrent den ge zondheidstoestand van H.M. de Ko ningin-Moeder, welke Zaterdag eerst serieus opklonken en Zondag al een alarm eerend karakter droegen. Ge let op den ernst van de ziekte en op den hoogen ouderdom van H.M., kan het ergste worden verwacht. Zóó critiek is de situatie, dat we het zelfs niet onmogelijk mogen achten, dat een droef einde deze regelen zal achterhalen, vóór ze onzen lezers onder de oogen komen. We spraken hierboven van ,,een volk aan een ziekbed". Zóó is het inderdaad. We naderen allen de kranke vorstinne zoo dicht mogelijk. In Den Haag schaart een menigte zich stil rond haar paleis, de ove rigen in den lande zijn voortdurend in gedachten bij de koninklijke pa tiënte. Geen vorstinne is misschien ooit zóó innig, zoo geméénd, zoo stil en devoot vereerd geworden door een volk, als het deel was van Ko ningin Emma. Van Haar hield nu letterlijk een ieder, ongeacht poli tieke inzichten. VVjie politiek verre van Haar stonden, noemden haar eerlijk een lieve verschijning, e.en goede vrouw, een echte moeder, een ménsch, groot in eenvoud en offer vaardigheid. Een schat, uit den vreemde ons toegevallen, zich in haar volle jonkheid werpende op het of feraltaar, ten bate van een dynastie, tot heil van een volk Wat wij verwacht hebben is he- Jaas bewaarheid geworden. Hedenmorgen kwart voor acht is H.M. Koningin-Moeder EmmaAdel- heid Elisabeth Wilhelmina Theresia Van Waldeck Pyrmont, ten Paleize aan het Lange Voorhout te 's-Gra- venhage op 75-jarigen leeftijd over leden. Aan het sterfbed waren aanwezig H.M. de Koningin, H.K. Hoogheid Prinses Juliana en de Broeder van de Koningin-Moeder, Vorst Van Waldeck Pyrmont. Z.K.H. de Prins had even van te voren afscheid ge nomen. Diepe verslagenheid heerschte on der het voor het paleis wachtende publiek bij het vernemen van het verscheiden. Koningin Emma was de Dochter van George Van Waldeck Pyrmont en Helena van Nassau en huwde in 1879 met Koning Willem III, terwijl zij na diens overlijden van 1890 tot 1898 Koningin-Regentes was. Alle vermakelijkheden en uitvoe ringen zijn hedenavond verboden. Al le bioscopen in Nederland zullen drie dagen gesloten zijn, alsmede op den dag der begrafenis. De Radio uitzendingen zijn tot Woensdagmor gen 8 uur stopgezet, alleen enkele mededeelingen zullen worden door gegeven. Ook aan de Radio-Centra les is verzocht gedurende dien tijd de uitvoeringen stop te zetten. De Commissaris der Koningin viert zijn zilveren bruiloft. Op 3 April hopen de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland en Mevrouw Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule hun 25-jarig huwelijk te herdenken. De Zeeuwsche burgemeesters en ook andere ambtelijke kringen, zijn voornemens, naar het „Dagbl. van N.-Brabant'' verneemt, temeer waar de datum van de 121/2-jarige ambts vervulling van den Commissaris in het vorige najaar zonder eenig hul debetoon voorbijging, aan hun ge voelens van waardeering jegens den heer en mevrouw Quarles van Uf ford uiting te geven door de aan bieding van een huldeblijk. Tarwe-richtprijs f 11 voor oogst 1934. Naar gemeld wordt heeft de Mi nister van Economische Zaken aan de centrale landbouworganisaties be richt, dat hij den richtprijs voor tar we van den oogst 1934 heeft vast gesteld op f 11 per 100 K.G. Voor den jongsten oogst bedroeg deze (gemiddelde) richtprijs f 12. Onjuiste geruchten over de Prinses. Volgens een te Londen ontvan gen Reuter-telegram zou Prinses Ju liana zich binnenkort verloven met 'den 32-jarigen baron Van Harden- broek, den zoon van den hofmaar schalk. In hofkringen kwalificeert men dit bericht als volkomen uit de lucht gegrepen. Het gerucht vindt ver moedelijk zijn oorsprong in het feit, dat de familie Van Hardenbroek kort geleden de vacantiereis van de Koninklijke familie naar Zwitserland meemaakte. Wij signaleeren het uitsluitend, zegt ,,de Tel," omdat het in alle Londensche ochtendbladen is weer gegeven. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Februari werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 20,149,42 Terugbetaald f 16,248,13 Meer ingelegd dan terugbet. f 3,901,29 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 5. BRESKENS. Ingelegd f 18,398,04 Terugbetaald f 14,470,25 Meer ingelegd dan terugbet. f 3,927,79 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 6. OOSTBURG. Ingelegd f 19,189,84 Terugbetaald f 13,391,32 Meer ingelegd dan terugbet. f 5,798,32 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 9. Op Staatsschuldboekjes afgeschreven f 400.- SLUIS. Ingelegd f 13,046,80 Terugbetaald f 2,006,91 Meer ingelegd dan terugbet. f 11,039,89 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 4. IJZEND1JKE. Ingelegd f 21,762,50 Terugbetaald f 9.574.73 Meer ingelegd dan terugbet f 12,187,87 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 15. door G. Th. Rotman Hooger beroep. Door J. M. F., 51 j., slager te Sou burg, (thans wonende te Breskens) is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 29 Januari jl. waarbij hij wegens het slachten van een stuk vee, waarvoor de accijns nog niet was betaald is veroordeeld tot f 75 of 25 dagen hecht en f 25 of 5 dagen hechtenis. 45. Jodocus kwam met een sier lijken boog midden in de sloot te recht, die rechts van den weg lag. Alleen zijn hoofd stak nog boven water uit. Pieter daarentegen dob berde met het zijspannetje in de sloot links van den weg rond. Hij was dus beter af, maar wou er toch ook graag uit. Hij had immers geen riemen en kon dus niet bij den kant komen. BRESKENS. Overgeplaatst. Verplaatst naar Aardenburg de wachtmeester K. van den Heuvel alhier. Uitvoering. Vrijdag 16 dezer gaf de Zang ver eeniging „Breskens", onder leiding van haar Directeur, den Heer Edw. Batten, in het gebouw „Sumajo" een uitvoering, met medewerk ng van de pianiste Me). S. v. d. Eijk uit Vlissln- gen, en van een orkest. Het programma kondigde een groote verscheidenheid aan: a capella, koor met solo en piano, vioolsolo's, trom pet-solo's, koor met orkest, kwartet en kinderkoor. Zooals de voorzitter in zijn openings woord zeide, kon men door deze ver- scheldenheid spreken van een muzikale hors d'oeuvre. Nu, het bleek, dat alle deelen van deze hors d'oeuvre uitstekend waren; het in groote getale aanwezige publiek, dat de zaal van „Sumajo" geheel vulde, luisterde ge spannen naar elk deel van het pro gramma en gaf telkens door luid ap plaus zijn groote ingenomenheid met het gebodene te kennen. Het was een mooie avond, waarop zoowel directeur als veieeniging met trots kunnen terugzien. Moge Breskens nog vele van deze avonden te genieten krijgen 1 Collectieve regeling? Men schrijft ons, dat de samen werkende Landarbeidersbonden de Besturen van de Kring Z.-Vlaande- ren West, van de Zeeuwsche Landb. Mij. en van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, alsmede van de R.K. Boe renbond, tot een bespreking hebben uitgenoodigd, om de mogelijkheid te bespreken van de collectieve rege ling van loonen en arbeidsvoorwaar den in het Landbouwbedrijf in Z.— Vlaanderen. Zij hopen deze bespreking te kun nen houden a.s. Maandag te Oost burg. Benoeming. De heer P. Wisse, vroeger al hier, is benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te Leiden. WATERLANDKERKJE. Een ongeval. Door het breken van de stuur stang reed Maandag de heer de Z. uit Zuidzande nabij de kom dezer gemeente van den dijk af. De wa gen kwam geheel omgekeerd in de sloot te liggen. De bestuurder met een passagier kwamen gelukkig met den schrik vrij. De wagen was erg beschadigd en is naar een reparatie inrichting gesleept. Groene Kruis. Maandag hield de afdeeling Groe ne Kruis haar slecht bezochte jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de wijkzuster 601 bezoe ken had afgelegd, terwijl 10 stuks artikelen uit het magazijn waren af gegeven. De aftredende bestuursleden Iz. v. d. Berge en J. D. Bareman wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd in 1934 een verlo ting te houden. SCHOONDIJKE. Kerk en Vrede. Vrijdagavond hield de afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van Kerk en Vrede in de Ned. Herv. Kerk een getuigenisavond, waarin als spre kers optradends. Visser van. Cad- zand, ds. Snijdelaar alhier en ds. 46. Wacht, daar kwam juist boer voorbij. ,,Och, toe, baas, hel me er even uit!" smeekte Pietei J Maar de boer begon smakelijk t c. e lachen. „Als je zoo brutaal benl 11 om zonder permissie in mijn slo<F te varen, zie dan ook maar zeil idat je er uit komt!" Pietf woedend. „Wacht maarl" riep hi „ik heb een gróóte revolver in m't zak en als ik er uit komt, zal ik je!" B 'e Faber van Oostburg. De opkomst was bevredigend maar had toch grooter kunnen zij] gegeven de belangrijkheid yan hek, onderwerp. Het was toch wel eeij, mooie avond. ipe c ;de 2 wd-fc den SLUIS. Benoeming. De lieer M. J. Visser alhier ïsï benoemd tot rijksklerk ten kantonf' van de inspectie der directe belas' tingen te Terneuzen. GROEDE. Gepromoveerd. De heer H. A. Cijsouw alhier-— promoveerde Maandag aan de Rijks-! Universiteit te Utrecht tot dociornn r in de wis- en natuurkunde, op eer: vJ tl L proefschrift getiteld: „Peptisatie ent Isomorfie". «fa OOSTBURG. !'e? Filmavond B. V. Dinsdag 13 Maart hield de afdeeling Oostburg van den B. V. L. een ver- gadering met leden en belangstellenden.vr De secretaris van het Landstorm-£ gÉ verband Zeeland, de heer LaernoeS;# wees in zijn propagandarede op d(*£l belangrijke gebeurtenissen in het jaaf*^ 1933. Geheel Nederland werd op-, geschrikt door de gebeurtenissen met' de „Zeven Provinciën". Ons land zag, dat het mis zou gaan, indien de ont-/RA bindende machten in ons volk, noj verder zouden gaan met hun vernie tigende propaganda uit te strooien. De oproep tot samenwerking, uit gaande van H. M. de Koningin vonijacj weerklank in de harten van alle Neder-, landers, 'n Nationaal reveil. De heer Laernoes wees verder oplH de noodzakelijkheid van zuivering ook, Lj helaas, in de gelederen der B. V. L„pv0 opdat het instituut blijve: een steun£en( voor 't Wettelijk Gezag, maar nie£)ej verworde tot 'n machtsapperaat van,e één persoon, die langs onwettige wel: zou trachten dit Wettig Gezag op zij^ y te zetten. 'jnf Na deze rede werden twee coupletten.^ van het Wilhelmus gezongen. y Overste Bierman wees op de ver-J schillen, die bestaan tusschen B. V.L' en Burgerwacht. Hij zette nog e^K'ebri duidelijk uiteen, wat 't doel van schietoefei ingen is. De behaalde bre vetten werden uitgereikt. or9 Pastoor Lievegoed sprak een woordek2r van hulde voor het instituut der3^( B. V L. en riep op tot trouw aan'ï^ Koningin en Vaderland. 1 De Film van het huldigingsdéfilé in:r 0 het Stadion te Amsterdam bij het35-pei jarig regeerings-jubileum van H. M.fj^r fi de Koningin gaf een goede indruk van de stemming, die op dien dag in ons volk heeft geheerscht. rj De Film over den landdag te Hulst gaf menig vroolijk oogenblik. De vice-voorzitter van de Plaatse- lijke Landstorm-commissie opende en sloot op de gebruikelijke wijze. Als 't moet npc TH De Zesdaagsche te Parijs. fD Het eindklassement van de Pajl rijsche Zesdaagsche luidt als volgtif 1. PijnenburgWals met 1208pun-l ten; 2. Charlier—Aerts met 704 pun-| r ten; 3. BuysseDeneef met 688,(t punten; 4. Ignace—Magne met 504 punten; op een ronde: 5. Lemoine—1[ i Dayen met 220 punten; Chourry-jj

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2