Breskensche Courant 200 25 Het bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Een éénig goede hulp 43ste Jaargang Zaterdag 17 Maart 1934 Nummer 3917 abonnement: pex kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. QaiUnland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Bresken3 0,725. Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentlën worden aangenomen tot (illarlljk I uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadücrtentièn bij regelabonnemcnt groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. gratis verzekering voor de abonnës tegen ongelukkenen gel »oor de volgende bedragen: gulden bij levens- j x-v gld bij dood gld bij ver- gld bij ver- a gld bij ver- lange ongeschikt- I f jl J door j lies van een J\) ^es üan een f'l"cs Van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger ■0 gld bij verlies I f J van eiken anderen vinger Algemeen overzicht o— Dinsdag is de Jaarbeurs weer ge opend te Utrecht. De belangstelling blijkt groot te wezen en was van den eersten dag af groeiende. Een goed teeken! Er is o.m. ook be langrijke Poolsche deelname. Prin ses Juliana bracht Woensdag een bezoek aan de Beurs; ook de Pool sche gezant is er geweest. De Anti-Revolutionnairen heb ben besloten om in de Kamer te stemmen tegen minister Verschuur's wijziging van de Winkelsluitingswet, waarvan het doel is om de verkoop gelegenheid voor den Zondag eenigs- zins te verruimen. Ze zien in de indiening van het ontwerp zelfs een schending van den tusschen de re- geeringspartijen gesloten Godsvrede, zoodat er nog wel eens politieke moeilijkheden kunnen dreigen. Minister Oud verklaarde dezer da gen in een memorie aan de Kamer, dat hij nog geen voorstellen meent te kunnen doen tot een algemeene verhooging van den kinderaftrek. Hij wilde echter een concessie doen ten bate van de grootste gezinnen. Völ gens de huidige regeling wordt voor het vijfde kind 2V4 maal de normale kinderaftrek toegepast, voor vol gende kinderen IV4 maal. Thans zal ook voor volgende kinderen 214 maal de kinderaftrek worden toegepast Voor een gezin van 10 kinderen en bij een inkomen van 5000 gld. be droeg de aftrek heden 2500 gld. en Oat wordt nu3500 gld. De wij ziging kost aan het rijk en de ge zamenlijke gemeenten, ieder 2 ton. Goedgunstig beschikte de minis terraad over een verzoek der ver- veners in Drenthe en Overijssel in zake steunverleening aan de in dustrieturf. De indiening van een ontwerp-verkoop-automatenwet wordt eerstdaags verwacht. De berichten als zou de Duitsche ex-keizer zeer binnenkort naar Duitschland terug keeren, worden categorisch tegenge sproken. Dr A. Philips, de man, die onze gloeilampenindustrie én de stad Eindhoven heeft grootgemaakt vierde deze week zijn 60-sten verjaar dag. Koos Vorrink, de A.J.C.- leider, is de eenige candidaat ge bleven voor het voorzitterschap der S.D.A.P.j welke zich niet terug trok. Het Paaschcongres zal hem nu officieel tot zijn nieuwe waardig heid verheffen. 22 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 Ze had wel vaker vrienden en kennissen gemaakt, maar dat waren allen menschen geweest, die haar alleen kenden als Herrick Waylen een vriendschap die was gebouwd op den onsoliden grondslag van de valsche en moeilijke positie waarin de omstandigheden haar gebracht hadden. En daarom was de weten" schap dat Lady Bridget haar met open oogen haar vriendschap had aangeboden, bijzonder troostend en helpend en nu het denken over Bil ly's gezonde positie in het leven een vergelijking had opgeroepen met haar eigen slechte kansen, deed ze een energieke poging om daar niet hij stil te staan. Ten slotte waren er massa's menschen in de wereld die iets in hun privé-leven te ver bergen hadden en het gaf niets om Donderdag heeft in Rome de eer ste der samensprekingen plaats ge had tusschen Mussolini, Dollfuss, den Oostenrijkschen kanselier en Goemboes, den Hongaarschen mi nister-president. Elk oogenblik kun nen uit Rome berichten over be langrijke besluiten worden verwacht, welke aan de Europeesche politiek geheel ander aanzien geven. Voorloopig wachten we den inhoud dier berichten af, alvorens de te verwachten verhoudingen nader te beoordeelen. In Spanje is de revolutiedreiging verloopen. Door de afweermaatrege- len van de regeering zijn de verschil lende stakingen in enkele dagen ver loopen zoodat de rust weerkeerde en de arbeid overal werd hervat. De politieke dreigingen echter zijn gebleven. Sproei voorjaar, prutol, «'ii kan koop tijc >1. Bij |j en vroeg in het jijdig een pot alle Drogisten. In Oostenrijk is vorst Starhemberg toch geen minister geworden. De leider van de Heimwehren heeft er voorkeur aan gegeven om tegen de regeering Dollfuss zijn volledige vrij heid te bewaren. Starhemberg en zijn vrienden vinden het profijtelijker om dreigende medewerkers van een re geering te blijven, totdat ze het oogenblik geschikt achten om de macht geheel aan zich te halen. Want daar zal het in Oostenrijk op den duur toch op uitdraaien! In Guatemala had een belangrijke bijeenkomst plaats van vertegenwoor digers der midden-Amerikaansche republieken om te geraken tot een economische unie. Te Parijs over leed op 48-jarigen leeftijd Prins Six- tus van Bourbon, broeder van ex- keizerin Zita. Deze prins speelde een rol in den oorlog, als vredesbemidde- laar tusschen den overleden Oosten- rijksche keizer Karei en de Fransche regeering. Zijn pogingen mislukten. Door een dynamietontploffing in San Salvador werden 100 menschen gedood; nog iets grooter was het aantal slachtoffers bij het vergaan van de Japansche torpedoboot To- motsuru. Het schip was bij een storm omgeslagen, waarna het bleef drij ven. De opgesloten bemanning vond een ellendigen verstikkingsdood. er over te tobben. Ze nam zichzelf eens goed on derhanden en richtte al haar aan dacht op haar morgentoilet en te gen dat ze gebaad en gekleed was, voelde ze zich weer in staat om de wereld met haar gewone philosophie tegemoet te treden. Cl- VII. Windy croft Het ontbijt op Windycroft was een vroolijk maal, dat gebruikt werd in een zonnige kamer en terwijl La dy Bridget en Billy luchtig babbel den en haar allerlei plaatselijke nieuwtjes vertelden en de buren vluchtig beschreven, vergat Herrick al gauw haar zorgen en de sombere gedachten, waarmee ze den dag be gonnen was. Het was vrijwel onmo gelijk om je gedrukt te voelen in zulk een omgeving en toen het ont bijt afgeloopen was, ging ze graag in op Billy's voorstel om mee te gaan op een inspectietocht, terwijl zijn moeder met de huishoudster confereerde ,,en ze aan haar ver stand brengt, dat ze allemaal aan pakken moeten nu zij weer thuis is" zooals hij het uitdrukte. Ze gingen dus samen op stap, vergezeld door zijn twee honden, die uitgelaten waren over den terug FRAUDE. o Zwerven de hyena's van het slag veld weer rond? Dat teren op de ellende van ande ren is een treurig bedrijf. We kennen het uit de oorlogs jaren, toen het luchthartig handel" heette, wanneer goederen naar de oorlogvoerende landen werden ver kocht, van welke men wist, dat ze dienen zouden om er moordmateriaal uit te vervaardigen. „Slim" waren degenen, die levensmiddelen met enorme winsten over de grens wisten te smokkelen, terwijl die eerst ont trokken moesten worden aan ver zwakte landgenooten, voor wie die artikelen een kwestie van herstel, van behoud en leven waren. Met al dien handel en al die slimmigheidjes daalde het moreele peil van een groot deel der bevolking zóó ernstig, dat de gevolgen na den oorlog nog langen tijd merkbaar waren en een nieuw geslacht dreigden te vergifti gen. Laaghartig was ook het bedrijf in de oorlogsjaren van de zaken lieden en ambtenaren, die met de leiding van de nood-distributiebe drijven waren belast, daarvoor goed werden betaald, en toch nog meer der voordeel zochten ten koste van de andere reeds zoo gedupeerde landgenooten, door dezen voor het hun toekomende te bestelen. Een misdrijf is een misdrijf, hoe, waar of wanneer ook begaan, maar een misdrijf, begaan tegenover ar men en behoeftigen, een stelen van hetgeen voor steun aan ongelukkigen en gedupeerden is bedoeld, is de ergerlijkste wandaad, welke tegen over de samenleving te bedenken is. Het schijnt, dat we er sinds den oorlog nog niet veel beter op zijn geworden. Wederom is de maat schappij een slagveld. Bij hopen lig gen de crisis-slachtoffers ter neer geslagen, hulpeloos, schier reddeloos. De maatschappij echter kent haar plicht. Er is een geweldig velerlei van organisaties opgericht om overal, waar dat noodig is, de behulpzame hand te bieden. De maatschappij heeft voor het reddingswerk een aantal menschen aangesteld en die worden voor hun hulp betaald, goed althans voldoende betaald. En ziet weer schijnen er vele individuen te zijn, die hun Jianden, welke helpen keer van hun meester, en hun eer ste bezoek gold de stallen, waar de knechts druk bezig waren verschil lende jachtpaarden te roskammen vóór ze met ze uitreden. „Maken ze het allemaal goed, Lar- kin?" vroeg Billy aan den hoofd knecht, een pezig mannetje met een gezicht als een gerimpelden appel, die Billy's rijkunst had meegemaakt en geleid van zijn eerste valpartij van zijn eerste pony af tot den tijd, dat hij een der beste ruiters van het land was, toe. „Ja mijnheer. Ze hunkeren ernaar om op jacht te gaan," antwoordde de man aan zijn pet tikkend. „Er is op jachtdagen geen land te bezei len met Flame". Hij wees naar een licht gewicht, volbloed kastanjebrui ne merrie met wie Herrick juist vriendschap sloot. „Ze weet het pre cies als de honden uitgaan en maak te een geweldig lawaai in haar box, omdat ze niet mee mocht, terwijl u en mevrouw weg waren. Het werd tijd, dat u terug kwam, mijnheer, u heeft heel wat gemist. Jaagt de juffrouw ook?" vroeg hij, toen hij zag, dat de merrie, anders nogal nerveus en achterdochtig tegenover vreemden, haar zachten, fluweelen neus tegen haar arm wreef. „Vroeger wel," antwoordde Her rick. „Maar het is meer dan drie moeten, niet kunnen afhouden voor wat aan de slachtoffers wordt aan gedragen. Ze verrijken zich van of fers, offers, voor welke honderddui zenden in den lande, die het óók niet breed hebben, moeten bloeden. Aan wat noodig is om elkaar te helpen, dragen zelfs de minst draag- krachtigen bij, in dén vorm van be lastingen, accijnzen, toeslagen, rech ten en anderszins. En onder hen, die rondgaan om uit te deelen van de gaven, waaraan de ellende van de offerenden vaak kleeft, zijn er, die stelen Is het niet een sinister bedrijf? Te gemeen is zulk werk, dan dat men het noemen zou, ware het niet, dat het soms ook wel ondoordacht dón meestal in het klein wordt gedaan. En dóórom schrijven we de ze regelen. Opdat ieder den gru wel zal inzien van wat een gruwel 0 bij de schoonmaak Hiermede worden stukke handen weet en blank. is en blijft PU ROL ruwe. roode en spoedig gaaf, zacht Maar er moet cms ook een waar schuwing uit de pen tegen over drijving. In de laatste dagen worden plots ontzaglijk veel berichten over fraudes gepubliceerd en onderzoekingen heb ben reeds uitgewezen, dat daarbij mateloos wordt overdreven. Dat is eveneens een groote fout jegens de maatschappij. Eerstens omdat daardoor een blaam, onverdiend, geworpen wordt op verdienstelijke burgers en ambte naren en tweedens, omdat de massa op onjuiste gronden tot ontevreden heid wordt gestemd. Die ontevreden heid kan op zich zelf weer leiden tot een verminderde medewerking aan de uitvoering van overigens toch zoo noodzakelijke crisismaatregelen. Het na-ijverig speuren naar ver meende gevallen van fraude, het overdrijven of veralgemeenen van die gevallen, is op zich zelf evenzeer fraude. Het betreft een frauduleuze voorlichting en bederving van de openbare meening met het doel, het productieve oogmerk, om te specu leeren op de lagere volksinstincten Zoo goed als degene fraude pleegt, die zich op directe wijze ten koste der crisisslachtoffers verrijkt, zoo ook benadeelen zij de gemeenschap, die op onbillijke, overdreven wijze, fou ten en misstanden bij de leniging van den crisisnood uitdijen. Eden over de ontwapening o— In het Lagerhuis heeft Eden Woensdagavond gesproken over de vooruitzichten van de ontwapening. Hij begon met de opmerking, dat in de moeilijke maanden van de ont wapeningsconferentie een van de meest bemoedigende feiten de nauwe samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geweest was. Slechts enkele dagen geleden had Roosevelt een verklaring afgelegd, waarin hij zijn vollen steun gaf aan het nieuwe initiatief, zooals dat in het Engelsche memorandum tot uiting komt. Hij herinnerde aan de beperkte bedoelingen, welke bij zijn missie naar de hoofdsteden van Europa hadden voorgezeten. Zij hadden slechts tjparin bestaan de strekking van de voorstellen in het Engelsche memorandum toe te lichten, de kri tiek daarop in ontvangst te nemen en zoo mogelijk van de regeeringen een uiteenzetting van hun eigen standpunt te verkrijgen. Hij had ge hoopt, dat de Engelsche regeering als gevolg daarvan in staat zou zijn te zien, in hoeverre er overeenstem ming omtrent deze voorstellen be stond. Zij had de meening weerge geven gekregen van twee regeerin gen en verwachtte binnenkort die van een derde, Intusschen wilde hij er- zich toe beperken bepaalde indrukken mee te deelen, die zich gedurende zijn reis aan hem hadden opgedrongen. Het lange uitstel van de ontwape ningsconferentie was niet het gevolg geweest van meeningsverschil tus schen de deskundigen, maar meer daarvan, dat de naties niet in staat geweest waren dat vertrouwen in elkaar te wekken, dat noodig is, wil een conventie uitgevoerd en ge houden worden. Als onvermijdelijke nalatenschap van den oorlog was hij zich bewust geweest van de 'aan wezigheid in Europa van twee over- heerschende stroomingen; eenerzijds jaar geleden sedert ik paard heb gereden". „Dat maakt geen verschil, juf frouw," antwoordde Larkin gemoe delijk. „Als iemand eenmaal goed genoeg gereden heeft om achter de honden aan te gaan, vergeet ie dat nooit meer". Hij wierp een goed keurenden blik op Herricks jon gensachtig, slank figuurtje. „Flame zou net iets voor de juffrouw zijn, mijnheer," gooide hij een appeltje op. Deze keek peinzend. „Ja," gaf hij langzaam toe, „maar de merrie is nogal lastig, Larkin, dat weet je". „Wat heet, als ze achter de hon den aan is, mijnheer, maar erg licht in den mond net zij en ik denk. dat de juffrouw wel een goe de rijdster zal zijn". „Ben je dat, Herrick?" vroeg Bil ly glimlachend. Haar oogen straalden opgewon den. „Ja nogal," gaf ze toe. „Maar dat moet ook wel, als je nagaat dat ik mijn hce'e leven gereden heb". „Goed, dan staat Flame tot je beschikking. We dachten <y over om haar te verkoopen, omdat Mim te zwaar voor haar is". „Jaagt Mim dan ook?" vroeg Her rick. Gedurende den tijd dat ze sa men in "Parijs waren geweest, had ze vanzelf de gewoonte aangenomen om Billy's Iiefkozenden verkortings- naam voor zijn moeder ook te ge bruiken Lady Bridget was, als alle beminnelijke menschen, iemand, bij wie formaliteiten geheel mis plaatst schenerf. „Jaagt Mim dan?" Hij knikte. „Ja, ze berijdt gewoonlijk die groo te, zwarte daarginds, die juist door een van de staljongens gezadeld wordt". „En welk'paard berijdt jij?" „Een paar vossen, broers. Ze lij ken sprekend op elkaar, dus heb ben we ze Romulus en Remus ge noemd. Daar zijn ze," voegde Billy er bij, haar voorgaande naar een paar boxen aan den anderen kant van de deur, waaruit twee mooie bruine hoofden keken, precies gelijk, behalve dat een van hen een witte bles op het voorhoofd had. „Dat is Romulus die met die bles," ging hij voort een appel uit zijn zak halend en in tweeën snij dend. „Dat is het eenige verschil tusschen die twee. Romulus is wat heeter gebakerd dan de andere". En terwijl Herrick naar Romulus keek, die zijn halven appel tusschen zijn sterke witte tanden vermaalde, vermoedde ze niet, dat de dag zou komen waarop ze die bles zou zien met oogen, die half verblind waren van angst.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1