zs L~Ul - ^fe&ENSCHQOL Provinciaal Nieuws Sport. Gewestelijk Nieuws. Hoogwatergetij Breskens De Gebroeders Knoopenschaar Gemengd Nieuws. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 17 en 18 Maart a.s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 15 Maart nam. 7,30 De Bojarenbruid. Zondag 18 Maart 2.30: Victoria en haar huzaar. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 18 Maart 2,30 uur: Martha, Opéra in 4 bedrijven van Flotow. BIERVLIET. Benoemd tot Kerkvoogd. In de vacature Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is geko zen de heer J. Leenhouts. De hoeveelheden garantiebieten worden afgerond in honderdtallen kilogrammen. Extra garantie kan niet worden verleend. Er kan dus geen enkel ver zoek om uitbreiding van de hoeveel heid gesteunde bieten in behandeling worden genomen. Als garantiebieten komen allqen in aanmerking suikerbieten, geteeld >p Nederlandschen bodem en aan -ïederlandsche suikerfabrieken gele erd. De hoeveelheid garantiebieten, die dere teler zal wenschen te leveren, moet later worden aangevraagd op formulieren, welke bij de commissie verkrijgbaar zullen zijn, voor zoover zij niet aan de bekende adressen zullen worden toegezonden. Hiervan zal nader mededeeling worden ge daan. De toewijzing van garantie zal ge schieden onder voorbehoud van de bepalingen, welke de regeling 1934 zal bevatten. Minister Colijn's reis naar Indië. Zooals bekend, zal minister Co- lijn eind April of begin Mei naar Indië vliegen. Als vermoedelijke da tum van vertrek wordt thans 3 Mei genoemd. Intuss.chen wordt van wel ingelichte zijde vernomen, dat die da tum in ieder geval"als een voorloopige moet worden beschouwd, daar de premier zelf nog rekening houdt met eventueele wijziging, als gevolg van den loop en de afwikkeling zijner zaken. Stoomvaartmaatschappij Zee land bedreigd? Er duiken in de laatste dagen geruchten op, dat de Vlissingsche stoomvaartlijn op Engeland weer zou worden bedreigd en zou worden overwogen die over te brengen naar Hoek van Holland. Thans is het „De Z." die van het gerucht mel ding maakt, er aan toevoegende dat de Ned. spoorwegen aan het ter plaatse behouden van dien dienst weinig waarde schijnen te hechten. Een ster-vlucht naar Vlissingen. Dezer dagen is in het K.L.M.- restaurant op 't Vliegveld Vlissingen een bestuursvergadering gehouden van de Zeeuwsche Ver. v. Lucht vaart. Daar is medegedeeld, dat in be ginsel overeenstemming is verkre gen met de Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart inzake een vorm van indivi- dueele samenwerking. En wel in dier voege, dat de provinciale luchtvaart- vereeniging naast gewone leden etc. ook zal kennen „groot-leden," dat zijn dan zij die tegelijk lid zijn, of worden, van de beide luchtvaartver- eenigingen. Er is verder besloten op Zondag 14 Juli een ster-vlucht naar Vlis singen te organiseeren. De bedoeling is, dat voor deze Nederlandsche Scheldevlucht in de eerste plaats sportvliegtuigen zullen inschrijven; gehoopt wordt echter ook op mede werking van de militairen en de K.L.M. Het secretariaat der Z.V.v.L., tot dusver waargenomen door dr. S. S. Smeding te Middelburg, is overge gaan op ir. F. A. Holleman, lucht vaartkundig ingenieur te Veere. Nederland België 9—3. Het is Zondag in het Stadion te Amsterdam een dag van groote vreugde geweest voor de Nederland sche toeschouwers, en niet minder voor het sterke Nederlandsche elftal. Met niet minder dan 9—3 werd het Belgische elftal verslagen. Het is zeker wel een bewijs van het goede spel der Nederlanders, als men aanmerkt, dat de Belgen zich zeer goed verdedigden, inzon derheid de doelman. Een buitengewone dag voor de Nederlandsche sport. Het is Zondag voor de Neder landsche sport een dag geweest, dien men niet licht zal vergeten, omdat zij zulke daverende successen te boeken heeft gekregen. Nederland en België bestreden elkaar zoowel op het voetbal- als op het hockey veld over drie fronten en in alle wedstrijden zegevierden onze kleu ren. De Nederlandsche voetballers won nen met 93, het nationale hockey team versloeg België met 21 en het Nederlandsch Limburgsch voet balteam triomfeerde over de Bel gisch Limburgsche ploeg met 106. Om het succes te vervolmaken eindigde de hockeywedstrijd voor da mes tusschen Nederland en Frank rijk in een 21 overwinning voor onze landgenooten. Permanente Damwedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuldz. straat). No. 19 van de 2e serie. 16 26 36 46 5 15 25 35 45 Zwart: 3, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 18 dam op 2. Wit: 17, 20. 21, 24, 27, 28, 29, 31, 33, 39, 40, 41, 47, 48. No. 20 zwart: 4, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 18, 29, 36, Wit: 17, 21, 24, 27, 31, 32, 33, 39, 40, 42, 43, 47, 50. Opl. no. 15 van Monsma. 50-44, 22-17, 24-20, 32-28, 28 x 10. Oplossing no. 16 van Himkes. 50-44, 36-31, 44-40, 17-12, 47-42, 39-33, 35 x 13, 37 x 10 en 43x14. Oplossing G van 16-2, 2-7. 7-11, 11-7, 6-1, 1-6, Zwart gedw. 8-12, 12-17, 17-21 en 11-12. Goed opgelost P. R. te Sch., I. K. en W. V. te R., I. d. B. te N., A. K te Z. De laatste problemen van de 2e serie. BRESKENS. Nieuwe vereeniging. Maandag j.l. werd alhier in de zaal van den heer Valk eene vergadering belegd tot oprichting eener boksclub, welke tot stand kwam met aanvankelijk 10 leden. Op de eerstvolgende vergadering zal een definitief bestuur worden gekozen. Operette Zonnekind. Onder groote belangstelling werd Vrijdag, onder de auspiciën van Volksonderwijs, voorzitter de heer A. Salomé, door de kinderen van de hoogste klassen der openbare lagere school de operette Zonnekind opgevoerd. En met succes. Het spel der kleinen, de leuke kleedij, de geheele tooneelinrichting, het sloeg alles prachtig in en lokte voortdu rend bewonderend applaus uit. De heeren De Pree en Koster, met hun helpers allerwegen, heb ben groot succes van hun werken gehad. Dagen, weken tevoren, moet worden gestudeerd, geregeld, geoe- Tend met kinderen, van welker capa citeiten men tevoren niets definitiefs weet. Het welslagen van zoo'n feest avond is dus wel een dankbare be kroning voor dat werk. En dan het stille werk dat vooraf gaat en dat alleen de min of imeer ingewijden kennen. We bedoelen: het verzorgen der kleeding voor dat groote aantal medespelenden. Een werkje, dat zeer veel tijd en hoofd brekens kost en waarbij men ten slotte op den achtergrond blijft. Het zal dan ook zeker geen verwondering baren, wanneer wij een extra woord van lof brengen aan het adres van Mevr. de Pree, die geen moeite heeft ontzien, om alles zoo keurig mogelijk in orde te krijgen. De piano-begeleiding moest door toevallige omstandigheden verzorgd worden doör de leerlinge-medespeel- ster Jo le Bleu, die het er bijzonder goed afbracht en aan wie naast de leiders bloemen werden aangeboden als een bijzonder blijk van waardee- ring. Het is wel jammer, dat met één opvoering alles weer voorbij is. De moeite en de onkosten zijn er te groot voor. BIERVLIET. Stierenvereeniffing. Alhier is een nieuwe Stierenver- eeniging opgericht, ter vervanging van de geliquideerde vereeniging „Vooruitgang zij ons streven". Het Bestuur bestaat uit de vol gende heeren: G. Buijze, voorzitter; J. van der Hooft, secretaris-penning- meester en W. P. Verplanke Az. CADZAND. Jaarvergadering. Ten huize van zijn voorzitter, den heer A. van Dale, hield j.l. Zaterdag avond het muziekgezelschap „Ge duld Overwint" haar jaarvergade ring. die, behalve door het voltallige bestuur, directeur en werkende leden bijgewoond werd door een tiental donateurs. Uit het verslag van den secreta ris, dat, wegens de zeer geringe be langstelling, die alhier voor deze ver eeniging bestaat, niet anders dan in mineur kon staan, bleek o.m. dat het aantal werkende leden tot acht was geslonken en dat in 1933 drie con certen met hulp van vreemde krach ten werden gegeven. De rekening van den penning meester sloot met een klein nadeelig saldo. Het voornaamste punt der agenda behelsde de vraag, of de vereeniging al dan niet ontbonden zou worden, omdat voortwerken met acht muzi kanten niet doenlijk is. Het heeft het bestuur, wien het geenszins aan ijver en volharding heeft ontbroken, niet mogen geluk ken, ondanks herhaalde pogingen, verbetering in den toestand te bren gen. De vergadering was tegen ont binding er werd besloten de vereeni ging slapend te houden en de re- petitie's voor onbepaalden tijd te schorsen in de hoop, dat door het gemis de belangstelling voor muziek weder ontwaken zal. „Geduld Overwint" werd in 1897 opgericht en heeft vooral in de laat ste jaren een kwijnend bestaan ge leid, niet het minst door de alhier bestaande gewoonte dat muzikanten, zoodra zij trouwen een enkele uitzondering daargelaten hun me dewerking opzeggen. Zoo begon de vereeniging aan bloedarmoede te Ia boreeren, welke kwaal ten slotte zoo erg is geworden, dat het hiervoor genoemde besluit moest worden ge nomen. Een woord van lof mag intusschen niet onthouden worden aan het be stuur, dat geheel belangeloos jaren lang zijn tijd en inspanning heeft gegeven voor het welzijn der vereeni ging; ook niet aan die weinige leden, die het vaandel trouw bleven, w.o. er een is, die sedert de oprichting medewerkte en ten slotte ook niet aan den directeur, den heer P. van den Bussche te Sluis, die tegen een matige vergoeding, de vereeniging met zijn erkende bekwaamheden op muzikaal gebied in onverdroten ijver heeft gediend. DAGEN vm nam Woensdag 14 Maart 12,07 12,31 Donderdag 15 12,52 1,16 Vrijdag 16 1,27 1,51 Nieuwe Maan, Donderdag 15 Maart om 2,28. Licht op voor Rijwielen enz (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 14 Maart nam. 6,31 Donderdag 15 6,38 Vrijdag 16 6,34 door G. Th. Rotman. De St. Nicasius-kerk te Rouaan verbrand. Zaterdag is de St. Nicasius-kerk te Rouaan afgebrand. De brand greep snel om zich heen en het prachtige gebouw, dat dateert uit de 14e eeuw werd geheel ver nield. Ook het carillon, het kostbare smeedwerk en de .gebrandschilderde ramen werden door het vuur ver nield. Het blusschingswerk leverde groo te moeilijkheden op. Aangezien de kerk in een dichtbevolkte buurt is gelegen was het gevaar voor uitbrei ding van den brand zeer groot. De moord op raadsheer Prince opgelost? Volgens de Liberté zou bij het O.M. te Parijs een cijfertelegram van het O.M. te Dijon zijn binnen gekomen, dat den raadselachtigen moord op raadsheer Prince oplost. Op grond van dit telegram zouden de voornaamste Parijsche inspec teurs van politie onverwijld opdracht hebben gekregen bepaalde onder zoekingen in te stellen. Vaische munters. De politie te Berlijn is er na een onderzoek van weken in geslaagd een bende van zes man te arrestee ren, die vaische biljetten van 50 mark maakte. De politie is de bende op het spoor gekomen door twee vaische munters na te blijven gaan, die pas uit de gevangenis ontslagen waren. De heeren hadden de vaische biljetten verzameld in bundels met dezelfde bandjes er om als de Rijks bank gebruikt, teneinde ze als nieuw te kunnen uitgeven. Boerderijbrand. In het dorp St. Hubert heeft een ernstige brand gewoed, waardoor de kapitale hofstede van den landbou wer Verberk, gelegen op den Berg, met aangrenzende schuren, geheel in asch werd gelegd. Het vuur, dat door tot nu toe onopgehelderde oor zaak in een der schuren was uitge broken, breidde zich zeer snel uit. Het vond gretig voedsel in de voor raden hooi en stroo, die ter plaatse waren opgeslagen. Ijlings trachtten de bewoners nog het vee uit de stallen naar buiten te drijven, maar weldra was men genoodzaakt door de verzengende hitte alle blusschingspogingen op te geven. Zestien koeien, eenige kalve ren en varkens vonden een jammer lijken dood in de vlammen. Een partij kippen viel eveneens aan het vuur ten offer. Van de koeien, die men nog had kunnen redden, had den eenige zulke zware brandwon den bekomen, dat deze beesten moesten worden afgemaakt. Intus schen had de vuurzee zich over de geheele boerderij uitgestrekt. De avondhemel was fel rood ge kleurd en verschillende nabijgelegen boerderijen liepen ernstig gevaar door de hoog oplaaiende vlammen te worden aangetast. De dorps brandweer, die vrij spoedig ter plaat se was verschenen, bleek tegen den zwaren brand niet opgewassen te zijn. Men bepaalde zich tot het beschermen van de bedreigde om liggende perceelen. In eenige uren 41. „Zie je wel," zei Jodocus, toen Pieter even later thuis zijn pijn lijke ribben wreef en zijn gehavenden motor inspecteerde, „ik heb je al meer gezegd, dat je overal te on handig voor bent! Je moet met mij eens meegaan, dan zal ik eens stu ren!" Zoo gezegd, zoo gedaan; na dat de motorfiets gerepareerd was, trokken onze gebroeders er twee da gen later samen op uit. 42. Jodocus had een overmoedig bui en liet den motor over den wei snorren, of hij een wereldkampioen schap behalen moest. Weldra kwa men ze bij een tweesprong en ni had je 't lieve leven gaande: Piete; wou links afslaan, maar Jodocu: rechts. „Linksaf!" bulderde Pieter Rechtsaf I" antwoordde Jodocus. Ei wat wil het geval? Ze kregen allebe hun zin. brandde de geheele hofstede mei schuren en stallingen tot den grond toe af. Alle meubilair, de geheele landbouwinventaris en alle voorra den gingen in de vlammenzee ver loren. De schade, die zeer aanzien lijk is, wordt slechts gedeeltelijk dooi assurantie gedekt. Russisch geestelijke van uit putting gestorven. Als gevolg van de onmenschelijkc behandeling, die hij jarenlang in Rus sische gevangenissen heeft moeten ondergaan, is, naar de „Osservatore Romano" meldt, pater Johann Troj ka overleden. Hij werd in 1923 gear resteerd en na een gevangenschap van twee jaar weer vrijgelaten. In 1927 werd hij echter opnieuw ge vangen genomen en tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Na af loop van dien straftijd volgde geen vrijheid, mqar eerst een gedwongen verblijf op de Solowsky-eilanden en daarna werd hij met eenige andere geestelijken in de gevangenis te Le ningrad opgesloten. Eenige weken' geleden werd hij ween overgebracht naar et In concentratiekamp voor dwangarbeiders; tegen de ontberin gen, die de pater in de afgeloopenj tien jaar heeft moeten doorstaan, is zijn gezondheid echter niet ba- stand gebleken. Op den avond vah de aankomst in het kamp is de geestelijke van uitputting gestorven. Smokkeltruc te Oldenzaal. Door een toeval is te Oldenzaall een handige smokkeltruc ontdekt, waarbij een groote hoeveelheid rits-» sluitingen, welke niet zonder consent) en slechts tegen betaling van hooge invoerrechten mpgen worden inge voerd, in beslag is genomen. Een ambtenaar der belastinginspectie zag in het schemerdonker, niet ver van zijn woning aan de spoorlijn Olden zaal—Bentheim, een auto staan, waarop hij uit nieuwsgierigheid eens ging kijken, wat er gaande was. Bij onderzoek bleek hem, dat de chauffeur van den auto druk bezig was eenige pakken in te laden, die klaarblijkelijk even te voren door ie mand uit den passeerenden D-trein waren gegooid. De belastingambte naar verzocht den taxi-chauffeur hem met zijn auto te willen volgen, waar aan deze voldeed. Op weg naar het belasting-kantoor ontmoette men een zekere H., die inmiddels uit den D-trein was gekomen en wenkte om te stoppen. Het bleek, dat ook deze persoon meer van de zaak wist. Gezamenlijk begaf men zich daar op naar den inspecteur van de di recte belastingen, die de smokkel waar in beslag nam. Tegen beide personen die een volledige bekente nis aflegden, werd proces-verbaal op gemaakt, waarna zij in vrijheid wer den gesteld. Jongetje door auto gegrepen. In de Witterstraat te Assen is het 4-jarig zoontje van den heer S. W. dat plotseling den weg overstak,dool een auto, afkomstig uit Groningen en bestuurd door den heer F. K., gegrepen. Het kind bleef op den bumper liggen. Toen de auto tot stilstand was gebracht, viel het kind, dat bewusteloos was, er af. Het werd per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd dat het een schedelfractuur beko men had en dat de toestand levens gevaarlijk was.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2