Breskensche Courant 100 50 40 25 Het bittere erfdeel. Niet alleen zeem en s pons, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ^^emeetAe 3voe^e- Algemeen overzicht FEUILLETON De goudmijn van Minister Oud. o— ste Jaargang Zaterdag 10 Maart 1934 Nummer'3915 ABONNEMENT: naoer kularlaal 1,25; -huilen Breskens 1.40. I 1 p„Hrnland f 6,50 per jaar. iel Zondagsblad per kmar- laai/ 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui- ÏP. 'enland 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlQk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iederd regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadocrtentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. RATIS verzekering voor de tonnfs tegen ongelukken, en Jij Ij t\I voor de volgende bedragen: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij ver lies van een gld bij dood gld bij ver door j lies van een een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatu gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies lij van eiken anderen vinger 0 Aangifte van leerlingen voor de thool in de kom vóór 20 Maart a.s. het Hoofd der school. Tengevolge van bezwarende voor- ac'Vaarden voor het bauwen langs den Hjfijksweg, worden bouwers er uit- rukkelijk de aandacht op gevestigd :s"*en plannen van dien aard te on- ernemen alvorens Inlichtingen te „t'bben ingewonnen bij den Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijks- aterstaat. o Bij Kon. Besluit is bepaald, dat Ie Zomertijd dit jaar zal ingaan op ien 15 Mei a.s. en zal eindigen i rp den 7 October. De Zomertijd .al dit jaar derhalve een paar dagen B |anger duren. Wat een geluk voor le regeering, dat de heer Braat dit [_peit niet meer als- Kamerlid kan be leven 1 US Ook de minister van financiën had deze week een blijde boodschap voor de Nederlandsche menschheid. We krijgen splinternieuwe bankbilletten, (TROovvel van 25 als van 10 gulden, /irenminstevoor zoover we oude /li1 ruil hebben aan te bieden. De "ieuwe billetten moeten behalve ■fcóói. ook druk van teekening zijn p men heeft het den eventueelen talschen munters zoo moeilijk mo gelijk gemaakt om een uitgifte als taakjes voor eigen rekening te be rinnen. Als watermerk fungeert o.a. en teekening van Rembrantl Minister Slotemaker, die de vorige reek een nederlaag leed in de Twee- Ie Kamer met zijn ontwerp tot wij- iging van de Woningwet, heeft (lans een nieuwe wijziging voorge- 1 teld. Bij amendement-Vliegen wees i e Kamer de idee af van den mi- fister, dat hij bepalingen zou kun- len stellen als voorwaarden voor (jkscredieten bij den bouw van wo- ingen, bedoeld in de Woningwet. Ie minister wilde blijkbaar het bou- en van een eenvoudiger type ar- eiderswoningen forceeren en daar- .oor huurverlaging bevorderen. De 21 2Ï0- door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door i.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Hoe weet u dat?" herhaalde hij, et blikje uit haar handen nemend li er het recalcitrante deksel met fspierde yingers gemakkelijk afne- lend. „Al deed hij het, zou het geen Jtschil maken," zei ze en voegde eenvoudig bij: „Ik zal nooit trou- en". Er kwam een geamuseerde uit- rukking op zijn gezicht. „Bent u niet een beetje jong om k een gedecideerde uitspraak te 'Oen?" Ee schudde het hoofd. •.Jeugd of ouderdom maakt hierin een verschil. Het noodlot regelt alke dingen voor ons soms al we nog heel jong zijn," voegde er met een eigenaardige, pein sde uitdrukking in haar oogen, bij. ;n J® kunt je noodlot niet ont ken". stemming over het amendement- Vliegen werd beïnvloed door groote absentie van rechts. Thans heeft de minister een nieuw voorstel inge diend, waarbij hij langs een omweg zich hetzelfde recht, als werd afge stemd, verzekert. Deze wijziging zal thans wél worden aanvaard. Uit het verkeerde wordt vaak nog wat goeds geboren. Dat bevestigt zich in Amsterdam. Door het aftre den van wethouder Abrahams, als gevolg van de affaire-Trein 8,28, was een vacature ontstaan in het college van B. en W. Nu zijn B. en W. plots tot het inzicht gekomen, dat ze het werk even goed met een wet houder minder af kunnen! Zoo is de politiek nu eenmaal. Als een ver deeling van wethouderszetels moei lijk blijkt, dan wordt vaak de be hoefte voorgewend tot uitbreiding van het college met nog een .extra wethouder. Maar als de toewijzing van 'één zetel kopzorg geeft, dan wordt dikwijls zeer plotseling de mo gelijkheid erkend om het werk met een beperkt college te verzorgen. Politiek is zoo'n raar ding. Daar hebben ze in Idaarderadeel zoowaar een vlagge-incident verwekt. Deze Friesche gemeente heeft een socialis tische raadsmeerderheid en kreeg dezer dagen een nieuwen burgemees ter. Bij diens blijde inkomste werd het Wilhelmus gespeeld en van het Raadhuis de nationale driekleur uit gestoken. Omdat de verschrokken raadsmeerderheid het gezongen Wil helmus niet, maar de uitgestoken vlag wél kon laten intrekken, werd tot dat laatste besloten en het von nis werd nog tijdens de plechtigheid zelve voltrokken; de vlag werd in gehaald. Dr Kortenhorst heeft ter zake thans vragen gesteld aan de regeering. Hij wil herhaling van der gelijke dingen laten voorkomen. Hetzelfde Kamerlid heeft van mi nister Marchant bescheid gekregen op zijn vragen inzake een manifest van hoogleeraren tegen medewer king aan eenigerlei oorlogsvoorberei ding. De minister achtte het mani fest een uiting van ideëele gevoelens. Voor bijzondere maatregelen achtte hij geen termen aanwezig; slechts één van de onderteekenende hoog leeraren is bovendien rijksambtenaar. De Belgische minister De Bro- queville heeft in den Senaat een opzienbarende redevoering gehou- „Ik ben het heelemaal niet met u eens. Meestal maken wij ons eigen lot". „O, neen". Het antwoord kwam met de snelheid van een diep ge wortelde overtuiging. „Sommigen van ons krijgen daar nooit de kans toe. Het wordt door de omstandig heden bepaald door andere men- schen, door erfelijkheid". Hij keek haar aandachtig aan. Er was iets in dit tengere meisje met haar typischen, beslisten kijk op de dingen, haar warme hartje, haar grooten moed en onafhankelijk heid, dat hij bijzonder aantrekkelijk vond. „Wilt u niet wat duidelijker wor den?" vroeg hij. „Wel Ze aarzelde, alsof zijn vraag moeilijk te beantwoorden was. Toer. klaarde haar gezicht op. „O ja, ik kan u een voorbeeld geven van wat ik bedoel. Ik ik ben niet altijd arm geweest. Mijn vader verloor plotseling al zijn geld en en stierf kort daarna. Ik moest dus voortaan mijn eigen brood verdienen en dat beteekende een heel ander leven voor me, dan ik gehad zou hebben, als die dingen niet gebeurd waren. Dat is dus het noodlot, is 't niet?" „Het is geweldig beroerd," zei hij hartelijk. „Ik weet, wat het zeg gen wil, om slecht bü kas te zijn. den, welke in staat is een duidelijk inzicht te openen inzake een even- tueele Duitsche herbewapening. Het is onmogelijk, heeft hij erkend, om een groot rijk langer dan geschiedde te binden aan de beperkende be wapeningsbepalingen van een opge legd vredesverdrag. Als Duitsch- land herbewapent zei hij, zijn slechts twee maatregelen daartegen moge lijk. Of een onderzoek, eventueel gevolgd door sancties, maar dat is niet uit te voeren, omdat reeds vast staat, dat Engeland en Italië daaraan niet meedoen, óf het voeren van een preventieven oorlog. Deze zou een zekere ramp zijn voor de wereld, met het doel om een mogelijken ramp in de toekomst te voorkomen. Waanzin dus. De wereld, zoo con- cludeeren we uit de rede van den Belgischen minister, staat volstrekt machteloos tegenover een eventueele Duitsche herbewapening. Het Belgische katholieke dagblad De Standaard heeft merkwaardige publicaties gedaan over de bewa pening der Belgische sociaal-demo cratie. Het blad drukt documenten af, welke die bewapening onloochen baar zouden aantoonen. Zijn de stuk ken echt, dan blijkt er inderdaad een geheel militaire scholing, bewa pening en africhting uit van de so cialistische organisaties van afweer. Het volgen van zulke tactiek komt ons overigens slechts geschikt voor om het afkomen der maatregelen slechts te verhaasten, de maatrege len, tegen welkt!' men zich voor neemt te zullen verweren. In Oostenrijk is nu het zooveelste soort fascisme heerschende gewor den, maar de gebezigde methoden blijken al weinig van de andere fas cistische manieren te verschillen. In gesteld is een eenheidsvakverbond, in welke de bestaande „vakverbonden zich moeten oplossen. Het nieuwe statuut is verblijd met de bezittingen, welke aan de Oostenrijksche sociaal democratie ontnomen zijn. Straks krijgen we natuurlijk ook een een heids-jeugdbeweging In Zwitserland wordt Zondag een belangrijke volksreferendum gehou den. Zwitserland is vrijwel het eeni- ge land in Europa, waar de socialis ten bij pas gehouden verkiezingen niet op hun politieken retour bleken te zijn. De Bondsraad nam onlangs een wet aan tegen excessieve anti- Ik heb nu niets om over te tobben, dank zij een rijken oom, die ver schrikkelijke ruzie kreeg met de rest van de familie en me alles naliet, wat hij bezat. Maar ik heb ook eens al mijn geld verloren". „Ik ook. Maar ik was niet zoo gelukkig als u," zei ze droogjes, „ik kreeg het nooit meer terug". „Misschien gebeurt dat nog wel eens. U gelooft toch in het nood lot? Ik ook, in beperkten zin. Het heeft soms een merkwaardige manier om alles goed te maken". Ze lachte. „Zoudt u nu niet een beetje dui delijker kunnen zijn?" Hij zette zijn leege kopje op ta fel, stond op en keek met een half plagende uitdrukking in zijn oogen op haar neer, en met nog iets an ders, dat niet te omschrijven was en dat haar gewoonlijk zoo koel bloed iets vlugger deed stroomen dan ge woonlijk. „Natuurlijk kan ik-dat. Het was pech voor me, dat ik op straat iwerd aangevallen en neergestoken maar het lot heeft het al weer goed ge maakt". Een flauwe blos steeg haar naar de wangen. De woorden beteeken- den weinig, maar iets in zijn stem gaf er beteekenis aan. Hij zweeg even, alsof hij een antwoord ver wachtte, doch toen dit niet kwam parlementaire, revolutionnaire actie en agitatie. De socialisten slaagden er in om de 30.000 handteekeningen te verkrijgen, welke benoodigd zijn voor het laten houden van een volks referendum, hetwelk over al- of niet handhaving van de nieuwe wet krijgt te beslissen. Dat referendum wordt Zondag a.s. gehouden. Terwijl Lord Eden zijn Europee- sche rondreis maakte ten behoeve van een ontwapeningsaccoord, werd te Londen gewerkt aan de voorbe reiding van de nieuwe marine-be grooting. En nauwelijks was Eden in de Engelsche hoofdstad terug, of de eindcijfers van de nieuwe be grooting werden bekend. Het blijkt, dat over 1934 voor de Engelsche marine drie millioen pond sterling méér worden gevraagd dan in het jaar daarvoren Ofschoon de ondernemers in de Ver. Staten huiveren over de uit komsten van Roosevelt's economi sche tactiek, gaat deze onverstoord verder met zijn saneeringspogingen van het industrieele leven. In een radio-rede heeft hij meegedeeld, overtuigd te zijn, dat door de vroe gere regeeringen de goede begrip pen van democratie volkomen zijn vernietigd. Hij wil aan den herbouw dier begrippen arbeiden en voort- werken. Hij beval aan: een nog verdere verkorting van de arbeids week en verhooging van de loonen. Negentig procent van de koopkracht bestaat uit de gezamenlijke loonen en salarissen, zei hij. Roosevelt's echtgenoote is een on derzoek gaan instellen naar de oor zaken van de bijzondere armoede op Porto Rico, teneinde een doel matige hulp te kunnen organiseeren. Ze vertrok per watervliegtuig. Ze is de eerste vrouw van een staats hoofd, welke een Oceaanreis per vliegtuig ondernam. Steeds rijker vloeit het goud uit de mijn, door minister Oud aan geboord. De baten worden zóó tal rijk, dat ze van beteekenenden in vloed zullen gaan worden bij 's lands huishouding. Een belasting, waaraan ging hij voort: „Ik besef nu de armoede van de Engelsche taal. „Dank u" is zoo bespottelijk weinig geschikt voor al wat u voor me gedaan heeft". „O, toe de blos verdiepte zich. Ze vond het afschuwelijk om voor iets bedankt te worden. „Iedereen zou dat gedaan hebben". Hij glimlachte. „Denkt u? Ik ver moed zoo, dat de meeste vrouwen en sommige mannen ook zich uit de voeten zouden hebben ge maakt, zoodra ze zagen wat er ge beuren ging". Hij stak zijn hand uit en toen haar kleine handje er in gleed zei hij: „In ieder geval dank ik u hartelijk, kleine Samaritaan, voor alles. En ik hoop dat het lot u zal geven, wat ze u na vannacht schuldig is". Ze voelde den vasten greep van zijn vingers om de hare, voelde den vreemden smeekenden blik van die scherpe grijze oogen, toen ging de deur open en weer dicht en hoorde ze zijn voetstappen de nauwe trap afgaan. Een oogenblik later volgde het dichtslaan van de voordeur. 0 VI. Over het water. Het was een zeer zacht bed waar ze in lag zoo verschillend als maar mogelijk was van het harde, bobbe- maar ook PUROI onmisbaar. En we stukke schoonma; is bij schoonmaak om roode, ruwe, of khanden weer snel zacht en gaaf te maken. Vooral 's avonds inwrijven. 1 I niet meer te ontkomen leek, be hoeft thans wellicht niet ingevoerd te worden. Een nieuwe salarisver laging, waaraan mogelijk werd ge dacht, zal niet langer dreigende zijn. Een verslechtering der positie van de ondersteunden, zal misschien niet worden uitgevoerd. Al die beetjes en hoopjes, welke werden gesmokkeld, blijken tesamen een geweldig kapitaal te hebben uit gemaakt en het feit, dat dit kapitaal den staat wederrechtelijk onthouden is, doet sommigen niet malsch oor- deelen over de belastingontduikers. We lazen dezer dagen een hoofd artikel over ze in een dagblad en in dat artikel werden de belastingsmok kelaars „gauwdieven" geheeten, die zich schuldig maakten aan „dood- gewonen diefstal en klinkklaar be drog". Gelukkig werden de vermo gende lieden, die zich thans door minister Oud lieten ontmaskeren, niet als zedelijk minderwaardigen te genover onvermogenden voorgesteld. Het is, zoo werd erkend, een ver schijnsel, dat men bij alle maatschap pelijke klassen zonder uitzondering aantreft, om bedrog jegens de ge meenschap in de grootste gemoeds rust te plegen, ook als men bedrog tegen enkelingen verafschuwt. Belasting-smokkelen is voor vele menschen een sport, welke te aan trekkelijker is, omdat de beoefening baten oplevert. Wat een genoegen beleven vele menschen, wanneer ze bij het overschrijden van de grens een kleinigheid aan accijns hebben kunnen ontduiken I Meer dan een genoegen, een stil spel met den fiscus en een gemak kelijk behaald voordeel, zien de meesten onzer niet in het verzwijgen van wat ze den staat schuldig zijn. En toch begaan ze in werkelijk heid een groot, heel groot onrecht. 0 Het is op het oogenblik nog niet vast te stellen, welke baten de „vrij- lige dat ze op no. 42 in Rue Grise het hare had genoemd en terwijl Herrick behagelijk in de veerkrach tige, zachte weelde lag, voelde ze zich heerlijk behagelijk. Zelfs de fijn heid van het laken tegen haar kin gaf haar een heerlijk voldaan ge voel, dat haar juist door het con trast, levendig het grove, hoewel on berispelijk zindelijke beddegoed voor den geest bracht, waaraan ze de laatste drie jaar gewend was geweest Ze was gewekt door het binnen komen van een keurig dienstmeisje met een wit boezelaartje en mutsje, dat haar een kopje thee met een paar bladdunne boterhammetjes had gebracht. In Parijs moest ze voor dag en dauw opstaan en ze zelf zetten en nu, terwijl ze tusschen de naar lavendel geurende lakens lag en met kleine teugjes er van genoot, vertoefden haar gedachten bij de ver andering die acht en veertig uren in haar leven hadden gebracht. Twee morgens geleden was ze nog ontwaakt in haar kleine, schamel ge meubileerde slaapkamer in de Rue Grise, bedacht ze met zekeren hu mor, na hoogstens drie uur slaap al wat over was gebleven van den nacht nadat de Engelschman, voor wien ze de barmhartige Sama ritaan gespeeld had, eindelijk huis waarts was gekeerd. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1