Breskensche Courant 200 25 Het biltere erfdeel. Uw Zenuv Schoonmaak Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Algemeen^overzicht. o FEUILLETON Nederlandsch-Belgische handelsbetrekkingen 43ste Jaargang Zaterdag 3 Maart 1934 Nummer 3913 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskcns ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,72^Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën warden aangenomen tot uiterlijk I uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 v. Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiën bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en 9tl voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1 8^ bij dood r-y p* gld bij ver- 8^ bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- I door S lies van een J ^es üan een J~f üan ccn hcid tot werken een ongeluk - hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger s~\ gld bij verlies lij van eiken anderen vinger Het schijnt, dat de minister van Sociale Zaken een goede handels reiziger is. Van zijn bezoek aan Ita lië is hij teruggekomen met een overeenkomst, welke ons land voor- deelen biedt. Ze betreffen in het bij zonder gunstiger bepalingen voor den invoer in Italië van Neder- landsch fokvee en van kaas. Op den terugreis had minister Verschuur in Brussel de laatste besprekingen met zijn collega minister Sap, over de overeenkomst, welke op 1 Maart in gaat. Gunstige bepalingen werden verkregen voor den invoer in België van Nederlandsche aardappelen, groenten, varkensvleesch en schapen- vleesch. Als tegenprestatie zijn eeni- ge billijke bepalingen opgenomen ten behoeve van de export van Belgi sche industrieele producten. Minister Verschuur wil blijkbaar uitvoering gaan geven aan zijn Be- drijfsradenwet, waarmee hij een eer ste stap zette op den weg van een corporatieve ordening. Hij gaf op dracht om hem van advies te dienen over de wenschelijkheid van het in stellen van een bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. Ook minister Marchant blijft ac tief. Hij heeft te kennen gegeven, dat hij haast klaar is met de voor bereiding van zijn onderwijs-reorga- nisatieplannen, in welke altijd nog veel geheimzinnigs is gelegen. Slechts door „reconstructie en coör dinatie" belooft de minister de vele noodige bezuinigingsmillioenen te zullen vinden. De groote Leider van de N.S.B. heeft van de Provinciale Staten van Utrecht zijn ontslag gekregen, om dat van hem als ambtenaar niet zijn lidmaatschap van de nationaal so cialistische organisatie kon worden geduld. Niemand van de Statenleden vroeg het woord, niemand stem ming Justitie en regeering hebben het druk met de N.S.B., meer speciaa/ om al de gelanceerde lasterpraatjes te onderzoeken over corruptie e.d. Telkens blijken de fantastische be weringen op geen enkelen goeden grond te steunen. Speciaal de klets van den Rotterdammer Roelofse is 18 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT O De eigenaar van de grijze oogen keek met een geamuseerden blik in zijn oogen naar het bijzonder ten gere figuurtje dat zich over hem heen boog. „Zoudt U het kunnen?" „O, ik ben sterker, dan ik er uit zie," zei ze. Ze viel op een knie naast hem neer en legde haar arm om zijn schouder. „Als u nu uw gezonden arm om mijn hals slaat" stelde ze voor. Hij gehoorzaamde wt een manhaftige poging van haar kant, gecombineerd met een veel grooter inspanning van hem dan zij vermoedde, brachten hem in een zit tende positie. Hij zette de tanden even op el kaar, want de beweging had zijn gewonden arm hevig pijn gedaan. iToen zei hij met een gedwongen ergerlijk. De minister van Soc. Za ken heeft een der beschuldigingen van dezen heer weer laten uitpluizen. Niets, maar dan ook absoluut niets bleek juist of ook maar iets van de waarheid weg te hebben. Een hoog staand ambtenaar, Prof. Dr Berger bleek er toch maar door getrof fen De minister heeft zijn ambte naar volkomen gerehabiliteerd. Zou de justitie krasser maatrege len tegen de extremistische bewegin gen en -partijen gaan nemen? In het gebouw te Den Haag van de N.S.N.A.P., het nat-soc. partijtje van den heer Haighton, heeft de justitie Woensdag een inval gedaan en huis zoeking gehouden. Er moet echter niets bezwarends zijn ontdekt. De vier Duitschers, die zich onder de 19 te Laren aangehouden buiten landers bevonden, die een nieuwe communistische ieugdinternationale jpkomen tot rust, kalmeeren en s gesterkt door worden daarbij t< het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75; ct. Bij Apoth. en Drogisten. - s wilden stichten, zijn Maandag jjl. inderdaad over de Duitsche grens geleid. Ons komt deze maatregel wat hard voor. Officieel is de uitzetting gelast door den burgemeester van Laren, die in dit geval daartoe uitsluitend bevoegd was, maar de burgemeester heeft niet onduidelijk te kennen ge geven, dat hij gehandeld heeft op last van de regeering, welke blijk baar volstrekt duidelijk heeft willen maken, dat politieke activiteit van buitenlanders hier niet kan noch zal worden geduld. Zou er nog een stille strijd zijn uitgevochten tusschen de twee mach- tigsten van Duitschland, Hitier en Goering, alvorens het feit der invrij heidstelling der bekende drie Bul garen Dinsdagochtend zich voltrok? Hitler had gezegd, dat de uitspraak van het Gerechtshof zou worden ge ëerbiedigd, terwijl een paar dagen later Goering in een interview ver klaarde, dat de Bulgaren zaten en bleven, waar ze hóórden: in de ge vangenis. glimlach „Dat was prachtig. Laat me even op adem komen en dan nog zoo'n zetje.... Als u ten minste kunt?" .„Natuurlijk," verzekerde ze. „Wees maar niet bang om op me te leu nen, ik ben heusch heel sterk". Een nieuwe krachtsinspanning en eindelijk stond hij naast haar. Zijn gezicht was nu erg bleek en hij wankelde een beetje. „Steun maar op mij," drong ze weer aan, zijn arm om haar schou ders trekkend en haar tenger, jong lichaam schrap zettend om zijn ge wicht te houden. „Zoo. Nu, hoe voelt u zich nu? Zoudt u een paar stappen kunnen doen?" „Ik vrees, dat ik meer dan een paar stappen van mijn hotel af ben," zei hij, weer met dat humoristische lachje, dat zelfs zijn pijn hem niet scheen te kunnen ontnemen. „Maar ik woon vlak bij," ant woordde ze impulsief. „Daar is mijn appartement je wees naar een deur, een paar stappen verder. „Als u dat kleine eindje nog zoudt kun nen loopen, zou ik uw arm kunnen verbinden". „O, maar ik kan u onmogelijk lastig vallen," protesteerde hij. Doch hij wankelde duizelig terwijl hij sprak. „Doet u nu niet zoo dwaas," zei De internationale protesten tegen de rechtsverkrachting hebben niet opgehouden te klinken en de Duit sche regeering zal tenslotte genoeg zaam inzicht hebben gekregen in het belang van het Duitsche aan zien in den vreemde, dat ze einde lijk kon besluiten om de Bulgaren, die in Bulgarije niet werden begeerd, noch zouden worden toegelaten, naar Rusland, dat hen intusschen had geadopteerd, uit te wijzen. Vooral Dimitroff is te Moskou als een held ontvangen en gehuldigd; hij gaf te kennen, dat hij verder voor de zaak der Komintern zou werken. Over zijn behandeling in de Duitsche gevangenissen heeft Di mitroff niet kunnen klagen. Met een bewonderenswaardig op timisme reist Eden, de Engelsche ontwapeningsafgezant, van de eene hoofdstad naar de andere. Was hij over de in Berlijn verkregen resul taten voldaan, over zijn onderhoud met Mussolini was hij enthousiast. Italië verlangt zóó naar bewapenings beperking, dat de regeering nog ver dere concessies wil doen, als daar mee haar standpunt nader tot het Fransche kan worden gebracht. Opmerkelijk is, dat terwijl Eden zijn ontwapeningsreis vervolgt, in Engeland zelf op het oogenblik 'n krachtige propaganda wordt gevoerd voor versterking van lucht- en zee vlootIeder wenscht, dat de ont wapening begint in dat deel der nationale defensie, waarin de an der sterk is. Daarom wanhopen we aan eenige ontwapeningsovereenkomst. Trou wens, Mussolini schijnt er ook geen heil meer in te zien. Hij begint hu al te praten van: „Als het ontwape ningsplan misluktVoor dat ge val wil hij, te zamen met de En gelsche regeering een voorstel zien aangenomen te krijgen, dat verdere bewapening althans voorloopig— zal worden stopgezet. In Frankrijk blijft de Stavinsky- affaire nog steeds de openbare mee ning beroeren. De parlementaire on- derzoekingscommissies zijn zeer ac tief. Pressard's benoeming tot raads heer bij het Hof is door de regee ring ingetrokken, omdat deze func tionaris zich aan plichtsverzuim zou hebben schuldig gemaakt inzake de vervolging van Stavinsky. Pressard is een zwager van den vroegeren minister-president Chautemps. ze ferm. „Ga mee. Leun op mijn schouder, het is maar een klein eindje". Het was zoo. Doch het scheen een eeuwigheid eer ze de hooge smalle trap naar de bovenste ver dieping op waren, waar Herrick haar appartement had en ze verbaasde er zich later dikwijls over, hoe ze het ooit hadden klaar gespeeld. Ze moesten onderweg dikwijls rusten en vaak vroeg ze zich af, of ze niet méér had ondernomen dan ze vol brengen kon. Maar eindelijk kwam de langzame moeilijke klauterpartij tot een eind en de Engelschman werd haar kleine zitkamer binnen geleid en viel uitgeput in een stoel neer. Zijn oogen vielen dicht en ze dacht dat hij bewusteloos was. Ze snelde naar de kast in den hoek, waar ze haar kleinen voor raad bewaarde van glaswerk en por selein tot kruidenierswaren en een flesch brandy voor noodgevallen toe. Hier was alles nog net als vroe ger, ondanks haar op handen zijnd vertrek. In de aangrenzende slaap kamer stonden haar nieuwe kof fers, die lady Bridget voor haar ge kocht had, gepakt en voorzien van etiketten, gereed, maar haar weinige meubelstukken en de huishoudelijke artikelen was ze van plan achter te laten als een laatste geschenk De toestand in Oostenrijk blijft toch nog raadselachtig. Het is toch waar gebleken, dat Heimwehrforma- ties langs de grens zijn samengetrok ken. Was dat, omdat een inval werd gevreesd van Habicht's legionen van uit Beieren? Er zijn menschen, die beweren, dat Fey zijn Heimwehren van Weenen heeft teruggetrokken, omdat hjj een poging tot dezer ont wapening, komende van Dollfuss, vreesde. Ook duiken de geruchten weer op, dat Bondspresident Miklas tóch zal aftreden. Hij zou dan plaatsma ken voor een legitimistisch candidaat die de terugkeer der Habsburgers zou moeten voorbereiden. In Frankrijk is ontstemming tot uiting gekomen over het sluiten van een overeenkomst tusschen Oosten rijk, Italië en Hongarije. In Rome is men natuurlijk over deze ontstem- geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spioedig gaaf, zacht en blank door Purol ming ontstemd. Frankrijk heeft zich niet te bemoeien, héét het daar, met Oostenrijks binnenlindsche aangele genheden. De onderhandelingen van Duitsch land met het Vaticaan vlotten nog niet. Bericht wordt, dat de Duitsche onderhandelaar, Dr Buttmann, eerst half Maart uit Berlijn te Rome zal terugkeeren om de besprekingen o- ver de uitvoering van het concordaat voort te zetten. Intusschen worden nieuwe maatregelen tegen de katho lieke jeugdvereenigingen aangekon digd en ten deele ook uitgevoerd. Het nieuwe Oost-Aziatische rijk Mandsjoekwo, gaat een schoone toe komst tegemoet. Afgaande tenminste op den naam, welken de heerscher van Mandsjoekwo zich bij zijn kro ning, waarvan de plechtigheden jl. Woensdag begonnen, heeft gekozen. Zijne keizerlijke majesteit zal Kang Teh heeten, hetgeen zooveel schijnt te moeten beteekenen als „Vreed zame Deugd". Als hij van zijn vreedzame deugd eens een beetje naar Europa ex porteerde voor den dikken, gemoedelijken ouden concierge en zijn vrouw, die op hun manier haar altijd geholpen hadden om haar pad te effenen sedert ze voor het eerst haar tenten had opgeslagen in de Rue Grise En een Fransche concierge heeft het zeer zeker in zijn macht om het pad van zijn huurders een bijzonder doornig of het tegenovergestelde te maken, naar gelang zijn aard. „Hier, drink dat eens op," zei ze, een glas brandy voor de bleeke lip pen van den Engelschman houdend Hij gehoorzaamde en toen het scher pe vocht door zijn keelgat liep, kwam er weer wat kleur op zijn gezicht. Hij deed zijn oogen open en deed een poging om te gaan zitten. „Ik ik bezorg u geweldig veel last," mompelde hij verontschuldi gend. „Nonsens," antwoordde ze. „Pro beer nu nog niet om u te bewegen Blijf rustig in dien stoel liggen, ter wijl ik warm water haal en uw arm afwasch. Hij heeft erg gebloed,' voegde ze er bij, een bezorgden blik werpend op de roode vlek, die zich over zijn mouw verspreid had. Ze bewoog zich zacht en vlug door de kamer, vulde een ketel zette die op het gas en haalde wat oude doeken te voorschijn die ze aan reepen scheurde. Toen eindelijk o De correspondent te Brussel van de N.R.Crt deelt het volgende me de De besprekingen tusschen den 'Ne derlandschen minister van economi sche zaken, dr. Verschuur, en den Belgischen minister van landbouw, prof. Sap, hebben tot een definitief resultaat geleid. Aan de besprekin gen, die uitsluitend liepen over den uitvoer van Nederlandsche land bouwproducten in België, nam van Nederlandsche zijde ook de heer Bonthuis en van Belgische zijde de directeur-generaal van Orshoven deel. Kort voor den middag bracht minister Verschuur, vergezeld van zijn Belgischen collega een bezoek aan minister-president de Brocque- ville. Het onderhoud was van zeer aangenamen aard en de minister president zat samen met den minister van nijverheid en binnenlandschen handel, mr. van Cauwelaert en H.M. gezant, jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en den heer Bont huis mede aan bjj de lunch, minister Verschuur aangeboden door den Bel gischen minister van landbouw en mevrouw Sap. Minister Verschuur heeft zich naar H.M. gezantschap begeven en is la ter per trein naar Den Haag terug gekeerd. Ik had het genoegen door minister Sap te worden ontvangen die mij onder andere verklaarde: Dr. Verschuur en ik zijn het vol komen eens geworden. Feitelijk was dit reeds het geval na de bespre kingen in Den Haag maar er vielen nog enkele technische details te re gelen. Het resultaat van onze onder handelingen is, dat het accoord tus schen beide departementen van bui- tenlandsche zaken tot stand gekomen inzake den ruilhandel van industrieele producten met ingang van Donder dag 1 Maart in toepassing treedt. De regeling tusschen dr. Ver schuur en mij getroffen geldt den invoer van Nederlandsche landbouw - en zuivelproducten in België met na me van aardappelen, groenten, var kensvleesch en schapenvleesch. Ik kan u natuurlijk nog geen cijfers mededeelen, maar ik kan wel ver klaren dat de Belgische minister van alles klaar was en ze een desinfec- teerend middel in de kom water ge goten had, kwam ze naar hem toe en hielp hem voorzichtig, met vrien delijke handjes, die bang waren om pijn te doen uit zijn jas, waardoor een hemdsmouw vrij kwam, door weekt van het bloed, dat uit een diepe vleeschwond in den bovenarm vloeide. „Ik vrees, dat ik uw hemdsmouw zal moeten open knippen," zei ze. Hij knikte. „Ik vrees het ook," zei hij. „Het is een onsmakelijk ge zicht, niet? Het is allemachtig ver velend, dat u dat nu moet doen". „Tob daar maar niet over," ant woordde ze geruststellend. „Ik ben erg handig in eerste hulp". „Werkelijk? Waar heeft u dat ge leerd?" vroeg hij, haar aanmoedi gend om te praten, terwijl ze de leelijke wond uitwiesch. Hij hield van het geluid van haar stem. Die was tamelijk laag en een beetje heesch en dat gaf er een soort yan droevige aantrekkelijkheid aan. „O, jaren geleden toen ik nog heel jong was," antwoordde ze ernstig. Hij lachte onwillekeurig. „U is nog niet zoo verschrikkelijk bejaard, wel?" vroeg hij plagend. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1