KEBKöiSCHGDL Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopenschaar SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 3 en 4 Maart a s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 1 Maart nam. 7,30 en Zondag 4 Maart 2,30 uur: Weenerbloed. Operette van Johann Strauss. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 4 Maart 2.30: Le Barbier de Geville, Opera-komiek in 3 bedrijven en 4 tableaux. Muziek van Bossini. GROEDE—NIEUWVLIET. Beroep aangenomen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. Groede-Nieuwvliet door Ds G. J. Derksen te Oudelande. Van Vredenburch dank voor zijn lof aan Ged. Staten en aan den hoofd-ingenieur van den prov. water staat en zijn staf. Hierna sloot hij ten half vijf de bijeenkomst onder dankzegging aan de verschillende colleges en belang stellenden voor hun tegenwoordig heid. Onjuiste belastingaangifte. o De minister van financiën deelt mede, dat de termijn, om straffeloos onjuiste belastingaangiften te ver beteren, is verlengd tot 1 Mei 1934. Na dien datum zullen de bepalingen der .wet in volle strengheid worden toegepast. In verband met de nieuwe crisis inkomstenbelasting is het wel ge- wenscht, op de gevolgen van wel of niet aangeven nqg eens het volle licht te doen vallen. Wie vóór 1 Mei zijn verzwegen vermogen en/of inkomsten aangeeft, zal slechts over de laatste drie jaren de te weinig betaalde belasting moe ten betalen. Wie het niet vóór 1 Mei aangeeft, zal, bij geconstateerde hooger ver mogen en/of inkomsten, hetzelfde moeten betalen, verhoogd met 4 x het grootste belastingverschil van één dezer jaren, onder instelling eener strafvervolging. De crisisinkomstenbelasting zal dit verschil nog belangrijk verhoogen. Ter illustratie daarvan volge hier een voorbeeld uit Rotterdam. A. heeft voor de laatste drie jaren opgegeven als inkomen f 10.000, f 9500 en f 9000. Daarvoor heeft hij als belasting betaald vanaf 1931/'32 resp. f 949, f 952 en f 1010. Hij doet vóór 1 Mei aan den inspecteur weten dat zijn inkomen steeds f 2000 hooger is geweest. Hij moet dan bijbetalen f 302 plus f 313 plus f 344. Verder zal hij bij niet veranderen van in komen gedurende 5 jaren f 20 crisis inkomstenbelasting moeten voldoen. B. verkeert in hetzelfde geval, maar zwijgt. De inspecteur twijfelt echter aan de juistheid van zijn aan- gitfe voor 1934-35, roept hem op en bij de besprekingen erkent B. f 2000 meer inkomsten te hebben gehad. Daar het nieuwe belasting jaar inmiddels is ingegaan, vervalt het jaar 1931/'32. Voor 1932/'33 moet hij bijbetalen f 313, voor 1933/ 34 f 344, terwijl hij voor 1934 '35 naar het nieuwe verhoogde inkomen wordt aangeslagen. Bovendien volgt een boete van 4 x het grootste verschil, dus 4 x f 344, terwijl hij gedurende 5 jaren f 200 crisisinkomsten zal moeten offeren. De gevolgen zijn dus: A. heeft slechts f 1059 te voldoen en straffeloosheid is verzekerd; B. betaalt f 3033 met kans op strafvervolging. Natuurlijk is bij bovenstaande geen rekening gehouden met bijkomstig heden. Zoo kan in sommige geval len, ook na 1 Mei, nog nagevorderd worden over 1931-32; het zuiver in komen over 1931-32 is niet altijd het vergelijkingsinkomen voor de crisisinkomstenbelastingmen kan al leen over 1932-33 en/of 1933-34 te weinig inkomen aangegeven hebben. Ieder geval staat ten slotte apart. Maar dit schaadt niets aan de strek king van dit artikeltje, dat het alge meen voorkomende geval geeft, waar bij ten duidelijkste uitkomt het groo- te verschil tusschen de v r ij w i 11 i g e aangifte vóór 1 Mei a.s. en de ge- dwongene na 1 Mei a.s. Voetballen. Uitslagen van Zondag 25 Februari. K. N V. B 3e klasse A. Oranje—Vlissingen II 0-3 Zeelandia II Terneuzen II 2-4 Stand 3e klasse A. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. 1 3 41-16 19 2 2 31-15 18 2 4 26-18 16 0 5 29-19 14 4 5 26-30 12 1 5 34-27 II 2 8 20-39 8 12-55 2 Breskens 13 9 Zeeuwen 12 8 Vliss. II 13 Hulst 12 Oranje 13 Neuzen II 11 IJzendijke 13 Zeelandiall 13 1 0 12 Ierland—België 4 4. Ierland—België, de eerste wedstrijd van de tuSschen deze landen en Neder land te spelen voorronde voor de wereldkampioenschappen is geëindigd in een gelijk spel, 4 4. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 27 Febr. De volgende zaken werden o. m. behandeld: O. J. O., 28 jaar, landbouwer te Sluis, werd verdacht dat hij op 3 Januari 1934 te Sluis een kip, toe- behoorende aan F. v. d. B. heeftgedood. Eisch f 10 s 5 duitspraak idem. V. H., 31 jaar, landbouwer te Hoofd plaat, werd verdacht dat hij op 19 Januari 1934 te Hoofdplaat J. M. H. op het hoofd heeft geslagen. feisch f 15 s 10 d„ uitspraak f 10 s 5 d. A. P. d. M., 22 j., A. le F. 22 j., visschersknechts te Breskens, werden ten laste gelegd dat zij op 13 Februari 1934 te Breskens P. v. D. met de vuist op het hoofd hebben geslagen. Eisch ieder f 20 s 10 d., uitspraak idem- Hooger beroep. Door E. J. d. M., 37 jaar, koopman te Breskens is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van Kanton rechter te Oostburg, waarbij hij we gens overtreding van de Landbouw- Crisiswet en het Crisis-Graanbesluit is veroordeeld tot f 250 of 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de auto en de zakken. Surseance van betaling aan gevraagd. Door E. B. Dumoleijn, Notaris te Hontenisse is surseance van betaling aangevraagd. Vergadering van schuld- eischers 14 Maart 1934 nam. 2 uur. Voorloopige bewindvoerders: Mr J. F. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg en Mr R. J. J. Cam- booy, advocaat te Hulst. BRESKENS. Schuttevaêr. Zaterdagavond werd in het „Wapen van Breskens" de algemeene vergade ring der Afd. Breskens van de Ver- eeniging „Schuttevaêr" gehouden. De Voorzitter, de heer T. Verschoor, memoreerde in zijn openingswoord het vijf-en-twintig jarig bestaan van de Afdeeling. Het jaarverslag gaf een beeld van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht. Het stemde tot tevreden heid. Uit de rekening bleek, dat ontvan gen was f 61.en uitgegeven f57,30, zoodat een batig saldo van f3,70 aan wezig was Het spaarbankboekje gaf een bedrag aan van f 71.15. In de plaats van den heer F. Klaaijsen, die wegens drukke werkzaamheden meende te moeten bedanken, werd als bestuurslid gekozen de heer J. Roest. Bij de gehouden besprekingen werd besloten een tweetal punten voor te dragen voor de agenda der Algemeene Hoofdvergadering, welke dit jaar waar schijnlijk te Meppel zal worden ge houden. Visschersbelangen. Zaterdagavond had alhier in de O.L. school een bijeenkomst plaats van eenige visschers en leerlingen van de Binnenvaartvisscherijschool, teneinde op initiatief van den heer J. de Pagter, te komen tot een re gelmatig onderzoek naar het ver band tusschen de trek der garnalen en de temperatuur van het water. De heer Ter Meulen las in verband hiermede, de gevoerde correspon dentie met het Rijksinstituut voor visscherijonderzoek voor, en hield een korte voordracht naar aanleiding van een geschrift hierover aan de hand van Dr B. Havinga, directeur van bovengenoemd instituut, die met belangstelling werd gevolgd. Eenige visschers zegden hun medewerking toe en zullen een bespreking houden met den heer Havinga die daartoe 1 Maart a.s. naar Breskens zal ko- Jaarvergadering. Vrijdagavond heeft de afd. Bres kens van de Chr. Nat. Werkmans bond haar feestelijke jaarvergade ring gehouden. Hoewel de aangekondigde spre ker, de heer Jansen uit Biggekerke niet gekomen was, is deze vergade ring toch voor 100 pCt. geslaagd. Nadat de voorzitter, Ds. Kelder, de vergadering had geopend en een in leidend woord sprak over 2 Cor. 5 110, werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het programma waaraan, behalve vele leden van den bond zelve, ook .mede werking werd verleend door de Chr. Jongemannenvereeniging. Onderwijl maakten enkele meisjes van de jonge vrouwen-vereeniging zich verdienste lijk met het serveeren van thee, chocolade, biscuit, roombioodjes enz. Onder de afgevaardigden, die bij de plaatselijke corporaties hun geluk- wenschen aanboden, behoorden af gevaardigden van Ter Neuzen en de vice-voorzitter van de ring Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel de opkomst niet zoo groot was als verwacht werd, is het alles bij elkaar genomen een goede en geslaagde avond geweest en men kon ongetwijfeld, na de sluiting door den voorzitter, voldaan over het ge hoorde en gebodéne huiswaarts gaan. AARDENBURG. Marionettenspel. Vrijdag 23 Februari werd voor de afdeeling Sluis-Aardenburg der Mij. tot Nut van 't Algemeen in het lo kaal der Sociëteit „Spoor tot Vriend schap" alhier een voorstelling gege ven door Bert Brugman's Marionet ten. De roem van dit marionetten theater was het gezelschap vooruit gegaan, wat oorzaak was, dat de zaal in geen jaren op een nutsavond zoo dicht bezet geweest is als Vrij dag j.l. Voor de pauze traden in een groot aquarium de bewoners der zee op: visschen, kwallen, krabben, het zee paardje, een zeemeermin en een nimf. Deze waren begaafd met mensche- lijke eigenschap, hadden de spraak en gaven humor, spot en satyre ten beste en deelden wijze zedelessen uit. De nimf moest haar nieuws gierigheid en sterk verlangen naar de menschen met den dood bekoo- pen. Het tweede deel was geheel humo ristisch. De zachte kleurschakeerin- gen in de diverse tafereelen waren schitterend. Het publiek had een genotvollen avond en vond het al leen jammer, dat het zoo gauw af geloopen was. Electriciteit. Maandagavond werd door de P.Z.E.M. een demonstratie gegeven in „Het Hof van Holland" bij de Wed. De Meijer, die veel belang stelling trok. Er werd gedemonstreerd met stof zuiger, ventilator, waschmachine, wa terketel, scheerapparaat enz., kortom met alles, wat in een huishouden te pas komt. De in i uitzicht ge stelde attractie bestond daarin, dat iedere 10e bezoeker een strijkijzer cadeau kreeg. Dinsdag 2 uur werd in „De Engel" bij de Wed. Pierens een kookdemonstratie gegeven, waar des avonds 7 uur dezelfde demon stratie van Maandag herhaald werd. OOSTBURG. Feestavond. Zaterdagavond gaf het Middel- burg-Vlissingsch kunstensemble, dat reeds in verschillende groote plaat sen voor hetzelfde doel optrad, een uitstekend geslaagde feestavond ten bate van het Kinder- en Personeel- fonds. „P.T.T.". De gezellige Beurs- zaal was geheel uitverkocht en het afgewisselde programma werd vlot afgewerkt. Het orkest onder leiding van Mevr. Brand-Bekker te Vlissingen bracht door G. Th. Rotman. 33. „En, meneer Pieter, wanneer gaat U nu eens met mij een tochtje maken?" zei op zekeren dag gek scherend juffrouw Sietje, de huis houdster, die ook wel eens 'n motor ritje maken wou. „Wel," zei Pieter, „ik heb net van de week een zij- spanwagentje besteld: zoo gauw het er is, mag U eens een keer met me mee, hoor!" 34. Pieter hield woord. Bevend, 'n beetje angstig, stapte juffrouw Sietje de volgende week in het zijspannetje. Het was maar een twee- dehandscb zijspannetje, overgenomen van boer Lijnkoek, maar het zou nog best zijn werk doen, dacht Pie ter. En heusch, het ging, en weldra bereikten ze de naburige stad. een viertaUnummers ten gehoore op een wijze, die de zaal met een dave rend applaus beloonde. De Cabaretier-Conferencier Bel- derok oogstte met de door hemzelf gemaakte liedjes luiden bijval en vormde daarna met zijn collega Wim Louwerse het benijdenswaardige mid delpunt van de groep der „Telepho ne Singing Babies," de attractie van den avond. „Arme Rijken" een klucht door Nono was de aanleiding tot vele lachsalvo's, die Hubert Meunier de Forgeron voor 't overgroote deel óp zijn geweten had. Het leuke stuk viel best in den smaak. Al met al, een leuke, schitterend geslaagde avond. We zullen het ge- heele ensemble, versterkt met de dames, die thans door ziekte moes ten uitvallen, waardoor het pro gramma eenigszins moest worden gewijizgd, het volgende seizoen gaar ne in Zeeuwsch-Vlaanderen terug zien. Gecombineerde vergadering. In een gecombineerde vergadering op Zondag 25 Februari j.l. in de „Stadsherberg," alhier gehouden, werd met algemeene stemmen tus schen de postduivenliefhebbers van W. Zeeuwsch-Vlaanderen besloten, het samenspel op de rondvluchten te beginnen vanaf Dourdan enz. Dit met 't oog op meer duiven en goed- kooper verzending. Combinatie werd gevormd door de vereenigingen Aar denburg, Biervliet, Cadzand, Oost burg, Retranchement en Sluis met een aantal leden van 148. In crisis tijd is in de sport ook zuinigheid geboden. CADZAND. V. V. V. De vereeniging „Gemeentebelang" alhier naar buiten „Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer" gehee- fen hield j.l. Zaterdagavond ten huize van A. van Dale haar gewone jaarvergadering. Uit het door den secretaris op gemaakte verslag bleek, dat de ver eeniging 58 leden telt, waarvan er 7 buiten de gemeente woonachtig zijn. Met voldoening wordt in het verslag melding gemaakt van het zeer groo te aantal bezoekers aan het strand; ook het getal kampeerders is steeds toenemende, van eèn en ander moe ten verschillende ingezetenen profi- teeren. De rekening van 3en penning meester noemde een bedrag van f 188.33 aan ontvangsten en f 64.62 aan uitgaven; de contributie's be liepen in 1933 f 106,-. Besloten werd de aanwezige red dingsmiddelen uit te breiden met een paar zwemgordels, terwijl den badman een hoorn zal worden ver strekt om eventueel te ver gaande zwemmers te waarschuwen. Zooals dat op meerdere plaatsen in Schouwen schijnt gedaan te wor den zullen ook hier, ten gerie/e van de baders, op een paar punten aan het strand borden met getijtafels worden aangebracht. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden P. M. van Iwaarden, C. J. Neeteson en B. P. de Ridder werden herbenoemd. Met een opwekking tot de aan wezigen leden te winnen en tot de afwezigen niet van verre te blijven staan, sluit de voorzitter de verga dering. Bouwbedrijvigheid. De bouwbedrijvigheid is in deze gemeente tamelijk groot; behalve ze ven nieuwe woningen, een zeer aan zienlijke uitbreiding van een be staand hotel, zullen in den loop van dit jaar zes zomerverblijven aan de duinen worden gebouwd. IJZENDIJKE. Benoeming. Met ingang van 1 Maart is in de plaats van J. Brugge, die de dienst heeft verlaten, als wegwerker op den Prov. weg Schoondijke IJzendijkeGrens aangesteld A. J. Neve te Hansweert. De nieuwbenoemde zal zijn stand plaats alhier hebben. Droevig. Zondagavond gevoelde de Wed. v. N. alhier zich onwel, wat blijk baar op de oogen sloeg, daar zij plotseling niets meer zien kon. SCHOONDIJKE. Oude munt gevonden. Toen de heer H. alhier dezer da gen in zijn tuin werkzaam was, vond hij een zilveren munt ter grootte van een rijksdaalder met het jaartal 1675 en het wapen van Zeeland. Naar men ons mededeelde zijn er in zijn tuin reeds meerdere oude mun ten opgegraven. HOOFDPLAAT. Van de fiets gevallen. Hedenmorgen vond men nabij de voormalige tol bewusteloos langs de weg liggen de heer v. d. B. uit IJzen dijke, die blijkbaar van de fiets ge vallen was. RETRANCHEMENT. Tooneelavond. De tooneelavond gehouden op 24 Febr. j.l. mag in alle opzichten goed geslaagd genoemd worden. Opge voerd werden de dramatische schets: „Nanda" van Otto Zeegers, gevolgd door het blijspel: „de bestelde Schoonzoon". Het eerste stuk deed bij velen van het vrij talrijk opgekomen pu bliek de waterlanders in de oogen komen, terwijl het nastukje de lach spieren in beweging bracht. De spe lers hebben alle eer van hun werk behaald en de wegblijvers hebben een aangenamen, genotvollen avond gemist. Men mag gerust zeggen: die perzik smaakt naar meer. ZUIDZANDE. Benoeming. Benoemd tot controleur voor de naleving van de rijkspluimveeteeltre- geling in West Zeeuwsch-Vlaanderen de heer A. de Hullu-Quaak. Muziekconcours. Aan het concours van den Bond van muziekvereenigit.0en in West Z.-V!aanderen, te houden op Zondag 13 Mei a.s., nemen de volgende 13 gezelschappen deel 4e afd. fanfare: „Nut en genoe gen" te Waterlandkerkje. 3e afd. fanfare: „Oefening baart kunst" te Hoofdplaat; „Nut en ge noegen" te Nieuwvliet; „Ons Genoe gen" te Retranchement. 2e afdeeling fanfare: „Eendracht maakt macht" te Groede; „Geduld overwint" te IJzendijke; „Veronica" te Jóuidzande. i

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2