KEBK^SÜHOOL De plechtige begrafenis van Koning Albert. o Binnenland Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. De Gebroeders Knoopenschaar Sport. Gemengd Nieuws. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 24 en 25 Februari a s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zaterdag 24 en Zondag 25 Februari in dagvertooning, het succes-blijspel: De familie Klepkens. Zondagavond 25, Dinsdag 27 Febr. en Donderdag 1 Maart, telkens te 7,30 Weenerbloed. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 25 Februari te 2.15: Madame Butterfly. g-; AARDENBURG. Benoeming. Tot lid van den Kerkeraad der Doops gezinde Broederschap alhier werd be noemd Mej. Eldik Thieme te Oost- burg, die haar benoeming aanvaardde en als zoodanig het jongste vrouwelijk Kerkeraadslid is in Nederland. Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Februari 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1,30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond. 15. In beide diensten Pastorie-collecte. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvliet 9,30 uur Ds van Kooten. Doopbediening en coll. Zondagsschool Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 5,30 uur Ds van Kooten. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. 0 Leger des Heilt Breskens. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, van jongens en meisjes om 4 uur, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. Onze lezers (essen) een uitvoerige beschouwing te geven van de plech tige uitvaart, achten wij in dit ge val overbodig, daar zeker geen onzer lezers deze niet gevolgd heeft aan de radio. Wij willen volstaan met een korte uiteenzetting, zooals we het hebben aanschouwd. Des morgens om half acht begon het défilé van ongeveer dertig dui zend oud-strijders voorbij de voor het paleis opgestelde baar van 's Konings overschot. Om elf uur zette de droeve stoet zich in beweging om, na een ont roerende lijkdienst in de Kathedraal St. Goedele, den laatsten tocht van den Koning te aanvaarden. Op den weg die de stoet gaat, is letterlijk geen plaatsje onbezet. De brandende lantaarns zijn met rouwfloers omhangen. Op de daken zijn tribunes opgesteld, in de win kelétalages en in de parken staan stoelen, op de balcons hangen tros sen menschen, met touwen vastge bonden hangen zij in de lichtmasten. Nog nimmer zagen wij zulk een menschenmassa. Vermelding dient zeker, dat een leegstaand huis in de Rue de Royal voor twee dagen gehuurd is voor 32000 franken. Met deze transactie heeft de huurder zeker nog een flink kapitaal verdiend met verhu ren van plaatsen. De uitgebreide ambulancedienst, geassisteerd door honderden pleeg zusters, is voortdurend in actie, de honderden flauwgevallenen weg te brengen. Een man, welke uit een boom viel bekwam een doodelijke sche delbreuk. Het aantal mannen, vrou wen en kinderen, dat in zwijm is gevallen bedraagt ruim twee duizend. En steeds schrijdt 'de stoet ver der. Wanneer het affuit met den dooden Koning, gedekt door de Bel gische driekleur voorbij komt, zijn alle hoofden ontbloot, als laatste groet voor den beminden vorst. Ontroerend is het te zien als een zaam en alleen, gezadeld en wel, „het lievelingspaard van den Ko ning" achter de baar loopt, de degen bengelt aan de zijde; het dier heeft den kop gebogen als treurt het mede om het verlies van zijn meester, die nu vóór hem uit, wordt wegge bracht. Twee lakeien houden de teu gels. België heeft Koning Albert I naar zijn laatste rustplaats gebracht. Het was een indrukwekkende plechtig heid, die wij nimmer kunnen ver geten. Wetsontwerp Verkeersfonds. Op Vrijdag 16 Februari j.l. werd in de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam een groote openbare vergadering gehouden ter bespreking van het door de Minis- van Financiën en van Waterstaat aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet betreffende de In stelling van een Verkeersfonds. De vergadering ging uit van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, waarvan de Algemeene Voor zitter, de heer A. J. ten Hope, in een inleidende rede de voornaamste bezwaren tegen het wetsvoorstel uit eenzette. Daarna ontwikkelden vertegen woordigers van uiteenloopende maat schappelijke en economische belan gen hunne speciale bedenkingen te- de gevolgen van een wet volgens het ontwerp. De voornaamste bezwaren werden samengevat in een motie, welke on der groot enthousiasme met een stemmigheid werd aangenomen. Benoeming notaris. Bij Kon. besluit van 17 dezer is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg, ter stand plaats de gemeente Hulst, N. M. J. H. Pijls, candidaat-notaris te Kloos- terzande, gemeente Hontenisse. BRESKENS. Ouderavond De ouderavond der Openbare school op Woensdagavond was buitengewoon goed bezocht. Mevrouw ter Meulen sprak daarover namens de oudercom missie bij de opening haar groote vol doening uit. De heer C. J. J. de Pree gaf als hoofd der school een overzicht van den stand van zaken. Speciaal deed hij daarbij uitkomen, hoe het leerlingen aantal slechts enkele uitkomt boven het door de wet geêischte aantal voor 6 leerkrachten. De heer F. Koster zong daarna met zijn klasse eenige liederen, die een enthousiast verdiend applaus uitlokten. Hierna bestond er gelegenheid om het werk der kinderen te zien, waarbij het personeel alle noodige inlichtingen verstrekte. De ouderavond was hiermee ge ëindigd, waarna de heer A. Salomé de aanwezigen namens Volksonderwijs een filmvertooning aanbood van de groote Volksonderwijsfilm gevolgd door een klucht, welke met groote belang stelling werden gevolgd. Behouden. De school te Nieuwe Sluis, welke aangewezen was om even als zooveel andere te verdwijnen, zal niet worden opgeheven. Naar verluidt zou dit de eenige der kleine scholen in Zeeland zijn, die behouden blijft. De vlaggen halfstok. Ten teeken van rouw, woei Donder dag bij de begrafenis van Z. M. den Koning der Belgen van bijna de ge- heele visschersvloot alhier de Neder- landsche driekleur halfstok. Ook op de kantoorgebouwen en de fabriek van de firma Van Melle, als mede van het Hotel de Vuijst was dit het geval. De combinatie van Zeeuwsche gemeenten. Het „Dagblad v. N.-Brabant" ver neemt, dat de door de afd. Zeeland van Ned. Bond van gemeente ambtenaren en de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in het leven geroepen commissie voor het samenstellen van een rapport over combinatie van Zeeuwsche gemeen ten met haar werkzaamheden zoover is gevorderd, dat in Maart a.s. de publicatie van dat rapport verwacht kan worden. Voorgesteld zal worden om West Zeeuwsch-Vlaanderen in drie en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in vijf gemeenten te verdeelen. Zooals men weet, telt Zeeuwsch- Vlaanderen thans 35 gemeenten, ter wijl er in de geheele provincie Fries land slechts 40 gemeenten jijn. Naar verluidt zou de huidige mi nister van Binnenlandsche Zaken, mr. de Wilde, die in het verleden de moeilijkheden der kleine Zeeuw sche gemeenten van nabij heeft lee- ren kennen, een groot voorstander zijn van herziening der gemeentelijke indeeling in Zeeland. SCHOONDIJKE. Groene Kruis. Maandag hield het Groene Kruis jaarvergadering. Uit het verslag bleek een ruim gebruik van de arti kelen. Tevens werd daarin het over lijden herdacht van den heer J. C. Quist. De wijkzuster bracht 3362 bezoe ken, waaronder 682 aan t.b.c.-pa tiënten. De rekening van het Groene Kruis gaf als totaal f 1900.87, die van de afdeeling T.B.C. f 788.64. De begrooting werd vastgesteld op f 1834.30. Daarbij werd 3 pCt gekort op het salaris van wijkzuster en magazijnmeester, wegens te ver wachten mindere bijdrage van het rijk. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. A. Cransberg en gekozen in de vacature wijlen J. C. Quist de heer J. Ramondt. AARDENBURG. Groene Kruis. Op de jaarvergadering, ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling van het Groene Kruis al hier, hield de voorzitter, de heer C. M. v. d. Broecke Donderdag avond een interessante inleiding over de geschiedenis der afdeeling. Het jaarverslag meldde dat de wijkzuster Van Stee in 1933 had afgelegd te Aardenburg met Draai brug 5377 en te Sint Kruis 528 be zoeken. In 141 gezinnen werd hulp verleend, terwijl 312 stuks materiaal waren uitgegeven. De rekening gaf een ontvangst van f 3162.84 en een uitgaaf van f 3011.53, goed slot f 151.31. De begrooting werd vastgesteld op f 2900.29 met een sluitpost van f 45.92. Besloten werd de termijn voor toe treding van nieuwe gemeentenaren van 2 jaar op 6 maanden terug te brengen. Daarna wordt een en tree-som geheven. Nadat bij de rondvraag verlaging van het salaris der wijkzuster naar voren was gebracht, sloot de voor zitter de vergadering. OOSTBURG. Uitvoering. Zaterdag zal in het Beursgebouw alhier de uitvoering plaats hebben ten bate van het Kinderfonds P. T. T. De opbrengst zal dus dienen om hulp te verleenen aan zieke of zwakke kinderen van het P. T. T. personeel. De uitvoering geschiedt door een groep P. T. T. ambtenaren van Mid delburg en Vlissingen met hulp van een flink orkest onder leiding van Mevr. Brand-Bekker. Deze uitvoering wil zeggen, door een gezelligen avond een goed werk verrichten. Er zijn nog eenige kaarten over bij den ijverigen correspondent van het Kinderfonds alhier, de heer J. van de Schelde. ZUIDZANDE. Uitgesteld. In verband met moeilijkheden bij het engageeren van een jury tegen Hemelvaartsdag, is het muziek-con- cours verschoven naar Zondag 13 Mei. De deelname belooft heel groot te worden. Ter openbare terechtzitting der Arrond. Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, van 21 Februari 1934 door G. Th. Rotman. 31. Juist op dit oogenblik kwam buurvrouw met een emmer vol water den tuin in, met de bedoeling, haar tulpjes te besproeien. Och, och, wat werd het mensch kwaad, toen ze daar haar vernielde bloembed in het oog kreeg en vlak daarbij den dader ontwaardeI Flens! slingerde ze hem zoomaar al het water in z'n gezicht, zoodat onze Pieter achterover in het gras rolde. werd aan de meestbiedende of hoogstmijnende verkocht bij execu tie het sleepschip „Wilhelmina," ty pe Kempenaar, groot 609 781 1000 M3, met al dezelfs toebehooren en inventaris, liggende in den Midden- kanaalarm van het Rijkskanaal te Ter Neuzen, zulks ten verzoeke van de Eerste Nederlandsche Scheeps- verband Maatschappij te Rotterdam, en ten laste van J. P. de Feijter, schipper, wonende te Ter Neuzen. Koopster werd Mejuffrouw Mr. Anne Bolle, advocaat en procureur te Middelburg q.q. voor den Prijs van f 17000,-. Eervol ontslag. Aan Dr G. F. Baron thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, president der Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg is met ingang van 15 April a.s. eervol ontslag als zoodanig ver leend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tevens is hij benoemd tot ridder in de Nederlandsche Leeuw. Arondissements-Rechtbank te te Middelburg. Zitting van 23 Vrijdag Febr. De volgende vonnissen werden o.m. uitgesproken: lo. D. H„ 25 jaar en 2o A. P. d. M., visscher, beiden te Breskens, wer den ten laste gelegd dat zij op 14 Januari 1934 te zamen en in vereeni ging, gedurende den voor den nacht rust bestemden tijd op een besloten erf, hebben weggenomen een wit konijn, toebehoorende aan J. D. F. Eisch ieder 1 mnd. gev. straf. P. J, E., 22 jaar, visscher te Bres kens, werd beklaagd dat hij op 14 Januari 1934 te Breskens een konijn, toebehoorende aan J. D. F. heeft ge dood. Eisch 1 mnd. gev. straf. Bedreiging: A. M., 45 j., leurder te Maldeghem, gedetineerd. Eisch 2 maanden gev. str., met af trek van het voorarrest. Voetballen. Zeeuwsche Voetbalbond. Uitslagen van Zondag 18 Februari. Z. V. B. lste klasse B. Sasput—Oostburg 1—2 F. G. Sluis—Biervliet 2—1 2e klasse D. Oostburg IIN. G. D. 2—0 Hoofdplaat II—Zeeduivels. Zeeduivels niet opgekomen. Stand le klasse B. gesp. gew. gel. verl voor-tegen p. Neuzen III 11 9 1 1 39-23 19 Hoofdplaat 12 9 1 2 47-13 19 Breskens 11 11 6 2 3 30-23 14 Oostburg 10 5 0 5 29-20 10 Biervliet 12 3 2 7 26 35 8 Sasput 11 1 2 8 20-41 4 F. C. Sluis 11 1 2 8 20-57 4 2e klasse D. Zeeduivels 11 11 0 0 58-8 22 Hoofdpl.II 11 7 0 4 30-28 14 Biervliet 11 10 5 1 4 34-25 11 BreskensIIIlO 5 0 5 29-21 10 IJzendijke 1111 4 0 7 18-36 8 N- G. D. 6 3 0 3 12-12 6 *Sasput II 12 3 1 8 20-45 5 Oostburg II 8 1 0 7 8-35 2 32. „Ziezoo!" hijgde ze daarop, gloeiend van verontwaardiging, „en nou houd ik je kippen! Je moet niet denken, dat ik m'n kostelijke geld voor niets aan bloembolletjes uitgeef! Geen kip zie je terug en daarmee basta!" En zoo kon Pieter in letterlijken zin „afdruipen," ter wijl hij overwoog, dat hij eigenlijk zichzélf het hardste beet gehad had. *Sa-put II 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 25 Februari a.s. K. N V. B. 3e klasse A. OranjeVlissingen II. Zeelandia II—Terneuzen II. Z. V. B., le klasse B. Terneuzen lilOostburg (half één). 2e klasse D. IJzendijke II—Breskens III. Oostburg II—Hoofdplaat II. N. G. D. Biervliet II. De muiterij op de „Zeven Provinciën". De advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft in de zaak van „De Zeven Provinciën" tegen den beklaagde, kapitein luitenant ter zee, Eikenboom, 1 jaar gevangenis straf geëischt. De advocaat-fiscaal zeide, dat de vraag of het aan beklaagde's schuld te wijten is dat Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" in den bewusten avond is overvallen, bevestigend te moeten beantwoorden, en dat beklaagde daarvoor derhalve strafrechtelijk aan sprakelijk dient te worden gesteld. Diefstal of verduistering? Omtrent den postzak, die te Enk huizen vermist en later teruggevon den werd, verneemt het „Hbl." na der het volgende: In den nacht van Dinsdag op Woensdag arriveerde te Enkhuizen de dépêche Amsterdam- H oogkarspel. In de duisternis voor het postkan toor werden de zakken uit den wa gen geladen en door een besteller tegen de instructie in neerge legd buiten de buitendeur van het postkantoor, die gewoonlijk open is. Een dief had hier dus gemakkelijk spel. Daar het postkantoor zich ge durende de laatste weken verheu gen mocht in de opvallende belang stelling van een verdacht individu, ligt de conclusie voor de hand, dat deze, thans de kans schoon ziende, zijn slag geslagen heeft. Bedoelde man schijnt een inwoner van Enk huizen te zijn. Het is echter ook mogelijk en bij het onderzoek der politie wordt met deze veronder stelling rekening gehouden dat een der postzakken bij het expe- dieeren van den auto naar 't post kantoor op straat gevallen en hier later gevonden is door iemand, die dan, daar de zak immers openge maakt is en een aangeteekend stuk vermist wordt, verduistering heeft gepleegd. Bedoeld stuk is aange teekend op het bijpostkantoor in de Kerkstraat te Amsterdam, waar men echter nog niet uitmaken kan, van wien het afkomstig is. Een ernstig ongeluk. Tijdens lossingswerkzaamheden aan de kade te Terneuzen kwam de arbeider A. F. in het ruim van een schip te vallen. Hij kwam hierbij op het hoofd terecht en is met een hersenschudding in het ziekenhusi opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De moord te Eindhoven. Dinsdagavond heeft een 26-jarige

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2