Breskensche Courant Proefnummer. Net bittere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Malligheden. 43ste Jaargang Zaterdag 24 Februari 1934 Nummer 3911 ABONNEMENT: pa kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. PiMmland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kaar- taal 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland f3,50 per jaar. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertontlën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENT1ÊN: van I 5 regels f 0,75; iederè regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. I gaiaen oij tevens- 1 f\ f\ bij dood gld bij ver- H ^d üer' A üer' A abonnés tegen ongelukkenen J( II I lange ongeschikt- IIJII door H lies van een j(J ^ies üan een 4IJ van een 9eJ voor de volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bij verlies lij van eiken anderen vinger Algemeen overzicht. o De N.S.B. trekt op het oogenblik een. intense belangstelling van de parlementariërs. De heer Hermans, s.d., heeft vragen gesteld aan de regeering over de W.A.- en W.O.- afdeelingen van de N.S.B., z.g. af- weercorpsen. Hij wil die verboden zien. Daartegenover echter heeft Dr Polak blijkbaar de smaak van af- weercorpsen te pakken gekregen. Hij heeft in een rede aangekondigd, dat de S.D.A.P. hier te lande, als dat noodig zou zijn, tegenweer zou bie den aan de Nat. Soc., niet naar Duitsch, maar naar Oostenrijksch voorbeeld. Daarvan is de heer Kor- tenhorst weer geschrokken en die vond aanleiding om aan den mi nister ook maatregelen tegen de •S.D.A.P. te vragen. Van twee zijden was bij minister Van Schaïk geïn formeerd geworden naar de waarde van N.S.B.-praatjes, als zou de Am- sterdamsche telefoonbrand tevoren door N.S.B.-ers bij de politie zijn aangekondigd als een voorgenomen communistischen aanslag. „Smoes jes," zoo heeft minister Van Schaïk in meer parlementaire bewoordingen geantwoord. Alles berust op fantasie van een meneer Roelofsen, die de zer dagen trouwens meer praatjes de wereld in stuurt en zich ter zake eenige vervolgingen op den hals haalde. De Hooge Raad van Arbeid heeft in meerderheid aan de regeering gunstig geadviseerd omtrent het vóórontwerp van wet inzake erken ning van werkloosheidskassen en de instelling van een crisiswerkloos- heidsfonds. Een meerderheid ver klaarde zich ook voor het scheppen van de mogelijkheid om een ver plichte werkloosheidsverzekering in te voeren voor bedrijven, waar de omstandigheden daartoe gunstig zijn De S.D.A.P. en N.V.V., hebben een gezamenlijke actie georganiseerd om steun in te zamelen voor de slachtoffers van het verzet tegen de Oostenrijksche regeering. Opmerke lijk is, dat tevens wordt overwogen om een aantal kinderen, die in den strijd hun vader verloren, voor eeni ge jaren ter opvoeding en verzor- 16. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT O Madame Clémentine was over weldigd door de wending die alles genomen had. Ze was chagrinée; désolée bij het idee haar chère, pe tite 'errique te verliezen. Ze be schouwde haar als haar beste man nequin, zooals ze het meisje nu ge heel onverwacht verzekerde, en wist met, hoe ze het zonder haar zou moeten stellen. Ze bood haar zelfs een veel hooger salaris aan en een commissie in de verkoop als ze wilde blijven. Maar toen ze eindelijk in- zag, dat al haar gepraat niets hielp en dat Herrick plotseling van de wereld van .hen die verkoopen was overgeplaatst in die van hen die koopen, bekeek ze als een echte 1' ranraise de practische zijde van de zaak, draaide heelemaal om en smeekte haar om al haar kleeren by Maison Clémentine te koopen, waar ze, zooals mademoiselle wel ging naar ons land te laten over komen. De Straperlo-exploitanten hebben een gerechtelijk-ongelijk beloopen; ze worden tot 50 cent boete ver oordeeld. In de Eerste Kamer heeft minister Verschuur voor het ko mende seizoen een ruimeren steun voor den tuinbouw toegezegd. Een teelt-beperkingsplan is ten departe- mente nog in studie. De praal en luister, waarmee ko ning Albert op Donderdag in zijn graf werd bijgezet, kwam minder voort uit een behoefte aan uiterlijk vertoon, alswel uit drang om voor een inderdaad beminden vorst nog het weinige te doen, wat den mensch tegenover de majesteit van den dood gelaten is. Koningen en prinsen schreden achter de baar en daar boven heeft de geest gezweefd van de deernis en droefheid van heel een volk en de sympathie van een wereld. Ook de belangstelling bij de in huldiging van den nieuwen koning is groot geweest. Met vertrouwen blikt de Belgische natie op naar haar nieuwen, jongen monarch ;tus- schen hem en het volk blijft voor- loopig echter nog van beide zijden het tranenfloers hangen. Met grooten weemoed ook is deze week in Oostenrijk de laatste eer bewezen aan hen, die vielen in den burgerkrijg. De gevallen verzetslie den werden in stilte, maar daarom door hun verwanten niet minder be treurd. ter aarde besteld, degre- nen, die voor de regeering vielen, zijn op zeer plechtige wijze begraven. Te Weenen waren ze vijftig in ge tal en elke wagen voerde slechts één kist. Vijftig wagens passeerden alzoo achtereen de intense men- schenmenigte, welke zich voor een laatste hulde had opgemaakt. Het volledige kabinet, w.o. Dollfuss, liep in den stoetook kardinaal Innitzer maakte deel van dien stoet uit. Er liepen dezer dagen geruchten, dat president Miklas zoozeer was ge schokt door de jongste bloedige ge beurtenissen, dat hij tot aftreden zou hebben besloten, maar deze geruch ten zijn categorisch tegengesproken. Habicht, de leider der Oostenrijk sche Nazi's heeft via den Munche- ner zender een ultimatum aan de regeering-Dollfuss gericht. Hij eischt binnen een week het sluiten van wist, alleen het beste materiaal zou vinden gecombineerd met een chic die niet te evenaren was. En geamu seerd beloofde Herrick het, daar ze, nu ze op het punt van scheiden stond ontdekte, dat toch wel een heel warm hoekje in haar hart was voor het modemagazijn, waar ze zoolang gewerkt had en zelfs voor madame Clémentine. Lady Bridget had graag gezien dat Herrick in hetzelfde hotel zou komen logeeren waar zij en Billy vertoefden, maar hoewel ze het grootste gedeelte van den dag bij hen doorbracht, vroeg ze toch om 's avonds te mogen terugkeeren naar haar klein appartement "in de Rue Grise. ,,Het is zoolang mijn thuis ge weest, ziet u," legde ze uit, „dat ik 'Jieusch een beetje heimwee voel bij de gedachte het te moeten verla ten". En Lady Bridget scheen het te begrijpen, want ze zei niets meer over het verhuizen naar het hotel, doch zond Billy 's avonds met haar mee om haar veilig af te leveren aan de deur van het huis waar ze woonde. En zoo schenen die laatste twee weken in Parijs letterlijk om te vlie gen en pas een paar dagen voor haar vertrek ontving ze een haastig krabbeltje van Paul Breton, een overeenkomst met de partij van Hitier, dnders zal deze den strijd tegen de Oostenrijksche regeering in volledige sterkte en scherpte her vatten. Dolffuss antwoordt niet, maar ziet in deze actie opnieuw een be wijs van Duitsche inmenging in Oos- tenrijk's aangelegenheden. De Italiaansche regeering heeft te Triëst de organisatie van Oosten rijksche Nazi's ontbonden. Daarbij is een volledig wapenarsenaal ge vonden en werd een groot aantal bommen in beslag genomen, welke voor de terrorisatie van Oostenrijk waren bestemd. Inzake de socialistische bestuurs- methoden van Weenen, waaraan nu een einde is gemaakt, is de Oosten rijksche regeering aan het „onthul len" gegaan. Burgemeester Seitz zou b.v. maandelijks voor 1500 schilling aan sigaretten in rekening hebben gebrachtWat zal men er van zeggen We herinneren ons ook Duitsche Nazi-onthullingen over Centrum-mannen. Beschuldigingen hebben slechts waarde, als de be schuldigden zich kunnen verweren. Hitler had gesproken, maar Go ring heeft beslist: Dimitroff c.s. blij ven gevangen! Op Cuba is weer eens een opstand uitgebroken. De verhouding tusschen Spanje en het Vaticaan wordt meer en meer gespannen. 0 Onlangs beleefden we een paar dagen achtereen des morgens een dikken mist, die gelukkig zoo vrien delijk was om tegen het middag uur, wanneer de zon haar krach tigste werking uitoefent, geleidelijk op te trekken. Op een dier dagen verscheen Dr Veraart per auto te Haarlem en daar stelde zich tot zijn beschikking de brandweer van die stad, teneinde den heer Veraart proe ven te laten nementer verdrij ving van den mist. Onder de belang stellenden was ook de bekende pi loot Smirnoff, die uit hoofde van beroep een mist-deskundige mag worden geheeten. Di Veraart vertelde met bravour, dat hij, naar zijn berekeningen uit- „Herrick, ma trés chère," schreef hij. „Ik ben désolé dat ik je niet eerder heb kunnen inviteeren, maar ik heb ziek te bed gelegen. Erg dom van me, juist toen ik je zoo graag had willen opvroolijken, maar ia grippe had geen medelijden met me. Vergeef het me en kom morgen avond, wil je? Ik vraag al de ge wone lui. Je Paul. P. S. Ik hoop, dat je die reis over het water, die de kaarten voor spelden, nog niet gemaakt hebt?" En toen ze een toestemming schreef, dacht Herrick er plotse ling verbaasd aan, dat het eerste gedeelte van Pauls voorspelling al vrijwel in vervulling was gegaan, daar ze overmorgen werkelijk over het water naar Engeland zou gaan. Zou de rest van de voorspelling ook uitkomen? Bij die gedachte ril de ze onwillekeurig even, in een vaag voorgevoelen, van ze wist niet wat. 0 Een avontuur in den nacht. Het was een vroolijke fuif ge weest in Pauls atelier. Musici in den dop, zangers, dansers en schil ders uit het Quartier waren bijeen en vele veelbelovende talenten waren daar onder het hooge, schuin af- loopende atelierdak vereenigd. Zang wezen, in staat zou zijn om een mistlaag van 60 meter hoogte te ver scheuren, teneinde aldus aan de zon doorgang te verleenen. Smirnoff grinnikte. Dan treft u het slecht zei hij want de mistlaag is op het oogenblik wel 600 meter dik. De wetenschap van den heer Ver aart hecht evenwel aan geen enge begrenzing de dokter durfde ook den strijd tegen een mistlaag van 600 meter hoogte wel aan. Hij liet den brandweer aantreden, de motor spuit in werking stellen en de stralen omhoog richten, de wijde misthoogte in. Dat spuiten in het oneindige, met een paar waterstralen, welke nauwelijks een flinke huizenhoogte haalden, moet op zich reeds een belachelijken indruk hebben ge maakt, een effect hebben gehad als het steenen mgnnetje weet te be reiken, dat op een der Brusselsche straathoeken staat geposteerd. Maar voor den heer Veraart was het meenens. Nadat de Haarlemsche brandweer een anderhalf uur water stralen aan het vermorsen was ge weest en intusschen het middag uur was aangebroken, zag de heer Veraart de zon doorkomen. Dat ver schijnsel had zich evenwel tevoren al in Den "Helder voorgedaan, zon der dat de brandweer er aan het spuiten was geweest, en werd ter zelfder tijd te Amsterdam vastge steld, waar evenwel heel den dag door brandjes plegen voor te komen en het dus als mogelijk moet worden verondersteld, dat het voor het blusschingswater was, dat de mist op den loop ging. De heer Veraart heeft in ieder geval een nieuwe glorie aan zijn wetenschappelijke successen toege voegd. Behalve regenmaker en zon- ne-wekker is hij thans mede tot mist- verdrijver gepromoveerd. Bij zóóveel geleerdheid is een schoorsteenveger en rookverdrijver nog maar een klein mannetje! Maar nu alle gekheid op een stok je: zou de overheid er nu maar niet eens mee uitscheiden om de diverse proeven van den heer Ver aart te bevorderen? We betwijfelen, of onze wetenschappelijkheid an ders nog wel serieus genomen blijft worden in het buitenland. De regen- proeven met ondergekoeld ijs en ver volgens met oude kranten, werden gefinancierd door het departement en muziek, een dans van een jong danspaar en een souper vol verras sende en merkwaardige variaties, waaraan alle gasten hadden bijge dragen, hadden de uren doen om vliegen tot vroeg in den morgen. En nu brak het gezelschap op on der een kruisvuur van „au revoirs" en „a bientots" onderbroken door een Engelsche uitroep. „Mijn afscheid zal „adieu" moeten zijn," zei Herrick droevig. Ze voelde een pijnlijken kneep in haar hart bij de gedachte, dat dit het laatste, het allerlaatste van die vroolijke, gezel lige feestjes was, waaraan ze ooit zou deelnemen. Ten slotte had het leven in Parijs, ondanks hard werken en gedwongen zuinigheid, toch ook zijn compensaties gehad. „Als jullie weer bij elkaar komen, moeten jullie maar eens op mijn gezondheid drin ken". Een algemeen rumoer ging op bij die aankondiging. „Mon dieu, waarom?" „Tu va te marier. C'est qa". „Heeft Clémentine je je congé gegeven?" En Paul vroeg kortaf: „Wat is er gebeurd, Herrick?" „Ik ga naar Engeland," antwoord de ze. „Morgen al, met de Riving- tons". „Voor goed?" vroeg hij scherp. Zijn jongensachtig gezicht was bleek 3®weexi\e ^voe&e. De aangekondigde' vaccinatie wordt uitgesteld tot de maand Mei a.s. De Burgemeestm- van Groede, II. WAGTHO. van financiën. Dddr heeft men ech ter genoeg van het geëxperimenteer en nu tracht de heer Veraart weer op kosten van gemeentebesturen zijn mistverdrijvingsproeven te nemen. Amsterdam wees het betreffende verzoek af, maar Haarlem liep er in. Het is crisis, beste menschen. In goeden tijd verdraagt 'n mensch wel een mop, al kost ie wat geld voor opvoering, maar nu wekken zulke dingen maar spijt en weerzin. 0 Al zou het niet om het geld we zen, dat dure experimenten zonder veel nut, door de overheid moeten worden nagelaten, dan toch om de moreele uitwerking van verspillings voorbeelden in dezen tijd. Sommige gemeentebesturen leven maar voort, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. We zouden daarvan tientallen voor beelden kunnen noemen, maar me- moreeren er voorloopig nog maar één van recenten datum. We lazen dezer dagen een annonce, waarin een gemeente-architect werd ge vraagd door een gemeentebestuur. Hier en daar zal zoo'n dure ambte naar noodig en nuttig kunnen zijn, maar deze gemeente-architect moest optreden inIrderadeel. Neen, geachte lezer, ge behoeft niet meer op te zoeken, waar die gemeente ligt. Wij hebben alle beschikbare geografische werken nageslagen en kunnen thans mededeelen, dat Ir deradeel in Friesland ligt en, naar de laatste gegevens, een gemeente is, groot 6000 zielen, verdeeld over acht dorpen, van dus gemiddeld 750 zie len geworden en zijn oogen rustten strak op haar. „Ja, voor goed," zei ze. „Dat wil zeggen, als het me bevalt. Lady Bridget was een vriendin van mijn vader". En ze gaf hem zachtjes een haastig verslag van alles wat er toe geleid had, dat ze mee naar Enge land zou gaan. „Mag ik je morgenochtend goeden dag komen zeggen als je toch pas na het déjeuner gaat?" vroeg hij hortend. En toen ze toestemmend knikte, greep hij een glas wijn, hief het op en riep: „Op de gezondheid van onze chè re, petite Herrick. Bon voyage et bonne chance". Het was dapper van hem en on middellijk overstemde een koor van goede wenschen den eigenaardigen, heeschen klank in zijn stem, die al zijn flinkheid er niet uit had kun nen houden. Herrick voelde een brok in haar keel, toen de hartelijke warme, jon ge stemmen om haar heen juich ten en ze was blij, toen ze einde lijk, na ontelbare omhelzingen en handkussen buiten stond in den kil len Octobermist en haastig voort liep in gezelschap van Lisette Le grand, die een eind haar kant uit moest. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1